Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BBC: UĒK ka abuzuar me civilė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
valmir9
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 27
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

MesazhTitulli: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 2:19 pm


Varreza nė Kukės, ku sipas BBC-sė, dyshohet se janė varrosur disa nga viktimat e UĒK-sė

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) ka abuzuar me tė drejtat e civilėve nė Kosovė, ka maltretuar dhe nė disa raste edhe ka vrarė. Kėshtu raporton gazetari Nick Thorpe i BBC-sė, i cili thotė se ka hulumtuar akuzat se disa prej kėtyre civilėve janė mbajtur nė Shqipėri pėr t’ua marrė organet.

Njė ish i burgosur nga UĒK, njė shqiptar etnik, i cili ishte mbajtur nė njė burg tė UĒK-sė nė Kukės, Shqipėri Veriore, ėshtė pajtuar qė tė flasė pėr BBC nė kushte anonimitetit.

Disa burime i kanė thėnė BBC-sė qė serbėt e Kosovės, shqiptarėt etnikė dhe romėt kapin njė numėr prej 2000 personave qė kanė humbur. Kjo ka ndodhur gjatė luftės nė Kosovė, e cila ka pėrfunduar nė qershor 1999.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ish-drejtor politik i UĒK-sė i ka refuzuar kėto deklarata.

Thaēi ka thėnė se ai ishte i vetėdijshėm qė individė tė caktuar “kanė abuzuar me uniforma tė UĒK-sė” pas luftės, por ka thėnė se UĒK e ka distancuar vetveten nga tė gjitha aktet e tilla. Ai ka shtuar qė abuzime tė tilla ishin “minimale”.

Dėshmitė

BBC News ka hulumtuar akuzat se disa prej kėtyre janė mbajtur nė Shqipėri pėr t’ua marrė organet e tyre, dhe provat fizike qė janė marrė nga hulumtuesit e Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri ishin shkatėrruar nga Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krime tė Luftės.

“Ata i kanė mbajtur njerėzit e sėmurė nė njė korridor”, thotė njė ish i burgosur nga UĒK, njė shqiptar etnik i cili ishte mbajtur nė njė burg tė UĒK-sė nė Kukės, Shqipėri Veriore, i cili ėshtė pajtuar qė tė flasė pėr BBC nė kushte anonimitetit.

“Ata, po ashtu kanė ardhur nėpėr dhoma nė grupe prej pesė ose gjashtė vetave dhe nga kanė marrė nė pyetje. Ata pėrdornin thika, revole dhe automatikė”.

Dėshmia e tij konfirmon qė njerėz tė ndryshėm me pėrkatėsi tė ndryshme etnike janė mbajtur aty, pėrfshirė edhe serbė.

Ai i ka thėnė BBC-sė: “Kur njė person ėshtė maltretuar ... ai ka bėrtitur ‘oh nėnė’ nė gjuhėn e tij amtare”.

“Netėt ishin tė qeta, kėshtu qė mund t’i dėgjoje duke bėrtitur...pėrderisa rriheshin apo pas kėtyre rrahjeve”.

Burime nė Kukės tregojnė se 18 tė burgosur janė mbajtur nė kėto kampe dhe pastaj janė vrarė.

Tė humburit

Jo larg kufirit, nė Prizren, Kosovėn Perėndimore, Brankica Antic, ndez njė kandil nė pėrkujtim tė burrit tė saj Zlatko; njė serb kosovar pėr tė cilin ajo thotė se ishte rrėmbyer nė korrik tė vitit 1999 nė Prizren nga njė burrė me uniformė tė UĒK-sė, gjashtė javė pasi kishte pėrfunduar lufta dhe nė vend ishte vendosur NATO.

Nė Manastirin e quajtur “Holy Archangel”, afėr Prizrenit, qiririt ndizen pėr njerėzit e afėr sipas traditave ortodokse. Qirinjtė ndizen lart nė njė raft pėr ata qė jetojnė, apo poshtė pėr ata qė vdesin. Brankica ende e ndez qiririn e saj pėr Zlatkon nė maje.

“Ne gjithmonė ndezim qirinj pėr shėndetin e tyre dhe mirėqenie sa mė tė mirė dhe do tė vazhdojmė kėshtu derisa t’i gjejmė trupat e tyre edhe pse e dimė se ata kanė vdekur”, thotė ajo.

Zlatko ėshtė njėri nga rreth 400 serbėt e Kosovės, tė cilėt janė zhdukur pas pėrfundimit tė luftės, dhe ende mungojnė sipas shoqatės pėr “Familjet e tė Zhdukurve” tė Serbisė.

Rreth 150 prej tyre janė zhdukur gjatė periudhės se luftės.

Nga ana tjetėr, 1500 shqiptarė tė Kosovės ende mungojnė pėr shkak tė luftės pėr shkak se forcat serbe tė sigurisė i kishin ekzekutuar atė dhe pėr kėtė ekzistojnė edhe fakte.

Qindra trupa janė gjendur nėpėr varrezat masive nėpėr Serbi. BBC thotė se hulumtimet e tyre kanė treguar se ushtarėt e UĒK-sė, gjithashtu, kanė shkelur dhe janė fajtorė pėr shkeljen e disa tė drejtave tė njeriut gjatė luftės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
valmir9
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 27
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 2:22 pm

Une vet besoj qe UCK-ja ka bere trafikim te organeve dhe me vjen shum keq qka ka bo...Mas mirti u kan qe ata shpiuna ti kishin myt se sa me fitu pare prej tyve...ncncnc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 2:27 pm

Kjo eshte propagande Ruso-serbe qe perdoret edhe sot e kesaj dite ne te gjitha mediat boterore.

Madje thuhet qe armet e UĒK-se jane ble permes parave qe jane fitu ne shitje te droges...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 2:50 pm

shpijunav ja kan ba mire qe i kan vra dhe rref.
keshtu vepron qdo shtet po bile amerikanet edhe me zi bejne!
Po ne qoftese kane pre njerez organe mi shit,ne qoftese del e vertet sepse shqiptari eshte ne gjendje qka mos te beje..
Ateher ata njerez te tille qe ska lidhje me moralin e luftes duhet me i denue me burg te perjetshem...
si gjera nuk tolerohen ndaj civileve te pa fajhshem...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ramizi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 38
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 5:56 pm

ata mire qe i kane vra spiunat por per ēudi si ju kane shpetuar maskat sikurse i ka forumi bashkimi kombetar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 7:39 pm

Madje thuhet qe armet e UĒK-se jane ble permes parave qe jane fitu ne shitje te droges...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Per te blere arme nga nena shqiperi parat jan grumbulluar shume ne diaspor,e edhe ne qe kemi qen ne kosove LDK i ka mbledhur keto ndihma sepse ndryshe as nje vertetim nuk ta kan leshua per ti shkommuar femit e tone !!!!

Armet qe jan blere me luftue jan shite per se dyti atyre qe deshirojshin me luftue kundra shkaut,dhe ka pas raste qe edhe ta kan shite armet dhe te kan rrethue ata te uēk qe ta kan shite qe me ua dorezue!Qudi u vjen por eshte me se e vertete !


A eshte e mundur qe kan shitur organe te njerezve une nuk kam informata dhe nuk i shpifem kerkujt pa argumente,a per keto ēka kam shkrue jam ne gjendje me fakte tju tregoi .

A sa per qe a kan vrare shpiuna,nuk besoi,sepse spiunat qata qe e kan udhehequr uēk i kemi ne pushtet dhe pike no komento,ata qe mua me malltretojshin kur kerkojsha republiken e kosoves mu qata jan ne qeverin e kosoves,ateheri kur une u rroka per flamurin kuq e zi te shqiptarev qeta shqiptar qenefa me shpallen tradhetar te jugosllavis,dhe si keta me na qeveris ????Hajdeni e ma mbushni zemren e pervlume!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 7:42 pm

O kjo esht prapagand e karla delpontes,e cila e ka shkru ne librin e saj ajo buster jode raciste.. po mezi qe po pres qe ne gjykaten e hages Kosova te mos njohet si shtt e pastaj do ta shohin kush jan shqiptaret...
Skan dek patriotat por s shpihunat dhe dezertoret po e udheqin shtetin edhe pse e din se nuk kan as 10% te popullsis ne ančn e tyre.
Uqk ka vra shpihun sa ka mujt para se me dal ne sken dhe ka me vra deri ne fund ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 7:46 pm

Ata qe kan dezertu prej Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata qe ushtart e uqk qe skan dezertu jan ne Aksh nje dit me syt e vet kan me pa sikur qe e pan uqk pa maska tash do ta shohin edhe Aksh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 7:53 pm

Murturi shkruajti!


Ata qe kan dezertu prej Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata qe ushtart e uqk qe skan dezertu jan ne Aksh nje dit me syt e vet kan me pa sikur qe e pan uqk pa maska tash do ta shohin edhe Aksh.
_________________
Nėse Evropa ! thot nuk do ta zgjidhte drejt ēėshtjen e kufijve tė tokave shqiptare, Ballkani nuk do tė ketė qetėsi kurrė, dhe pėr kėtė faji do tė bie mbi ju e jo mbi ne, ne do tė luftojmė pėrherė, deri sa tė ēlirohemi! ”.
“ Unė jam mirė kur ashtė mirė Shqipnia! ”.
- Isa Boletini
Nje Shtet kem Amanet!

Po edhe une po them se AKSH eshte ,keta thojn vetem ne internet!
Keshtu than edhe per UCK-ne.
PO nje dite dote takohen ,sidomos tradhtaret duhet bindur qe ka zote ne token shqiptare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 9:07 pm

Mergimtari shkruajti:
Kjo eshte propagande Ruso-serbe qe perdoret edhe sot e kesaj dite ne te gjitha mediat boterore.

Madje thuhet qe armet e UĒK-se jane ble permes parave qe jane fitu ne shitje te droges...
Te nderuar antar te furumit BK
E ju diskutus te ksai teme, ne fillim iu peshendes, tema e cila qenka hapur ,kjo tem per mendimin tim nuk kaqendashtur te hapet ketu ne ket forum.
Mergimtari e paska cekur shum mir, se kush kan qen, dhe kush jan endet armiqet e UCK-es.
Per luften e heroizmin e sai, kan shkruar edhe shum mdja te huja, dhe shum pak nga ato e kan tratuar UCK-en si ky titull.
Detektivi shkruiti
Po ne qoftese kan pre njerez organe mi shit, ne qoftese del e vertet sepse shqipetari ne gjendje qka mos te bej.
I nderuar Detektivi
Para se te fillosh te shkruash diqka mendohu se qka po shkrun, dhe ju pys pse e cekni fjalen shqipetari, vall qka na qeket ju?
Ramizi shkruiti
Ata mir qe i kan vra spiunat por per cudi si ju kan shpetuar maskat sikurse i ka forumi BK.
Inderuar Ramizi kete qe thuani ju eshte me se e vertet, UCK-ja ishte e mshirshme ndai atyre qe edhe pse ishte ligji i luftes qanin si thmia kur i ndalnin ne Kuks per ti veshur, qka esht edhe e vertet qe ndo nje her esht perdorur edhe dhuna per ata qe nuk e kan respektuar ligjin.
Haxhiu shkruti
Per te blere arme nga nena shqiperi paret jan grumbulluar shum ne diaspor.
Armet qe jan blere me luftue jan shite per se dyti.
I nderuar Haxhi eshte me se e vertet se parat per arme jan grumbulluar ne diaspor por pas keti gjysme qlirimi qu be me diasporen, e harrun te gjith.
E ndoshta mund te ket ndonje keq kuptim, apo ndonje keq perdorim, por une mendoi qe kan qen pak.Une kam qen prezent ne shkollen e fshati Hogjaj ku jan shpernda armet per 800 ushtar nga te gjitha zonat e luftes ne vitin 89, e ato arme jan dhan falas per te gjith.
Gjith ashtu ka patur shum raste qe qytetaret e Shqiperis kan dhuruar arme per UCK, por ka patur edhe nga ata qe kan shitur.
Murturi shkruan.
Uqk ka vra shpihun sa ka mujt pora se me dal ne sken dhe ka me vra deri ne fund.
I nderuar Murturi, te jeni i kudeseshem ne shkrimi e tri shkronjave te arta.
Si qdo ushtri ne bot edhe UCK-ja ka vepru konvent rregullave nderkombetare.
Xhiti shkruan.
Ata qe kan dezerua prj Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata qe ushtaret e Uqk skan dezertua jan ne AKSH.
Inderuar Xhiti edhe ju si Muturi tri shkronjat e arta i shkruni gabimisht, Murturi nje her ndoshta ka ber gabim teknik, ama ju dy her si esht e mundur!
Me respekt per te gjith Kjo tem per mendimin tim eshte e gabuar, hapni tema per gjenocidin serb qe beri mbi popullin ton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 9:13 pm

Sqarim Vti 89 esht gabimish 98, kerkoi falje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 9:20 pm

Nėse dikush i thot vetes shqiptarė atehere nuk duhet sjellur titujsh apo tema sikur kjo ne forum!

Tituj a tema te tilla sjellin serbet dhe armiqt e shqiptareve.

Mos harroni se "UĒK" janė tri gėrma tė arta ndėsa ata djemė e vajza respektivisht motrat dhe vėllezėrit tanė qė bartėn kėto germa ishin nė mbrojtje tė atdheut tonė nga bishat sllavo-shkine, ata ishin dhe mbeten tė artė prandaj tė mos manipulohet nga individė tė ndryshėm ne forum sepse gaboni shumė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 9:33 pm

Ne UCK ka pas edhe hajna qe kan vesh uniformen sa me i pa dikush!
Skan luftue fare,!
ka pas me uniform ata qe jan quajt farkiste dhe kan bashkpunue me shkaun!
Ata te UCK-se se vertet dhane jeten per bashkim kombetare e jo per kosovare e per kosoven multietnike!
Keta qe manipuluan ne emer te UCk-se sote perdhosin amanetin e tyre!
Dhe thojne se amaneti i UCK-se u kry!
Ku sju vjen turp!
Ku dihet se UCK po te ishin Gjalle Adem Jashari Fehmi Lladrovci e shume shok keta lider doti pushkatojshin per tradhti kom,betare!
Sote ne emer te UCk-se thirren plot tradhtare dezertore!
Sepse keta lider kane lejue qe te bashkpunojn me tradhtare vetem qe te jesin ne pushtet pa shtet!
Turpi ska kufi ,tradhtija ska brina!
Allahu keta Lider qe ja quan mundin poshte deshmoreve dhe manipulojn me emrat e tyre i befte shkrum e hi!
Gjaku i deshmoreve do ti mbulon keta karieriste!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 11:17 pm

Murturi shkruajti!


Ata qe kan
dezertu prej Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata qe
ushtart e uqk qe skan dezertu jan ne Aksh nje dit me syt e vet kan me
pa sikur qe e pan uqk pa maska tash do ta shohin edhe Aksh.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sipas teje po del se uēk e kan udhehequr tradhetaret,e ata qe kan luftue jan ne anen e AKSH ???!!!!!Ku e ke fjalen o njeri me na mashtrue ?Ku ken keta sa ishin ne lufte ? A nuk mujten me ua qie ***** dezertereve e mafiozavee ??????Pra keta qe koken ne AKSH na ēenkan tucat dhe nuk na vyn per ēlirim fare le tu bashkohen kesaj qeveries se qelbur,kjo eshte nje marveshje mes ketyre dhe qeverise siq na mashtroi thaqi ,lima e tjeret!Gjakovaret thone nese nje here me mashtron nuk ta beje hallalle e nese per se dyti me mashtron rrasma se ta beje hallalle !Zot runa nga shqiptaret me shume fytyra !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ju Lutem xhiti,detektivi,sofra dhe te tjer qe kete shkrim ta lexoni disa here dhe bani analiza,se keshtu ishte edhe perpara kjo sllogan!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Drini
kam qen prezent ne
shkollen e fshati Hogjaj ku jan shpernda armet per 800 ushtar nga te
gjitha zonat e luftes ne vitin 89, e ato arme jan dhan falas per te
gjith
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Drini ti na flete per ne Hogjaj qe ke qen aty prezent,une thash se nga uēk ushtarak e komandanta kam bler arme une vete dhe tjeret.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
an-di
Mos harroni se "UĒK"
janė tri gėrma tė arta ndėsa ata djemė e vajza respektivisht motrat dhe
vėllezėrit tanė qė bartėn kėto germa ishin nė mbrojtje tė atdheut tonė
nga bishat sllavo-shkine,

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
an di
si ti qe e mbroni fjalen e uēkes na thojshin spiunat qe ta mbrojn veten ne emer te fjales se arte uēk.

o jarane mos mi perzire ata deshmoret me uēk,sepse ata te gjoret qe luftuan me mish e shpirt i vrajten kjo qeveri qe i ke ne pushtet,!Nuk ka qen uēk,por ne brendin e uēk kan qen tradhetaret dhe na rrasen disave duke i qite neper prita tr shkive dhe e hangren si Fehmiu,a po mendon qe masa se dine se si u vra ?Adem Jasharin a nuk e sheh si e keqperdoroin e lan vete pa ushtar te cilet iken ne male dhe shikojshin filmin e pernjemend sikurse ne kinema !! E disa na debuan e na etiketuan si te ishim bashkpunetor te shkive !!!!!!Peshurre uēk e djehit,e tash tani o njeri si tja bajna si ti nxejna tradhetaret qe i kemi me vagona dhe a do te kemi lendina mi varros qenet endacak ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 11:26 pm

Une kur e kam tregue ngjarjen time ēka kam pasur probleme me Limen shume me kan shajte e tani e shani Limen e Thaqin,vone ua kape memorja !Treni ka ik .Por duhet nxene trenin qe po na vjen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Thu Apr 09, 2009 11:48 pm

Plus kesaj BBC eshte shume antishqiptare , shume na urrejn...

Se pari propagandohet me te madhe ne te keq te shqiptareve qe kinse kane gjithēka ne dore ne Angli : sa i perket droges , trafikimit te armeve , prostitucionit , ...

Para disa muajve nje gazetar i BBC-se , pati kalu ne disa shtete Ballkanike dhe te gjitha shtetet sllave i lavderonte , njerezit i quante te kulturuar , mikeprites , etj etj... ndersa per Shqiperine vetem fjale te keqija. (behet fjale per nje dokumentar , antishqiptar , me prapavija prape Sllavo-Ruse)...

Per shkak te ketyre gazetareve sllave-ruso-serb-... dhe greke... qe nuk jane te paket neper mediumet evropiane shpesh here shkruhet pa pike baze , vetem propagande antishqiptare.

Aq larg shkojn keto propaganda sa qe per masakren e Reēakut thuhet qe ka qene nje montim nga ana e shqiptareve dhe nderkombetareve qe te mund ta merrnin si pretekst per bombardim te caqeve serbe. Kjo propagand eshte perhapur sidomos ne shtypin francez , ne disa nga gazetat me te njohura ne Franc. Gjithashtu sot e kesaj dite behet po e njejta propagand ne faqe interneti , faqe "informative" , ...
Beni nje kerkim ne google.com me "Racak Massacre" dhe shikoni kete propagand , qe me prek thelle ne shpirt kur shoh se si "Institucionet e Kosoves" nuk lodhen as me i kundershtu... nuk e di se si me i quajte , por njerez kurresesi... ju duken gjera te vogla , por ne fakt jane shume te medha sepse duke mos kundershtuar kjo i bie si te ishte e vertet dhe keshtu popujt nderkombetare vazhdojne t'ia mbajne anen Serbise dhe serbeve , ndersa shqiptaret vazhdojne te kene imazhin me te keq ne Evrope per shkak te "imtesirave" qe nuk mirren ne konsiderate nga politikanet e shitur !...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri Apr 10, 2009 12:14 am

Po keshtu thojne edhe gjermanet dhe e gjithe evropa.
Per kete jemi vet fajtore qe shumica e shqiptareve(apo ata kosovar qe e quajn veten)!
kane bere gjeste te keqija vjedhje kercnime drog e qka jo!
Po eshte e vertet se shumica e shqiptareve mirret me shum forma kriminaliteti ,me drog shitje si ne kosove shqiperi maqedoni etj..
tashe kemi evropjanet edhe ne shtepine tone afer dhe na shofin se qka po bejme!
Kjo dote kete pasoja te medha per perparimin tone!
Neve dote na lene njoll e zeze ne ballkan!
PO per kete i ka fajet politika qe vet eshte e korruptueme dhe kriminele si e kosove shqiperi Maqedoni etj..
etem bashkimi kombetare zgjidh kete problem,dhe ne krye te shtetit te vijne njerez me karakter dhe patriot...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri Apr 10, 2009 12:49 am

murturi shkruajti:
Ata qe kan dezertu prej Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata ushtar te uqk qe skan dezertu jan ne Aksh nje dit me syt e vet kan me pa sikur qe e pan uqk pa maska tash do ta shohin edhe Aksh.

Qe e drejtova shkrimin se se kuptojshi mir.

Ne kohen e para luftes ishte e drejt te pushkatohen te gjith shpihunat kur dihet s ene kosov ka pas 5% HAJNA E SHPIHUNA BAHSKPUNTOR TE UDBES por mas daljes ne sken te Uqk kemi pas pergjegjsi ket e dijm te gjith sa per gjyqin e hages apo te ndrejtat e luftes ne skemi ba as minimimin e zhdukjes se shpihunav ,keta u pan mas luftes kur ju bashkuan fytyraV te zeza te ldk qe sollen kriminelin nga Papa prap ne qeveri,dhe ju bahskun hajnat e uqk Ramush haredini Naim maloku e dezertor te tjer qe sod i kemi ne kualicion.

Keta naj nderrun nacionalitetin !
Keta naj vodhen pushtetin me unmuik
Keta naj klonizun kosoven me komuna gjys shqiptar e gjys serb!
Keta teorikisht i pranuan pakon e atisarit pa e shiku qka ka ne te!
Keta i pranuan 6 pikat e Ban ki mundit dhe ket spo e pranojn kurse para publikut thojn se kurr sdo ti pranojm kurse ne realitet ato perdit po lulzojn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
valmir9
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 27
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Tue Apr 14, 2009 7:41 pm

VETEVENDOSJE | GAZETA 13.04.2009

Kampi i gazetarit tė BBC-sė

Nė javėn qė shkoi, Michael Montgomery nga BBCRadio 4 por edhe Nick Thorpe nga BBC Budapest,raportuan pėr abuzimet e UĒK-sė ku pėrfshiheshinmaltretime dhe vrasje nė kampet qė ajo thuhet t'i ketė pasur nė Kosovė dhe Shqipėri. Kėsaj radhe uparaqitėn edhe dėshmitarė tė rinj tė cilėt nė kushte anonimiteti kishin folur me kėta gazetarė. Michael Montgomery ka deklaruar se ka bėrė hulumtime tė
gjata pėr vite tė tėra pėr kėtė shkrim. Sigurisht qė nuk duhet nėnēmuar tėrė kėtė. Qeveria e Shqipėrisė dhe Qeveria e Kosovės men- jėherė duhet tė krijojnė organe a komisione qė do t'i fillonin hetimet. Edhe prokuroritė pėrkatėse tonat duhet marrur seriozisht kėto njoftime. Pėrndryshe, mund tė vijnė hetues ndėrkombėtarė tė influencuar nga kushedi se kush.

Fundja, nuk duket tė jetė i rastėsishėm momenti kur ky lajm u bė publik. Pikėrisht kur janė bėrė 10 vjet tė masakrave tė tmershme tė forcave policore e ushtarake serbe nė Kosovė, bėhen lajm dyshimet
pėr krimet e UĒK-sė. Taktikė e mirė: sulmo, pėr tė mos pasur nevojė tė mbrohesh! Nė vend se tė flitet pėr nevojėn pėr pendesėn dhe kėrkim faljen nga Serbia, nė vend se tė flitet pėr drejtėsinė e munguar pėr afėr 14.000 shqiptarė tė vrarė e 2.000 ende tė pagjetur, pėr mijėra femra tė dhunuara e mbi njė milion njerėz tė dėbuar nga shtėpitė e tyre, mediat janė vėrshuar nga ky lajm pėr krimet e UĒK-sė. Sigurisht se gjithė kėsaj i ka kontribuar edhe Hashim Thaēi duke thėnė qė "ėshtė i vetėdijshėm qė individė tė caktuar kanė zbuzuar me uniforma tė UĒK-sė pas luftės". Gazetarėve tė sipėrmendur nuk u duhej mė shumė se kaq pėr ta
legjitimuar tekstin e tyre meqenėse kėsisoj i kishin kontaktuar tė gjitha palėt (sic.).

Duket qė e gjithė kjo ėshtė pasojė e librit Gjahu: Unė dhe Kriminelėt e Luftės tė Carla Del Pontes, e cila e dėshpėruar me dėshtimin e saj nė Tribunalin e Hagės si kryeprokurore, pėrshtypjet e saj akuzuese i kishte bėrė libėr! Nė anėn tjetėr, e gjithė kjo gjithsesi ėshtė edhe tendencė politike pėr ta sulmuar Shqipėrinė nė territorin e sė cilės na paska pasur kampe tė UĒK-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 12:47 am

Qeveria e Kosovės duhet tė ndėrmarr hapa konkret nė bashkpunim me Qeverinė e Turqisė dhe ate tė Amerikės qė t'ua mbyll gojėn tėrė Evropės e cila ka lejuar gjenocid tė paparė ndajė popullit Shqiptar e cila ka lejuar dhe firmosur shpėrnguljen e shqiptarve nga Kosova dhe Ēamėria.

-Evropa ka angashur shumė anije qė tė shpėrngulen shqiptarėt nga Ēamėria.
-Evropa ėshtė ajo e cila ka lejuar dhe miratuar coptimin e trojeve shqiptare......

Andaj Evropa ėshtė ajo ugurzeza plakė e cila vazhdon avazin e vjetėr me politikėn e re kundėr popullit shqiptarė nė kohėt e sotme moderne.....

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 1:42 am

Fatkeqesisht lufta jone per liri, per te drejta humane, kombetare e fetare, lufta jone per te drejta elementare njerezore, per te drejta historike etj. po perpiqet qe te neperkembet, te nenqmohet, te ēvleresohet e ta humb kuptimin e saj te vertet.

- Ne skemi luftuar per te pushtuar toka te huaja
- Ne skemi luftuar per te vrare serb, sepse s'jemi gjakpires
- Ne skemi luftuar per t'i cunguar lirin dhe te drejtat asnje populli, fisi, kombi apo feje
- Ne skemi luftuar per te vrare, masakruar, pasuruar, plaēkituar apo grabitur
- Ne skemi luftuar per te fituar vota, per te fituar ndonje parti apo klan etj.

Lufta e Ushtrise ēlirimtare ka qene:
- lufte per Shqiptari
- lufte per liri, te drejta, per gjuhe, kultur, tradite
- lufte e koncetruar kunder pushtetit serb ne Kosove, jo kunder civileve apo kishave
- lufte per ta ēliruar Kosoven etj.

Mund te kete pasur individ qe ne emer te Uēk-se te kene kryer vepra jo te mira, me qellime te caktuara apo nga mosdija, por keto kurr skane qene koncepti, ideja dhe qellimi i kesaj lufte. Luften duhet ta mbrojme me ēdo kusht, pamarre parasysh orientimin politik. Fatekeqesisht ka disa shqiptar qe per arsye politike kane antipati ndaj Uēk-se. Uēk-ja ska qene as e Hashim Thaqit, as e Ramushit apo ndonje personi tjeter, por ka qene e Shqiptarise, e Kosoves dhe e gjithe popullit shqiptar. Kur shume njerez kane kapur armet, as qe e kane ditur kush jane Thaqi apo Ramushi apo ndonje person tjeter. Prandaj pervetesimi i luftes per politik eshte i papranueshem. Por kontributi i askujt s'duhet te ēvleresohet apo nenqmohet ne kete aspekt.

Pa luften ēlirimtare te Uēk-se, Kosova s'do te ishte ketu, edhe pse ajo definitivisht eshte ēliruar nga NATO-ja. Lufta ēlirimtare e Kosoves eshte lufte e madhe, lufte e shtrenjt, e nje vlere shume te larte. Sepse ka qene rezitence, mbrojtje dhe hakemarrje e shume krimeve te neveritshme, masakrave, perndjekjeve, dhunimeve, perdhunimeve, vrasjeve, mbytjeve, gjenocideve e shume krimeve tjera serbe mbi popullaten shqiptare te Kosoves, vetem sepse ishim shqiptare ne Kosove.

Edhe nese s'doni te mbroni individ apo keni antipati ndaj tyre, ju lutem luften ēlirimtare, konceptin e saj, duhet ta mbroni me ēdo kusht, neve vetes i thuani shqiptar. Kjo eshte gjeja me e shtrenjt, me jetike per Shqiperine, per Kosoven, per shqiptarizmin, per lirine dhe te ardhmen tone. E ardhmja jone do te varet shume nga ajo se si e shohim te kaluaren, sa e vleresojme ate dhe ēfare qendrimi kemi ndaj saj.

Prandaj:
- tregoni te verteten e luftes se drejt ēlirimtare kudo qe t'iu jipet rasti
- shkruani artikuj apo komente neper revista apo gazeta ne mbrojtje te luftes sone, edhe ne gazeta nderkombetare
- mbrojeni luften tone ēlirimtare edhe moralisht, duke kundershtuar ēdo nenqmim, ēvleresim etj. te saj apo madje me distancim te theksuar ndaj personave apo institucioneve qe nenqmojne, ēvleresojne apo fyejne luften tone ēlirimtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 1:54 am

Politikanet, biznesmenet, njerezit me ndikim dhe ne fund ēdo shqiptar duhet qe te distancohen nga njerezit apo institucionet qe nenqmojne luften tone, ēvleresojne Shqiperine, Kosoven apo shqiptaret, duhet te refuzojne bashkepunimin me ta, marreveshje me ta, biznese me njerez apo institucione te tilla.
Kjo eshte nje vetedije e larte dhe ne fund te fundit edhe ne te mire te individeve vet.

Kujdes: Kjo nuk vlene per politik ditore, per interesa politike, partiake apo klanore etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 3:35 am

[quote="haxhiu"]Murturi shkruajti!


Ata qe kan
dezertu prej Uqk sod jan ne pushtet me klanin e udbes ldk por ata qe
ushtart e uqk qe skan dezertu jan ne Aksh nje dit me syt e vet kan me
pa sikur qe e pan uqk pa maska tash do ta shohin edhe Aksh.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sipas teje po del se uēk e kan udhehequr tradhetaret,e ata qe kan luftue jan ne anen e AKSH ???Po kjo esht e vertet deh e njeshme gjdo kund sepse ata qe U betuan par aflamurit dhe rroken pusket ata qe kan pas moral sjan dorzu dhe sjan fut ma ne poitik por disa jan fukara e disa jan ne aksh!!!!!

Ku e ke fjalen o njeri me na mashtrue ? O zotri uen nuk jam duke te mashtru ty as kerkan trego ti ku i ke shoket ramushin e thaqin ?

Ku ken keta sa ishin ne lufte ? A nuk mujten me ua qie ***** dezertereve e mafiozavee ??????Pra keta qe koken ne AKSH na ēenkan tucat dhe nuk na vyn per ēlirim fare le tu bashkohen kesaj qeveries se qelbur,kjo eshte nje marveshje mes ketyre dhe qeverise siq na mashtroi thaqi ,lima e tjeret!Gjakovaret thone nese nje here me mashtron nuk ta beje hallalle e nese per se dyti me mashtron rrasma se ta beje hallalle !Zot runa nga shqiptaret me shume fytyra !
Thaq e ramushi nuk kan vra dzertora s evet kan qen dezertora edhe jan se qeta dezertorat i ke ne pushtet edhe e paske keq kuptu shkrimin !!!


Ju Lutem xhiti,detektivi,sofra dhe te tjer qe kete shkrim ta lexoni disa here dhe bani analiza,se keshtu ishte edhe perpara kjo sllogan!!!!!!

Un sjam hy per sllogan ketu sepse me kan se isha ketu por isha atje ku jan dezertoret e ton.
besoj se do te m kuptosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 4:07 am

Murturi,
Eshte mire te kritikosh, te gjykosh, por jo te paragjykohet, se po me duket se shume njerez kane marre pergjegjesi qe s'iu takojne.

N'kosov ka vetem nje Ramush. Sikur te ishin edhe dy a tre, do t'i kishim punet me ndryshe gjate luftes. Shum qesharake kur disa po e quani udbash apo dezertor. Nese Ramushi na qenka udbash apo dezertor, atehere cili shqiptar nuk qenka udbash apo dezertor?
Ky njeri eshte legjend e gjall. Une nuk e mbeshtes politikisht, por si luftetar. Nese ju mendoni se ai sot duhet te dal me pushk ne dore, atehere ju ashiqare nuk ia doni te miren atij, e pse nuk delni vete? Kosova ka mjaft "trima" budall!

Isa Boletini qe ia ka nxerr pistolen konferences se Londres nuk ka tregu trimni, por budallaki.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 4:32 am

Si luftar e di kush ka qen dhe qka ka ba ai gjat luftes,por mas luftes ai e ka tollogjit krejt politiken,sa qe e tregoj edhe anen e mesheft mos te them dobesi sepse vetem dugagjini nuk ka qen kosov me qliru? rambuja ka qen per dezertor,kualicioni i tij jo me ish shoket e Uqk por me tradhtaret e kombit Ldk.

Kaq i dueht nej nejri me tregu se kush asht dhe qka asht ai ka kaqik me luftu por ska men me gjyku ,se ku u kan e ku e ka qit veten dhe gjith popullin .
Edhe un gjat luftes e kisha besu si komandat por luftari i tij esht ma i rendsishem se ai dheketu ai ka shkel gjakun e deshmorve dhe me si dueht askujt as ai as anje si ai.
Per mua nej her nje nejri ka nevoj me ba nej gjest dhe ma sja vlen te ndegjosh per te.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BBC: UĒK ka abuzuar me civilė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: