Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jemi tė gjithė ėngjėj..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 12, 2009 4:02 pmMendim kritik

Misioni progresiv i njė vepre dokument tė “arkitekturuar” me epos

(kumtim)

nga Kristaq F. Shabani

mbajturmė 16.05.2004 nė auditorin e Universitetit “Eqrem Ēabej “ Gjirokastėr nė diskutimin e veprės sė shkrimtarit grek Dino KubatisNė njė analitikė tė parė nga njė kėndvėshtrim kualitativ tė veprės “Iliana jeta jonė mbaron te tanket” tė Dino Kubatis duhet tė nxjerrėsh pėrfundimin logjik: “ Iliana, jeta jonė fillon, pasi tė “shkrish” dhėmbėzimet hekurorė tė “tankeve”, qė s’origjinohen vetėm nga hekuri, por janė aliazhe dhe produkte tė “stacionimit tė gjakosur historik”, tė prodhuar nga “tru”ndezės dhe komandues tė notės “Sol”, qė kėrkojnė ta mbėshtjellin shoqėrinė dhe botėn me ”lėkurėn” e tyre tė fortė, pėr tė sjellė asfiksinė e Njerėzimit tė lodhur. Cilat janė disa dukuri qė reflektohen?

Retorizmi, kthimi nė retrospektivėn e eposit tė gjakut, “skenizimi i ambienteve dhe i lėvizjes sė pulsuar me rezistencė pėr tė mbytur fjalėn, pėr tė mos ganxhuar ndjenjėn, me interpretė dhe protagonistė “burrėrinė e lindur nga “privimi i sė drejtės” me fragmente tė ngjashmėrive tė rėnies sė madhe, tė pėrballjeve tė ngritjes dhe tė rrėzimeve klasore, ku nė rendime luftime pėrleshen dhėmbėzimet prej hekuri, njerėz tė konstruktuar e tė kontraktuar me hekur, qė e kanė flakur tutje pėrbėrjet strukturore e shpirtėrore njerėzore me njerėz ende mustaqe pa dėrsitur, qė mbajnė nė duar e nė kokė gjethe dafine, simbolizim i triumfit tė Kapitoleve tė Paqes. Pėrleshje midis kėrcėnimit dhe lutėsisė, midis sharrjes dhe kėngės, midis bajonetės dhe ndjenjės, midis kotėsisė dhe vėrtetėsisė, midis hakmarrjes dhe humanizmit…

Pėrcjellje e pikėpjekjeve vrastare tė epokave sillet nė kėtė roman “orė”. Ky roman dokument i shkrimtarit Dino Kubatis ka nė thelb: ligjėrimin e sakrificės, ku antagonojnė e pėrballen njerėzit, ku jeta frenohet si akrep i njė shoqėrore tė mbetur dhe mekanizmi frenues ėshtė njė pėrbindėsh hekuri, i cili kėrkon tė ngjyejė dhėmbėzimet e hekurta me gjak njerėzish, qė kanė nė lėvizjen e tyre protagoniste protestėn, kundėrshtinė. Fanitet pėrsiatja tipike e urdhėrimit vdekjeprurėse nė kontraste ku, epikja notėzon nė partiturė martitore dhe Mbreti i Erės “Eoli” kundron me shpejtėsinė e tij dhe lėshon rrėfenjėn nė qiejt e vrarė. Qėndrimi patetik dhe martir, meditimi autoritar, skicimi i skenave tė pėrballjes, idili i njerėzve tė gjallė e aspirues, sakrilegji i ndėshkuar i ushtarėve qė s’zbatojnė masakrimin, ndriēimi i mentalitetit tė shpresės: “Me ty, Iliana, jeta fillon nga sipari”: Kėrkim martirizimi. Iliana bie, por autori mbetet tė rrėfejė kėtė masakėr ēnjerėzore pėr tė realizuar njė nga misionet mė tė nevojshme tė historiografisė shoqėrore.

Misioni shoqėror i avangardės ku ndjenjat sfidojnė armėt dhe dhėmbėzimet, ku vlimi i rezistencės ėshtė pėrvlues, ku kurajua udhėton qė larg, ku pėshtyma ndaj keqdashėsisė ndėshkon rezistencėn ,ku qendra e rezistencės e ka emrin “Ilianė”, qė lėshon rreze kthese, transformimi, shpėtuese, agizimi, pushimi i orėve tė ikjes… Mjedisi luftarak inteligjent pret pėrfitimin nga ardhja e valėve vullkanore tė forcės pėrparimtare me njė pyetje tė pėrgjegjshme: “Kur?”, e cila ngrė diejt ndaj qiellit tė nxirė e tė rerėzuar me sprintime gjakėsore. Mesazhet historike tė dhėna nė kėtė vepėr kanė karakterin e veprimit universal, ndaj dhe gjetja ėshtė e bukur dhe apeluese, duke shmangur mefshtėsinė, qėndrimin nė kuadrat, mbyllėsinė dhe mosinteresimin pėr progresivitetin e vendit.

Iliana, shėmbėlltyrė e misioneve qytetare e shoqėrore tė shumė simotrave, siheroinave, simartirėrimeve, sieposeve, sitrimereshave, tė shėmbėlltyrės sė kthesave tė agimta e zbardhjeve tė bukura, tė “lokomotivave aspiruese” dhe impianteve; kujtesė e heroizmit real e jo tė shtirur, pikė reference e tronditjes tė sistemeve diktatoriale, prurje e re e marshimit tė ndjenjės dhe hapėsirė e triumfit tė lirisė mendimore.

Frika e humbjes sė Ilianės e transformuar nė njė krenari tė dhimbjes pėr prosperitet.

Kėto “ndėrtesa” tė arkitekturuara bukur dhe ndjenjėsisht dhe me personazhe tė martirizuara dhe tipike ripėrsėritin historinė dhe apelojnė me zėrin, tonalitetin, plotėsinė dhe shėmbėlltyrėn dhe japin kushtrime pėr tė drejtėn, pėr tė lirėn, tė mirėqenėn, qenien dhe lidhėsinė dhe kanė vlerė njohėse tė mirėfilltė pėr brezat e Universit.

Vepra, krahas tė tjerave, ėshtė njė formė e vlerėsuar e romanit- dokument, qė mbėshtetet nė themelet e kuadraturės reale. Ėshtė njė pasqyrė qė pasqyron “kohėt” qė tashmė kanė humbur ngjyrimet, por mbeten nė tentativė ripėrsėritje, kur ecja “sakatepset” me dashje dhe shfaqen kėrpudhat e shiut nostalgjik.

Ka rėndėsi qė paēka se kur u shkrua kjo vepėr ėshtė e freskėt dhe kjo figuracionalisht vėrehet te fizionomia shprehėse e autorit, qė ndriēohet nga rruzuj diellorė tė Ilianės!

Ne pėrfaqėsuesit e botės shkrimore impulsojmė vepra tė tilla tė shkruara me nerv, me ndjenjė, me mesazh, me kulturė artistike e me mision tė kaltėruar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 12, 2009 4:02 pm

Sponsor: “PEGASI” 21 :

Ēajup Shehu njė dashamir i letėrsisė, i cili ka dhėnė kontribut nė organizimin e veprimtarive letrare dhe nė impulsimin e talenteve tė reja jo vetėm nė Gjirokastėr, por edhe mė gjerė. Ka pėrkrahur tė gjitha nismat endėrmarra nga Kryesia e Lidhjes si dhe ėshtė njė nga nismėtarėt qė pėrkrah kryerjen e njė akti tė lartė pėr organizimin enjė takimi mė tepėr se ballkanik nė Gjirokastėr, duke kontribuar nė aspektin financiar dhe redizencial.

I urojmė zotit Shehu, qė sė shpejti tė dali para lexuesve me librin e tij tė parė me skica e tregime qė e ka nė proces para botimi, qė kjo do ta afronte dhe afirmonte mė shumė pėr t’u lidhėsuar mė ngushtė me “PEGASI”- fluturues.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 12, 2009 4:10 pm

Njė njohje me disa vepra tė pegaistėve tė kataloguara nė Bibliotekėn Kombėtare tė ShqipėrisėVdekja e thikave : poezi / Novruz Xh. Shehu; Kristaq F. Shabani

Pulsi i dhimbjes : Poezi / Kristaq F. Shabani

Letėr poetike njerėzve : poezi / Mete M. Peēi; Kristaq F. Shabani; Hadėr Mevlani

Supet mė ngrihen nė majė : poezi / Mitat Kondi; Kristaq F. Shabani; Petro Dudi

Thėllėza e detit : poezi origjinale dhe pėrkthime nga gjerm. / Aleks F. Ēoku; Kristaq F. Shabani

Vilarėt e verdhė : poemth / Kristaq F. Shabani; Ndoc Papleka

Stela : roman / Raq Paskal; Kristaq F. Shabani

Kurrė vetėm... : poezi / Theodhori Nikolla; Kristaq F. Shabani

Gjak qė s'pikset : poezi / Ahmet Sh. Capa; Kristaq F. Shabani

Lotėt e njė gruaje : poezi / Fatmira Leka; Kristaq F. Shabani

Ylli i rrėzuar : poezi / Burbuqe M. Memushi; Kristaq F. Shabani; Fredi Mėrkuri

"Heshtas" mbys frikėn time : poezi / Luljeta Xhaxhiu; Kristaq F. Shabani

Jorgo Bukas : mbresa, kujtime, artikuj / Kristaq F. Shabani; Harillaq Koxhjoni; Ēerēiz Mingomataj

"Oaz" : poemth / Kristaq F. Shabani; Ndoc Papleka

Kthim nga vdekja : tregime / Lumo Kolleshi; Kristaq F. Shabani

Ēlirimi i ndjenjės : poezi : krijime tė nxėnėsve tė shkollės sė bashkuar " Bilal Golemi" Gjirokastėr / Kristaq F. Shabani

Flas me gjuhėn e lotit : poezi / Burbuqe M. Memushi; Kristaq F. Shabani; Ramadan Sinani

Prisni zėrin tim : poezi / Mustafa Karagjozi; Kristaq F. Shabani

Klloēka Nilė, Murroja dhe pushėverdhi Kurthi : fabul / Mirela Dudi; Kristaq F. Shabani

Kolonja e Kurveleshit / Adem Gjika; Kristaq F. Shabani

Ah, sikur tė isha diell! : rendje nė udhėkryq : poezi / Frosina G. Dhima; Kristaq F. Shabani

Virtyti i gėnjyer : antologji vetiake : gjashtėtip / Kristaq F. Shabani; Sazan Gjomema

Nė krahė ėndėrrimi : poezi dhe skica / Hetjona T. Shehu; Kristaq F. Shabani

Zeniti i ndjenjės : poezi / Asim Peta; Kristaq F. Shabani

Sikur,...tė ma dėgjojnė zogjtė psherėtimėn : poezi / Valbona Daci (Gremi); Kristaq F. Shabani

Fajin nuk e ka pasqyra : skica dhe tregime / Izet S. Ēulli; Kristaq F. Shabani

"Kėshilla e tė Urtit" : poemė / Ali Hormova; Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 12, 2009 4:10 pm


Vėshtirė tė mbetesh nė shpirtin tim : poezi / Yllka Ponde; Kristaq F. Shabani

Urata e mėrgimit : poezi / Ahmet Sh. Capa; Kristaq F. Shabani

Trokitje nė sy : poezi, skica / Marinela Basha; Kristaq F. Shabani

"Itinerari i magjisė" : (" mbreti i guzhinės") / Kristaq F. Shabani; Pandeli Suli; Viktor Dėrvishi

"Pentagram i huazuar nga njė copė qiell" : poezi e skica : krijime tė nxėnėsve tė shkollės "Muhamet Gjollesha", Lazarat / Kristaq F. Shabani; Jorgo Telo

Mes harresės kėrkoj radhėn : poezi / Spartak S. Proda; Kristaq F. Shabani

Terapia e fjalės : vjersha dhe epigrame fluturake / Izet S. Ēulli; Kristaq F. Shabani

Pėrtej grisė sė tejzgjatur : poezi / Besmira Abdi; Kristaq F. Shabani

Endėrr nė ėndėrrim : poezi / Blerta Tusuni; Kristaq F. Shabani

Ēiltėr : mbresa, kujtime, skicime / Mete M. Peēi; Kristaq F. Shabani

Nė qiellin pa faj (Ēelsėron Planeti) : poezi / Osman E. Buzo; Kristaq F. Shabani

Era e sabahut : poezi / Ali Hormova; Kristaq F. Shabani

Ėngjėlli dhe Demoni : skica dhe tregime / Pandeli Suli; Kristaq F. Shabani

Pranga prangave : poezi / Niko Dede; Kristaq F. Shabani

Misionari i dijes : Sejat Qerim Bihuci / Limoz B. Bihuci; Kristaq F. Shabani

Kryefjala e fatales (rroftė truri!) : roman / Kristaq F. Shabani

Pesha e fjalės : vjersha dhe epigrame fluturake / Izet S. Ēulli; Kristaq F. Shabani

Jetari : Intelekt 2001..."4 / Kristaq F. Shabani

Shaka e fatit : novela / Matilda Tare; Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Wed Jan 14, 2009 3:37 pm

51Po nis bletėn... : poezi / Jani K. Ballo; Kristaq F. Shabani
52A Seat in heavens : poem / Kristaq F. Shabani; Eleftherios Photiu
53Sfilatė identiteti : poezi / Spartak S. Proda; Kristaq F. Shabani
54"Balta mė e ėmbėl se mjalta..." : kujtime e mbresa pėr Sheperin / Koēo Mandi; Kristaq F. Shabani
55Perla, profil i biskuar : (Zagoria) / Kristaq F. Shabani
56Epopeja e minjve tė fushės : fabul / Mirela Dudi; Kristaq F. Shabani
57Eseniane : poezi / Murat Memallaj; Kristaq F. Shabani
58Pėrtej perdes : roman / Agron Shele; Kristaq F. Shabani
59Sekreti i njė gruaje tė ēuditshme : novelė / Thoma M. Papa; Kristaq F. Shabani
60Refleks nė ujėvarė (Sarushja dhe tė tjera) : antologji vetiake pėr fėmijė / Kristaq F. Shabani; Aleksandra Shabani
61Buzėqesh me shpirt tė vrarė : poezi / Silvana A. Hazati; Kristaq F. Shabani
62Valėzimet e simbiozės : roman / Mimoza Llavdaniti; Kristaq F. Shabani
63Na dashkan dhe yzengji.....! : fabula / Izet S. Ēulli; Kristaq F. Shabani
64Pronori A.B dhe astma e lindur : publicistikė dhe poezi / Kristaq F. Shabani
65Fshat i bukur, i ndarė : Koshovica / Aleks Llambro; Kristaq F. Shabani
66Tingujt prekin shpirtin : publicistikė, analiza, kumtime, poezi / Islam Kalemi; Kristaq F. Shabani
67Dashuri nė kohė gri... : poezi / Jonida Seiti; Kristaq F. Shabani
68Il Messaggio del mare : poesia / Elefteri Kallojeri; Aleksandra Shabani; Kristaq F. Shabani
69Imazh i rremė : roman / Agron Shele; Kristaq F. Shabani
70Edhe kur Ti ke harruar fjalėt... : poezi / Elefteri Kallojeri; Kristaq F. Shabani
71A zbrazet shpirti nga kėnga? : poezi, krijimtari popullore / Katerina T. Kulo; Kristaq F. Shabani
72... Se kėnga ka rrugė tė gjatė, siē pi ujė gurra nė shkėmb : kėngė kėnduar nga grupi "Lundra e polifonisė labe" / Kristaq F. Shabani
73Qeshte syri me qepallė : (kėngė pėr miken) : krijime, kėngė popullore / Vasil L. Zėra; Kristaq F. Shabani
74Korsi e hapur... : antologji poetike / Kristaq F. Shabani; Agron Shele
75Pritje e lėnduar : poezi = Painful expectation : poems / Saimir A. Sadikaj; Kristaq F. Shabani; Dalip Kardhashi
76Trenjerėzori dhe nėnta... : roman. Seli nė qiejt; Ezmerka me topuz; Dy pronorėt : tretip poetik / Kristaq F. Shabani
77Mosikje; Diamanti; Libri i ndjenjės; Librin e ndjenjės; Venitja e pėrqeshjes; Tentativė; Pikė e zezė: [Ka edhe pėr jetėn e autorit] / Kristaq F. Shabani
78Alfabeti i dhimbjes; Ligjėrata e drejtė; Mosikje; Tej poleve; Gjeagjėzė; Rrefimi i ngjasimit; Vlera e Gibsit; Dy lotė / Kristaq F. Shabani
79" Kiromantia" nė startim / Kristaq F. Shabani
80" Flas me gjuhėn e lotit". [Vėllim poetik nga Burbuqe Memushi] / Kristaq F. Shabani
81Magneti i virtytit : ["Ah sikur tė isha diell". Frosina G. Dhima] / Kristaq F. Shabani
82" I cunguari me emėr pronor" / Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Wed Jan 14, 2009 4:41 pm

Anton Gojēaj: Cungimi i brendshėm dhe cungimi i jashtėm
E shtune, 18-10-2008, 03:44pm (GMT)

VĖSHTRIM MBI ROMANIN "KRYEFJALA E FATALES" TĖ KRISTAQ F. SHABANIT
Cungimi i brendshėm dhe cungimi i jashtėm
"Drama kishte vazhduar tė shfaqej, o njerėz, plot 28 vjet! Kaq shumė bisturi. Kaq shumė tė therrura! Kaq shumė drithėrime! Tre herė amanete! Tre herė pėrmbysje amanetesh! Tre herė hapje varresh dhe pėrmbysje arkivolėsh! Pesė herė ēarje tė trupit dhe pėrballime! Sa i fortė ėshtė i forti! Doktori mė vėshtronte. Dhe i pesti operacion i realizuar nė shtetin fqinj kishte ulur siparin, pas njė shtrimi urgjent, kur nė vend tė ēarēafit tė bardhė kishin bėrė gati "ēarēafin e zi tė morgut"... "Nuk mė besohej qė trupi yt tė rezistonte, - mė tha Efthimio. – Unė u habita. Trupi yt tė rezistonte! Trupi yt s'qenka prej mishi!...
- Unė, tani, doktor, kam pėrvetėsuar artin e tė rezistuarit dhe tė pėrballimit..., - i thashė. " (nga romani "Kryefjala e fatales" i K. Shabanit)
Nga Anton Gojēaj

1. Nė planin pėrmbajtėsor, Kristaq Shabani nė veprėn me titull jo tė zakonshėm pėr njė roman, "Kryefjala e fatales", paraqet odisejadėn e dhimbshme tė djaloshit Adonis, i cili nė moshė tė re operohet nga gurėt nė veshka, sėmundje kjo qė e pėrcjell gjatė gjithė jetės. Ai i nėnshtrohet madje pesė herė ndėrhyrjeve kirurgjike, por falė vullnetit sizifian pėr tė jetuar ēdo herė del fitues mbi bisturinė dhe madje ia del tė krijojė edhe njė familje normale, me bashkėshorten Lorelaj dhe dy fėmijėt e tyre.
Pėrmbajtja e romanit jep njė porosi shumė pozitive, optimiste, se njeriu duhet t`i bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr ta kėrkuar, gjetur dhe realizuar misionin e vet nė jetė dhe pėr tė mos u demoralizuar as nė ēastet mė tė errėta, kur vdekja troket me shumė padurim nė portėn e jetės sė individit. Sikur ka diēka nga "shpirti amerikan" Adonisi shqiptar i Kristaq Shabanit, as lėngata, as bisturitė nuk e zmbrapsin dot pėr tė ecur pėrpara.
Shpėtimi i tij quhet "dializa", sė cilės Adonisi, pasi mbetet pa tė dy veshkat, i nėnshtrohet ēdo dy ditė nė njė shtet fqinj dhe qė i mundėson atij vazhdimin e jetės.
Mirėpo, "Kryefjala e fatales" nuk rrėfen veē pėr cungimin e brendshėm, individual, por edhe pėr cungimin e jashtėm, shoqėror. Mbase cungimi i jashtėm (shteti qė izolohet nga bota) nė kėtė rrėfim sikur bėhet aleat i cungimit tė brendshėm (operimit tė veshkave tė dėmtuara nga trupi i pacientit, qė s`mund tė dalė jashtė shtetit pėr t`u mjekuar me njė teknologji mė tė avancuar).
2. Pėrveē si roman mbi fatin e njė individi, libri mund tė lexohet edhe si rrėfim pėrfaqėsues pėr njė shoqėri tė varfėruar materialisht dhe tė deformuar moralisht, e cila nė njėrėn anė propagandon lumturinė nė tokė dhe barazinė e tė gjithėve, kurse nė anėn tjetėr, derisa dikush qė ka peshė pėr sistemin mund tė dalė pėr t`u bėrė operacion, qoftė edhe pėr njė dhėmballė, nė Berlin, njė qytetar i zakonshėm e ka tė pamundur tė dalė pėr kurim jashtė vendit, megjithėse sėmundja e tij, nė rrethanat e kohės, nė vend nuk mund tė shėrohet me sukses.
Nė kėtė segment romani ravijėzon me "penelata ndjesore" dyfytyrėsinė e sistemit komunist nė Shqipėri.
3. Edhe periudha postkomuniste, apo e transicionit, e viteve `90, jepet me njė plasticitet gati-gati dokumentar. Pėrpjekjet e Adonisit dhe Lorelajės pėr tė krijuar dhe siguruar ekzistencėn e familjes nė realitetin e ri "kapitalist", si dhe veset dhe rėniet morale qė paraqiten nė trajtėn e deformimit tė raporteve ndėrmjet ortakėve, njė luftė e pamėshirshme kjo ku partnerėt deri dje tė ndruajtur, shndėrrohen nė rivalė tė pangishėm tė sotėm, mund tė merren si njė shembull tipik se si u zhvilluan disa gjėra nė Shqipėrinė e atyre viteve.
4. "Kryefjala e fatales" ka njė ndėrtim mjaft tė ndėrlikuar narrativ. Romani fillon me njė si parafjalė tė kryepersonazhit Adonis (Josif Buronjės), ku ai kapitujt vijues i quan "monologime, vargje e shėnime pambarim"... Disa (nėn)kapituj janė fletė tė ditarit tė Adonisit. Ka edhe njė monolog tė personazhit Bukurosh Era.
Narratori paraqitet si i gjithdijshėm, ai futet nė mendjen dhe ndėrgjegjen e personazheve dhe raporton pėr ato qė ata mendojnė apo ndiejnė.
Narratori nė roman rrėfen kryesisht nė vetėn e tretė, madje edhe kur pėrmendet Adonisi, qė ėshtė vetė narratori, pėr tė flitet nė vetėn e tretė, por herė pas here, befas dhe pa kurrfarė paralajmėrimi as arsyetimi, lexuesit i flet Adonisi nė vetėn e parė, e pastaj pėrsėri pa kurrfarė shpjegimi rrėfimi vazhdon nė vetėn e tretė. Kjo, edhe pse ndodh tė jetė njė lojė e qėllimshme e autorit, rrezikon tė shkaktojė njė konfuzion dhe paqartėsi tė vogėl te lexuesit e rėndomtė, ēfarė janė shumica pėrndryshe...
Teoricienėt e letėrsisė, Matias Martinez dhe Michael Scheffel thonė: "Tekstet narrative unifikojnė dy perspektiva tė ndryshme epistemologjike, tė praktikės-botės (lebensweltit) tė personazheve dhe asaj analitike-retrospektive tė narratorit.
Pėr ta kuptuar njė tekst narrativ, lexuesi duhet t`i ketė para sysh tė dy kėto perspektiva."
Narratori di mė shumė se personazhet e romanit, ai ndonjėherė e paralajmėron lexuesin ēfarė do tė ndodhė shumė mė vonė (prolepsė e vogėl): "Atė e priste njė furtunė mė e madhe, njė pėrleshje e pėrbindėshme." (f. 77), kurse fare kah fundi i librit ndodh qė narratori papritmas del jashtė kornizave tė ngjarjes dhe lexuesit i kumton se: "Ishin tė gjitha personazhet e kėtij romani, qė me aktin e tyre gėzoheshin, qanin, lotoheshin, ngjatjetonin dhe kėrkonin tė falurėn e madhe..." (f. 171). Kjo ėshtė njė formė e romanit me vetėdije pėr qenėsinė e vet romanore (nė teori e njohur si metalepsė narrative), qė ėshtė e shpeshtė sidomos nė prozėn bashkėkohore.
"Kryefjala e fatales" vėrteton se Kristaq Shabani ėshtė njė shpirt poeti edhe kur shkruan prozė, sepse romani pėrveē se ka pjesė tė tėra vargjesh, tė shkruara nga njė personazh me emrin "Poeti", anon shpesh kah shprehja poetike, me psherėtima, ofshama apo edhe thirrje mjaft patetike, qoftė tė narratorit apo tė personazheve tė tjera: "Polina nuk e donte mė veten; donte tė mbytej nė ēast, tė hidhej nga shkėmbinj tė theptė, nė ndonjė hon, dhe t`i jepte fund jetės. Eh, kėto vajzat, qė s`pėrballojnė dot "tė dridhurat e jetės, kulmet e dramaticitetit", veēse kėrkojnė gjithmonė shanse." (f. 43).
Kristaq F. Shabani ėshtė autor i shumė librave nė poezi e nė prozė, kurse romani "Kryefjala e fatales" paraqet njėrėn nga veprat e tij mė tė realizuara qė ka ēfarė t`i japė lexuesit, si nė aspektin e mesazheve ideore ashtu edhe nė planin e njė stili tė veēantė, polifonik, narrativ nė prozėn tonė bashkėkohore.
Box 1
Kristaq F. Shabani ėshtė shkrimtar i njohur nga Gjirokastra. Ka studiuar nė Tiranė dhe nė Shkodėr. Ka botuar shumė vepra, nė vargje dhe nė prozė:
Pulsi i dhimbjes, poezi, 1997; Kryefjala e fatales, roman, Athinė 1999, botimi i dytė Tiranė 2004; Jetari, monografi pėr prof. sssoc. dr. Vasil Bicin, Tiranė 2005; Pronori A. B. dhe astma e lindur, publicistikė dhe poezi, Gjirokastėr 2007, si dhe shumė vėllime poetike, me skica, me tregime, romane etj.
Ėshtė kryetar i Lidhjes sė Krijuesve "Pegasi" me qendėr nė Gjirokastėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
isuf ramadani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 34
Age : 42
Vendi : Prishtin
Profesioni/Hobi : Gjeografi
Registration date : 06/03/2009

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Fri Mar 06, 2009 12:49 pm

Tė gjith ne jemi engjėj sepse neve na ka derguar zoti i madh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Fri Mar 06, 2009 1:52 pm

ite ken mir se nuk kishim pas nevoj me prit neper semafora
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 170
Age : 33
Vendi : Prizren
Profesioni/Hobi : Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Fri Mar 06, 2009 5:47 pm

E ata qė thuhet se na ruajnė dhe c'janė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:35 pm

POETĖ
BASHKĖHORW SHQIPTARĖALBANIA
1.
Christaki F. Sabani Gjirokastėr


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:36 pm

CURRICULUM VITAEPersonal
InformationName:
KRISTAQ


Father: FORI


Surname:
SHABANIPlace of birth: Lliar, Zagori, Gjirokastėr


Living place: Gjirokastėr (lagjja “18 Shtatori”Pallati
87/4)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:36 pm

Family origin: Intellectual. Father, Fori, University degree;
graduated abroad, in
Greece; Grandfather Athanas Shabani,
University degree, American, Canadian, Greek citizenship. He lived in
Canada and NEW
YORK
(SHBA) for 60 years.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:36 pm

_


Profession: Teacher.


Actual position: profesionist writer.
Member of the Albanian writers and artists’ Association, honoured member and
member of the International writers
Association IWA with headquarters in
Ohio USA, honoured member of the writers and poets’ Association
“Xasteron - Zaloni” Athinė, Greece.


Foreign Languages: Perfect knowledge of
Greek, Italian; Good knowledge of Russian.

From 1995 in progress he is a journalist
of the “Euroelliniki” newspaper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:36 pm

_


Education:


High school degree


University degree, faculty of Languages
& LiteratureThe academy of Land Forces (multi-machines), Tiranė


University “Luigj Gurakuqi” Shkodra,
Faculty of History & GeographySeveral training courses in the
literary, publicity and military fields
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:36 pm

_Literary experience:
Defined by others:


I.
Poetic works:“The pulse of pain”


“Turn around to Pomona”


“A seat in Heavens”


“The Oasis”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Yellow strips”


“The breathing of the man”


“The Shining Medallion”


“The Trinomial f the Twittering”


“The fifth Season”


“I light the lips of Time”


“The inborned Asthma”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Eol, I pray to you”


“The Splendour f the Cross”


“I am a note on the Pentagram”


“Elegy of the Angel”


“Are gods mortal”


“The swarthy Girl with a Chingon”


“The Broken Virtue”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Mortal Epigram and the dancing of the Dream”


“Autumn’s Joy”


“Two Possessives”


The Opening
of the Curtain
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:41 pm

A passage of answers in a mirror of the soul
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:41 pm

II.
Prose:“The Subject of the Fatal” Novel


“The freed Prophet” Sketches & Stories


“The asphyxia of Ruiners”


“The Brides’ Meadow”


“Reflex in the Waterfall” (Self Anthology) 1, 2 for
children“Sara” Novel for children


“Kejda” Novel for children


“ Villas of the Formations” (The Braid of the Summer) Novel


“The colored Fainting” Novel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:41 pm

III.
Publicistique:


“Vitality”


“The Itenerary of the magic”


“Jorgo Boukas”


“Spiritual connection”


“The magic of the queen Chestnut”


“The reporter”


“The pearl”


“Intellect 2001”


“Intellect 2002”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:41 pm

IV.
Comedy


“The yellow worm - spider”


“The rotten night”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:42 pm

V.
Literary criticism


“The blue lane” critique, recence, analytics


“The Wind of the Shunning” Analitycs


“The lie with the Ring”
Diagram“Horoscope based on the Stars of Knowledge” Essay


“ There where the Swallows pay their Homages”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:42 pm

VI. Translations

1..“The galloping of the blue horse” writen by Panajota Hristopulu Zalone


2.
(Peace....
I am afraid)3.
“ETERNAL
TIME” Leta Kucohera


4.
“Painting
in a white sea”, Panagiota Zaloni5.
“KISSED
BY THE HEAVENLY STARS” IRO ALEKSANDHRAKI6.
With the white birds of the
sky
JOTA FOTIADHI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Mon Jan 11, 2010 4:42 pm

VII. Included in the
Anthology “With the flame of creation” Xasteoron – Zalone” Greece.His creations are included in many literary Anthologies
and Almanachs in the world. His poetries, especially those taken from his book
“A seat in Heavens” are published in the “Keleno” periodical magazine, “Pensa
aqui” Brasil, “Pomecia Notizie” Italy and many other magazines throughout the
world. During all this time he has published in the periodical literary press
in Albania from the year 1974 in the magazines “Ylli”, “Nentori”, “10 Korriku”,
“Shqiptarja e re”, as well in the newspapers “Drita”, “Zeri i rinise”,
“Mesuesi”, “Bashkimi”, “Zeri i popullit”, “Pararoja”, “Java” etc.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jemi tė gjithė ėngjėj..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 14 e 17Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: