Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MANIFESTIME KULTURORE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: MANIFESTIME KULTURORE   Sat Jan 24, 2009 5:43 pm

NĖ GJILAN KA FILLUAR MANIFESTIMI TRADICIONAL KULTUROR

“FLAKA E JANARIT 2009”

Nė organizim tė Kuvendit tė Komunės , pėrkatėsisht, Drejtorisė pėr Kulturė, Rini dhe Sporte , nė Gjilan ka filluar Manifestimi Tradicional Multikulturorė dhe mbarėkombėtar “Flaka e Janarit 2009”.

Ky manifestim, i 18-ti me radhė dhe mė i madhi nė regjionin e Anamoravės, sivjet po mbahet nėn Patronatin e Kryetarit tė Komunės, z. Qemajl Mustafa.

Manifestimi “Flaka e Janarit 2009” , ka filluar qė nga data e 11 Janarit dhe do tė pėrfundoj mė datėn 31 Janar 2009.

Moto e manifestimit tė sivjetmė janė vargjet e poetit Xhevahir Spahiu:

“Tehut tė shpatės kemi ecur rrufe

Pastaj shpata ka ecur mbi ne “

Pėr hir tė lexuesve tanė dhe tė atyre qė nuk janė nė mundėsi qė ta pėrcjellin kėtė manifestim drejtpėrsėdrejti , nė vazhdim po ju sjellim komplet programin qė ėshtė paraparė nga ana e Organizatorit, qė tė realizohet nė kuadėr tė kėtij manifestimi.

Mė 11 Janar ėshtė bėrė Hapja solemne e “Flakės sė Janarit 2009”. Po atė ditė, nė Sallėn e Teatrit tė Qytetit, duke filluar nga ora 14.00, ėshtė mbajtur Akademia e “Flakės” nėn temėn :”25 vjet tė rėnies heroike tė Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės” .

Mė datėn 15 Janar, nė ora 14.00, ėshtė mbajtur njė Koncert i muzikės pėr fėmijė, nėn pėrkujdesjen artistike tė profesorit dhe kompozitorit Isa Jakupi.

Mė datėn 16 Janar, duke filluar nga ora 19.00, do tė mbahet njė Mbrėmje me Ansamblet e Muzikės Folklorike, koreografisė dhe asaj popullore.

Mė datėn 17 Janar, nė ora 19.00, bėhet Promovimi i veprės pėr Dėshmorin e Kombit Kadri Zeka, nė kuadėr tė sė cilės mbrėmje do tė jepet edhe njė program festiv i muzikės serioze.

Mė datėn 19 Janar, duke filluar nga ora 14.00, organizuar nga Shoqata e Enigmatėve nė Gjilan , do tė mbahet “Enigmatika”, ku do tė garojnė enigmatėt.

Mė datėn 20 Janar, nė ora 19.00, do tė mbahet njė Mbrėmje Speciale me veprėn letrare artistike tė Adem Demaēit .

Prej datės 22 deri mė 29 Janar, do tė shfaqen vepra tė Artit Dramatik, ku do tė marrin pjesė shumė shfaqje tė teatrove profesioniste. Tė gjitha kėto shfaqje do tė jepen nga ora 19.00.

Mė datėn 28 Janar, nga ora 17.00, fillon “Peneli i Flakės”, ku nė Galerinė e Qytetit, do tė hapet Ekspozita e Arteve Pamore.

Mė datėn 29 Janar, nė ora 19.00, do tė mbahet “Fest Flaka”, nė kuadėr tė sė cilės do tė mbahet njė Mbrėmje e Muzikės Popullore.

Mė datėn 30 Janar, nė kuadėr tė “Pentagramit tė Flakės” do tė jepet njė program i pasur muzikor.

Mė datėn 31 Janar, do tė bėhet Shpallja e rezultateve tė Konkursit letrar nė poezi dhe tregim tė shkurtėr. Do tė mbahet “Ora Letrare e Flakės...2009”, zgjedhja e poezisė mė tė mirė tė lexuar dhe po atė mbrėmje, do tė bėhet Mbyllja zyrtare e Manifestimit “Flaka e Janarit 2009”.

Tė gjitha aktivitetet kulturore tė kėtij Manifestimi, do tė shfaqen nė Sallėn e Teatrit tė Qytetit nė Gjilan.

Nė fund po shtojmė se Zyrtari pėr Kulturė, pranė DKRS-sė sė KK tė Gjilanit, Mr. Tahir Arifi , na tha se pėrkundėr tė gjitha angazhimeve maksimale rreth njė organizimi sa mė tė mirė tė kėtij Manifestimi Tradicional Multikulturorė dhe mbarėkombėtar, me njė pėrvojė 18-vjeēare, neglizhenca e organeve dhe institucioneve pėrkatėse shtetėrore, bėnė qė ky Manifestim, i vetmi i kėtij lloji nė regjionin e Anamoravės dhe nė Gjilan, tė pėsoj zbehje pėr ēdo vit e mė shumė, nga se askush nuk po e pėrkrahė kėtė Manifestim , materialisht!

Zotėri Arifi, ndėr tė tjera theksoi edhe faktin se mė datėn 18 Dhjetor 2008, ia ka dorėzuar Projektin e kėtij Manifestimi , organeve kompetente komunale, por as sot e kėsaj dite, edhe pse Manifestimi tani mė ka filluar, nuk ėshtė ndihmuar madje me asnjė cent parash ?!

Kjo tregon mė sė miri, se sa po pėrkrahet kultura jonė dhe njerėzit qė derdhin mund, djersė e kohė pėr ta mbajtur gjallė atė!

Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MANIFESTIME KULTURORE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: