Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Sep 16, 2007 5:27 pm

Para se gjithave mendoj kushtet dhe depresioni ka te bej qe njeriu nuk gjen rrug zgjithej dhe kalon deri ne vetvrasje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GocPejone
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve : 372
Age : 98
Vendi : Matiqan
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 12:17 am

sepse ata mat vjetrit si kuptojn e as sju lojn rend mu shpreh. friga. keqtrajtimi. etj etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 10:59 am

Ka te beje depresioni,pajtohem me mendimin e Anna:


Ka t'beje edhe vete koka e ''aty '' (q'gjen nje) munde te themi nje ''KOD'' ne koken e ty,e pajtohet me ate ''KOD''e mendon se e gjithe jeta.(bota) eshte ''KOD-i'' qe krijon ne koken e vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 1:46 pm

Ka arsye te shumta ,depresioni,varferia e skajshme ,bile para nje kohe kam ndegjuar ca raste se edhe per dashuri ,hmmmm kete se paramendoj dot?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Thu Nov 22, 2007 5:33 pm

Une mendoj se te vesh dore mbi veten eshte qmenduri. Po edhe kam lexuar se pa kaluar njeriu ne afekt nuk mund te vetevritet. Afekti eshte gjendje krize shpirterore ate moment kur njeriu nuk ka kontroll me mbi veteveten. Sidoqofte vetvetrasja nuk eshte zgjidhje e problemeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Jan 27, 2008 6:28 pm

Une mendoj se njerzit kur ju ik truri dhe ne raste kur nuke eshte ne gjendje te kontrolloj veten ben vetvrasje ,se ndodhin me se shumti tek te te dashuruarit te cilet i ka ndar fati?
Shkaqet psiqike,ndryshimet psiqike personalete individi qojn ne rritjen e vetvrasjes:
Shkaqe biologjike,zvogelimi i serotinit ne tru qon ne rritjen e vetvrasjes:
Problemet familjare,ketu kemi raste te hasim ne vetvrasje ne baz te gjakut apo si qe jan ber si shprehi e cila gje rit numrin e vetvrasjeve:
Smundjet fizike,Kanceri,AIDS,smundjet e zemres.Kur personat mendojn qe vuajn nga keto smundje bejn vetvrasje.
vetvrasjet jan dem i madh me rendesi eshte qe ata te verehen me koh apo te zbulohen sa me heret,ata mund te sherohen me ane te terapive te ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Jan 28, 2008 12:01 am

pajtohem me shkaqet qė ju pėrmendet mė lart,ato janė ndėr shkaqet,por shkaku kryesor ėshtė tregues i fuqishėm:Kur agresiviteti mbretėron mbi epshin e dashurisė njeriu kalon nė qmenduri dhe vetėmatėhere njeriu kalon nė aktin e vetvrasjes:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Feb 10, 2008 5:29 pm

Ndjenja e tė qenurit i vetmuar dhe pandihmė, Traumatizimi, tė dalurit nga binarėt e jetės dhe joperspektiva e mėtutjeshme, Konfliktet nė raportet njerėzore, sėmundjet psiqike ose fizike, depresionet, tė gjitha kėto ose kombinimi i tyre munden tė qojnė nė ndėrmarrjen e kėtij hapi i cili nuk ėshtė dhe nuk mundet tė jetė zgjidhje me Vetėvrasje.

Keto jane ca shkaqe qe mund te shkohet dhe ne vetvrasje........!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Feb 10, 2008 6:27 pm

janė kėto shkaqet tė cilat ju i keni cekur,por tė cilat qojnė nė sėmundje mentale,ndryshe njeriu nuk mund tė merr vendim pėr njė akt tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 13, 2008 1:45 pm

Kjo teme e lansuar nga Anna eshte per tu pershendetur pasiqe kjo ēmenduri e te vepruarit eshte teper aktuale per fat te keq. Vetevrasja eshte fenomeni me apsurd i cili edhe ne kete shekull gjene permasa jashtezakonisht te medha. Sipas te dhenave te psikologeve shkaqet e vetevrasjeve, jane te natyrave te ndryshme sikurse ēeshtjet sociale dhe ekonomike, dashuria e deshtuar, stressi, dhuna ndaj tyre. Ne te shumten e rasteve jane disa nga arsyet qe i detyrojne te rinjet sidomos femrat ti rreken litarit dhe helmit. Eshte kaq apsurde dhe tragjike pasice enigmen per vdekjen e tyre e marrin me vete ne varr. Te shtyre nga skamja dhe varferia ata ne te shumten e rasteve i jane drejtuar litari helmeve te ndryshme dhe ujerave te Vardarit. Fatkeqesisht eshte e "modes", qe njerezit e moshave dhe gjinive te ndryshme "rahatine", ta gjejne duke mbytur veten, duke harruar se nje veprim i tille edhe me shume thellon hendekune problemeve dhe pasojave per gjthe te tjeret pas tyre. Duke harruar se nuk mbyllin asnje kapitull te halleve dhe problemeve te tyre por e lejne te hapur nje plage aq te thelle qe sdo arrije te fashitet kurr. Harrojne se jeten nuk e sollen vete dhe as qe duhet ta privojne. Duajeni jeten per tju dasht edhee ajo juve. Daut Demaku me te drejte ka thene : Njeriu nuk rron dy here, por ka shume nga ata qe nuk dine te jetojne nje here.

Stop krimit "pa" kriminel.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Feb 16, 2008 11:37 pm

Cdo shkak i vogel apo i madh, varesisht se cilin njeri e godet mund te behet "viktime" e vetevrasjes. Ndokush mund te vetevritet nga frustacionet, ndokush nga endrrat e teperta te parealizueshme, shpresat e dikurshme, dashuria, obligimet , borxhet...... por ndokush mund te beje vetevrasje edhe per ndonje zenke qe ka pasur me nenen dhe familjen e tij. Pra ka shume shkaqe qe vijne deri tek vendimi final i vetevrasjes dhe si te tilla nuk kane shume rendesi, me rendesi eshte si te luftohet!?
Une mendoj se eshte kjo menyra me e mire per tu larguar nga vetevrasja: "te kenaqesh me caktimin tend ashtu sic eshte dhe nese ndonje dite rrete e zeza kane pushtuar qiellin tend, prit dhe mos u dorezo, se ndokund do shfaqet rrezja e diellit".

Kush zbaton kete fjali eshte njeriu me i lumtur ne bote!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Tue Feb 19, 2008 9:12 pm

Njerezit nuk mund te zgjedhin se qfar duhet te jene ne kete jete ( nga pamja, sepse dikush tjeter e percakton kete), e njejta gjej vlen edhe per "rolin" qe do te luajme ne kete jete, pra s'mund te zgjedhim. Por, ne mund te zgjedhim qendrimin ton, menyren se si ta luajm kete "role". E thashe kete, sepse ka shume raste qe shkojne ne vetvrasje per arsye se kane paknaqesi me ate qe jane, me ate qe u eshte ofruar nga jeta. Dhe ne pa mundesi qe te pajtohen me ate qe jan dhe ta kuptojne se qellimi yne ne kete jete eshte ta kuptojme "rolin" qe na eshte ofruar dhe ta luajme sa me mire, vijne paknaqesite dhe vije deri tek "zgjidhja" e ketij problemi me vetvarje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:28 am

Premtim ke te drejte pajtohem por qe ka shum njerz qe rrefejn per jeten se gjoja e kan perjetuar ne kete bote ferrin andaj kjo fjale deprimuese nuk thuhet dhe te brengosen edhe te tjeret, shoqeries-individit duhet te i dhurohet forca dhe ndjenjat e medha qe te mburr diten dhe jo te i demoralizohet jeta dhe koha,por njeriun e fort nuk e pengon kjo fjale e shemtuar, njeriu nganjehere qka planifikon edhe nuk del njashtu(prandaj mendimi im personal eshte qe te rinjet mos te ipen shum shpejt dorzohen te shkojne ne rrugen pakthim''vetevrasje''por lufto-perpiqu) por rezultati gjithashtu esht pozitiv por ne shiqojm me syt e uritur dhe negativ, por ne realitet esht njekohsisht aj plan pozitiv por vetem ka nje drejtim tjeter qe duhet te luftohet aj hap i pare,anadaj duhet te jemi luftetar te jetes.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Wed Feb 20, 2008 1:34 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:41 am

Dibranja, me kete dukuri negative jane marrur edhe filozovet e vjeter qe ne antiktet. Ka prej atyre qe, keta njerez qe shkojne deri ne vetvrasje i kan cilesuar si te guximshem, por edhe si te dobet (jo luftetare me veten). Une pajtohem me mendimin e dyte, pra ata qe vijn deri ne ate pike qe si "zgjidhje" te vetme ta gjejn vetvrasjen jane njerez te dobet, te cilen nuk jane gjendje s'pari te kuptojne qellimin e jetes dhe me pas normal se s'mund ti perballojne sfidat ne te cilat hasin. Me nje fjale qe mos te zgjatem shume, per mua ata njerez qe ja lejojne vetes te vije deri ne ate pike, jane tipa te mbyllur ( pra nuk jane te lirshem te shprehen qe ta ndajne te miren apo te keqen me dike) dhe njekohesishte nuk jan komunikues me veten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:53 am

Me se e qelluar Premtim,kurse per mua me nje fjale keta jane tipa me karakter te dobet jo stabil-labil,te cilet kan fige ose terhiqen ne vete si thate dhe smunden te bejne rezistenc as problemit me te vogel ne jetn e tyre,por qe ndojher keta tipa dhe flasin(me ane te gjesteve te tyre,sjelljeve pak si te cuditshme,fjaleve te pakta qe i thone qe jane si sinjal te fjales''me ndihmoni'') por qe shoqerija jone nuk i ndegjon(jo qe smundet)por i debon nga vehtja, sepse thejshte si kupton,jane me se te cuditshem per shoqerin tone ose fare hiq as qe mundohet per ta,une keshtu mendoj por ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 2:09 am

Dibranja, une kam pasur dy raste qe i kam njohur dy persona te cilet kan perfunduar ne kete rruge te pa kthim. Por, ne rastin e pare jam habitur edhe une se, edhe pse e kam kuptuar pak a shume se e mundon diqka perbrenda dhe jam munduar qe ta ndihmoj ( ne menyren time kuptohet), gjithnje me ka refuzuar dhe mu ka drejtuar me fjalet " mos te duket budall"? apo "shikohi punet e tua, sepse jam shume mire". Rasti i dyte, ka qen me ndryshe me te parin ose me mire te them nje raste i veqante, te cilin nuk dua ta komentoj tani.
Ajo qe desha te them eshte se, nuk besoj qe mund tu ndihmojme aq shume ketyre njerezve, askush me shume se vetveten s'mund ta ndihmoj. Sepse, s'pari duhet te jesh psikolog i vetes e me pas i te tjerve, pra duhet komunikuar sa me shume me veten ( gje e cila tek ne eshte absurde per dike). Kur them te komunikon me veten besoj e kuptoni, duhet luftuar dhe duhet mundur veten tone te dyt (qe ne shume raste na shtyn per mendime-veprime te kqija) dhe vetem ateher mund te jem me te qet shpirterishte dhe te jemi te vedijshem per qdo veprim tonin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 12:09 pm

Sepse e ndjejne veten te vetmuar dhe prinderit nuk i kuptojne ose nuk dine se si t'u qendrojne afer.

Eshte vet sistemi i tille, aspak shoqeror, bujar e zemermire. Kapitalizmi i vret te gjithe, ne nje menyre ose ne nje tjeter. Perse nuk kishte vetvrasje ne kohen e xhaxhi Enverit?


Edituar pėr herė tė fundit nga tom sojer nė Wed Feb 20, 2008 12:10 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Tue Feb 26, 2008 8:36 pm

Ne keto vite te pas luftes, perveq problemeve te shumta te pazgjedhura, sociale, politike etj., neve si shoqeri na u dasht te perballohemi edhe me nje dukuri, ecila nese e shikojme ne aspektin tradicional, nuk perkon aspak me mentalitetin tone shqiptar. Pra, behet fjale per fenomenin e vetvrasjes, e cila dita dites po shkon ne rritje. Deri me dje, njiheshim si popullat shume te shendoshe me me sa paku vetvrasje. Mirpo, sot radhitem ne mesin e shteteve te cilen kan me shume raste vetvrasje. Shkaqet me te shumta te cilat mund ta shtyjne nje person deri ne kete akte, qe te vetvritet jane:
-Marrdheniet te cllegulluara familjare, keqtrajtimet, dhuna,...
-Mossuksesi gjate shkollimit,
-Paaftesia e komunikimit me moshataret. Personi potencial per vetevrasje ndjehet i izoluar dhe i papranuar nga rrethi,
-Humbja e dikujt me te dashur permes vdekjes, ndarjes, c'kurorezimit etj.
-Shtatzenia tek femrat dhe proceset fiziologjike-hormonale qe ndodhen ne organizmin e saj,
-Humbja e te dashurit, dashures,
-Abuzimet e ndryshme me droge dhe alkool...etj.,etj.

Mirepo, asnjeher nuk mund te jen tregues per pengimin e nje vetvrasje gjitha keto shkaqe me siper. Por ne keto raste eshte mire qe t'ju kushtojme rendesi te veqant shenjave te sjelljes. Nder keto shenja mund te jene:
-Terheqja nga shoqerimi me miqte dhe njerezit ne pergjithsi,
-Problemet me gjumin dhe ushqimin,
-HUmbjen e interesimit per aktivitet, shkolle, loje, shetitje,
-Humbja e interesimit per dukjen personale dhe higjienen trupore,
-Personi nuk mahitet dhe nuk ben shaka me, ose reciproke, gjithnje mahitet dhe ben shaka te teperta,
-Nuk eshte i koncentruar hic ne asgje, eshte gjitnje ne mendime. Gjithnje rrin i hutuar dhe te len pershtypjen se gjate bisedes nuk e degjon hic bashkbiseduhesin,
-Flete shpesh per vdekjen dhe lexon gjithcka qe trajtojne me shume temat per vdekjen...

Si mund t'i ndimojme keta njerez?

Kurr nuk duhet marrur se shaka, nese nje person na thote se ka ndermend te bej vetvrasje, por duhet reaguar ne menyre sa me te shpejte. E para, duhet biseduar. Pra, duhet biseduar dhe vetem biseduar, sepse njerez te ketille kan nevoje me se shumti per kete gje, qe te bisedojne.
E dyta, duhet ndegjuar. Duhet qe t'i lejojme qe te flasin dhe t'na tregojne per gjithe ate qe e shqetesojne, per paknaqesit nga jeta, etj.
E treta, nuk duhet ta luajm rolin e nje "keshilluhese\it". Apo qe t'mundohemi ti japim kurajo se:" nje dite do behet mire" apo diqka te ngjajshme. Pra, nuk duhet sfiduar me asgje, ndjenjat e tij per bindjet te gabuar qe ai ka per jeten. Sepse pikrishte keta persona e kan shume te zhvilluar intuiten dhe shpejt e kuptojne qellimet tona te sinqerta. Sa me shume duhet degjuar dhe perjetuar sinqerisht. Gjithnje duhet pranuar se pajtohemi me ta dhe se ai ka te drejte plotesishte.
E katerta, pasi ta kuptojme se eshte krijuar besimi reciprok, duhet pyetur, se mos pikrishte per keto i shkon mendja te bej vetvrasje?? Me kete pyetje nuk duhet assesi te imponojme iden, por vetem duhet ber te dijtur se jemi te gatshem te bisedojme per kete mundesi. Nese shohim nje ragim pozitiv, duhet vazhduar edhe me tej me pyetje. Deri sa te kuptojme se: a i ka ne dispozicion te gjitha elementet per te kryer kete veper, a e ka caktuar momentin se kur do te vendos per nje hap te ketill? Shumica ne kete pyetje do te pergjigjen negativisht, qe per ne do jete nje shenje se plani i tij per kryerjen e vetvrasjes nuk eshte definitiv dhe kjo mund te mirret si moment me inkurajues. Ne te kunderten, nese vec e zbulojme se ekziston plani, mjeti dhe koha e kryerjes se vetvrasjes, ateher ne do te kemi nje gjendje alarmuese. Ne kete moment, patjeter duhet intervenuar urgjentisht.
E pesta, nese gjendemi ne nje situate serioze dhe alramuese, ateher duhet qendruar prane tij dhe asnjeher nuk duhet len vetem. Panderprer duhet bisedojm, dhe ne anen tjeter duhet te tentojme t'i largojme te gjitha gjerat qe mund ti sherbejn si mjet per kryerjen e vetvrasjes. Nese e shohim se ndjehemi te paafte, ateher duhet te ftojme eksperte te kesaj fushe. Nuk duhet premtuar dhe nuk duhet t'na brej ndergjegja se nuk e kemi ruajtur fshehtesine. Njerezit te cilet tentojne te bejne vetvrasje, ne te shumten e rasteve pranojne ndihmen e profesionisteve.

Mirmbeteshi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 2:37 am

Mendoj se vetvrasjet kane shkaqet e ndryshme, nga depresioni,kureshtia,ne shenje proteste,moszgjidhja etj ata te cilet kryejne nje akt te tille nga depresioni duhet te jene njerz te dobet qe nuk mund ti perballin problemet qe sjell jeta.Jane rastet e disa shkenctarve nga kureshtia qe para disa vjete kryen vetvrasje masive duke lene mesazh"se duam te dime se do te ndodh me ne mbas vdekjes,se cfare qenka bota mbas vdekjes"...etj eshte rasti i gruas plak qe dogji veten mbasi i gjeten eshtrat e djemve te saj ne varezat masive etj mos zgjidhja duhet te jete vetvrasje ne favor te dickaje te shenjte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 2:51 am

Nuk mendoj se vetvrasja eshte nje zgjedhje e duhur per t'u larguar problemeve,mendoj se njerezeve te till ju duhet ndime prefesionale,e kjo,tek ne eshte gati se e pamundeshme njashtu mendoj se shoqeria nuk qan koken fare per njerzit e depresionuar.Duhet te mendojm edhe per te tjeret,dhe duhet ta dime se me rastin e nje vetvrasje ,,behemi shaktar edhe per nje vetvrasje tjeter.

Gjithēka ka zgjidhje vetem se duhet te kerkuar z'gjidhjen.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 2:57 am

Njashtu mendoj Beton,dhe mendoj qe ata njerz qe zgjasin doren vetes mund te zgjasin edhe te tjerve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 3:13 am

Po pra, Albea,mendoj se keta njerez nuk shohin para vetes kurrfar shprese dhe zhyten thell e me thelle,pa mare para syshe mendoj se secili mund ty ndimoje vetes, qe vetvrasja nuk eshte kurrfar z'gjedhje veqse mbeten shume njereze tjer te lenduar,manedoj shume here se nuk duhet te menduar veq per veten por edhe per shoqerin,familjen rethy qe na rethone etj ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shkodrani_1
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 27
Registration date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 8:19 pm

Kur thuani shume te rinj ateher kjo seshte e vertet sepse eshte i vogel nr i atyre qe vetvriten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Mar 22, 2008 8:42 pm

hahaha!!!!!!!^!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: