Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:40 pm

* * *

Me tė rreckosura

nuk rikthehem

nė hijen e dashurisė* * *

Shpresa e shpėtimit

ėshtė kalimi* * *

Ecuria shekullore nė hapėsirėn qiellore

ėshtė e vetmja rrugė

e ikjes pėr shpėtim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:41 pm

Kur mendja nuk njeh tė menduarit

ėshtė pa formė

dhe dhimbja ėshtė e pėrhapur

* * *

Duart e tua tė zhveshura

si degėt e zhveshura i pėrhap nė kujtesė,

fole tė bėhen pėr zogjtė e lirė.

* * *

Stuhitė kaluan

qiejt janė zgjeruar

tani qetėsi absolute
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:41 pm

* * *

Zemrat i kemi ravijėzuar

tek ata

qė kemi dashuruar.

* * *

Rrjedhja e kohės e pakoēarje

ėshtė njė dhuratė

trashėgimi shekullor

* * *

Me kurthe nė vit

Nuk na dėgjon njeriNė botėn njerėzore

tė zileps zėmėrimi,

fillon tė bėrtasė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:41 pm

Elefteria KallojeriPa datėlindje ekzistence…Gjaku im lėvrin pėr nė damarė,

lėvrin si llavė e zjarrtė, e trazuar.

Barazi nė kėtė tokė?!

Ju lutem , mos bėni shaka!

(S’jam qenie e praruar).

Mos e kėrkoni as harmoninė,

Ajo s’ka datėlindje ekzistence

dhe ėshtė e harruar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:42 pm

Fadil Shehu Fier

Peizazh

Nė mengjesin e ēdo dite,

era e lehtė, kreh e kreh flokėt e shelgjeve,

Nė ujė: Dielli, motopeshkatoret,

malet, tė gjitha lahen.

Njė tufė mjellmash me qafa tė gjata,

si spiranca anijesh hyjnė e dalin mbi ujė,

njė varkėz me pushues lėkundet,

si djep nė valėt e Ohrit.

Nga Driloni dielli nis tė shpėrndajė rreze.

Liqeni hap kraharorin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:42 pm

Njoh njė njeri

Kushtuar Ma… Sp….

Njoh njė njeri

qė krenarinė mban si piedestal.

Njoh njė njeri tė zhytyr nė trishtim,

fillikat si nė kryqėzim semaforėsh.

Njoh njė njeri

me burime loti derdhur nė vetmi.

Njoh njė njeri

qė sot tė pėrgjėrohet ty

dhe… nesėr shkon me dikė tjetėr.

Njoh njė njeri tė mbyllur nė vetvete,

si nė njė qeramikė me simfoninė e vetmisė,

dirigjon heshtjen e ditė – natės.

Njoh njė njeri ditėn

me rreze tė arta ylberi,

natėn grindet me zhubravitje ēarēafi.

Njoh njė njeri

herė me rreze tė arta dielli,

herė me rrebeshe shiu.

Dhe nė i mbylltė dyer e dritare,

dashuria tek ajo rrugėn e gjen pėrsėri

dhe bėhet ajėr, bėhet jetė

e do tė ulet sy…

Njoh njė njeri…

A e kam njohur atė vallė?!

Vėrtet nuk e di…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:43 pm

Anila Mihali PermetTurbamento nell’anima Chiedo alla lacrima: “Dove vai?” Mi dice che sto buttando via la solitudine. Chiedo ai sentimento: “Perche’ gridi?” Mi dice che gli ho preso la poesia. La lacrima scorrendo e’ diventata fiume e li fiume sfocia nei mare, cosi l’anima, che continua a gridare, gridare. I FioriRosa, garofano, ortensia… Quale mi piace di piu’, non posso dire. Ho piacere a coglierne, provo una festosa meraviglia se me ne regalano. Rosa garofano, ortensia… Quali e’ piu’ bella, non lo so. La bellezza diventa piu’ bella solo quando me la regali tu. Non so chi mi ha inebriato cosi, il fiore, la mano o li cuore che scoppio. Luglio2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:43 pmSilvana Hazati (Gjirokastėr)Dega e thyerVeē emri yt ka mbetur

nė kujtesėn time,

trupi yt nė lėkurėn time,

buzėt e tua nė buzėt e mia

dhe kjo kaq,

sepse ti, nuk je pranė meje,

dashuria ime e thyer…Tik - takMa prek pak trupin tė kuptosh

se si po digjet?!

Mė puth pak buzėn,

si prush po piqet ;

mė prek pak dorėn

se si po dridhet

dhe mos mė harro

tek pėrpjetė

« tik-taku » po hidhet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:44 pmA hope…Look into my eyes

you will see suffer and doubts.

It’s because of my past and

my present.

I have a hope…

Maybe the future would be better?!

* * *Forgive me !I went like the wind,

because it was a claud

on my horizon.

Life is very strange,

don’t you think so?!...

I love my life,

but I am never happy.

Forgive me!

I left you in a complete fog.

Forgive me once more!

So am I…

I will never

belive in love.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:44 pm

Andrea Karzis (PREVEZĖ) GREQI
EjaSi gėzimi nė kėtė mėnyrė

trandafilat do tė shpėrthejnė

nė shpirtin tim.


EjaSi dielli nė stuhi

tė “prodhosh” paqe

nė mbrėmjen e errėt.


EjaMendimete mia nė kuptim

janė ēmendur

dhe shpresat

mund tė luajnė.


EjaVetėm kėshtu zilet do tė tingėllojnė,

vetėm kėshtu gėzimi

do tė mbushet metė vėrtetėn,

Vetėm nė kėtė mėnyrė

mund tė duroj e tė mposht dhimbjen time

nė besueshmėrinė e zemrės

nė dritėzėn embėlsore tė perėndimit.

Oh, lejoji mendimete mia

tė kenė trajtė paqėsore shėndetėsisht.

Pėrktheu nga anglishtja: Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:44 pm

Andrea Karzis (PREVEZĖ) GREQI
EjaSi gėzimi nė kėtė mėnyrė

trandafilat do tė shpėrthejnė

nė shpirtin tim.


EjaSi dielli nė stuhi

tė “prodhosh” paqe

nė mbrėmjen e errėt.


EjaMendimete mia nė kuptim

janė ēmendur

dhe shpresat

mund tė luajnė.


EjaVetėm kėshtu zilet do tė tingėllojnė,

vetėm kėshtu gėzimi

do tė mbushet metė vėrtetėn,

Vetėm nė kėtė mėnyrė

mund tė duroj e tė mposht dhimbjen time

nė besueshmėrinė e zemrės

nė dritėzėn embėlsore tė perėndimit.

Oh, lejoji mendimete mia

tė kenė trajtė paqėsore shėndetėsisht.

Pėrktheu nga anglishtja: Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:45 pm

SPIRING

Natyre full flowers, takes pride as a bride,

Youths fall in love, the heart so pounds,

The sun comes out gloriuos and makes everything gold

Around it

And the night in serenity, scattersd its fragrance too.

The world feels happiness sprouting everrywhere

And many upon the uniting of kisses, the firey ( ?) shivering

They seem notes of another world, the angels’mandolins !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:45 pm

INTHE WAY FORGOTTEN LAND OF THOUGHTS

A far away memory came and touched my soul

Sunk in the monstrous waves of expectation

In the way fortten land of thoughts

I feel a warmth spreading around

And in my heart it melts sorrow

In the sobbing of dawn

I try to find the omens of your return

In the very wet crystal of your memories

In all the colors of yoyr eyes

Carry me to the of lilies

While my lips so search

Pėrktheu nga greqisht nė anglisht :Vasiliki Kalahani Korinth (Greqi)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:46 pm

A poem written by Gu Song ( Stephen Tang , Former Chief Court Prosecutor ) , and now a professor teaching " Law and Literature " in universities . Outside a Court RoomIt was a frequent thought when going downThe stairs of a multi-storeys building after courtVicissitudes moved on by people's to and froThe cheap defendant's tears still remainedAnd had already mixed with the judges'criesBetween the desire and the existenceMy perplexity loitering aroundA hollow man without shape and jurisprudenceWhat is the sky outside the courtroomIs there someone reciting poemsFrom the repeated footsteps comes unrestrained eleganceComes the legendary phoenix in fireWith all the poisonous arrows carried on backWho can buy the sorrow-melting herbMelting in the eyes I dare not seeMatters inside and outside court are all meaninglessAll these matters stuffed the seasonDeep in my heart , I tend to forgetWho is going to listenA ridiculous submission yet so bad Written by Gu Song 13.4. 2007 Hong Kong
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:46 pm

ALBANIAZĖRI I NJĖ KRIJUESI TĖ RI

Mendime rreth librit “Dosja A” tė autorit Seit P. Shanj

Shėnime kritike
Libri qė “lindi” udhėve tė Europėsnga Fadil Shehu, publicist, Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, Dega FierKohėt e fundit nė vitrinat e librarive tona, midis mjaft krijimeve tė reja, syri do tė rrokte dhe librin e ri me titull mjaft tė goditur dhe origjinal “Dosja A”. Ėshtė ky njė libėr, qė saktėsisht e ka origjinėn e lindjes nė periudha tė ndryshme tė jetės sė autorit fierak Seit P. Shanaj. “Dosja A” ėshtė libri i “prodhuar” nga binomi i dy librave tė mėpėparshėm tė autorit nė periudha tė ndryshme tė galerisė sė jetės sė tij. Gjithsesi si njė gėrshet i ndėrthurur hijshėm, si nė librin e tij tė parė “Njė jetė skicoj” dhe nė librin e dytė “Midis dy jetėve”, lexuesi nė st

acionet e jetės sė autorit Seit P. Shanaj do tė prezantohet me kureshtjen e botės fėminore nė ecejaket e tij tė shpeshta nė fshatin e tė parėve tė tij, Ngraēan, zhytur nė gjelbėrimin e shpateve tė maleve tė trevės sė Mallakastrės, adoleshencėn e pėrjetuar arterieve tė qytetit tė tij tė lindjes, Patosit, dhe industrisė sė naftės, me periudhėn e ndryshimeve ekonomike tė fillimviteve ‘90-tė, ku pėr t’u ankoruar nė Gjermani, ku dhe do tė punonte si emigrant, vrapoi plot peripeci nė shtetet, tė cilat ishin “porta” tė akullta, tė pagojė, indiferente dhe plot peripeci pėr emigrantin shqiptar. Libri kuptimplotė “Dosja A”, pėr tė cilin po gjykojmė, nė tėrėsinė e vet nuk pėrbėn thjesht opinionin e njė njeriu apo shtrese shoqėrore. Me tė drejtė ai mund tė etiketohet si libėr autobiografik pėr autorin, pasi nė maratonėn qė pėrshkon librin, Seit P. Shanaj, nėpėrmjet mendimit tė kristaltė dhe vargjeve tė bukura shkruan kujtimet e jetės sė tij mbėshtjellė me pėrkujdesjen e ngrohtė tė prindėrve tė tij tė dashur, tė afėrmve dhe dy shokėve tė tij, me tė cilėt mori guximin e ikjes nga Shqipėria nė shtegtimin pa fund e krye tė emigrimit.

Njė vend tepėr tė veēantė autori i kushton plot mall tė parėve tė trungut tė familjes Shanaj nga ku nis epilogun e vet ky libėr, ku lufta e 1944-ės bashkė me shumė shtėpi nė fshatin Ngraēan, nė pėrkundjen nė prehėr tė maleve tė Mallakastrės dhe shtėpitė e Shanajve, si njė maratonomak me kėrcitjen dhe ēarjen e dyerve tė ambasadave nė vitin 1990, dhe hallet pambarim tė popullit tonė, atij iu desh tė pėrballej me ndryshime tė tilla nė Maqedoni e Rumani, me dritaret e ndryshkura tė trenave tė “plakur” tė Europės deri sa mbėrrin mė sė fundi fillikat i vetėm nė rrugėn “Kurffustedan” tė Berlinit nė Gjermani, kur “Njė nėnė e vrerosur thėrret: / - Bir, ku je tani? / Pa u tharė loti i parė, / i dyti mbulohet me shi. / Njė nėnė e vrerosur thėrret: / - Bir jam bėrė shkrumb e hi, / dėbora mbulon petkun e zi.

Po ashtu si nė kėtė poezi edhe nė tė tjera si kėto, autori, ky shqiptar, qė shtegėton pėr njė botė mė tė mirė, i ofron lexuesit me nota e tablo prekėse jetėn reale, pėrmbajtjen e jashtme, por edhe botėn e brendshme tė tė gjithė atyre, qė jetojnė nė “barkun gjigant” tė Europės plakė, ku gjithēka mplekset me botėn reale, me tė cilėn pėrballet mbarė njerėzimi. Por autori me mendim tė kthjellėt e plot origjinalitet pėrshkruan thjesht momentet e denoncimit tė identitetit, ku pas pak ditėsh ai dhe shqiptarėt tė tjerė nė periferi tė kryeqytetit gjerman morėn strehim, por tani nė shoqėrinė e tė ardhurve tė tjerė nga Afrika, Rumania, Bullgaria, Bosnja e Kosova. Nė maratonėn e jetės, mpleksur thellė nė kujtesėn e tij, gjurmė tė freskėta ka lėnė historia prej mė se gjysmė shekulli e shtetit socialist shqiptar, por edhe vitet e ashtuquajtura tė tanzicionit duke u pėrballur kudo me fjalėn ikje, duke i kthyer shpinėn folezave tė jetės sė tyre, s’di se ku dhe pėr tė vetmen arsye atė tė ndryshimit tė tyre ekonomik.

Nė kėtė vorbull Seit P. Shanaj nuk rreshton vetėm tė parėt apo brezat e mėvonshėm tė fisit Shanaj, por madje njerėz me virtyte tė larta fisnike deri tė graduar si politikanė dhe deputetė, tė cilėt me gjerėsinė e shpirtrave tė tyre synonin rritjen e vlerave tė shqiptarit. Paēka se libri ėshtė i pėshtjelluar me ngjarje tė viteve 1944, viteve tė socializmit dhe ndryshime tė ashtuquajtura demokratike, autori Seit P. Shanaj mendon se jeta e ēdo shqiptari akoma lundron si varkė nė baticat e zbaticat e njė oqeani. Dhe kėtė gjė ai e pėrcjell deri me fakte reale nėpėrmjet faqeve tė librit “Dosja A”, karaktereve e tipave tė ndryshėm si dėshmitarė okularė tė ngjarjeve. Gjithsesi shpirti i trazuar i autorit mpleksur me shqetėsimet, qė mbart koha, bėhet prezent dhe me origjinalitet nė episodet shpresė, duke e bėrė librin mjaft interesant pėr lexuesin e ēdo moshe. Duke mos e fshehur simpatinė e “dirigjentėve” tė politikės botėrore dhe asaj shqiptare, ku qindra kameleontė politikė interpretojnė “simfonitė” e tyre, duke dashur sa mė shumė ligje zbatimi dhe ndėshkimi, autori pohon qartė sinqeritetin njerėzor tė popujve. Po kėshtu ai nuk nguron tė vlerėsojė dhe tė jetė mirėnjohės nė veēanti ndaj tė huajve dhe qytetarėve gjermanė, qė u kujdesėn pėr tė si njė njeri dhe emigrant. Paēka se me njė punė tė kujdesshme, me njė tarje tė lehtė nė portretizimin e disa figurave dhe njerėzve tė thjeshė, tė cilat kurrsesi nuk i zbehin vlerat e kėtij libri, duhet thėnė se krijuesi i ri Seit P. Shanaj, qė pret tė dalė sė afėrmi nga botimi romani i tij i parė, duke trokitur lehtė nė portat e letėrsisė shqipe, ka ditur tė hyjė arterieve tė saj pa bujė e zhurmė e me dinjitet, duke dashur tė thotė: “Shėnomėni dhe mua.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:47 pmSimotra tė Lidhjes ‘PEGASI”

ACCADEMIA LETTERARIA
ITALO-AUSTRALIANA SCRITTORI


Melburne, AUSTRALIA

La Storia dell’a.l.i.a.s.
Di giovanna Li volti guzzardi, pRESIDENTE
L’A.L.I.A.S. č nata il 7 maggio 1992 alla Biblioteca Comunale di Milleara Mall, East Keilor, dove io ogni sabato mattina dalle 9 a mezzogiorno, insegnavo italiano ai bambini di tutte le nazionalitą e facevo fare loro dei piccoli concorsi di poesia. Poesiole che dovevo correggere, ma era una grande gioia vedere tutte quelle poesie in lingua italiana, scritte anche da bambini che non erano figli di italiani.

La premiazione avveniva nella stessa biblioteca un sabato mattina, prima della fine dell’anno scolastico; allestivo un piccolo spettacolino e intervenivano parecchie persone. I bambini leggevano le loro poesie, quelli che suonavano degli strumenti musicali si esibivano suonando un pezzo a loro piacere, cosģ per quelli che cantavano e facevano danza sia classica che moderna.

Quando ho detto ai dirigenti, che se mi avessero dato la biblioteca a disposizione, avrei creato un Circolo Letterario, e potevo indire concorsi per grandi e piccoli, loro, pieni di entusiasmo, mi hanno risposto: “Giovanna, sei grande, la biblioteca č tua”. Cosģ, da una mia idea e con l’aiuto degli amici č nata l’ASSOCIAZIONE LETTERARIA ITALO AUSTRALIANA SCRITTORI “A.L.I.A.S.” ora ACCADEMIA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:47 pm

Dear UPLI members

Call for poetry, photographs and stories or comments about the 20th World Congress of Poets in Montgomery , Alabama , USA .

We had a marvelous Congress in Montgomery , Alabama , USA . It was small, but powerful. We had poetry, papers, a piano concert by Novin Afrouz, many tours and even a minor league baseball game. If you have any comments or personal tales to tell about this Congress, please send them to me, Judy Cheung, Laurel Leaves editor. We are beginning to put together the Laurel Leaves, our publication commemorating this Congress.

If you have any photographs of our Congress, please email some. We like to have photo representation as well as the written word. So far, I have none of the baseball game. We will also include poetry. Please send up to 5 poems to be published in the Laurel Leaves and in our upcoming website. We will not print all 5 in Laurel Leaves, but that will give me some ability to choose for size and content to make the best, most interesting publication.

We will also be starting a website soon. If you do not want your poetry published on this website, please let me know. If no mention is made of your preference, I will accept your submission as permission to use your work in any UPLI publication, always with your credits.

Poetry may be in its original language with an English translation or description. We want to have diversity of poetry as well as have members able to understand the poetry in our common language of English. The more languages represented, the more we will truly be an international organization. With your poetry, if you send a current photo of yourself, my files will be up to date when we publish your poetry with an accompanying photo. Brief bios are also welcome.

For those who have already submitted, thank you very much. Your comments and photos have been saved.

For world brotherhood and understanding through poetry,

Yours truly, Judy Cheung,

Secretary/treasurer/editor
United Poets Laureate International
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:47 pm

BRAZILHello!

I received his/her e-mail, and it would like to receive another that facilitated a larger explanation of that framework or of that Literary Cultural exchange. Likewise, how of that spiritual connection?

I have interest in expanding the one that expressed in words and feelings. It is at once, I communicate that I write in Portuguese and I don't have English's domain. In the moment, I just use a translator. But I swallow in me the desire to interact in the expansion of values... of to enlarge and to share knowledge.

Here I send poetry of my authorship. It can be that is not correctly translated. But I believe that will give some impression of my work.

Cordially: Akeza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:48 pm

Cristina Marķa
Onofre Santos (Salvador- Bahia)CIRCULATINGI am

The presence of the beautiful, of the art,

of the virtue and of the capacity to create

I am formed an alliance with you time

I mean fertility in the conquest of being and always to be.

I am strong, I am clear

A body in the spirit, a mind in the soul

And drag in the center the miracle of the life

I am night, I am day.

I collect in the arms the calm

I am expression of the harmony.

My past, sacred present!

Experiences several, divine seeds!

That you/they shelter enhancing me mine to grow

Enjoying the Mother Nature, I declare beauty

I understand that to love it is to like to live!

I have faith in the power of the words

Accompanied of emotion, taken a bath of feelings

I know the force of the love and the wisdom of the thought

I am extension of God and I feel him/it so close, so inside.

I allow them to call me of star

Because I know that I was born for shining

Here in the earth, in the sky, or anywhere

Being fire, earth, water or air

I go very in addition is wanted

Or than she can imagine!

I am also sensitive flower

Moonlight, poetry,

pure seduction.

I am in the grace Maria

In the wealth I am happiness

I am the most beautiful song!

Transparent in the look, I swallow the sun in the heart

I am people of us, my name Wife

I am free and pure, I am perfect creation!

Mother of all, full of races

Sovereign in everything that there is

I only came for lighting up: here, now, already!

End of this, C. Santos-Akeza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:48 pm

CIRCULANDO
Eu sou
A presenēa do belo, da arte, da virtude e da capacidade de criar
Estou aliada ao senhor tempo
Significo fertilidade na conquista de ser e de sempre estar.
Sou forte, sou clara
Um corpo no espķrito, uma mente na
alma
E trago no centro o milagre da vida
Sou noite, sou dia.
Recolho nos braēos a calma
Sou extensćo da harmonia.
Meu passado, sagrado presente!
Experiźncias diversas, divinas sementes!
Que me agasalham realēando o meu crescer
Desfrutando da mće natureza, declaro beleza
Compreendo que amar é gostar de viver!
Creio no poder das palavras
Acompanhadas de emoēćo, anhadas de sentimentos
Conheēo a forēa do amor e a sabedoria do pensamento
Sou extensćo de Deus e o sinto tćo perto, tćo dentro.
Permito que me chamem de estrela
Porque sei que nasci pra brilhar
Aqui na terra, no céu, ou em qualquer lugar
Sendo fogo, terra, įgua ou ar
Vou muito além do que se queira
Ou do que se possa imaginar!
Também sou sensķvel flor
Luar, poesia, pura seduēćo.
Sou na graēa Maria
Na riqueza sou alegria
Sou a mais linda canēćo!
Transparente no semblante, trago o sol no coraēćo
Sou gente da gente, meu nome Mulher
Sou livre e pura, sou perfeita criaēćo!
Mće de todos, cheia de raēas
Soberana em tudo o que hį
Eu só vim pra iluminar: aqui, agora, jį!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:49 pm

ASCENDŹNCIA
Primeiro fui uma estrela
Brilhei, brilhei, brilhei
Depois caķ e na terra me combinei
Alguém plantou em mim uma semente
Com poucos meses
Lį estava eu, girando em torno do sol sorridente!
Mas veio um temporalbr>E levou-me com ele
Quando dei por mim
Cį estava eu nesse riacho
Fresca e serena procurando um novo espaēo
Deixei-me ser levada
Ao rever-me, descobrir ser o mar,
De įguas claras espumantes e salgadas!
Com o calor me condensei
Numa nuvem gigante me transformei
Quando a temperatura aumentou
Fixei-me solene no pólen de uma flor.
Uma lagarta apareceu e, me bebeu.
Agora eu estou nela
E ela, sou eu.
Em breve irei construir um lugar apertado e escuro
E os humanos dirćo: 'Olha é só um casulo'!
Ficarei lį por muito tempo
Longe dos prazeres e dos alimentos
Na hora adequada transcenderei em asas
Voarei suave pelos jardins
Voarei livre, digna e capaz.
E todos me conhecerćo
Como: A mensageira da paz!
AUTO-REVERSE
Apesar de um coraēćo e de uma
alma
Foi feito um acordo na presenēa de um ser superior
Que fossem divididos, em dois, o coraēćo e a
alma
Pra serem colocados em duasvidas...
Para cumprirem diversas tarefas, vįrios aprendizados
Com vibraēões, realidades diferentes
E alcanēar no espķrito, um estįgio mais elevado.
Aconselhados a nćo resistirmos, a sermos pacientes nas experiźncias
Terminando a nossa missćo, podķamos reunir de novo a existźncia.
Também foi dito que o nosso encontro seria inevitįvel
Talvez, até lembrįssemos desse acordo
Dois em um, um em dois
Juntos ou separados, parte de um todo.
Na primeira vez em que eu te vi
Nćo pude compreender o que aconteceu comigo
E o porquź de tamanha emoēćo!
Tu, um jovem e simpįtico padre espanhol
Eu, uma menina sapeca, sonhadora
Que via na mśsica e nos livros, um apoio para aquela vida difķcil.
Quando conversamos, tive a certeza de que serias importante na minha vida
E te amei simplesmente
Recebendo tua agradįvel companhia
como um doce e jį conhecido presente!
Um dia, vocź partiu, suportei tua ausźncia fķsica
Pois, em minha consciźncia, tua essźncia, teu sorriso estava impressos
Tuas palavras carinhosamente registradas, nćo havia
como te esquecer
Sentia sim, uma grande necessidade de te comunicar
E de compartilhar contigo tudo o que me acontecia...
Porém, lį no fundo... No āmago, eu sabia
Que, mesmo distante continuįvamos ligados
E lembrei-me de que todos os milagres possķveis
Sćo conquistados pela forēa, pelo poder do amor.
Na verdade, nćo existem lugar, momento, distancia, condiēćo
Todas essas coisas nćo fazem ą diferenēa
Porque é uma ilusćo, e a ilusćo passa
Aliįs, tudo na vida passa menos o amor, este permanece porque é real!
Ao te reencontrar, minha natureza ķntima imediatamente o reconheceu
E descobriu o que nós temos em comum
Esta forte atraēćo que nos une essa cumplicidade é porque somos um.
Nosso envolvimento, e todo esse sentimento
Nćo vieram do primeiro encontro nesta vida
Muito menos de um motivo qualquer
Tudo isso veio do céu, foi programado pela chama do amor
É sublime, profundo, sagrado
Talvez incmpreensķvel aos nossos olhos carnais
Mais que reflete brilho e cor
Estį aliado a toda eternidade, e que por esse amor
Eu e vocź, sempre seremos bem-vindos de um só ser!
'POIS TUDO VALE A PENA SE A ALMA NĆO É PEQUENA!'


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:49 pm


Biografia:

Me chamo Cristina Maria e nasci na cidade de Salvador-Bahia onde moro, mas no reino das letras e da arte sou conhecida
como Akeza. Adoro ler e escrevo com a alma em festa! Acredito no poder do amor e sei que podemos transformar este mundo em um lugar maravilhoso! Através de nosso pensar e do nosso agir. Por isso levo no meu caminho a alegria, o otimismo e a paz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:49 pm

Reklamė

Ne realizojmė gdhendje nė dru sipas shijeve tuaja, tė cilat zbukurojnė me njė dekoraciontė fantazuar e real shtėpitė dhe mjediset tuaja. Punimet tona janė punime arti, tė cilat realizohen me profesionalizėm si : gdhendje tavanesh (rozeta, kėndet, ristelat), sėndukėt e gdhendur, ikona, ikonostasė familjarė, tempuj, zbukurime : vazo lulesh, shtėpi ; zbukurime gdhendjeje nė dhoma gjumi, tavolina pritjeje, karrike, bufe e tjera. Gdhendjet tona janė konkurruese dhe e kanė treguar edhe nė vendin fqinj Greqinė. Doni prodhimet tona artistike merrni kontakt me numrat e telefonit :

Anastas J.Petridhi, gdhendės i liēensuar :

Mobil 0692617562 dhe Fiks 003558468004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:50 pmNe ju presim pėr tė diskutuar sė bashku pėr tė bukurėn dhe sesi ajo tė jetė nė shėrbesė tė jetės suaj ! Ndodhemi shumė afėr jush : Lagjja « Pllakė »,Gjirokastėr, pranė Shkollės sė mesme pedagogjike « Pandeli Sotiri » Gjirokastėr.Sponsor i gazėtės Nr. 27 Z. Anastas Petridhi

Duke u nisur nga shpirti i tij i pasur, nga pėrkushtimi ndaj artit tė madh tė gdhendjes si dhe celebrimit si Anėtar i Lidhjes sė Krijuesve « PEGASI » dhe daljes sė kėtij numri special « PEGASI- GDHENDĖSI », qė nis njė « serial » botimesh pėr kėtė fushė qė do tė impulsojė prezantimin, reklamimin dhe impulsimin e artit tė magjishėm tė gdhendjes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:51 pmRedaksia e gazetės « Pegasi- Gdhendėsi »Gazeta botohet nėn drejtimin e Kryetarit tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, ALBANIA KRISTAQ F. SHABANI IWA, WPS, me qendėr nė GjirokastėrKryeredaktore e gazetės: Aleksandra Shabani W.P.SZėvend/Kryeredaktore: Elefteria Kallojeri W.P.SZėvendws/Kryeredaktor:Dhimitwr Miti W.P.SPėrgjegjės pėr pėwrkthimet: Kosta Gaxhoni W.P.SRedaktorė: Silvana Hazati, Mimoza Llavdaniti, Dritan Kardhashi (pėr anglisht)Korrespodentė: Spartak Proda (Gjirokastėr), Laureta Sahitaj (Prizren) Albert Shala (Gjakovė), Eftimia Mila (Durrės), Ledia Lahi (Tiranė), Viktor Dervishi (Durrės), Akile Llapa (Selanik)Kwshilli Botues: Izet Ēulli W.P.S (Kryetare e Kwshillit botues), Agron Shele W.P.S, Zaharulla Gaitanaki Greqi), Flavia Lepre (Itali), Asim Peta W.P.S, Yllka Ponde W.P.S, Mirela Dudi W.P.S, Theodhori Nikolla, Fadil Shehu, Jorgo Telo W.P.S, Dashamir Malo, Ligor Shyti W.P.S, Ēerēiz Myftari W.P.S, Elona Gashi (Prizren).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: