Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Misionari i Dijes nga Limos Bihuci

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:24 pm

LIMOZ B. BIHUCIMisionari i dijes

(Sejat Qerim Bihuci)
Shtėpia botuese “Marin Barleti”, 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:24 pm

Limoz B. Bihuci

“Emisari i dijes”

monografi

Redaktor letrar

dhe konsulent: Kristaq F. Shabani

Recesent: Hysen Ali Hormova

Art grafik: Elton GalanxhiCopyright Limos B. BihuciLibri u pėrgatit nėn kujdesin e Lidhjes

sė krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr, Albania

U shtyp nė Shtypshkronjėn

e Shtėpisė botuese “Marin Barleti “, 2004Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:25 pmļdō"DIALOGU i GJUHĖS "Óō÷I.


E FOLURAnuse e urtė, e lashtė :

jetėgjatėsi e paimagjinueshme,

pėrcjellė nė korda zėri magjik...

E hedhur nė flakė: E paprerė...

Pėrpjekur nė djep pėr ta mbytur:

"E pambytur... "

E qėllimtė nė lidhje:

" E palidhur... "

E FOLURA pa thembėr akiliane !

II

E shkruara: vellobardhė,

martuar nė “KONGRES MANASTIRI”,

Krushq:" Tingujt e sė Folurės"...

III

E FOLURA e kapi pėrdore

si motra motrėn e njė mitre nė pėrrallė,

i tregoi HISTORINĖ ME TINGUJ:

"Dėgjomė, o e shkruara ime,

tani ndihem e qetė.

Rrėmbyesit kėrkonin vjedhjen,

thikat laringun,

Kokėposhtė hidhnin tingujt,

shpėrndaheshin nė rėnie,

e pėrsėri nė hone lidheshin,

dhe pėrsėri ngjiteshin,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:25 pm

pritave mbytėse, dashakeqe

u hapeshin kurthet...

Nuk lėshoja fraza,

veē lindje sythesh fjalėsh tė reja,

shkruaja, shkruaja

nė odise shpėtimi,

sistemoja: “Bibliotekat e mendjes",

Biblioteka e Aleksandrisė lėshonte tymin,

shkrumbėzonin frazat e tyre

nė gjyqe inkuzicioni, invadime,...

Unė pėrcillja nė mendje njerėzish:

“Lirika, legjenda, balada, kėngė..."E folura kėtu heshti,

me gjest fisnik

flokėt tėrė push tė sė shkuarės pėrkėdheli:

"Tani tė fortė e ndiej veten larg vetmisė!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:26 pm

IV

“Oh, sa paske vuajtur, o motėr,

gjithė jetėn,

por, ja tek je, si mal tingujsh e gėrmash

nė kėmbė...

Kush mund ta presė tė vėrtetėn ?

Edhe tortura mė e gjaktė

nuk mund ta shprishė gėrmėn

dhe tingullin shqip, gjuhėn e flaktė…Marrė nga romani “Kryefjala e fatales”

i autorit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:26 pmProlog

Rend e starto, o misionar!

Ai ėshtė njė nga ata qė rend e starton nė shekuj dhe pėrcjell dritėn e ndezur me shkronja. Ēuditėrisht gjithēka i ndrit. Mė tepėr i shkėlqejnė sytė e tij tė menduar dhe pyetja e tundimit tė madh: “Kur?” Pyetje qė lėviz e gjallėruar nė labirintet e mendjes sė tij tė ndriēuar, pėr tė ndezur ndriēimin te njerėzit, tė cilėt tė huajt i quajnė vetėm “trima”, qė pronė kanė vetėm trimėritė dhe kaq. Emri i tyre dhe krahina e tyre, tashmė, ėshtė e njohur edhe nė Kontinentet e botės, falė bėmave tė tyre. Kėrkojnė ta lėnė nė errėsirė kėtė vend shqiponjash, ta shndėrrojė nė njė vend pa gėrma… Ndize pishtarin, o njeri i mirė, dhe vrapo, shmangu nga honet dhe pengesat me prezencė gjarpėri. Gjuhėt e huaja kėrkojnė tė vėnė skeptėr sundimi. Por, a mund tė vihen skeptra tė pamerituar, atje ku mbretėrojnė tingujt e njė gjuhė tė lashtė? Po a mund tė shmanget gjiri, qumėshti i tij shqip. Ai ėshtė njė nga misionarėt, qė ka nė dorė tė ndezur pishtarin… Ē’sakrifica iu desh Koto Hoxhit, Petro Nini Luarasit e tė tjerėve pėr tė shkruar shqipen.

Nė fund ata shkruan emrin e tyre shqip me penėn e ngjyer me gjakun e tyre shqip. Sa i madh ėshtė flijimi?! Ē’pėrmasa ka martirizimi pėr njė sakrificė tė madhe, ku kėnga e dritės dėgjohet nė ēdo majė mali tė bukur tė Atdheut tė Shqiponjave dhe si pėrcillet kėnga “Majė krahu” nė Bjeshkėt e Malėsive (tė Nėmuna)… Shumė tė sakrifikuar, shumė tė gijotinizuar, shumė tė eliminuar vetėm e vetėm pėr tė eliminuar farėn e dritės shqip. Gjithmonė misionarėt rendin. Ēdo epokė ka misionarė, tė cilėt dallohen nga misionet. Por misioni pėr gjuhėn, dijen, diturinė ėshtė njė nga misionet mė tė mėdha qė ndėrrmerr njerėzimi. Ne na ėshtė dashur shumė tė rendim dhe tė pėrpiqemi pėr gjuhėn tonė tė shtrenjtė, qė donin tė na e mohonin. Por a mohohet gjuha mė e lashtė e Globit?! N ė kėt korsi pėrpjekje pėr gjuhėn e mėmės shkėlqen edhe protagonisti i kėsaj monografie tė thjeshtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:26 pm

Pse njė periudhė tė gjatė kjo figurė u sfumua? Nga kush u sfumua? Natyrisht nga vetė njerėzit. Sa figura tė mėdha, qė janė pėrpjekur pėr progresin e Shqipėrisė janė sfumuar kėshtu dhe janė lartėsuar ata, tė cilėt kanė bėrė pėrpjekje mė tė vogėl. Historia reale duhet tė shkruhet nga historianė realė apo nga njerėz, qė transmetojnė historinė. Kjo ėshtė njė detyrė e madhe, kur shpesh herė kėrcėnohet identiteti kombėtar, duke sulmuar MAJAT apo arrat me plot “kokrra tė mėdha”.

Kristaq F. Shabani

Gjirokastėr, nėntor 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:27 pmNė vend tė hyrjesNJĖ KĖNDVĖSHTRIM I SHKURTĖR PĖR PICARIN

Fshati Picar ėshtė njė ndėr fshatrat mė tė mėdhenj tė krahinės sė Kurveleshit. Ai pėrbėhet nga…….. shtėpi me njė popullsi prej….. banorė. Sipas lėvizjeve demografike, qė janė bėrė, pas proceseve demokratike, nė tė gjithė vendin plus edhe emigrimi i detyruar pėr fitimin e mjeteve finaciare pėr ndryshesė, mbas viteve ’90, Picari pėrsėri mbetet njė nga fshatrat mė tė mėdhenj tė Kurveleshit. Nuk ka patur lėvizje masive tė njerėzve nė qendrat urbane, siē ka ndodhur me fshatra tė tjerė si: Golemi, Progonati e tjerė.

Picari ka njė shtrirje tė tillė gjeografike: nga veriu kufizohet me fshatin Luzat dhe pjesėrisht me fshatin Lekdush tė rrethit Tepelenė. Nga Jugu kufizohet me fshatin Kolonjė dhe me lumin e Kardhiqit; nga lindja kufizohet me lumin Drino; nga verilindja me fshatin Shtėpėz, ndėrsa nga perėndimi me fshatin Progonat tė rrethit Tepelenė dhe Kolonjėn. Picari i vjetėr ėshtė quajtur, pėr vetė pozicionin e tij, nė mėnyrė figurative: “Ballkoni i Kurveleshit”. Fshati Picar, pėr vetė pozicionin e tij strategjik tė zgjedhur me kujdes nga tė parėt e kėtij vendi, ka luftuar kundėr armiqve, tė cilėt kanė synuar tė merrnin kėtė pozicion dominues. Picariotėt kanė luftuar, jo vetėm tė ruajnė fshatin e tyre, por atyre u ka takuar edhe pėr tė mbrojtur pjesėn Jugėlindore tė Kurveleshit, i cili ka qenė njė nga synimet dhe objektivat e armiqve. Ky pozicion dominant i lakmuar zotėron njė fushė pamje tė madhe dhe kjo pėrligjte qėndrimin e banorėve, tė cilėt e kanė shfrytėzuar vendosjen edhe nė favor tė pjesė tjetėr tė vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:27 pm

Banorėt e Picarit i kishin marrė mirė parasysh edhe pikat e dobėta tė kėsaj vendosjeje strategjike, dominuese. Kėshtu mund tė pėrmendet mosprezenca e ujėrave tė pijshėm, e tokės arė pėr tė kultivuar bimėt bujqėsore tė nevojshme pėr jetesė, tė cilat nė raste invadimi, krize, sillte kanosje dhe fushė tė gjerė tė urisė dhe tė prezencės sė sėmundjeve. Megjithatė, ujin banorėt e Picarit e siguronin nga sterat, qė kishin ndėrtuar pranė shtėpive tė tyre dhe qė e sillnin nga njė vend i thellė e i thepisur i quajtur “MYSHNJE”, vend ky i rrezikshėm pėr jetėn e tyre, i specifikuar nga konfiguracioni i terrenit. Kjo sakrificė e madhe u ka kushtuar shumė njerėzve jetėn. Krahina e Kurveleshit, nė tė cilėn bėn pjesė edhe edhe fshati Picar, pėrfshihet nė zonėn e Labėrisė dhe shtrihet nė pjesėn jugperėndimore tė vendit. Kufizohet me rrethin e Gjirokastrės, Tepelenės, Sarandės dhe Vlorės. Fshatrat, tė cilėt bėjnė pjesė nė kėtė krahinė janė tė sistemuara e tė vendosura nė njė terren tepėr malor dhe karakterizohen me njė klimė me dimėr tė ashpėr me ngrica e dėborė, ndėrsa vera e tejzgjatur dhe me temperatura tė larta e shumė e thatė. Malet e larta, prezenca e pyjeve tė dendura dhe e kullotave pėr bagėti nė stinėn e verės dhe tė vjeshtės e humbasin kėtė veti nė dimėr, ku kėto troje mbulohen me dėborė me trashėsi tė madhe. Picariotėt gjithmonė janė marrė me blegtori, e cila ishte e vetmja burim bazė i jetesės, nga ku siguronin tė ardhurat financiare pėr jetesė. Nė tokat e pakta kultivohej misėr, thekėr dhe grurė, prodhime kėto, qė nuk plotėsonin as nevojat mė minimale, ndaj ishin tė detyruar tė blinin prodhime bujqėsore nė Myzeqe e gjetkė.Kurveleshi pėrbėhej prej 15 fshatrash dhe ndahej nė Kurvelesh tė sipėrm dhe tė poshtėm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:27 pm

Nė Kurveleshin e sipėrm bėjnė pjesė kėto fshatra: Picar, Kolonjė, Kaparjel, Golem, Progonat, Lekdush, Gusmar, Nivicė, Rexhin.

Nė Kurveleshin e Poshtėm: Kuē, Fterrė, Ēorraj, Kallarat, Bolenė dhe Vėrmike.Krahina e Kurveleshit, si gjithė populli shqiptar, ėshtė ndeshur e pėrballur me pushtues tė huaj nė luftra tė ndryshme. Ajo pėrballoi sundimin e gjatė tė perandorisė osmane; u ndesh e pėrballoi pushtues tė huaj nė luftėrat e ndryshme, duke treguar vitalitetin, fisnikėrinė sakrificėn mė sublime, pėr tė siguruar lirinė e trojeve. Ėshtė vėrtetuar katėrcipėrisht nga pėrvoja kurveleshase sinteza poetike e bėrė nga Rilindasi i madh, Anton Zako Ēajupi: “Luftėn, qė prish njerėzinė nuk do ta doja kurrė, por nė mė shkeltė kufinė do tė luftoja si burrė”. Kurveleshi ka lindur nga gjiri i tij burra tė menēur, tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:28 pm

zgjuar, trima e tė guximshėm si : Zenel Gjoleka, Ēobo Golemi, Ēelo Picari, Hodo Nivica, Rrapo Hekali e Tafil Buzi e tjerė, tė cilėt kanė qenė burim frymėzimi i masave popullore, duke u bėrė kryetrima e udhėheqės tė lėvizjeve pėr liri e pavarėsi.

Kėtyre trimave populli u kėndoi:

“ Kush lufton sipėr nė majė,

Ēelo Mehmeti me pallė,

bashkė me Levend Picarė…

Ēelo Picari me vulė,

Ē’i mban topat nė buzė,

Lufton me Sulltan Mahmunė,

qė ka topa e gjyle shumė,

dyzet vjet s’e sos barutnė…

apo:

Nė Kurvelesh tre nishanė,

Ēelo Picari i parė,

Gjolek Kuēi me pallė,

Hodua qė mban kalanė… “
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:28 pm

Edhe Picari ka vendin e tij histori, nė kėtė veprimtari tė madhe patriotike. Bėmat dhe heroizmat, karakteri burrėror dhe drejtues kanė qenė disa nga karakteristikat kryesore mė tė spikatura tė picariotėve. Protagonistė kryesorė kanė qenė: Maliq Halil Rama, Merko Tare Koroni, Sejat Qerim Bihuci, tė cilėt janė dalluar pėr aktivitetin e tyre patriotik dhe atdhedashės, qė ata kanė zhvilluar pėr tė mirėn e kėtij fshati, tė kėsaj krahine apo mė gjerė. Sikundėr dihet, nė mbledhjen e organizuar nga disa patriotė shqiptarė mė 1885, nė Bukuresht tė Rumanisė, u ra dakort qė tė krijohej Shoqėria “Drita”, e cila kishte si qėllim botimin e librave nė gjuhėn shqipe. Njė ndihmė tė madhe nė kėtė drejtim ka dhėnė edhe Maliq Halil Rama nga fshati Picar, i cili me influencėn e tij dhe me ndjenjėn e atdhedashurisė propagandonte pėrhapjen e leximin nė gjuhėn shqipe. Ky patriot i shquar ka dėrguar nė Picar libra tė ndryshėm tė botuara nė gjuhėn shqipe, me qėllim qė tė mėsonin gjuhėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:28 pm

shqipe bashkėfshatarėt e tij. Nė testamentin e lėnė ka dhuruar pėr fshatin e tij tė lindjes 950 napolona flori pėr ndėrtimin e njė ēezme nė fshat, por kėto flori nuk erdhėn kurrė. Shkaku dhe arsyeja e mosardhjes sė tyre nuk dihet. (Shih historikun e fshatit Picar,faqe 52. Shėnimi im L.B.).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:29 pm

Pritja e bukur

Atė ditė tė mėngjezit tė 22 dhjetorit tė vitit 1852 Qerim Bihucit i lindi djalė… Qerimi kishte shkuar nė “Myshnjė” qė pa gdhirė. Priste nga ēasti nė ēast i emocionuar lindjen e fėmijėsė tij tė parė. “Ē’tė jetė?”- pyeti veten, duke ecur mė rrugėn e theptė. Sulltanėn e kishte lėnė me nėnėn. Lindjet ishin punė grash. Ato ishin mėsuar me kėsisoj punėsh. Para shumė kohėsh, kishin filluar pėrgatitjet pėr kėtė fėmijė. Diēka ndiente nė gjoks. “Tė jetė vajzė?”- ripyeti pėrsėri veten. - Kėtij vendi i nevojiten djemtė, - vazhdoi dialogimin me veten. Papritmas, doli njė Diell i plotė nė qiellin, qė, ēuditėrisht atė ditė, ishte hapur, pavarėsisht se kishte trokitur stina mė egėr nė kėto troje, dimri. Qielli dukej sikur diēka shkruante me dorėn e njė reje. “Ē’tė jetė vallė, kjo sjellje e qiellit? Ē’po shkruante ajo dorė pak e dukshme? Iu duk hapėsira qiellore si njė kartėshore… Ai nuk dinte tė lexonte, por ndjente se ajo dorė shkruante njė emėr dhe mbi kėtė tė shkruar u lartėsua njė kontur fėmije. Ishte njė djalė, qė mbante nė dorėn e tij tė vogėl njė si pushkė… Filloi tė vraponte, pa marrė parasysh se rruga ishte e theptė dhe nga pakujdesia mund dhe tė rrėzohej nė hone. Parandjeu emocione. Dėgjoi njė si thirrje tė bukur: “Babi…” Vrapoi nė ėndrrėn e tij, duke iu afruar Picarit. Papritur, pa Lajmėsit, qė po i transmetonin njė lajm tė bukur: “Qerim u bėre pėr herė tė parė baba dhe qė herė e parė “djalė”! I pėrqafoi lajmėsit dhe iu drejtua qiellit. Donte ta pėrqafonte gjithė qiellin Qerim Bihuci atė ditė dhjetori tė vitit 1852 me krahėt e tij tė forte donte tė pėrqafnte qiellin, por s’mundte. Ishte i madh Qielli. Me gėzimin e shpėrthyer u fut nė shtėpinė e Bihucajve. Sulltana lehonė buzėqeshte. Buzėqeshte nėna e tij plakė. E mori bebin nė dorė, qė peshonte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:29 pm

mbi katėr okė dhe, tha “Mashalla, mashalla, mashalla!” Pastaj i erdhi nė mendje njė emėr i bukur, qė e kishte mbajtur njė i pari i tyre, qė kishte jetuar njė shekull: “Mirė se erdhe, Sejati im i dashur! Ti do tė bėhesh i ditur…” E kishte pikasur. Tė gjithė njerėzit nė shtėpi brofėn nė kėmbė: “Ta gėzoi emrin picarioti i vogėl, djali i vogėl i Bihucajve, Sejati!…”

Sejati nuk kishte si tė “kuptonte” kėtė pritje tė bukur tė familjes picariote. Ishte fatlum, qė erdhi nė jetė nė kėtė stinė, e cila sjell sjell ngricė, acar, dėborė. “Kėtė dimėr nuk do ta ndjejmė tė ftohtin…,” – tha Qerimi dhe qeshi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:29 pm

GASTO DODIAGastua ishte shumė e mėrzitur. Rrinte si qyqe. I kishte ndodhur gjėma e madhe. Ajo gjėmė qė s’mund ta durojė zemra e nėnės. I kishte vdekur djali i saj i vetėm. I kishte humbur syri. Prej tij vareshin lotėt rrėke- rrėke. Ata lot tregonin dhimbje tė pamatur. “As 25 vjet s’mbushe, djalo, o unė e mjera. Mė mbylle derėn. djalo, o unė e zeza…” Ligjėronte elegjinė e humbjes tė djalit Gastoja. Nusja e djalit, Zonja, ishte nga fisi i Budajve, motra e Mahmud Budos dhe ajo lotonte, qante dhe shikonte vjehrrėn e saj me zemrėn plagė. “Nuk na le as trashėgimtar, o unė e mjera!… Ē’i kisha bėrė Allahut, qė na la qyqe pa djalė, pa nip, pa nuse…” Ishte kėngė e vajit, qė pėrcillej ato ditė dhimbjeje nė lagjen “Teqe” tė Gjirokastrės. Qerimi mbante motrėn, por ngashėrehej edhe vetė, nga humbja e trefishtė, qė rėndonte mbi motrėn e vet. Edhe burri i Gastos mundohej tė mbahej, por s’mundte. Sejati vėshtronte hallėn, qė qante me ligje dhe nuk e pėrfytyronte qė kushėririn e tij nuk do ta shihte mė. “S’ėshtė e mundur, qė ai tė ikte kaq shpejt!… Ai kishte ikur pėr pak kohė dhe do tė kthehej!…” Por kjo shpresė i humbiste nė ligjėrimin e grave, tė kryesuar nga halla e tij, e cila nuk e pėrmbante dot veten. Nuk mund tė hiqte nga mendja atė varrim madhėshtor e pėrcjellje, qė iu bė kushėririt nė varrezat e qytetit dhe lulet e shumta tė hedhura nga njerėzit mbi varr. Varri i kushėririt u mbush plot me lule tė freskėta. Qerimi i ndodhej gjithmonė pranė motrės. I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:30 pm

dhimbsej aq shumė. Mbaruan pritjet e njerėzve lumė, qė ngushėllonin dhe Qerimi duhej tė kthehej nė shtėpi, me gjithė Sejatin. Nė ēastin, qė po pėrqafoheshin, Gastua i tha Qerimit: “Vėlla, do tė ma lėsh Sejatin kėtu tek unė… Do ta kem nė vend tė djalit… Do tė bėjė shkollėn kėtu… Hė, tė keqen motra! Plotėsoma kėtė dėshirė, pėr tė pakėsuar, sadopak, dhimbjen time qė do tė mė trondisė gjithė jetėn…” Qerimi e pa njė herė Sejatin siē shikojnė burrat nė kėsisoj rastesh dhe tha prerė: “Sejati, motėr do tė rrijė kėtu , me ty!” E pėrqafoi djalin, siē pėrqafojnė burrat, dhe i tha: “Bir, kėtu do tė jesh mirė, kur tė kesh ndonjė nevojė na lajmėro… Mos e dėshpėro hallėn…” E puthi dhe e pėrqafoi. Do t’i thoshte Sulltanės se Sejatin e kishte lėnė te Gastua pėr t’i pakėsuar dhimbjen, meqėnėse dhe ajo e kėrkoi. U pėrshėndet me tė gjithė tė shtėpisė dhe doli jashtė. Djali mbeti nė Gjirokastėr, pėr tė vazhduar jetėn e tij tė re nė qytet dhe babai u nis pėr nė Picar. Pėr Sejatin e vogėl po fillonte njė jetė e re. Gjendja ekonomike e hallės ishte mjaft e mirė. Sejati filloi shkollėn dhe hallė Gastua intersohej pėr djalin, i cili ishte i urtė dhe i dashur. Ai u fut shpejt nė jetėn e qytetit. U njoh me shumė shokė nė lagjen ”Teqe”. Ishte shumė i mbarė. Gastos, duke u marrė me tė, i lindi ideja: “Ta birėsonte, ta bėnte djalin e saj… Kėtė do t’ja thoshte njė ditė Qerimit… Qerimi kishte djem tė tjerė. I pėlqente ky djalė i dashur, se e kishte tė parin dhe tė mbarin, i cili, pavarėsisht se erdhi nga fshati, filloi tė dallohej nė mėsime… Kishte ėndėrr tė paktėn ta quante “djalin e saj”. Do t’ja thoshte nė kohėn e duhur Qerimit dhe Sulltanės… Ata s’kishin pse t’ja prishin. Filluan ėndrrat tė thureshin zinxhir. Pasi tė mbaronte shkollat nė Gjirokastėr, halla do ta ēonte djalin nė shkollė tė lartė, jashtė vendit. Shpesh i thoshte Sejatit: “Mėso tė keqen halla, se jashtė vendit nė Stamboll, ka pėr tė ēuar halla! S’tė lė pa shkollė tė madhe halla!”

Sejati e pėrqafonte Gaston dhe i thoshte: “Hallė ėshtė larg Stambolli?”

Ajo i pėrgjigjej: “Larg ėshtė, por me hallėn do tė tė duket shumė afėr. Do tė t’i plotėsoj tė gjitha…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:30 pm

Sejati, si i thonė fjalės, kishte lindur me kėmishė. Ai nxitonte t’i thoshte Gastos: “Mė rrofsh, moj hallė! Unė do tė bėj ashtu, siē thua ti dhe hallushi…” Edhe hallushin e donte. Nė pushimet e shkollės vinte nė Picar. Lozte me shokėt dhe u tregonte pėr kasabanė dhe pėr ėndrrat e tij. Prindėrit e shikonin nė dritė tė syrit djalin dhe i thoshnin njėri tjetrit: “Po na bėhet djali i mirė dhe i mėsuar…” Vinte dhe Gastua nė Picar dhe tė dy niseshin pėr nė Gjirokastėr. “Nuk ka ardhur akoma koha, tė them ē’kam nė mendje, - thoshte dhe bluante me mendjen e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:30 pm

***

Kėshtu kalonin vitet njėri pas tjetrit dhe Sejati rritej dhe mėnēurohej. Erdhi koha qė ai pėrfundoi shkollat e qytetit tė Gjirokastrės.

Njė ditė Gastua me tė shoqin i thanė: “Dėgjo, Sejat, tani ti u rrite. Shkollėn kėtu e mbarove. Ne premtimin, qė tė kemi dhėnė se do tė shpiem nė Stamboll pėr studime, do ta bėjmė realitet…”

“Ajo ėshtė dėshira ime, por ta pyesim edhe njė herė babain…”

“Babai kėtė na e ka lėnė ne nė dorė. Ti, tashti, je bėrė si djali ynė. Ne tė duam shumė, Sejat. Dhe kemi menduar tė tė ēojmė nė Shkollėn fetare “Mulqine “ nė Stamboll, pėr tė dalė hoxhė. Ėshtė njė profesion, qė do tė vlejė dhe t’i do tė bėhesh njeri i menēur, i ditur dhe i madh, qė njerėzit do tė tė duan…”

“Jam dakort”, - u tha djali dhe i puthi tė dy.

“Nė nėntor tė keqen, o djalė, fillon shkolla. Kemi vendosur tė tė ēojmė ne tė dy nė Stamboll, tė tė sistemojmė atje. Do tė mbetesh i kėnaqur. Ishte qershor i vitit 1870.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:31 pm

Nė Stambollin e bukur

Nė shkollėn fetare “Mulqine”

“U morėn tė gjitha masat dhe javėn e fundit tė tetorit do tė nisemi,”- i tha Gastoja. - S’tė lėmė ne, Sejat. Nė shkollė, siē tė kam thėnė, do tė shpiem vetė. Do tė shkosh tė takosh njerėzit dhe …” Sa s’fluturoi… Ato qė thoshte halla gjithmonė i bėnte realitet. E njihte mirė hallėn dhe e dinte se ē’dashuri tė madhe kishte pėr tė. E ndiente kėtė dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:31 pm

Ajo nuk donte ta largonte nga syri, por ishte e etur qė djali tė shkollohej, se kėshtu do tė bėhej i zoti nė jetė, do tė shpėtonte nga varfėria…

“Plane tė tjera mė tė mėdha do tė kemi nė tė ardhmen.” – thoshte shpesh. Ato, qė kishte menduar t’i bėnte me djalin e saj do t’i realizonte me Sejatin. Nė shpirtin e saj ishte “burrėruar” ėndrra:

“Do t’ia kėrkonte Qerimit kėtė djalė, ta kishte tė vetin, tė vetin…”

Sejati shkoi nė fshat. I takoi tė gjithė. U ēmall me njerėzit, me shokėt, me tė afėrmit, me vendet, qė tani nuk do t’i shikonte shpesh. Doli nė ato vende, qė i pėlqente. Kishte qejf tė shikonte larg dhe ky ballkon i plotėsonte kėto kushte. Picari ishte vendi, ku u tundėn nė djepe dhe u burrėruan trimat, tė cilėt kishin lėnė gjurmė nė historinė e kėtij vendi. Iu shfaq Ēelo Picari me famė, burrė i menēur e trim. Po sa burra tė tillė pati Kurveleshi dhe gjithė vendi gjatė shekujve, qė kėrkonin lirinė dhe pavarėsinė e vendit, duke organizuar kryengritje tė pėrgjithshme, pėr tė eliminuar robėrinė. Nė shpirtin dhe nė zemrėn e Sejatit po lindte njė ndjenjė e madhe patriotike dhe, papritmas, duke soditur vendin e tij, shpėrtheu nė fraza shpirti: “S’ka si vendi yt! Kudo qė do tė jem do tė pėrpiqem pėr tė dhe do tė luftoj qė tė bėhet i bukur dhe tė jetė i lirė… Por qė tė jesh i lirė duhet tė jesh i ditur…” Ishte ky njė mendim apo njė dėshirė e rastit nė kalim i djaloshit tė ri Sejat Bihuci… Jo, ē’kishte bėrė, deri nė atė moshė tė njomė, vėrtetonte se Sejati po formohej dhe malli e dėshira e mirė pėr vendin e tij do tė lulėzonte, siē lulėzonin lulet nė njė “shpirt tė ri”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:32 pm

Atė natė Qerimi dha njė pritje tė madhe nė shtėpi. Tė gjithė gėzonin, uronin prindėrit dhe Sejatin pėr vazhdimin e shkollės dhe i uronin: “Rrugė tė mbarė pėr nė Stambollin e bukur!”. Nė krye tė kėsaj pritje qėndronte dajua i djalit, Fejzo Delaj, i cili ishte shumė entuziast pėr tė nipin.

Tė nesėrmen Qerimi i dha porositė e fundit tė birit. Nėna Sulltanė e porositi, siē porositin nėnat, kur u largohen bijtė larg, larg shumė nga sytė e tyre dhe i stėrmundon pyetja: “A do tė na kthehet djali?” Por, kjo pyetje, nė kėtė rast, ishte e humbur. Djali i saj po shkonte nė shkollė dhe ku, nė Stamboll qė tė gjithė e kishin ėndėrr, pasi ishte Kryekasabaja e Perandorisė mė tė madhe. E puthi dhe njė herė dhe i tha: “Sejat, rrugė tė mbarė tė keqen nėna dhe mire u kthefsh!” Dhe Sejati, pasi mori bekimin e prindėrve, fluturoi si njė zog i bardhė pėr nė Gjirokastėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:32 pm

*****

Halla i kishte blerė njė kostum tė bukur, i cili e burrėronte dhe qė i shkonte mjaft mirė. Po tjetėrsohej. Po e ndiente qė, tashmė, ishte i rritur dhe do tė fillonte tė ecte vetė nė rrugėn e diturisė, pa patur ndonjė kėshilltar tė pėrditshėm. Kėshilltar do tė kishte kėtej e tutje vetveten.

Njė udhėtim i panjohur me anije, e ēuditi. Ishte herė e parė qė shihte kaq shumė ujė. Dhe ja, pas njė udhėtimi tė gjatė, nėn pėrkujdesjen e hallės dhe tė hallushit, mbėrritėn nė skelėn “Gallata Ritkin”, tė Stambollit. Zhurmė e madhe, njerėz tė shumtė, qytet i madh Stambolli. Gastoja, e cila dinte mjaft mirė turqisht, pyeti pėr ndonjė hotel tė afėrm, ku mund tė vendoseshin tė tre. Dhe kėshtu u bė. Atė ditė u njohėn me Stambollin. Ishte njė mrekulli. Sejati kishte ardhur nė njė ėndėrr dhe pėr kėtė falėnderonte ēiftin e mirė, qė kishte sakrifikuar dhe po niste njė sakrificė e madhe. E priste njė jetė plot tensione mėsimesh. Megjithatė, kishte besim te vetja e tij. Turqishten e zotėronte dhe do ta kishte lehtė me mėsimet, qė ishin sprovė e madhe pėr Sejatin.

E nesėrmja u gdhi e bukur. Tė tre shkuan nė shkollėn fetare “Mulqine”, shkollė fetare kjo, ku kishin studiuar njerėz tė mėdhenj nga gjithė Perandoria Osmane dhe pastaj kishin shkuar nė vendet e tyre, duke shėrbyer nė plan fetar, por duke dhėnė edhe njė kontribut tė madh nė zhvillimin e vendeve tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:32 pm

Sejat Qerim Bihuci u regjistrua nė shkollė dhe filloi vitin e parė. Gastoja dhe burri i saj po ktheheshin nė Atdhe, duke lėnė Sejatin e ri nė Stamboll. Gastoja i tha tė shoqit : “Sejati do ta ketė vėshtirė pa ne, por edhe ne do ta kemi vėshtirė pa tė…” I shoqi e qetėsoi tė shoqen: “Vitet kalojnė shpejt dhe ai pastaj do tė jetė midis nesh…” Pėr Sejatin po fillonte njė “epokė” e re e vėshtirė , epoka e “shkollimit”.

Nė Picar vajti lajmi: “Sejati filloi shkollėn nė Stamboll.” Tė gjithė u gėzuan dhe ata qė e njihnin, por edhe ata qė kishin dėgjuar pėr tė.

Njė plakė e lagjes sė tij, Xhuxhumeja e Seferaj shprehu entuziazmin: “Bravo i qoftė Qerim Bihucit, e ēoi djalin pėr tė mėsuar nė Stamboll. Si i thonė djalit?… Sejat. Kur tė kthehet nga Stambolli atij do t’i thonė Sejat Efendiu… Picari do t’i rritė njerėzit e ditur, qė do tė pėrpiqen pėr vendin”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   Sat Dec 27, 2008 10:33 pm

***

Sejati u mėsua shumė shpejt me shkollėn, pasi ai ishte njė nxėnės, qė shquhej pėr tė mėsuar. I kishte vėnė vetes si qėllim vetes tė nderonte familjen, hallėn dhe fshatin e tij. U mėsua dhe u mrekullua me Stambollin. Shpesh here, shkolla, pėr tė njohur sa mė mirė Stambollin, organizonte veprimtari nė vende historike si dhe nė qendra tė mėdha fetare.

Kalonin vitet dhe Sejati njohu shumė shokė, qė studionin nė kėtė shkollė nga Shqipėria . U miqėsua me ta. Maliq Halil Rama, patrioti nga Picari, e vizitoi disa herė hoxhėn e ardhshėm dhe zhvilloi biseda intime me tė pėr probleme tė mėdha dhe sidomos nė fushėn e mėsimit tė gjuhės shqipe. Kontakti me tė e “ndezi” Sejatin. Nė mendjen e tij ai bluante e bluante si tė pėrpiqej pėr gjuhėn e mėmės dhe si tė jepte kontribut.

Dhe ja njė ditė Sejati e pėrfundoi shkollėn fetare “Mylqine” me rezultate tė mira. Gjatė kėtyre viteve prindėrit e, sidomos, halla kujdeseshin shumė pėr tė. Por mė shumė nga ana ekonomike e ndihmonte Dodia, e cila e kishte “prerė” mendjen se Sejati, tashmė, i pėrkiste vetėm asaj. Diplomimi i tij ishte njė ēast i kėndshėm. Sejati e ndiente veten tashmė tė rritur, tė burrėruar, tė edukuar. Me kulturėn qė kishte tani kishte qėllime tė mėdha. Ai pėrforcoi vendimin e tij: ‘T’i shėrbente me tė gjitha forcat etij mendore dhe fizike vendit tė tij.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Misionari i Dijes nga Limos Bihuci   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Misionari i Dijes nga Limos Bihuci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: