Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jemi tė gjithė ėngjėj..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:35 pm

HUMORI QYTETAR ĖSHTĖ PJESĖ E FISNIKĖRISĖ NJERĖZORE

Dino Ēiēo

Veprat e tij tė pėrgatitura pėr botim:

1.“Ėshtė gomar vėrtet gomari?!…”fabula 2. “Kam dajko kalin”, fabula 3.”Vdekja e shqiponjės” vėllim poetik 4. “O njerėz , ju dua…” vėllim poetik 5. “Pallat dhe ndėrtesa”, fabul 6. “Dhelpra avokate” fabul 7. “Ariu I polit nė Afrikė” fabul pėr fėmijė. 8. “Madhėshtia e popullit nė vargje, kėngė dhe vaje”, studim. Ai ka strukturuar : 1.“Dritė nė rrugėn pa drita”, novelė 2.”Hapa nė tė njėjtėn rrugė”, novelė. 3. “Vrasja nė rrugėn Bardhyl”, roman.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:35 pm

Portret i gurtėThemelet e gurta futen thellė

si metastaza nė shkėmbinj guri.

Kėshtjellė e gurtė ngjason me njė vaporr

prej guri,

Shtėpitė e gurta qėndrojnė rreptė,…

Mbi kokat e tyre tė gurta

Catitė e gurta janė si pėrkrenare prej guri,…

Nė kalldrėmet e gurta

Hapat e gurta gricin reė e gurtė.

Nė shkallat e gurta kėpucėt e gurta

Lėnė gjurmė tė gurta.

Njerėz tė gurtė gatuajnė mendime tė gurtė.

Krijojnė karaktere tė gurtė.

Gjithshka e gurtė!

Nė kornizėn e gurtė

Portreti i gurtė i qytetit tim tė gurtė…

Buzėqesh nė mėnyrė tė gurtė.

Kėtu,

Dhe vetė ēudia ėshtė e gurtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:35 pm

TREMBĖDHJETĖ BILBILENJTĖO moj borė, o shkurt i rėndė,

Mblodhe djemtė tė gjithė nė kėngė,

Nė ato kėngė trimėrie,

U sollėn si u kish hije,

Tė gjithė djem Labėrie.

Kokėn lart, ballin larė,

e panė vdekjen krenarė

Pritėn vdekjen me pėrēmim,

Secili mė shumė se trim.

Degėt e rrapit shekullor

Si do mbajnė ata dėshmorė

Njė nga njė zgjedhur me dorė!

Secili shtat bajrak,

Sorqerdhėr pa zor nė bark!

Rrapi i madh i janiniotė

Nuk besoj qė t’I mbash dot,

Trembėdhjetė ashtu siē janė,

Trembėdhjetė male viganė,

Se dhe dheu do tė ulet,

Zemra e tokės do tė shkulet.

“Ngrehu, Bilbil, tė hedh litarė!”

“Prit, Vezir, tė pi cigarė

se nuk jam ēanak me dhallė,

po jam bilbili me pallė!”

“Prit, Vezir, tė krihem pak,

se e kam dhe pėr merak!”

“Prit, tė dredh kėta mustak’.”

“Prit, Vezir,halldup I Konjės,

Tė hedh shishen e kolonjės!”

“Prit, Vezir, mė sill njė dyjare,

tė dėgjojnė ato male,

tė binden qė s’kemi halle

“Prit, Vezir, tė sos njė valle!”

“Prit ,Vezir, kėngėn t’ia nis,

tė mbajnė iso tė shtėpisė,

nėnat lule tė Labėrisė!”

“Prit, Vezir, mė jep barot

qė ta kem nė atė botė,

se s’e jap xhanin dot!”

“Prit qė sharkun ta bėj palė,

se nė mal e kam njė djalė,

Ai hakun do tė ma marrė!”

“Prit, Vezir,kėtė llabane

Tė ma nisni nė stane

Se mbron djemtė nė tufane!”

“Prit, Vezir, mė sill pak vaj,

qė armėt gati t’I mbaj,

do t’ia nisim paskėtaj!”

“Prit, Vezir,Flamur sille

qė nė gjunjė atij t’I bie,

Shqipja Shqipes I ka hije!”Trembėdhjetė Bilbilenjtė

Vanė nė litar vetė.

Shqipja nga flamuri foli:

“Hej, Janinė t’u ēmend Gjoli!”

Rrapi I rėndė degė-degė

U vesh krejt nga rrufetė,

Buzagaz tė trembėdhjetė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:36 pm

DY BUZĖ TĖ GJAKTAI dua buzėt e gjakta ,

Si vampir nektarin e jetės tė thith,

shpirti tė freskohet

si freskon gjithēka anė e kėnd…

I dua buzėt e gjakta tė vėrtetėn,

s’I ndėrroj me asgjė,

nė botė e nė kohė.

Ato qėndisin gjithė jetėn

dhe shpirtin ma qėndisin

si njė cohė,

I dua buzėt e gjakta,

Sa I dua!!

Shikoj,….

Mijėra ylberė I ngajnė

Gurgullimės

qė bie pėrroi

zbret nga mali kthehet

det i gjerė…

I dua buzėt e gjakta,

mė tronditin thellė

siē trondit tokėn tėrmeti

dhjetė ballė.

Gjuha prej tyre ē’vendim

do tė nxjerrė “dy fjalė”: “Tė dua, do t’I nxjerrė vallė?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:36 pm

PO TĖ DUA!

Ajo vajzė aq e sertė,

Sytė e saj njėqind agime,

“Tė dua!” foli lehtė…

Eh, kishte brenda kjo pėrgjigje!…

Borė e shkrirė nė mes dimri,

Gurgullima e ujėvarės,

Kohė bilbilash, vlagu dehės,

Qė nxjerr toka nga Ugarėt!

Nė shtat gėrma Galaktike

U bė imja menjėherė,

Vezulluan mijėra diej,

“Tė dua!” kur the prerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:36 pm

LOZ DHE DUA

Aroma lulesh

Pranvere,

Qė tė ēmend…

Ėshtė mė e pakta

ē’lėshojnė

flokėt e tua;

Bilbilat

S’maten me zėrin tėnd,

Tė vdes

Mes flokėsh…

Nė timrin e zėrit:

Lus dhe dua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:38 pmMendoj qė edhe guri ėshtė inteligjent, sepse me njė ēekan tė vogėl e bėn edhe gurin mur,dhe gurin kalldrėm, edhe monument, edhe bazoreliev…

Zgjim i njė vlere tė re nė trevėn jugoreINTERVISTĖKorrespodentja e “Pegasi”-t:

“Si trokiti talenti te ju?”

Z.Dino Ēiēo:

“Talenti mė diktoi mua. Trokiti nė vitin 1963. Shkrimi im i parė pa dritėn e botimit nė gazetėn “Luftėtari”, pastaj vijoi nė gazetėn “Mėsuesi”, revistėn “Shqiptaria e re”. Humorin e prezantova te revista humoristiko-letrare “Hosteni” duke botuar “Unė, Safeti dhe Selimi”. Pėrveē poezisė, iu pėrkushtova qysh atėherė edhe fabules, por fabula ta ēonte kokėn nė “gijotinė”, ndaj shkrova heshtas… Kuptova qė duhej t’i shkoja pėr shtat kohės dhe rregullave tė saj tė ngurta… Pra, me zgjuarsi i shpėtova persekutimit…”

“Pegasi”:

“Cilat ishin fillesat e lidhjes me Letėrsinė?”

Z.Dino:

“Qysh i vogėl rashė nė “dashuri” me tė…. Pra, ka qenė “dashnorja” ime e parė…(Qesh) Unė lexoja, vėzhgoja dhe biles shfaqja mendime si dhe bėja analiza dhe studime. Por, kėto studime tė miat kishin edhe “fryrje”, qė unė vetė i diktoja, por i donte koha dhe i shkonin pėr shtat asaj. Shkrimtarėt e asaj kohe, kėtu nė Gjirokastėr ishin tė paktė,qė shquheshin , flas pėr tė mirėfilltėt dhe tė talentuarit, sepse kishte dhe “shkrimtarė” tė” pėrkėdhelur”. Nuk mė pėlqenin shumė as ata qė shkruanin pėr tė rriturit edhe as ata tė botės fėminore, Pra, s’kishin ndonjė shkėlqim tė veēantė qė t’i dallonte, paēka se i pomponin. Ata qė shkruanin me pėrjashtim tė rrallė kishin nivel mesatar nė shkollim, tė cilėt merrnin edhe “lejė krijuese”! Talenti vjen shpejt qė nė moshė tė re , siē i erdhi natyrshėm tė madhin Kadare…

“Pegasi”:

“ Njė fokusim i pėlqesės suaj apo njė stacionim i dallueshėm?”

Z. Dino:

“Mė ka pėlqyer gjithmonė Dritėroi, tė cilin e kam lexuar dhe e lexoj , sepse ai filloi tė niste “preludin” e lėvizjes sė zjarrtė poetike dritoriane. Pra, startimi I talentit tė Dritėroit fillon pikėrisht nė qytetin e gurtė dhe unė kam tė drejtė ta quaj “poet I qytetit tim”. Kadareja ėshtė mjeshtėr I figurės dhe njė gjeni letrash I konturuar tashmė plotėsisht. Kjo ėshtė e qartė pėr tė gjithė dhe pėr qytetin tonė padyshim ėshtė krenari jo vetėm e botės shkrimore. Dalan Shapllo mė ka pėlqyer shumė pėr disa tregime me stil tė veēantė. Vedat Kokonėn e quaj “linguist” tė madh …

“Pegasi”:

“C’mund tė na thoni pėr Eqrem Ēabejin?

Z.Dino:

“Jam mjaft” i vogėl tė vlerėsoj kėtė figurė kaq tė madhe…”

“Pegasi”:

“Po nė sfondin botėror?”

Z. Dino:

“Letėrsia botėrore mė ka pėlqyer gjatė gjithė jetės. Nė mėnyrė tė veēantė: Esenini, Bėrns, Hajne, Mikeviēi, Ēehovi, Cvajk, Hygo, Tolstoi, Dante Aligeri, Milton,Flober, Drajzer,Heminguej, Frojdi, Heminguej,Flober. Rilexoj Homerin, Aleksandėr Dumasin (i Ati), Turgenievin,…

U rikthehem disa herė vepravetė mėdha: Biblės dhe Kuranit…”

“Pegasi”:

“U pėlqen muzika?”

Z. Dino:

“Mė pėlqen opera klasike. Verdin e kam nė zemėr. Moxartin e kam nė shpirt. S’ngopem duke dėgjuar kėngėt popullore.”

“Pegasi”:

“Ju pėlqen piktura?”

Z. Dino:

“Kam qejf tė gjitha ngjyrat me dritė edhe sikur vepra tė jetė fare e dobėt artistikisht.”

“Pegasi”:

“Pėr skulpturėn ē’mund tė na thoni?”

Z. Dino:

“Mė ka pėlqyer gjithmonė skulptura dhe nė mėnyrė tė veēantė Muntaz Dhrami si dhe Stefan Papamihali, paēka se ka vepra tė pakta, por tė arrira. Ndėrsa nė pikturė nga gjirokastritėt mė ka lėrė pėrshtypje piktori Jorgo Kokalani…”

“Pegasi”:

“Nė lidhje me Universalen, shkėmbimin e vlerave krijuese ē’mund tė na thoni?”

Z. Dino:

“Ne gjirokastritėt gjithmonė kemi punuar pėr shkėmbimin universal tė vlerave, pėr “bashkėjetesėn kulturore”. Shkėmbimi i kėtyre vlerave ėshtė bėrė me theks se ne dimė tė vlerėsojmė tė bukurėn, atė qė ka vlerė, kjo si rrjedhojė e kulturės sonė. Ky shkėmbim ėshtė bėrė gjatė shekujve dhe Gjirokastra njihet pėr vlerat e saj. Kadareja i madh ka punuar pėr njohjen jo vetėm tė Gjirokastrės, por edhe tė Shqipėrisė. Veprat e tij janė tė njohura jo vetėm te fqinjėt, por edhe nė vendet e tjera. Grupimet e reja tė krijuara si Lidhja e Krijuesve “Pegasi” i ka dhėnė njė shtytje tė madhe njohjes dhe prezantimit tė Letėrsisė sė mirtėfilltė me botimet e bėra nė disa gjuhė tė autorėve gjirokastritė. Ėshtė njė punė me nerv, qė e nesėrmja do ta vlerėsojė. Unė nė kėtė aspekt nuk dua tė ndalem, por them se vlerėsimi do tė vijė. Qyteti ynė si dhe treva ka filluar njė lėvizje tė programuar dhe Letėrsia po ecėn nė linja tė reja. Duhet tė shmanget zilia. Ata qė punojnė dhe japin pėr Letėrsinė duhet t’i nxitim dhe t’i impulsojmė. Unė them qė mjaft autorė tė “Pegasi”-t po njihen sot jo vetėm nė vend, por edhe nė botė si rrjedhojė e lidhjeve universale me simotrat nė Itali, Greqi e tjera.”

“Pegasi”:

“C’mund tė na thoni pėr inteligjencėn?”

Z.Dino:

“Mendoj se edhe guri kėtu ėshtė inteligjent, sepse me njė ēekan tė vogėl e bėn edhe gurin mur, dhe gurin kalldrėm, edhe monument, edhe bazoreliev…

“Njėja” ėshtė mė shumė se “asgjėja”. Dhe nga e keqja mėson shumė…. Doja tė shtoja edhe atė pėrkufizim tė saktė tė Gėtes:”Edhe sikur Zoti tė mos ekzistonte ne duhej patjetėr ta krijonim atė…”

“Pegasi”

“Merrni pjesė nė ndonjė Shoqatė, Lidhje?”

Z. Dino:

“Unė kam qenė njė nga nismėtarėt e parė tė Shoqatės “Miqtė e Kadaresė”, por doja tė thosha se Kadareja nuk mund tė pėrvetėsohet nga njėri e tjetri, pra ėshtė i papėrvetėsueshėm. Ai ėshtė admirueshėm nga tė gjithė….”

Korrespodentja e “Pegasi”-t:

“Ku e ka burimin forca juaj?”

Z. Dino:

“Forca ime qėndron te tabani popullor…”

“Pegasi”:

“Ju falenderojmė qė dhatė kėto mendime pėr organin tonė letrar”.

Z. Dino:

“Edhe unė ju falenderoj per mirėsjelljen tuaj, vlerėsimin e bėrė dhe pėr punėn tuaj pasionante pėr tė mirėn e Letėrsisė nė botimin e organit letrar “Pegasi”, i cili tashmė po bėhet mjaft i njohur nė rang vendi.”

Intervistoi: Mirela Dudi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:39 pm

HETJONA T. SHEHU

“Nė krahė ėndėrrimi” poeziShehu, Hetjona “Nė krahė ėndėrrimi” poezi dhe skica

“Poetesha fare e vogėl”

ĒELSI I NJĖ PORTE TĖ VOGĖL

Ėshtė lehtė tė hapėsh njė “portė” tė madhe, por ėshtė vėshtirė tė ēelėsh njė portė tė vogėl. Poezia tashmė ėshtė bėrė e modės. Edhe nė ēast ėndėrrimi, dėshire vrapohet nė vargje edhe nė rast tragjedish kėshtu ndodh. Kėto ngjarje mund tė pėrjetohen emocionalisht vetėm nėpėrmjet vargjeve qė thonė shumė. Pra, kudo “flitet” me gjuhėn e vargut, por vargjet e “goditura” mbeten nė mendje dhe realizojnė efektet e tyre qė tė rrokin nga emocionet. Nė kėtė libėrth nuk flitet pėr lartėsi poetike, por pėr aftėsinė tronditėse, qė sjell njė emgjėll I vogėl, kur shfaqet nė njė hapėsirė qiellore, e cila shfaq vlerat e shpirtit tė saj tė brishtė qė I pėlqen tė kėndojė me zėrin e saj tė vogėl Atdheut, prindėrve, mėsuesve, gjuhėsshqipe, pranverės, motrės, librit, lirisė, princeshės Argjiro, pėllumbave e tjera.

Ēiltėrsi e tė kėnduarit ėshtė interesant dhe njėkohėsisht apel qė tregoi njė botė tė pastėr qė I jep mesazhe. Ē’e bėjmė dhe si e pėrdorim kėtė botė fėminore? E shpleksim , e prishim, e pleksim dhe e ngatėrrojmė. Kryesorja ėshtė qėta ngrėmė , ta pėrsosim. Tė nxitėsh, kur duhet ėshtė art. T’I japėsh impuls impulsit ėshtė diēka hujnore. Edhe nxitja ka dimensionet e saj. Nė moshėn e Hetjonės tė kesh njė vėllimth ėshtė e mundur dhe bėhet realitet. Pse? Ka diēka qė tė ngacmon. Le tė jetė kjo njė shtytje e mirė. Nė kėtė vėllim krahas rimimit ka edhe elemente tė modernizmit. Ne pėrzgjodhėm “substancėn” e kėtij vėllimi dhe ia paraqesim lexuesit tė vogėl, por qė kureshtia do tė prekė edhe moshat mė tė mėdha.

Zėri Iivogėl, kur ėshtė kumbues mbahet mend!

Kristaq F. Shabani

Gjirokastėr, Shkurt 2003

KUSH?

Tė ledhaton?

Tė pėrqafon?

Tė ėmbėlson?

Tė kėshillon?

Tė gėzon? Kush?

Zėri I shpirtit

mė fluturon tek zgjidh kėtė “kush”.

Gjithė kėto pyetje

nė prani tė Diellit, Yllit, Hėnės…

Kush?

Fytyra, shpirti, zėri I NĖNĖS!MOSHARRIM

Mėsuese e dashur,

shumė tė duam,

Nga mendja e vogėl,

s’ke pėr t’u harruar!

Pėr ne je dritė,

ndriēim pa mbarim,

S’ka forcė qiellore

nga ne tė tė fik’!ENIGMĖ E ZGJIDHUR

Kur isha e vogėl,

dikush mė ledhatonte,

mė pėrqafonte dikush,…

S’kuptoja dot ē’ish?

Tani e zbėrthej mirė tė fshehtėn time …

Enigma mė zgjidhet para syve…

FAMILJAFamilja ime: Pasqyrė e jetės sime!

Familja ime: Dashuria ime!

Familja ime: Harmonia e ne tė gjithėve!

Familja ime: Gėzimi i

i madh i fėmijve!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:39 pm

ZBUKURIMI I QYTETIT TIM

Pranvera erdhi me gėzim,

“Lulet” e pritėn plot lulėzim,

Zogjtė “ aventurierė” me cicėrim, …

Fėmijėt me nostalgji kėngėn rinisin,

Pemėt gjallėrinė japin,

Qytetin e gurtė me ngjyra e qėndisin…MBETETKjo fjalė dyrrokėshe

sa bukur tingėllon,

Zemrės sonė tė vogėl

dy nota tė ėmbla i mbeten

nė “pentagrame” pėrgjithmonė…E MIRA IMEMe motrėn

luaj, kėndoj , mėsoj…

Tė fshehtat vetėm

asaj ia tregoj.

Ėshtė aq e zgjuar,

ėshtė aq e mirė…

Pak tė rrėzohet

mė dhemb nė trupin tim.

Kukullėn e dua me shpirt.E DUA…Babit

I dashur me mua,

I ėmbėl me mua,

I drejtė me mua…

Mė dhuron dashuri,

vėshtrim tė embėl.

Mė thotė “shpirt”,

mė thotė “zemėr”…

Gėzohet babi pėr rritjen time…

(Bashkė me nėnėn…)Ėshtė gjithshka:

Na mėson,

edukon,

na ndikon

tė njohim botėn…

Si njė kopsht fėmijėsh

me lulembushur gjelbėron.

Ne rritemi brenda tij

dhe ai merr frymė brenda nesh,

na gjelbėron dyfish…

(Libri)1 QERSHOR

Lozim brenda gėzimit,

lozim brenda emocionit,

Tingėllim I afrimit

tė 1 Qershorit!

Shokėt e shoqet e mia

mė duket sikur fluturojnė nė qiell,

Ngjajnė me tufa zogjsh,

nisen pėr nė Diell!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:39 pm

ZOG I BUKUR I CICĖRIMITE bukur nė zemrėn tonė

papushin tingėllon,

Nėpėrmjet saj njohim botėn

qė na rethon…

Kjo gjuha shqipe

porsi zog

na bėri ne tė cicėrojmė,

na mbledh tė gjithėve tok…PRINCESHAIshte krenare si shqiptare,

luftėtare,

guximtare,

Nė dorė tė armiqve s’re…

Shumė vjet ti luftove,

sa u shndėrrua nė gur atje…

Me ėndrrėn tėnde tė madhe

Gjirokastrėn e ‘liruan,

vimė tė nderojmė si flamur ne!NĖ KRAHĖ ĖNDĖRRIMIĖndėrroj tė bėhem poete

kėnaqėsi e dije njerėzve t’u pėrcjell…

Ėndėrroj tė bėhėm mėsuese

vogėlushėve t’u mėsoj gjuhėn shqipe…

Ėndėrroj tė behem mjeke

tė shėroj tė sėmurėt e Botės…

Ėndėrroj tė bėhem pilote

me sytė e mi tė vrojtoj tokėn…

Ėndėrroj tė bėhem zog

tė fluturoj nė qiellin e kaltėr,

Njerėzve t’u dhuroj paqe.

Ėndėrroj tė bėhem magjistare

Botėn ta bėj tė pastėr…

Ėndėrroj tė bėhem… ėndėrroj…

Po vallė, ėndėrrimi ku do tė ndalet?90 VJET28.12.2002Pavarėsia: Ditė lumturie,

Pavarėsia: E lirė mosha ime dhe e tė gjithėve.

Pavarėsia : Lumturia e pėrbashkėt…

Anė e mbanė “lulet” festojnė si lulet,

Drejt tė ardhmes fėmijėt sulen!GJIROKASTRĖSQyteti I gurtė me njerėz tė urtė.

Triumfon Gjallėria,

bukuria, magjia…., prefektja.

Dal e vrojtoj qytetin nga Kėshtjella.

Mė shfaqet historia nė bedena…

Fantazoj tė nesėrmen tė bukur

si shpirti loz me notat e yjeve…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:40 pm

SHĖRBIMISa mall kam dhe sa dėshirė,

kur lexoj libra tė mirė,

Ata mua mė mėsojnė,

mė dhurojnė dituri,…

I lexoj plot kureshtje,

I lexoj plot gėzim

t’I shėrbej Atdheut tim!ATDHEMĖMĖDHENė shqip fjala “At”

bukur tingėllon…

Njė perlė e vėrtetė fjala

“Nėnė” tregon…

Dhe fjalėn “Mėmėdhe”

askush nuk ndėrron,

Por edhe fjala “Atdhe”

askush e harron.KEQTRAJTIMPse ndodh keqtrajtimi

me njė fėmijė?

Edhe ai ėshtė njeri,

ashtu sikundėr edhe ti.

Njeriu qė keqtrajton

gabon,

sepse fėmija

ėshtė ai qė tė lulėzon,

kėnaqėsi tė dhuron.

Njeriu qė pėrdor keqtrajtimin,

pronė,

shumė pronė ka pragun e njeriut.DRITĖ E YLL


I dashuri Atdheu im,


Sa mallė kam pėr ty,


Je Diell, je Hėnė,


Tė kam dritė nė sy!I dashur Atdheu im

je kėngė qė mė gėzon,

Nė mendjen me kujtime

Je yll qė s’perėndon!ME FJALĖN KUJTOVAMe fjalėn e kujtova

“Ajrin”.

Me fjalėn kujtova

“Tokėn”.

Me fjalėn kujtova

“Dheun”.

Me fjalėn kujtova

“Erėn”.

Me fjalėn ju kujtova

“Ujin”.

Me fjalėn kujtova

“Ilirinė”.

Me fjalėn kujtova

“Mjegullėn”.

I mblodha fjalėt me mundim

dhe shkrova: Atdheu im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:40 pm

LETĖRSIA ME FRYMĖMARRJE NDRYSHE
PEGASI 12, 13Organ i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA
NĖ VEND TĖ EDITORIALIT“I CUNGUARI ME EMĖR PRONOR”nga Kristaq F. ShabaniI CUNGUARI ME EMĖR PRONOR

Skicė

Ai tregoi me gisht… Natėn e ngrictė ia prenė gishtin… Ai prapė kokėfortė tregon kryneneē me cung. E panė nga “Dritarja e Pėrgjimit”… Natėn me pincė i shtrėnguan cungun. Ulėriti tmerrėsisht nga dhimbja… I thanė: “Do tė ta presim cungun deri nė rrėzė!…” Dhe i nxorėn dhėmbėt. U pėrbetua se s’do tė drejtonte mė Cungun…, se atij i interesonte tė ishte “Cungu” dėshmitar i gishtit tregues tė dorės.

Sa kthyen krahėt “ATA”, prapė “CUNGU” nė tė tijėn. Filloi tė kėndojė tė pėlqyeshmen kėngė tė Cungut… Por, ia “fotografuan” tregimin cungut. I erdhėn nė mes tė ditės me fotografinė, ku kishte dalė lakuriq “Llafazanėria CUNG”. Ata nxorėn nga milli thikėn lėshuese”xixash” ta prisnin nė rrėzė Cungun, por “I MENĒURI” ngriti dorėn dhe bėri shenjė: “Ē’merreni me Cungun? Cungu ėshtė “CUNG”!…”

Ata tė pushtuar nga habia ngritėn kokat dhe kuptuan kodimin.

“Zgjatu tė shpėtosh Cungun!…”- dhe i hapėn gojėn… “Pronori” nxori gjuhėn. Gjuha s’i ndjeu, nė atė ēast, pėrmasat e saj. Rrodhi gjak, qė sa hap e mbyll sytė ngriu nė ngjasim cungjesh tė prerė, tė vegjėl, nė fjalė tė prera me tinguj tė memectė… Gjithė CUNGJET e tjerė u lebetitėn duke fshehur cungimet.

Kishte filluar tregimi nga gishti - cung te gjuha-cung…

Eh, tani artikulacioni, gjesti ishin shpėtimtar. S’kishte ende tė cungėzuar TRURIN. Nė atė ēast iu kujtua njė thėnie lavdiplote: “Kot mos e nxirr shpatėn ( gjuhėn)!…”

Ata u larguan, duke i kujtuar se kishte ende dhe plotė pjesė tė tjera tė trupit ku mund tė cungėzohej.

E ndiente se ishte i destinuar tė kalonte nė njė proces tė gjatė CUNGĖZIMI dhe atehere PRONORI do tė quhej padyshim “PRONORI CUNG”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:41 pm

SOMNAMBULIZMI ENERGJIK.Si gjithė sonambulistėt ngrihet nga gjumi dhe kėndon kėngėn “Somnambulizmi”, tė cilėn e dėgjojnė tė gjithė me pėrjashtim tė “somnambulistėve”. Shoqėria shumė herė kthehet nė “SOMNAMBULE”. Nė momente tė pėrgjumura shfaq akte somnambule, pėr tė treguar se bėn fjetjen e madhe, qė i ngjan asaj kohe temperaturėultė, ku sythet pėrgatiten pėr shpėrthime... Idolėt, politikanėt, kronikanėt, zėdhėnėsit, qeveritarėt, kėshilltarėt, konsulentėt, gazetarucėt: somnambul. Shėrbyesit, erotikėt: energjikė. Parlamentarėt, tėrfili, lule “Margarita”: somnambul. Gjembi, sfilatat: energjike. Partet, preparatet, ndarėsitė, korrupsioni, pjesa e vjetėr e Kohės: energjike... Lumi: somnambul. Energjia: energjike. Partitura, mėndjemadhėsia, gjarpėrizimi, eksplozicioni, cmira, kuskuta, vargėzimi pushtetor: energjike. Dinamika, axhenda, klisma, pikturimi, kronika, shfaqja, pėrkujtimi,vlerėsimi: somnambul. Eliminimi fizik: energjik. Eliminimi mendor: energjik... Instiktet: somnambul...

“Po e Ardhmja, Qiellorja energjike si duhet tė jetė? Pa dyshim kėrkohet tė dalė nga somnambulizmi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:41 pm

MJERIMI I TĖ TJERĖVE NĖ KĖNETĖ: KOMEDIA E PASURIMIT

Thėnia, qė ndoshta tė gjithėve na mund, mė fanitet shpesh: “Sa pak dimė pėr njeriun qė thithim me tė nė tokė ajrin!”

Pse Kolonel “Redel” punonte pėr tė gjitha krahėt? Formulonte tė dhėna dhe tė jepte pėrshtypjen se i mbronte kėto tė dhėna edhe nga ana tjetėr e kthinės... Nė fund, pas gjithė atyre dėshtimeve nė operacione e vrasje njerėzish, Koloneli pėrfundoi nė “krisje” revolveri dhe njė “nekrologji” e shkurtėr e eliminoi nga skena e “pasurimit”, paēka se tė mjerėt me humbjet e tyre i ēoi nė kėnetėn e “SAKRIFICĖS”. A s’kemi dhe ne raste qė pas vetėvrasjes ėshtė shfaqur “USHTARI I MIRĖ SHVEJK”? 40 vjet rrėzohen si karakatinė nė 1ē10 esekondės! Fodullėku oborrtar nuk kursente mjerimin e tė tjerėve, veēse kjo suitė mendjemadhe tė jetonte nė pėrrallė, kurse “mjeranėt” nė mjerimin qė gatuanin vetė nė magje lotimi... “Nesėr ejani nė bulevardin “Mbret” e “Princ”, “Konteshė” e “Dukeshė” se do hapet sipari i kėnaqėsisė: “Lufta me dema apo “Loja me Dema” tė ushqyer mirė shfaqur vetėm nė kėto ditė argėtimi!...” Dhe Mjerimi del nga kėneta dhe kėnaqet me zbavitjen nė “Bulevardet me emra tė mėdhenj”... Pra kėrkohet popull, kėrkohet tė vijė tė zbavitet dhe “mjerimi”. Pėr disa orė tė marrė pjesė nė “gostinė” dhe “startimin e demave”. “Ejani tė lozni me balona, tė kėrceni pėr herė tė pestė me damat: kontesha, princesha, dukesha! Sot dhe vetėm sot janė kundėr Shėn Faustinit tuaj... Gėzojini me duart tuaja, shtrėngojuani belet hollakė... E dinė ato se ju nė raste tė tilla do tė “bleni” fjalorin mė elokuent, do tė keni etikėn mė tė gjetur... E dinė ato qė para se tė vini tek ato nė kėtė dancim “njėditor” do tė “banjoseni” disa herė... Kini parasysh shprehjen : “Kėto zonja “do tė dyshojnė” se ju nuk vini nga “Mjeranėt”, por jeni mė tė pasurit e Globit! Ndoshta ato do t’ju thonė dhe ndonjė rromuz dashurie. Mund t’ju kėrkojnė edhe takim, ta bėjnė kėtė pėr hobi se janė mėrzitur me burrat e tyre tė ngritur me “pompė” nė maja tė larta tė pasurisė, kur para do kohėsh ishin sekretarė partish, komisarė “drite”, nė poste kyēe!... Ideologu tha : “Le ta lėmė pėrkohėsisht pushtetin dhe pas do kohėsh ne qė i kemi ngritur tė gjitha organizmat do tė jemi mbi “kalin qimekuq”! Dhe ideja e tij e madhe sot ndriēon... Ia morėn pronėn shtetit. Shteti sakrifikoi se e brente ideja e shpleksjes. U ble prona e tė gjithėve me ca “pak financė” dhe “katet” u mėsuan me zotėrinj qė dje u flitej “shok, shoqe”. U shpėrndanė ca “fletė” me portretin e Heroit Kombėtar, por masat e mėdha tė sovranit popull mbetėn tė zhgėnjyer nė tejkulm!... Zhvlerėsimi total... “Anglo-Adriatiku”, kompani e madhe qė do tė mbyste “mjerimin” hapi kapakun e mjerimit dhe fluturoi... Aksionerėt e saj shtrėngojnė dhe ruajnė “relike” -dėshmi aksionere me firmime... Kohėt e Paturp!... Sa hap e mbyll sytė u gdhinė milionerėt e rinj qė mbinė nė njė truall ku nuk mbollėn farė, por u caktuan si me “dekretime” e urdhėra... Edhe mjeranėt thithin ajrin e mjeranėve tė djeshėm, tė cilėt u gdhinė me kėmishė njė ditė qė u ēvirgjėruan nga mjerimtarizmi i tyre dhe i humbjes sė parimit torturues: “Prona e tė gjithėve dhe prona e askujt”... Pompimi dhe kapardisja sillet nė njė truall tė brishtė monetar, ku njerėzit e mbetur tė thjeshtė nė pėrzgjedhjen kapitale dhe qė morėn letėr (pa) vlerė dėgjojnė “ofertat e ndryshimit”, “raportin mazhorancė-minorancė”, “oponencė” “monotorim”, “vjedhje”, korrupsion me aktorė tashmė tė kullarosur, mbrojtės tė vijės demokratike. Ata zihen e kacafyten sa tė ndajnė zonat e influencės. “Ejani tė shikoni, o mjeranė se ē’ndėrtime tė bukura janė bėrė me ndihmė evropiane!... Ejani pishinosuni te hotelet “Ekstra ,” Antarkdita”, Azia” “MĖKATI”, “DLIRĖSIA”, “PALMAT E GJELBRA”, “MOLLA E GOLLSTRUORTHIT”, “Kopshti Eden”, “Sozia”, “Binjaku”, “DOBIĒI I ADAMIT”, “FARSA E ALEKSANDRISĖ” “Rėnia e Kleopatrės” “Dyzimi”, “EROTIKA”, “Bamirėsia e Humanit”, “Pritja e Qiellit” “Kryengritja e detit”, “PUSHĖZIMI I ARIUT TĖ BARDHĖ”, “PELIKANĖT DHE PULĖBARDHAT”, “Dhelprat jo dinake”. Ejani se do tė gjeni “lėmoshėn” mė tė madhe tė Shekullit tė ri! Po erdhėt, do tė ndaheni nga mjerimi juaj pėr shumė ēaste. Do tė ngopeni me “Komedinė e Pasurimit” qė nuk e shkroi dot asnjė komedian... Pronarėt e vėrtetė janė nė njė skutė dhe hartojnė peticiono-protesto-deklarata pėr kthim pronash tė perėnduara! Pėr ta s’dihet kur do tė fillojė zgjimi. E ē’do prona ime tek ti? Mbretėron akti i dhurimit i detyruar! Koha shpleks dhe shkul flokėt e saj nė kėtė komedi-tragjike...ku njė “MJERAN” i djeshėm tė tregon TAPITĖ E NJĖ PRONE TĖ RRĖMBYER ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:41 pm

VARRI PA EMĖRIshte dėshira …

Rituali: Mbjellje pemėsh.

Vendi: Nė thellėsi pylli.

Emėrtimi : Vend fatlum pa emėr.

Thjeshtėsia: Flet hapur, pa pompozitet.

Varri: nulla crux, nulla corona.

Shoqėrizimi : I vetėm me shoqėri pemėsh, degė kurorėgjera.

Mbishkrimi : Nuk gjendet asgjėkund i shkruar.

Gjetja: Hamendėsia njerėzore, transmetim.

Historia: Njeri gjithėbotėror.

Mesazhi: Varr prekės i njė njeriu qė bėri epokė nė letėrsi dhe qė zgjodhi me dėshirė njė vend tė bukur prekės duke folur nė tė gjitha gjuhėt e botės.

Arkitektura: Natyrore me njė krenari dehėse.

Jetėgjatėsia: I barabartė me kohėrat.

Pasuria financiare: E papėrfillshme.

Pasuria shkrimore: E pamatshme.

Kush ēon lule: Vetė pylli i bukur me pasurinė e tij tė madhe, njerėzit e thjeshtė, njerėzit e letrave nga tė gjithė bota dhe kohėrat.

Pozicioni: I zgjuar...

Koncertojnė: Ansambli i Zogjve.

… vetė Leė Tolstoit.

Marrė nga Antologjia vetiake e autorit Kristaq F. Shabani

“Virtyti i gėnjyer”gjashtėtip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:42 pm“ KĖNGA ART DHE HISTORI”

Nė kėtė botim tė Rrustem Berishės, INSTITUTI ALBANOLOGJIK I PRISHTINĖS, na ka sjellė punimet e publikuara dhe tė papublikuara tė tij brenda viteve 1987 – 1998.

Vepra pėrbėhet nga tri tėrėsi. Nė tė parėn, bėhet fjalė pėr mėrgimin e shqiptarėve, shpėrnguljet e dhunshme, shėrbimin e detyrueshėm nė ushtritė e huaja qė ishin plagėt tona mė tė rėnda. Kėngėt riflasin me aktualitetet e zhvillimeve historike duke i afruar ngjashmėritė dhe identitetin e tyre nė periudhat e sundimeve dhe tė pushtuesve.Nė tėrėsinė e dytė, janė vlerėsuar vepra qė pasqyrojnė historinė e kėsaj pjese tė letėrsisė. Tėrėsia e tretė ka pėr qėllim tė theksojė dhe tė shtojė nderimin ndaj atyre qė interpretuan dhe rikrijuan kėngėn. Autori vlerėson se tėrėsia artistike e kėngėve historike jep mundėsi pėr hulumtime mė tė avancuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:42 pm

“SISTEME, STRUKTURA, RAPORTE”Vepėr etnolinguistike e Shefki Sejdiut vjen pėr tė plotėsuar atė pjesė tė pėrfaqėsimit tė leksikut tė shqipes nė zonėn ballkanike tė leksikut roman. Pėrveē linguistikės, Profesor Sejdiu, do tė vėrė nė shėrbim edhe elemente tė antropologjisė dhe tė logjikės, ndėrsa nga aspekti metodologjik do t’i mbetet besnik metodės deduktive.

Ai ėshtė studiues i diakronisė romane, ku shqpja zė vendin e merituar dhe komparativist nė fushė tė linguistikės, i cili i ka munguar shkollės shqiptare. Nė veprėn e tij shkencore reflektohet dendur linja shkollore dhe studimore e tij, pėr tė mos thėnė se ai ishte dhe mbeti pėrfaqėsuesi tipik i kėtyre zhvillimeve evro – amerikane nė fushė tė linguistikės, nė qarqet arsimore dhe shkencore tė gjuhėsisė shqiptare.Nė emėr tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” me qendėr nė Gjirokastėr dhe me Degė nė trevėn Jugore tė Shqipėrisė dhe jashtė vendit, urojmė Lidhjen e Shkrimtarėve “PETRO MARKO” VLORĖ me rastin e pesė vjetorit tė krijimit tė saj.Lidhja e shkrimtarėve “PETRO MARKO” Vlorė gjatė veprimtarisė sė saj ka dhėnė njė kontribut tė veēantė nė qytetin e Vlorės dhe mė gjerė nė fushėn e Letėrsisė sonė, duke u bėrė e njohur nė opinionin letrar.

Mjaft vepra tė shkrimtarėve tė kėsaj Lidhjeje, trajtojnė nė substancėn e tyre realitetin e sotėm tė jetės shqiptare dhe japin mesazhe tė mėdha pėr ecjen progresive tė vendit.

Nė tė ardhmen, tė dy organizmat e Shoqėrisė civile, do tė angazhohen pėr shkėmbim universal vlerash si brenda dhe jashtė vendit, duke organizuar veprimtari tė pėrbashkėta nė Vlorė e Gjirokastėr, nė Pėrmet e Tepelenė, nė Delvinė dhe nė Sarandė e tjerė. Komunitetet tona letrare duhet tė shtojnė konkurrimin edhe jashtė vendit si dhe tė organizojnė edhe simpoziume dhe veprimtari tė pėrbashkėta, sidomos pėr letėrsinė pas viteve ’90, sepse ne jemi krijesa tė pluralizmit dhe pasqyrojmė efiēencėn e mendimit tė lirė dhe oponent. Njohja reciproke e veprave tė krijuesve tė dy Lidhjeve do tė forcojė lidhėsitė.

Suksese nė veprimtaritė tuaja shkrimore!Sekretari i Pėrgjithshėm Kryetari

Sazan Gjomema shkrimtar, pėrkthyes Kristaq F. Shabani shkrimtar, poetPara disa kohėsh Lidhja e Shkrimtarėve “Petro Marko” Vlorė zhvilloi promovimin e librit “ Mė kėrkoni atje ku s’jam” vėllim poetik i poetit Anastas Bita. Nė kėtė promovim morėn pjesė shumė krijues. Paraqitja e veprės u realizua nga poetėt Idajet Jahaj, Albert Abazi. Mori pjesė nė promovim poeti FatosArapi, i cili, pasi falėnderoi Lidhjen “Petro Marko”, vlerėsoi veprėn pėr lirizmin qė e pėrshkon, pėr figuracionin dhe nė veēanti vlerėsoi mesazhet qė jep. Sidomos i pėlqeu poezia qė ka substancė misionin e poetit. Prof. Dokt. Bardhyl Gaēe dha mendim pozitiv pėr veprėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:43 pm

Sazan Gjomema ėshtė shquar nė fushėn e pėrkthimeve.Ai ka pėrkthyer nė shqip shkrimtarė tė kalibrit botėror si Ernest Heminguej, me tė cilin ėshtė “dashuruar”; Agath Kristin e tjerė. Sazani vijon tė pėrkthejė me pasion dhe transmeton te lexuesit “penelata” tė gjalla tė letėrsisė botėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:43 pm

PROBLEMATIKĖ E DITĖS

“Dekoracioni” i njė shėtitore nėn kėndvėshtrimin e njė biznesmeni pasionant

Duhet nisur ēdo gjė me art nga kryesorja dhe mandej avancohet

Pse nuk merret mendimi i njeriut qė interesohet pėr estetikėn?!…

Para fillimit tė njė procesi, progresi tė ndryshimit tė mentalitetit tė harmonizohet mendimi i specialistit dhe mendimi i komunitetit.

Pse gjatė projektimit dhe ndėrtimit tė objekteve,elementėve tė infrastrukturės bimėt dekorative shihen me syrin e “njerkės” ?

Nismat pėr tė bukurėn e marrin gjithmonė ata qė u dhemb duke prezantuar variante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:43 pm

Ē’KĖRKON KY NJERI?


Nga Kristo Stoja

*

Ecim trotuarit kryesor tė lagjes “18 Shtatori”kėto ditė tė zhegut pėrvėlues, duke u futur nga hija nė hije. Dikush ha njė akullore, dikush s’ngopet sė piri ujė. Njė plakė ka lagur njė shami dhe e ka vėnė nė kokė. Pleqtė pa pėrjashtim kanė vėnė borselinat. Vajzat, veē gjoksit dhe kurrizit jashtė, kanė ekspozuar qartazi barkun e kėmbėt. Njė grua qė bėn erė me gazetė, thotė: “ Shyqyr qė janė dhe kėto pemėt, se do tė ishim pjekur nė diell! Kur nevojiten mė tepėr, atėherė u dihet vlera.”

BAR - PIZZA

Vazhdojmė shėtitjen dhe njė erė e lagėsht aty – kėtu na pėrkėdhel. Kėnaqemi duke parė njė lulishte para njė lokali, na mbushin gjoksin me aromė lulet shumėngjyrėshe. Shatėrvanet dhe pasqyrat ujore na ftojnė tė lagim pak duart, faqet. Vetvetiu ke pranuar tė ulesh dhe tė pish diēka freskuese.1. STACIONIMI I KĖNDSHĖMKemi qėndruar nė njėrin prej lokaleve anės kėtij trotuari. Veranda dhe salla janė mbushur plot me klientė. Na bie nė sy njė gjelbėrim i kėndshėm, njė ndėrtim i bukur, i kombinuar pėrsosmėrisht druri me gurin e mermerin. Midis brezit tė gjelbėr, hapin kurorat manjolat gjethendritshme dhe, po pranė tyre, disa ndriēues dekorativė qė ia shtojnė mė shumė vlerėn kėtij mjedisi. Njė shatėrvan i bardhė qė e shpėrndan ujin nė disa “pjata” ėshtė vendosur si vepėr arti mbi njė pasqyrė ujore. Veē mbulesės karakteristike, kėtu gjithēka ėshtė sistemuar bukur brenda dhe jashtė. Edhe pse kemi qėndruar gjatė, nuk tė thotė “Ngrehu!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:44 pm

2. PĖRVIJIM I NJĖ NXITJEJEKur e pyesim pronarin, Asim Peta, se sa ka investuar kėtu, ai e anashkalon pėrgjigjen dhe tė del nė njė kėnd tjetėr:

- Unė dėshiroj tė bėjmė diēka tė bukur qe t’i shėrbejė qytetit. Kaq ėshtė pak. Ja, shiko sa bukur duket dhe lokali poshtė meje, me atė lulishte tė qėndisur. Po kėshtu, lulishtja para Bankės Tregtare, njė lulishte qė po e bėn z.Ylli Asllani para objektit tė tij, etj. por ka plot dyqane dhe institucione qė kanė vend si edhe ne, tė cilėt mund tė pėrshtatin lulishte tė bukura. Me pak investim, para njėsive tė tyre, mund tė ndėrtojnė diēka pėr zili.

Asimi, ky njeri i qetė dhe me vizion, matet tė thotė diēka. E dėgjoj me kėrshėri dhe interes.

- Mendoj se nė kėtė trotuar, por tani tė them nga ana e rrugės, del diēka e bukur. Unė kam parė edhe jashtė shtetit, edhe nė Tiranė qė, buzė trotuareve, nė kufi me rrugėn, bėjnė breza tė gjelbėr. Do tė ishtė njė gjė me tė vėrtetė fantastike dhe funksionale qė, prej stacionit urbanit(aty ku shiten gazetat) e deri te kryqėzimi para ish – NPV – sė, tė ndėrtojmė njė bordurė tė gjelbėr ku, brenda saj, tė ngrihen pemėt e rrugės dhe shtyllat e ndriēimit elektrik. Kuptohet qė bordura do tė ketė shkėputje, atje ku u takon vijave tė bardha, pra qė njerėzit do ta kenė tė nevojshme tė kalojnė nė krahun tjetėr tė rrugės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:44 pm

3. PIKETIM PROJEKTIKur e pyesim pėr hollėsira, Asimi ėshtė nė gjendje tė na sqarojė me detaje. Ai mendon se kjo bordurė mund tė mbillet me ligustėr ose pitospora. Pėr pemėt e rrugės, biznesmeni nė fjalė, mendon se ato egzistueset nuk janė tė pėrshtatshme, pasi janė tė ndryshme dhe me vlera tė ulėta dekorative. Asimi shprehet se kėtij brezi tė gjelbėr do t’i shkonte si pemė dekorative manjola, e cila, veē kurorės dhe gjetheve tė ndritshme, ka lule tė mėdha, tė bukura dhe me aromė. “Do tė mė pėlqente qė edhe ndriēuesit rrugorė tė zėvendėsohen me tė tjerė, mė dekorativė, mė bashkėkohorė.”

Brezi i gjelbėr, midis pemėve dhe shtyllave tė ndriēimit, do tė rriste vlerat estetike tė trotuarit, do tė shėrbente si kufizues pėr kalimtarėt, duke evituar edhe mundėsinė e aksidenteve nga dalja nė rrugė vend e pa vend e njerėzve nė korsinė e makinave, do tė ulte sasinė e pluhurit, do tė pakėsonte radiacionin, do tė zbuste temperatutėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:44 pm

4. ZGJIDHJE: KU MUND TĖ EKSPLOROHEN FONDET?Ėshtė e qartė se, qė t’i hysh kėsaj pune kėrkon prishje dhe fonde. Asimi thotė se do tė prishet vetėm njė shirit deri 40 cm i trotuarit. Para gėrmimit, do tė bashkėpunohet me TELECOM, KESH dhe Bashkinė, pėr tė mos dėmtuar dhe pėr t’i zėvendėsuar me tė kohės ēdo gjė qė del e nevojshme. Kurse pėrsa u pėrket fondeve, biznesmeni pasionant mendon qė kjo punė tė me bashkėrendim tė kontributit tė komunitetit,PNUD – it dhe bashkėsisė. “Jam i sigurt qė komuniteti do tė ndihmojė, dikush me punė, dikush me lekė.” Fillimisht duhet bėrė sensibilizimi , gjė tė cilėn ka si qėllim ky shkrim.

- Po pėr krahun tjetėr tė rrugės, – e pyesim, - ē’mendim keni?

- Le tė bėjmė kėtė fillimisht, - pėrgjigjet Asimi, - madje, edhe kėtė, nė disa faza. Pastaj oreksi vjen duke “ngrėnė”.Gjirokastėr, 5 korrik 2003

“Metamorfoza e kohės”, roman nga Agron ShelePas njė kalvari tė gjatė, stėrmundimesh dhe lodhjesh nė botėn shkrimore prozatori “starton” me romanin e tij tė parė, I cili ka pėrjetime, dramacitet kohėsh dhe pėrplasje mentalitetesh ndėrmjet brezave. Ėshtė shumėe vėshtirė tė transformohesh, tė ndryshosh psikologjinė mendore dhe sociale.Personazhe tė besueshėm,tė skalitur me tiparet e tyre tipike. Berti kalon nė proces martesor me Klarėn,mėsuese nė profesion dhe lind fruti I dashurisė sė tyre , e cila quhet me njė emėr tė bukur, Marsela. Pra do kohėsh Klara ka “lėnė” njė dashuri tė parė me Kirin. Mjedisi pėrflet. Personazhet veprues ndeshen me kėtė mjedis qė mezi transformohet. Ndoh dhe e paprtiura e madhe Klara goditet nga njė sėmundje e rėndė, qė I sjell si pasojė vdekjen. Para largimit nga bota ritakohet me Kirin. Pėrjetime,dhimbje,lot,kthesa. Marsela rritet . Pas vdekjes sė mamasė sė saj shkėputen lidhjet me familjen e Klarės, por ngjarjet precipitojnė.Kujtime,rritje, dramadhe lidhėsi. Romani I parė I Agron Sheles ėshtė premtues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:45 pm

“IMPULSE” , NOVELĖ

NGA DĖSHIRA MEZINI

Botim i Lidhjes sė KRIJUESVE “ Pegasi” ALBANIA me qendėr nė GjirokastėrNOVELĖ E RRĖFIMIT POETIKIshte miqėsia e vjetėr me autoren e librit qė mė prezantoi me dritėhijet, dashuritė, pėrjetimet, dhimbjet e jetės sė personazheve Donietė, Adam, Shpend. Skalitja e tyre vjen te lexuesi nėpėrmjet njė poetike tė shkėlqyer, tė rrallėndeshur nė prozėn shqiptare, aq sa gati – gati, ndien se ke tė bėsh me njė rrėfim tė vėrtetė poetik. Gjithēka jepet me metaforė, simbol, krahasim, epitet. Magjia e fjalės, e humorit qė autorja pėrdor, gjithsesi funksional dhe tė dhimbshėm njėherėsh, burojnė nga dashuritė qė s’mund tė vdesin. Lajtmotivi “ Dashuri pėr Jetėn” ndeshet deri nė rreshtin e fundit tė novelės. Pėrvėlimi i fjalės sė pathėnė e bėn botėn e heshur tė Shpendit tė ndriēojė…

“ Don jetė, don dashuri; o njeri, guxo t’i arrish pėr t’u ndier vetvetja.” Pėrballė vitales, dashurisė Donietė – Adam dhe Heshtje – Shpend, jo pa qėllim nė vepėr ėshtė vėnė ajo qė kurrsesi s’mund tė quhet “dashuri”, banaliteti i njerėzve tė pushtetit. Me ide tė tilla si “Po kush e vė re kėtė?” (ėshtė fjala pėr shpirtin e braktisur). “Po kujt i duhet kjo?” (pėr shpėrfillje ėshtė fjala kėsaj here). “Po zemra?” (qė pėrbėn ndoshta refrenin e ngjarjes), autorja jep brutaliten, barbarizmin, indiferencėn dhe pse jo, njė naivitet tė skajshėm tė mikrobotės qė rrethon personazhet me njė natyrė tejet tė prekshme. A s’ėshtė miop e naiv ky mikrorruzull qė personazhin Adam, qė e ka krejt tė shpallur brengėn e dashurisė, e merr pėr njė tė dehur? Personazhi kryesor thėrret nė njėfarė mėnyre:

“ Shpirti im do vetėm gėzim, dashuri dhe paqe”, por pėr fat tė keq kjo i privohet, prezenca e njė fundi tė tmerrshėm, vdekjes, ėshtė mė pak e dhimbshme se vetė jeta, e cila vazhdon, tmerri pa fund i personazheve tė tjerė qė mbeten gjallė.Antoneta Mallta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:45 pm

PROZĖ E POEZI

Petro DUDITHONĖThonė,

qė trimat i merr plumbi nė ballė;

Po pas shpine

Ē’i kanė ato plagė?!…KOHĖT ME MASKĖVė maskė palaēua

e ne qeshim.

Vė maskė banditi;

O qajmė, o vdesim.

Kur kohėt vėnė maskė,

Ē’duhet tė bėjmė?

Ē’duhet tė presim?IMITIMEdhe qeni

me njeriun

nė paqe do tė rrojė.

Po i zoti i tij

kėrkon ta kafshojė.Agron SheleĖngjėjt aborguesDemonėt dhunues braktisėn

perdet errrėtuese lėshuan poshtė kėmbėve

dhe u zhdukėn,humbėn nė vetveten e largėt.

Qielli shndriti.

Ėngjėjt zbardhėn zymtėsinė hapėsinore.

Mikluan shpirtrat e vdekur, tė harruar.Thundrat e ēelikta tė kuajve frelėshuar

zbuten egėrsisht, s’harruan.

Mallkimin shpėrndarė

nė shtresa paqėsore kėrkuan.

Larg, shumė larg ndodhej krateri,

gjurmėt pėrhumbnin tutje pėshtjellimeve.TETOR

Mijėra gjethe tė vrara prekin trotuarin.

Erėmarrėzia i shtyn ca mė tej.

Harresa e largėt Øpret ndaj qytetit

tė mund sa mė tepėr tė rrėmbejė.

S’mbaron kėtu mėkati i filluar,

zogjtė e fundit nga shtėpia zbon.Kur mėngjesi shkopin e parė hedh,

lotvuajtjet jetime asfaltin miklojnė.

Era bredhacake sulet poshtė liqenit,

gjurmėkujtesat gėrvish thonjzhveshur.E nesėrmja pėrcjellme”fshesėn” ndėr duar

ankthin e mbledhur nga shtresat e dyshuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jemi tė gjithė ėngjėj..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: