Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Greket dhe Arvanitet.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Mar 25, 2011 1:20 am

ti ne greqi e ke te ndaluar te hysh sa ju ke nxer gjith te palarat ne shesh o arber. Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Mar 25, 2011 1:24 am

ha-ha , tash me mbasi edhe ata po e pranojne vetem besoj qe ma falin :)
Por une nuk iu fali atyre asnjiher.

Kjo nga faqja e kaluar
Cito :
Per cudi :)

Greket pohojne: Greqine e krijuan Shqiptaret (VIDEO)
Perkthyer nga Dokumentari Grek stacionit televiziv SKAI per revolucjonin grek te 1821-shit.
Pohimi i historianeve grek mbi origjinen shqipetare te arvanitasve..Kjo sdo me shume koment , e verteta qe neve e kemi thene qe me kohe se "NE JEMI ATA , DEN BABA DEN" tash me edhe vetem po e pranojne Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Mar 25, 2011 1:49 am

Ather po bashkohem me grek se nuk koka tragjike te gjith qenkan shqiptar, duhet te bisedohet dhe ta bejm nji shqipri shum te madhe edhe u kry problem spaska kush qe po na ndalka kurqysh. shum interesant por si te perfundoj kjo histori e jona shum e koklavitur e pos tjerash dhe shum interesante.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Mar 25, 2011 1:55 am

ha-ha , jo-jo sduam te bashkohemi me ata Xhem , duam qe te kthehen atje nga ata kane ardhur (AZIJA E KARPATAVE DIKU) , por eshte per tu habitur se me keto historian "grek" qe flasin ne ate video qe flasin ashtu haptas ne TV e tyre vetem para disa vitesh i kane derguar ne burg , vetem pse Arvanitet dhe Suliot i kane shpallur Shqiptar e mos me shume ..
Sidoqofte e verteta vonon po del ne drite nje dite , sikurse po del dite e perdite , dhe per keto manipulime historike qe u kane bere shqiptareve eshte Europa fajtori kryesor .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Mar 25, 2011 5:55 pm

ARBER-qysh ku me shku ata qenkan shqiptar skan nevoj asgje veq te deklarohen se jan shqiptar dhe mos ta rrejn boten se ka grek, sepse nbaz te gjitha gjasave poshifet se greket qenkan shqiptar se shum ngjajshem po tingllon (GEG-GREK)
por sa dot ta pranojn qe te jen vllezrit tan kur dihet urretja kunder muslimanve, dhe pom duket se per ket dhe jan ndar para qindra viteve prej nesh- FEJA.......!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sat Mar 26, 2011 1:27 am

Neve jemi nje gjak me Arvanitet , Suliotet , Camet dhe jo me keta qe e quajne vehten "grek" , lexo faqen e pare te ksaj theme qe keta jane Turq-Orthodox (ndrimi popullsise) :)
Por habitem me ate video me larte si kane marre guxim ti thuan sadopak ato fjal per shqiptaret qe ishte rreptesisht e ndaluar atje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Mar 27, 2011 2:20 am

Morea, Maratona, Boetia, Argolis, , Korinthi, Elis, Mesenia,dhe sigurishte edhe Athina e banuar me Shqiptare ,KETO JANE vendet kryesore te qyteterimit te lashte Grek :


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Mar 27, 2011 2:23 am

Arber te lumt se pun te madhe je ka ban ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Mar 27, 2011 2:28 am

Cito :
Arber te lumt se pun te madhe je ka ban ,PO CFAR PUNE KY KA ZEN ARMIQESI LE TE HARRON ATHINEN KY NESE DON TA VIZITOJ Mad


Edituar pėr herė tė fundit nga fionaa nė Sun Mar 27, 2011 2:30 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Mar 27, 2011 2:29 am

Thjesht kini durim dhe shikoni kėtė video, ju premtoj se nuk do pendoheni!Ēamėria, pėrse kanė frikė grekėt? (nga Top Channel ©2011)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sat Apr 30, 2011 12:57 am

Cito :
PO CFAR PUNE KY KA ZEN ARMIQESI LE TE HARRON ATHINEN KY NESE DON TA VIZITOJ
Athina sme harron mua Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sat Apr 30, 2011 1:02 am

Popullsia ne Mbreterin Greke : gjithsejt mbi 400.000 , ne Hidra , Kakaovuonit , Alaiot etj , te gjithe Shqiptare .
Cito :
3. Zahl. Die Gesamtzahl der "Bewohner Griechenlands dürfte man zu 900,000 annehmen können. Davon kommen

auf Morea 400,000

E gjithe popullsia ne ate kohe (sipas authorit) ishte 900.000 , prej tyre vetem ne Morea ishin 400.000 Shqiptar .


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sat Apr 30, 2011 1:09 am

Falimentimi i grecis nuke eshte edhe larg, nje lajm i mire per ne Arber.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun May 29, 2011 1:45 am

Origjina shqiptare e presidentit grek Karolos Papulias
Siē kemi shkruar nė shkrimet e mėparshme shumė Kryetarė qė kanė udhėhequr Greqinė kanė qenė shqiptar ose kanė pasur origjinė shqiptare. Njėri nga kėto kryetar qė ka origjinė shqiptare ėshtė edhe kryetari i sapo rizgjedhur ditėn e mėrkurė i Greqisė Karolos Papulias i cili kaherė ėshtė njė mik i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve. Karolos Papulias 81 vjeēar u rizgjodh nga Kuvendi i Republikės Greke me 266 vota pro nga gjithsej 298 deputet tė pranishėm. Mė 12 mars Papulias do tė bėj betimin mbas mbarimit tė mandatit tė parė tė tij si Kryetari i Greqisė Karolos Papulias gjithnjė ka qenė ēelėsi i zhbllokimeve tė marrėdhėnieve tė krizave tė ngrira tė politikės midis Greqisė dhe Shqipėrisė. Atij i takon merita se ideoi nė fillim tė viteve 1980 heqjen e Ligjit tė gjendjes sė Luftės me Shqipėrinė, por ky ligj nuk u miratuar nga Kuvendi i Greqisė. Ai ka lindur nė tė vėrtetė mė 1929 nė fshatin Voshtina (sot quhet Pogoniani) pranė kufirit me Shqipėrinė. Ky fshat ndodhet nė krahinėn e Ēamėrisė dhe dikur banohej nga popullsia shqiptare. Siē jemi tė njohur nga historia nė vitet 1945 forcat reaksionare greke dėbuan me forcė popullsinė shqiptare ēame nga trojet e tyre mijėravjeēare. Kėshtu, edhe qindra bashkėfshatarė tė Kryetarit tė sotėm grek u pėrzunė me dhunė nga fshati i lindjes Voshtina. Pas mbarimit tė shkollės sė mesme nė Janinė Karolos Papulias studioi pėr drejtėsi nė Universitetin e Athinės dhe doktoraturėn e mbrojti nė universitetin e Kėlnit. Qė nė moshė tė re ishte pjesėtar i rezistencės kundra pushtuesve nazistė gjermanė. Mė 1974 u bashku nė partinė socialiste PASOK dhe u bė anėtar i Kėshillit Qendror tė Lėvizjes dhe qė nga Prilli i 1975 zgjidhet Sekretar i Komisionit tė marrėdhėnieve me jashtė tė PASOK-ut dhe nė vitin 1977 zgjidhet pėr herė tė parė deputet i PASOK-ut pėr Janinėn. Ai ka qenė njėri nga bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė i themeluesit tė PASOK, Andrea Papandreut, Papulias mori postin e Ministrit tė Jashtėm mė 1981 dhe qė atėherė luajti njė rol tė rėndėsishėm nė formimin e politikės sė jashtme tė qeverisė sė Pasok-ut. Ka qenė Ministėr Plotėsues i Jashtėm 8/2/1984-5/6/1985 dhe nga 5/6/1985- 26/7/1985 dhe Ministėr i Jashtėm 26/7/1985-2/7/1989 si dhe nė periudhėn nga 13/10/1993-22/1/1996. Nė Nėntor tė 1989 mori pjesė nė qeverinė ekonomike tė Ksenofoda Zolotas si Ministėr Plotėsues i Mbrojtjes Kombėtare. Mė 24 Shtator 1990 nė Kongresin e dytė tė socialistėve grek zgjidhet anėtar i Kėshillit Qendror tė partisė post nė tė cilin rizgjidhte deri nė Kongresin e gjashtė nė Nėntor tė 2001. Mė 11 Tetor 1995 zgjidhet pėr herė tė parė anėtarė i Kėshillit Ekzekutiv tė PASOK-ut dhe njė vit mė vonė u betua si anėtarė i Sekretarisė Politike. Nė Tetor tė vitit 1996 zgjidhet kryetar i Grupit Parlamentar pėr Ēėshtjet e Jashtme dhe tė Mbrojtjes dhe nė Korrik tė 1999 zgjidhet Kryetar i Komisionit pėr ēėshtjet e jashtme dhe tė mbrojtjes tė parlamentit grek, post nė cilin rizgjidhet edhe mė 2001, 2002 dhe 2003. Ėshtė i martuar me Maria Panu dhe ka tre vajza.

Njeriu qė shkrinte akujt e politikės greko-shqiptare

Karolos Papulias kur ishte ministėr i jashtėm bėri vizitėn e parė nė Shqipėri mė janar tė 1985 nė hapjen e pikės tė kalimit kufitar tė Kakavijės. Nė nėntor tė vitit 1987 Karolos Papulias me njė grup ministrash grek vizitoi pėr herė tė dytė Shqipėrinė. Midis ministrave nė atė vizitė ishte edhe ministria e kulturės greke arvanitia Melina Mėrkuri. Kur marrėdhėniet greko-shqiptare nė nėntor tė vitit 1993 ishin tė keqėsuar pėr arsye tė dėbimit tė njė prifti grek nga Shqipėria i cili akuzohej pėr agjitacion. Atėherė policia greke dėboi me forcė mbi 80 mijė emigrantė ekonomik shqiptarė nga Greqia. Ministri i jashtėm grek i Partisė Socialiste PASOK i sapo zgjedhur Karolos Papulias do tė udhėtonte drejtė Shqipėrisė pėr tė zhbllokuar marrėdhėniet dypalėshe qė ishin ngrirė nė qershor tė vitit 1993, kur nė pushtet nė Greqi ishte Partia Demokracia e Re. Nė prill tė vitit 1994 nė repartin ushtarak tė Peshkėpisė tė rrethin e Gjirokastrės njė komando paramilitare greke e grupit MAVI vrau kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arben Gjini. Po nė gusht tė atij vitit piloti grek Kosta Vrakas hedh nga avioni i tij nė Jug tė Shqipėrisė fletushka me shkrime kundėr Kryetarit tė shtetit shqiptar z.Sali Berisha. Dhe pėrsėri ishte ministri i jashtėm i Greqisė Karolos Papulias qė do tė udhėtonte nė Tiranė pėr tė zhbllokuar krizėn politike midis dy vendeve.

Origjina shqiptare

Sipas njė shkrimi tė botuar nė gazetėn “REPUBLIKA” nė gushtė tė vitit 1995 shkruhet se: “Karolos Papulias ėshtė me origjinė tė pastėr shqiptare. Babagjyshi i tij quhej Sulejman dhe i pėrkiste fesė islame dhe ishte nga fshati Voshtina”. Kėtė e deklaroi arvanitasi i shquar tashmė i nderė Aristidh Kola. Kryetari grek Karolos Papulia ka qenė shok klase nė fshatin e lindjes me aktorin fierak ēamin Fuat Boēin dhe midis tyre ruhet ende njė miqėsi e mirė. Gazetarja Marina Vihu pėrmes njė shkrimit tė saj botuar nė vitin 2005 ndėr tė tjera sjell kujtimet fėmijėrore nga jeta e Fuat Boēit: ”Njė ditė ndėrsa ishim nisur pėr nė shkollė me Karolosin, na u kthye mendja dhe shkuam pėr zogj. Ditėn tjetėr, mėsuesja na nxori tė dyve para klasės dhe na i shkuli veshėt kaq fort, saqė mė dhembin edhe sot e kėsaj dite”. Fuat Boēi po ashtu kujton tė atin e Karolos Papulias, kolonelin atėherė nė lirim Grigoris Papulias, i cili i nxirrte thuajse lakuriq nė dėborė, i mbulonte me tė dhe pastaj i vinte tė vraponin qė tė kaliteshin.
http://www.shqipmedia.com/portal/2010/02/origjina-shqiptare-e-presidentit-grek-karolos-papulias/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun May 29, 2011 3:26 pm

mire qe nuk dihen themelet e Greqise, se gjithe Evropa po e kerkon. Greqia u krijua si shtet nga Shqiptaret me idealin e ruajtjes se kufijeve per te gjithe shqiptaret, por lakmia, pabesia dhe kryencesia e shqiptareve i beri te mso pajtohen kurre, e keto veti i kane bere te tille e sot. Fuqite e medha"Anglo-Frango-Austriake"e shfrytezuan momentin e Greqise per te luftuar Turqine. E Shqipetaret u lajkaviten e bene me te eger ndaj shqipetareve ne vend te mbronin interesat e tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun May 29, 2011 9:58 pm

Ilirėt autoktonė, sllavėt ardhacakė, bullgarėt janė maqedonas
Paris 16 maj - Libri i shkruar nga Robert d“Angeli, me titullin “L’Enigme” (Enigma), shpjegon qartė ardhjen e sllavėve tė jugut nė trojet Shqiptare. Arritja e tyre nga “pėrtej Danubit” ka filluar nė shekullin e gjashtė shpjegon ky libėr.

Aty shkruan se sllavėt kishin pranuar tė bėhen pjesė e Kishės Katolike, shpjegon libri i shėnuar nga Papa Gjoni i Katėrt (1640-1642), ndėrsa periudha e dytė e asimilimit tė sllavėve kishte filluar diku nė vitin 1879. Sot, shkruan mė tej ky libėr, pjesė e popullit nga Kroacia janė sllav tė cilėt kanė marrė besimit katolik, ndėrsa pjesa tjetėr janė Ilirė tė cilėt ishin vendas qė para erės sė re.

Mbi historinė e Maqedonisė, shpjegohet se nė kėtė vend jetonin shumė popuj, ku njė pjesė e popullit maqedonas u shpėrngul pėr nė Bullgari, ēka do tė thotė se pjesa mė e madhe e bullgarėve janė popull maqedonas.

Duke u bazuar nė kėtė libėr, Maqedonia ishte e pėrbėrė nga Ilirėt, tė cilėt ishin dominues nė kėtė “rajon”. Edhe mbi Aleksandėrin e Madh, libri shkencor i kėtij autori shkruan se ai ishte shqiptar dhe fliste gjuhėn shqipe, edhe pse ai ishte “helen”. Nėna e tij ishte nga Epiri dhe ėshtė e faktuar se gjatė lojėrave Olimpike nė Greqi, ajo fliste gjuhėn shqipe.


Pushtimi i “Car Dushanit” qė bėri nė trojet shqiptare, atėkohė nuk ishte i vėshtirė, ngase Perandoria Bizantine ishte e lodhur dhe pėrēarė, gjė qė i mundėsoi atij tė pushtoj kėto troje. Qė nga ajo kohė, vendet e pushtuara me dhunė nga Car Dushani ishin tė banuara me popull serb, gjė qė edhe sot njė pjesė e tyre jetojnė nė Shqipėri dhe Kosovė.

Sot, Serbia bazohet nė kėto pushtime, duke menduar se ajo mund tė ketė atė “Serbinė e vjetėr”, por qė nuk shikon qė Serbia nuk kishte ekzistuar ndonjėherė nė trojet shqiptare, pėrveē gjatė periudhės sė Car Dushanit.

Njė ideologji tė tillė kishte edhe Slobodan Millosheviqi, pėr tė krijuar njė Serbi tė Madhe sikur atėkohė Car Dushani.

Atėkohė pas vdekjes sė “Car Dushanit”, serbėt kishin filluar tė humbasin pjesė tė pushtuara me dhunė, gjė qė Serbia filloi prapė tė mbledh rrėnjėt deri tek Danubi.

Megjithėkėtė, Car Dushanit iu mundesua qė 10 vjet para vdekjes se tij nė vitin 1345, tė krijojė Perandorine Serbo-Greke (imperator SERVIAE ET ROMAINIAE. ???????????? ??????? (?????) ???????? ???).

Duke vazhduar qė nga ajo kohė dhe deri nė vitin 1920, “Serbia e vjetėr ” kishte njė delegacion tė saj i cili merrte pjesė nėpėr mbretėritė e ndryshme tė botės. Herėn e fundit, ky delegacion u ftua ne Francė nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Paqes.

Zhurnal e ka pėrkthyer kėtė artikull nga gjuha frėnge dhe pjesėrisht ėshtė marrė nga comeze.net.

Ky ėshtė linku ku mund tė lexohen pjesė origjinale nga librit:

http://www.priceminister.com/offer/buy/71878154/Angely-Robert-D-L-enigme---N-3---Des-Etrusques-A-L-empire-Byzantin-Livre.html


http://www.zhurnal.mk/MKD/content/?id=201151614281730
--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Mon May 30, 2011 11:21 pm

Ketu e ke e Xhema punen e mrekullueshme te Robert d“Angeli-it , ka edhe mbishkrime te vjetra qe i ka perkthyer ne Shqip , dhe ka vertetu qe jane shqiptaret DEN BABA DEN ne keto troje dhe askush tjeter http://www.gazetakritika.net/literatur/enigma/robert_dangjely.html

Sa i perket atij shkrimi me larte me "Mbretin Dushan" nuk e besoj une ate qe e ka shkru ai , edhe nese ,atehere ka rene pak ke propagandat Serbe sepse asnje shkrim origjinal nuk eshte dhe nuk ekziston nga Dushani , edhe pse , edhe te ta shkruan ishte mbret edhe i shqiptareve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Jun 03, 2011 3:34 pm

JAHUDIT= SHQIPAR......!

Kush mendon se shqiptar rastesisht i ndihmuan Jahudet gjat holokausit nga gjermanet e ka gabim , por instiktivisht lidhja farefisnore dhe gjaku i shtyri...!

Nuk kisha besuar KURR se Jahudit jan Deg e jona por kur lexova ket u befasova....!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Jun 05, 2011 8:23 pm

GREQIA PĖRPARA GREKĖVE nga faqja Pashtriku.org
.von Me Xhevat Bislimin kundėr decentralizimit dhe pėr Bashkimin Kombėtar, Samstag, 12. Februar 2011 um 21:04.■ A janė Pellazgėt grekė tė mirėfilltė?

Kopertina e librit:
Louis Beonlew - Greqia pėrpara grekėve


Kuptimi i emrit, qė mbahet si mė i lashti, ėshtė nė veēanti mė i debatueshmi dhe pranon shpjegime tė shumta studiuesish. Por sot, njė pėrgjigje na vjen nėpėrmjet njė trajtese tė veēantė tė Louis Benloew, bėrė qė nė 1877, nė veprėn "Greqia para grekėve", titulli nė origjinal ėshtė „La Grece avant les Grecs“. Libri ėshėt botuar nė shqip nga Shtėpia botuese: „Plejad“ nė vitin 2008 dhe ka 376 faqe.

Ky libėr i shkruar nga Benloew, ėshtė njė studim i tezės pellazge, ku autori i sjell mendimet e njė morie studiuesish, pro ose kundėr kėsaj teze, duke i analizuar ato. Autori edhe fjalėt shqip i ka shkruar me germa greke, krahas atyre qė i ka gjetur tė shkruara nė greqisht, ku prej tyre ka disa qė nuk arrihen tė pėrkthehen nėpėrmjet greqishtes. Gjithashtu, i ka lėnė me germa hebraike shumė fjalė, qė i ka gjetur tė shkruara kėshtu, duke vijuar edhe pėr ato analizėn e tij studimore.


Kėtė analizė studimore, siē e shpreh ai nė kėtė libėr, e vendos krahas punės madhore tė Hahnit, nė mbėshtetje tė kėsaj vepre dhe pėr ta ēuar edhe mė tej studimin e tij. Ndėrkohė vetė autori shkruan nė parathėnie tė kėsaj vepre, e cila ėshtė pėrkthyer nga origjinali nė shqip nga Iliarian Angoni, se ideja pėr tė shkruar kėtė vepėr ka lindur gjatė shfletimit tė fjalorit tė paplotė, tė cilin Xylanderi ia ka bashkangjitur gramatikės sė tij shqiptare. "Hamendėsimet e mia, arritėn nė njė farė shkalle gjase. Gjuha shqipe dukej se i jepte kuptimin disa emrave tė pėrveēėm, tė cilėt nėpėrmjet rrugėsh tė tjera ishin tė pashpjegueshėm, tė tillė si male, Pilos, Andani, Olimpi. Por pėr t'u sqaruar mė shumė, pėr fat tė keq kisha vetėm trajtesėn nė gjuhėn shqipe tė Bopit, mėsuesit tim tė shquar, tė cilat ai m'i kishte paraqitur nė 1850", ka shkruar autori nė parathėnien e kėsaj vepre.


Sot ka dalė sheshit se nė njė epokė, qė nuk mbahet mend, Greqia nuk ka qenė e banuar nga grekėt kur kėta tė fundit depėrtuan nė vendin, tė cilin ata duhej ta paraqisnin me emrin e tyre, ky vend nuk ka qenė shkretinė.


■ Atėherė cilės racė i pėrkisnin banorėt e parė?

Nė tokėn e Greqisė ka gjurmė tė shumta tė njė qytetėrimi tė hershėm nė kohė, sesa qytetėrimi i grekėve. "Fenikasit ngritėn vendqėndrime tė shumta nėpėr ishujt e detit Egje dhe u pėrpoqėn tė kolonizojnė disa vende tė kontinentit. Duke hequr midis tyre disa emra tė pėrveēėm semitikė, tė cilėt na paraqesin gjeografinė e Heladės antike, gjendemi pėrballė njė numri tė madh emrash, zanafilla e tė cilėve sigurisht qė nuk ėshtė greke, dhe qė duhet tė ngjitet edhe disa shekuj mė lart sesa gojėdhėnat mė tė hershme helene. Shumė nga kėto qytete na thuhet shprehimisht se i pėrkasin Pellazgėve, Legelėve, Kaukonėve e Dardanėve. Deri mė sot njė gjuhė e vetme duket se arrin tė na i bėjė tė kuptueshėm emrat e kėtyre viseve, kjo ėshtė gjuha shqipe", shkruhet nė njė hyrje tė shkurtėr tė veprės.


Prandaj autori i veprės ėshtė i prirė tė mbėshtesė tezėn se shqiptarėt e ditėve tė sotme, janė pasardhėsit e popullsive, tė cilat pėrpara mbėrritjes sė grekėve, zinin viset qė shtrihen nga deti Adriatik deri nė Halis. "Duke filluar punėn time kam besuar se trajtoj thjesht njė ēėshtje gjuhėsore dhe etnografike, mė duket se kam prekur edhe njė ēėshtje tė qenėsishme madje drithėruese, njė ēėshtje kombėsie. Dhe ēfarė kombėsie! Kombėsia mė e vjetėr e kontinentit tonė, sė bashku me atė tė Baskėve". "Evropa me bazat e saj tė mėdha diplomatike duket se sot kėrkon tė formohet si njė gjykatė e pėrhershme e drejtėsisė ndėrkombėtare. Ėshtė momenti pėr tė sakatosurit e historisė, pėr tė harruarit e familjes sė madhe evropiane, pėr tė bėrė tė ditura ankesat e tyre, pėr tė vlerėsuar meritat e tyre nė interes dhe madje pėr mirėnjohje tė popujve tė qytetėruar".


"Pavarėsisht rezistencės historike tė Skėnderbeut, gjysmėhėna turke krijoi njė hendek tė thellė midis fiseve shqiptare. Sot njė numėr i madhe i tyre janė myslimanė. Gjithsesi, admirojeni forcėn e gjakut tė fisit, qė triumfon edhe mbi urrejtjen fetare dhe jep mėsime tolerance. Kėta shqiptarė tė ngratė derdhėn gjakun e tyre, gjakun mė tė kulluar pėr ēlirimin e Greqisė! Tė paktėn t'u jepet shpresė", shkruan Louis Benloew, mė 19 mars 1877’ės..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun Jun 05, 2011 11:39 pm

Louis Beonlew - Greqia pėrpara grekėve
http://www.bashkimikombetar.com/t1592p45-pellazget
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Fri Sep 09, 2011 8:39 pm


Sa i pėrket personalitetit historik tė Ali Pashės, historia akoma nuk e ka thėnė tė vertetėn. Tė gjitha ato qė janė thėnė e shkruar pėr tė janė gjysmė tė vėrteta e gjysmėspekulime, tė pėrshtatura sipas interesave konjukturale tė kohės. Si ta shpjegojmė faktin qė tė gjithė heronjtė e mėdhenj tė kryengritjes greke (Marko Boēari, Odise Andruco, Karaiskaqi, Xhavela, etj) nė fund u gjendėn nė krah tė Aliut? Pse aziatikėt e zi fanariot qė tashmė e kishin futur nė dorė qeverinė e sapoformuar greke e dogjėn nė tėrėsi arkivin e Marko Boēarit? Pse shumicėn e heronjve tė luftės greke i likuiduan tradhėtisht vetė ata qė pretendojnė se e “ēliruan” Greqinė? Ka dhe shumė pyetje tė tjera qė kėrkojnė pergjigje. E sa pėr Ali Pashėn do tė shtoja vetėm kėto shkrime e burime tė lėna, tė gjitha nga tė krishterė:

-Bajroni e quajti Aliun “Pirro ri”;

-Hygoi(kampioni i letėrsisė franceze):”Aliu ishte i vetmi kollos qė shekulli ynė mundi t’i kundėrvė Napoleonit”;

-Uilliam Miler (historian anglez): “Luani i Janinės ėshtė rruga qė tė qon drejt kryengritjes greke”;

Protosingjeli (i Patrikanės Ikumenike nga Atanagora): “...Per Ali Pashėn krijova bindjen se shumica shkruanė ndoshta tė shtyrė nga antipatia dhe jo nga gjykimi dhe mendimi qė kishin ndaj tij”;

-Jani Vilara i kohės i kushton njė poezi:

“Mė njohu Faethondi, mė kish rritur Pirro
Aliu i parė mė mban, tepeleniot hero
Padron i plotėfuqishėm i nėve tė Epirit
Dhe gjeneral i pakrahasueshėm me shpatė nė dorė
Vigjilent gjithmonė dhe i patrembur ndaj armikut tė tij.
Nė Janinė oushon Luan burrėrori
Bir i Athinasė, edukuar nga Ari”.

-Mitropoliti Palikarpi i kushton Aliut poemen:

“Prijės fisnik qe banon nė pallatet e Pirros
Ia ngre moralin papritmas Aleksandrit tė ri,
Qė ndoqi gjurmėt e Admantit tė paluftueshėm
Dhe pėrsėri kėrkon dhe me tė gjitha nderimet
E lashta bėhesh i lavdishėm
Ali Pasha qė do tė dėrrmosh ushtri tė mėdha mjaft besnike.
As ti as ndonjė i vdekshėm s’erdhėt pėr tė dėgjuar
Ata qė pėr Aleksandrin krijuan njė mrekulli!”

Pėr Ali Pashėn dhe pėr Mehmed Aliun e Egjyptit ka per t’u folur dhe shkruar akoma shumė. Sapo janė hapur arkivat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sat May 19, 2012 6:42 pm

Greqia nje shtet i formuar nga Shqiptaret.
Greece a country founded by Albanians.
Klikoni per te shiquar videon ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun May 20, 2012 11:26 am

Shqipetaret formuan disa shtet, por ende nuk e formun shtetin e vet.
Kemi mbetur jo si na thon bite e shqipes, por si bit e qyqes te ndare e perqar.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Sun May 20, 2012 5:23 pm

Gjithe luftrat qe i fituam me gjake , i humbem ne tavoline !
Kjo tregon qe ne krye te kombit i kemi pas gjdo here gjate historise GOMARET/Magaret .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Wed May 23, 2012 1:29 am

Atdhetari.shum von bre po reagojm edhe ti ket po e thu pak si von ,pse jem keshtu, pse presum gjithnji, me na u thy kerri e tani, kinse po e riparojm.!

Po te ishim ma te ashper dhe ma te shpejt dhe te sinqert ndaj vehtes dhe gjerave qe po na ndodhin,dhe ndaj ktyre gOMARVE, mesiguri se punet i kishim hum ma mir ne qdo aspekt.
Ne kem zakon i lavdrojm te gjith bashkpuntort qe ju kan sherby qdo pushtusi,e tani i shajm,se shum von naj rrapllon se e kem gabim,se bashkpuntort e sunduesve tan jan nji, nuk kan dallim, edhe pse esht shqiptar.
kur vijn ment shkojn dhent....?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Greket dhe Arvanitet.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: