Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
morena
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 298
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 10:31 am

Kam degjuar te thuhet, qe syte jane pasqyrimi i shpirtit..dhe mendoj se eshte e vertet..
Por ne realitet jo gjithmone syte e nje personi na tregojne karakterin e tij..
Nje prof me tha nje here, qe neve, na duhen vetem 90 sekonta mbas
kontaktit te pare me dike, qe te krijojme, nje ide per personin qe kemi
perballe, kjo ide nuk eshte gjithmone ideja e sakte por ne shumicen e
rasteve eshte nje ide qe na ngelet edhe me pas.. mbasi e kemi njohur
mire personi..

Si mendoni ju te dashur anetare, kur njihni nje person a e kuptoni pak
a shume natyren e tij? A eshte pershtypja juaj e pare, nje ide e sakte?
Ju ndodh shpesh qe imazhi qe krijoni per dike, te jete ai imazh qe e karakterizon vertet ate person, apo shpesh zhgenjeheni..?

Jepni pergjigjet tuaja....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 11:35 am

tungjatjeta

esht je llaf qe thot veshja nuk e ben priftin, prezentimi esht i rendesishem per te krijuar iden e mir ne persona qe nuk na njohin nese nuk prezentoheni mir do lejm pershtypje te keqe dikur ka qen keshtu sot nuk i jepet dhe shum rendesi veshjes o sjelljes se nje personi, sot ka persona qe han ne nje pjat me vite e nuk njihen, takimi i par esht ai nga i cili rrjell pershtypja vertet por ajo esht veq pershtypje (nje vlersim) esht si te lush loterin ca i kap e ca jo ka njerez qe paguhen me mir esht puna e tyre qe te lejn pershtypjen e duhur te personat e duhur te cilet nuk i kuptojn madje dhe hajn ne te njejten pjat me to pa dit se kush jan (pa i njohur) nuk mjaftojn vetem nje pal sy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 35
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 1:33 pm

Eshte e cuditshme, nuk perkon shume me logjiken e kujdesit apo me ate fjale qe per te njohur mire dike duhet ngrene se bashku nje thes me kripe, domethene qe duhet te kaloje shume kohe, sepse kuptohet sa kohe do nje thes me kripe qe te mbaroje i gjithe....pra eshte e cuiditshme sepse shpesh me ka ndodhur qe shikimi i pare dhe pershtypja e pare ne prezantimin me dike nuk me ka genjyer, edhe pse me vone e kam ndryshuar ate pershtypje me kalimin e kohes. Shpesh here pershtypja e pare eshte shume e rendesishme, por per te qene me te sigurt, le te leme kohen te gjykoje, sepse koha provon gjithshka dhe nuk gabon kurre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 127
Age : 62
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 7:29 pm

Me ka rene te degjoj nga nje shok imi psikolog se njeriu edhe ne shikim te pare,po te shihet me vemendjen me te madhe ne sjelljen dhe veprimet e tij, mund te njihet dhe ate ne masen 99%.Eshte pra vetem 1% i te panjohures te personalitetit,ne te cilin ne vazhdim duhet perqendruar vemendjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 7:52 pm

Tungjatjeta.

Si mund ta njohim dike qe e kemi perball per 1min kur nuk po mund ta njohim as vehten gjate gjithe jetes.
Njeriu eshte unik dhe mvaresisht nga rrethi dhe deshirat e Idit aj eshte ne nje proces te vazhdueshem ndryshimi.

Me tregoni se sa here jeni deshpruar nga miqet, familja apo edhe me shitesen ne shitoren afer jush, dhe krahasone me ate se sa here e keni qelluar karakterin e tjetrit.
Do vereni se gjithmon jeni gabuar.

Kur ne shikojm me sy dikend nuk eshte syri i cili na tregon se qfar kemi perball, por interpretimi i trurit per ate se qfar sheh. p.sh Gjate festimit te ditlindjes ju duken te gjithe pjesemaresit me nje karakter pak me te mire, truri juaj ju dergon mesazhe si: nuk qenka ky edhe aq i keq. Pastaj mendoni diten kur keni mar nje goditje si p.sh perjashtimin nga puna apo braktisjen nga i dashuri si ju kan dukur njerezit? pa dyshim qe me neverites.
Jo vetem me nje shikim por edhe nese kalojm nje jete te tere me dikend nuk mund ta njohim ngase edhe aj vehten nuk e njeh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 170
Age : 33
Vendi : Prizren
Profesioni/Hobi : Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 9:45 pm

Aspak nuk mendoj se mund t'a njohim dikend nga vetem nje shikim sepse e gjitha mvaret nga gjendja emocionale e personit qe shohim. Nese ehste i gezuar nje person dhe ne ate moment e sheh ti sigurisht qe e percepton individin si te mire. Nese e takon ate person diksuh tjeter ne nje situate tjeter,pra eshte teper nervoz, dhe i mbushur perplot inat ndaj nje padrejtesie qe i ehset bere apo kushedi se cmund ti kete ndodhur,jam e bindur se ne syte e tij do shfaqet e kunderta. Pra dy persona takuan te njejtin person por ne rrethana te ndryshme. Mirpo jam plotesisht e sigurte se pershkrimi i tyre per tė do jete shume larg nga ajo se qafre ne te vertete eshte ai. Per kete jam e bindur.

E them keshtu nga pervoja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
morena
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 298
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Wed Mar 11, 2009 10:32 pm

Me pelqen trajtimi i konceptit te njohjes se tjetrit vetem nga nje
shikim i pare. Shpesh krijojme nje gjykim te gabuar vetem duke u bazuar
nga pamja e jashtme, por personalisht besoj se mund te dalloj shumicen
e njerezve nga pamja e jashtme. Nuk eshte ndarja tipike ne te bukur apo
te shemtuar por jane disa parametra te tjere te fytyres apo mimikes se
personit qe kam perballee qe me bejne ta kuptoj tipin e tij. Deri tani
jam e bindur se e kam nje fare dhuntie per te kategorizuar njerezit.
Parametrat e vleresimit jane personale dhe ne pershtatje me karakterin
e personit qe gjykon ose me mire paragjykon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 1:03 am

morena shkruajti:
personalisht besoj se mund te dalloj shumicen
e njerezve nga pamja e jashtme. Nuk eshte ndarja tipike ne te bukur apo
te shemtuar por jane disa parametra te tjere te fytyres apo mimikes se
personit qe kam perballee qe me bejne ta kuptoj tipin e tij.


dhe un persoalisht besoj te jemi te zot ti vuajm vulen nje personi vetem me shikim te par por jo qe te pretendojm ta njohim ate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 1:19 am

jo , eshte e pamundur
sepse syte jane manipulues,
mund te tragojne te verteten por mund edhe te genjejne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 12:43 pm

Ne shikim te par, nuk mund ta quajm njohje, por pershtypje. Dhe ne shume raste pershtypja e par ndodhe qe mos t'na genjeje, te pakten mua jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 2:52 pm

Pershtypje te len po njohje jo me shikim te pare jo nuk besoj qe mund ta njohesh diken .Personalisht me ka ndodhe qe jom ngut me ate vendim kom mendu qe e njoh po ka dal e kunderta .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
echo
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 28
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 3:25 pm

Akili shkruajti:
Ne shikim te par, nuk mund ta quajm njohje, por pershtypje. Dhe ne shume raste pershtypja e par ndodhe qe mos t'na genjeje, te pakten mua jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 8:46 pm

ne mund ti njohim njerezit me shikim te pare por jo ti kuptojme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 11:06 pm

mendoj qe nuk mujm me njoft dikend ne shikim te par
sepse se kem at dhunti nuk pe kuptoj pse po thuni mujm...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Thu Mar 12, 2009 11:09 pm

o lalon , nuk jemi te gjith njesoj, eshte kush ka dhunti dhe kush nuk ka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ramizi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 38
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 12:17 am

jo por veē pershtypje --te mir - ose té keqe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 1:28 pm

po mir un e di qe nuk jemi te gjith njesoj
po nuk po e kuptoj qysh mujm me njoht dikent me ni shikim ...
ateher sipas jush ne mundemi ta njohim sali berishen edhe edi ramen me nnje shikim edhe pastaj te konstatojm se cili eshte me i mir..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 2:53 pm

fjala eshte per nje shikim nga afer jo ne televizor dhe nga larg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Andoni_uk
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 17
Age : 37
Vendi : Bote
Registration date : 10/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 3:24 pm

Nuk mundesh me njoft njeriun pa e honger thesin me kryp .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 4:37 pm

op bile ni thes s paku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 4:43 pm

Nje njri tersisht nuk mund ta njohesh sepse edhe ai edhe ti ndryshon mjafton te jesh ne fillim transparent dhe konzervatim se per ndryshe me qen vajz mund te pelqen dhe te dashurohesh ...

Nese duhet ta njohesh dikand duhet te shiku kulturen rrespektin anasjlltas dhe shpirtmirsin ''Zemren''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 7:41 pm

Tungjatjeta?


Mund te shijosh tere pasurin e botes me dikend dhe prap se prap nuk do e kesh privilegjin ta njohesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 7:59 pm

50 % po por jo 100%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 170
Age : 33
Vendi : Prizren
Profesioni/Hobi : Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 10:09 pm

Te njohesh 50% e nje njeriu do te thote shume, gje qe ne shikim te pare eshte pamundur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   Fri Mar 13, 2009 10:52 pm

njerezit ne mund ti njohim me shikim te pare por,meqenese njerezit mund te ndryshojne dita dites edhe mendimet per ta ndryshojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Munb ti njohim njerzit me shikim te pare?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: