Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:16 pm

Njė takim me shkrimtarin Dino Kubatis

nga Isuf ĒelaMė datėn 22.4. 2009 bėri njė vizitė shkrimtari i njohu grek zoti Dino Kubatis i shoqėruar nga disa shkrimtarė tė tjerė. Nė takim mori pjesė Kryetari i Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA poeti dhe shkrimtari Kristaq F. Shabani,I.Ė.A, zėvendėspresidenti i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” poeti dhe fabulisti i njohur gjirokastrit z. Dino Ēiēo W.P.S, Poetja Elefteri Kallojeri Ė.P. S, poetja Alketa Ponde si dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i Lidhjes Internacionale “Pegasi” Albania, poeti Agron Shele. Pėr tė pritur poetin Dino Kubatis, President i Lidhjes sė Shkrimtarėve “Kafeja e Ideve” Salaminė, Greqi kishin dalė poetėt tepelenas me kryetarin e Degės sė Lidhjes “Pegasi” pėr Tepelenėn, poeti dhe fabulisti Islam Kalemi si dhe poetė e shkrimtarė tė tjerė tepelenas…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:17 pm

Vizita e parė e programuar u bė te shtatorja e Ali Pashė Tepelenės dhe mandej vijuan vizitat te bazorelievi i Lordit Bajron. Po kėshtu u vizitua edhe Biblioteka e Lidhjes sė Pegasit, dega Tepelenė, ku poeti u njoh me botimet e reja si dhe me gazetat periodike tė trevės sė Tepelenės dhe gjithė jugut tė Shqipėrisė. Njė ekspoze pėr punėn qė zhvillon dega e Lidhjes sė Krijuesve Tepelenas bėri kryetari i degės sė Lidhjes”Pegasi”.
Mandej auditori ndoqi kumtime pėr Letėrsinė bashkėkohore mbajtur nga Poeti Kristaq F. Shabani, pėr lėvrimin e fabulės nga fabulisti Dino Ēiēo. U lexuan edhe kumtet e Nadia Cella Pop (Rumani) nga Agron Shele dhe Patrich Sammut (Maltė) pėr letėrsinė dhe diversitetin e mendimit letrar tė sotėm si dhe njė kumt nga poeti grek Dino Kubatis. Kėto kumte shėrbyen pėr njohje tė letėrsisė sė sotme nė Shqipėri, Greqi, Rumani dhe Maltė dhe u realizua kėshtu dhe njė shkėmbim pėrvoje. Mandej u diskutua nga pjesėmarrėsit, ku mendime tė vlefshme dhanė poeti Luan Meta, Sulo Gėrbi, Alketa Ponde, Shezai Koko e tė tjerė. U diskutua edhe pėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:18 pm

veprimtaritė e ardhme letrare. Midis tė tjerash u bė dhe njė ekspoze e shkurtėr e Simpoziumit Ndėrkombėetar “MUZA POETIKE PEGASI 2009” i zhvilluar mė 2-5.04.2009 nė Gjirokastėr, Pėrmet, Sarandė dhe Tepelenė nga Lidhja e Krijuesve “Pegasi” Albania dhe Lidhja “Kafgeja e Ideve “ Greqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:18 pm

Dino Kubatis falėnderoi pėr pritjen e organizuar dhe theksoi qė takime tė tilla janė me mjaft interes pėr shkėmbim universal vlerash. Po kėshtu pėrmendi punėn e mirėfilltė qė ka bėrė Lidhja “PEGASI” dhe dega e Tepelenės pėr impulset e dhėna pėr talentet e reja si dhe pėr veprimtaritė qė zhvillohen me shkollat e rrethit tė Tepelenės.

Gjatė drekės, e cila ishte njė drekė pune, poetėt dhe shkrimtarėt recituan krijimet e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:18 pm

Kush ėshtė Skėnder Zenuni Baēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Nė numrin e ardhshėm do tė kemi njw shkrim portret pėr Skėnder Zenuni BaēinPortrete

Njeriu qė i pėrballoi kohės

Muharrem Zeneli lindi dhe nė Katundishtė mė 12.07.1939. Mbaroi shkollėn fillore nė Katundishtė dhe tė mesmen nė rrethin e Tepelenės. Familja e tij nė rregjimin monist u cilėsua kulake. Tė cilėsoheshe kulake nė atė kohė duhet tė pėrballoje tė gjitha vėshtirėsitė, ekonomike, politike, morale dhe shoqėrore. Muharremi me sakrifica mori profesionin e nderuar tė mekanikut. Kudo punoi ai, nė Durrės, Tiranė e tjerė, por erdhi njė ditė pėr tė qė tė dėnohej pėr propagandė e agjitacion, ku mori dėnimin prej 10 vjet burg. Nė burg Muharremi kishte dhe vėllain e tij, Xhemal Lile, qė ishte dėnuar 25 vjet burg dhe ky pėr politikė. Muharremi i bėri ballė veē burgut dhe internimit nga Durrėsi nė fshatin e vet Katundishtė. Por, siē tregon vetė Muharremi:”Nė fshatin tim tė lindjes mė mbajtėn afėr. Shumė bashkėfshatarė dhe miq mė hiqnin streset dhe mė ndihmonin. Dikur mė thoshnin qė do tė vijė njė ditė qė ne tė kemi lirinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

e fjalės dhe tė gjitha tė drejtat qė i takojnė njeriut. Kur mė mbanin njerėzit katundishtarė afėr, unė e harroja Spaēin, Burrelin, Rubikun e tjerė qė nė kėto kalova jetėn e mjerueshme tė burgut”. Muharrem Lile ka qenė njė sportist i mirė, boksier me emėr dhe mundės dhe sot banon nė Durrės dhe ėshtė nė pension. Muharremi premton tė ndihmojė shumė gazetėn “Katundishta” dhe sė afėrmi ėshtė propozuar pėr t’ju dhėnė titulli “Nderi i komunės Dėshnicė” vėlllai tė tij, Xhemal Lile, dhe qė me gjithė familjen do tė kontribuojė nė ceremonin e dorėzimit tė titullit nga komuna Dėshnicė.

Pėr Muharrem Lilen ka shumė pėr tė shkruar, por le t’i urojmė atij pleqėri tė mbarė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:20 pmEvidentim i atyre qė u kujdesėn me humanizėm pėr jetėn njerėzore

Ėshtė njė nga detyrat tona qė tė evidentojmė personelin mjekėsor, i cili ka shėrbyer me devocion nė Kėlcyrė. Kėta njerėz i kanė shėrbyer komunitetit, kanė qenė tė papėrtur dhe gjithė dijenitė e tyre nė aspektin profesional i kanė venė nė shėrbesė tė tij. Sa sakrifica, ē’vullnet, ēfarė humanizėm kanė pasė kėta profesionistė, tė cilėt kanė mirėadministyruar shėndetin e njerėzve tanė. A nuk duhet qė pėr ta tė kemi respekt, t’i njohim dhe tė pėrcjellim punėn e tyre nė breza? Natyrisht qė po. Ndaj kėtė herė nė kėtė gazetė po fokusojmė kėta. Disa prej tyre janė ndarė nga jeta, disa tė tjerė ende jetojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:20 pm

Personeli mjekėsor qė ka shėrbyer nė vite nė KėlcyrėDr. Hamanda Fanko (kombėsi gjermane), Hindu Skėnduli, Sotir Velo (babai i Maksi Velos). Dhimitėr Gorozhani, Mihal Milo, Vangjel Masho, Janul Baxho, Vasil Komino, Liriu Tyto, Jonuz Hoxha, Zogo Tani, Hysen Karati, Vasil Ēarka e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:20 pm

Personeli Nd/mjek

Jani Domi, Mehmet Brahollari, Teki Mehmeti, Nuredin Mehmeti, Shuaip Mehmeti, Samit Spahia, Jaup Serani, Koēo Dhimuli, Laver Xhakollari, Sefedin Myrtezai, Vanthi Ceka, Karafile Dosti, Olimbi Dhimuli, Violeta Sevo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:21 pm

Radiologe (radioskopi)

Stefan Fėshti, Jonuz HoxhaMami

Hirikli Beēi, Yllka Kaēimbro, Hirikli Dorri, Ruze Zeqillari, Eli Nikolla, Fahrie Muraj, Jeta Elezi, Yllka Premto
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:21 pm

Dentistė

Petraq Popli, Petraq Havaleja, Pirro Dede, Maksi Culli, Sotira Daka, Fiqiri Bajolli, Natasha Vaka (laborante dentiste)

Laborante klinike

Liri Fejza, Ėngjėllueshe Pashollari.

Faramacistė

Thoma Spileri, Petro Rako, Llambi Curri, Janko Andoni, Dhora Manxhari, Leonora Sevo, Foto Premto.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:22 pm

RUBRIKANJERĖZIT E DRITĖSZ. XHEMAL ZENEL LILEZ. Xhemal Lile ka lindur nė fshatin Katundishtė, rrethi Pėrmet, nė vitin 1918, me pėrbėrje familjare tė mesme. Babai dhe nėna, Zenel dhe Shaze, lindėn dhe rritėn 4 djem dhe njė vajzė.

Xhemali, qė nė rininė e tij kishte pikėpamje liberale dhe demokratike pėr zhvillimin e pronės private dhe mendimit tė lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:22 pm

Liria e individit pėr Xhemalin ishte e shenjtė. Edhe pas ēlirimit nuk u pajtua asnjėherė me regjimin komunist, nuk ra dakort me reformat e kolektivizimit dhe tė shtetėzimit tė pronės private, nė ndrydhjen e mendimit tė lirė, izolimit dhe drejtimit monopartiak.

Pėr kėtė familja e tij mori ndėshkim tė rėndė duke e cilėsuar kulak dhe mė pas pasojat pėr Xhemalin ishin tė rėnda. Ai u fut nė burg pėr agjitacion dhe propagandė mė 22.09.1950 dhe u lirua nga burgu mė 02.07.1958, gjithsej 8 vjet burg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:22 pm

Por, edhe pas lirimit nga burgu, veprimtaria e tij ndaj regjimit komunist nuk reshti, fjala e hapur dhe mendimet e tij pėr sistemin komunist nuk tingėllonin mirė ndaj kėsaj klase dhe diktature ēnjerėzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:23 pm

Pak nga pak Xhemalit po i pėrgatisnin terrenin pėr arrestim tė dytė dhe pikėrisht mė 07.06.1972 ai u arestua pėrsėri, po me tė njėjtėn akuzė “Agjitacion dhe propagandė” pėr veprimtari kundėr pushtetit popullor” duke u dėnuar me 10 vjet e 3muaj heqje lirie dhe u lirua nga burgu mė datėn 22.09.1982. Pra Xhemali bėri 18 vjet burg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:23 pm

Pas vitit 1990 me ardhjen e demokracisė Xhemali ishte nga tė parėt qė kontriboi pėr konsolidimin dhe forcimin e saj nė tė gjithė vendin dhe pikėpamjet e tij pėr liri mendimi e veprimi, liri tė pronės, lėvizjes sė lirė dhe hapjes me botėn deri sa mė 20.04.1994 ai ndėrroi jetė.

Xhemalin, jo vetėm bashkėfshatarėt e tij, por nė tė gjithė rrethin njihet si disident dhe kundėrshtar i hapur i regjimit komunist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:23 pm

Pėr kėtė Komuna e nderon Xhemalin me titullin:

“Nder i Komunės Dishnica”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:24 pm

Biografi Z. Qamil Mule

Z. Qamil Mule lindur dhe banues nė fshatin Kodrishtė, mė 20.11.1920, rrjedh nga njė familje e varfėr dhe patriotike. Qamili, pas mbarimit tė shkollės fillore, nė vitet 1938-1940, u mor me bujqėsi e blektori deri nė fillimin e lėvizjes kundėr pushtuesve italianė dhe gjermanė, duke u aktivizuar nė kėtė lėvizje qė nė moshė tė re.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:24 pm

Mė vonė, me fillimin e luftės, ai u radhit nė Brigatėn e 8 Sulmuese duke marrė pjesė nė luftimet dhe betejat e zhvilluara nė qarkun e e Beratit, Lushnjės, Tiranės, Shkodrės dhe me ēlirimin e vendit nė Kosovė dhe Maqedoni dhe u dallua si trim dhe guximtar nė luftė kundėr pushtuesve fashisto-nazistė deri nė ēlirimin e gjithė trojeve shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:24 pm

Pas ēlirimit Qamili punoi dhe kontriboi pėr demokratizimin e gjithė jetės sė vendit. Ai kreu disa kurse dhe shkolla tė specializuara dhe figura, pjekuria, autoriteti i tij nė fshat dhe nė rreth po rritej dhe piqej, fjala dhe mendimi i tij si intelektual dėgjohej dhe pėrkrahej nga tė gjithė fshatarėt. Kushtet familjare tė vėshtira si djalė i vetėm dhe me prindėr nė moshė tė thyer, pas kryerjes sė disa detyrave tė caktuara nė rrethin e Korēės dhe tė Leskovikut, e detyruan Qamilin tė kėrkojė vetė tė kthehej nė fshat, tashmė mė i pjekur dhe mė i formuar me tė gjithė cilėsitė e virtytet e njeriut tė rrahur me jetėn dhe vėshtirėsitė e asaj kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:25 pm

Fjalat, mendimet, kontributi dhe aktiviteti i tij pėrkraheshin nga tė gjithė bashkėfshatarėt, duke e zgjedhur si kryetar tė Kooperativės, detyrė tė cilėn e kreu me sukses dhe dashuri, duke rritur nivelin ekonomik e atė social – kulturor tė fshatit nė emancipimin e zhvillimin e jetės dhe veprimtarisė nė tė gjithė fushat e jetės shoqėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:25 pm

Qamili, gjatė gjithė jetės dhe veprimtarisė sė tij, ka qenė korrekt me ligjin dhe ka gėzuar respekt e dashuri tė tė gjithė bashkėfashatarėve tė tij, deri nė daljen nė pension, nė vitin 1990.

Me veprimtarinė dhe kontributin e tij ai ėshtė bėrė i njohur nė tė gjithė krahinėn e Dėshnicės dhe tė Pėrmetit.

Pėr kėtė kėshilli i Komunės e nderon me titullin “ Nder i Komunės Dėshnica”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:25 pmLetėr

Redaksisė sė gazetės” Katundishta”Uroj: “ Gėzuar festėn e Katundishtės, 10 tetor 2009, Takim brezash. Uroj qė tė jeni tė bashkuar gjithmonė se nė kėtė mėnyrė i jepni emėr fshatit Katundishtė. Katundishta ėshtė vendi i lindjes sė prindėrve tė mi. Ajo ėshtė e shtrenjtė pėr mua, mbasi babagjyshi e gjithė fisi Qamo kanė kaluar njė pjesė tė jetės. Shumė herė me nostalgji babai ynė, Hasan Qamo, na shpjegon e na njeh me historikun e vendlindjes, prandaj edhe ne, si fėmijėt e tij, e mbėshtesim atė dhe i qėndrojmė afėr. Sa herė qė tė botohet gazeta unė do tė jap kontributin tim. Pėrshėndes me mall gjithė katundishtarėt.

Gėzuar edhe njė herė festėn e Katundishtės!

Me respekt

ADRIATIK HASAN QENDROMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Mon Jan 11, 2010 4:26 pm

Njeriu me ideale demokratike

Homazh

pėr tė riun Muhamet Zenel Muēajnga Pėllumb MuēenjiMuhameti lindi nė fshatin Katundishtė tė krahinės Dėshnicė, nė vitin 1930.

Si bir i familjes sė Muēenjve ai trashėgoi nga i ati, Zeneli, dhe e ėma, Karafilja, traditat mė tė mira dhe me kėtė ndjenjė do tė jetonte dhe do tė punonte gjer nė fund tė jetės. Shkollėn fillore do ta kryente nė fshatin e lindjes dhe pėr tė kryer mė pas shkollėn e mesme. Vijoi dhe studimet e larta tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė larta, duke u diplomuar Inxhinier Ndėrtimi.

Qė kur ishte nė moshė tė re nė karakterine tij spikatėn cilėsitė mė tė larta dhe kėto u vėrejtėn dhe gjatė zhvillimit tė kurseve ndaj analfabetizmit, ku ai u shqua me qėllim qė njerėzit tė pėrfitonin sa mė shumė dije dhe dituri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: