Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:54 pm

fla


MUHARREM KAMANI
“ERĖ E VISEVE TĖ MIA”

SHTĖPIA BOTUESE “FJALA E QIRIRIT” PĖRMET

LIDHJA E KRIJUESVE “PEGASI” GJIROKASTĖR, ALBANIA, 2002

KAMANI MUHARREM

“Erė e viseve tė mia”

poeziRedaktor: Lumo Kolleshi

Recensues: Dhimitėr Miti

Kopertina: Andrea Tane

Nė kompjuter: Jorgo Telo

ISBN 99927-807-6-2

821.18-1

Copyright © Muharrem Kamani 2002

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:55 pm

JETA ĖSHTĖ POEZI,
POEZIA ĖSHTĖ KĖNGĖ
Autori

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:55 pm

I.
NIS


ERĖN
MĖ SHFAQEJ NAIMI

Nė Frashėrin e “afėrt”

Mendja mė vėrtitet,

Nė pyjet me borė

Mrekullisht ngjitem.Nė orėt e ditės ,

Nė orėt e Natės,

Mė shfaqej Naimi

Sa hapja kanatėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:55 pm

AMANETINjė grusht dhe nga toka mėmė,

Pikon gjaku i shqiptarit,

Amaneti nga tė rėnėt

Mė i rėndė se vetė mali.Rrėke na derdhen djersėt,

Truallin tonė vaditim,

Si dėshmorėt gjakun derdhėm

Dhe lirinė ne po rritim.Ja, ku janė fare pranė,

Nė kodrat e historisė,

Prehen trimat radhė- radhė

Si ushtarė tė lirisė.Nė beteja dhe fitore

U mbajmė prapė nė ballė,

Lapidarė e pėrmendore,

Brezave veē tė gjallė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:55 pm


HIMN LIRISĖ

Si na ka ndjekur kjo fjalė,

Mbjellė qysh nė lashtėsi…

Qė nga Arbrit dhe Dardanėt,

S’ka ndryshuar dhe tani.Kemi ardhur nga Ilirėt

Dhe ky emėr ka kuptim,

Ka kuptimin e Shqiponjės

Ngritur lart nė fluturim.Ka kuptimin e folesė

Madhėshtore tek njė shkėmb,

Qė s’pranon asnjė krijesė

Brenda saj tė bėjė vend.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:56 pm

YJET NĖ QIELLINE HISTORISĖC’kanė malet qė psherėtijnė,

Shqiponjat pse fluturojnė?

Abdyl Frashėrin mos kėrkojnė?Plot halle vėllai i madh,

Lindur nė male yll i rrall’.Pranė Frashėrit,

pranė Prizrenit,

Lėshon kushtrimin:

Clirimi i vendit…Kokėn lart ngrė Abdyli,

Vėshtrimhedhur te FlamuriJetėgjat Samiu, Naimi

Me vėshtrim tė qartė nga guri.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:56 pm


BURIMI I NAIMIT

1.

Madhėshtor ngrihet

Guri shekullor,

Guri i Naimit,

Guri arbėror.2.

Pranė, farė pranė

Gurit tė Naimit,

Sjell “ėmbėlsinė”

Uji i burimit.3.

Burimi gurgullon

Nga buz’ e bilbilit,

Sjell nė kujtesė

“Pirjen” e Naimit.4.

Te burim “Naimi”,

Ulet Dritėroi,

Oh, uj’ i lajthinjtė

Prapė gurgulloi!…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:57 pmNĖ PIEDESTAL TĖ KĖNGĖSUdhėtim kėngės pambarim,

Horizontit tė paanė,

Mbi tela lahute, ēifteli

Klarineta mbush kabanė.Zbresin tingujt nga malet - gurė

Futėn thellė nėpėr breza,

Nė piedestal tė kėngės s’ vdes kurrė,

Rron sa tė ketė vetė jeta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:57 pm

Yjet E KĖRKOJNĖKushtuar Skėnder Caēit, “Hero i Popullit”,

rėnė nė fushėn e nderit mė 16.10.1943 nė Grybec tė Gur- Oparit

1.

Leskovik, o gur i bardhė,

Gjurmėlėnuri nė histori,

Si pėrherė prapė nė ballė

Mėmėdheut pėr liri.

2.

Kreshtangjiturat pėrpjetė

Kala natyrore,

Kryelartat te retė

Ngjajnė fole shqiponje.

3.

Melesini shkėmb e gurė,

Ngulur nė llogore,

Pėr Atdheun qėndron mur,

Istikam e pėrmendore.

4.

Skėnder Caci djalėria

Kishte halle tė mėdhaja,

Kėndoje nga Biovizhda:

“Melesini maja, maja…”

5.

Me Qemalin e bashkoi,

Njė qėllim, njė ideal;

Nė njė bangė mėsonim

Edhe gjakun bashkė dhanė.

6.

Ndėr dyqind petritė

Projekt, portė ylberi;

Lėshon flakė e dritė:

Menēuri Skėnderi.

7.

Si njė shqiponjė mali

E etur pėr liri,

Kur fliste Komisari,

Bilbil si ai.

8.

Lart te Guri i Kamjes,

Grybeci ē’ka vallė?

Komisar me halle,

Merr plumb nė ballė.

9.

Gjaku pika- pika

Vazhdonte t’i binte;

Mbi kartat e bardha

Betimin e linte.

10.

Currilat e gjakut

Po jepnin alarmin,

Sinjali i sulmit

S’ndalte partizanin!

11.

Skėnder Komisari

Mbi armik i pari,

Fluturon Shqiponja …

Zjarr istikami.

12.

Malet pse oshėtijnė?

Shokėt s’ besojnė.

Yjet e lirisė

Caēin e kėrkojnė.

13.

Nė Biovizhdė ,

gjallė nė monument;

Ja nė brez tė parė

Skėnder Caēi flet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:57 pm

RRĖFENJA

Mė shkoi burri nė kurbet,

Bubu, unė e mjera!…

Dikush tjetėr po troket;

Si tė shkoj te dera?Mos ėshtė ndonjė mjekėrzi,

Vjen tė shlodhet pakėz?!

Jashtė gjėmon e fryn stuhi…

Ku ta shkojė natėn?T’ia hap derėn apo jo?

Nuk na sheh… veē nata.

Mos fėmijėn do ma zgjojė?

Bubu, unė e ngrata!Do tė shkoj e t’i vė portės

Peshėn mė tė rėndė.

Do t’i ndrydh ndjenjėn e moshės,

Do t’i shkel me kėmbė…Qyqja, si mė bėkan veshėt!

S’ka njeri te dera.

Asnjė zė nė udhė tė madhe;

Jashtė troket veē era…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:58 pm

DIKUR SI LULEE BRISHTĖ

1.

Dikur ish si lule e brishtė,

Ves’ e diellit e spėrkaste,

Lahej e tėra nė dritė.

Syr’ i keq dot s’e kapte.

2.

S’kuptonte pse buzėqeshte

Ēdo djalė me lakmi.

T’i puthte pak syēkat deshte,

Tė binte nė dashuri.

3.

Ish e urtė porsi njė shqerrė;

Me zemėr besoi njė djalė.

Larg atdheut kokėprerė

E la zogėzėn duke qarė.

4.

Pastaj i solli tė tjerė

Me kurth krokodili.

Vuante vajza e mjerė,

Tretej, tretej si qiriri.U vyshk, siē vyshket njė lule.

Trupin sot e shet pėr bukė.

Ajo malin mban mbi supe,

Kur i thonė: “Prostitutė”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:58 pm

PĖRSE?

Erdhi babai nga kurbeti

Bashkė me plakun e Vitit tė Ri.

Gojėhapur fėmijėt i gjeti;

Nuk mundi t’i ndihte ai.Solli njė burrė tė plakur,

Kokėthinjur, ballėrrudhur,

Trupeshkė pėr vdekje rrahur…

Syve drita u kish humbur.S’ mund tė sjellė ėmbėlsira,

Lodra, rroba, para, bollėk.

Dhe Viti i Ri qė sjell mrekullira…

Ē’tė ishte kėshtu ky tersllėk?!Mėrguar vetė mbarėsia

Nė kohėn qė krimi vulė mban.

Pėrse s’na ndihmon as Perėndia?

Dhe malet kryet ulin e qajnė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:58 pm


NĖ BUZĖ MBAJNJĖ LULEOh, bija ime, tė lutem,

Mos e mbaj lapsin nė gojė!…

Maja e tij ėshtė e mprehtė,

E helmėt si shigjetat indiane.

Ka diēka prej hekuri tė nxehtė

Nga putra e maces mbi koren e plagėve.Jo lapsin nė gojė, bija ime!

Njė lule do tė jetė mė mirė.

Nuk je taksidare pėr tatime,

Nuk je burokrate e ngrirė.Ngrirjes i mungon dhe koka.

Veē hijen mban nė zyrė.

I mungon Qielli dhe Toka;

Tė kafshojė lapsin ka detyrė.Ka dhe gjykatės tė mjerė,

Krekosur me lapsin nė gojė.

E njomin lapsin me vrer;

Vaj medet, mbi kė do qėllojė!Mos e mbaj lapsin ashtu, bija ime!

Nė zemėr si hushtė ngule!

Pastaj zėr e mbaj shėnime,

Midis buzėsh mbaj njė lule!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:59 pm


PRES

Pres…

Tė largohet e Liga,

(Paēka se pritjen s’e duroj)

Mirėsia tė mbuloftė,…

Tė ngrihesh si lis nė shqotė;

Zemra tė mė gėzohet,

Tė mė bėhesh Hėnė e plotė…XXXI dėshiruar jam…

Vetėm pak tė prehem do desha.

Ky ėshtė sot Planeti ynė;

Vetėm nėn dhe nuk ka “ēimka” e “pleshta”.sssI pasur je,

Sa tė blesh botėn tė tėrė.

Varfėrinė mė tė madhe ke,

Kur s’di me tė ē’duhet bėrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:59 pm


STATUJA E GJALLĖ1.

Desha tė fluturoj

me krahėt e njė zogu,

Tė shoh male, fusha,

lule ngjyra – ngjyra.

Me fluturat e borės

tė ikim sė toku;

Tė mė ēelet njėherė

tė vetme fytyra.

2.

Do desha pakėz

dashuri me gruan.

Rakinė me meze

ta pija me shije.

Tė humb mes njerėzve

si bleta nė zgjua,

Erashka dollarėsh

gjithkujt t’u shpie.

3.

Dua tė jem gjithēka,

por nuk mundem;

Sot s’jam mė tepėr

se njė hiē…

Statujė kam ngrirė

e dot nuk tundem,

Statujat e gjalla

tregojnė diē…

4.

Statujė e mbetur

kur humb pasurinė,

Se paturpėsisht

ta ka vjedhur dikush;

Ngrin si njė kukull

nė vitrinė.

Nuk tė shkrika

dot asnjė dush.

5.

Sot kam mbetur

vėrtet njė statujė

Edhe pse ende

nuk quhem i vdekur,

Edhe pse nuk kam

as nam e as bujė.

Edhe pse nuk jam

nė gips apo hekur.

6.

Qeveria e ēoi

dhe bukėn nė qiell.

Taksė nuk ka

veē shiu qė bie.

S’mund tė ngrohem

dot as nė diell.

Krimi pas kthese

rri nė hije.

7.

Ndaluar e kam

tė qaj e tė qesh.

Ditėn ma lėnė

tė rrah ujė nė havan.

Presidentin

nga darka nė mėngjes

E gjej cep

mė cep nė ekran.

8.

Pas tij mė del

njė nėnė plakė,

Si shqipe

e zbritur nga mali:

- Paratė?

Ē’i dua paratė?

Djalin e vrarė

ma ngjallni?

9.

Kėshtu e shtyjmė

dhe darkėn.

Streset na e bėjnė

gjakun ujė..

Pėrtypen fėmijėt

e s’flasin

Dhe ata ngrirė

si statujė.

10.

Nesėr do tė gdhihet

prapė ditė;

Statujat do shėtisin

nė qytet.

Ah, prej tyre

mos kini frikė!

Ato kanė

botėn e vet…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 9:59 pm


KRESHMĖ E MADHEI.

Ejani, zotėrinj,

tė blejmė ėmbėlsira,

Mish, zarzavate

dhe pije!…

Tė veshim rrobat

mė tė mira;

Dėgjoni gėrnetėn

si bie.

II.

T’u blejmė fėmijėve

tullumbace,

Lodrat mė

tė mira nė botė.

Mos harroni

ushqimin pėr mace…

Dėgjoni orkestrėn,

se ē’thotė.

III.

Priftėrinjtė t’u bien

kambanave,

Hoxhallarėt

t’i zgjojnė minaretė;

Edhe pse

s’ėshtė festė fetare,

I ftojmė perėnditė

nė kėtė festė.

IV.

Sot na i prenė

asistencėn sociale.

Njė vit mė parė

na flakėn nė rrugė.

A s’ėshtė kjo

njė kreshmė e madhe?

Le tė trokasim

me pjata, me lugė.

V.

Ejani, shokė tė flakur,

tė marrim patate,

Vezė tė prishura,

domate, portokalle!…

T’ia themi si nė parajsė

kėsaj nate.

Udhėve tė botės

na hodhėn nė valle…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:00 pm

MALL DHE BRENGĖPĖR VENDLINDJEN(Nga vizita e parė e atdhetarit Thanas Laska nė fshatin e lindjes.)Ah, o moj Kreshovė,

Kreshovė e Shqerisė,

E gjeta gėrmadhė

Pragun e shtėpisė.Qaj, moj zemra ime,

Qaj ti pėr shtėpinė!

Nė kopshtet me lule

Shkove fėmijėrinė.Shkova nė kurbet.

Shumė vonė u ktheva.

Lulet s’gjejnė vend;

Mbuluar plot ferra.Po prapė e bukur

Ti dukesh pėr mua.

Ma zbresin pleqėrinė

Livadhet e tua.Pėr fshatin e largėt

Malli mė kish marrė.

Mora njė grusht baltė;

Kujtoj ato anė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:00 pm

¤¤¤Lmtumirė e dashur,

Po tė lė tė mjerė…

Me lot nėpėr sy,

Kur kujtoj kurbetnė…


NOTAT E JETĖSI. KĖNGĖT E JETĖS

Nėnė!

Sa krenare kjo fjalė!

Kėngė dhe jetė,

Muzikė e gjallė.Ēdo notė e zėrit tėnd

Peshė ma ēon zemrėn.

Dhe sonetet mė tė bukura

Nė piedestal kanė nėnėn!


II. LETĖR NGA NĖNA

Sot mora letėr nga nėna.

Brenda saj – njė fije bari…

Mė sjell vlagėn e tokės,

Kokėn e grurit tė porsambirė,…

Mbi tė gjitha porosia e saj,

Shton merakun nė Taroninė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:00 pm

III. PREHJE E GJALLĖ

Te bregu atje lart, te burimi,

Dashuria jote mė solli, nėnė!

Aty ku vesa mbulon blerimin;

Aty ku eshtrat e tua kanė rėnė.Shpirti dhe zemra mė pikon;

Vajton si mbi lule vesė e lehtė.

Kujtimi m’i sjell lotėt pėrgjithmonė,

T’i derdh varrit tėnd tė thjeshtė.Lulet mbi ty, thesar i ēmuar,

Vijnė tė tė puthin ėmbėl;

Tek fle aty e qetė dhe menduar

Poshtė pllakave tė gurta si ėngjėll.Pranė dėllinjės roje mbi varr,

Qiririn e ndeza si pishtar.

Pashė djalin qė lulet vendosi aty

Dhe Ai kishte njė lot nė sy.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:01 pm

BLERINĖS SĖ VOGĖL

Kam njė vajzė tė vogėl

Emrin e ka Blerinė.Mėngjeset i zgjon

Si njė balerinė.Me shoqet nė shkollė

Shkon me shumė dėshirė.Vrapin e bėn erė,

Lulja ia ka zilinė.
ER + NIS*Linde atje

Ku ēdo njeri

Ka dėshirė tė bėhet erė,

Tė qėndrojė paksa nė bredh…Atje ku nisen kodrushkat

dhe thirrjet e Apelit

Atje ku tė tre vėllezėrit

pikėtakohen me Hėnėn

pikėtakohen me Diellin

Zemrat e njerėzve tė thjeshtė

dhe sot flakė i ndezin.Atje nis dhe ti,

ER + NIS,

Tė bėhesh erė,

tė bėhesh trėndelinė…

 • Ernis Kamani, djali ynė i vetėm qė lindi


nė Frashėr, mė 9 tetor 1985

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:01 pm

II.


Mendimi poetikecėn mė shpejt

se koha

(Autori)


ĖNDRRĖSDUKE

KALĖRUAR

(Lirika)
NĖ KUJTESĖN TIME

Nė minutat e pushimeve shpesh,

Kokėn kam mbėshtetur mbi ēantė.

Nxėnėsit e tu mė vinė rresht e rresht

Kėpucėngarkuarit me baltė.Rruga jote zė fill nė njė fushė

E ngjitet lart nė njė fshat malor.

Pėr tė dritėsuar atje vogėlushėt

Me zerin e ėmbėl e aq ledhator.


DET DALLGĖSHUMĖ

Tė ndjej,

si troket tek unė

Me shpėrthim

ndjenjash, dashuri!

Veē… trokitja jote

dashka shumė,

Hapėsiron

tė gjithė lumin tim.Veten e ndjej

pendė tė lehtė

Dhe lodhje

s’ kam nė punė.

Veē ēapi yt

aq i shtrenjtė

Zgjon

njė pranverė tek unė.Trokitjet e tua

mė parė s’i njihja,

Tani i pėrkthej

nė ēdo gjuhė;

Detdallgėshumė

tė bėn dashuria,

Pranverė qė vjeshtė

s’ka dashuri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:02 pm

E PARA DITĖ E JAVĖS


DHE E DASHURISĖ

Tė hėnat i pres me aq mall;

Dhe pse veē njė ditė ka kaluar.

Herėt tringėllima e ziles u ngjall.

S’di ku gjumin e ka zbuar.Rend te stacioni i zhurmshėm

Me portretin tėnd gdhendur nė sy.

Autobuzvonuarin pres trishtueshėm…

Dhe nė kėmbė mund tė vij deri tek ty.Nga dritarje kur tė shoh mes shoqesh,

Tė mė besosh, ndjej trishtim.

Buzėqeshja brenda blerohet,

Por ē’ndodh, pėr dreq, nė shpirtin tim?Ti prapė me shoqet vazhdon.

Pėr tė dielėn, prindėrit a pėr njė film.

Cicėrimėn e zėrit tėnd rri pėrgjoj

Me kujdes, mos mė zėsh nė gabim…Tė hėnat qėnkeshin kaq tė pafundme.

Koha, siē duket, ka trokun e saj.

Java njė ditė e tėrė mė duket.

Si faqet e prushta tė vajzės nė maj.Tė hėnat na bėnė mė tė afėrt,

Tė mos shohim njėri- tjetrin veē nė sy.

Dhe kur jemi me kilometra larg,

Tė ndjejme, se s’jemi njė, pa qėnė dy.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:02 pm

ETHET POETIKE

Kėto ethe qė mė zunė,

Mė lanė njėzet vjeē.

Sot m’u shtokan dhe mė shumė;

Trupin po ma dredhin krejt.Ballin ma djegin si furrė,

Zemrėn po ma djegin flakė.

Jo, jo, mos m’u heqshin kurrė

Si pishtarėt ditė e natė.


NĖ ĖNDĖRR

Tė pashė nė majė tė malit

Dhe revan i dhashė kalit.

Pyjet ēava, tutje ika.

Pėrmbi kalė mė binte pika.T’u afrova dy pėllėmbė,

Pėr ēudi s’ishe nė kėmbė.

Shtrigė, qėne e pabesė,

Humbe si zanė pas resė.Reja ulur thotė: “Mos pyet,

Ajo ngjitur ėshtė tek yjet.”

Vura duart pėrmbi kokė,

Rashė si def i ēarė nė tokė.Rrokullisur menjėherė

Humba poshtė nė humnerė.

Fundin dot nuk e arrita,

Hapa sytė e bėrtita…Pranė meje, si pėrherė,

Flije qetė si njė shqerrė.

E vrava gjer nė mėngjes

Gjumėkeqin e pabesė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:03 pm

ARDHJEN TĖNDE


PRES ĒDO ĒAST

Ardhjen tėnde pres ēdo ēast…

Minutat pse mė duken orė?

Shkoj tek vendi ynė plot mall,

Atje ku ti mė pret gjithmonė.Askush prej nesh s’shikon orėn,

Shkon mė shpejtaz nė takim.

Vrapoj tė jap i pari dorėn,

Vallė, e ke dhe ti kėtė mendim?Afrimin tėnd e ndjej qė larg

Si mimozat vet pranverėn.

Habitesh dhe buzėn vė nė gaz,

Si kuptova kaq shpejt erėn…Pranė teje marr hijen e mermerit.

Sa pak qė flas, as vetė s’e di..

Mė stepin qerpikėt brezar anės detit

Dhe sytė e ngjyer nė ngjyrėn e tij.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   Tue Jan 06, 2009 10:03 pmIII.
“Pa tjerrė


mendimin filozofik,

nuk mund tė thurėsh

vargun poetik.”

Autori


NĖ PARTITURAT E KĖNGĖS


TĖ QESHUR

Djemtė tanė

veshur ushtarė.

Lidhur si plisat

nė brazdė.Si bletėt

mbledhur rreth mėmės;

Si notat

nė partiturė tė kėngės.Djemtė tanė

nė blerim veshur

E mbajnė

Atdheun tė qeshur.


BETIM

(Nė ditėn e betimit tė Divizionit

“ABDYL FRASHĖRI”)Nėnshkruan komandanti.

I rėndė betimi.

Nė fushėn e blertė

Lulekuqet mbinin.Pėrulet respekti,

Shtėrngon flamurin.

Merr krahė shqiponja;

Fluturon dhe gurin.Zėri i Komandantit –

Populli nė kėmbė.

Lėvizte nga vendi

Dhe mali i rėndė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Era e viseve tė mia" poezi, Muharrem Kamani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: