Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 3:13 am

Jam krenar qe jam Shqiptar

Se.!
Nuk jam nje shtet i vogel

Por jam nje Kombe i madhe


...by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 1:41 pm

Me rrespekt Euridika,
tė pėrgėzoj nga zemra pėr postimin e kėtyre vargjeve kaq tė mrekullueshme.
Vėrtetė ėshtė krenari e madhe tė jesh shqiptar.
Por, duhet pasur parasysh faktin se menēuria popullore e popullit tonė thonte :
"Ėshtė mirė tė jesh bir/bije e babės sė mirė, bir i fshatit tė mirė etj. por, ėshtė pėrgjegjėsi e madhe qė atyre tė mos ua marrėsh fytyren" si dhe:
"lehtė ėshtė tė fitosh, por ėshtė shumė vėshtirė ta mbash".
Kėto thėnie na udhėzojnė se sa tė pėrgjegjėshėm duhet tė jemi si shqiptarė pėr tė mos koritur imazhin e tė parėve si dhe vetitė e larta njerėzore tė tyre prandaj ėshtė mirė por nuk ėshtė lehtė tė jesh shqiptar.
Shqiptarit nuk i kanė hije (nuk i bėjnė nderė) disa gjėra qė herė-herė shihen mes nesh.
Lehtė ėshtė tė jesh shqiptar por nuk ėshtė lehtė tė mbahesh shqiptar.
Tė krenohemi dhe kemi pėrse tė krenohemi, por tė mbajmė kristal tė pastėr krenarinė tonė kombtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 7:40 pm

Baca Adem ( po marr guximin te t'therras keshtu )
Ju falemnderit nga zemra per fjalet e Juaja ,eshte e paprekshme fjala juaj dhe e vertet shume e madhe .
Vetem desha te ju pershendes dhe njiherit te ju uroj sherim , shendet dhe jete te gjate .
Secili njeri sapo te kaloj pragun e deres se vete eshte ne njefar menyre ambasador i familjes,sapo ta kaloj fshatin -ambasasor i fshatit...dhe sapo t'a kaloj shtetin perfaqeson atdheun e tij .

Nje thenje me duket e kam shkruar edhe dikund por me pelqen jasht mase
"Jeto njė jetė te mire dhe te ndershme , kur te plakesh dhe te mendosh prapa,do ta jetosh edhe njehere " ..DALAI LAMA
Me respektin me te thelle EURIDIKA


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Nov 15, 2007 9:46 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 8:14 pm

Vėlla Ademi shkruajti:
Kėto thėnie na udhėzojnė se sa tė pėrgjegjėshėm duhet tė jemi si shqiptarė pėr tė mos koritur imazhin e tė parėve si dhe vetitė e larta njerėzore tė tyre prandaj ėshtė mirė por nuk ėshtė lehtė tė jesh shqiptar.
Shqiptarit nuk i kanė hije (nuk i bėjnė nderė) disa gjėra qė herė-herė shihen mes nesh.
Lehtė ėshtė tė jesh shqiptar por nuk ėshtė lehtė tė mbahesh shqiptar.
Tė krenohemi dhe kemi pėrse tė krenohemi, por tė mbajmė kristal tė pastėr krenarinė tonė kombtare.


Euridika shkruajti:
Secili njeri sapo te aloj pragun e deres se vete eshte ne njefar menyre ambasador i familjes,sapo ta kaloj fshatin -ambasasor i fshatit...dhe sapo t'a kaloj shtetin perfaqeson atdheun e tij .Falėnderimet u takojne tė dyve nga larteshenuesit por po analizojme se bashku ate qe na shkroi i rrespektuari yne, xhaxhai yne Adem Berisha.

Shqiptareve nuk u kane hije disa gjera qe here-here po shihen ne mesin tonė!!! Po zoreti Adem, kjo eshte e verteØte prandaj ato veti, ato dukuri dhe ato vepra qe po i bejnė shqiptaret sikur po e zbehin imazhin e Kombit tonė, te tille ka ne cdo popull por tek ne me duket se bazuar ne proporcion me nr.e banoreve sikur po mbajme rekorde per te keq, mjerisht e them keshtu sepse po me thojne te tjeret qe sjane shqiptare, po nisem nga vendi ku une punoj dhe shteti ku une jetoj ndonese nuk me mungojne as udhetimet zyrtare jasht shtetit ku jam;ata apo ato qė me sjellin lajmet e kqia per shqiptaret nuk jane serbe, as maqedon e qe besa fare sjane sllave por gjerman , zviceran, austriak, belgjė, suedez etj, droga, hajnia-vjedhja, sjelljet e pahijshme e shume cka tjeter jane gjera qe po figurojne ne listat e zeza jasht Kosoves dhe me keto qe i lexoj e ndegjoj, spo mundem te them "o sa krenare jam qė jam shqiptare", une atyre qe mi sjellin keto lajme, ua demantoj te shumten por jo edhe perherė!

Ju betohem ne koka femijesh se sot me tha nje joshqiptare keshtu, "po duhet me e ndrru banesen prej nje shqiptarit qe e kam fqi, arsyet;

Mosrrespektimi i ligjit!
zhurma qe e sjell ai me familjen e tij!
vazja e tij mi ka infektu 2 vajzat e mia!
ne rruge qet berllog orar e pa orar!
me vjedhin kpucė, fshisa e gjera tjera!
sjellin shume shoqeri dhe bisedat i kane me ze tejet te larte ore a pa ore!
e dojne muziken dhe kane dasma qdo ditė!
.......

i thash : merru me te se nuk eshte shqiptare se gabim e ke!
me tha ai me ka thane shqiptar jam dhe nese me lajmeron ne polici kam met myt!!!!!!!!!!!!

Euridika tha se ne duhet te jemi ambasador jasht Kosoves, te lumte motra jone, ashtu duhet te jete, por mjerisht se afer drunit te thatė digjet edhe i njomi!! prandaj shqiptaret, disa na e morren ftyren me recorde per te keq!!!

tash nga vetvetja po nisem , dilni , hecni, shikoni jasht Kosoves, e vereni dallimin ne shume lami, meqe jemi te krenaria, a thua valle te jemi krenare se shqiptaret po ecin para kohes, se po zbulojne e sjellin risi shkencore apo diqka tjeter qe po na lakmon dikush!!!???

Jo jo, pamjet e rinise ne veqanti ne kosove jane te tmerrshme posaqerisht te femrat, te cilat nuk e dallojne rrugen per ne shkolle me uniformen e tyre, rrugen per ne pune qofte pastruesja, qofte referentja, kepuceshietsja etj, po dola ne korzo, thash a jame ne ndonje "rruge publike" qe i gjasonte shtepive publike me at veshje provokative dhe pa asnje arsye te shplohene dalin tefterit ato vajza qe shumica thuaj se kishin kapitulluar moralisht!!!

Jo jo, keto sma shtojne dot krenarine, nuk i futa te gjithe ne nje thes, por shumica e mund pakicen, juu lus te jemi te sinqerte, te apelojme e gjykojme per realitetin e jo te shkruajme "fjali deshirore" apo t'i bejme qejf vetes me mitologji, kjo puna e krenarise po me duket njejte sikur e "beses shqiptare" ka met qashtu edhe duhet me thane qashtu.

ju pershendes dhe te lumte ata apo ato qe flasin realitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 9:29 pm

nuk i futa te gjithe ne nje thes

Besa bese edhe une nuk futi te gjithe ne nje thes ata jo shqiptaret.

Ju betohem ne koka femijesh se sot me tha nje joshqiptare keshtu, "po duhet me e ndrru banesen prej nje shqiptarit qe e kam fqi, arsyet;

Gjithkund ka joshqiptar te mire e te kqi si ka shqiptare te mire e te kqi..! nuk duhet te bazohemi edhe tek ky qe thua joshqiptar,mundet te jet shume e mundure se ky joshqiptar nuk shef as dy metra e ben bla bla bla ka disa joshqiptare qe e gjithe bota eshte fajtore kurse ay joooooo,kure dhe eshte kembngules.

Ja,disa fakte tek jo shqiptaret

Nje shok i imi Shqiptar ka nje Lamburgini,Lamburgini para se te niset duehet disa minuta te punon motroi,nese nuk gabohem,une nuk jam kapitlist te dij me shume per lamburgina apo tjera se nuk kam te blej.

Per dy minuta eshte futur ne banes ka haru ''diēka'' ka dal nje jo shqiptar ja ka fik makinen se shume zhurme po i bene.ha ha ha.

Nje rast tjeter,nje shoke ne nje parking veq per 2 minuta jo me shume ishte duke pritur shokun qe ishte ne ''asensor'' lift,nje jo shqiptar ne teras ''ballkan'' i thote fike makinen se lulet mi demton ha ha ha.

Ne keta ndodhi ē'do njeri i tregon te vetat,prandaj nuk duhet te bazohemi ne keta fakte qe te jete ''dikushe'' shkaku per me ndru banesen,edhe nese po...!!!! beri pytje aty jo shqiptari si do te jeton ay te jet ne Brazil me banes,qe ne ē'do minut ndegjon jo veq zhurm por edhe krisma te armeve.

Ky jo shqiptari ne Brazil paska nevoj per ē'do dite te ndrroje banesen ha ha ha ..

po nese nuk i pelqen ē'do shtet ka shume metra katror le ta ndron banesen ay jo shqiptari

Per temen
Nuk dua me vet veten pas shume viteve se kushe isha dhe ē'ka bera prandaj qe jam kalus ne kete jete punoi dhe luftoi per krenarin qe kam.

Se jam krenar qe jam shqiptar..

...by Beton


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 9:42 pm

tegjitha qe ua paskan thene jo shqiptaret shqiptareve qe i ceke beton, ua paskan thene me te drejte., me shume te drejte bile.

pse ne nuk e ndertojme dhe nuk e dojme shendetin dhe ambientin, keta ku jemi ne po e dojne dhe po e mbrojne, e te ne edhe shenjat e komunikacionit edhe shinat e trenave i vjedhin per me i shitė!!!

shume krenarė qe jemi shqiptarė
hahahaah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 15, 2007 9:53 pm

jo,jo besa bese se te thashe ka joshqiptare qe nuk shofin me shume se 2 metra e keta jane ata qe nuk njifen edhe me veteveten e vete.

Ti e dine shume mire mbrojen ambientin mbroine shendetin me vete nje plak 90 vjeēare a te ndertohet Aeroporti i Zürich apo Fusha e Sportit te Zürichut dihet t'ju jape leje plaka 90 vjeēare sikur nuk ka ku te banoje dikun tjeter ha ha ha ..shume metra katror ka Zvicera pse nuk shkon dikun tjeter.

Para disa javesh ishte nje shok i imi nga New York me tha nese me vetin mua e mbylli menjeher Aeropotrin e Zürichut qe duhet me vete te gjithe me te dhen leje ha ha ha
Ne New york ne mengjes ka njerez ku 2 ore me bicilet per ne pune udhtoin,pse jo edhe ne te udhtoim deri ne Milano apo München ne Aeroport,ka mundesi qe ndodhe njeher nje vite apo dy here.

E nese mendon qe me ja fik lamburginin pse spo shkon me i fik te gjithe farikat per te rrujte ambientin.

Tash njera apo tjetera.

jam shume po shume krenar qe jam shqiptar bile bile.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Fri Nov 16, 2007 12:27 pm

Vėrtetė ėshtė krenari e madhe tė jesh shqiptar.

Lehtė ėshtė tė jesh shqiptar, por nuk ėshtė lehtė tė mbahesh shqiptar.

I rrespektuari Beton, por edhe tė tjerė,
karakteristikat e shqiptarėve qe prej historisė, shumė dallojnė nga ato tė popujve tė tjerė nė aspektin pozitiv. Besoj se as qė ka nevojė tė numrohen duke shpresuar se nė masė tė madhe ēdo shqiptar ato i di. Shqiptari tradicional ka fjalė, ka besė, ka mikpritje, ka dashuri tė sinēertė, ka trimėri, ka pastėrti njerėzore e shpirtėrore, ka moral, ėshtė i vyeshėm dhe . . . Pėr kėto dhe shumė arsye tjera, Vėrtetė ėshtė krenari e madhe tė jesh shqiptar.
Mirėpo, Lehtė ėshtė tė jesh shqiptar, por nuk ėshtė lehtė tė mbahesh shqiptar. sepse secili qė ka lindur nga nėna dhe baba shqiptar, por qe edhe paraardhėsit i ka shqiptarė, nuk mund tė quhet ndryshe veēse shqiptar, pavarėsisht asaj se sa ėshtė i mirė apo i keq, prandaj nuk ėshtė edhe vėshtirė tė jesh shqiptar. Mirėpo pėr tė qenė shqiptar i vėrtetė, jo vetėm modern por edhe tradicional, nuk ėshtė lehtė tė mbahesh shqiptar sepse duhet pėrmbajtur disa rregullave dhe parimeve tė veēanta e qė nuk janė edhe aq tė lehta.
Nuk ėshtė shumė me rėndėsi se ēfarė janė tė tjerėt, ēbėjnė ata, ē'mendim kanė pėr ne (edhepse nė njėfarė mase ate ua imponojmė vetė) etj por ėshtė me rėndėsi qė ne tė jemi ata qė ishim dhe qė duhet tė jemi. Prap po them, tė gjithėve iu ka hija gjithėēkahi, por shqiptarėve jo. Nė kohen e Halit Tėrnafcit, Basri Pllanės, Tefik LLugiqit, Rrahman Morinės e fatkeqėsisht bukur shumė tė tjerėve, njė shok i imi, shumė mė i ri se unė, mė pat thėnė : "kur tė bėhet rregjistrimi i popullsisė, do tė shkruhem gabel", i thash po pse bre djal kėshtu, ty tė ka lindur nėna shqiptare dhe edhe po deshe tė bėhesh gabel, as nuk mundesh e as nuk tė pranojnė ata. Mė tha : po, se pikė sė pari nuk dua tė jem shqiptar nėse edhe tė lartėpėrmendurit janė shqiptar dhe sė dyti le tė bėj ēka tė bėj, mė ka hije, tė gjithė thojnė hajt se i ka hije, gabel ėshtė.
Tė gjithėve nėse iu kanė hije veprat e liga, shqiptarit tė vėrtetė, nuk i kanė. Gjorgje Martinoviqit i ka hije edhe me e futė shishen nė both, por shqiptarit jo. Shqiptarit nuk i ka hije e as qė i bėn nderė mosdisciplina, pėrtacia. lakmia, hajnia, plaēka, droga, prostitucioni, dehja, vllavrasja, urrejtja, mendjemadhėsia, e mbi tė gjitjha tradhėtia. Po tė mos jenė kėto veti, pak kush nga jo shqiptarėt (pos sllavo-barbarėve, e pėr ata ani),do tė fliste keq pėr ne.
Thonė :"mė mirė ėshtė me tu shplue botha se me tu que zani". Nė atė rast njerėzit krijojnė paragjykime dhe ta thonė edhe ate qė nuk e ke.
Tė kemi kujdes nė edukimin e fėmijėve dhe rinisė sonė e mos t'i lejojmė qe tė lakmojnė nė vetit qė nuk janė tonat sepse pėr pak kohė nuk do tė dallojmė shumė nga meksikanėt, brazilianet, njujorkasit etj.
Pėrkunder tė gjithave qė thash, kerkoj ndjesė nėse nuk u paraqita nė nivel, por a e ke pa qė siē thonė, nganjėherė njeriu "prej zemrės sė plast", del edhe jashtė kontrollit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njomeza
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 47
Registration date : 04/11/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Fri Nov 16, 2007 3:14 pm

Adem Berisha lexova shkrimet tua dhe me pelqyen tej mase vertet me ben te ndjehem KRENARE QE JAM SHAIPTARE kur e shoh se kemi njerez te tille shendeti dhe gezimi qofshin me ju dhe gjith SHQIPTARINE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Fri Nov 16, 2007 6:37 pm

Mbetesh i pazavendesuar ne forumin tone vella Adem, mbetesh i tille edhe ne jetė, edhe ne familje edhe shoqeri.

Kemi nderin te te kemi ketu,
kemi nderin te lexojme kshillat tua,
kemi nderin qe ne mesin tone eshte Adem Berisha i cili me rreshtat e tij leshon mjaltė ne forumin tone dhe mbjell atdhedashurinė, na nxite te kultivojme ndjenja dashurie dhe krenarie per kombin dhe shqiptarinė, prandaj serish e pershendes per gjykimet e tija shume reale dhe tejet te qendrueshme.

Jam krenare qe t' kemi njerez si ju ne mesin tonė xhaxha Adem Berisha, por ata te larteshenuarit, Alia, Sinani, Rrahmoni, Tefiki, Basria, Haliti e Llugiqi, dhashte zoti te kene ngordhur dhe me sa e di une ata skanė qene shqiptare por vetem shqipfoles ndonese ishin edhe Jugosllav te perbetuar edhe me nacionalitet.

Na vizitoni e shkruani sado qe keni kohe i madhi Adem Berisha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 29, 2007 6:11 am

Pėr kėtė temė mė sė miri mė duket ta postojė kėtė link i cili flet shumė pėr shqiptarėt .....


ALBANIAN BRAVEHEARTS - Sons of the Eagle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Thu Nov 29, 2007 6:21 amAlbania the secret of europe,a mystical country..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Sun Dec 02, 2007 6:31 am

Jam kerenar se jam shqiptar. Por nuk mjafton sot vetėm krenarija.
Sot pėr ta dėrguar krenarin nė vend duhet t'i edukojm fėmijėt nė punė qė nė moshėn e hershme, pėrmes lodrve qė nesėr fėmia kur tė rritet tė jetė i edukuar dhe i kalitur pėr punė, tė jetė i vetdijsuar pėr punė, pėr edukatė, pėr mirėsjellje nė familje, rrugė dhe kolektivin ku ai punon, se nga kėto do tė mvaret e ardhmja e shtetit Shqipėtar.


Puna jonė qė do ta bėjm nė tė ardhmen, do tė jetė pasqyrė e shtetit qė do ta kemi.

me respekt, Sofra


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon Dec 03, 2007 4:29 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Sun Dec 02, 2007 12:28 pm

Jam Krenar qė jam Shqipėtarė

Nėse ėshtė Nevoja unė do tė Flijohem pėr Shqipėtari

Rroft Bashkimi Kombėtarė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Sun Dec 02, 2007 3:16 pm

Sofra e ke thene shume mire.!
Se Krenaria e shprehure me pune te mbare e sjellje njerzore eshte virtyt.

Por edhe nuk duhet tepruar me krenarine m'baje ne vete e mos fol shume qe dikure sa te ke qele mengjesi te kan kapure ne (burg) per nje fjal per nje hiq.!!!! veq pse e ndjen veten krenar qe te jeshe Shqiptar je pajtuar me jeten e Bugut. Pa keq kuptim te jeshe krenar nuk do te thote te futeshe ne (bug) pa pik faji..

E me krenarine e Demaokracise te perjashtone nga puna shefi qe edhe kafshaten e bukes te gojes nuk ke..!!!
Te qenurit krenar nuk do te thote te humbishe kafshaten e bukes te gojes..

...by to Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Sun Dec 02, 2007 4:59 pm

hmmm skam qka me fol se lexova ren por me kto fjal qe paska than sofra dhe beton jan shum me ven se as nuk tregohet krenaria e as vet vetja me fjal gojes por te gjidhat tregohen me koh me pun e me sjellje qe i ka secilli pra ju pershendes krenarin let te majm mrena e let ti grahmi punes se edhe aja fjala osht pun pun nat e dit per me pa pakes drit tungi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Sun Dec 02, 2007 5:34 pm

Po mendoj se krenaria shqiptare ka rrenje te thella, pamvaresisht periudhave neper te cilat eci historia, gjithmone shqiptaret kishin ndjenje te veqante identitetin dhe prejaardhjen e tyre e kurr ska munguar rreshti i bukur shkruar e bukur theksuar "jam krenar qe jam shqiptar"!

mirepo pse afer drunjeve te thatė digjen nganjehere edhe ata qe jane ende tė njomė, kjo ska dert meqė "mal pa ujk nuk ka".

Si popull i vogel qe jemi por me nje histori dhe origjine me te vjetren ne ballkan ne kemi pse te jemi krenar, e them ne pergjidhsi sepse perballe fqinjesise se ndyte sllave, perballe vuajtjeve, burgosjeve, masakrimeve gjate historise, perballė nje pushtuesi shume te paskrubullt dhe armik nder shekuj, ne kurr s'u gjunjėzuam, por ne vazhdimsi kemi dhene ate qe kemi mundur.

Ska koment se nder ne shqiptaret sikurse edhe tek popujt tjere ka pasur shqiptare qe skane punuar ne mbrojtje te atdheut te tyre por ishin ne sherbim te spiunllėqeve, vllavrasjeve etj, mirepo historia i ka ne gjiun e saj te gjitha dhe ajo nuk harrohet dot.

Krenarine shqiptare e shton sejcili nese niset nga vetvetja, kudo qe te jemi si ne atdhe edhe jasht tij, ne qe jemi jasht atdheut tone duhet te jemi ambasadore te shtetit tone ende te pa formuar, ne duhet te jemi prezantues te vlerave te stdheut, por qe perseri dikush i dhunon vlerat dhe na e humb imaxhin e krijuar ne nje mase, kjo prap mbetet prezente.

Edhe une mendoj se krenaria mundet edhe te mos duket, por sado kudo ajo reflektohet tek ai qe e ka si ne brendi , si ne publik!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Mon Dec 03, 2007 5:27 pm

Te nderuar ,
lexova postimet e juaja ( Sofra,Beton ,besa-bese ..)dhe vertete ska shume te shtohet ketu.
Sofra, me tre video-t qe ke sjell ketu ska se si mos te rrenqethet trupi tek i shikon,ska se si te mos perlotesh dhe te ndjehesh krenar kur i shikon ..
Sa vend i bukur ,sa njerez te medhenj me vepra te medha ,jo vetem ne suaza kombetare por edhe me gjere ..
Ne edhe mund te mos themi qe jemi krenar por vete tema eshte hapur per kete qellim dhe mendoj qe eshte mjaft me vend ,andaj te mos hezitojme te tregojme te mirat dhe begatite qe ka vendi yne . Pikerisht per arsyen ,qe cdohere te huajt mundohen te njollosin shqiptaret (nė nderkohe qe ne te huajt vetem i lavderojme ,bile ka raste ekstreme qe vetem nese nuk flet shqip na duket me i "ngritur").
Per te metat e kombit tone ,ndoshta do te behej nje liste e gjate por krahasuar me vetite,virtytet ajo humbet kuptimin .
Krejt cka mund te bejme eshte te cmojme ato virtyte ato vlera qe I kemi dhe I kemi vetem ne dhe te luftojme ato te ligat ,qe pa dyshim i ka cdo popull .
Deri ne piken e fundit te gjakut, jam shume PO shume krenare qe jam shqiptare
"E keqja triumfon vetem atehere kur te miret nuk bejne asgje "
Me respekt Euridika
--------------------------------------------
<Ti Shqipėri mė ep nderė
Mė ep emrin Shqipėtar>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Mon Dec 03, 2007 10:00 pm

Mė vjen mirė qė Euridikės i paskan pėlqyer linket tė cilat i kam sjellur nė forum.
Ja edhe ca tė tjera po i sjell pėr forumistėt.

TokaShqi...


WELCOME TO ALBANIAAlbania's ancient history
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Tue Dec 04, 2007 2:40 am

Falemiderit Sofra ,
vertetė Hyjnore keto pamje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Tue Dec 04, 2007 6:52 pm

C'fare kemi bere apo arritur qe te jemi krenare?
Pse u dashka krenaria?
Duhet te ndihem krenare me realitetin e sotem Shqiptar?

Duhet te ndihem krenare me shtetin, qeverine dhe partite politike shqiptare?

Duhet te ndihem krenar me Drejtesine shqiptare?

Duhet te ndihem krenare me ekonomine shqiptare? Kesaj i thone krenari plot e barku bosh......

Duhet te ndihem krenaer per femijet shqiptare qe trafikohen jashte per organet e tyre?

Qe te mos kete ndonje keqkuptim ketu personalisht asnjehere e ne asnje vend nuk e kam mohuar apo fshehur qe jam shqiptare.....
Nese do te duhej te ndihesha krenare atehere do te isha krenare me historine e trojeve tona , me bukurine shqiptare, me lumenjte fushat dhe malet e saj por jo me realitetin e saj.....Zoti na dhuroi nje pozite gjeografike te favorshme por qe ne nuk e shfrytezojme sic duhet.......
Mireupafshim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Tue Dec 04, 2007 7:24 pm

Krenaria nuk blehet Fitohet,nuk e gjene askushe dote ne rruge falas duhet te punohet,nese jemi kaluse ne kete bote nuk duhet veture vetes pas shume viteve ē'bera ketu prandaj te ndiheshe krenar veprat jane ata qe tregoin Krenarin..!!!!

...By To Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Tue Dec 04, 2007 8:03 pm

z.Beton,keni mirėkuptimin,nuk po dua tė mohoj ate qė thoni ju,por!!!

Krenaria jonė nuk u ble,ajo u fitua me gjakun e trimave dhe trimėreshave mė tė shtrejta tė popullit.Po kėtė krenari sikur e muarėn dhe e zbehėn disa matrazap,qė kur populli flijohej,atyre nuk ju kishte futur therrė nė kėmbė.Tani ne nuk themi se nuk jemi krenarė qė jemi shqiptar,por kėtė krenari po na ezbehin pikėrisht ata qė i cekėim mė lart.Cilėn vepėr mund tė e bėjmė ne sot?Tė bėsh veprėn duhesh tė jeshė i lirė dhe tė gjejsh pėrkrahėje.Cilėn vepėr mund tė bėsh pėr atdheun nėse vet je i uritur,dhe familja nuk kanė korė buke?Cilėn vepėr mund tė bėsh pėr atdheun,nėse nuk ke kulm mbi kokė?Cilėn vepėr mund tėbėshpėr atdheun ,nėse nuk ke punė?Nėse tė kanė humbur pjestarėt e familjes dhe nuk i gjenė dot,nėse ke invalid qė ėshtė sakatosur pėr kėto troje,e nuk ke lekėt pėr njė kontrollė te mjeku,nėse fėmiu detyrohet tė punoj me karrocė ne treg,pėr tė ble laps dhe fletore,nese dikush tė vret pjestarin e familjes dhe organet e rendit nuk e zbulojnė kurrė,etj....Tė punosh dhe ndėrtosh atdheun,duhet tė ipet punė,qė njė pjesė tė pagės tė ndashė pėr atdhe,pjesėn tjetėr pėr familjen.
E madhja Nėnė Tereza ka thėnė"Plagėt nuk kanė atdhe,atdheu i tyre ėshtė dhimbja".Megjithatė shqiptarėt nėpėr shekuj e kanė fituar krenarinė e tyre.Kjo krenari ėshtė historia qė bėnė burrat e mėdhenj tė kombit,dhe dhuntiaqė lartėmadhėria ja dha tokės shqiptare,tė cilėn e lakmuan dhe gllabėruan shumė armiqėt tanė.Krenaria qė na sollėn burrat e mėdhenjė tė kombit nėpėr shekuj deri nė ditėt e sotme ,po na mbanė gjallė dhe jemi krenar qė jemi shqiptar,por kjo krenari sa ndihet e lodhur,por me shpresė qė njė ditė po jetėsohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Tue Dec 04, 2007 10:43 pm

Pėrshėndetje ,
Te nderuar bashkeforumist ,
Lexova postimet e juaja dhe plotesisht pajtohem me shqetėsimet e juaja pėr tė ardhmen tonė.
Ėshtė e vertetė qe pėr momentin ndoshta nuk mund tė jemi krenar me shtetin tonė dhe funksionimin e tij mirepo mendoj qė kjo teme mban nje titull tjetėr “Jam krena\e qė jam shqiptarė” .Cdo popull ne botė ka te metat dhe virtytet ,qė doemos e bejnė atė tė eci drejt perparimit apo edhe ta lėnė prapa me shekuj ,mirepo jo gjithehere varet nga ata vetė.
Unė personalisht , nė asnjė moment ne asnjė mėnyre nuk do ta ulja koken se jam shqiptar .
Tani mund edhe tė mė keqkuptoni disa por ska dert ,kėtė qė e them e them nga thellėsia e shpirtit dhe do t’a them gjithmonė .Mendoj qe njof mjaft mire popullin tim sa per tė kuptuar pse jemi nė kėtė gjendje,pse jemi kėtu ku jemi dhe pse ndodhin kėto gjera qe po ndodhin.
Kurr nuk e arsyetoj faktin se pse ka korrupcion ,se pse ka papunėsi ,se pse ka varferi ….
Por arsyen dhe fajin assesi nuk ia vė popullit , shkaktari I ka rrenjet tjeter kund
Po pershkruaj ne vazhdim fjalet e nje diplomati amerikan qe kishte qene ne ballkan- Shqiperi ne kohen e Princ VIdit ne nje komision observator nderkombetar I cili do te udhehiqte dhe do te bashkepunonte me Qeverine e Vidit.
“Faji I diplomacies europiane
…………………
Nėqoftėse me tė vertėtė bashkimi slav ėshtė njė kanosje pėr civilizimin Perėndimorm sigurisht historia e diplomacies pėrkundrazi ndryshon kur Rusia tė ketė siguruaraleatė tė fuqishėm nė Perėndim pėr shkatėrrimin e Gjermanisė,pengesė mė tė madhe tė triumfit tė sajmpor nė qoftė se ky bashkim (bashkimi I bretėrise Ruse me shtetes slave tė ballkanit ) ėshtė njė pėrrallė eēpikur ose njė arsyetim fallco ,atėherė diplomacia Europeane duhet tė quhet fajtor ndaj krimit qė bėn duke mbajtur Ballkanin nėn zgjedhen e dobėt tė Turqisė (sipas autorit europa perkrahu sundimin turk ne Balkan ne menyr qe tė pengonte formimin e njė perandorie te re Ruse e cila kerkonte me cdo kusht dalje ne limante e Shqiperise ,tė Greaise dhe Turqise ),Nė njėren prej kėtyre du ēengeleve qe jan pėrgjigja e ketij problem , duhet tė mvaret kjo dipllomaci.
Edhe nė qofte se vėrtėtė kanosja slave qe njė pretendim dhe shtetet e mėdha deshėn vetėm tė gjenin shkak pėr tė mnbajtur Rusinė larg nga Mesdheu, vuajtjet dhe fatkeqesitė e Shqiperisė varen mbi dyert e tyre sepse Shqipėria vuajti vetėm prej faj tė tyre….
…………..
Po tė kishte prishur Europa njė shekull mė parė sundimin Otoman nė Europėmpatjetėr faqja e civilizimit tonė do tė ishte ndryshe. Shtetet e Ballkanit do te kishin njė shekull vjetėrsi nė lirinė e tyre dhe mund qė ne rrugėn e paqes,do tė ishin mė tė pėrparuara nė pasuri,nė edukatė , neė tregti dhe industry; nė vend qė sot jan tėvarfėr e tė shkatrruar nga luftra tė vazhdueshme , tė cilat jan shkaktuar vetėm e vetėm se kėrkonin tė liroheshin nga zgjedha .
Shqipėria tash do tė ishte njė shtet I lulėzuar e I pėrparuar….”
…. Shtete e Europes kan bėrtitur se shqiptarėt janė njė populli egėrm I pabindur e barbar,por nga ana tjetėr deshėn tė krijojneė njė qeveri papyetur dėshirat e tyre,pa iu siguruar ndonjė far lirie ose tė drejta trashėgimore……
…Ata prenė copa me rėndėsi nga toka shqiptare dhe ia dhanė fqinjėve nė Verim ,ne Jug dhe nė Lindje,…
Me kėtė shpirt I dėnoi europa shqiptarėt me robėrinė e ndyrė dhe veēiimin e tyre nga bota e jashtme dhe me shtypjen e pasurisė dhe tė industrisė sė tyre,……. “ (Georg F.Williams)

<Djali im ,ti nuke di se me sa pak mėshirė qeveriste Bota > -Oxenstierne(1583-1654) ,kancelari I Suedise , ( ishte anglez )

FUND

***************************************************************************

Sa e dhimbshme kjo historia e popullit shqiptar ,
Por prap mbijetuam … …(I.B.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   Mon Dec 10, 2007 3:58 am

Nuk duhet ti marrim vetem gjerat negative te cilat mendoj se i kemi te pakta si popull, por duhe ti marrim gjerat pozitive dhe te krenohemi me ato. Njera nder arsyet kryesore qe duhet te ndihemi krenar se jem Shqiptar eshte se: kurr asnjeher nuk i kemi ber keq asnje populli tjeter, gje per te cilen nuk mund te krenohet asnje popull tjeter.
Ky eshte vetem mendim i imi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
JAM KRENAR/E QĖ JAM SHQIPTARĖ/E
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: