Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 TAFIL DURAKU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:25 pm

Tafil Duraku


LARASKAT


MOS PYESNI MIQ

pėr asnjė kohė
mos pyesni
miq

korba dhe laraska
kur vishen
me pendla shqiponjash

as kur orvaten tė m’i veshin
me dhunė pendėt e tyre tė zeza
mos mė pyesni

korbat dhe laraskat
dalin nė skenė vetė
duarpėrgjakura gjer nė sy

korbėtarolaraskėri
del sheshit vetė me rrathė
korbėtarolaraskorė

andaj orvaten kot sė koti
tė m’i veshin pendėt e tyre tė zeza
ēdo kohe si kjo

dhe mos mė pyesni
pse Atdheu
erret e terret hendeqeve

dalin korba dhe laraska
ruajnė ēdo fundorė
diellin ta pėshtyjnė

mė tej mos mė pyesni miq
dhe ruana zot
nga ligėsia e tyre shekull
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:25 pm

LARASKAT

kohėve si kėto
gjithmonė
zi e mjerė

tryezave kyēe
kryesore
korba mbi shtėpi

nėpėr ēdo kohė
vjetėrsi e tyre
sy nxjerr

heshtin dhe ēirren
mjeshtėrisht brenda e jashtė
kushedi ē‘ndjellin

nga brendia e tyre
natė del
zėri nė ēdo kohė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:25 pm

PĖR ĒDO ORĖ LETRARE

pėr ēdo orė tė tillė
trembėdhjetė janarėve
letrarė e jashtėletrarė

datave tė shėnuara muajve tė vitit
tė mos na pėrsėriten mė
juritė e zeza

as larvat e (para)caktuara
qė shpėrblejnė
korba laraska (sh)krimtarė

pėr ēdo orė tė tillė
nė pritė tė kurdisur
ngrėnshin kokat e tyre

mjaft
pėrgjaken
letėrsinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:26 pm

NAMI

e kotė ėshtė
kėtu
Maldelenė

dhe kot
flet
me figura

para laraskave tė shpėrblyera
jurive tė (para)caktuara
dhe korbave mbi ura

zija e tyre shekull
qė mbjellin pasardhėsve
namin ua shoftė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:26 pm

SKENĖ STRUCE

para publikut tė verbėr
ndėrrojnė vetėm rolet
emrat vijat e zeza udhėkryqeve

laraskėri
dhe kobtari
njė janė

i shihni edhe ju ndryshe
u duartrokitni pėr shqiponja
korbave dhe laraskave mashtruese

nė kėtė kafaz tė rryer nga e zeza
pėrherė lulėzon laraskėri e egėr
korbėtari e zezė

shpėrblehet para syve tė huaj
qirret e krekoset trash
njė vije tė zeze skėterrė

(sh)krimtarėt nė udhėkryq
terrojnė ardhmėrinė tonė
netėve tė vetmuara vonė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:27 pm

NĖSE NUK JE

kohėve si kėto
heq
tė zitė e ullirit

nėse nuk je
qen bushtėr
langua

korb
laraskė dhe
struc si ata

pėrherė
nė tel tė lahutės tė qeshin
pėr tė keq

nėse nuk je korb (sh)krimtar
me pendla shqiponje veshur
vėshtirė e ke

nėse nuk je
mė i zi se shkau pėr tėndin
vėshtirė e ke kėtu

miku im
a bėn tė qeshet lahuta
me kėta syverbėr tė krisur nė krye
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:27 pm

VESHJERREMĖ

nė ēdo orė letrare
ka korba tė ftuar
letrat nxijnė

me flatra pėllumbash
me lėkura qengjash
me pupla zogjėsh vishen

mashtrojnė publikun
korbat
e korbave tė mėsuara

nė emėr tė tė gjitha laraskave
del njė laraskė-KORB
pohon sojin e tij

sėrish
mashtrohet publiku
veshjerremė

kujdes
miq

korbave tė kėtij qielli
hiqjuani puplat mashtruese
dhe bindeni pėr sojin e tyre laraskorė

nė tė dy anėt e Drinit
ēerdhet e tyre
zi ndjellin pėr ēdo kohė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:27 pm

NĖ KĖTĖ (NĖN)QIELL

sot dhe kėtu
si gjithmonė
e nė ēdo kohė

laraskat
dhe korbat e mėsuara
kanė arrogancė

miq shumė tė dashur
kujdes
kur i thėrrisni me emra

kush e di
kush i ushqen ato
degėve tona

e syve u del tėrbimi
mbi shtatė palė dorėza
u del gjaku im qė pijnė

tė dresuara siē janė
nuk kuptojnė gjė
kot i thėrret me emra

laraskat dhe korbat
kanė arrogancė
nė tė dy anėt e Drinit

nė kėtė (nėn)qiell kėtu
ēerdhet e zeza i kanė po
kush i mban

sėrish
nė kėtė katrorėsi rrethi
vetėm vendet ndėrrojnė

kėtij (nėn)qielli tė luhatshėm
me erėra shumė
tė papastėr kulmėrisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:28 pm

TRAGJEDI

kot orvaten kohėve
me flokė
ta rrisin kokėn

kapaciteti
i trurit tė tyre
ėshtė katastrofė

shqetėsimi
kurrė s’i le rehat
gjerė nė tragjedi

ndėrrojnė
figurat e shahut fushės
dhe kujtojnė qė kush s’i sheh

kah rriten pleshtat
nėnsqetullave tė tyre
tė huaja

gjithmonė tė ligjtė
shajnė kohėt e liga
qė bėjnė vet

dhe ēuditen pastaj
si ndodh
tragjedia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:28 pm

MJESHTRI SKENORE

nė skenė arti vetė
lėkundė
tokėn dhe qiellin

rrėzon
vetėdijen e ndryshkur
mykun kohėve ngjitur

nė prapaskenė del
njė laraskė korb
fare pa e ftuar

botėrisht
pohon emrin
e profesionit tė tij korborė

andaj nuk kanė thėnė kot
mos e pyet fare
kur e ka mizėn pas veshi

ai
edhe nė skenė
prekė veshin e vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:28 pm

NAKATOSJE E TRILLUAR

kot mė nakatosin
me sorra laraska e korba
paci(t)fistėt

kėtė e bėjnė tmerrėsisht
pėr ta mbuluar sorrllėkun
laraskėllėkun korbėllėkun e vet

nuk nakatoset dielli
as me sorra
as me laraska e korba

kot e kanė
nė kėtė mjegull qė pėrhapin vetė
korbat laraskat langonjtė

kujdes mik pėr gjithēka
qentė e egėr tė nakatosin
pėr qėllime tė tyre e tė huaja

kohėve ua rrėfe
nakatosjen e trilluar
qė bėjnė ata
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:29 pm

PRUSHTĖSI

zakonisht ndjehem mirė
para vrasėsve tė porositur
kur i njoh e nuk i njoh

e di se e shkruaj
poezinė
mė tė prushtėn

e di saktėsisht
ku u dhembė
qenve

ku u dhembė
laraskave
e korbave nė kohė

pse nuk bėhem me ta
e sikur ata
qen laraskė korb

prushtėsi
ēdo kohe jam
poezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:29 pm

RRENACAKĖT

ngėrdheshen
ngėrdhucen ligėsisht
(sh)krimtarėt

rrenacakėt e pushteteve tė huaja
nė kulm tė shtėpisė
rrejnė tė gjitha kohėt tona

e kohėve pėrherė si kėto
priten mishngrėnėsit
shtojnė oreksin

i kanė skuqur sytė
i kanė zverdhur fytyrat
ngėrdheshen kuku

sall t’i mashtrojnė burrat e shtėpisė
njėherė qėllim kanė
pastaj do t’i presin lisat e drejtė

ngėrdheshen e ngėrdhucen
deri nė mashtrim heshtin siē duan
malin ta lėnė me lisa tė shtrembėr

a durojnė kohėt mė
laraskėri nė kulm shtėpie
phu phu phu rrenacakė lirie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:30 pm

RRENACAKĖT I

kultura ēirren
e politika thonė
kanė fytyrėn e tyre

po mjerisht
fatkeqėsisht
e kėtu pėrherė

dhe njėra
e tjetra
mbesin pa fytyrė pėrherė

kultura
e politika
nuk duan tjetėr pasqyrė

kanė faqe tė lėmueme
dorėza tė zeza nė duar
e thika nė heshtje ruajnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:30 pm

TRADITĖRISHT

nuk marr pjesė
nė varrim
qensh

as kur u bėjnė himne
pėrjetėsishtfėlliqurve
gazetave

e kam nė traditė
nė varrimet e atyre
qė i ēojnė koordinuarisht qiellit

mediat
gojėpalarėt
urrej traditėrisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:31 pm

PIKĖ FYTYRE S’U MBETET

kur kalojnė fluturimthi
ose nė ndejė degėve tė krisura
kur janė dhe rrinė nėn hije tė huaja

pikė fytyre s’u mbetet
para syrit tim
tė qiqėrr

shikojnė pėrēudshėm
shajnė hijen e tyre tė madhe
se fėlliqur i ka lakmia

andej laraskave
e korbave nėn hije tė huaj
pikė fytyre s’u mbetet

para syrit tim qiqėrr
Maldelenė
tigreshė tė mė bėhesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:31 pm

STRUC ME DHĖMBĖ TĖ ZINJ

(DHĖMBĖT E STRUCIT)

horizontit fėmijėror
luaja me dhėmbė qeni
me dhėmbė ujku luaja

nėna
mė rrėfente
ninulla

dhe nuk dija atėherė
se ēdo kohė i mbėshtillte me mjegull
dhėmbėt e kėtij struci modern

luan koha dhe luaj unė
me dhėmbė strucėsh
shpėrndarė horizontit me shi

tėrheq dhėmbėt e ujkut strucit qenit
krejt njėsoj
tė shtrėmbėruar deri nė ēmendi

shpjegojnė brendinė e trinisė
qė lulėzon dhėmbėve tė tyre
kėtuprore

ujku struci qeni
ngėrdhucen
ēdo dielli tė rinj

unė
sėrish luaj
me dhėmbėt e tyre tė ēartur

ēaraveshur kohės
gjak pijnė
gjakun e vet prore

mė thanė
ata janė dhėmbė qengjash
e nuk u besoj fare

them mė vete
dhėmbė ujqish strucėsh janė
tėrbues tė ēartur tė palarė

sikur gojė e tyre
kafeneve
ēdo horizonti tė ri

kushedi ēfarė kėrkon mė shumė
struci me dhėmbė s’ka mė ku
fėlliq gojėn shpirtin e vet

sėrish
hedh valle
preh syrin mendjen diturinė

nė gojė tė tij
luaj me dhėmbėt e strucit
thiut qenit ujkut

dhe shkrihem sė qeshuri
me tėrbimin e tij
miku im

struci mbetėt struc
pėr ty pėr mua
pėr ēdo kohė

strucemuc
strucemuc
strucemuc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:31 pm

LEHJE PUBLIKE

ēohet e leh publikisht
kuc kuc kuci
i hucėve

gjedheria
ēalon nė krye
nuk don ta dijė

e leh nė diell
kuci i hucėve bythecė
gjedh kėmbė e krye

nxit strucėt laraskat
tė m’i vė mbi kokė
kuc kuci i hucėve

publikisht leh
gazetave tė veta
dhe nė rrugė kuc huci i ri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:32 pm

LOJĖ PA MASĖ

ende s’e ke lėshuar
kokrrėn
kapuēave e endė dorėn

mih pa pushim
pa ditur ku do t’u dalė uji
mihjeve tua

pa ditur kurrė
ku do t’i dalė tymi
asnjė pune

pse i mbulon
pendlat e shpendkeqes
jashtė dhe nė kafene

s’e ke lėshuar prapė
nėn kapuē
kokrrėn

mjerisht endė atė kokėrr
po edhe pa e lėshuar mirė
ta zė mendja ime

fatkeqėsisht
shpendkėqijve si ti qenve
s’u hiqet copė fytyra

lojė pa masė
bėjnė kohėve
kapreēėt e Serbisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:32 pm

KOHĖ E HUAJ

nė rreth
tė kuajve tė mėsuar
jam

pesė dekada e mė shumė
nė rreth tė caktuar
gjedheri e mėsuar ēirret

nė rreth tė kurdisur
gjedheria
me kėlyshėt e vet

kohė e huaj
mė sillet
pas shpine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   Sat Jan 24, 2009 5:33 pm

NĖ RRETH TĖ MĖSUAR

askund nė botė si kėtu
nuk gjen
gjedheri tė mėsuar nė krye

gjedheri
bythec pas bytheci
gjedheri e krisur nė krye

horizontit tė zez nga mjegulla
zonės sė gjedherisė sė mėsuar
shpendkėqinjtė sytė duan tė m’i nxjerrin

brenda dhe jashtė
plot kafenetė
gjedheri tė mėsuar nė rreth


(Marrė nga pėrmbledhja “Njerėz thjeshtėr”, DRENISHTA - SHQIPĖRI, 2007)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TAFIL DURAKU   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TAFIL DURAKU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: