Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT   Fri Jan 30, 2009 4:20 pm

FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINIONIT

Kėngėtari dhe instrumentisti popullor , asnjėherė para popullit nuk ėshtė vetėm kėngėtar, apo instrumentist. Asnjėherė nuk ėshtė vetėm ahengxhi , ose shėrbėtor qė kujdeset pėr t’ i argėtuar e disponuar njerėzit tjerė dhe publikun e gjerė , kudo qė ėshtė ai i pranishėm si: nė oda , nė rrugė,nė kafene ,nė koncerte ,nė salla , nė festivale, nė turne , nė incizime , nė xhirime etj.

Kėngėtari dhe instrumentisti popullor , para masės sė popullit janė nė shėnjestėr dhe konsiderohen si qenie hyjnore . Janė tė privilegjuar. Janė shumė tė respektuar, tė adhuruar dhe shumė tė ēmuar . Ata ēmohen ēdoherė si artistė tė vėrtetė tė popullit .

Pjesa dėrmuese e masės popullore , gjithmonė ua ka lakmi profesionit dhe prestigjit tė tyre . Shumė njerėz gjatė terė jetės sė tyre jetojnė me ėndėrrime pėr t’ u bėrė kėngėtar , instrumentist, apo artist i popullit !

Ēdo njeri nė kėtė botė jeton nė iluzione tė veta dhe ka nė zemėr njė idol tė vetin , njė simpati tė veēantė ndaj dikujt , pėr tė cilin ėshtė nė gjendje shpirtėrore qė tė sakrifikoj pėr te ēdo gjė qė ka pėr rreth vetit , por edhe qenien e vet shpirtėrore .

Ēdo njeri qė e simpatizon dike , ėndėrron qė ta shohė atė se si duket fizikisht, si ėshtė i veshur dhe i mbathur , si bisedon , si ecė , si qeshet, si sillet , si kėndon, si luan nė instrument, ēfarė kulture ka...etj.

Ai e imagjinon idolin e vet , tamam si njė qenie mbinjerėzore , si ndonjė hyjni qė ka zbritur nga gjithėsia , apo qė vetėm Zoti ka ditur qė ta krijojė si tė tillė !

Njeriu , pėr idolin e vet , mendon se ai ka njė jetė shumė tė begatshme , ka ushqim tė veēantė , ka fjetje tė veēantė , veshė- mbathje tė veēantė !...Mendon se idoli i tij , nuk di kurrė qė tė hidhėrohet , nuk di kurrė qė ta hidhėrojė , apo ta nėnēmojė dike ! Gjithmonė rrinė i buzėqeshur , i disponuar , i hareshėm, i pa brenga dhe i pastėr si loti i syrit nė ēdo aspekt tė qenies njerėzore !

Mendon se Zoti e ka krijuar atė, posaēėrisht dhe se ia ka dhuruar tė gjitha kėto tipare , pėr tė qenė i dalluar kudo e nė ēdo mes, apo rreth shoqėror .

Duke u nisur nga kėto imagjinata , kėngėtarėt dhe artistėt nė pėrgjithėsi , kanė qenė dhe janė tė privilegjuar edhe nga strukturat e larta shoqėrore , nga aparati shtetėror dhe nga vet kryetari i shtetit .

Artistėt nė pėrgjithėsi gėzojnė privilegje nė punėsime mė tė mira , nė marrjen banesave mė tė mira , nė vizitat dhe pushimet natyrore dhe bregdetare , nė pėrfaqėsimin e kulturės para opinionit artdashės brenda dhe jashtė kufijve tė vendit etj.

Artistėt janė tė privilegjuar edhe nė martesat dhe krijimin e bashkėsisė sė tyre familjare .

Prandaj, pėr t’ i ruajtur tė gjitha kėto dhunti, begati dhe privilegje nga Perėndia dhe shoqėria , kėngėtari dhe artisti popullor nė pėrgjithėsi duhet pasur kujdes ndaj vet – vetit dhe ndaj popullit, sepse siē thotė njė proverb popullor:

”Kėngėtari ėshtė pasqyrė e popullit!”

Detyrė e ēdo kėngėtari, instrumentisti, apo artisti popullor , ėshtė qė t’ i pėrshtatet rrethit , ambientit , traditės dhe mentalitetit ku punon , vepron e jeton .

Kėngėtari, instrumentisti, apo artisti popullor , po qe se dėshiron qė tė mbetet nė skenė dhe nė simpati tė pėrhershme tė popullit dhe adhuruesve tė tij , pėrveē shumė gjėrave tjera , duhet t’ i ketė edhe kėto karakteristika tė veēanta themelore:

* T’ a dashurojė me shpirt profesionin e vet dhe ta ēmojė atė lartė.
* T’ a ushtrojė kėngėn dhe instrumentin e vet, pa u nda asnjėherė prej tyre.
* Tė dėgjojė sa mė shumė kėngė e muzikė nga tė gjithė kėngėtarėt dhe muzikantėt tjerė , nė rend tė parė nga bashkėkombėsit e vet e pastaj edhe ata botėror.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor, nuk guxon tė jetė nacionalist , provincialit, lokalist, fetarė, racist dhe nuk guxon t’ a nėnēmojė, apo urrejė askėnd nga profesioni i vet, por as njeriun mė tė thjeshtė .
* Kėngėtari, instrumentisti, artisti popullor duhet tė jetė i barabartė si ndaj tė pasurve , si ndaj tė varfėrve, si ndaj fshatarėve, si ndaj qytetarėve, si ndaj tė rinjve , si ndaj tė vjetėrve...
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor duhet tė jetė i ēliruar nga emocionet shpirtėrore patriarkale , nga emocionet dhe euforitė e politikės ditore.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor, asnjėherė nuk guxon tė rreshtohet , as tė identifikohet me asnjė subjekt politik dhe as tė vihet nė shėrbim tė tyre.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor nuk guxon tė bėhet servil, as shėrbėtor i ndonjė partie, apo individi nė pushtet, sepse kjo ėshtė e rrezikshme pėr karrierėn e kėngėtarit – artistit .
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė ketė shpirt tė pastėr moral, politik, kombėtar , atdhetar dhe tė jetė gjithmonė nė shėrbim tė popullit, atdheut dhe kulturės kombėtare.
* Kėngėtari – artisti popullor nuk duhet asnjėherė tė iu nėnshtrohet interesave materiale e karrieriste pėr tė krijuar pasuri , apo karrierė mbi kurrizin e t ė tjerėve.
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė jetė i pastėr , pedant, i veshur , i mbathur , i hekurosur , i rruar ,i nėnqethur , i freskėt nė ēdo mes e nė ēdo kohė . Ai duhet t’ a ruaj imigjin e vet prej artisti gjatė tėrė jetės sė vet .
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė ketė kujdes tė veēantė se si flet , si sillet, si kėndon e si qėndron nė shtėpi, nė rrugė, nė odė, nė dasmė, nė skenė, nė autobus, nė kafene, sepse kudo ėshtė i pėrcjellė nga publiku, adhuruesit e vet dhe i incizuar mu sikur para kamerave tė fshehura televizive .
* Fjalėn qė e flet duhet ta masė mirė para se ta flet . Kėngėn qė e kėndon duhet ta mendojė mirė se ēfarė po kėndon dhe para kujt po e kėndon?!
* Para publikut nuk duhet kėnduar e incizuar gjithė ēka , sepse gjithė ēka krijohet e kėndohet nė popull, nuk ėshtė e pastėr ! Prandaj, nė zgjedhjen e repertorit duhet pasur kujdes tė madh .
* Sipas vendit dhe publikut ku kėndon , duhet t’ a pėrshtatė edhe repertorin, sepse mentaliteti i njerėzve nuk ėshtė gjithkund njėsoj !
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė jetė gjithmonė besnik , bujar , solidar , mikpritės , e jo hajn e gėnjeshtar.
* Kėngėtari – artisti popullor nuk guxon asnjėherė tė gėnjejė masėn , publikun, adhuruesit, individėt, por fjalėn e vet duhet ta mbrojė dhe ta ruaj ashtu si duhet.
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk duhet tė bėjė gjeste e veprime amorale e tė turpshme, sepse do ta zhvlerėsojė vetin dhe do tė eliminohet shumė shpejt nga skena .
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk duhet nė asnjė kohė dhe me asnjė kusht qė tė anojė kah fytyrat politike , t’ ju kėndojė atyre, t’ iu thurė kėngė punės dhe simpatisė ndaj tyre, sepse shumė shpejt do tė pėrfundojė karriera e tyre dhe bashkė me ta, edhe karriera e kėngėtarit.
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk guxon t’ ju thurė kėngė njerėzve tė gjallė , politikanėve , heronjve , patriotėve derisa ata ende janė tė gjallė, pėr derisa pėr ta do tė pėrcaktohet historia e vėrtetė kombėtare , sepse me devijimin e politikės sė tyre , do tė pėrfundojė edhe karriera e kėngėtarit – artistit . Shembuj tė kėtillė kemi mjaftė gjatė historisė sonė tė kaluar , ku shumė kėngėtarė janė bėrė servilė e shėrbėtor tė politikanėve e pushtetarėve tė ditės, duke iu thurė e kėnduar shumė kėngė e simpati, por shumė shpejt e kanė demantuar kėngėn dhe vet – vetin!

Me rėnien dhe eliminimin e tyre nga skena politike , tė njėjtit kėngėtarė ju kanė kėnduar dhe thurė kėngė tė reja politikanėve dhe pushtetarėve tė rinj .

Prandaj, kėngėtarėt dhe krijuesit e kėtillė , qė kanė apetite karrieriste dhe nė krijimtarinė e tyre ndėrrojnė fytyrat dhe lėkurat nė ēdo stinė , nuk mund tė quhen kėngėtarė , krijues e artist popullor , por vetėm mund tė jenė gjarpinj , bolla , apo kėrmij qė ndėrrojnė lėkurat sipas kohėve dhe stinėve tė vitit .

Madje, ky soj i gjallesave gjatė dimrave dhe acareve tė mėdha , fshihen thellė nėn tokė e gėrmadha ku nuk shihen fare nga njerėzit !

Gjilan, mė 28. 07. 1995. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: