Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Perse devijon shoqeria?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:42 am

Guximi, o vella (per nga qenia e kombi), po ju nuk thate asgje, ama bash asgje. Ato shkaqe qe ju i permendet mund te vlejne per Kosoven, por jo edhe per vendet e tjera.
Ju me sa pashe ende nuk po e dini se per qfare devijimi eshte fjala.
Pikerisht ajo qe une permenda ka te bej me devijimin shoqeror.

Suedia nje kohe njihej qe e ka ekonomine nga me te fuqishmet ne bote, dhe e dini ju se pikerisht ne ate kohe Suedia ka pase vetevrasje me se shumti ne bote.
Cfare po na jep te kuptojme ky fakt? Po na jep te kuptojme se jo gjithehere dhe cdo kund, kushtet ekonomike behen shkak qe nje shoqeri te devijoje. Ato ndikojne, por nuk jane faktor vendimtar. Sepse sikur njerezit ta besonin Zotin seriozisht, e boten materiale ta shikonin si dytesore, ata do t'i zgjidhnin mjetet per te ardhur deri tek fitimi, e jo sikurse tash qe, fatkeqesisht nuk po i zgjedhin.

Fakti se jane te shfaqura pabarazite ne nje vend, nuk ben te kuptosh se ata do te devijojne!!! Jo jo, ata mund te ngrihen kunder ati regjimi, e rrenojne, dhe nuk devijojne fare.

Autori i hapjes se kesaj teme, laloni, me sa une verejta, fjalen e ka pase per devijimin moral, shpirteror. Mund te pergjigjet edhe ai vete.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 5:15 pm

po me ni far menyre po ''moral, shpirteror''.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 5:17 pm

do te thot q esipas teje botamateriale osht parsore!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:09 pm

s
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:21 pm

laloni, me trego se ku u bazuat, per ate qe e pohuat?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:30 pm

po ju thate:
Sepse sikur njerezit ta besonin Zotin seriozisht, e boten materiale ta shikonin si dytesore, ata do t'i zgjidhnin mjetet per te ardhur deri tek fitimi, e jo sikurse tash qe, fatkeqesisht nuk po i zgjedhin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:31 pm

pom duket nukju kuptova mir...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 30
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:52 pm

sikur njerezit ta besonin zotin seriozisht nuk do te kishim asnje zhvillim shkencor.dhe do te prapambeteshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 127
Age : 62
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:10 pm

Shoqerite njerezore si teresi nuk e besoj se mund te devijojne.Por,perbrenda tyre,mund te ndodhin ,dhe ne fakt edhe ndodhin ,devijime natyrash te ndryshme.
Dhe,njesoj sikur dje a me nje kohe qe Hanko Halla uluriste na u prish dynjaja,kur shihte ca ndryshime ne sjelljen e te rinjve a te nuseve,po keshtu si devijantizem ta zeme para 30 a 40 vitesh shihej edhe dalja e te rinjve pa kapela.Qeshtja e te fituarit te parase ne menyre te pandergjegjshme dhe mashtrimet ne kandar jane te vjetra dhe une nuk i shoh si sjellje devijante.Si devijantizem a anakronizem e tj.une shoh futje e huliganeve ne shkollat tona,marrjene femrave me dhune,dhe sjellje indiferente a shume te bute te organeve perkatese te shoqerise.Sjellje devijante natyrisht se eshte pirja ne mase te madhe e duhanit,alkoolit dhe,mozomakeq,edhe perdorimi aty-ketu i droges,por a ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa te mund te blesh nje diplome fakulteti dikunddhe keshtu analfabete pothuajse te marresh timonin drejtues dikund ne shoqeri.A ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa kur nje mjek as syrin nuk i hedh te semurit me nevoje per operim urgjent po qe se ky paraprakisht nuk i mbush gjepin?A ka devijim me te madh se sa humbja e kriterit te vlerave?
Dhe,sigurisht se pajtohemi,sjellje devijante ka shume...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:31 pm

veletini shkruajti:
Shoqerite njerezore si teresi nuk e besoj se mund te devijojne.Por,perbrenda tyre,mund te ndodhin ,dhe ne fakt edhe ndodhin ,devijime natyrash te ndryshme.
Dhe,njesoj sikur dje a me nje kohe qe Hanko Halla uluriste na u prish dynjaja,kur shihte ca ndryshime ne sjelljen e te rinjve a te nuseve,po keshtu si devijantizem ta zeme para 30 a 40 vitesh shihej edhe dalja e te rinjve pa kapela.Qeshtja e te fituarit te parase ne menyre te pandergjegjshme dhe mashtrimet ne kandar jane te vjetra dhe une nuk i shoh si sjellje devijante.Si devijantizem a anakronizem e tj.une shoh futje e huliganeve ne shkollat tona,marrjene femrave me dhune,dhe sjellje indiferente a shume te bute te organeve perkatese te shoqerise.Sjellje devijante natyrisht se eshte pirja ne mase te madhe e duhanit,alkoolit dhe,mozomakeq,edhe perdorimi aty-ketu i droges,por a ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa te mund te blesh nje diplome fakulteti dikunddhe keshtu analfabete pothuajse te marresh timonin drejtues dikund ne shoqeri.A ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa kur nje mjek as syrin nuk i hedh te semurit me nevoje per operim urgjent po qe se ky paraprakisht nuk i mbush gjepin?A ka devijim me te madh se sa humbja e kriterit te vlerave?
Dhe,sigurisht se pajtohemi,sjellje devijante ka shume...
Bravo Bravo Bravo
shtojce:
Sjelljet deviante gjithmon kan egzistuar dhe do egzistojn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 127
Age : 62
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 12:04 am

Edhe kjo qe thote Socratus se:
Sjelljet deviante gjithmone kane egzistuar dhe do egzistojne.

eshte shume e drejte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 30
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 12:06 am

edhe dielli gjithmone ka lind nga lindja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 1:18 am

Tungjatjeta

Kete as ti e as une nuk do e dime i nderuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 4:47 pm

aldo tha :sikur njerezit ta besonin zotin seriozisht nuk do te kishim asnje zhvillim shkencor.dhe do te prapambeteshim.

Un per vete nuk mendoj ashtu sepse Zoti thot lexo meso studio ,pra nuk thot mos studio!
duhet te mundohemi te gjejme nje rruge te balancuar , pra as te mos e neglizhojme shkencen po as te mos e teprojme ne besim!

Ne mendojme se perendimi perparoi dhe duhet ndjekur rrugen e tyre. por Njeriu i perendimit edhe pse arriti te ece ne hėnė ,ai nuk arriti te gjej lumturine ne tokė! edhe pse arriti te fluturoje ne ajer si shpez apo te futet ne fund te detit si peshk, por ai nuk arriti te ece ne toke sikur NJERI!!!
Pra te qenit njeri nuk do te thot te jesh vetem i arsimuar ,por te kesh nje moral dhe nje kulture te mire, te dish ta balancosh jeten dhe kjo eshte shum e rendesishme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 5:19 pm

Cili eshte morali me i mire?
e
cila eshte kultura me e mire?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 8:00 pm

laloni shkruajti:
shoqria devijon nga rruga e Zotit dhe preokupohet shum me ket bot dhe mendon qe kjo dunja eshte gjithqka ndersa ne fakt eshte vetem nje stacion i shkurter dhe vendndalja eshte ahireti.

Nuk mund t'ju kuptoj juve besimtareve. Ne njeren ane krenoheni dhe njekohesisht doni te nzini per budall ata njerez qe nuk besojn ne zot apo ne fe, duke u arsyetuar se shumica besojn ne zot! Dhe ne njeren ane thoni se pse devijon shoqeria nga rruga e zotit?!! Qdo logjik e shendosh e kupton se ketu po del nje kontradit tek ju besimtaret. Apo kur shpreheni " pse ka devijuar shoqeria" mendoni per kete pakic qe nuk beson ne zot apo fe? Nuk e mendoj, sepse dihet eshte nje numer i vogel neper bote i ateistave, ne krahasim me besimtaret dhe smund te kene ate ndikim kaq shqetesuhes. Apo ne njefare menyre ketu shihet qart se edhe pse shumica e njerezve deklarohen si besimtar, ne fakt nuk jane besimtar dhe as qe u ben per zotin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Mon Mar 16, 2009 1:16 pm

Tungjatjeta


Devijimi ndodhe edhe ne radhet e besimtareve ne zote edhe ne radhet e besimtareve Ateist. Nje shkrim te nje individi apo te disave ta pergjithesosh si nje e vertet e pergjitheshme barte pasoja te rezikshme ne te kuptuarit e drejt.
Gjate gjithe historis ndodhe nje luft ne mes gjeneratave, njerezit e moshuar ne fiset afrikane e sulmojn rinin duke i akuzuar per degjenerim te vlerave te stergjysherve.
Vlerat e nje shoqerie qofshin apo jo besimtare ne zote ne varesi te kerkesave kohore ndryshojn dhe ku ka ndryshime ka edhe kritika nga disa qe keto ndryshime ti cilesojn si degjenerim apo devijim nga vlerat e te pareve. Une nuk shohe ndonje devijim ne rinin tone , perkundrazi ata jane me aktiv se te parit e tyre punojn me shume dhe e permisojn vehte. Shikoni numrin e studenteve te cilet ndjekin studimet master neper europ dhe krahasoni me numrin e analfabeteve te gjysherve tane.
Nese nje pjese e rinis konsumon droge apo alkool, shoqeria do ndermer hapat e nevojshme ne parandalimin e ketyre dukurive.
Gjate historis njerezore asnje popull nuk eshte zhdukur ngase kan devijuar nga vlerat e te pareve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Mon Mar 16, 2009 1:35 pm

po , shenja t devijimit ka edhe te besimtart
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Mon Mar 16, 2009 4:05 pm

po me pelqen fakti se paj nga ju po pajtohet me mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Mon Mar 16, 2009 5:56 pm

Tungjatjeta

Jeni ne nje mjedis arberor ku edhe pakicat mberohen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Tue Mar 17, 2009 3:11 pm

ju falenderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Tue Mar 17, 2009 11:10 pm

po nuk po e kuptoj kujt i thuhet pakice ketu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Wed Mar 18, 2009 11:08 am

tungjatjeta

Atyre te cilet veten e konsiderojn si te tille:

Cito :
laloni shkroi:
po me pelqen fakti se pak nga ju po pajtohet me mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Thu Mar 19, 2009 2:13 pm

perceptoj mir menimet e te tjerve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Fri Mar 20, 2009 1:59 am

Tungjatjeta i riu LALONI


Nuk jam i paguar per nje gje te tille, ngase njerezit jane te lire te mendojn apo ta vendosin veten ne cilen do kategori. Ndersa une ne brendin time mund te konkludoj qfar te dua, besoj se nuk do hasni ne pengesa ne te kuptuarit e drejt te kesaj demagogjie qe jemi duke e bere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Perse devijon shoqeria?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Sociologji-
Kėrce tek: