Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:35 pm

1. Lulja s’ka nevojė pėr stoli.

2. Njeriu ėshtė tre nė njė.

3. Kush di tė ēmojė, di dhe tė falė.

4. Vetmia ku s’ka kėmbė njeriu ėshtė e frikshme.

5. Vetmia mes njerėzve ėshtė e dhimbshme.

6. Qengji dhe sikur tė lehte, nuk do ndalonte ujkun tė bėnte gjėmėn.

7. E keqja ėshtė se e keqja ėshtė bėrė nėnė.

8. Marrėzia gjithmonė ėshtė fodulle, fodullėku ėshtė njė lloj marrėzie.Nė tė vėrtetė nuk janė dijetarėt e filozofėt qė rrokin tė fshehtat e kuptimin e jetės, por
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:35 pm

1. HUMORISTĖT.

2. Shpresa i ngjet parandjenjės, po shumė herė s’ėshtė veēse guximi pėr atė qė duhet bėrė.

3. Gratė gjithmonė pėrsėritin gabimin: stolisen pėr sytė e botės e rrinė dosido para syve tė burrit.

4. Kush pėrkėdhel veten, nuk i bėn zemra tė pėrkėdhelė tė tjerėt.

5. Nėse njė ujk akuzon njė ujk tjetėr, s’do tė thotė se ėshtė bėrė i mirė.

6. Mos bėn shaka me jetėn se vdekja nuk fal.

7. Burrit tri gjėra i kanė lezet varur: kollarja, armėt e brezit dhe ato tė nėnmesit.

8. Ē’i duhen dallėndyshes rrėfimet e harabelit pėr dimrin.

9. Mburravecėve nuk u teprojnė lėvdata pėr tė tjerėt, se i harxhojnė pėr vete.

10. Gėnjeshtra vėrtet i ka kėmbėt tė shkurtra, po me kthetra tė gjata.

11. Sa sė prapi i marrin gjėrat njerėzit, sikur Ezopi u tha: “KTHEHUNI NĖ DHELPRA”

12. Nėse lufta ėshtė 7 hile njė trimėri, atėherė fitimtari del mė hileqari.

13. Tė dinte kali fisnik shpirtligėsinė e kalorėsit e kishte bėrė copa.

14. Gjithmonė ka kurajo tė tallet dhelpra me qenin qė s’e kap dot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:35 pm

1. Fodullėku i gjelit e bėn dhelprėn tė zgėrdhihet.

2. Kur bien trumbetat, bien dhe kambanat.

3. S’ka mė tė sinqertė se pasqyra.

4. Fati s’ėshtė menaxher i qejfeve tona.

5. Nė rini fryjnė ca puhiza, qė mund tė kthehen lehtė nė tufane.

6. Lumi ecėn po edhe pret.

7. Beharin s’e bėn gazmor kėnga e gjinkallės.

8. Kush nuk puth kafshon, kush kafshon hungėrin.

9. Gruaja, kollovari dhe mėrgimtari, janė si zogjtė shtegtarė.

10. I rėndė borxhi, mė e rėndė skllavėria, shumė mė i rėndė pėrdhunimi.

11. Kur vjehrra e do shumė kollovarin, kot thonė se ėshtė mė i zi se korbi.

12. Litari nė fyt nuk ėshtė kollare.

13. Shpifja – trillim i shpifur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: