Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:11 pm

Maestrua ishte midis tri gazelave. Sa mbaroi ligjėratėn, u lėshua i uritur nė pjeshkėt e tyre. Ashtu nė punė e sipėr mė pyeti: “Sa do nė dush dy, tre apo katėr?” Jo po pesė, i thashė unė. Tri dua e mu shkrep pėr njė irlandeze, njė malazeze e njė afrikane. “Mos lakmo shumė bubush, mė tha Maestrua, - se akoma s’ke filluar nga betejat”.

Mos kujtoni se dushi ishte thjeshtė njė vaskė, nja dy shampo e njė parfum mbytės, siē paraqitet rėndom nė disa filma. Ishte me tė vėrtetė njė panoramė ėndrrash. Dukeshe sikur ishe brenda njė rubini gjigant tė kaltėr. Njė melodi e pėrhumbur, njė rreze mėngjesore, njė puhizė e ėmbėl, njė liqenth ku valėzonte uji gjallėrues. Melodira zogjsh dhe ajri, ajri ishte gjithė sekreti, qė bėheshe aq rinor e aq epshor. Ajri tė mbushte mushkėritė e tė hapte tėrė poret e trupit, tė bėnte tė ndjeheshe aq vital e tė dukej sikur tė kishin dalė krahė e fluturoje, duke mbajtur me tė dyja duart njė bisht lopate. Tani nė vetminė time brengosėse, duke kujtuar atė ajėr, si nė mjegull m’u shfaqėn pasazhe nga filmi GOXILLA, qė e kam parė kur isha fare i vogėl. Ai u shfaq pas hedhjes sė dy bombave atomike nga amerikanėt nė Japoni. Njė kuptim i tij, sipas meje, del se parallinjtė nė jetė, ėndėrrojnė e ngulmojnė tė bėhen edhe pronarė tė ajrit. Eeeh! E pra, tri turtulleshat, mė lyen e mė ngjyen me njė lloj kremi, e si mė fėrkuan tėrė pėrkėdheli nė atė ujė pėrtėritės, vazhduan lodrėn me qafėn e strucit. Ndjehesha buēko fare. Tri mushqera mė sulmonin tėrė pasion. Hajde toreador, hajde! Ēmenduria qenkėrka lumturia e jetės. Nė njė moment, s’di se si u shkėputa mendėrisht nga ajo harresė e pėrflakur lumturie e kujtova gruan. Boobo, thashė me vete, ta dijė ajo se ē’bėj unė, ēmendet nė ēast. Nė atė kohė u dha njė sinjal e u dėgjua e qeshura e atij zotėrisė te KRISTALI-X, si rrokullisje gurėsh nė rrėpirė. “Lėri mendimet e mbrapshta djalosh. Puno, shijo, harro”, - u dėgjua mė pas zėri i tij nė botėrisht (anglisht). Ishin gjashtė regjistrime, qė unė kisha dalė nga orbita: pėr Ham-Hamin, Ha-Merr-Gamin, Kėshtjellarin, pėr prokuroren, pėr qenpeshkun shqiptar dhe pėr gruan. Ē’bėn shkenca! Po atė kohė a kisha kohė tė vrisja mend se ē’bėn shkenca? U pėrlesha pėrsėri me kėnaqėsitė mė tė mėdha tė luftės me allate. Gjithmonė i babėzitur e i palodhur. Bulurima kėnaqėsie shpėrthenin mushqerat. Jo mė kot doktoreshat, mė kanė cilėsuar mjeshtėr nė bėrjen e tetės nė dashuri epshi. Ulėrini e bulurini, o ushqera tė qejfit me dy palė brirė, klitha nė shqip, se dhe PARATĖ, ja pėr kėtė punė i hodha nė erė dhe nderin-maskė, ja pėr kėto qejfe e ēora. Pėrsėri njė sinjal. Shkela me mendime nė zonė tė ndaluara. U shkunda e u futa sakaq mes qershive, pjeshkave, pleksur nė ujėvarat e drenushave e me gjurmėlėnėsin nė pyjet e jugut, shijoja jo nektarin po qumėshtin e bletės. Aman, aman!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:11 pm

Matanė ishte Maestrua. Shtypa sumbullėn e bardhė dhe e pyeta si ndjehej. Ai mu pėrgjigj: “Shkėlqyeshėm. Po mėkoj viēoket”. Unė, nė njė si dritarez tė rubintė, shikoja vetėm fytyrėn e tij. Kur ai shtypi butonkėn, pashė katėr fatlume nė gjunjė, sikur pinin qumėsht nga njė gji lope. “Dėfre e mos ēa kokė”, - mė tha Maestrua e shoi pamjen prushėruese. Dhe ai si unė, kishte 50 minuta qė luftonte trimėrisht.

Doja tė thosha, se tė dhėnat e kontrollit shpirtėror e shėndetėsor, pėr tė cilat pajiseshe me njė kartelė sa njė kartė telekomi, siē e kam pėrmendur, jepeshin automatikisht nė tė gjitha vendet ku do tė tejargėtohej. Edhe ambienti e kryesisht ajri, rregullohej nė bazė tė veēorive individuale. Tė dhėnat e kontrollit, janė baza e gjithė veprimtarive kalorėsiake (dushi, ngrėnia, e gjithė dudushėt e tjerė), pėr tė mos ndjerė nė pangopėsi kurrfarė ngarkese. Sipas dozave qė dėshiroje, gjallohej e zmadhohej instrumenti i punės. Dushi zgjati njė orė e 45 minuta. Dolėm nė njė holl ta quajmė kėshtu. Ndodheshim midis tre katarakteve shkėmborė smeraldi, nga avalanshet e ujit ndėrthureshin nė formė kurorash njė mori ylberėsh. Zogj tė bukur, cicėrima tė ėmbla, njė melodi e lehtė nanuritėse, qė dukej se dilte nga njė shpirt tejet i frymėzuar, sikur dilte nga thellėsi e shpirtit tėnd. Tė gjitha tė studiuara e tė realizuara sipas fjalės mė tė fundit tė shkencės. Shkencėtarėt mė tė mirė tė botės, kanė punuar dekada e dekada.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:12 pm

Thonė se janė studiuar edhe mitologjitė e pėrrallat e shumė popujve, veēanėrisht ato mongole, egjiptiane, indiane e japoneze. Tėrė fantazitė janė tejkaluar pėr xhentėlmen epshin. Tė bėsh njė llogari fare tė thjeshtė, harxhimi astronomik i njė KRISTALI, ėshtė sa tė shitet tėrė Amerika, me gjithė pasuritė e ditura e tė paditura qė ka nė 14 anėt e botės. Edhe thesari i zhvatur i Shqipėrisė, edhe thesarėt e firmave piramidale, thonė se atje kanė shkuar. Unė, para se tė nisesha nga Molla e Madhe nė Mollėn e Artė, pagova dollarėt kokėrr mė kokėrr. Po tė mos isha marrė me drogė, (ju lutem mos i thoni kujt, se mė bėhen prokuroria e policia pjesėtarė); po tė mos kisha manovruar me letrat me vlerė, (qė pėr mijėra e mijėra njerėz mbetėn pa vlerė e nuk shėrbejnė as pėr llogari pazari e as si letra higjenike); po tė mos kisha blerė qė nė fillim tė tranzicionit, (shumė i thonė TRAU I ZIU i HONIT), tokė e objekte pėr pesė lekė; po tė mos kisha punuar pėr disa vite nė doganė, (ca i thonė KASAPHANĖ), kurrė nuk do ta prekja ėndrrėn. Ta dijė gruaja me se jam marrė e ē’kam harxhuar, nė ēast ēmendet. Apo s;jemi tė kundėrt. Ajo sikur ėshtė me origjinė nga Alaska, unė nga Ekuatori. Ajo ambjentaliste, unė demokrat. Ajo miqėsuar me ata arixhinjtė e fesė (Jehovai), unė makiavelist. Ajo e mbyllur nė lėvozhgėn e moralit, unė flakė e shpuzė, tė harboj, tė harboj dua nė hapėsira ndėrplanetare. Ajo e prirė pas nikoqirllėkut e ēikėrrimave, unė pas aventurave. Pėr ēudi e kam dashur, ajo mė ka dashur jashtėzakonisht shumė. Edhe nė shenjat zoodiake jemi tė kundėrt. Ajo me shkollė tė lartė, unė me tri diploma tė shkollės sė lartė. Njė e zhvata edhe me ca hile nė kohėn e diktaturės e dy i pagova tani, nė kohėn e tranzitaventurės. Nė dy degė tė ndryshme darovita pėr gradat: njė doktor – profesor e tjetrėn profesor-doktor. Ē’bėn PARAJA! Gruaja ėshtė e zgjuar, po unė pėrderisa ia pėrdredh, jam mė i zgjuar. I thashė se me njė mikun tim kėtu nė Amerikė, do tė zgjidhim ca detyra partie-biznes-qeverie, kuptohet nė dobi tė shtetit tonė e prosperitetin e demokracisė. Tė marri vesh gjithė kėto po, po, po!...

*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:12 pm

*


U takuam me Maestron tek tri ujėvarat magjepsėse, mandej u drejtuam te shlodhja rreth trapezit. Nuk kisha kohė tė mahnitesha para xhevahireve. Ato qė syri i pėrshkoi kalimthi, ishin pėrtej ėndrrave. Aty ēdo gjė ishte jashtėtokėsore. Shėrbenin vetėm robot. Tavolina ishte shtruar mes pemėve tė llojllojshme frutore. Kolltuqet komandoheshin qoftė pėr hapje si krevat e pėr rehat e qoftė pėr lėvizje. Unė e quajta: SHLODHJA FARFURITĖSE. E kjo shlodhje plot aktivitet me ngrėnie, me pirje, me dashuri epshi, me vallėzime e lloj-lloj lodrash, vazhdoi plot gjashtė orė e 30 minuta. E di qė keni shumė pyetje pėr tė mė bėrė po unė? Kam mė shumė nga ju. Ishin tri lozonjare tė tjera, qė mė bėnin shoqėri aq tė hareshme e ma bėnė atė kohė super tė florinjtė. Nuk di, nuk di sa kanė studiuar shkencėtarėt, nuk di ēfarė kishin ato gjellėra aq tė shijshme e qė ishin pikėrisht ato, qė mė pėlqenin mua aq shumė me ato aroma e qė ndjehesha aq i babėzitur nė tė ngrėnė e nė dashuri epshi. Edhe muzika ndryshonte krejt nga kėto ndėrthurje tė kohės sonė. Kishte diēka kozmike e tepėr, tepėr e veēantė. Hajde qejf, hajde! Marrėsitė mė tė mėdha aty i kam bėrė. E kush nuk do t’i bėnte? Aty s’vete pėr krushk po pėr lerushkė. Aty bėhen orgjitė mė fantastike. Po ajo tejėndėrr nuk mbaronte me aq. Pas asaj hareje aq llamburitėse, futeshe si nė njė botė mistike, me pemė e lule, me guva e zgavra, po qė kurrė nuk tė shkaktonin ndjesi ndrojtjeje e aq mė tepėr frike, pėrkundrazi. Ku mbret absolut ėshtė dėfrimi, kuptohet si ėshtė mbretėria. Mendja njerėzore nuk ka kufij nė shpikjet e ēuditshme tė saj. Aty kishte figura me lėkurė demi e mushqere, qeni e bushtre, gomari e gomarice, cjapi e dhije, dashi e deleje, derri e dose,... Vetėm takėmet e bodilet ishin jashtė e gjithmonė nė gatishmėri. Unė e quajta: ARENA E HAMĖSHORĖVE. Sa jam kėnaqur, sa jam kėnaqur! Kam qenė bari me dhėn e me dhi nė adoleshėncėn time, po kurrė s’mė ka shkuar ndėrmend, se mund tė shndėrrohesha nė cjap e tė pėrēitja njė tufė me ftuja (ēupėlina) njėherėsh. Cjap, or cjap. Ndoshta nga tejkėnaqėsia edhe kam blegėritur. Sa shumė ėshtė zhvilluar njerėzia!... Ekstaza ėshtė bota vullkanore e epshit. Sa mė lart tė ngjitesh nė shoqėri, aq mė shumė i ndjen lezetin kėsaj jete. E ky lezet, do tė kishte ngelur enigmė, po tė mos ishte xhentėlmen PARAJA. Ē’bėn PARAJA! Shpikėsi i PARASĖ ka qenė i zgjuar, po xhentėlmen PARAJA ėshtė shumė, shumė mė i zgjuar. Sa pėrpara kanė shkuar ata qė i kemi pėrpara!... O zotėri! Nėse lufta ėshtė shtatė hile e njė trimėri, jeta-luftė ėshtė 77 hile e shtatė trimėri e jetėdėfrimi ėshtė 77 palė qejfe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:13 pm

*


Si mbarova me sukses detyrat te KUSHTRIMI I LASHTĖSISĖ, erdhi e mė mori Maestrua. I hipėm njė fluturuesi, qė u gjend sakaq te kėmbėt e duke pėrshkruar njė hapėsirė tė ylbertė, arritėm te fantastikja. Ishim te GALAKTIKAT E PĖRMBYSURA. Aty edhe imagjinata mė rebele dorėzohet. Hapėsirė blu me nuanca jeshile dhe rozė. Poshtė, shikoje njė balon hata tė tejdukshėm, ku brenda tij disa ēifte, bėnin dashuri epshi. Lart shfaqej njė si punė pishine sferike e xhamtė, ku notonin brenda gjashtė peshkaqenė tė mėdhenj tė tejdukshėm. Brenda ēdo peshkaqeni ishte njė ēift qė bėnte dashuri epshi. Maestrua mė shpjegoi: “Ata lart, nė fakt janė poshtė e ata poshtė janė lart. Nė balon bėhet SEKSI FLUTURUES OSE SEKSI I MIZĖS, nė pishinė – SEKSI NĖNUJOR. Shiko dhe harro”. Ku s’i shkon mendja njeriut! Me thėnė tė drejtėn, unė sa e pashė, nuk e provova se kushtonte shumė. Tė gjitha veprimtaritė buluritėse, ishin regjistruar e paguar njė pėr njė te Molla e Madhe. As e kuptova, as kisha kohė ta kuptoja, si ēifti bėnte dashuri epshi nė ajėr, duke fluturuar pa krahė. Sa interesante ishte pallimi nė ajėr! Sa pėrpara ka ikur shkenca! Ē’bėn njeriu pėr lartėsimin e shoqėrisė e ē’bėn LIRI-DEMOKRACIA pėr njeriun! Sa domethėnie marrin dy gishtat pėrpjetė! Po ēiftet brenda peshkaqenėve?! Sa lirshėm lėvizte peshkaqeni! Sa lirshėm punonin ata brenda! Ēudi, ēudi! E nėse dikush atė kohė do tė mė thėrriste buf, s’do e kish keq. I tillė isha shndėrruar. Te PARAJSA E EPSHEVE, kohė do tė thotė epsh e jetė do tė thotė epsh. Aty ndjen vetėm njė moshė, atė rinore. Aty pranvera zjarrndezėse ėshtė stinė e pėrjetshme. Aty nuk di ē’ėshtė lodhja, ē’ėshtė dashuria, ē’ėshtė urrejtja. Aty ka vetėm njė lakmi: EPSH. Aty sheh e shijon qejfe pėrmbi qejfe. Aty, siē mė tha Maestrua, ka shumė e shumė gjėra mė marramendėse, po kush i pa, kush i provoi? Ato janė risku vetėm i disa grandbosmenėve. As vet Maestrua nuk e gėzon atė privilegj. Kushedi ē’bėhet, kushedi!!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:13 pm

Shkoja ndėrmend thėnien e shkencėtarit Hujashinin: “Harro jetėn, shijo jetėn”, qė ma kapi syri te KOZMODROMI I ĖNDRRAVE kukurkur... dy figura brenda nė balon si vėllezėrit siemezė, njėri me dy lulushe e tjetri me tri bejkushe. Njėri m’u duk si SaFaai ose Loku, kurse tjetri si FaSai, ose Dhaci. Sesi mė shkau goja e thashė, more po kėta, ku i gjetėn gjithė ato para? Nė farsėn e deklarimit tė pasurive, shfaqen si varfanjukė, qė tė kėputin shpirtin. Po nė ēast qortova veten: budalla, i thashė, kur ke ardhur ti e jo mė ata. Ku ėshtė t’i shoh ai karikaturisti, qė nė njė revistė na i paraqet me gjuhėn thikė, duke rrjepur tė gjallė njė lepur tė varur, me fytyrė njeriu e kafkė si koshere bosh, me deēiturėn: zoti SHKĖRDHEL dhe zoti KRIMINEL.

Aty nė balon me njė zogėz, pashė njė plakush. Tanė se ishte 93 vjeē, multimiliarder amerikan. Aty pashė me tri guguēe njė multimilarder japonez. Thanė se ishte 102 vjeē. Aty pashė njė plakushe australiane, me dy hamshorė nga Afrika e Jugut. Thanė se ishte 87 vjeēe. Aty pashė sa e sa ēudira tė xhentėlmen qejfli PARASĖ. Nė PERANDORINĖ E DOLLARIT thonė: “Zotit i falemi kot sė koti se pėr ne DOLLARI ėshtė Zoti”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:13 pm

E ē’qejf ėshtė golfi, godet me njė shkop njė topth pėr ta futur nė njė vrimė. Po bixhozi?! Mendjen tek letrat sikur je i tredhur. Ē’kėnaqėsi ėshtė ajo qė pi alkool, drogė... a ha si hipopotam? Shumė primitive janė haremet, bordellot apo ato kėnaqėsitė hajduēe, nė motele e hotele me ndonjė guguftu, a nė ndonjė qoshk me gjitonen. Krahasohet xixėllonja me yllin? Bėn ndonjė udhėtim nė det a me avion e ēoē tė duket. Le qė sot udhėtimi me avion ėshtė bėrė makth UDHĖ-TYMI. ISHULLI I EPSHIT – supermbretėria e pėrtejqejfit. Ja pra TĖ MĖDHENJTĖ parallinj, a parallinjtė e MĖDHENJ ku shlodhen e ku e kanė gjetur lumturinė. Gjithė turbullirat e jetėn i ideojnė, i krijojnė, i nxisin e ata shėndoshė e mirė e gjithmonė nė krye. Vetėm ndonjė I MADH kokėkrisur e ka pėsuar. Hallet e mundimet janė pėr ata poshtė, qejfet e pėrmbi qejfet, janė pėr ata lart. Kėshtu i ka ndarė punėt xhentėlmen PARAJA. Thonė se andej pari ka kaluar edhe Rrushori. Aty i ra ndėrmend formula Q (qejfi) = 3 V. Pėr hir kėtė kėtij zbulimi, Telekomi komunikon me valėt: W, W, W. Aty, siē thonė, Ēorbashtovit i lindi ideja e trampolinit: NGA GOMARI NĖ GAMILE. Aty vinė parallinj tė mėdhenj nga e gjithė bota. Thonė se ISHULLIN E EPSHIT e kanė vizituar dhe jashtėtokėsorė. Aty dėfrehet subkoshienca qė kanė zbuluar shkencėtarėt, nė atė botė tjetėr qė ka njeriu nė vetvete, po qė pėr turmėn e tė paditurit, gjithmonė mbetet bunacė. Si do ishte jeta pa shkencėtarėt! Do kishim mbetur ende te rrahja me kamxhik e skllevėrve dhe e bujkėrobėrve. Nga shpikja e barutit, shkenca ka prodhuar gjithė ato lloj bombash atomike e kimike, me hidrogjen e djallogjen, bomba mėmė e bomba baba,... e tė gjitha kėto pėr Liri-Demokracinė e njerėzisė. Doemos edhe mua mė ka zėnė gjuha kallo. Kur tė MĖDHENJTĖ thonė: “GOMARI FLUTURON”, unė buēas me gjithė tė pėrmjerėt:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:14 pm

“FLUTURON OR FLUTURON ME GJITHĖ SAMAR”. Kėshtu AU-IU, shtyjmė jetėn pas profkave tė TĖ MĖDHENJVE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:14 pm

Kalova plot 16 orė. Nata ishte si dita, s’kisha fare gjumė, po punoja e vetėm punoja. Mė kujtohej njė nga ato bejtet e Delos: “Tė zestė qejflinj s’gjetėn njė herė rehat, punė, punė ditė e natė, punė nė tavernė e punė nė krevat”. Adetin e krevatit e bėra me tri mėzake. Ishte njė hapėsirė mahnitėse, njė muzg joshės me vezullime kometash. Ajo quhej: MISTERET E EKLIPSIT. Sa jam kėnaqur me lojėn kukafshehtas tė qafės sė lejlekut!

Shkencėtarėt pėr pangopėsi duhet tė kenė studiuar mė tepėr kaposhin, cjapin, dashin dhe derrin. Ēfarė s’shpik supermonarku. PARAJA! Ēfarė ‘bėn kreymaniaku. PARAJA! Shumė gjuhėtarė thonė se dhe fjala PARA-JSĖ, vjen nga fjala PARA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:15 pm

Mėngjesin e ditės tjetėr u ktheva te Molla e Madhe. Kur fluturuesi u ngrit si punė helikopteri, atėherė dallova statujėn vigane mbi 13 KRISTALET. Ishte simboli i PARASĖ. Sytė tė njomėzuar mė mbetėn tek ISHULLI I EPSHIT, qė dalėngadalė tretej diku larg... larg... Sipėr tij nė hapėsirė, shkėlqente superkurora me 13 grupėzime margaritarėsh. Ēdo grupėzim, pėrbėhej nga tre gurė xhevahiri tė mėdhenj, nė pamjen e testikulave tė cjapit e qė formonin numrin 666, (numri i Satanait sipas Shkrimit tė Shenjtė). Me vete pėshpėrita: tani tė vdes s’mė vjen keq! Jetova njė ēast sa pėr njė mijė vjet. Po jeta rrjedh. Kur u futa nė Avenyn nr. 11, e isha pranė banesės sime, fap ma bėri truri. Nė Shqipėri, sa mbyll e hap sytė, janė bėrė shumė multimilionerė politikanė, a politikanė multibosmenė. Pse mos tė hapet pėr ta, thashė me vete, nė zyrė informative si te Molla e Madhe edhe nė Tiranėn tonė – Molla Majhoshe, ose siē i thanė ndryshe: Molla e Pluhurosur? Po ndoshta edhe ėshtė hapur. Maestrua s’mė ka thėnė gjė, po fundja pse duhet tė mė thotė, a lejohet?

Kur u futa nė ashensor isha vetėm. S’di si mė pushtoi njė mall pėr fishkon time. Me siguri, thoshja me vete, mė pret me tasin me fasule, qė i ka marrė qė nga Shqipėria. Kursen shumė. Po sa tė vete, sa tė vete, thoshja me vete, me kėtė vlagė qė kam ende, qindin do t’i punoj. (Dhe ashtu bėra). E pra kisha zgjidhur me sukses ato detyra partie-bizneso-qeverie. Shtypa butonin e ashensorit e duke u ngjitur pėr te princesha ime, brita: gutbai (mirupafshim), gutbai, O TEMPULL I PĖRTEJQEJFEVE”!”...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Kostelacion" nga poeti Petro Dudi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: