Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:56 pm

Ēifja bam,

Zagari ham,

Lepuri qan:

Pse bėhem kurban?!

Fshatarėt, dėgjuan krismėn e u turrėn me vrap. Kur panė GJAHTARIN E POPULLIT me lepurin e butė tė vrarė, e pyetėn me habi njėzėri: “Si ėshtė puna?” GJAHTAR I POPULLIT, u hodhi njė vėshtrim hetues, tregoi me gisht ngatėrrestarin (tė vrarin) e me zė bubullues u tha: “Ky u merr nė qafė”.

Ēiftja bam,

Lepuri kurban,

Dhelpra zhvat,

Ujku pėrlan.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:57 pm

Pushteti dhe ujku


- FRONI ka dy bodigardė: nė tė majtė ligjin, nė tė djathtė policinė.

Dy bablokė ishin thelluar tė merakosur nė ēėshtjen e PUSHTETIT. Ndjeheshin nė hall, se ē’do tė bėnin kur t’u vinte radha tė bėheshin kryeministra e ca mė lart. Njėri bilbilonte: “Ata qė e kanė dėgjuar Tiberiusin – perandorin romak, e kanė shkruar mėsimin e menēur tė tij: “Tė qėndrosh nė PUSHTET, ėshtė njėsoj sikur tė jesh i kapur pas veshėve tė njė ujku, qė mund tė shpėtojė e tė tė shqyej nė ēdo ēast”. Tjetri ia kthente: “E pėrse ta besoj? Se mos e ka provuar UJKUN qė ta krahasojė me PUSHTETIN. Pastaj pėrse ta krahasosh me UJKUN e mos ta krahasosh me qenin e egėr, me ēakallin, me tigrin, me luanin e ndoshta do shkonte mė mirė me gomarin? Po unė kam njė mendim tjetėr. Tė jesh nė PUSHTET, duhet tė tregohesh njė lloj UJKU, qė mos tė lejosh tė tė kapin nga veshėt. Po tė qe Astriti e di si do tė thoshte: “Tė qėndrosh nė PUSHTET, ėshtė njėsoj sikur tė mbahesh pas dy binjakėve tė gjoksit tė jaranes”. Tėrė jetėn mbeti trazovaē”. Kėshtu babushėt shtruar, shtruar, ligjėronin pėr PUSHTETIN dhe UJKUN pa i mbajtur ison perandorit. Vėrtetė, kush ėshtė nė PUSHTET, ka mbėrthen fort UJKUN nga veshėt, apo ėshtė njė lloj ujku, qė mbėshteten nė fyt tė tjerėt? Njėri nga tė moshuarit i vuri kapak bisedės: “Sidoqoftė, PUSHTETI, ka tė bėjė se s’bėn me UJKUN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:57 pm

Provokimi i luanit


Luani njė ditė u hoq si i sėmurė e mblodhi kėshillin drejtues tė komunitetit tė savaneve. “Dėgjoni! – u tha. – Unė jam ca si pa qejf. Sa jam kėshtu, ju tė gjithė keni pėr detyrė tė mė sillni pjesėn qė mė takon, PJESĖN E LUANIT. Pushtetin pas mė tė fortit, e merr i forti – tigri. Pėr kaq u mblodha. Tani, o burrani vėrsuluni punės”.

Kur dolėn ashtu grumbull, njėri nga turma bėrtiti: “Oo vėllezėr grabitqarė! Ndaluni njė grimė. Ē’qe ajo qė na tha I MADHI? Edhe nė pėrralla shkruhet gabim, sikur ai ėshtė mbreti ynė. Ai ėshtė mė i fuqishėm, ai ėshtė mė i madh e do ushqim mė shumė, po ai s’ka punė as me tigrin, as me hienėn, as me leopardin. Ėshtė i madh pėr vete tė tij. Ē’mendjemadhėsi! Dashka dhe llokmėn mė tė madhe. Asnjė thėrrime mos i ēojmė derisa tė ngordhė. Na kujton skllevėrit e tij. Vetėm njerėzia e trajton kėshtu njėri-tjetrin. Ne jemi zotėr tė vetes”. Tigri, qė u caktua nga luani drejtues, e trajtoi disi mė ndryshe: “Ēakalli, - tha ai, - nuk e ka keq. Unė do tė drejtoj demokracinė tonė, po ne s’kemi detyrime ndaj luanit. Ai gjithmonė merr pjesėn mė tė madhe e shumė herė dhe tonėn. Tė gjithė ne grabitqarėt hamė nė njė sini. Ja e hoqėm. Njė pjesėtar mė pak nė sini. Sidoqoftė, do s’do, I MADHI duhet dėgjuar”. Nė atė ēast u hodh hiena: “Ē’ėshtė e vėrteta nė njė sini hamė, po gjithkush e fiton kafshatėn me zotėsinė e tij. Jemi kundėrshtarė, por jo vėllezėr armiq, si puna e njerėzve qė vrasin njėri-tjetrin, qė rropaten kush tė hajė e tė ketė mė shumė, duke shfrytėzuar e mashtruar mes tyre. Luani vėrtetė ha thelėn mė tė madhe, po ama dhe neve diēka na mbetet. Mos tė tregohemi fare tė pashpirt si njerėzit. Bashkėsia e njerėzve, ndryshon shumė nga e jona. Ne kemi edhe sherre brenda vetes, po s’arrijmė nė krime. Kush ėshtė i zoti mbijeton e jeton, kush ėshtė mė i zoti mbretėron. Kėtė parim tonin e kanė pėrshtatur komplet, pa i hequr presjen. Ėshtė neveri tė kujtosh jetėn e tyre tė bastarduar. Mos ta ulim veten gjer te njeriu. Ne jemi po ata qė kemi qenė mijėra vjet mė parė e s’luajmė nga parimet si njerėzit. Ne s’dallohemi pėr mėshirė, po ama s’dallohemi as pėr servilizėm e dembelizėm, aq mė tepėr pėr pushtllėqe”. Leopardi, i prekur ndofta dhe nga mbivlerėsimi qė i bėri luani tigrit, tha: “Luani tė bėjė si tė bėjė. Gjithkush nga ne, nė strofkėn dhe punėn e tij ėshtė mbret”.

Tubimi u mbyll e gjithkush vrapoi nė hallin e vet. Luanit i shkuan nė vesh goxha fjalė. Ai i dėgjoi, qėndroi njė hop e tha: “Njerėzit ngatėrrojnė tėrė punėt. Unė mbret jam pėr jetėn time. Pėrrallat kanė plot ė pavėrteta”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:58 pm

UJKU DHE GJYKATĖSI
Lexova nė njė gazetė, nuk di sa tė vėrteta ka, se si nė njė shtet, UJKUT i kishin hedhur prangat dhe e kishin tendosur te HYNSDELI (Burgu). Atje siē duket, nuk zbatohet me rreptėsi neni 971, pika A, paragrafi 2 i KODIT TĖ GRABITJES qė thotė: KUSH AKUZON BANDITIN VRITET, KUSH VRET UJKUN GJOBITET. Shpejt e shpejt UJKUN e nxorėn nė gjyq:
- Emri? – i tha gjykatėsi.
- UJK.
- Mbiemri?
- Grabitqari.
- Emri i nėnės?
- Natyrė.
- Emri i babės?
- Luftė.
- Fol mirė, seee.... – e kėrcėnoi gjykatėsi.
- Si tė flas. Vetė ju njerėzit e keni shprehur. Asnjė nuk ėshtė ilegjitim. Ndoshta e kanė thėnė mė pėrpara, po Herakliti e tha fare shkoqur: “LUFTA ĖSHTĖ BABAI I TĖ GJITHA GJĖRAVE”. Kėshtu qė edhe unė me ty, me luanin, me qenin, me gomarin, dalim vėllezėr nga baba Lufta. Tė gjithė ngjajmė babanė.
- Ulu, - i tha gjykatėsi. - Tė ndaloj tė flasėsh. I pacipė. Na bėre dhe vėllezėr. Diēka ēuēuriti vesh mė vesh me anėtarėt e trupit gjykues, (njė si punė mumje e tjetri manekin), e iu drejtua pėrsėri: - Pa ēou, ēou i pandehur. Pse grabit ti ė, pse grabit?
- Unė atė punė di tė bėj. I ngjaj babait. Unė as mbjell dot, as korr dot, as rryshfetė s’marr dot si puna juaj, zoti gjykatės. Mos vallė tė pėrvėlonte dėshira pėr drejtėsi kur nise kėtė udhė? Jo, zotėri, jo. Lakmia, lakmia pėr para, pėr t’u kapardisur, pėr tė qenė nė njė FRON tė shtyu. Ju njerėzit, zoti gjykatės, jeni shumė tė kėqij. Nėna natyrė u ka dhėnė mendjen edhe tė punoni edhe tė ndėrtoni edhe tė mbillni, edhe tė korrni, edhe tė hani mish e oriz. Ju, jo vetėm qė jeni grabitqarė, po edhe hileqarė. E rrisni qengjin gjoja me dashuri tė madhe e mandej i fusni thikėn dhe e vini nė hell. Makabre! Poshtėrsi e madhe! Ju arrini deri atje, sa tė vrisni njėri-tjetrin. Jeni komplet falso. Ne s’bėjmė as tė parėn e as tė dytėn.
- Uulu, - i tha gjykatėsi. – Tė ndaloj tė flasėsh, shpifės. Je i akuzuar e kėrkon tė akuzosh tė tjerėt. Seanca shtyhet pėr herė tjetėr.
- Ju vetakuzoheni, zoti gjykatės. Unė protestoj se keni shkelur nenin 971 tė KODIT TĖ GRABITJES. Vet ju njerėzit e keni nxjerrė. Do apeloj nė gjyq ndėrkombėtar. Po ta them edhe njė herė, zoti gjykatės, se asnjė bishė nuk vret pėr qejf si njerėzit. Krimineli ėshtė shumė mė i egėr se bisha. Thika e kriminelit, s’ėshtė brisku i berberit. Njerėzit, mendjen e kanė tek e liga, dorėn tek arma, gjuhėn te sharja e shpifja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:58 pm

Dhembshuri e bishave pėr kafshėt e buta


Kishte kohė qė njė pakėnaqėsi e zemrat, shprehej me pėshpėrima e mėrmėrima nė stanet e bagėtive. Pėr kėto mėrmėritje tė nėndheshme, bishat e pyllit kanė qenė goxha tė preokupuara e nė merak tė madh. Delet e dhitė ankoheshin se qumėshtin e tyre, s’e pinin bijtė po zotėrinjtė. Ato ankoheshin pėr llucėn nė qilar e shkopinjtė qė hanin hera-herės nė kurriz. Ato ankoheshin tė pikėlluara, se jo rrallė, i thernin mu nė sy tė shokėve e shoqeve. Tmerr!

Kau i shkretė ankohej, se i kishin hequr personalitetin e ndjehej shumė i ofenduar, para princeshės sė Hindisė (lopės). E vinin nė zgjedhė e rropatej nė punė. Shpesh i zoti i shtėpisė mburrej me tė e thoshte: “E kam shtyllėn e konakut”, kur shumė herė nė grazhd i hidhte kashtė. Pse s’hante pėr vete bukė misri me shėllirė.

Edhe gomar fakiri ankohej pėr keqtrajtim. I kishte hequr atė, qė natyra ia kishte darovitur e gjithė tė tjerėt ia kishin zili. I kishin vėnė samarin e i hipnin nė kurriz. E ngarkonin me dru, me thasė me grurė ose misėr, e ngarkonin me pleh, me trasta, me buljera me ujė... Ndonjėherė e goditnin keq qė tė shpejtonte, kur ai kishte gjithė atė barrė. Hej bela!

Edhe kali kishte ankesat e veta. Zotėria e tij, i kishte keqtrajtuar fisnikėrinė e tij. Hiqte ato mundime si gomari e ndjehesh i lėnduar rėndė si ai. S’kishte guxim tė shikonte pelėn nė sy. Njė jetė pa dashnore... Sa ē’njerėzor ėshtė njeriu. Shpeshherė e vinin nė lėmė pėr tė shirė. Me gjithė respektin qė tregonte pėr zotėrinė, ai gjithmonė e vinte nė punė tė rėnda. E kėshtu nė kėtė gjendje, edhe kalit herė-herė, i dilte ndonjė ofshamė: “Duket qė edhe zotėria im s’paska shpirt”. Edhe pėr ushqim s’u kėnaq njė herė. Kurrė nuk hėngri atė qė donte e si donte. Thonė se Rosinanti, i kuptonte gjithė marrėzitė e Don Kishotit, po ē’tė bėnte, ē’tė bėnte?! Dhe njerėzit vuajnė shumė nga marrėzitė e TĖ MĖDHENJVE, po ende s’e kanė gjetur ē’duhet bėrė e durojnė si Rosinanti.

Edhe derri ankohej pėr zotėrinė. Vėrtetė ai s’bėnte punė, po qė tė majmej, zotėria, ato si dy bathė tė mėdha nga mbrapa, ia hiqte e i hante vet, qė tė ndjehej goxha hamshor. E ushqente sikur donte ta shihte ashtu buēko e kokoroē, mandej i fuste thikėn. Barbarizėm! Pse ai ėshtė kuptimi i jetės – fundi i gjakshėm?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 2:59 pm

Edhe pulat protestonin. Hanin kur u hidhnin e jo kur donin. Edhe ato, vėrtetė s’punonin po e pėsonin si derri. Ato donin tė shtoheshin, po zotėria nuk i linte vezėt tė klloēiteshin, po herė i pinte e herė i tiganiste. E vogėl, e vogėl veza po hė pse s’bėn dhe zotėria?! “Shyqyr kėshtu, - thotė kaposhi, - se ato vezė mė shpėtojnė kokėn. Po ndonjėherė bėnem kurban pėr dashin se s’e shpėtojnė dot bypet e mishta. Kėta zotėrinjtė, sa huqe tė rėnda qė kanė”.

E pra, pakėnaqėsia e zemėrata shfaqej nė tė gjitha gjallesat e buta. Ishte mohuar LIRIA dhe kjo nuk ishte e pakėt.

Flitej se gjallesat e pyllit kishin ndryshuar shumė. Mediat e shprehnin kėtė fare hapur. UJKU, pėrshembull, nuk pėrlante si mė parė, megjithėse kishte edhe zėra, qė ai u sulej kafshėve tė buta e bėnte gjėmėn. Eee, llafe, llafe. Kushedi si i bėnin sytė bariut, sikur shihte UJKUN me viktimėn nė kurriz. DHELPRA, pėrshembull, nuk hante mė rrush e jo mė pula. I kishte hipur njė dėshirė e madhe tė bėnte shoqėri e tė lozte me pulat. Ēakalli, Hiena, Riqebulli,... thoshnin se kishin harruar fare atė qė bėnin mė parė. Tė gjithė, siē thonė, kishin njė shqetėsim: Si do tė fitonin LIRINĖ kafshėt e buta. U kishin dėrguar sa herė mesazhe, kėshilla, porosi. Kapelanėt e tufave: dashi, cjapi, demi, derri, kaposhi,... ishin udhėzuar me kohė e kishin bėrė goxha punė. Ngadalė-ngadalė, po vinte momenti i madh, po duhej pjekur mirė puna, se dėshtimi do tė ishte me tė vėrtetė i rrezikshėm. Po ende s’ishte gjetur ēelėsi magjik. HELMSHĖRUESI (gjarpri) si gjithmonė ėshtė dalluar pėr kėto zgjuarsira. Flitej se dhe ai, si UJKU, DHELPRA, ĒAKALLI,... kishte ndryshuar shumė. E kishte flakur me betim djallėzinė. Thoshnin, se aq shumė kishte ndryshuar, sa tė vinte te kėmbėt e tė fėrkohej me pėrulėsi pėrdėllyese si kotele. Sa i penduar ndjehej pėr paudhėsinė nė Kopshtin e Edenit. Thonė se tėrė kohėn ka ndjerė nė vetvete dhimbjen e thellė pėr gruan, qė pėr shkak tė tij, hėngri mollėn e ndaluar e iu shtuan lėngimet e jetės, veēanėrisht ato tė dhimbjes. Duan tė thonė se shumė burra, i janė lutur fatit, qė pėr tė lehtėsuar dhimbjet e gruas, gjysmėn e tyre t’i hiqte ati i fėmijės. Mirėpo vetė gratė e kundėrshtuan kėtė, se gjoja, duke vuajtur mė shumė, do ta donin fėmijėn mė shumė. Ka zėra qė thonė se po sikur tė ulėrinte gjitoni? Punė e ngatėrruar.

E pra, HELMSHĖRUESI, mė i zgjuari e siē thanė i penduari, mori pėrsipėr bėrjen e ēelėsit kopil, pėr tė hapur derėn e vėshtirėsisė. Tufa e kafshėve tė buta, do tė dilnin mė sė fundi nga skllavėrimi, do tė thithnin tė lirė ajrin e lirė e do brohorisnin me gjithė shpirt: LIRI-DEMOKRACI.

Nė tubim, pėrfaqėsuesit e bishave ulėrinin: “Bagėtitė s’kanė ē’tė hanė, bagėtitė s’kanė ē’tė pijnė. Zotėrinjtė e tyre, as qė duan tė dinė. Zotėrinjtė e tyre u mohojnė LIRINĖ. Kjo ėshtė e tmerrshme, kjo ėshtė e padrejtė. Se thonė jetė si bagėti, njė palo jetė. Ooh, sa na dhimbsen kėta mjeranė, NDAJ DHE JEMI KĖTU, nė protestė.

Andejpari, se kush kaloi e i pyeti: “Po ju kush jeni?” Ata u zgėrdhinė e thanė: “Aq e vėshtirė ėshtė ta gjeni? Ne jemi xhentėlmentėt shpėtimtarė (GRABITQARĖ)”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:00 pm

Edhe protesta nuk zgjidhte ndonjė gjė, andaj HELMSHĖRUESI, me atė qeshjen karakteristike, u tha: “GRAVITQARĖ FISNIKĖ! Mos u lodhni mė shumė. E shikoj qė pa ndihmėn time nuk bėhet asgjė. Unė jam nismėtari i mirėsive tuaja. Ju e dini, kur unė vė gurin e themelit, pėr gjithė GRABITQARĖT do tė ketė mbarėsi tė madhe. DHELPRA e di mirė si unė i thur e i shthur planet. Dhe vet njerėzit mė vlerėsojnė shumė. Nė ēdo farmaci ėshtė kupa me figurė time. Kopetė kanė barinj, qė mund tė kenė edhe armė e qen tė fortė me vete. Kur tufat do tė dalin nė kullotė, barinj do t’i ēoj majė njė shkėmbi, do t’u prish mendjen e do t’i fus nė sherr. Njerėzit vdesin pėr sherr. Aty mund tė bien tė dy, ose njėri tė rrėzojė tjetrin. Nėse mbetet njė, atė do ta helmoj unė. Tufat do tė shpėrndahen. Ju do tė ndėrhyni (ėshtė fjala pėr UJQIT, ĒAKEJT). Do tė mbysni nga njė bagėti, do ta lini aty e do tė largoheni. Qentė, nėse do jenė, do t’u ndjekin juve, mandej do kthehen e do tė shtrohen vėnēe te preja e vrarė. Nė kėtė kohė, tufa do tė jetė larguar e shpėrndarė. Ju, tė gjithė sė bashku, do tė bėni atė punė, qė e keni zanat e qė e keni nė gjak. Ashtu u bė. Tufat e kafshėve tė buta dolėn nė LIRI e punėt rodhėn sipas planit tė HELMSHĖRUESIT. Media shkruante se BAJGĖTIA, hante e pinte ē’i donte qejfi. Gomari s’ngarkohej mė, kau s’vihej mė nė zgjedhė, delja s’futej nė vath,... e kėshtu tė LIRĖ, tė gjithė tė LIRĖ, nėpėr pyje, krah pėr krah me BISHAT. Kishte zėra e shenja pėr kocka dashi, brirė cjapi, kafka gomari,... Eeeh, llafe, llafe, llafe. Kush u beson thashethemeve. Veē atyre shenjave, s’dukej kurrkund gjurmė kopeje. Media shkruante me gėrma tė mėdha: PAQJA E MADHE, MREKULLITĖ E EPOKĖS SONĖ, SHENJTĖRIA E BISHAVE, VĖLLAZĖRIMI MODERN, E VĖRTETA E PARADOKSIT,... e sa e sa tituj tė tjerė sensacionalė. Sesi erdhi ajo lumturi ashtu!!!...

Pėr atĖ qė di tė bėjė vetėm keq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:00 pm

Nė njė fushė tė hapur ishte njė pemė e madhe. Afėr saj kalonte rruga. Njė udhėtar, nė pikun e vapės u ul nė hije. Nxorri nga ēanta pagurin me ujė e ktheu nja dy gllėnjka. Aah, ē’pije, as tė deh, as tė mėrzitet. Befas dėgjon njė fishkėllimė. Ngrė kokėn, kur shikon njė gjarpėr tė madh, tendosur nė degė. “Aah, - tha, - ka ngrėnė zogjtė e vegjėl dhe tani bėn gallatė. Do ta ndėshkoj”. Nxori njė shishe qelqi nga ēanta, ku kishte vaj e me tė leu trungun e lėmuar. Theu shishen, e copėzoi dhe e pėrhapi pėrqark trungut. Duke u larguar, tha: “Nė kėto rrethana kaq mund tė bėj”.

Pas pak vjen njė udhėtar tjetėr e ulet nė hije. Dėgjon njė zė lutės: “O njeri i mirė! Mė ndihmo tė zbres”. Ishte gjarpri. Udhėtari ngrė kokėn dhe e pyet: “Ē’do aty?” “Kishte rėnė njė zog i vogėl e unė e ngjita nė fole, - i tha gjarpri. Udhėtari para teje, u keqkuptua e mė ndėshkoi”. “Ja, - tha udhėtari me vete, - edhe mė i keqi di tė bėjė mirė. Pastaj e pyeti: - Si mund tė tė ndihmoj?” “Zgjat krahun e shkopin qė tė zbres”. Kur mirėbėrėsi veproi ashtu, gjarpri iu pėrdrodh nė dorė e i tha: “Tani kam dėshirė tė tė helmoj”. “Pėrse? – i tha dashamiri, - pėr tė mirėn qė tė bėra?” “Unė kėshtu jam formuar e vetėm te liga dua tė bėj”, - i tha gjarpri. Nė atė ēast, ia behu njė udhėtar, me njė sėpatė tė vogėl, tė mprehtė, me bisht tė gjatė. “Ē’kini?” – pyeti ai. “Unė, - tha gjarpri, - rashė nga dega e u pėrdrodha nė dorė mos tė vritesha”. “Kėtė e shikoj”, - tha udhėtari i tretė. “Jo, - tha naivi, - unė e ndihmova tė zbriste e ky kėrkon tė mė pickojė”. “Kėtė dua tė shoh si e ke ndihmuar qė tė gjykoj. Gjarpėr! Shko dhe njė herė nė pemė, qė tė shoh si tė ka ndihmuar”. Gjarpri, i zėnė ngushtė, u shkėput nda dora e u zgjat pėr nė pemė. I treti, vetėtimthi i preu kokėn me sėpatė, duke thėnė: “Pėr atė qė di tė bėjė vetėm keq”.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:01 pm

RUBAI

Ndonjėherė sa mė larg mė afėr
- Nderi herė-herė, sakrifikohet pėr hir tė DASHURISĖ.
Nė rini bėhen faje nga marrėzia, nė pjekuri, fajet bėhen marrėzira. Njė zė i largėt,... njė zė i njohur,... njė zė i paharruar,... njė zė i dashur,... Ktheu kokėn nga Skėnderbeu dhe... Aah, s’ia kanė thėnė mė kot: “Njeriu i surprizave tė udhės”.

- Aleksandra! Ē’surprizė! Sa shpejt takohemi, shekuj pa u parė.

- Tungjatjeta, Stefan. Gėzohem shumė qė tė shoh. U pėrqafuan tė dy shumė pėrzemėrsisht. Herė-herė, pėrqafimi ėshtė mė madhor se puthja. – Njihu, kushėrira ime e parė e mikesha ime. – Kushėrirės i tha: - Shoku im xhentil i rinisė sė hershme, kur isha nė Tiranė. – U shtrėnguan duart. – Shpejt po shikohemi, - e tha duke qeshur, - e shpejt do tė lėmė folenė. Po Tiranėn s’e lė, do ta marr me vete.

- Ku do tė fluturosh Aleksandra? Dikur shtegtove nė Lindjen e Largėt.

- Na ka dalė llotua. Do tė ikim nė Amerikė.

- Aah, sa mirė! Gjer aty nė Babiloni. Hiēgjė, njė vrap kėrmilli. Tė tėrė mė ikėn, shokė e shoqe, miq e tė afėrm. Kėtu mbetėn ca tipa si unė e ca prototipa si partitė, qė s’e lėnė e s’e lėnė vatanin. Bota u copėtua sa e bėri copa-copa Shqipėrinė, ama dhe shqiptarėt, tufa-tufa e pushtuan botėn. – Qeshėn. – Nė Detroit, ka bėrė 20 vjet gjyshi. Aty bėri edhe stėrgjyshi, ca kohė i gjallė e pėrgjithmonė i vdekur. Ka qenė dora e majtė e Al-Kapones. Kur dėgjoj atė, kėngėn, pėr Al-Kaponen, mė kujtohet babushi. Koha e mbretėrisė sė Ku-Klus-Klanit. Po shkoni ju njė herė, se kushedi se ē’mendje do tė na vijė mė pas. Kėtu jemi nė Tiranė, qė gumėzhin mė shumė se nė Korēė e gjetiu, - i tha pėr t’i kujtuar takimet tranzit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:01 pm

- Po. Tirana mė pėrtėrin. Sot kur lindi dielli, mu duk si trėndafil i bardhė. Kisha njė parandjenjė se mund tė takoheshim dhe ja,...

- Sa bukur e the. Pijmė ndonjė gjė freskuese? E qė tė jemi tė qetė, ja kėtu pranė Skėnderbeut.

- Kemi dhe njė orė e gjysmė kohė, para se tė niset autobusi.

U ulėn te klubi i vogėl, qė kishte mbirė nėn pishė, pėrbrenda kafenesė sė famshme GJIROKASTRA, e emėrtuar kėshtu dikur nga studentėt, ku njerėzit ulen pezuleve e i servirin njėri-tjetrit vetėm llafe, llafe (pa kafe). Ato morėn nga njė akullore, Stefani njė coca-cola. Njė pije tė ngjashme si coca-cola, preferonte car Nikollaj.

Shumė vite kishin rrjedhur. A thua tė kishin shuar atė zjarr tė bukur qė kishte shpėrthyer dikur nė zemėr? Stefani dukej se ishte nė gjendje humori, po i shqetėsuar, i habitur, i gėzuar....

- Dhe ju nė Korēė? – pyeti kushėrirėn e Aleksandrės Stefani.

- Atje, mėsuese nė shkollėn e mesme bashkė me burrin.

- Buxhetorė. Biznes si nė lojėn e damės: detyrim, pėrcaktim. Ndoshta kushėrira do tė heqi shkopin zvarrė. Ku i ke fėmijėt Aleksandra?

- Vajza e madhe, fitoi njė bursė nga SOROS dhe ėshtė nė Ēikago pėr mjeke. E vogla mbaroi gjimnazin. Po ti?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:02 pm

- Po. Tirana mė pėrtėrin. Sot kur lindi dielli, mu duk si trėndafil i bardhė. Kisha njė parandjenjė se mund tė takoheshim dhe ja,...

- Sa bukur e the. Pijmė ndonjė gjė freskuese? E qė tė jemi tė qetė, ja kėtu pranė Skėnderbeut.

- Kemi dhe njė orė e gjysmė kohė, para se tė niset autobusi.

U ulėn te klubi i vogėl, qė kishte mbirė nėn pishė, pėrbrenda kafenesė sė famshme GJIROKASTRA, e emėrtuar kėshtu dikur nga studentėt, ku njerėzit ulen pezuleve e i servirin njėri-tjetrit vetėm llafe, llafe (pa kafe). Ato morėn nga njė akullore, Stefani njė coca-cola. Njė pije tė ngjashme si coca-cola, preferonte car Nikollaj.

Shumė vite kishin rrjedhur. A thua tė kishin shuar atė zjarr tė bukur qė kishte shpėrthyer dikur nė zemėr? Stefani dukej se ishte nė gjendje humori, po i shqetėsuar, i habitur, i gėzuar....

- Dhe ju nė Korēė? – pyeti kushėrirėn e Aleksandrės Stefani.

- Atje, mėsuese nė shkollėn e mesme bashkė me burrin.

- Buxhetorė. Biznes si nė lojėn e damės: detyrim, pėrcaktim. Ndoshta kushėrira do tė heqi shkopin zvarrė. Ku i ke fėmijėt Aleksandra?

- Vajza e madhe, fitoi njė bursė nga SOROS dhe ėshtė nė Ēikago pėr mjeke. E vogla mbaroi gjimnazin. Po ti?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:02 pm

- Djali i madh, student pėr inxhinier elektronik, i vogli gjimnazist, i prirė pėr muzikė. Po sa mirė me kėto llotot. Edhe veten e ndihmojmė edhe Babiloninė e ndihmojmė e patjetėr kėshtu ndihmohet edhe vendi, paēka se duket sikur i kthehet shpina. Pėr mua ka akoma nevojė tė rregulloj televizorė e radio.

- Mirė edhe kėshtu, - tha Aleksandra, - duke e shikuar me shumė ėndje nė sy. Edhe Stefani e shikonte nė sy... e shikonte nė buzė,... Fryti i dashurisė ishte molla e ėmbėl apo ftoi i verdhė? Sa afėr. Njė ndjenjė, njė mendim, njė ide, njė kotėsi, njė marrėzi,... Ja pra, kjo ishte Aleksandra, qė dikur ishin aq shumė tė habitur e tė tronditur. U ndodhėn ballė pėr ballė fare rastėsisht, kur Stefani ende s’kishte kaptuar tė njėzetat e Aleksandra s’kishte mbushur akoma gjashtėmbėdhjetė. Tė befasuar secili pyeste veten: Ku e kam parė, ku e kam parė kėtė qė kėrkoj tash sa vjet... sa dekada... sa shekuj... ku e kam parė?!... O zemėr e dashuruar, dashuro! Fluturo, o shpend i kaltėr, fluturo! Dhe filluan ato pėrēapjet rinore,... Ooh, ooh, mos mė thoni se FATI s’bėhet ziliqar, mos mė thoni. Kurrė nuk e besoj.

Njė ditė prej ditėsh kaltėroshi nuk e pa mė bionden syzezė. Ku fluturoi, ku? Ja pra FATI e bėri gjėmėn. Babai i saj ishte transferuar nė Korēė, duke ngjitur shkallėt e hierarkisė. Po shkallėt e DASHURISĖ?!... Mbetėn ashtu pėrgjysmė e s’ēonin kurrkund. Ku ta dinte kaltėroshi i shkretė, ku ta dinte!... Mbeti njė manushaqe kokulur ajo e puthura nxitimthi. Tėrė brengosjen e hodhi nė poemėn e tij: PRANVERA E NDROJTUR. Flutura fantastike ishte shfaqur aq papritur nė vjeshtė (6 tetor), nė atė stinė qė francezėt i thonė korrier i dimrit e pėr gazavajin ishte korrieri i shpėrthimeve tė mėdha tė pranverės sė DASHURISĖ. Dhe... befas u fsheh sikundėr u shfaq ajo ėndėrr e mrekulluar.

DASHURIA ėshtė si njė poezi, qė fillon si lirikė e mbaron si elegji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:03 pm

Pas disa vitesh, Stefani shkon pėr herė tė dytė nė Korēė. E kishte ftuar njė shok nė dasmėn e tij. Stefani doli pėr tė kėrkuar fluturėn e humbur. Ishte 24 shtator i vitit 1972. Vjeshta sa kishte filluar. Aleksandra sa ishte kthyer nga jashtė shtetit (Shangai), nga studimet universitare me burrin e saj. O pikėllim, mė vjen tė qaj. “Sa i vetmuar e i dėshpėruar qė ndjehem! – i tha Stefani. - M’u fishkėn fjalėt e trėndafilta qė s’t’i thashė dot. M’u zhurit shpirti pėr fjalėt e syrit”. Dashnor i shkretė! Cila laureshė s’do tronditej e pėrlotej para atij shpendi tė kaltėr, me ato flokė tė zinj me onde, me ata sy tė zinj, me ato mustaqe tė zeza qė aq shumė e hijeshonin, me atė trup baletmaestri mbi 180 cm, nė moshėn 26-vjeēare, qė kishte pėrulur kokėn pėrpara SAJ, pėr t’ia prerė. O zemėr, vėrtetė duhej prerė ajo gdhendje e bukur e natyrės?!... FATI,... aah, FATI!... Flutura e shtatė viteve shkuar, ishte bėrė grua, po e dikujt tjetėr. E drithėruar e me mundim mbajti lotėt. Po e mblodhi veten e me shumė ēiltėrsi i tha: “Me shpirt jam ajo qė kam qenė, po rrethanat kanė ndryshuar Stefan”.

Tė nesėrmen, sipas fjalės sė dhėnė, ajo duhej ta pėrcillte. Me kėmbė e kokė tė betonuar nga tronditja e mundimi i dasmės, ngjiti shkallėt e autobusit, duke shikuar pėr yllin e Afėrditės. S’dukej kurrkund. S’kishte dalė? S’e mbajti fjalėn? Autobusi po nisej ngadalė kur... ja, atje pėrtej, paksa e veēuar, ishte AJO qė e pėrshėndeste me dorė. Eeh, zemėr, zemėr!...

Dhe ja tani,... A thua theellė, theellė, ai zjarr i bukur i dikurshėm ende digjej? Stefani meditonte: “Gabimet nė dashuri janė tė papėrgjegjshėm, gabime qė s’korrigjohen, gabime qė kur pėrsėriten tė pėrtėrijnė”. Po,... ēfarė? Ja,... nėn tavolinė,... duart kėrkonin e gjetėn njėra-tjetrėn, pėrkėdhelnin njėra-tjetrėn. Sytė shikonin diku,... Julia ishte stepur e vjedhurazi shikonte ngjashmėrinė fenomenale tė tyre, megjithėse njė brun e tjetra bionde.

Ora bėnte tė vetėn. Gjithmonė ajo, kryeneēja bėn tė vetėn. S’pyet kėrkėnd as mbret e as president. O le ta bėnte. Edhe fati tepėr kokėshkretė. Po le tė ishte. Stefani i mori adresėn, numrin e telefonit tė punės, Aleksandrės e i dha numrin telefonit tė punės sė tij:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:03 pm

- Do ēohemi? – tha Julia.

- Nėse dėshironi e bėjmė njė fotografi. Le ta ketė dhe Aleksandra njė kujtim mes kujtimeve,...

- Do ta bėjmė, - tha Aleksandra. Do t’i marr me vete. Ndonjėherė, sa mė larg, mė afėr. - Eeh Robert Bėrns, Robert Bėrns! “Do bėjmė, - tha Findlej. Do shfaqem, - tha Findlej”. Ora,... ajo e pamėshirshmja, ajo – mbretėresha e harresės, ajo...

- Ti Stefan sikur the se do rrije sonte nė Tiranė? - Kur tha Stefani? Kush e dėgjoi? Aq lehtė ka folur? Stefani e shikoi nė sy e pėrtej syve e pas njė hopi u pėrgjigj:

- Po, po, ashtu thashė. - Aleksandra kishte marrė njė vendim shpirtėror.

- Edhe unė do tė rri. Mė ka mbetur njė porosi pėr ta kryer andej nga kisha shtėpinė. E ke bezdi Stefan tė pėrcjellim Julien?

- Vuaa! Po ne do tė iknim bashkė Sandra, - tha Julia me njė lloj naiviteti.

- Do tė vij nesėr. Duket njė gjė e vogėl, po ėshtė me rėndėsi shumė tė madhe.

Kur autobusi mori udhė, ku ishte kushėrira dhe mikesha besnike e Aleksandrės, ata u kthyen nga njėri-tjetri. Dy statuja qė kishin mbėrthyer sytė tė habitur. Heshtjen e theu Stefani:

- Aleksandra! Mė befasove e mė lumturove. Faleminderit zemra ime! Kam dy fjalė, dy fjalė tė shpirtit tim e ato thuhen nė njė ēast e ndoshta do tė duheshin njė mijė vjet t’i pėrsėrisja me ėndje. Dua patjetėr tė t’i them. Nuk dua tė endemi nėpėr rrugė, as nė lokal s’dua tė shkojmė. Dua tė mbyllemi nė njė vend, tė harrohemi nė njė dhomė. Kemi kohė?

- Po. Gjer nė tetė e gjysmė tė mbrėmjes. Shuajta vitet e jetės e vazhdoj aty ku e ndėrpremė, jo pėr fajin tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:04 pm

- Ėndrra ime! Hypim nė autobus e shkojmė e zėmė hotel? Dakord?

- Po. Po unė nuk do tė rri nė hotel.

- Hipėn nė autobus, si dy tė fejuar, e s’thanė njė fjalė, po doraj-dore. Zbritėn nė qendėr pa njė fjalė, po doraj-dore. U drejtuan pėr nga hoteli, ku herė-herė Stefani, ka qenė qirazhi i tij. Dhoma me krevatin tek ishte nė katin e dytė. Ngjitėn shkallėt e pėrshkuan korridorin pa fjalė, po doraj-dore. Hapėn derėn, e mbyllėn e pėrsėri si dy statuja pėrballė njėri-tjetrit. Pastaj... Aleksandra u hodh nė gjoksin e Stefanit, me njė ngashėrim tė thellė, tė gjatė e tepėr prekės. Tė dy po qanin, qanin nė atė pėrqafim tė rrallė, aq tė ėndėrruar dikur, dikur,... I puthnin njėri-tjetrit sytė, flokėt, duart, buzėt, duke e shtrėnguar tjetrin pas vetes, se mos dikush ia shkėpuste nga krahėt. Tepėr larg, tepėr gjatė ky takim kaq spontan, qė shkėlqente nga njė milionė margaritarė. Dukej sikur fati qe penduar, pėr atė zili tė madhe qė tregoj dikur. Dashnorė fajtorė. Putheshin aq pėrmallshėm e pinin lotėt. “Oo, jeta ime, zemra ime, ėndrra ime”, - fjalė tė njėjta dilnin nga dy zemra. O DASHURI! Ēfarė je qė s’pyet as pėr jetė as pėr vdekje?! Nuk dihet sa qėndruan ashtu. Pastaj u ulėn buzė krevatit me sy tė pėrlotur. Zemrat ishin pėrqafuar e kishin pushuar. O DASHURI! Kush mund tė tė gjykojė nė kėtė botė, kur ti fluturon nė tjetėr botė?! Mė pas, sikur e mblodhėn veten instiktivisht ashtu, siē ishin u shtrinė pranė e pranė. “Mos mė zgjo nga kjo ėndėrr Stefan, - i tha Aleksandra. – Kam njė lumturi brengosėse, po ndjehem me krahė se jemi bashkė. Ndoshta ky ėshtė rasti i dytė, mė i bukuri nė jetėn time”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:04 pm

O DASHURI! Sa gjėra tė xhevahirta thonė dashnorėt e sa pa kuptim duken kur s’tė kuptojnė. Sa tė pėrmallshme, sa tė ēiltra, sa tė zjarrta e po aq fisnike.
O fshehtėsi! Ēfarė shikon, ēfarė dėgjon, ēfarė pushton me krahėt e tu? Nektar i jetės.
Kaluan tetė orė si tė ishin tetė sekonda. “O kohė, ndal fluturimin tėnd, mos u shpejto!” La Martin, o penė e bukur e Francės, dashuri e Elvirės tė kishte pushtuar apo e dikujt tjetėr, qė lėshove atė thirrje aq tė ēiltėr, me nuanca mavi. Sa e sa dashnorė kanė thirrur kėshtu, kanė thirrur, kanė thirrur,... Stefani do tė shprehej: “O DASHURI! Ma mbush pėrherė zemrėn. O DASHURI! Ma mba pėrherė dorėn. Dhe kur tė vdes, do tė vdes nga malli pėr DASHURINĖ. Ē’ėshtė kėshtu? Gjithmonė mbeta skllavi i DASHURISĖ e s’u rebelova njė herė. Nėse DASHURINĖ e quajnė faj, unė gjithmonė do tė jem fajtor”. Tė dy si dy sy, qajnė bashkė, qeshin tė dy.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:05 pm

Stefani e pėrcolli Aleksandrėn gjer te banesa ku do tė darkonte. Dhe pėrsėri e pėrsėri regėtima e lamtumirės. E ku i dihet... O DASHURI! Pse zgjohesh nga ėndrra e mrekulluar. U pėrqafuan, u puthėn, u pėrqafuan... Sytė nuk shqiteshin. Gjithė mrekullitė e botės ishin brenda syve, qė putheshin,... putheshin,... U ndanė e... u pėrqafuan rishtaz. U ndanė,... Ooh, zemėr, zemėr!

Tė dy si dy sy, qeshin bashkė qajnė tė dy.

Ora shėnonte 21 e gjysmė. Stefani trokiti te motra. Ajo ishte vetėm e u habit qė Stefani u kthye. “Marianė! Sot me Aleksandrėn bėmė njė faj tė bukur. Ajo iku,... iku,... Zėri i filloi t’i dridhej e t’i pėrlotej... Po ndonjėherė, sa mė larg mė afėr”. Njė faj i bukur,... Marianės i dhimbsej vėllai kėshtu, po ndoshta pėr herė tė parė, pėr probleme delikate, s’ishte nė njė mendje me tė. Ajo kishte shumė respekt pėr Valentinėn, e nuk mund tė pėrfytyronte tė ēara, nė lidhjen e gjatė bashkėshortore me Stefanin. Sidoqoftė faji ishte bėrė. Njė faj i bukur...

Tė dashuruarit bėjnė marrėzira, mediokrit budallallėqe, tė liqtė vetėm krime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:05 pm

E pyeta Erosin:

nga DASHURIA ē’ke kuptuar?

- Vajzat mė ėndėrrojnė,

tė hutuara edhe gabojnė;

Nuset, ah nuset,

Mė dashurojnė e mashtrojnė;

Plakushet

pikėlluar,

pėr zjarrin e shuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:06 pm

BuFonadė

Ishulli i epshit
(Lejohet tė lexohet nga 14-104 vjeē)


U nisėm nga Plazhi Brajton ose Odesa e Vogėl i Mollės sė Madhe (Nju-Jorku), me njė fluturues superspecial. Kursi: TOP SEKRET. Pas tri orė udhėtimi, arritėm nė Ishullin e EPSHIT. Pėr mua ishte njė tejmrekulli, qė mu dha rasti tė vizitoja e tė shijoja frutat magjepsėse tė pemės sė pėrtejqejfeve.

Nė tė vėrtetė, ISHULLI I EPSHIT, ėshtė njė fantazim kozmik mes pyjeve tė dendur. Panorama e blertė, lė pėrshtypjen e njė deti jeshil, ku kanė zbritur nė mes tė tij, shkėmbinj hata tė xhevahirtė kushedi nga ē’botė. Ėshtė kombinimi mė i stėrholluar e mė i pėrkryer, produkt i mendjeve mė tė pėrparuara tė shkencės e tė artit, njė kryevepėr e mjekroshėve mė tė mėdhenj e mė tė famshėm tė botės. Tė themi se ėshtė mrekullia e nėntė, e dhjetė, a e njėmbėdhjetė e botės, padyshim i zvogėloj mahnitjen. Nuk mund tė pėrshkruhen vizionet e iluzionet qė krijon ai kompleks mozaikėsh fantastik, i trembėdhjetė shkėmbinjve gjigantė kristalorė. Nuk ka mendje njerėzore ta imagjinojė, nuk ka penė ta pėrshkruaj, s’ka penel qė ta hedhė, nuk ka daltė ta gdhendė. Tė pėrshkruash njė pesėgradėsh qė krijon njė kristal i vogėl kubik (4x4x4 metra) plot thyerje? Mos harroni se krijohen 720 rathė, nėse do tė bėnim njė prerje pėrgjysmė e mos harroni dhe tjetrėn, se ata janė mijėra, tė shumėllojshėm nė madhėsi e ngjyrė. Unė isha Kaēaku. Miku im, shoku i fėmijėrisė, shoku i shkollės, i punės e i shumė tė fshehtave tė jetės, njeriu qė i kam shpėtuar dy herė kokėn, pėr hir tė detyrave tė tij speciale qė ka nė ISHULL, mundėsoi kėtė rast tė papėrsėritshėm tė jetės sime. Ai ėshtė i shtėpisė e di aq sa duhet tė dijė e thotė aq sa duhet tė thotė. Nė fėmijėrinė e tij njė fallxhore i pat parashikuar kėtė arritje tė ylbertė. Edhe unė jam mjaft i rezervuar e padyshim qė jam i tillė, sepse shumė episode panoramike, duhet tė vishen pėr tė tjerėt me mantelin e misterit. Misteri kėrkon tė lodhė kureshtjen, si puna e shkėmbit me Sizifin. E kur misteret as zbulohen e as tregohen, fillojnė tė gjallojnė hamendėsitė aq tė shumta, aq tė etura e aq tė papėrtuara. Ju lutem edhe ju shumė gjėra i hamendėsoni. Unė Kaēaku pata superfatin qė tė shikoj, tė jetoj, tė shijoj e pėrjetoj ato tejėndėrrime, qė sipas rregullave e ligjeve tė vendosur nga KĖSHILLI I LARTĖ UNIVERSAL, u takon grandpersoneliteteve (natyrisht edhe ata jo tė gjithė).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:06 pm

*


U ulėm me fluturuesin nė njė shesh tė bukur, qė ndodhej nė qendėr tė gjashtėkėndėshit tė rregullt. Nė cepat e tij ishin gjashtė pishina tė mrekullueshme, nga tė cilat dolėn gjashtė peri nėn moshėn nėntėmbėdhjetė vjeē, me njė veshje tė veēantė, qė lejonte krejt tė zbuluar pjeshkat e arta e simpatikun. Nga sheshi qė kishte njė bukuri mė vete, dilnin 13 rrugica tė drejta kristalore, njė mozaik i shkėlqyer, qė dukej sikur shtyje valėt e detit me kėmbė. Sheshi mbante emrin AMERIKA. Shkėmbinjtė kristalorė si kreshta malesh pėrtejpėrrallore, bahēet e ēdo gjė tjetėr, mbanin emra tė personaliteteve tė politikės, ushtrisė, artit, shkencės, kryesisht tė Amerikės e diēka nga bota. Shumica kishin emrat e grandparallinjve. Unė me mendjen time, sheshin AMERIKA e quajta: KOZMODROMI I ĖNDRRAVE. Atje ēdo gjė duket si nė ėndėrr, madje me njė lloj dyshimi pyet veten: mos jam nė ėndėrr? Ku ke kohė tė shikosh bukuritė, kur duhet tė shijosh mrekullitė.

Sa zbritėm e u shpupuritėm, shtojzovallet dolėn nga sytė e kaltėr (pishinat), hoqėn kapuēėt e shpėrthyen flokėt e gjatė deri nė bel. Me gjeste tė hijshme, me buzėqeshje e tėrė pėrkėdhelje na u afruan neve. Njė aromė joshėse dilte prej tyre e tė mbushte gjoksin. Dukeshin sikur na kishin pritur e pritur ehu sa kohė e ja tani erdhi rasti, kur shpresa merrte pamjen e ėndrrės e ėndrra atė tė realitetit.

Unė isha instruktuar qysh mė parė, madje te Molla e Madhe, i isha nėnshtruar disa kontrolleve, nė disa aparatura tepėr, tepėr tė sofistikuara. Kontrollohej deri nė labirintet mė tė errėt tė trurit, se mos ishte fshehur ndonjė ide e keqe apo e kuqe. (Ju e dini, komunisti pėr amerikanėt, ėshtė mė i keq se djalli). Hokej, thirra unė. “Hokej” – thirrėn zanat qė mu drejtuan. Kjo ishte parulla dhe kundėrparulla e puthjes nė buzė. Pastaj, mė hodhėn duart mbi supe, duke mė ēikur kėndshėm me pjeshkat jo dhe aq tė zhvilluara. U drejtuam pėr nga RRUGICA E TRĖNDAFILTĖ. Miku im i dinte shumė mė mirė gjėrat. Ai e tha pėrshėndetjen e veproi si unė, po mė pas e pashė me bisht tė syrit, qė ishte ulur nga kodėrzat e hijshme tė zezakes e inspektoi me pėrkėdheli simpatikun, me ca qime skrop tė zeza.

Shtojzovallet nuk kishin kurrfarė manikyre, as unaza, as byzylykė, as vėth, as karfica, as varėse, asgjė, asgjė nga kėto xhingla-minga, qė zakonisht i preferon e i trashėgon me aq merak e pasion, bota e mistershme e grave. Ato ishin vetė magjia, pafajshmėria, natyrshmėria supreme e njė bukurie tė pėrsosur, ato ishin lule e pėrmbi lule, nga ku pėrhapej aroma qė shpėrthente gjoksin e guduliste hejbetė. Stolia e tyre ishte njė vegim imagjinar, qė kishte marrė jetė e qė s’mund tė krahasohej asnjė miss, qoftė dhe MISS BOTA.

Nė tė majtė e tė djathtė tė RRUGICĖS SĖ TRĖNDAFILTĖ, kishte ca pemė si shkurre plot me lule e fruta, kishte fazanė, thėllėza, papagaj, sorkadhe, lloj-lloj zogjsh aq tė bukur, aq tė bukur, qė unė kurrė s’kam parė as nė ekranin e jetės e as nė atė tė televizorit. Atė ēast mu shfaq befas njė mendim si bandit: po tė shihte gruaja nga ndonjė anė, ē’do tė bėje mor rrufjan? Po nė sekond e shkelmova, shtrėngova e putha me epsh njė nga njė zoēkėzat qė mi dha fati, pėr ta gėzuar atė rast boreal, vetėm e vetėm njė herė. Mikut tim i flisnin Maestro. Mu afrua me kukullat e tij e mė tha shqip: “Avash, o trap, se do zgėrlaqesh qysh tani. Mere mė shtruar”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:07 pm

E ku i ka nė dorė njeriu gjithė mendimet qė vijnė e qė s’i dimė as vet nga e si vijnė. Ishim duke iu afruar njė KRISTALI, kur zura sėrish tė mendoja: tė ishte kėtu Delua, do ishte shkėrmoqur. Ėshtė njė tip tipi, qė vdes pėr atė tė shkretė. Atė kohė ishim duke u futur te KRISTALI-X. Aty, njė mjet fluturues as me jastėk ajri, as me krahė e as me rrota, ndali nė hyrje. Zotėrinj, tė mė falni e tė mė kuptoni, se unė them e pėrshkruaj fare kalimthi, asnjė tė mijtėn e sendeve e ndodhive. E pra, i hipėm mjetit aq tė ēuditshėm e i ramė pėrqark gjysmės sė dytė tė ORBITĖS BLU. Mua mu kujtua treni blu i Titos. E ē’qejfe bėnte Tito ziu, thoshja me vete. U futa nė njė dhomė me aparatura si koka grerėzash e nė ēast e pashė veten nė kolltuk, pezull nė ajėr. Sinqerisht isha pezull. Zotėria, gjysmė lakuriq nga mezi e lartė, ishte specialisti qė nxirrte nga aparaturat gjithė parametrat. Ai e pyeti Maestron e miku im ia ktheu: “Komunikoni drejt pėr drejt, se di shumė mirė botėrisht (anglisht). Ē’tingėllim qė ka botėrishtja! Si nuk u ka shkuar mendja njerėzve mė pėrpara, po pėrpiqeshin pėr ESPERANTON. Anglia me kohė ka pasur gjithė ato koloni nėpėr botė. Si ėshtė botėrishtja, si njė oshėtimė qė vjen nga thellėsirat e detit. Edhe kur tė ndėrtojnė njerėzit jetėn nė kozmos, patjetėr qė kėtė gjuhė do tė flasin edhe pse anglezėt s’janė kolonizatorėt e parė. Edhe ufo-ve kėtė gjuhė do t’u mėsojmė. Disa duan tė thonė se gjuha shqipe, jo vetėm qė ėshtė mė e lashta, po edhe mėma e tė gjitha gjuhėve. Nejse. Maestrua ndėrkohė m’u hakėrrua nė shqip: “Ē’ke kujtuar, o tutkun, se nė ekran dalin tre regjistrime?” Unė ia shpjegova anglisht zotėrisė. Ai qeshi duke shkundur supet, sikur shkundte dyshimet e mė tha: “Harroje atė jetė qeni e atė botė katraurė. Harroje gruan – skllavėrimin e mashtrimin e jetės. Lėri miqtė e armiqtė e shijo fiqtė”. Qesha edhe unė bashkė me zotėrinė, i cili u kėnaq sė tepėrmi nga naiviteti im. Mandej mė dha njė puro e si tha: “Hokej”, zbrita butė-butė nga qėndrimi pezull e hyra nė njė dhomė tjetėr. Aty dukeshe sikur futeshe nė njė botė iluzive. Nuk dalloheshin muret, tavani, nuk dalloheshin dritaret. Dukeshe sikur koloviteshe nė njė shilars, nė njė hapėsirė tė yjėzuar, ku vezullimet qė shfaqeshin, ishin fytyra femrash nga mė tė bukurat. Purua nuk ishte duhan, as drogė, po njė habi qė kishin zbuluar e kombinuar shkencėtarėt. Purua digjej pa tym. Ajri rrethues ishte shpikja mė e madhe e mė interesante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:08 pm

E ku i ka nė dorė njeriu gjithė mendimet qė vijnė e qė s’i dimė as vet nga e si vijnė. Ishim duke iu afruar njė KRISTALI, kur zura sėrish tė mendoja: tė ishte kėtu Delua, do ishte shkėrmoqur. Ėshtė njė tip tipi, qė vdes pėr atė tė shkretė. Atė kohė ishim duke u futur te KRISTALI-X. Aty, njė mjet fluturues as me jastėk ajri, as me krahė e as me rrota, ndali nė hyrje. Zotėrinj, tė mė falni e tė mė kuptoni, se unė them e pėrshkruaj fare kalimthi, asnjė tė mijtėn e sendeve e ndodhive. E pra, i hipėm mjetit aq tė ēuditshėm e i ramė pėrqark gjysmės sė dytė tė ORBITĖS BLU. Mua mu kujtua treni blu i Titos. E ē’qejfe bėnte Tito ziu, thoshja me vete. U futa nė njė dhomė me aparatura si koka grerėzash e nė ēast e pashė veten nė kolltuk, pezull nė ajėr. Sinqerisht isha pezull. Zotėria, gjysmė lakuriq nga mezi e lartė, ishte specialisti qė nxirrte nga aparaturat gjithė parametrat. Ai e pyeti Maestron e miku im ia ktheu: “Komunikoni drejt pėr drejt, se di shumė mirė botėrisht (anglisht). Ē’tingėllim qė ka botėrishtja! Si nuk u ka shkuar mendja njerėzve mė pėrpara, po pėrpiqeshin pėr ESPERANTON. Anglia me kohė ka pasur gjithė ato koloni nėpėr botė. Si ėshtė botėrishtja, si njė oshėtimė qė vjen nga thellėsirat e detit. Edhe kur tė ndėrtojnė njerėzit jetėn nė kozmos, patjetėr qė kėtė gjuhė do tė flasin edhe pse anglezėt s’janė kolonizatorėt e parė. Edhe ufo-ve kėtė gjuhė do t’u mėsojmė. Disa duan tė thonė se gjuha shqipe, jo vetėm qė ėshtė mė e lashta, po edhe mėma e tė gjitha gjuhėve. Nejse. Maestrua ndėrkohė m’u hakėrrua nė shqip: “Ē’ke kujtuar, o tutkun, se nė ekran dalin tre regjistrime?” Unė ia shpjegova anglisht zotėrisė. Ai qeshi duke shkundur supet, sikur shkundte dyshimet e mė tha: “Harroje atė jetė qeni e atė botė katraurė. Harroje gruan – skllavėrimin e mashtrimin e jetės. Lėri miqtė e armiqtė e shijo fiqtė”. Qesha edhe unė bashkė me zotėrinė, i cili u kėnaq sė tepėrmi nga naiviteti im. Mandej mė dha njė puro e si tha: “Hokej”, zbrita butė-butė nga qėndrimi pezull e hyra nė njė dhomė tjetėr. Aty dukeshe sikur futeshe nė njė botė iluzive. Nuk dalloheshin muret, tavani, nuk dalloheshin dritaret. Dukeshe sikur koloviteshe nė njė shilars, nė njė hapėsirė tė yjėzuar, ku vezullimet qė shfaqeshin, ishin fytyra femrash nga mė tė bukurat. Purua nuk ishte duhan, as drogė, po njė habi qė kishin zbuluar e kombinuar shkencėtarėt. Purua digjej pa tym. Ajri rrethues ishte shpikja mė e madhe e mė interesante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:08 pm

Trupi shkarkohej e ēlirohej totalisht nga ēdo lloj dhimbje, ngėrēi, stresi e mendja flakte ēdo lloj ngurimi e hamendėsie. Ndjeheshe tepėr i lehtėsuar, tejet pranveror. Aty, njė vezullim paraqiste pamjen e njė burri nė gjunjė, nudo, para simpatikut tė njė zoēkėze lakuriq. Mua m’u kujtua Klintoni nėn tavolinė, para mustaqelliut tė Monikės. Shumė qejflinj nė atė kohė thanė: “Qejfi ha bajame”, shumė qejfllesha, duke kapėrcyer pėshtimėn, lėshuan njė psherėtimė tė mbytur e tė lėngėzuar: “Lum ajo!” Aty pashė ca parallinj, ca pamje aman-aman, qė as fantazia nuk i kokoleps dot. Aty pashė flirte personalitetesh, pashė e ē’nuk pashė... Nė mbarim tė puros, ndjehesha aq i pėrtėrirė, aq i pėrtėrirė, sa ē’tė them. Ē’stėrvitje pėrgatitore interesante! Kur dola, mora njė kartelė me vete, ku shėnoheshin gjithė parametrat aktualė tė gjendjes shėndetėsore e shpirtėrore, si ritmika dhe pasionet e zemrės, fantazitė e trurit, stuhitė e brendshme nervore dhe ato tė ngujuara prej kohėsh, gatishmėria e gjurmėlėnėsit e tė tjera e plot tė tjera. Krahas tyre shėnoheshin barnat e efektshmėrisė sipėrore qė duheshin hedhur nė gatim e nė pije. Ato ėshtė marrėzi t’i krahasosh me disa medikamente qė marrin ca plakaruq nėpėr farmaci, pėr tė rritur gradacionin nė ēakėrrqejf e mandej telikosen pėr vdekje. Krahas barnave, shėnohej dieta: llojshmėritė e gjellėve. Vetėm njė lloj pije pėrdorej, qė nė shije i ngjante verės.

Kur dola nga KRISTALI-X, mė prisnin shtojzovalle tė tjera, me po atė veshje, duke lėnė jashtė pjeshkat e arta dhe simpatikun. U pėrsėrit pėrshėndetja: HOKEJ e mandej ventuzat veri-jugė e anasjelltas. Mua mė shumė mė turbulloi njė filipinase. Pa, pa, pa, ē’dorė qė kishte dhe mbi tė vdekurin ta vinte, me siguri do ta ngjallte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:10 pmKur hyra te kreshta e kristaltė-XX, pėrsa mė kapi syri, dallova 13 kombinime gurėsh xhevahiri nė njė arkitekturė tė ēuditshme. Po kisha kohė un tė shikoja pėrrallėzimet, kur zoēkat mė harbonin me ledhatimet? Isha shndėrruar nė njė lėpirėse gjigante. Mė zhvishnin njė nga njė e s’lanė vend pa mė gudulisur me gjuhė. Ndjehesha goxha nė formė, po pėr siguri doja tė shkoja nė tualet, pasi dy ditė pėrpara pata njė si heqje barku. Ndoshta isha ftohur. Mbollėm preshė me gruan gjer pas mesnate, ashtu tė zhveshur. I thashė Maestros se duheshin dorėzuar ca materiale tė panevojshėm. Ai ma ktheu: “Dikur ke qenė shpuzė, mor kodosh. Ē’ke ngrėnė dhjamushka? Trego mjeshtėrinė se ti je mė i thekur se Delua pėr imambajalldinė. Po tė janė varur hundėt, tė paketova pėr Shqipėri e lutju kaposhit tė gjitones tė tė pastrojė lotėt e hundės. Pastaj merr kopenė e lopėve e o burra kulloti andej nga Magoreja”.

Pasi mbarova mirė e mirė nevojat personale, nė njė tualet qė ishte 100 herė mė i mirė se ato tė ekspozuarat e Hong-Kongut tė veshura me flori, dola si njė boksier nė ring, me bindje absolute pėr fitoren. Se ka keq Delua kur thotė: “Pėr luftė ėshtė grykė e dyfekut, pėr paqe-tundėsi i dybekut”. Sa dola, mu sulėn tri shtojzovalle tė tjera, me pėrshėndetje e pėrkėdhelje, me tė njėjtėn uniformė shėrbimi si dhe tė parat. S’kisha kohė kė tė ledhatoja e puthja mė parė. Ia hipėm balonit fantastik e shkuam nė njė sallon ku kishte robotė. Aty pashė dy fluturues, qė shkonin njėri pas tjetrit. Mashkulli i parė ishte njė ezmer midis tri biondeve e m’u duk si Ham-Hami, ndėrsa ai tjetri midis tri japonezeve, ngjante si Ha-Merr-Gami, ose siē i thonė me llastim Lulushi. Ishin siē i ka bėrė nėna. Qeshnin, kėndonin, kafshonin, shkelnin syrin e pėrshėndeteshin me njėri-tjetrin, duke rrahur lehtas me dacka simpatikun e guguēeve. Ē’bėhet, thashė me vete, jeta-luftė e kėtu luftė, o luftė. Delua thotė: “Ka meshkuj qė kanė pasion tė pėrdorin mė tepėr armėt e nėnmesit; ka trima qė kanė pėr zemėr armėt e brezit; ka burra qė pėrdorin tė tria llojet e armėve”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:10 pm

Kur dolėm nė njė hapėsirė me pjalma, mbi njė elefant tė madh, si heronjtė e Pirros sė Epirit, m’u duk njė si Kėshtjellari. Ishte nudo me njė zymbyle e njė karafile. Ajo pėrpara, kthyer nga ana e tij, me duart nė mesin e tij. Ajo mbrapa, kishte hedhur duart mbi supet e tij. Pak mė tutje, pashė njė grua tė hajthme lakuriq, me flokė tė shkurtėr ngjyrė mjegulle. E mbanin nė duar tė ndėrthurura, dy djelmosha zezakė 22-vjeēarė edhe ata me kostumin e lindjes. Ishte prokurore e njė shteti, zonjė shumė, shumė e pasur. Puthte herė njėrin e herė tjetrin. Kjo po, thashė me vete, kėshtu me kostumin e mishtė e nė kėtė peshore tė mishtė drejtėsie, duket goxha prokurore. “Ka ardhur bashkė me burrin, tė shkundin lodhjen e jetės sė rrėmujshme e tė pakuptimtė, tėrė faje e padrejtėsira”, - sqaroi Maestrua. Unė sikur e zgjerova pakėz rrethin e kureshtjes e mė dukej vetja njė akullore hata nė mes tri laureshave, kur duhej tė tregohesha njė luftėtar trim ei paepur. “Ore ēun, mė tha shqip Maestrua, - ti mė duket s’para mbush mirė. Shiko dhe harro, shijo dhe harro. Kėtu argėtohet siē e dėshirojnė multibosmenėt. Nuk quhet mė kot: PARAJSA E PESHKAQENĖVE”. Nė kohėn kur mė shpjegonte Maestrua, mė kapi syri njė alamet peshkqeni shqiptar. Shiko, shiko, kush ėshtė, i thashė. Karrierėn nė SUSializėm, e filloi si sekretar rinie, mandej lart e mė lart. Tani nė PARAZITizėm, e nisi fushatėn si shef dogane e lart e mė lart. “Kėtu, - tha Maestrua, - do tė shohėsh shumė njerėz, qė dhe habia shqyen sytė. Shtypi, radioja, televizori, i paraqesin armiq tė betuar, po kėtu ata shkojnė miq tė dashur e tė vjetėr”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Kostelacion" nga poeti Petro Dudi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Kostelacion" nga poeti Petro Dudi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: