Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dhurata Qiellore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arjol Lluka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 36
Vendi : Shqipėri
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Dhurata Qiellore   Mon Dec 29, 2008 10:57 pm

Kėto janė disa poezi nga libri im i dytė me poezi. Ēdo sygjerim ose kritikė ėshtė e mirėpritur. Ju falėnderoj pėr kohėn tuaj.


DHURATA QIELLOREMe dashuri i bėri zoti

Mashkullit njė dhuratė

Njė krijesė madhėshtore

Me njė bukuri tė paparė.Ajo ishte e ėmbėl

E dėshirueshme si ajri

E ngrohtė si dielli

Dhe e dėlirė si kristali.Ajo ishte e veēantė

E zgjuar dhe e ndjeshme

Hijeshia e saj

Ishte vėrtet magjepse.Mashkulli i shkretė

Me shpirt u gėzua

Kur e pa mrekullinė

Qė zoti i kishte dhuruar.Menjėherė u pushtua

Nga njė ndjenjė e madhe

Qė zemrėn ia dogji

Dhe e ēmendi fare.Femra hyjnore

Atė e skllavėroi

Dhe nė ėndrrat e tij

Gjithmonė mbretėroi.


EPSHET NJERĖZORENatė e qetė, pranverore

Ne tė dy nė njė hotel

Rėnkime tė forta kafshėrore

Shpirti ynė me zjarr i nxjerr.Janė emocione tė flakta

Me tone madhėshtore

Majat mė tė larta

Tė kėnaqėsisė njerėzore.Janė ndjenja tė fuqishme

Qė tė sjellin nė ekstazė

Jeta pa to do tė ishte

E frikshme si varr.Vetėm njė jetė kemi

Dhe atė duhet ta shijojmė

Sepse ikėn me shpejtėsi

Dhe koha kalon.Do tė ishte idiotėsi

Tė mbytnim epshet tona

Pėr disa kotėsi

Qė llafoset bota.Nė fund nė fundit

Ne rrojmė vetėm pėr vete

Dhe jo pėr tė humburit

Qė merren me thashetheme.


MBRETĖRESHA E ĖNDRRAVE TĖ MIAO mbretėresha e ėndrrave tė mia

Mė mbulo pak me dashuri

Tė ēmendem i tėri nga kėnaqėsia

Tė ndihem i lumtur si njė fėmijė.Nėma buzėn e ėmbėl si mjalti

Tė mė shpjerė lart nė parajsė

Dhe tė dridhem i gjithi nga afshi

Si njė i droguar nėpėr ekstazė.Trupat tanė le t’i ngjitim

Me furi si dy magnet’

Le ta lemė tė lirė shpirtin

Tė shkojė nė qiell si raketė.Mos ki ndrojtje edhe turp

Ndjenjat e mia janė tė sinqerta

Mbylli sytė tė tė puth

Dhe tė notojmė nė ujėrat e nxehta.KĖRKIM EPSHIO ėndėrr legjende

Njė natė me mua fli

Tė pėrvėlohem nga afshi

Dhe tė shkrij si qiri.Djersa tė mė vejė ēurg

Le tė dridhem si zog

Ekstaza tė mė rrėmbejė

Dhe sytė tė mė nxjerrin lot.Zemra le tė mė ēahet

Nga dashuria e madhe

Mė jep pak kėnaqėsi

O moj magjistare.Pastaj le tė vdes

Mu nė krahėt e tua

Duke tė thėnė mijėra herė

Oh, sa shumė tė dua!DĖSHIRA E ĒMENDURO, moj mike e fejuar

Oh, sa shumė tė dėshiroj

Hape zemrėn pėr tė dashuruar

Qė ndjenja i mundon.Mė kap pėrvėlimi

Sa herė qė tė shoh

Mė merr nė krahėt e tua

Dhe shpirtin ma ngroh.E di qė do tė martohesh

Por pėr kėtė s’ēaj kokė

Dua vetėm tė tė puth

Dhe bashkė tė flemė, o zog.Trupin tėnd hyjnor

Dua ta pėrkėdhel

Nėmi buzėt e tua

Dhe mė ēo lart nė qiell.Mos mė refuzo

Se do tė mė iki mėndja

Realizomi dėshirat

Pasionet dhe ėndrrat.Mos ma mbyll ti derėn

Me atė dreq shul

Se do tė shkrij i tėri

Si hekuri nė furrė.VIRUSI I PASIONITDo t’ju mėrzitet e njėjta gjellė

Shpejt do t’ju mėrzitet

Virusi i pasionit

Nė mendje do t’ju ngjitet.Do t’ju kapė edhe ju

Zjarri i pėrjetshėm

Goja do t’ju lėshojė lėng

Pėr ndonjė frutė tjetėr.Do tė zieni edhe ju

Si magma nė vullkan

S’do tė ketė asnjė formulė

T’ju shpėtojė nga ky maraz.Nuk hahet i njėjti ushqim

Natė edhe ditė

Sepse do tė vijė njė ēast

Qė do t’ju neveritė.Dashuria sot pėr ju

Ėshtė njė fjalė magjike

Por nesėr do tė kthehet

Nė njė gjė relikte.SHIJOJE MOMENTINAh, moj mollė e kuqe

E bukura mollė

Frutat e tua tė ėmbla

Dua t’i provoj.Mė shkėlqen fytyra

Sa herė tė shikoj

O, moj pemė magjike

E njė tjetri lloj.Mos mė refuzo

Se do tė mė vrasėsh

Nėma ilaēin tėnd

Tė mė shėrojė plagėt.Jam shumė i uritur

Dhe i eksituar

Zjarri qė mė ndeze

Mė ka pėrvėluar.Nėmi pa ngurrim

Tė mirat qė ke

Hape qiellin tim

Tė mbuluar nga retė.Shijoje momentin

Se njė ditė do tė plakesh

Pastaj kokrrat e tua

Mė nuk do tė hahen.MAMI E BUKURO mami e bukur

Me trupin elegant

Mė bė njė natė tė lumtur

Mua djalin beqar.Tregomė pėrvojėn

Qė ke nė dashuri

Shtrydhėm tė tėrin

Shkrimė si qiri.Mė lėr tė t’i lėpij

Gjokset si dardhė

Qafėn e hollė

Dhe lėkurėn e bardhė.Mė lėr tė t’i fėrkoj

Flokėt si mėndafsh

Shpinėn e butė

Dhe kofshėt plot afsh.Thonjtė eksitues

Ngulmi nė shpatulla

Puthmi me furi buzėt

E nxehta si llava.Me dhėmbėt rruazė

Veshėt m’i kafsho

Me krahėt e ngrohta

Fort mė pėrqafo.O ėndėrr pėrrallore

Ēlirohu nga tabutė

Shpejt nė botėn tėnde

Tė lutem mė fut.Hape pėr mua shpirtin

Hape pa ndrojtje zemrėn

Mė ēo nė parajsė

O kukull, si engjėll.DASHNORI I TRISHTUARPo pse mė shikoni, o njerėz

Me inat dhe urrejtje

A thua ju vallė

Pėr dashuri s’keni etje?Po pse mė gjykoni

Sikur jam ndonjė plehrė

Dhe nga gojėt tuaja

Lėshoni vetėm vrer?Po pse hiqeni xhanėm

Sikur jeni shenjtorė

Dhe zogun e artė

S’e doni nė dorė?Do tė jem vetja ime

Do tė bėj ēfarė kam qejf

Tė mirat e kėsaj bote

Do t’i gėzoj nė kėtė jetė.Juve, o mendjengushtė

Nuk u jap llogari

Se si do tė jetoj,

Do tė ha dhe do tė pi.Ju s’keni asnjė punė

Ēfarė bėj unė ēdo natė

Cilat femra dashuroj

Dhe me kė shkoj nė shtrat.UDHA E MBARĖO moj vajzė e ēiltėr

Mė pse s’mė flet

Qejfi nga mua

Pse tė ka mbet?Ē’tė keqe tė bėra

Kur tė rashė nė qafė

Qė shikon si bishė

Me urrejtje dhe inat?Mos vallė kam gjė faj

Qė buzėqesh shumė

Bėj shakara me tė gjithė

Dhe pėlqehem si ēun.Unė s’jam prona jote

Jam njeri i lirė

Do tė dashuroj ēdo femėr

Qė mė jep lumturi.Duhet tė mė pranosh

Kėshtu siē jam

Po s’tė pėlqeva, o zemėr

Udha e mbarė!SYRI I BUKURO syri i bukur

Magjik si smerald

Mė ka zėnė njė hall

Tepėr i madh.Jam i sėmurė

Kam rėnė nė dashuri

Ilaēi pėr mua zemėr

Je vetėm ti.Nuk do shumė shkencė

Dhe as filozofi

Vetėm disa puthje

Tė shėrohem me shpejtėsi.Bėhu ti e imja

Sikur edhe pėr njė ēast

Mė shpėto nga ky tmerr

I frikshėm si ankth.


SYRI I BUKURO syri i bukur

Magjik si smerald

Mė ka zėnė njė hall

Tepėr i madh.Jam i sėmurė

Kam rėnė nė dashuri

Ilaēi pėr mua zemėr

Je vetėm ti.Nuk do shumė shkencė

Dhe as filozofi

Vetėm disa puthje

Tė shėrohem me shpejtėsi.Bėhu ti e imja

Sikur edhe pėr njė ēast

Mė shpėto nga ky tmerr

I frikshėm si ankth.MIKROBI I KURESHTJESMos vallė nga ty

E mori bora ngjyrėn?

Mos ishe gjė ti

Qė i dhe lules fytyrėn?

Mos ishin sytė e tu

Qė i dhanė bojėn qiellit?

Mos ndoshta nga ty

E mori ėmbėlsinė liqeni?

Mos ishte gusha jote

Qė i dha erėn trėndafilit?

Mos vallė ishe ti

Qė i dhe zėrin bilbilit?

Mos ishte goja jote

Qė i dha shijen mjaltit?

Mos ishte buza jote

Qė i dha nxehtėsinė zjarrit?

Mos ishin qerpikėt e tu

Qė i dhanė pendėt fazanit?

Mos ishin flokėt e tu

Qė i dhanė shkėlqimin arit?

Tė gjitha kėto pyetje

A do tė m’i tregosh?

Nga mikrobi i kureshtjes

A do tė mė shpėtosh?Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dhurata Qiellore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: