Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kosova e pavarur apo jo!?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyThu Feb 04, 2010 12:18 pm

me mire i vdekur se nen roberi.
Pse luftojne palestinezet afganet kurdet me vite me shekuj.
E ne flejme lavedrohemi me humbjet me tradhtine.
Ku ka popull ne bote qe vetem lavderohen si ne .
Te ne edhe lopari thote jame i dijshem edhe gomari eshte i dijshem edhe lopa .
Te gjithe te dijshem e tallava.
Ku ke pa popull optimiste nen okupim te huaj koloni.
Ku ke pa popull optimiste pa identitet kulture te tije .
Pa flamure kombetare pa liri.
me vend te coptuar e enklavizuar.
Popull pa punesim pa shkollim pa sigurim shendetesore pa penzionim pa uje pa buke pa rryme.
ky eshte populli me optimiste ne bote populli kosovare term serbe e kenaqen lavderohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 33
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyThu Feb 04, 2010 2:36 pm

Marsi marsi i vertete do ti ngrim spiunet ne nje qenef!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Kosova   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySun May 30, 2010 7:46 pm

xhiti shkruajti:
Kosova seshte e pa mvarur,po multietnike e coptueme e shkaterrueme e ndare.
Kosova nuk ka sovranitet po eshte nen koloni e te huajve.
Edhe pavaresia eshte shpallur sipas rez1244 pa komb e pa identitet kombetare pa flamure e pa ushtri e pa sovranitet.
Kjo heqje e kombit shqiptare esshte tradhti kombetare.
te gjithe ata qe e perkrahin sjan asgje dhe kurre nuk munden te jen shqiptare ,po tradhtare servile dhe gjak perzier.

Shum i neruoshimi xhiti jekshtu flet Shqiptari i vrtet se kurrkuj nuk ja dasht dy gjeverija Shqiptare jara buz tjetret.Vet jam Malėsor e kam met habitun kur e ka lyp Kosova pavarsin e vet, edhe ma fort i habitun kur e kan prenua aq shum gjeverija pa me lyp Bashkimin Komtar,pa me thirr kongresin e Berlinit se jatje ku na kan da aty u duhet mena pėrpjek.Kurr nuk kame kėn Kosova e pavaruor se gjithēka kan pas shpirtit kan me shit e kryetari e kryeministri kan me kėn si figurat e shahit,ku te vėn jaaty kame tėj deri ēi tja trnoj vėtin dikush,Kosvart [se nuk jan ma Shqiptar]kur nuk kan mekėn zot shpijet nė shpi t'vet.Politikanat e kosovės e kan pėshil derėn e Bashkimit Komtar e kan tradhtua tan Shqiptarin ēi jem jasht Nanės Madhe e nakan lan prap nar robni t'Malit Zi e Maqedonis.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySun May 30, 2010 11:43 pm

KFOR-i nuk banon mė kėtu!

Shkruan Teki Dervishi
Sheshi nė sirtar

Dje nė Mitrovicė u shpall zyrtarisht Republika Srpska nė Kosovė, nėn mbrojtjen e KFOR-it dhe tė EULEX-it (qė veprojnė zyrtarisht nėn ombrellėn e UNMIK-ut). Republika Srpska e Kosovės u realizua pasi qė shqiptarėt 11 vjet plotėsuan standarde pėr ta shprehur kėshtu “pajtimin politik” pėr ta bėrė Kosovėn joshqiptare, por jo as serbe, por pėr ta bėrė Kosovėn “kosovare”. Mirėpo, OKB-ja (UNESKO) e shpalli Kosovėn “trashėgimi kulturore serbe” dhe dokumentet e UNESKO-s i nėnshkruam ne shqiptarėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 10:38 am

Protestat jane organizue me qellim me humbe vemendjen populli te hajnit qe bene qeveria.
Kosova eshte enklavizue ma dhe ska kthim mbrapa.
Serbet autonomi ,shqiptaret autonomi nen serbi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 3:57 pm

dodgjeka
ju pershendes dhe ju flm per komplimente
ashtu eshte ,dhe ashtu duhet thene gjerat .
Ku ke pa kombe qe mburret me humbje vetem ne.
kushe mburret me tradhti kombetare vetem ne!
Kushe heqe kombe e flamure vetem ne!
Kushe heqe histori te veten vetem ne.
Kushe mburret pa shtet pa sovranitet vetem ne!
Kushe mburret me humbje vetem ne!
Kushe mburret me lufte per interes vetem ne!
Qka benen ,vetem u flijuaj atdhetare epatriote per me ardhe ne pushtet pa shtet hajnat!
Kushe mburret me kosoven multietnike vetem ne.
kushe mburret me popullin kosovare vetem ne.


Ju pershendes dodigjka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
tosybell

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 29
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 3:59 pm

me keqardhje e them po si duket kosova u shit :S:S:S:S:S
u shit per arsye personale te disa esat pashave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 4:05 pm

tosybell
a tashe pe shefe a
eshte shit moti,po tashe po ju japin vulen.
perhajre ketij populli gjumashe ,qe me shume mirremi me tha i thashe se sa me serbin.
qyshe jena punet i kena.popull i humber.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Pavarsija   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 5:12 pm

Prite Zot rrezikun se kurrnuk kisha pa gha kudra pavarsis por masparit ite dasht mei bashkua kokat [krenat] intelekti e politikanat e tan Shqiptarit e me ba i deklaracion e me ēua nėpėr tana institucione dėrkomtar ēi me organizua siē asht kėn Kongresi i Berlinit e me diskutua situatėn e tan Shqiptarit.Kur u ēpartallis SSR e Jugosllavi ater kush i ka tėj nė rrug Shqiptarit pėr mos meu bashkua prap ni gjeveri.Shu t'neruoshimit motra e vėllazėn sot po thon se nuk kin mena lan meu bashkua,ater pou dves si mujn me dijt kur nuk e ka lyp kurrkush bashkimin.Dua meva kuvėt i anegdot t'sakt:Kur e kan dvet Malaziun pėrse nuk pijelni Kollomoq? Nuk don me bi,thot Malaziu.Po a kini sprovua?Jo thot. Po si dini ater kur nuk e kini sprovua?Jashtu jan edhe politikanat e intelekti i SHQIPTARIT.Ni mos na kishin lan meu bashkua ater kime kėn haku me thirr Kosova pavarsin e meu da prej SrbijetShqiptart e Maqedonis prej Maqedonijet e Shqiptart e t'Malitzi prej Malit Zi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyMon May 31, 2010 5:58 pm

sipas mendimit tim nuk eshte Kosova e Pavarur
Mitrovica para luftes ishte e bashkuar kurse tani eshte e pergjysmuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyTue Jun 01, 2010 2:52 pm

jo e pamvarur po sipas rez 1244
pa ushtri pa sovranitet dhe pa kombe e flamure
pa identitet kombetare ,multietnike kosovare.
jo mitrovica ajo mashtu keshtu eshte nda moti
fionaaa
po edhe enklavat ne mijdise te kosoves ta kane nda.
ka marre funde kjo pune.
vetem pushka qe e drejtone si tugjmani ne kroaci.
ja murre me zore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Enklava   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyTue Jun 01, 2010 4:27 pm

i neruoshimi xhiti, Thaqit i duhet mei angazhua Shqiptart ēi i kan dimua Tugjmanit p.sh.Herojin Ademin e Shekun e shum tijer ni mos din se si mei hjek qafet Srbėt e Malszest e ta lumsha se mir ke shkrua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyTue Jun 01, 2010 7:59 pm

Me qe ta politikuaj qe i kemi pom duket se gjylyt e me shkije perseri!!!!
U serrbizua kosova me kultur e me te gjitha e kan nenshkruar se nuk kem kultur te gjitha i takojn serrbis;dukumentin origjinalin e mban UNICEFI!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhemshiti

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 58
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyTue Jun 01, 2010 9:19 pm

Ne vitin 01.04.2011 kosoves KS po ja hiqke rezuluten 1244,dhe kosova po hec perpara kysmet, dhe po ia rikthejshin flamurin kuq e zi,hymnin kombetar,si dhe po ia lejoishin ushtrin e rregullte te shtetit te kosoves.Edhe 25 dite kan mbete qe haga do vendosi mbi sovranitetin e kosoves dhe amerika hages ia ka kercnue se nese haga bene ndonje kundershtim do i burgosi te gjithe gjygjetaret me ndihmen e komandantave te UēK es.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyWed Jun 02, 2010 11:47 am

nen serbi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyFri Jun 04, 2010 5:51 pm

Ne www.pashtriku. org lexoni:

L E T Ė R E H A P U R


PRESIDENTIT TĖ KOSOVĖS

KRYEMINISTRIT TĖ KOSOVĖS

MINISTRAVE DHE DEPUTETĖVE TĖ KOSOVĖS

TĖ NGRITET VETĖDIJA SHTETFORMUESEEnigmatike ėshtė se si ministrat tanė brenda pak muajve shndėrrohen nė milionerė! Jo rastėsisht qeveria jonė nė mėnyrė tė sofistikuar ka shtrirė kontrollin nė tė gjitha mediet... Nė Kosovė nuk ekziston asnjė parti politike e mirėfilltė ku anėtarėt e tyre aderojnė pėr programin partiak. Ēka i duhet ministrit avokati nėse ėshtė i sigurt se nuk ka keqpėrdor fondin publik?! Si guxojnė qytetarėt tė protestojnė pėr ta mbrojtur njė ministėr qė dyshohet se ka keqpėrdor fondet e po atij qytetari?! Nė Kosovė ambasadorėt emėrohen nė bazė tė marrėdhėnieve familjare dhe partiake. Nuk ėshtė aspak pėr t’u habitur nėse bisedoni me ndonjė ambasador tonin, i cili nuk e din kush ishte Jusuf Gėrvalla dhe Enver Hadri, siē me ka rėnė verėn e shkuar tė bisedoj me njėrin prej tyre. Edhe mė keq madje, nuk duhet tė habiteni kur nė ambasada tona tė takoni emra qė dikur i kanė shėrbyer UDB-sė, e tė tillė ka!


Shkruajnė:
Reshat Sahitaj & Behare Rexhepi - Prishtinė, 04. 06. 2010


Shikoni: Turpin e Parlamentit tė Kosovės!!!


Shekuj me radhė populli ynė u sakrifikua pėr lirinė qė ne sot e jetojmė. Dinjiteti dhe atdhedashuria u tregua kur mbi njė milion shqiptar u kthyen nga bota e rehatshme nė shtėpitė e tyre ende pa u shuar flaka dhe tymi i oxhaqeve tė tyre. Nė fytyrėn e secilit dukej gėzimi dhe lumturia qė, mė nė fund, vuajtjet, torturat, vrasjet, burgosjet, e sakrifica kolektive e njė populli tė tėrė u kurorėzua me lirinė. Populli ishte i vetėdijshėm se na prisnin ditė e vite tė varfėrisė, por mė mirė tė varfėr se sa tė jetohej me frikė nė palcė. Kurrė mė forcat serbe nuk do na trokasin nė derė pėr tė na burgos djalin apo dhunuar vajzėn. Kurrė mė nuk do tė ndodhin vrasje enigmatike! Kurrė mė nuk do shfrytėzohej pasuria e Kosovės nga tė huajt! Kėto dhe shumė mendime tjera pushtuan mendjen e shqiptarit me shpesė se do vinin ditė tė mira.

Gjendja sociale e pasluftės
Gjendjen e rėndė ekonomike tė ditėve tė para tė lirisė e zbuti Bashkėsia Evropiane duke ndarė miliona pastaj miliarda dollarė ndihmė pėr Kosovėn. Edhe pse njė pjesė e kėtyre ndihmave humanitare shkonin nė xhepa tė ndėrkombėtarėve dhe shqiptarėve tanė qė pėrfitonin nga tragjedia e njė populli tė tėrė, Kosova ndėrtohej mė shpejt se ē’ishte planifikuar. Me konsolidimin e Parlamentit dhe Qeverisė sonė, ndihmat u rralluan dhe na mbetej qė vetė tė mendonim pėr ngritjen e ekonomisė dhe tė standardit tė jetės sė qytetarit tonė. Mirėpo, nė vend se tė zhvillohej ekonomia dhe standardi i pėrgjithshėm, ēdo ditė e mė tepėr ngrihej standardi i personaliteteve politike. Enigmatike ėshtė se si ministrat tanė brenda pak muajve shndėrrohen nė milionerė! Enigmatike ėshtė se si Kosova me tėrė resurset e pasurisė nėntokėsore ende mbetėt vendi mė i varfėr nė botė?!

Pyesim:

· sikur tė ishte vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, a do tė ishte Kosova vendi me i varfėr nė Evropė?!

Kontrolli mbi media
Jo rastėsisht mediet konsiderohen si arma mė e fuqishme pas bombės atomike. Jo rastėsisht qeveria jonė nė mėnyrė tė sofistikuar ka shtrirė kontrollin nė tė gjitha mediet, natyrisht, jo duke ushtruar dhunė direkte, por duke i vėnė nė pozita gazetarėt mė besnik tė tyre dhe duke i infiltruar ndonjė gazetar aty ku nuk ka ndikim. E, kontrolli mbi media, thuhet pėrgjithėsisht nė traditėn informative, i ndihmon qeverisė t’i fshehin gjurmėt e krimit tė organizuar dhe krimit ekonomik.

Pyesim prandaj,

· po tė ishte ngritur ashtu si duhet vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike nėn qeverisjen tuaj, a do tė kishit nevojė tė censuroni mediet?

Pozita dhe opozita
Sė pari nė Kosovė nuk ekziston asnjė parti politike e mirėfilltė ku anėtarėt e tyre aderojnė pėr programin partiak. Kalimi prej LDK-sė nė AAK, prej AAK nė PDK, prej PDK-sė nė LDK ėshtė barometri mė i mirė qė na tregon se anėtarėsia e tyre janė karrieristė qė mendojnė vetėm pėr pasurimin e tyre individual. Ėshtė e pashpjegueshme se si njė individ qė pėrmes mjeteve te informimit deklaron gjėrat mė tė kėqija aderon tė nesėrmen po nė atė parti! Pyesim, mos individėt e tillė qė bėjnė kalimin prej njėrės parti nė tjetrėn, janė tė zhytur nė krimin e organizuar dhe pėr tė gjetur mbrojtje i mbėshteten njėrės apo tjetrės parti. Individėt e tillė janė nė kėrkim tė mbrojtjes sė pasurisė sė tyre tė fituar pėrmes grupeve mafioze. Kėta as qė kanė menduar pėr parti e lėre mė pėr fatin e popullit.

· Besoj se po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, mė pak do tė ketė kalime nė partinė rivale.

Korrupsioni, droga dhe prostitucioni pengesė pėr integrimin nė BE
Ka kohė qė personalitet politike e sidomos ata nė pozita kyēe pėr integrimin e Kosovės nė BE, manipulojnė opinionin tonė me deklaratat e tyre stereotipe, duke e cekur se pasaportat biometrike janė pengesė pėr liberalizimin e vizave, duke mashtruar opinionin se sė shpejti do tė integrohemi nė BE etj. Nė fakt kėto janė deklarata pėr t’iu dhėnė shpresa tė rreme popullit dhe njėherit pėr t’i hedhur pluhur syve BE, qė tė pėrfitojnė nga fondet e dedikuara pėr kėtė gjė. Kudo nė botė ekziston korrupsioni i personaliteteve politike, por nė momentin kur njė personalitet dyshohet ose zbulohet i merret imuniteti dhe dėnohet. Raste tė tilla kemi sa tė duash, por ndėr mė spektakularėt ėshtė ai Drejtorit tė NATO-s Wily Claess, i cili dha dorėheqje se akuzohej pėr 2 milion DM, tė cilat nuk i kishte futur ne xhepin e tij, por nė atė tė partisė se tij. Rasti tjetėr ėshtė ai i kryetarit tė Francės, i cili akuzohej pėr njė biletė tė aeroplanit qė e kishte shfrytėzuar nė emėr tė qeverisė pėr vajzėn e tij. Kėto ditė nė Belgjikė akuzohet Van Correnberg i PS. Si ėshtė e mundur qė nė Kosovė pėr asnjėrin ministėr tė mos guxojmė tė dyshojmė se ka keqpėrdorur fondin publik pėr xhepin e tij personal?! Ēka i duhet ministrit avokati nėse ėshtė i sigurt se nuk ka keqpėrdor fondin publik?! Si guxojnė qytetarėt tė protestojnė pėr ta mbrojtur njė ministėr qė dyshohet se ka keqpėrdor fondet e po atij qytetari?! Pas pėrfundimit tė gjyqit nėse ministri apo deputeti del i pafajshėm ka tė drejt tė kėrkon dėmshpėrblim material dhe moral e jo tė kėrkojė mbrojtje morale dhe materiale nga qeveria, partia dhe anėtarėsia e tij.

· Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė luftohet ndershmėrisht korrupsioni droga dhe prostitucioni qė janė pengesa numėr njė pėr integrime nė BE.

Shendetėsia


Nė Kosovėn e pasluftės sistemi i shėndetėsisė ėshtė ndėr mė tė mjerueshmit, jo vetėm nė Ballkan, por ndoshta mund tė krahasohet edhe me vendet mė tė varfra afrikane. Kudo nė botė ekziston sigurimi shėndetėsor e nė Kosovė qytetari ynė nuk mund tė shtrohet nė spital pa dhėnė fshehtas 200 euro, ku aty ka vetėm krevatin pa ēarēafė, jastek e jorgan. Nė spitalet e Kosovės pastėrtia nėn nivel, kujdesi nėn nivel, pagesa e qytetarit mbi nivelin evropian.

· Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė ngrihet niveli nė shėndetėsi, sepse pa popull tė shendosh nuk ka qeveri tė shėndosh.

Pa zhvillimet kulturore pavarėsia ėshtė e brishtė
Nė ēdo vend tė botės e madje edhe nė ato mė tė prapambeturat kulturės i japin rėndėsi tė veēantė sepse kultura ėshtė pasqyra mė reale e njė populli. Pėr fat tė keq deri sot qeveria ka emėruar ministra akultural me njė staf po aq destruktiv. Ēdo subvencion nga Ministria e Kulturės jo vetėm qė ėshtė keqpėrdor, por edhe ju ėshtė ndarė atyre qė nuk e kanė merituar. Kanė ndarė qindra mijėra euro pėr spektakėl tė misave, qindra mijėra euro pėr filma, qė kurrė nuk janė punuar, madje nuk ėshtė bėrė asnjė metėr shirit filmik, dhe janė paguar botime tė librave pa asnjė vlerė artistike e kombėtare.

· Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė zhvillohet kultura e mirėfilltė qė do bėhet dritėshpėrndarė se e idealeve tė popullit nė botė.

E kaluarja bazė e ndėrtimit tė sė ardhmės
Ėshtė bėrė njė praktikė qė ēdo gjė e kaluar skajshmėrisht tė injorohet, duke u pėrpjekur qė t’i glorifikojnė vetėm veprat e veta dhe tė shokėve tė tyre. Ėshtė krijuar bindja se lufta pėr pavarėsinė e Kosovės ka filluar me 1997 dhe ēdo kush tjetėr qė rrėfen se i ka kontribuar luftės pėr ēlirim injorohet. Injorohen gjenerata tė tėra patriotėsh, dėshmorė e veprimtarė qe nga 1978 e deri mė 1998. Pėr disa, viti 1998, konsiderohet dhe ēmohet si vit i rezistencės sonė. Madje jo vetėm kaq, por injorohen dhe njollosėn edhe disa qė ranė heroikisht nė fushėbetejėn e lirisė. Injorohen dhe nuk pėrfillen familjet e shokėve tė tyre, tė cilėt ranė nė altarin e lirisė. Kujdesemi pėr ndonjė shokė tė tyre, e pėr ndonjė qė ndoshta as qė e ka parė luftėn me sy. Ende, kaq vjet pas luftės qeveria nuk gjen mundėsi pėr ta pėrpiluar njė libėr objektiv pėr luftėn! Si ėshtė e mundur?

· Po tė ngrihej vetėdija e shtetformimit tek personalitet shkencore, do tė bėhej vlerėsimi objektiv i historisė sonė aq tė shtrembėruar.

Hapja e ambasadave dhe nominimet
Ambasadat janė pikat mė tė domosdoshme nė funksionimin dhe zhvillimin e njė shteti. Pėrmes ambasadave zhvillohen marrėdhėniet ekonomike dhe kulturore ndėrshtetėrore. Secili shtet kujdes tė veēantė i kushton emėrimit tė ambasadorėve dhe stafit tė tij. Zakonisht ambasadorėt janė intelektual me njė kulturė tė pėrgjithshme, por para se gjithash verifikohet atdhedashuria e tyre ndaj shtetit tė vetė. Kryesisht ambasadorėt janė mbi dyzetvjeēar. Rast specifik ėshtė Franca ku nė Irak e emėron ambasadorin 32 vjeēar, me tė riun nė historinė e saj. Nė Kosovė ambasadorėt emėrohen nė bazė tė marrėdhėnieve familjare dhe partiake. Nuk ėshtė aspak pėr t’u habitur nėse bisedoni me ndonjė ambasador tonin, i cili nuk e din kush ishte Jusuf Gėrvalla dhe Enver Hadri, siē me ka rėnė verėn e shkuar tė bisedoj me njėrin prej tyre. Edhe mė keq madje, nuk duhet tė habiteni kur nė ambasada tona tė takoni emra qė dikur i kanė shėrbyer UDB-sė, e tė tillė ka!

· Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė emėrohen ambasadorė e kėshilltarė qė dinė dhe e donė atdheun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyFri Jun 04, 2010 9:13 pm

po po,qysh jo,pa sovranitet me kufi administrativ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIPIIXHAXHIT
Anėtar i ri
Anėtar i ri
NIPIIXHAXHIT

Male
Numri i postimeve : 167
Age : 39
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySat Jun 05, 2010 12:45 am

JO,!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhemshiti

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 58
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySat Jun 05, 2010 2:37 am

Kosovo pole eshte e pavarure,me ushtri e polici
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Apo a jo   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySat Jun 05, 2010 9:32 am

Shum t'neruoshimit motra e vėllazėn,po ēka kujtoni se jan gut me pavarsi t'Kosovės pėr popull e pėr jata ēi e kan derrdh gjakun kudra anmikut?Jo pasha besėn e Zotit,tan jekta e kan ba pėr vetin e pėr famile t'vet.Kosova nuk asht e vetmja por tan po pėsojn prej jari tjetrit politikanat e ish.Jugosllavit.Kur e kėqyr historin mrapa, pas luftet gjithmon kapa populli pun both se pas luftet duhet me godit jata ēi asht fik e rrenua e ktu asht mrapėsht,mashum pa pun t'tana punishtat e fabrikat jan dry e puntort jan qit nė rrug pa gja pas shpirtit e jata ēi e kan dasht gjeverin pėr vetin e jo pėr popull nuk dijn prej marrijet ēka me ba me Eura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySat Jun 05, 2010 11:54 am

Mundėsia e bashkimit midis Shqipėrisė dhe Kosovės do tė detyronte e bėnte presion edhe tek pesė vendet anėtare tė BE-sė tė cilat do tė preferonin qė pėrballė njė precedenti aneksimi, tė pranonin seēesionin e Kosovės. Shqipėria sot ėshtė nė pozicion mjaftueshėm tė mirė pėr ta kėrkuar kėtė gjė, tanimė jemi nė NATO dhe pas heqjes sė vizave ka pėr tu zbehur edhe nguti pėr t'u futur nė BE duke qenė se shumica e shoqėrisė e percepton anėtarėsimin si udhėtim i lirė. Edhe po qe sė pėr kėtė ringjallje tė pretendimeve territoriale nacionale tona na ndėshkojnė me vonimin e integrimit nė BE (anėtarėsim qė gjithsesi po duket i largėt) ia vlen ta kapėrdijmė kėtė pilulė tė athėt pėr hir tė zgjidhjes njėherė e mirė tė ēėshtjes sė Kosovės. ėshtė minimalja qė mund tė bėjmė pėr Kosovėn. Kaq sakrificė Tirana ia ka borxh prej kohe Kosovės.


Por ne baz te gjitha gjasave me vizizten e ILIR kalit ne Beograd po duket se Tirana zyrtare dot rrij duar kryq edhe ne ket situat e cilla esht tejet delikate dhe fragjile edhe per Prishtinen edhe Tiranen.
Pos tjerash se politikualt tan duhet sa ma shpejt qe esht emundur qe te dorzohen apo tejapin dorheqje apo te bejn presion mbi ndrkombetart se te i permbahen premtimeve te dhena per DELEN- nese nuk e dukumentojn se perfitimi i bisedimeve me serrbin na u esht premtuar se esht DELE, e tash spo na del as PUL;-dhe.
Apo po i mbetet ALBIN KURTIT me popull ta permbys ket pazarllek idiotesk te ktyre majmunve,shpresojm dhe punojm per me te miren ne favor tonin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySat Jun 05, 2010 6:37 pm

jo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySun Jun 06, 2010 10:38 am

XILI qka, jo- nese ben ma gjer.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptySun Jun 06, 2010 11:23 am

e pamvarur sipas marrveshjes se kumanoves.
Republika kosovare me republike serbe te kosoves e metohise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 EmptyTue Sep 07, 2010 4:36 pm

Vordsorth: Pajtueshmėri nė BE pėr rezolutėn

Stiven Vordsvorth
07.09.2010
Radio Evropa e Lirė
Ambasadori britanik nė Serbi, Stiven Vordsvorth, ka thėnė se vendet e Bashkimit Evropian e kanė arritur pajtueshmėrinė pėr tekstin e rezolutės sė Serbisė pėr Kosovėn.

“Fakti qė pajtueshmėrinė pėr tekstin e kanė arritur tė 27 vendet e BE-sė, pėrfshirė edhe 5 vendet qė nuk e kanė pranuar Kosovėn, garanton se formulimet nuk do ta paracaktojnė ēėshtjen e shtetėsisė sė Kosovės”, ka thėnė ambasadori Vordsvorth sot nė Beograd dhe ka shtuar se nė tekst “nuk kėrkohet qė Serbia ta pranojė Kosovėn”.

Sipas tij, bėhet fjalė pėr “gjetjen e mėnyrės sė njohjes sė mendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”.

Ai ka thėnė se shpreson qė Serbia dhe BE-ja do tė arrijnė marrėveshje “qė do tė jetė bazė pėr tė shkuar sė bashku nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė, me rezolutė, qė atėherė do tė miratohej me konsensus”.

Ambasadori britanik, Stiven Vordsvorth, ka thėnė se pėr Britainė dhe pėr tė gjitha vendet e tjera tė BE-sė, qė e kanė njohur Kosovėn, nė propozim-rezolutėn e Serbisė ishin tė papranueshme shumė ēėshtje, nė mesin e tė cilave edhe hapja e rrugės pėr bisedime tė reja pėr status.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!?   Kosova e pavarur apo jo!? - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kosova e pavarur apo jo!?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: