Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 10:59 pm

para
Cito :
Aldo shkroi:
jo , eshte e pamundur
sepse syte jane manipulues,
mund te tragojne te verteten por mund edhe te genjejne

tani
Aldo shkruajti:
njerezit ne mund ti njohim me shikim te pare por,meqenese njerezit mund te ndryshojne dita dites edhe mendimet per ta ndryshojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 11:26 pm

te dyja jane te verteta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 11:51 pm

Tungjatjeta


Kjo eshte i nderuar z.Aldo arsyeja se pse nuk mund ti njohim njerezit, ngase njerezit mund te bejne veprime te pa planifikuara, dhe ne cdo moment mund te ndryshojn, ashtu sikurse qe ndryshuan mendimet tuaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 11:53 pm

tungjatjeta
o zoti socrat kush tha qe un ndryshova mendje per ate qe thash?
shnet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 11:57 pm

Tungjatjeta.


Te ndeerosh mendjen nuk eshte dic e keqe tregon perparim, apo ndoshta jeni duke menduar se ju nuk i ndryshoni mendimet tuaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sat Mar 14, 2009 12:06 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta.


Te ndeerosh mendjen nuk eshte dic e keqe tregon perparim, apo ndoshta jeni duke menduar se ju nuk i ndryshoni mendimet tuaja.

une nuk i ndryshoj mendimet e mija asnjehere,ato qe kam shkrujt jane te verteta vetem se ndryshon nga njeriu ne njeri sepse nuk jemi njesoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sat Mar 14, 2009 9:00 pm

laloni shkruajti:
mendoj qe nuk mujm me njoft dikend ne shikim te par
sepse se kem at dhunti nuk pe kuptoj pse po thuni mujm...

Njohja nuk eshte diqka fikse. Mund ta njohesh nje person te pakten per shijien e tij-saj se qka i pelqen te vishet, se qka i pelqen te bej ose mos bej, qka e ben te ndihet mire ose jo mire, etj etj. Ajo qe po diskutohet ketu, eshte per pershtypjen e par, sepse per njohje as qe behet fjale, perderisa nuk arrijme ta njohim as veten tone, perderisa gabojm dhe ndodhe qe zhgenjehemi nga vetvetja.

Tema nuk eshte e hapur drejte, prandaj edhe po ndodhin veshtirsite ne diskutime. Shpresoj tani do ta keni me leht ju, dhe te tjeret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sat Mar 14, 2009 9:15 pm

atehere neqoftese do ti pergjigjeshim pyetjes ,do te thoja qe mund ti njohim me shikim te pare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sun Mar 15, 2009 1:41 am

Tungjatjeta.

Na ndricove z.Akili, ngase paskemi qene duke u zvaritur deri tani neper tere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sun Mar 15, 2009 6:15 pm

po
une personalisht e njoh njeriun vetem 2 minuta me pas mundesi me nejt me te
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sun Mar 15, 2009 7:51 pm

Xili shkruajti:
po
une personalisht e njoh njeriun vetem 2 minuta me pas mundesi me nejt me te

Si e njeh nje person per 1 min, ku bazohesh, Xili?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
L1ndush3
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 553
Age : 36
Vendi : Gjk
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Mon Mar 16, 2009 1:58 pm

Jo nuk mund ti njohish njerzit ne shikim te par !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tina
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2564
Age : 35
Vendi : qka po ju interson juve bre
Profesioni/Hobi : me nga mas topi mujsha me zan
Registration date : 18/09/2007

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Mon Mar 16, 2009 2:06 pm

shum e kafen duhet me pi deri sa ta njohesh mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Mon Mar 16, 2009 2:08 pm

Tungjatjeta


Per ta njohur dike nuk mjafton ti pish te gjitha kafet e qytetit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Mon Mar 16, 2009 9:26 pm

Jo !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sun Mar 22, 2009 12:23 am

Jo smun ti njohim njerezit ne shikim te pare....sepse pamja e jashtme ndonjere te genjej..por mos harroni qe te gjith kemi miq,shok e farefis qe mbas shume e shume viteshe perseri smund ti njohim......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Tue Feb 23, 2010 9:45 pm

Kjo me shum ka karakter sinqeriteti.
nisme nga vetja un,nuk di te mbaj rezerva apo te luaj role...jam kjo qe jam dhe me vlerson po ne njohjen e pare,edhe pse ngaj here kam qef te ndryshoj po ja qe eshte e pamundure.

Ka edhe till qe mbajn rezerva dhe nuk mund ti njohesh kurre.


Edituar pėr herė tė fundit nga fionaa nė Fri Aug 27, 2010 10:15 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Tue Feb 23, 2010 11:19 pm

per te noft njerin thojn duhet nji thes kryp sebashu me ngren edhe njef njerin mir?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Feb 24, 2010 12:53 am

Nuk mund tė njpfėsh njeriun nė shikin tė parė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Aug 27, 2010 7:07 pm

Ėshtė e ēuditshme se si gjithė kėta postues theksojnė pamundėsinė e mosnjohjes sė plotė tė njeriut njeriut nė shikim tė parė. Nėse je i vemėndshėm,ke sadopak njohuri shkencore apo pėrvojė nė jetė mund ta njohėsh sadopak njeriun qė e ke pėrballė. Nuk do tė thosh ta njohėsh me gjithė cilėsitė dhe parimet e tij,por do e njohesh sadopak rangun e tij njerėzor shkallen e intelegjences dhe karakterit tė tij.
Nė radhė tė parė,vėrej qendrimin e trupit tė tij,se si qendron ai para teje. Shkenca thotė se trupi flet edhe kur hesht goja dhe pėr kėtė ka njė literaturė tė tėrė. Mandej lėvizjet e tij,gjestet ku njeriu i cili ka njė qėllim tė fshehtė apo ėshtė i dyshimtė,gjatė qendrimit para teje si bashkėbisedues nuk ka qendrim normal tė trupit. Instikti nik e lejon normalitetin e tij. Pastaj vėrej shprehjet e tij. Mėnyra e tė folurit paraqet shkallen e intelegjencės dhe njė pjesė tė karakteirt tė tij. Shkenca thotė:
Ēka ka brenda,ka edhe jashtė. Prandaj vėrej bashkėbiseduesin tėnd. Kjo prcakton edhe tė tretėn qė dua ta them dhe kjo ėshtė:
Shiko pamjen e tij.Shiko ballin e tij. Balli i njeriut intelegjent ėshtė i gjerė (kujto fototografitė e poetėve botėror,artistėve dhe tė shkenctarėve,pothuajse tė gjithė e kanė ballin e gjerė),kurse balli i tinėzarit ėshtė i ngushtė dhe sytė i ka tė vegjėl. Ki parasysh se nuk pėrcaktohet kjo vetėm me ballin apo vetėm me sytė,por duhet kombinuar gjuhen e tij me ballin,me sytė,me fytyrėn dhe me tėr qendrimin e trupit.
Sadopak do tė konstatosh tipin e pėrsonit edhe nė takimin e parė. Nėse ti nuk je i vėmendshem,nėse nuk je siē thotė shkenca e psikologjisė KĖTU dhe TASH ti nuk do tė vėresh tė kaloi miu pėr mustaqe,miza apo bualli derisa tė biesh nė humnerė siē ndodhė fatkeqsisht jo rrallė herė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Aug 27, 2010 11:41 pm

Violina,ne radhe te pare dot pershendesja per kyqjen ne forum...te uroj qaste te mir me antaret e forumit ...........
Ti kthehemi temes;Njeriu cdo here pretendon te gjej shokun apo mikun sikur se veten,Jo ne cdo aspekt por perafersishte,Shok apo mik nuk mund ta beshe nje njeri qe rrin 5 minuta apo edhe 2 ore,Me kalimin e kohes dhe me njohjen e njeri -tjetrit fillon aji besimi i te qenit shok.Por fatkeqsishe njerzit ndryshojn mentalitet,e duan jeten e mashtrimeve preferojn te jeton me genjeshtra ndertojn jeten ashtu, ,flitrojen duke mendu se jam i zgjuar un me keto dredhira!Ama gabojn rende se jeta nje dite e befason dhe ganjeshtra triumfon,nuk dot preferoj te jem ne vendin e tyre ,te jetoje me brejtje te ndergjegjjes? jo jo ket nuk e du. ANDAJ nuk eshte cudi nese genjehemi duke pretendu se njohim njeriun nga karakteri apo nga pamja e jashtme !Aji, mashtrimet genjeshtrat i ka nga lindja, dhe eshte kalitur i till dhe mundohet ne fund te dali viktim .Sado qe ti te mundohesh ti tregoshe realen, ajo apo ajo nuk do njofin asnjeher ate rruge ..sepse per till eshte rrug pa kry REALITETI?


Edin si , njeriu nuk e njehe veten deri sa te takon njerz till ,mashtrues, manipulues genjeshtar.Ateher shikon ne cfar shkalla eshte afer tjetrit...Vetem ajo apo ajo se nuk i vret mbrejtja e ndegjegjes pa shiku mbrapa te kaluaren e mykur , do e besojn nje gje till...

Sa i pasur eshte ajo njeri se eshte real....


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sat Aug 28, 2010 2:00 pm

Psikologjia thote se per disa sekunda munde te njofesh njerun se qka eshte
me mimik.
Shume me vend e pate violina...
ndoshta nuk mundesh te gjitha vyrtytet tja dishe po pak a shume e njef se qka eshte !
intelegjencen apo jo .
Ketu ndikon mimiku levizjet e tija syte, vesha ,pamja e tije ,selljet ,intelegjenca etj.
keshtu perfitohet pershtypja e pare mbrenda 30 sekonda deri nje minut.
A do te keshe simpati apo jo.....keto sekonda jane vendimtare....per qdo njeri ne nje takim te rendesishem ...si paraqitja per nje vend pune shkollim apo ndonje takim tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Sat Aug 28, 2010 2:44 pm

Njohja praktike e njerit

Te merresh me njohjen e njeriut, nuk do te thote njeriun ta akuzosh e tjetrin ta ngrisesh ne qiell, porse do te thote te dish sesi t'i qasesh secilit ne menyre qe te zgjohen anet me te mira te shpirtit te tij.
Nga dicka e mire fshihet ne cdo njeri, vetum se duhet te kihet vullnet i madh qe ajo te zbulohet.

Njohja ndjenjore e vecurive te karakterit eshte, intuita.

Emocioni eshte njohesi me i sigurt i njerezve.

Qe t'ju tregoj se edhe ju keni intuite per t'i njohur njerzit, do t'jua bej kete pyetje: "C'ndjenje ju rremben kur ndokush gjate pershendetjes jua shtrin ngadal dhe me indiference vetem majat e gishterenjve, madje edhe ato si me pike te zorit?"
Kjo gje, pa dyshim , ndikon te ju ne menyre te papelqyeshme dhe te pamire.

Studimi i njeriut ka sjell aq shume rezultate sa vellime te tera librash do te mund te mbushin me to. Ato rezultate, sado qe te jene te cmushme, ne praktik do te mund te shfrytezoheshin vetum pjeserisht.
Njerzit e medhenj te suksesit ne te shumten njohjen e vet te njeriut dhe te vecorive te tyre te karakterit e kane marre nga jeta, e me pak nga librat;.

Violina na paska sjellur nje shembull per njohjen e njeriut BALLIN qe ne menyre me te shpejte dhe me te sigurt t'i vleresojem njerzit me te cilet biem ne kontakt.
Une po sjelli ZERIN

ZERI
i forte:
me fuqi te madhe jetsore

i thelle:
temperament burreror, serioz;
te femrat ne te shumten jete jonormale emocionale

i bute:
mbizoterim i emocioneve, maturi, tolerance

sokellites(kelthites):
qenie grindavece, smirezi, cikerrimtar

kuakates dhe i ngjirur:
mungesa e vetedijes, shpesh edhe crregullime shpirterore, ose disharmoni e jetes shpirterore.

Keto te dhena i solla ketu ne forum pasi i vodha nga nje liber, kene parasyshe mundin time.

Mund ti njohim njerzit me shikim te pare?
PO dhe JO, mvaret nga interesimi i juaj ne ate njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Dec 17, 2010 6:13 pm

Ne psikologji thuhet se njeriu ne pamje te pare duket normal por nuk eshte ashtu.Pse. per shembull nje ngases i vetures e ka tabelen shpejtesise se sa duhet me drejtu automjetin ai nuk e respekton dhe shkon me nje shpejtesi me te madhe qe eshte e parashikuar nga expertet atehere ai kryen nje veprim jo normal.tjetre shembull ne tere boten eshte ne kutite e cigareve shkruan se cfare demi sjell duhani dhe njerezit vetem e injorojne e ka edhe qindra shembuj qe i bejne ata njerez jo normal .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Sep 11, 2013 9:43 pm

eshte e vertete qe syte e fytyra tregojne si ndjehesh brenda e studiuesit perkates kane arritur te listojne disa vecori dhe i kane hedhur ne statisika, por nuk jane gjithmone te sakta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: