Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:48 pm

32.“Mė fal”Nuk tė them dot "Tė dua!" ,

as “shpirt”, nuk tė quaj dot

dhe nėse qaja nga fjalėt e tua,

sot nuk mė del asnjė pikė lot.

Nuk dua tė luaj me ndjenjat e mia,

s'dua tė luaj as me ty,

thjesht u lėndova nga dashuria e vetme

dhe nėse s'besoj se ekziston dashuri,…

S'po tė njoh dot, tė ndiej larguar,

pėrpiqem por mė kot,

mė dot s'tė dashuroj,

mendova se, kur mė le pėrgjithmonė,

mė harrove dhe unė vrava zemrėn time

qė ty tė tė harroj,...

Tani s'ndiej asgjė,

u varros gjithēka qė nė fillim,

tė mė falėsh, tė lutem,

por s'je mė shpirti im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:48 pm

32. S'je mė pjesė e jetės sime

S'njihja lumturi,
s'dija ē'ish dashuria,
atė ma mėsove ti,
tė kujtoj ndjenjate mia,
tė doja dhe s'ndieja ndjenjė tjetėr,
ishe ti, s'doja njeri;
pak nga pak na largoi ironia
dhe si shihnim lotėt qė kishim nė sy.
Mė brente malli, largėsia mė vriste,
qaja ēdo ditė pa zė,
por ti mė braktise
dhe unė u betova
se s'do tė tė doja mė.
Asnjė nuk pranova
tė hynte nė zemrėn time,
sepse atje brenda ishe mbyllur ti;
tė mbaja tė hidhur nė kujtimet e embla
dhe ēdo natė tė lagia me shi.
Vitet kaluan dhe ti njė ditė,
pėrsėri u shfaqe
nga shiu i ēdo nate,
tashmė s'kish ngelur mė pikė nė faqe.


Ti troket nė zemrėn time,

por ja qė s'e kisha kuptuar,

si tė burgosur pėr shumė kohė

ishe harruar, kishe mbaruar.

Hapat e tu mė turbullojnė,

kur mbi kujtime ti po shkel,

por dot mė ndjenjat nuk po i zgjojnė,

zemra ėshtė gur, mbi njė themel.
Lejove tė bėhej zemra ime gur
dhe tė mos ishim mė tė dy,
hodha themelet pėr jetėn time
ta bėj tė lumtur, por jo me ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:49 pm

33. Ndjenja ėshtė ndjenjė e bukur...Njė ndjenjė qė shkulet nė varr

se mund tė harrosh atė

mė tė cilin ke qeshur,

por jo atė pėr tė cilin ke qarė.Hap kapakun e fletores

mbi tė shkruaj emrin tim,

s'ka fjalė me tė bukur se kjo,

emri im ėshtė anonim…

Ēfarė tė shkruaj fjalė tjetėr,

ē'emėr djali tė mendoj,

nėn tė tė shkruaj fjalėn e njohur

por... asnjė nuk dashuroj.
Jam vetėm, jam e lirė,
pėrfaqėsoj vetė emrin tim,
ēdo gjė e bukur e vėshtirė
t'i vėsh emrit krenari.


*

Qielli mė fal njė yll,

largėsia mė fut nė mendime,

qesh e qaj pakuptim,

se veē ti je zemra ime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:49 pm

34. Gėzoj dhe unė mes tyre

Jam e lumtur
dhe jeta vazhdon
nė ēdo hap qė hedh
jam pa ty,
qesh,
gėzoj,
asgjė nga kėto,
s'ka tė bėjė me ne tė dy.
Mė dukej fundi i Botės,
tė gjithė mė dukeshin tė larguar,
mėsova tė vuaj pa zė,
pa ty nuk isha mėsuar.
tani tė gjithė qeshin rreth meje,
gėzoj dhe unė mes tyre,
gjithēka tė gjithė mė jam afruar,
kishte qenė gjithmonė,
por s'e kisha kuptuar.
Jam shumė mė lumtur
qė jetoj mes njė shoqėrie tė tillė,
jetoj pa ty,
kjo ka rėndėsi
dhe gjithēka mė duket mė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:50 pm35. Lakonike
Djalosh, hapi pak sytė,
Shiko kush je,... E njeh veten?
Mos mė thuaj qė s'dallon dot gjė!
Vėrtet?!
E po ja ,ai je ti!
Ha, ha, ha , ha, qesh (qeshim, qesh).
Dikush po troket... Dėgjon?
Po troket nga brenda teje,...
E kupton?
Mos mė thuaj qė ėshtė zemra jote,…
E di qė po troket pėr mua.
Mos mė tha gjė: “Tė dua!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:50 pm

36. Nė djallZemėr, e kuptoj qė ti s'mė do.

S'ka gjė kjo,

vetėm ti tė jesh i lumtur;

bėj qejf, shijoje ēdo moment si tė bukur.

Jeta ėshtė vetėm pėr ty zemėr, mos harro:

"Me gjithė jetėn tėnde, nė djall shko!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:50 pm

37. Ti jeton

Mendoj se dashuria ėshtė diēka
qė s'harrohet lehtė,
kur ke dashur diēka nė tė vėrtetė,
kur ishte e pakėt fjala "tė dua"
dhe kur kanė rėnė shumė lot nė faqet e tua.
Dhe sa shumė herė atė ėndėrron,
ngado je, je me atė,
dėgjon zėrin e tij kudo qė shkon.
Buzėqeshja, fytyra e tij
s'shkulet lehtė nga mendimet,...
Kur vuan vetėm, nė largėsi,
tė bėjnė tė lumtur vetėm kujtimet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:51 pm

38. Ah, sikur!

Nėnės
Me mua jeton ēdo ēast
qė marr frymė,
ēdo hap qė hedh
ne jemi bashkė,.. .
Sa herė qė humbas,
mė kėrkon e mė gjen,
e pėrsėri kthehem prapė.
Sa herė bėj gabime veshėve tė mi
u vjen zėri yt;
sa herė mė flet, mė mėson,...
Mos mė ler vetėm,
pa ty s'vazhdoj dot.
Gjithė atė herė qė jam e gėzuar


qeshim tė dyja dhe kur qaj,...

Sa ėmbėl m'i fshin lotėt ti,

kėshtu kemi qenė pėrgjithnjė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:51 pm

39. PengesėLiria pėrfaqėson atė qė jam

dhe dua tė jem,

ndaj s'dua qė nga ty

frikė tė kem, tė flas,

tė qesh, por ti...

s'mė pranove dot me kėtė liri.

Kur e mendoj pse vallė mė braktise,

nga ē'pėrshtypje e keqe tek unė u nise,

nga ē'person u ndikove,...

Vėrtet zemrėn dėgjove?!

Si u dashurove me mua,

kur mė le pėrsėri,

ē'veprime tė paskam bėrė

qė u zhduke pėrgjithnjė?!

Pse mi the pareshtur: 'Tė dua!",

kur s'e dije vėrtet, ishe dashuruar

apo njė fiksim thjesht?

Pse mė le tė besoja

se gjithmonė do tė ishim tė dy;

duhet tė mė thoje diēka,

tė mos ēmendesha pėr ty.

Gjithsesi mė mirė kėshtu,

fundja s'erdhi fundi i botės,

kur s'mė do kėshtu siē jam,

s'jam pėr ty, s'e kthej pas kokėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:51 pm

I I I.

MES DILEMĖS

DASHURIM-HARRIMIT1. Dilema e pendesėsNė dhomėn bosh, sa qetėsi

kur s'ke as pėr kė tė mendosh,

kur nuk ke se kė tė duash,

por pėr atė duhet qė rrosh.

Me mendimet e mia mė shumė vuaj,

mė dyfishohet vetmia,

se e di qė ti s'do tė vish

fanitesh se pret "aty" e s'je,...

Ike dhe as kokė se ktheve pas

dhe nė ngashėrim ndjenjash mė le!

E di, ē'ėshtė kotėsira dhe kotėsirės po qaj

dhe pyes mė pak pėr ty,

vetėm sa ta tė tregoj

se jam e dobėt vėrtet

Ma njeh pikėn time tė dobėt:

"S'rroj dot pa ty, por edhe pa ty,

do tė di tė rroj

dhe kokėn pas ngjashėm me ty,

kokėfortė jam

s'e kthej,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:52 pm

2. S'resht...Po qaj pėr ty me ngashėrim,

pėr ndjenjėn e parė me emėr "…….",

Ja qė paskish qenė e thėnė

ajo Dashuri - Njeri tė quhej ti,

Pafajėsia pėr dashurinė ,

nis tė qaj pėrsėri.

Njė brengė karficė nė kėtė jetė

nė vend tė ndarjes tė ēelnikos,

ndaj dhe pas largimit tėnd,

sė kujtuari s'resht dot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:52 pm

3. Mesazh nga telefoni imTė puth pareshtur,

tė kam shumė xhan...

Ja zemra ime …,

bie nė pėrqafim.

E ndiej nė shpirt

adhurimin ndaj teje.

S'kam asnjė ndjenjė tė vogėl

fajėsimi,…

Flas me ty,

mė mirė do tė jem pa ty...

* * *

Mė kėputen fjalėt

e ėmbėlsisė papritur,

nė ēast kthehem

atje ku u nisa

humbas ekuilibrim:

... i kujtuar... paēim..Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:53 pm

4. Nė hapėsirat e fjalės "Ndoshta"* Nuk e di mė, sa tė dua,

s'dua t'ia di mė a mė do,

veē kujto diēka nga unė

a mund tė firmosėsh harrimin:

Njė shikim nga sytė e mi,

njė fjalė nga buzėt e mia,

njė tė dridhur tė trupit tim,...

Thua kjo qenkej dashuria?*
Mos u stėrmundo
pėr njė ndarje pa kuptim,…
A s'ėshtė kjo prova e vėrtetė?
Mė le duke pritur nė stacionin "Vetmi"?
Kjo do tė thotė qė s'mė ke dashur,
kurrė s'ke menduar pėr mua,...


*

Ku i kisha unė sytė?

Pse s'mė tregonin gėnjeshtrėn buzėt?

Por bridhja duke vrapuar nė verbim!

Si duket nuk ia njihja ndjenjės rrugėt.

*
"Unė, dije, shpirt i vogėl,
tė doja ēmendurisht,
pa i kuptuar ndjenjat e tua.
Ti ike, ike, frikėrisht,...
Tė mungoi kaq fshehtas maturia,...
Nga se trėmbeshe mė shumė:
Nga unė apo lotėt e mi?
Pse tė trėmbte kaq dashuria,
tė mė shihje prapė nė sy?
*.


Do tė vuash, pendesa do tė bier mbi ty,

Do tė vuaj edhe e di mirė ē'ėshtė vuajtja...

Ah, dhe po vuaj pėr ty qė tani,

por e di po prapė mjaft mirė,

se zemra ime njė ditė do gjejė shėrim

dhe ti do tė mbetesh njė i huaj,

por edhe njė drithėrim!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:53 pm5. Larg, pa mua

Nė njė mesazh telefoniMirupafshim, lamtumirė

dėshiroj tė jesh mė mirė.

Larg nga unė do tė tė dua,

tė gjesh njė tjetėr dashuri,

tė mos qash, as tė mos vuash,

siē po bėj unė pėr ty....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:53 pm

6. Akoma ndiej pėr ty

Tė mendoj dhe ndiej
se po vuaj,
s'di si tė veproj,
me zemrėn time luaj,...
Mjaft kam qarė,
s'dua mė tė qaj,
larg mendjes sime
dua tė tė mbaj.
Por s'di sesi,
s'di si tė veproj
Nė heshtje,...
unė jam vetėm,
e di me mua ē'ndodh?
Them ngrohtė:
"Tė dashuroj!"
kurrė "jo"-nė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:54 pm

7. AKOMA DUA TY

Ti mė ke harruar,
ndoshta dhe nuk e di,
por s'do tė jetė
kjo pėrgjithmonė,
dot s'mė fshin.
Ke qarė me mua,
pranė kam qenė me ty,
njė fjalė kurrė s'e dėgjova,
veē kėrkoja nė sy.
Nuk di si tė veproj,
tė iki, a tė rri,
por zemra mė thotė:
Akoma dua ty!
Afėr s'mund tė jemi,
larg pėr shumė kohė,
por zemra qė ka dashur
ta dish:
"Kurrė "jo"-nė dot s'thotė!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:54 pm

"Kurrė "jo"-nė dot s'thotė!
8. ?

Nėse do tė dish

tė mė duash,

do tė dish

tė mė presėsh,

s'ka rėndėsi

sa do tė vuash!

Unė do jem e njėjta...

Po ti?

Tjetėr?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:55 pm9. Mesazhi im: S'dua tė lėndohemiNjė shoku

Ti ndoshta di

se dashuria fillon si njė lojė,

ne tė dy luajmė,

por unė s'tė dashuroj,...

nė sytė e tu s'lexoj dot

ē' duan tė mė thonė,

as tė humb nė ta nuk e di,

mjaftohem me shoqėrinė tonė,...

S'dua tė lėndohesh kurrsesi,

as tė qash nga kaltėrsia jote,

as tė qeshėsh me mua sikur ne tė dy...,

Ndoshta gabohem, por s'mund tė lejoj

nga pakujdesia tė lėndohemi tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:55 pm

10. * * *

Tani shkruaj me nostalgji

atė qė kam kaluar,

shoqėruar nga njė psherėtimė

qė nėnkupton se sa kam vuajtur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:55 pm

11.* * *

U shua gjithēka

dhe mė parė s'e kuptova

kisha humbur mes trillimit,

kur thoja:"Jemi tė dy..."

Mendoj dhe them:

"Kam qenė e marrė!"

Atje isha veē unė,

kurrė s'ke qenė ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:56 pm

12.* * *

Tė imagjinoja nė heshtjen e shpirtit

dhe nė skutat e frikshme tė mendjes,

tė mbroja, tė mbaja tė lidhur

nė rrjetat e kujtimit,

se nė boshllėkun e hapėsirės

thoja se tė doja.

Largėsia e syve tė errėsirės

depertonte me pishtarėt e saj

mes thellėsish tunelesh pafund,

mes mijėra klithmash tė trembura nė vaj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:56 pm13. * * *

Ndihem bosh, e trishtuar

Pėr njė ēast mendohem
dhe ngatėrroj ē'ėshtė dashuria,
ndihem shpleksuar nė ndjenjat e mia
e humbur, e hutuar,
kur s'di di tė veproj,
gaboj dhe prapė gabohem,
them: "S'di tė dashuroj!"
Pėrpiqem dhe mendohem
ēdo hap ta hedh tė sigurt,
kur kokėn prapė kthej pas,
kam shijen e hidhur.
Ndonjėherė them:


"E kam nga largėsia,

se kur ishe ti

dija se ē'ishte siguria.

Tashmė, jam e vetme,

e lėnduar e harruar,

ndihem brenda vetes bosh,

e trishtuar.
Ky duhet tė jetė njė ēmim
qė tė blihet dashuria e lumturuar
nė do tė jem,
vetėm mes krahėve tė tua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:57 pm

14. Nuk mė doKam harruar tė buzėqesh nė shpirt

dhe tė jem e lumtur s'di,

s'di se ēdo tė thotė ledhatim i ėmbėl,

pres tė mė ledhatosh ti.

Pres njė ditė tė kthehesh tek unė,

s'di nėse do tė vish,

Mė ka ēmendur kjo largėsia,

besoj se kurrė s'do mė lėsh nė harrim.
Po ke ditur tė mė duash
dhe tė njihje ndjenjat e mia
ēdo dallgė dhe gabime,
pranim qortimesh,
por jo thjesht pėr njė kapriēio,
pėr njė lojė, pėr njė inat,...
Si ndodhi, tė largohesh
kaq pa kuptuar
tė mos mė thuash as kaq e pat.


S'ka qenė e fortė dashuria,

nuk ka qenė dashuri,

tė mė doje, siē mė thoje:

"Me ty gjer nė pėrjetėsi!".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:57 pm

15. Nostalgjia pėr dikur... Tė shihja

dhe mė dehje me shikim,

kur zėrin tėnd dėgjoja,

dridhej gjithė trupi im...

Nuk e dija, s'njihja frikė,

vuajtje, brengė, vetmi,

mė mjaftonte veēse pakėz

tė tė shihja ty.
Tani kam ftohtė,
e tėra e lagur me lot,
njė shi mbi mua bie papushim,
s'ka "ēadėr" tė ngrohtė pėr mua...
S'je mė ti!


Dhe nata afron si hije...

ēm'u bė gjithė ai pėrvėlim?!

Lot nė faqe,

psherėtima,

gėrma tė mbetura

nė rrėnim,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:58 pm

Frymėmarrjen e lirshme po e ndjenHej, po marr frymė lirisht,

e ndien?

Nga mos prania jote kjo

po mė ndodh.

Ti ishe ai qė frymėmarrjen time

pengoje,

ti ishe ai qė valėn plot dallgė mbi mua

pėrplaste,

E pavlefshmja mė shtoi

hapėsirėn dhe lotėt.

Gjithēka tashmė ka fituar
qetėsinė,
tashmė po e kuptoj
se jam nė gjendje
tė ta kthej valėn...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: