Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Tue Mar 03, 2009 10:19 pm

Pershendetje

Fizika kuantike

Kuantika, eshte pjese shume interesante e Fizikes, e cila merret me studimin e ndryshimeve te lendes ne rrafshin atomik, domethene gjithcka cka ka te beje ne permasa atomike, eshte kuantika ajo shkence e cila merret me kete. Ne pergjithesi eshte shume shume shkence e erresuar e torike, mund te them shlire qe eshte ne dallim shume te madh me deget e tjera te Fizikes, si Mekanika, Elektrostatika, Optika etj etj, te cilat eksperimentohen praktikisht. Eshte e vetmja shkence e cila ne menyre te hapur e ka kundershtuar teorine e big bangut (te pakten teorine e cila po interpretohet) dhe ka pranuar se lenda mund te krijohet edhe nga asgjeje, nga nje energji teper e vogel, qe do te thote hiq. Pse do te thote hiq? Sepse energjia nuk eshte lende e as materie, energjia eshte nje far aftesie e trupave per te kryer pune, ajo ne mungese te trupit eshte hiq, domethen nuk hyne ne kategorine e materies. Per cfare energjie behet fjale do te tregoj pak me vone, kur arrijme te Graviteti kuantik.

Teoria e kuanteve

E gjith Fizika kuantike zhvillohet mbi kete teori, e cila per here te pare u interpretua nga Maks Planku, dhe me vone edhe u vertetua matematikisht nga Verner Heizenberg, e Ervin Shrendenger. Shtrohet nje pyetje, c'eshte kuanti, dhe cthote kjo teori? Teoria per kunatin thote se eshte nje far grimce me nje far enrgjie teper te vogel, dhe si grimce definohet rreth 1 milin here me e vogel se atomi, moster origjinale per kete eshte grimca e drites e ashtuquajtur foton. Zbulimi i kuantit pas qe Planku u mundua te gjej grimca ende me te vogla se atomi, dhe arriti ne perfundim, se nje elektroni e perbejne tre kuante. Ne brendesi te kuantit ende nuk eshte arritur te gjurmohet as teorikisht.

Teoria e : Graviteti kuantik

Kjo teori eshte ngritur koheve te fundit duke e kundershtuar tezen se Universi eshte krijuar nga hiqi. Teoria e gravitetit kuantik thote se ne fillimin e kohes ekzistonin vetem kuantet, pra si pjese ekzistenciale i pranon, por i definon si hiq, si materie pa mase, pa vellim e pa dendesi, thjeshte nje far energjie, prej se ciles erdhi edhe i ashtuquajturi "big bang"
Cka do te thote kjo?

Kjo do te thote se edhe para big bangut dicka ka pasur, ka pasur nje lloj energjie e cila ndikoi deri ne BIG BANG, kurse kjo teoria e fundit thote se asgje prej gjeje nuk ka pasur para shperthimit te madh. Eshte lufte ndermjete ketyre dy teorive.

Sa ju duket e logjikshme teoria e gravitetit kuantik?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Tue Mar 03, 2009 10:44 pm

Tungjatjeta

Keni sjelle nje teme interesante, nune personalisht do anoja kahe teoria kuantike se sa kahe teoria e BIGBANG;ut, por eshte mire qe ne bote te egzistojn teori qe perpiqen se paku te tregojn zanafillen e egzistences edhe pse shumica prej tyre nje dite mund te hidhen poshte ndoshta, kete koha do e tregoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Wed Mar 04, 2009 7:56 pm

Socratus edhe une e ndaj mendimin e njejt me ty. Edhe une mendoje se ne fillimet e kohes kishte pasur nje dicka, nje hiq, qe "ekzistonte" pafundesisht, qe ne kete teori po definohet si "kuant".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Thu Mar 05, 2009 3:28 pm

Kuanti (lat. quantus - sa; sasi) ėshtė sasia e vogėl e pandashme, e njė madhėsie fizike, si p.sh. ngarkesės elektrike, e energjisė, e impulsit. Nė bazė tė sajė janė emėrtuar edhe disa lėmi tė fizikės si bie fjala Mekanika kuantike.
Pėr kuant, nė mekanikėn kuantike merret njė grimcė e pandashme themelore e padukshme me njė farė mase dhe energjie tė ndryshueshme. Pėr shembull, njė foton, duke qenė njė njėsi e dritės, ėshtė njė "kuant i dritės".

Wikipedia.org
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Thu Mar 05, 2009 3:30 pm

Me Teoria kuantike apo teoria pėr kuantet kuptohet pėrmbledhja e shpjegimeve tė ligjeve fizike tė sistemeve mikro-fizike (trupave tė ngurtė, molekulave, atomeve, bėrthamės sė atomit, thėrmiat elementare, kuantet e dritės). Kėto shpjegime bėhen duke pas parasysh qė ndodhitė nė sistemet e imėta nuk janė tė vazhdueshme por kėrcejnė ( nė mėnyrė kuantike).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   Thu Mar 05, 2009 3:32 pm

Mekanika Kuantike e cila ndonjere njihet si fizika kuantike ėshtė njė teori fizike, qė pėrshkruan sjelljen e lėndėsrrafshin atomik e nėnatomik. Ėshtė njė nga shtyllat kryesore tė fizikės moderne dhe pėrbėn themelin e shumė fushave tė saj, si psh. fizikės atomike, bėrthamore, fizikes se materies se kondensuar, si edhe degė tė ngjashme ,si Kimia kuantike.
Pasojat e mekanikės kuantike zakonisht nuk janė tė vėzhgueshme nė shkallėn makroskopike, por nė atė mikroskopike.Teoria kuantike, pėrveē teorisė sė relativitetit tė pėrgjithshėm eshte ne thelb te teorive klasike, si mekanika , elektromagnetizmi, dhe jep pėrshkrime tė sakta pėr shumė dukuri tė pashpjegueshme mė parė, si ajo e rrezatimit tė trupave tė zinj dhe orbitės sė qėndrueshme tė elektronit.
Themeluesit e mekanikės kuantike ishin Uerner Hajzenberg dhe Ervin Shrėdinger. Ndihmesa tė rėndėsishme nė zhvillimin e saj dhanė edhe Maks Born, Paskual Xhordan, Volfgang Pauli, Nils Bor, Paul Dirak dhe Xhon von Njuman. Konceptet themelore tė kuantikės mekanike u pėrpunuan gjatė viteve 1926 - 1935.Mekanika Kuantike me pohimet e saj dallohet krejtėsisht prej fizikės klasike.

wikipedia.org
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shkencė-
Kėrce tek: