Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:28 pm

20. NėseNėse bota tė duket bosh,

njė lot mė pak nė sytė e tu;

njė fjalė tė ftohtė mė shumė, shpirt,

njė zog mė pak nė qiellin blu.

Dhe nga trishtimi qė mbren zemrėn,

nga njė brengė qė mė tundon,

nga fjalėt e tua, fjalė tė kota,...

Sa shumė po vuaj s'mė beson...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:28 pm

21. Gjumi i syve tė mi

Nga koha e shkuar u ktheva pak prapa,
tė kujtova ty, qė kurrė s'tė pata;
kujtova pak ato sytė e tua
qė nė gjumė, kur flė, flėnė me mua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:29 pm

22. Kristale me lot

Ka kaluar kaq kohė nga hera e fundit,
Kur ne u pamė me lot nė sy,
me brengė nė zemėr,...
Ne lamtumirė njėri - tjetrit i dhamė.
“Ndarje e trishtė”- ky emėr…
Mes brengės e vetmisė jetoj sot,
nga malli pėr ty rrokullisen mbi faqe
kristalet me lot
e zemra e ēarė nuk njeh mė dashuri.
Tė harroj, s'mundem,… largimin si rrufe..


Zemrėn e brishtė timen tė vrarė, e le.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:29 pm

23. Mos prit qė tė rikthehemPapritur, duke menduar

ndiej nga sytė e mi

ca rrėke lėshuar

qė ku shkonin, s'e di.

Njė psherėtimė e thellė

nga ky shpirt i vrarė,

buēet pa pushim trishtim i paparė.

Dua, sa mė shpejt, tė harroj

gjithė ē'ndodhi tani,

kohėn ta kthej pas

e mos tė tė njihja ty.

Mos mė thuaj: "Tė dua shumė!"

Mos prit qė unė tė tė dua,

veē kėshtu nuk qenkėrka dashuria ,

se ti nuk ekziston mė pėr mua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:30 pm24. Mė thotė.... fjalėn e funditDashuria si diēka qė s'e kuptoj
them e e dua shumė, shumė e adhuroj,
them mė bėn tė lumtur, tė fluturoj,
mė jep shpresa shumė e forca tė luftoj.
Them mė mbyt, mė burgos,
mė bėn tė vuaj, mė inatos,
mė bėn tė qaj, tė ulėras,
mė bėn qė orėn ta mat.
Mė merr, mė tund e mė pėrkund,
mė bėn tė pi gotat pa fund,
mė tret, mė vret e mė braktis,
mė lė me njollė e mė bėn pis,
mė shan e lan e mė thotė : "Vdis!".


* * *

Megjithatė veten pėrmbledh

dhe ja, ku jam si zonjushė e vėrtetė….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:30 pm

25. “Muzikalitet" vetmieLehtė tunden fletėt,

bien njė nga njė,

zogu mė s'kėndon,

bilbili s'ka zė.

Heshti zhurma, ndaloi era.

Pyes veten: "Ku jam?"

Shoh pėrreth mos tė gjej ty,

por pranė meje asnjė s'kam.

Ndiej tė ftohtė, frikė shumė ndiej,

dhe lulet ecin vyshkjes,

shoh qė s'ka ujė nė lumė…,

njė nga njė yjet po fiken.

E kuptoj, kur jam pa ty,

ēdo gjė nė botė nuk ka vlerė,

dua pranė me ty tė jetoj,

se s'dua tė kem njerėz tė tjerė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:30 pm

26. Pėrsėris "Ti"

Ti je i vetmi nė botė,
pėr tė cilin po derdh lot,…
Ti je i vetmi pėr mua,
ndaj shpėrthej nė “tė dua”.
Ti mė ke magjepsur
me sytė e tu shigjetė,
Ti je veē njė rreze
qė mė fal plot jetė.
Ti je vetėm ti,
s'je askush tjetėr,
qė s'mundi tė mė fali
ndopak dashuri tė blertė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:31 pm

27... M'u duk lodėr

Lehtė ndjeva dorėn tėnde,
trupin tė mė pėrkėdhelė,
njė frymė, njė afsh nga buzėt e tua,
lashė tė mė rrėmbejė.
Se befas ndieva njė pendim,
njė brengė tė mė brejė nė zemėr,
njė puthje gjysmė, njė lot trishtim,
m'u duk si lodėr ky trupi im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:31 pm

28. Pyetje tė dashuruarishKur nė zemrėn time mbretėron qetėsia,

thellė diku nė tė fshihet dashuria.

Kur nė sytė e mi, lotėt janė tharė,

me shpresa mbushem plot nga shikim i parė.

Kur nga buzėt e mia thuhet fjala: "Tė dua!"

Nga buzėt e tua pres pėrgjigje:

"Ti, a mė do mua?!"...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:32 pm

29. Me mungesė pėrballemMėrzitem duke ndenjur pa ty,

lodhem duke ecur vetėm,

harroj kur s'jemi tė dy,

tė shkruaj edhe mbi njė copė letėr.

Vetmia shpirtin ma pushton,

mė plas zemra nė gji,

syri veē rrėke lėshon,

sa shumė mė mungon ti.

Dėshiroj tė takohem sa mė parė

e shtrirė mbi krahėt e tua,

me puthje tė ngrohta nga buzėt

do doja mėngjesin ta prisja kėshtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:32 pm30. * * *

Nėse nga sytė e zemrės sheh lotin, qė pikon

dhe nga buzėt e flakta, zjarr qė pėrvėlon.

Mos pyet se ēfarė kanė, mos pyet se mė kot,

loti mė shumė do tė shtohet e zjarri s'shuhet dot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:32 pm

31. Retrospektiva dhe tani

Kur isha fėmijė, mbaj mend lodroja
gjithkund e gėzuar,
qeshja, kėrceja, kėndoja,
ē' ish jeta s'e kisha kuptuar;
por sot jam rritur dhe ca mė shumė
kam pėr tė kujtuar,
kur ėndrrat bėhen realitet,
vetėm duke mėsuar.
U rritėm pa kuptuar,
u rritėm duke qeshur dhe qarė,
u rritėm, por lamė pa pėrfunduar,
njė ėndėrr, njė ėndėrr tė marrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:33 pm

32. EciNė kėtė botė krijova iluzione tė kota,

ecja vetėm,

s'dija ku shkoja,

e vogėl mė dukej Bota.

Me plot tė fshehta e zbulime

eci mes rrugėsh,…

Ecėn jeta ime,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:33 pm

33. * * *
Lumė fjalėsh nga buzėt e tua
lumė ku mbytesh me stilin: "Tė dua".
Mė thoni ē'tė doni, por s'mund tė lundroj,
nė mes tė kėtij lumi, kur s'di tė dashuroj.
Dhe thoni ē'tė doni, por s'e ndaloni dot,
njė lumė, qė buron e rritet mot mė mot.
S'dua ta di pėr fjalėt e tua,...
Mė fal ti, tė lutem, por s'arrij tė tė dua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:33 pm

Mė fal ti, tė lutem, por s'arrij tė tė dua.


34. Ah Hėna!

Detit iu luta:
"Shtero...",
por ai s'mė dėgjoi.
Zogut i thashė:
"Pusho…",
por pėrsėri kėndoi.
Hėnės iu luta:
"Shėt, mos trego…",
por ajo mė tradhėtoi,
nėn dritare
me tė dashurin e zemrės mė pa,
kur mė pushtoi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:34 pm

35. Rishtas nė ėndrra

Pikuan ca lot pėrmbi fletė,
pėr ty kam mall,
lehtė lundruan mbi tė,
befas krijuan oqean.
Vegimi i mbrėmjes
ma zbehu forcėn
qė pėr ty mendimin,
por rishtas nė ėndrra
ma kthen buzėqeshjen
sa shumė, aq shumė dashurimin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:34 pm

36. … kam qarė para syve tė tu

Sa herė kam qėndruar e vetmuar
duke vėshtruar qiellin blu.
Sa herė, sa herė
kam qarė para syve tė tu!
Sa herė e sa herė ti mė ke mashtruar,
por unė justifikohesha, duke tė dashuruar.
Ti mendoje pėr mua, thjesht pėr kėnaqėsi,
se kurrė nuk e kuptoje se tė falja dashuri.
Mė shihje mua si njė lodėr pėr ty,
s'arrije tė kuptoje jo,
se s'ke patur kurrė ndjenja si njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:35 pm

37. Ėndėrrim dhe mos prit...

Arrita njė ditė qė tė tė dashuroja
nė zemrėn time gjithēka lumturi,...
ēdo gjė qė shihja e dėgjoja
mė dukej e bukur ēdo gjė si ai.
Dashuroja e marrė ashtu vetvetiu
rritej e shtohej dashuria ēdo ditė;
sa shumė ėndėrroja pėr ne tė dy,
por ti njė ditė, mė the: "Mos mė prit...".
Mė brente mėrzia, gjithēka s'e duroja,
mbyllur gjithė ditėn nė vetmi,…
Mė zhgėnjeu dashuria, veē qaja, vajtoja,
Jo, s'mundem kurrė, tė tė harroj ty.
Dhe afroi njė ditė, njė tjetėr njoha,
i sjellshėm, i bukur, simpatik,
aspak nuk e doja, por dėshiroja tė harroja
nga zemra ime tė parėn dashuri.
*
Por nuk mund ajo as me dikė tjetėr
nga zemra ty tė tė harroj.
Dhe sot kur e vetmuar jam,
ndiej se mė mungon...
Sa shumė djem thonė "Tė dua!",
por zemra vetėm njerin dashuron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:35 pm

38. ????...Mendoj shumė gjatė pėrgjithēka.

Mendoj dhe hesht pėr asgjė.

"Tė lutem, mė thuaj pėr ty tė mendoj,

mė thuaj qė tė mos mendoj mė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:36 pm

39. Agim, por fantazim mjegulleKur nė muzgun e natės,

nė lumin e qetė lundronte,

ai nė mjegullėn e lehtė m'u rishfaq pėrsėri.

U zgjata, u hodha, mė duket se e kapa,

sa fort e shtrėngova, tė errtin si nata.

Agimi u kthye pėrmbi krahėt e mia,

mes tyre tė pashė, por s'ishe ti.

U zhduke, u zbehe, mjegulla tė mori,

u trete, u harrove, por shiu prapė tė solli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:36 pm

40. Peizazh zemre

Netėve tė gjata mister, egėrsirė e pafund
shiu troket nėpėr rrugė
dhe era pemėt i shkund.
Mes tyre bridhte zemra ime
e braktisur, e lėnė shkretė,
e vrarė e lodhur nga dhimbja,
ēlodhje kėrkon tė ketė.
Ku vallė prehen zemrat,
tė vetme, apo pranė – pranė?
Mes shiut, erės shikoni,
mes tyre aty janė.
Do tė gjeni aty nė ndonjė strehė,
dy zemra fort dashuruara,
nė qetėsi tė tyre i lini nė kohėra
pėr t'i kujtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:36 pm

I I. Po tė fiken sytė e tu, fiken dhe tė mitė…

1. DyzimDhe ecja e qetė ngadalė,

me hapat njė nga njė,

mendoja pėr njė djalė:

"Vallė a mė do mė?!"

Sa shumė, o zemėr po vuan,

s'tė kėrkoj, si ilaē, ty dot,

njė tjetėr tė paska marrė

e zemra priste veē kot.

Qaj pa pushim nga sytė e mi,

ēurkė lotėt rrjedhin,

por prapė kurrė

s'do tė mundnin,

kujtimin e tij tė nxjerrim,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:37 pm

2. * * *

Dashurovase mė mposhti ndjenja tundim.

U treta si flaka djeg qiriun,

lotova si shiu pa pushim,

vdiqa se s'jetova dot pa dashurim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:37 pm

3. * * *Nė qetėsi jam ulur, mes vetmisė jetoj,

mė thuaj njė fjalė qė gjithmonė tė kujtoj.

Harromė pas njė dite, pasi tė jem larguar,…

S'ka gjė, mallkuar qoftė dita qė tė kam takuar!Tallu po deshe, s'ka gjė,

nė kėtė jetė, realiteti s'ekziston mė.

Ēfarė do?...

E di, jo s'mundem dot vėrtetė.

S'ka gjė se shumė tė tjera do tė ketė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:37 pm

4. … me dallgėn mbi breg,
mė tė kripur tani.


Njė brengė kisha nė zemėr,
s'dija me kė ta qaj,
ia dhashė shiut tė natės,
por s'mundi dot ta lajė.
I thashė erės: "Merre",
era s'ma pranoi,
mė rėndon nė zemėr,
mė bėn tė vajtoj.
Ia dhashė detit, e mori,
ma solli pėrsėri,
me dallgėn mbi breg,
mė tė kripur tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: