Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:25 pm


“PEGASI”


ORGAN PERIODIK I PĖRTREMUAJSHĖM LETRARO-HISTORIKO- KULTUROR, LETRAR i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania, Gjirokastėr, Nr. 27,28 Viti i gjashtė i botimit E mail pegasi2003@yahoo.com, apetridhi@yahoo.com lekė 50 Euro 1, Muaji Tetor 2007


PEGASI “GDHENDĖSI”Fjala e BotuesitKjo gazetė me substrat tė veēantė do tė homazhojė pėr tė gjithė artistėt burimorė tė asaj madhėshtie profesionale, tė shndritshme, kulmore, tė artit tė madh tė gdhendjes nė gur e nė dru; tė homazhojė pėr tė gjithė ata, qė pėrdorėn daltėn dhe momumentizuan krenarinė kėtij vendi, pėrcollėn realitetin shqiptar me njė fantazi tė madhe, tė ndritshme, krijuese dhe konkurruese nė vlera, tė prejardhur nga njė shpirt i pasur, nga njė kėmbėngulje dinjitoze… Kambana origjinale e mjeshtėrisė artistike tė gdhendjes nė gur e dru, nė mjeshtėrinė e pėrdorimit tė gjilpėrės nė qendisjen dhe stisjen e pajės sė nuseve borėbardha e shtojzovalle shqiptare tė paraqitjes bukurore tė shtėpive dhe mjedisit si dhe nė frymėzimin pėr paraqitjen e kostumeve popullore mahnitėse tė kėtij populli plot traditė, tė pėrdorimit tė penelės nė krijimin e portretizimeve origjinale si dhe nxjerrjes nė pah tė njė relievi dhe vendi plot virgjėri e tė guxuar, tė mahnitshėm; pikturat fantaziste murale edhe nė rajonin tonė me mjeshtra tė tipit Dhimitėr Dhima; tė fantazistėve artizanalė nė bėrjen e mjeteve tė pėrditshme dhe ato tė pėrdorimit tė gjerė, nė pėrdorjen e daltės pėr tė nxjerrė nė pah madhėshti nė skulptura e nė tė tjera fusha manifestimi tė fantazisė e tė krijimit, i bashkohen fuqishėm shpirtit poetik, artistik dhe folklorik tė kėtij populli tė menēur e plot tradita.

Por njėkohėsisht sot ne nderojmė tė gjithė ata qė vijojnė tė pėrkushtohen nė kėto fusha, duke dhėnė kontribut tė madh, madje pėr tė ekspozuar veprat e tyre, pėr t’i reklamuar ato, sakrifikojnė edhe mundėsitė e pakta monetare, qė kanė dhe mediokriteti qesh, pėrqesh, shan, kur njė ditė, pa kėto materiale tė fuqishme shpiėrtėrore do tė enukohet deri nė humbje tė identitetit… Mediokri tha : « Tė pasurohem unė duke shfrytwzuar tė tjerėt dhe t’u lė trashėgimi tė paparė pasardhėsve tė mi… Kjo mė intereson mua » por kėto tė mira materiale ia zhvat truallit, njerėzve tė kėtij , trualli , pasurisė sė tij…

Ėshtė me vend tė perifrazxojmė edhe njė herė njė thėnie tė menēur tė pėrkthyeses sė talentuar greke, poetes Vasiliqi Kalahanit, e cila nė njė letėr pėrshėndetėse na drejtohet DUKE NA THWNW SE JU BĖNI NJĖ PUNĖ TĖ LAVDĖRUESHME PĖR TĖ NJOHUR LETĖRSINĖ E VENDIT TUAJ NW BOTĖ.

Stavri Ēati tė mahnit me pikturat e tij fantaziste, po kėshtu Stefan Papamihali, e sa e sa tė tjerė ka Gjirokastra tė tillė apo gjithė Shqipėria, tė cilėt sot tė ēuditin me pėrpjekjet individuale dhe konkurrimet dinjitoze qė realizojnė po individualisht…Duhet qė kėtė pasuri tė madhe tė krijuar ta administrojmė mirė dhe ta vėmė nė shėrbesė tė gjallimit tė shoqėrisė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:28 pm

Editorial
Gdhendja, njė art i bukur i i fantazuar dhe realNga Kristaq F. Shabani, Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve NdėrkombėtarėShpesh ne na pėrshtypėzojnė punimet nė dru, nė gur, qė e kanė rrjedhėn nė bukurinė artistike tė njerėzve, qė e dėshirojnė tė bukurėn, nė shpirtin e tyre tė pasur, nė demonstrimin e fantazisė sė avancuar. Gdhendėsit, nė kėtė aspekt, janė artistė, tė cilėt « pikturojnė » drurin apo gurin me penelat e tyre (thikat, daltat, ēekanėt apo dhe mjete tė tjera), e bėjnė drurin dhe gurin tė flasė figurshėm. Nė kėtė dru dhe gur derdhet pra talenti, del nė pah vlera e paraqitjes artistike.

Njerėzit e pasionuar nė kėsisoj punimesh kanė « atelien » e tyre tė krijimit dhe punimit. Ata « vrasin » mendjen pėr temat e larme, qė pėrzgjedhin dhe piketojnė se ēfarė do tė servirin. Na pėlqen gjithēka e gdhendur, ku jepen formate lulesh, formate vijėzimesh gjithė ndriēimesh, hijesh tė nevojshme, paraqitje tė gjerave, qė na emoncionojnė, duke i gdhendur nė dru natyralisht; apo dekoracione zbukuruese nė dhomat e gjumit, nė dhomat e pritjes, nė mjediset e tjera anekse, nė krijimin e tavaneve tė ilustruara, nė punimet dekorative tė kishave, nė krijimin e kornizave si dhe nė gdhendjet e apostujve, idhullorėve, figurave mistike, profetėve tė shoqėrisė nė tė gjitha aspektet si dhe pasqyrim krijimtar e fantazist tė fenomeneve dhe proceseve tė ndryshme, qė ndodhin nė jetė. Po kėshtu nėpėrmjet pasqyrimeve relievore, prezencės sė luleve tė gdhendura e tjera krijohet njė tablo, panoramė e bukur e kėtij arti, duke e kombinuar dhe me zbukurimet artistike tė mjeteve tė tjera tė artistikuara me gdhendje, apo ekspozicionin mural nė mjedise tė tjera.

Ky proces i bukur ka lindur qė me lindjen e njerėzimit dhe ka kaluar nė njė proces gjithmonė nė rritje, si rrjedhojė e rritjes sė njohjes sė botės dhe zhvillimit tė fantazisė, por njė kohėsisht dhe rritjes sė nivelit tė punimit dhe tė rritjes sė kėrkesės pėr tė pasqyruar atė, qė duhej dhe konceptohej. Me kalimin e kohės filluan qė nė kėtė gdhendje tė drurit tė futen elementė tė tjerė fantazistė, tė cilėt pėrgatitėn edhe nė kėtė fushė ecjen. Etapat e zhvillimit tė artit gdhendės njohin lulėzimet e tyre. Kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr, por ne duam tė theksojmė se, ndėr popujt e tjerė dhe populli ynė, gjatė shekujve, ka dhėnė kontribut dhe ka artin e tij tė gdhendjes. Tė merresh me gdhendje nė dru apo nė gur ėshtė njė mjeshtėri dhe tregon nivel kulturor. Pse ka pėlqesė tė qilimeve tė gurtė nė qytetin e Gjirokastrės dhe shpesh ka mahnitje nga turistėt e huaj , tė cilėt vlerėsojnė kėtė akt tė madh fanatzist, apo gjetjet dhe kombinimet arkitektonike tė shtėpive me kalldrėmet tė shtruara me gurė tė bardhė tė gdhendur, prezenca e tavanėve tė lulėzuar e tė ormentalizuar me diēka vetiake, musendrat apo mjetet e tjera tė pėrdorimit tė pėrditshėm , tė punuar dhe tė gdhendur nga mjeshtra tė zotė ?… Kjo ėshtė njė fushė, sa e bukur, aq dhe e vėshtirė pėr t’u eksploruar, megjithatė gjithmonė shfaqet, eksplorohet, me mundėsinė e saj ekspozuese dhe madje ruhet kjo trashėgimi e madhe e krijuar me art dhe fantazi.

Janė me dhjetra mobileri tė profilizuara nė Gjirokastwr, Pwrmet, Tepelenw, Sarandw, Fier e gjetkw , tė cilatrealizojnw punime me dru, qė aplikojnė artistikisht edhe me gdhendje dhe me prerje figurina befasuese dhe qė rrjedhin nga mendimi estetik i pranishėm, i impulsuar ky nga nisiativat individuale dhe krijesat individuale. A nuk do tė ishte i nevojshėm njė kooperim midis tyre dhe njė kombinim harmonik pėr tė stilizuar e vendosur nė kėtė stisje tė madhe dhe praninė e drurit tė gdhendur bukur tė Anastas Petridhit dhe tė tjerėve tė kėtij « zhanri »…
Pavarėsisht nga puna kooperuese, qė bėhet edhe nė kompletimin punimet e trajtės gdhendėse tė eksplozicionit tė tillė tė kishave, ku druri ka frymēmarrje mw tw gjerė, duhet tė intedifikohen pėrpjekjet, qė kėto punime t’i realizojnė mjeshtrat e pranishėm dhe qė puna e tyre e gdhendjes flet me gjuhė artistike.

Gjirokastra, 29.092007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:29 pm

Editorial
Gdhendja, njė art i bukur i i fantazuar dhe realNga Kristaq F. Shabani, Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve NdėrkombėtarėShpesh ne na pėrshtypėzojnė punimet nė dru, nė gur, qė e kanė rrjedhėn nė bukurinė artistike tė njerėzve, qė e dėshirojnė tė bukurėn, nė shpirtin e tyre tė pasur, nė demonstrimin e fantazisė sė avancuar. Gdhendėsit, nė kėtė aspekt, janė artistė, tė cilėt « pikturojnė » drurin apo gurin me penelat e tyre (thikat, daltat, ēekanėt apo dhe mjete tė tjera), e bėjnė drurin dhe gurin tė flasė figurshėm. Nė kėtė dru dhe gur derdhet pra talenti, del nė pah vlera e paraqitjes artistike.

Njerėzit e pasionuar nė kėsisoj punimesh kanė « atelien » e tyre tė krijimit dhe punimit. Ata « vrasin » mendjen pėr temat e larme, qė pėrzgjedhin dhe piketojnė se ēfarė do tė servirin. Na pėlqen gjithēka e gdhendur, ku jepen formate lulesh, formate vijėzimesh gjithė ndriēimesh, hijesh tė nevojshme, paraqitje tė gjerave, qė na emoncionojnė, duke i gdhendur nė dru natyralisht; apo dekoracione zbukuruese nė dhomat e gjumit, nė dhomat e pritjes, nė mjediset e tjera anekse, nė krijimin e tavaneve tė ilustruara, nė punimet dekorative tė kishave, nė krijimin e kornizave si dhe nė gdhendjet e apostujve, idhullorėve, figurave mistike, profetėve tė shoqėrisė nė tė gjitha aspektet si dhe pasqyrim krijimtar e fantazist tė fenomeneve dhe proceseve tė ndryshme, qė ndodhin nė jetė. Po kėshtu nėpėrmjet pasqyrimeve relievore, prezencės sė luleve tė gdhendura e tjera krijohet njė tablo, panoramė e bukur e kėtij arti, duke e kombinuar dhe me zbukurimet artistike tė mjeteve tė tjera tė artistikuara me gdhendje, apo ekspozicionin mural nė mjedise tė tjera.

Ky proces i bukur ka lindur qė me lindjen e njerėzimit dhe ka kaluar nė njė proces gjithmonė nė rritje, si rrjedhojė e rritjes sė njohjes sė botės dhe zhvillimit tė fantazisė, por njė kohėsisht dhe rritjes sė nivelit tė punimit dhe tė rritjes sė kėrkesės pėr tė pasqyruar atė, qė duhej dhe konceptohej. Me kalimin e kohės filluan qė nė kėtė gdhendje tė drurit tė futen elementė tė tjerė fantazistė, tė cilėt pėrgatitėn edhe nė kėtė fushė ecjen. Etapat e zhvillimit tė artit gdhendės njohin lulėzimet e tyre. Kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr, por ne duam tė theksojmė se, ndėr popujt e tjerė dhe populli ynė, gjatė shekujve, ka dhėnė kontribut dhe ka artin e tij tė gdhendjes. Tė merresh me gdhendje nė dru apo nė gur ėshtė njė mjeshtėri dhe tregon nivel kulturor. Pse ka pėlqesė tė qilimeve tė gurtė nė qytetin e Gjirokastrės dhe shpesh ka mahnitje nga turistėt e huaj , tė cilėt vlerėsojnė kėtė akt tė madh fanatzist, apo gjetjet dhe kombinimet arkitektonike tė shtėpive me kalldrėmet tė shtruara me gurė tė bardhė tė gdhendur, prezenca e tavanėve tė lulėzuar e tė ormentalizuar me diēka vetiake, musendrat apo mjetet e tjera tė pėrdorimit tė pėrditshėm , tė punuar dhe tė gdhendur nga mjeshtra tė zotė ?… Kjo ėshtė njė fushė, sa e bukur, aq dhe e vėshtirė pėr t’u eksploruar, megjithatė gjithmonė shfaqet, eksplorohet, me mundėsinė e saj ekspozuese dhe madje ruhet kjo trashėgimi e madhe e krijuar me art dhe fantazi.

Janė me dhjetra mobileri tė profilizuara nė Gjirokastwr, Pwrmet, Tepelenw, Sarandw, Fier e gjetkw , tė cilatrealizojnw punime me dru, qė aplikojnė artistikisht edhe me gdhendje dhe me prerje figurina befasuese dhe qė rrjedhin nga mendimi estetik i pranishėm, i impulsuar ky nga nisiativat individuale dhe krijesat individuale. A nuk do tė ishte i nevojshėm njė kooperim midis tyre dhe njė kombinim harmonik pėr tė stilizuar e vendosur nė kėtė stisje tė madhe dhe praninė e drurit tė gdhendur bukur tė Anastas Petridhit dhe tė tjerėve tė kėtij « zhanri »…
Pavarėsisht nga puna kooperuese, qė bėhet edhe nė kompletimin punimet e trajtės gdhendėse tė eksplozicionit tė tillė tė kishave, ku druri ka frymēmarrje mw tw gjerė, duhet tė intedifikohen pėrpjekjet, qė kėto punime t’i realizojnė mjeshtrat e pranishėm dhe qė puna e tyre e gdhendjes flet me gjuhė artistike.

Gjirokastra, 29.092007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:29 pm

GjirokastraPėrgėzime dhe vlerėsim tė madh pėr punėn artistike tė gdhendjes

nga mjeshtri Anastas J. Petridhi, siē shprehen poetėt nga Bota, tregon aftėsinė dhe talentin e tij nė kėtė punim artistik. Ato ndriēojnė nė fotografi, por duhet tė jenė mė tė magjishme realisht. E-mail pėr kėtė manifestim tė Artit tė gdhendjes dhe vlerėsime kanė mbėrritur nga Panajota Zaloni, Presidente e Lidhjes « XASTERON » dhe N’/Presidente e Lidhjes Panheleniketw Shkrimtarėve, Beniamin Yozon, President i Lidhjes sė Poeteėve tė Lauruar Internacionalė SHBA, Teresinka Pereira, Presidente e I.W.A, Hadaa Sendo WORD POETRY ALMANAC MONGOLI e tjerė.

* * *
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:30 pm

Pėrfaqėsuesit tipikė tė gdhendjes

Kjo bėri qė unė sot tė pėrparoj nė kėto drejtime dhe gdhendja, e cila ka qenė dhe ėshtė pasioni im, tė jetė njė kėnaqėsi shumėplanshe,…Unė nuk mund tė shkėputem kurrė nga ky pasion dhe kėtė aftėsi time do ta transmetoj…

Kush ėshtė Anastas Petridhi?Njė gdhėndės i talentuar, i cili e shfaqi kėtė talent qė nė rininė e hershme dhe e pėrvijoi atė mė tej , duke u profesionalizuar e duke dalė si njė individualitet nė kėtė fushė.

Korrespodenti i gazetės « GDHENDĖSI » intervistoi Anastasin nė lidhje me pėrvijimin profesional dhe artistik nė fushėn e gdhendjes.

Kur fillon kontakti juaj me kėtė art tė veēantė ?

Pėrgjigje : Gdhendja pėr mua ėshtė e hershme dhe kontakti me tė po i hershėm. Qė i vogėl mė pėlqenin punimet nė dru. I shikoja ato me kuriozitet dhe mė lindnin emocione, kur i kundroja ato. Mė bėnte pėrshtypje njė parmak i lulėzuar, njė trajtė tjetėr e gdhendur, madje dhe njė fllackė, ku ishte gdhendur njė lule, apo punime tė tjera, tė cilat, nė atė kohė, vendoseshin nėpėr mure duke stilizuar shtėpitė karakteristike, kalanė ,hapėsirat, punimet e tavolinave pėr nė dhomat e pritjes e tjerė. Mė tėrhiqnin vėmendjen edhe punimet e tavaneve, musendrave nė dhomat karakteristike tė Lunxhėrisė apo nė Gjirokastėr.

Nė Gjirokastėr ishin realizuar punime nė dru nė ēdo shtėpi karakteristike gjirokastrite, ku druri ishte « mbreti » i gjithēkaje. Kėshtu qė mua m’u fut nė gjak arti i gdhendjes nė dru dhe gjithmonė ėndėrroja pėr tė realizuar punime tė tilla. Kėshtu qė preferenca ime kryesore u shfaq qė tė ushtroja kėtė zanat, pasi kisha dhe talent nė vizatim. Shpesh herė, dhe kur isha i vogal vizatoja mirė portrete, lule, tufė lulesh, shtėpi e tjera.

Dhe ėndrra t’u realizua ?

Duke i vėnė vetes njė pikėsynim se do tė ushtrohesha patjetėr nė gdhendjen e drurit, fillova kėshtu, pas mbarimit tė shkollės sė mesme, tė pėrvijoja punėn nė Ndėrmarrjen artistike, e cila ishte me emėr, aso kohe nė Gjirokastėr dhe prodhimet e saj tė quajtura « artistike » kishin dy destinacione : pėr brenda vendit dhe jashtė vendit.

Duhet tė theksoj se nė atė kohė Ndėrmarrja jonė realizoi punimet zbukuruese nė Hotel- Restorant « Zagoria », nė Hotelin e Turizmit « Ēajupi », nė disa lokale tė tjera si « Tirana » nė pazar, nė ambiente tė Viroit e tjera. Gjithashtu punime artistike tė mjeshtrave tė kėsaj Ndėrmarrjeje Artistike janė ekspozuar edhe nė ekspozita tė ndryshme kombėatre, qė zhvilloheshin nė rang vendi apo rrethi si dhe janė reklamuar nė albume me ngjyra.

Gjatė asaj periudhe kryesisht ju me ēfarė gdhendje konkrete jeni marrė ?

Ne, siē e pėrmenda dhe mė lart, merreshim me dy destinacione : pėrpunime pėr brenda vendit dhe punime jashtė vendit. Pėr brenda vendit dekoracione pėr zbukurim shtėpish, dekore, ndėrsa pėr jashtė vendit bėheshin sėndukė (sepete, karrige tė gdhendura, tavolina si dhe punime me fletė misri, shporta me thupra shelgu, kanistra e tjerė.

Me rėnien e sistemit gjithēka ndryshoi dhe gdhendėsit iu drejtuan profesioneve tė tjera , por nė shhpirtin e tyre mbeti pasioni gdhendės.

Ju qėndruat nė vend apo nisėt rrugėn e emigracionit ?

Nė fund tė vitit 1991, unė emigrova nė Greqi. Ishte njė emigrim i lodhshėm, i vėshtirė, por unė vendosa qė me ēdo kusht tė punoja nė profesionin, apo siē shprehemi ne zanatin e gdhendėsit. Dhe fati nė kėtė drejtim mė buzėqeshi, mė eci. Stacioni im i parė dhe mė i rėndėsishmi ishte Agrinjoja nė ETOLO AKARNAJA, ku u punėsova vetjakisht, duke punuar nė shtėpi, ku merrja porosi pėr gdhendje nė dru si dhe bashkėpunova me njė pronar, i quajtur Stavros Kamenos, i cili u njoh me aftėsitė e mia, se ēfarė dija tė bėja unė. Ai prodhonte dhoma gjumi. Kishte shumė punė dhe, duke parė aftėsitė e mia gdhendėse ai sajoi gdhendje tė bukura zbukuruese nė kėto dhoma gjumi, tė cilat realizoheshin edhe kėshtu u pėrvijua njė kooperim i gjerė midis nesh. Zakonisht ai pėrgatiste dhoma tė tilla gjumi pėr njerėz intelektualė. Aplikimet e realizuara nga ana jonė u pėlqyen dhe filluan me inteligjencė t’i pėrshkallėzojmė ato dhe tė kemi shumė kėrkesa. Unė kėshtu krijova stabilitet. Nė vitin 2000 u shkėputa nga Agrinjo dhe shkova familjarisht nė qytetin e Volos, nė krahinėn e Pilos, ku pėr njė vit realizova punime tė klientelės sime, kryesisht punime me dru. Nė vitin 2001 kthehem pėrsėri nė qytetin e Agrinjos , ku tė them tė drejtėn punova nė gdhendjen e drurit nė mėnyrė tė pavarur, pra hapa pėrsėri punėt e mia, kryesisht kėtu me dhoma gjumi dhe punime zbukuruese. Punimi edhe nė Greqi nė mėnyrė tė pavarur mė rriti dhe mė aftėsoi pėr tė njohur e konceptuar drejt elementėt kapitalistė nė ushtrimin e kėtij profesioni tė bukur.

Pra pėrfundimisht pas shumė vjetėsh ju u kthyet nė Shqipėri, nė Gjirokastėr ?

Nė vitin 2003 vendosa qė tė kthehem nė Gjirokastėrfamiljarisht, pas njė analize tė bėrėnga na ime. Unė gjatė kėsaj periudhe kisha punuar nė zanatin tim dhe kjo ishte njė gjė shumė e mirė, pasi plus pėrvojės, qė kisha marrė nė kualifikimin tim nė Shqipėri, unė kisha fituar edhe njė pwėrvojė tė mirė nė veprimtarinė time profesionale nė Greqi ; kisha mėsuar tė konkurroja denjėsisht dhe ta ndieja veten tė aftė. Kėshtu, duke shfrytėzuar edhe lidhjet e krijuara me gdhendėsit nė Agrinjo, Pilos e tjerė mora nismėn pėr tė ushtruar privatisht profesionin nė Gjirokastėr. Vetėkuptohet qė fillimet nė kėtė fushė janė tė ngarkuara , mė sė fundi arrita qė tė hap njė njėsi tė tillė « Gdhendjen e drurit » nė Gjirokastėr dhe tė punoj me parametra tė larta, duke siguruar dhe makineritė, tė cilat mė duheshin pėr tė punuar cilėsisht kėtu. Kjo bėri qė unė sot tė pėrparoj nė kėto drejtime dhe gdhendja, e cila ka qenė dhe ėshtė pasioni im, tė jetė njė kėnaqėsi shumėplanshe, me tė cilėn edhe jetoj unė dhe familja ime. Nuk mund tė shkėputem kurrė nga ky pasion dhe kėtė aftėsi time do ta transmetoj te djali im dhe te tė afėrmit e mi dhe them se do ta realizoj, pasi shenjat janė tė mira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:30 pm

Zoti Anastas, ju tashmė vajtėn disa vjet qė ushtroni privativisht zanatin tuaj tė bukur, ē’mund tė na thoni pėr futjen e kėtyre elementėve tė punimeve tė gdhendjes sė drurit nė shtėpitė Gjirokastrite?

Duhet t’i pėrgjigjem drejt pyetjes suaj. Nė kėtė drejtim janė hedhur hapa pėrpara, pasi njerėzit po e kuptojnė rolin e drurit, prezencėn e tij dhe bukurinė tij zbukuruese. Nė lidhje me zbukurimet me dru ne kemi qenė shumė dhe tashmė ka mbetur vetėm njė. Njė qytet i tillė si Gjirokastra, i cili ka vlera tė mėdha dhe ėshtė nė UNESCO, pra ėshtė njė pasuri e madhe botėrore me kalimin e kohės nuk do tė ngopet me « zbukurime druri ».Por theksoj se duhet tė bėhet njė politikė e mirėdrejtim tė tėrheqjes sė turistėve tė huaj qė tė respektojnė vlerat e mahnitshme tė kėtij qyteti dhe midis tė tjerash tė bien nė kontakt edhe me gdhendjet nė dru. Kjo kohė do tė vijė patjetėr. Pėr kėtė jam i bindur. Unė i jam pėrkushtuar kėtij profesioni dhe ēdo gjė e programoj, por duhet tė bėhet njė punė mė e madhe reklamuese qė njerėzit tė njihen me kėtė proces tė bukurisė dhe tė fantazisė.

Doja tė falėnderoja, me kėtė rast, prindėrit e mi, e nė mėnyrė tė veēantė babanė tim, Jorgon, i cili, me shpirtin e tij intelektual, me aftėsitė e tij si mėsues, mė ka impulsuar nė ushtrimin e talentit tim , duke mė dhėnė kėshilla tė vlefshme, tė cilat mė bėnė qė tė jem nė kėtė stad. Po kėshtu dua tė falėnderoj tė gjitha ata, qė mė pėrzgjodhėn mua dhe kanė nė shtėpitė e tyre punimet e mia tė gdhendjes duke mė respektuar profesionalisht.

Zoti Anastas, ju falėnderojmė dhe ju urojmė ju nė kėtė ndėrmarrje sipėrore, tė bukur !

Faleminderit !

Intervistoi : Agron Shele W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:31 pm« Gdhendėsi »Artist Anastas J. Petridhi nė njė ekspoze paraqitėse me punimet e tij, tė cilat duke i parė me sy dhe prekur me dorė do t’u ekzaltojnė dhe do tė keni dėshirė tė keni punime tė tilla zbukuruese nė shtėpitė tuaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:31 pm

Muaji tetor, muaji i Letėrsisė

Nė kuadrin e muajit tė Letėrsisė Lidhja e Krijuesve “PEGASI” do tė organizojė veprimtari analitike, promovuese, reklamuese, prezantim vlerash si dhe ēelja njė Panair Ekspoze tė librave tė rinj nė qytetet e Tiranės, Gjirokastrės, Pėrmetit, Sarandės, Tepelenės dhe ekspozicion i Librave tanė mė tė rinj pėrfaqėsues nė Simpoziumin Ndėrkombėtar tė Letėrsisė, qė zhvillohet mė 2-4 nėntor 2007 Salaminė ( Athinė) tė Greqisė me pjesėmarrje tė shumė pėrfaqėsuesve tė botės shkrimore nga Bota si dhe ekspozicion tė punimeve nė dru tė gdhendėsit Anastas J. Petridhit. Pėr kėtė akt njoftohen tė gjithė shkrimtarėt qė tė dorėzojnė nė Qendrėn Kulturore “DORIAN” librat e tyre pėr kėtė akt reklamues dhe ekspozues me vlerė.

Poetja Aleksandra Shabani futet nė Almanakun e Poetėve tė Laureuar Internacianalė nė SHBA me pesė poezitė e saj tė pėrkthyera nė anglisht nga libri “Skulpturė dėshire nė qiell manovrimi”

Poeti Dino Ēiēo dhe poetja Elefteria Kallojeri (Hoxhaj) pranohen nė Lidhjen e Poetėve Bashkohorė (W.P.S).Presidentja e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė, poetja Teresinka Pereira ndėrmerr njė turne nė disa vende tė Ballkanit dhe tė Evropės dhe kontakton me anėtarėt e I.W.A. Ky inkursion i saj fillon nga Athina. Ajo ėshtė e ftuar edhe nė SimpoziuminNdėrkombėtar, qė do tė zhvillohet nė Athinė.

. Nė Athinė (Salaminė) zhvillohet Simpoziumi Ndėrkombėtar i Letėrsisė me pjesėmarrje tė gjerė tė drejtuesve tė Lidhjeve tė Shkrimtarėve dhe Artistėve nga vende tė ndryshme tė Botės. E ftuar dhe Lidhja e Krijuesve “PEGASI”. Drejtues i kėtij simpoziumi ėshtė poeti, shkrimtari, publicisti, presidenti i Lidhjes “Kafeneja e Ideve” z. Dino Kubatis, njėkohėsisht dhe “Anėtar Nderi” i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”.

Nė qytetin e Delhit (Indi) u zhvillua Kongresi Ndėrkombėtar i Letėrsisė, i treti i radhės, qė zhvillohet nė Indi. Kėtė kongres dhe drejtuesin e tij, Dew Bhadwaj e pėrshėndeti Presidenti i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” shkrimtari dhe poeti Kristaq F. Shabani.

.Poezitė e poetes Mirela Dudi W.P.S, zėnė vend nė Almanakun e Poetėve tė vitit 2007, tė pėrgatitur nė Mongoli. Kėtė ia konfirmon Botuesi dhe Kryeredaktori, qė merret me pėrgatitjen e kėtij Almanaku poeti Handaa Sendo, Presidentit tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”.

Poetit Kristaq F. Shabani i kanė ardhur pėrgėzime pėr poezitė e tij tė bukura nė gjuhėn italiane nga Presidentja e Accademisė letrare A.L.I.A.S Australi, zonja Giovanna di Lombardi, e cila e nxit poetin pėr tė marrė pjesė nė konkursin e vitit 2007 nė Australi, ku “trofeu” kėtu jepet nga Presidenti i Republikės Italiane pėrvitshėm.

Dolėn nė qarkullim libri “Mysafirėte rinj tė Ēajupit” i autorit Jorgo Telo dhe libri “Pronori A.B. dhe Astma e lindur” e autorit Kristaq F. Shabani.

Peēo Kagjini (SHBA) “Fillimet e Lėvizjes Antifashiste Nacionaēlirimtare nė krahinėn e Zagorisė, nė krahinėn e Luginės midis maleve”

Si dhe libri “Emigracioni i Hėnės” (greqisht) i poetes Elefteria Kallojeri.

Libra, qė priten tė dalin sė shpejti nga botimi:

Petro Dudi (Tiranė) “Ishulli i seksit”

Elefteri I. Kallojeri(Gjirokastėr): “Edhe kur ti ke harruar fjalėt” (shqip), “Mesazhi i detit”(italisht), “Jetė - korrigjim gabimi” anglisht;

Agron Shele (Pėrmet)“Imazh i rremė”, roman

Katerina Kulo (Sarandė) “A zbrazet kėnga nga shpirti”, kėngė popullore

Vasil Zėra(Gjirokastėr) “ Qeshet syri me qepallė”(Kėngė pėr miken” kėngė popullore

Jonida Seiti(Tiranė) “Dashuri nė kohė gri” poezi dhe skicime.

Kanė hyrė nė botim librat e poetit dhe publicistit Osman Buzo :”Kambanat e Luginė sė Mbretėrve” (reportazhe, skicime, kritikė) si dhe pėrmbledhje me poezi nga dy vėllimet e botuara “Nė qiell pa faj (Ēelsėron Planeti)” dhe “Ē’mė duhet Nderi” (anglisht)

pėrkthyer nga pėrkthyesi Dritan Kardhashi.

Izet Ēulli (Tepelenė) dy libra: njė nė anglisht tė titulluar “SKLLEVĖR TĖ GOTĖS” pėrkthyer nga Mirela Dudi dhe njė libėr me skica nė italisht me titull “Fajin nuk e ka pasqyra” pėrkthyer nga Besnik Ismailati.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:32 pm

Sentenca tė shkėputura nga njė letėr, qė vjen nga larg

Me publicistin, poetin Peēo Kagjini, qyteti Ridgewood,NEW YORK

I dashuri Kristaq!

“…Kam dėshirė qė veprimtarinė e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, anėtar i sė cilės jam dhe unė, ta bėj mė tė njohur kėtu nė SHBA. E keqja ėshtė se Amerika ėshtė shumė e madhe dhe nuk kam informacion tė hollėsishėm se ku janė dhe si gjenden zagoritėt. Kam bėrė njė propozim, qė nėpėrmjet familjarėve nė Shqipėri, nė njė libėrz, qė do tė shitej tė pėrmblidheshin adresat e telefonat e tė gjithė emigrantėve nė botė. Nuk i ka dalė pėr zot njė nisiative tė tillė njeri. Atėherė dhe gazeta “Zagoria” do tė vinte nėpėrmjet abonimit, qė do tė aplikojnė shumica. Ju bėni mjaft mirė qė gazetat tuaja i jepni nė INTERNET dhe njihemi shumė shpejt me substratin e tyre. Nė bibliotekėn, ku banoj dhe ku janė mbi 5000 shqiptarė kam dorėzuar nga librat, qė mė keni dėrguar ju dhe anėtarėt Lidhjes. Por kėtu emigrantėt lexojnė pak fare. Interesi kryesor i tyre ėshtė tė jenė nė rregull me “bosin” nė punė dhe tė marrin dollarėt nė fund tė javės! Edhe kėtu nė kėtė qytet nuk ka organizata apo librari, ku tė tregtohet libri shqiptar. Pėr kėtė duhet tė gjejmė njė zgjidhje. Unė dua tė jap kontributin tim, krahas asaj pune tė madhe, tė lavdėrueshme, qė keni bėrė dhe ju kėtu me organizmat e mėdha me tė cilat jeni lidhur…

Grigori (Duli, mėsues i gjuhė – letėrsisė, veprimtar, tashmė emigrant, i pasionuar pas librit, pjesėmarrės nė veprimtarinė e zhvilluar nga Lidhja e Krijuesve “PEGASI”, nė muajin gusht 2007, nė qytetin e Gjirokastrės dhe nė Delvinė, “A MJAFTON LOTI?!…shėnimi im K.SH.) mė tregoi dhe pėr veprimtarinė letrare, qė kishte marrė pjesė dhe qė e pėrshėndeti edhe nė emrin tim, duke mė bėrė njė nder. Mė tregoi edhe pėr personin tuaj, njė person aktiv, mjaft i njohur si njeri i letrave, njeri me influencė. Kjo duket dhe shprehet mirė edhe nga numri i librave, qė botoni, shumėllojshmėria e gazetave, qė del nė Jug tė Shqipėrisė si dhe i bashkėpunėtorėve, tė cilėt aktivizohen.

…Gazeta “Zagoria” flet mė shumė pėr “ato”, qė do sesa pėr ato qė duhen… Unė marr kėtu gazetėn “YLIRIA”, e cila del 3 herė nė javė…

Kam gati pėr botim librin “Gjirokastra nė muajt e parė tė lirisė nga okupacioni nazistofashist” kujtime, meditime, refleksione (18 shtator 1944 deri nė 26 prill 1945”).

…Pėrshėndete nga ana ime poeteshėn Alketa T. Ponde dhe jepi mirėnjohjen time, qė u tregua aq shumė dashamirėse qė njohjen ta bėjė, duke mė dhuruar librin e saj, qė pėr mua ėshtė kėnaqėsi shumė e madhe qė, nė kėtė pleqėri kaq tė rėnduar, tė kem njė kujtim nga njė vajzė e re, qė jeta dhe puna e saj e palodhur e pasionante do ta bėjė njė emėr tė nderuar.

…Ishte njė rast i mirė qė unė tė njihem me njė pjesė tė rėndėsishme tė veprimtarisė suaj personale dhe tė anėtarėve tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” nga librat e botuar dhe nga shkrimet nė gazetat, qė unė impresionohem me pėrhapjen e tyre tė madhe e tė shumllojshme qė ka marrė botimi i tyre. Nuk dua tė shfaq komplimenta dhe lėvdata, por tė pohoj me sinqeritet dhe ndershmėri, qė ju bėni njė veprimtari tepėr tė madhe, tė larmishme, mjaft cilėsore dhe tė dobishme letrare dhe njėkohėsisht paraqiteni si njė organizator i talentuar, i palodhur dhe me kėrkesa tė larta artistike dhe me cilėsi tė ēmuara nė jetėn kulturore- artistike- letrare nė tė gjithė Jugun e Shqipėrisė, me pretendime serioze e tė guximshme tė afirmoni “Pegasin” edhe nė botėn e jashtme dhe gjithnjė urime e suksese mė tė mėdha! Janė njė pasuri shumė e ēmuar, qė nderon ju, Lidhjen tonė, pėr tė cilėn ndihem krenar qė jam anėtar i saj, nderon Zagorinė dhe Zagoritėt, si dhe vetė Gjirokastrėn, ku ėshtė qendra e kėtij aktiviteti. Ndiej dhimbje tė thellė qė s’jam afėr jush, tė gėzoj pėrsėafėrmi pėr kėto suksese dhe tė jepja dhe unė kontributin tim…

Ju pėrqafoj tė gjithėve nga larg

Peēo Kagjini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:33 pm

Ligjėrimi i dytė

“Miti i jetėgjatėsisė”

“Voza e qendisur”, e sklupturuar mjeshtėrisht. Befasi e plotė dhe kėshillaPasi gjeti punėn, njė herė nė javė, nė kohėn e lirė, Vasili shkonte nė kafenenė e barba Janit, njė greku tė zgjuar, i cili kishte hapur njė klub nė Lion. U lidh miqėsisht me kėtė pronar lokali, i cili, duke parė energjitizmin e kėtij djaloshi, e priste mjat mirė “klientin e tij”, qė dukej vetėm njė herė nė javė.

kėto e sipėr Vasilit i lindi njė ide, tė cilėn e vėrtiste nė mendjen e tij. Kėshtu, pas punės, filloi tė pėrgatiste njė vozė me njė kapacitet 40 kg. Bisedoi me pronarin e lokalit, barba Janin, duke i thėnė idenė e tij, me qėllim qė nė lokalin e tij tė ekzpozohej dhe ndonjė dashamirės i saj ta blinte.

- Zoti Jani, kam filluar tė pėrgatis njė vozė me kapacitet mbajtės rreth 40 kg dhe dua qė tė ekspozohej nė lokalin tuaj…

Pronari lokalit, Jani, po e dėgjonte me shumė kujdes, pasi kishte informacion pėr profesionin e tij si vozaxhi.

Ai , pasi e dėgjoi, i tha: - Provoje njė herė dhe mbase bie nė sy dhe del pėr tė mirė…

“Ashtu them edhe unė,”- ia priti Vasili.

“Bjere, kur tė duash”.

Dhe njė tė shtunė Vasili merr vozėn e punuar me merak, tė qendisur me njė mjeshtėri tė rrallė dhe nė njė vend tė dukshėm tė lokalit e ekspozon. Tė gjithė ata qė e shikonin vozėn u befasuan me talentin e tij, por kaluan dy javė dhe s’ishte e thėnė qė voza tė shitej, por si i thonė asaj fjalės proverbiale popullore: «E treta e vėrteta».

Kur hyri nė kafene tė shtunėn e tretė, voza e qendisur, skulpturuar aq mjeshtėrisht, s’ishte te vendi. U entuziazmua. Kėtė e shprehu nė fytyrėn e tij. Pronar Jani, sa e pa, buzėqeshi dhe dukej se mori nė konsideratė situatėn emocionale tė Vasilit. Iu drejtua duke qeshur: - Mė sė fundi, voza jote e bukur u ble nga njė zotni, i cili mbeti i kėnaqur…”Ai po e dėgjonte me kujdes. “Urdhėro paratė e tua…” - dhe i zgjati paratė. Dhimitri i mori, i tha faleminderit nė gjuhėn e nėnės.

Pasi kaloi gjendjen emocionale, qė u krijua, pronar Jani i tha: “Dėgjo vozėn tėnde ta pėlqyen dhe ta blenė. Ky ėshtė njė art i bukur, por doja tė tė bėja njė pyetje vėllazėrore: “Ke familje apo je beqar?”

“Kam, - iu pėrgjigj shpejt e shpejt Dhimitri, duke e parė me sytė e tij tė shkreptitur.

“Tė pyes dhe njė herė: - Ke shtėpi apo e ke marrė ēelėsin e shtėpisė me vete, se s’ke njerėz?”

Dhimitri ripėrsėriti fjalėn prerė: “Kam”.

- Edhe njė pyetje tjetėr do tė tė bėj: «Ke ardhur nė Francė pėr tė fituar para?’

“S’diskutohet qė kam ardhur pėr tė fituar…”.

«Atėhere, - vazhdoi bisedėn barba Jani,- nuk duhet t’i kushtohesh kėtij profesioni pėr tė bėrė voza, pasi nuk ke leverdi dhe me kėtė profesion, qė bėn ti, s’do tė kesh fitim, pasi vozat janė jetėgjata dhe mezi prishen. Kėshtu qė ti s’do tė mundėsh tė fitosh. Zotėria, qė e bleu vozėn, u kėnaq pėr punėn tėnde profesionale, por ai do tė kthehet tek ty pas… vitesh…”.

Vasili e kuptoi se ku donte tė dilte Jani dhe prandaj e la tė vazhdonte bisedėn, pa e ndėrprerė.

- Ėshtė e mira qė tė mėsosh njė zanat qė tė tė japi bukė dhe tė fitosh. Ty mund tė tė vijė keq, nėse tė them qė tė mėsosh tė bėsh ēorape, pasi ēorapet grisen shpejt dhe njerėzit nuk mund tė lėnė thembrat jashtė. Pra ēorapja ta jep hakun dhe fitimin brenda javės. Ēdo njeri, kur shikon se ēorapet e tij janė grisur do tė blejė patjetėr njė palė ēorape, se nuk mund tė rrijė me tė shqyera. Kėshtu ti fiton… Merru me ēorape, Vasil… Nė rast se nuk mėson dot tė bėsh ēorape, atėhere merru me diēka tjetėr qė tė tė sjellė pėrfitime tė mėdha. Mėso tė bėsh akullore dhe qėndro nė vendet ku janė fėmijėt si: para shkollės, nė konvikte, gjimnaz. Dhe po tė pyes dhe ta dish qė cili ėshtė ai prind, i cili nuk i jep pesė para fėmijės sė tij qė tė blejė akullore.

Vasili ia nguli sytė barba Janit dhe tundi kokėn nė shenjė aprovimi dhe, sa qėndroi nė Francė, punoi nė vende tė leverdishme pėr tė krijuar njė ekonomi tė mirė nė fshatin e tij, sa tė kthehej. Ama duhet thėnė se gjatė gjithė kohės, me qėllim qė tė bėnte prokopi, si i thonė fjalės, hante fasule dhe thjerza, qė ato ishin me ēmim mė tė lirė.

Por a mund tė shkėputej Vasili nga profesioni, qė i shkonte pėr shtat dhe qė e dashuronte aq shumė… Ishin shkėputje qė nė shpirt i ndiente tronditėse, por ai prapė e qetėsonte veten, pasi ai, sikur edhe ta detyronin, nga profesioni i vozaxhiut asqė mund tė shkėputej kurrė. Ai kishte lindur qė tė jetonte me profesionine tij gjithė jetėn. Ishte njė profesion arti, krijues i transmetuar nga tė parėt e tij, qė i ngjallte shpirtin, i zhvillonte mendjen, inteligjencėn dhe qė i stėrviste krahėt.

“Ēdo gjė mund tė lė, por profesionin, jo e kurrė jo!”. Ky ishte njė betim i brendshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:33 pm


InformimPas hyrjes nė Lidhjen e Krijuesve « PEGASI », Albania, tė grupit polifonik « Lundra e Polifonisė labe » tė Tepelenės ėshtė shoqata kulturore « Jonianėt » i Sarandės, drejtuar nga z. Maksi Kulo, qė bėhet anėtar i Lidhjes prestigjioze tė Krijuesve « PEGASI ». Anėtarja e kėsaj Lidhjes, krijuesja dhe kėngėtarja e talentuar Katerina Kulo del me vėllimin e saj « A zbrazet shpirti nga kėnga » ( dy gjuhė shqip- anglisht ».

Kush janė “Jonianėt”?

“JONIANĖT SARANDĖ” , shoqatė kulturore, e cila mbron vlerat kulturore tė trevės sė Sarandės dhe Delvinės, zhvillimin e mėtejshėm tė kėsaj veprimtarie kulturore tė polifonisė labe, organizimin e aktiviteteve kulturore nė shkallė qyteti e rrethi, pėrfaqėsimin e shoqatės nė kėto lloj aktivitetesh brenda dhe jashtė vendit, mbrojtjen edhe ndihmėn e anėtarėve tė shoqatės nė kushtet e konkurrencės sė lirė dhe tė ekonomisė sė tregut, lidhjen e Shoqatės me shoqata tė tjera simotra brenda dhe jashtė vendit.

Shoqata ėshtė miratuar nė veprimtarinė e saj nga Gjykata e Rrethit tė Sarandės me nr. Vendimi 18 datė 17.07.2000. Kryetari i Shoqatės “JONIANĖT” ėshtė zgjedhur z.Maksim KuloCurriculum Vitae

The cultural artistic association “JONIANET” was founded in December 1993.

THE AIM: To preserve and cultivate the folk values of Saranda and Delvina areas.

THE OBJEKTIVES: To spread its activity all over Saranda and Delvina area, giving shape to complete folk ensemble in the nearest future by meeting the specific demands of Saranda and Delvina area.

ACTIVITY:

- Has participated in Fest- Folk Gjirokastra 2000, in the activity “Multicultural town Pėrmeti 2001”.

- Has participated in folk Albanian front of Drenas, Kosovo on the 14-th of Julu 2002.

- Yearly participation in the folk festival organized by CIOFF.

- In 1995 have participated in National Fest Folk of Berat.

- In1994 in Fest Folk of South Albania in Gjirokaster

- In 2000 took the fifth place in the national Festival of Permet.

- Yearly participation in the Festival of Theatres in Butrint.

- The group has had invitations from international festivals organized in Portugal, Romania, Greece, but for visas details they couldn’t participated.

- The group has a vital cultural activity within Albania.

The group is member of CIOFF ORGANIZATION.

* * *

Katerina Kulo, the spirit of the wellknown group “Jonianėt“ of Saranda, is the typical representative of the most famous folk singers of her generation, but she is distinguished even as a bard who carries extraordinary energies and this owing to her smiling, humane, and free spirit. She drops bouquets of verses and adds to them radiance with her melodious voice ... This “duetto“ has its origin in the birthplace called Zagori, where the Mothers used to teach their daughters how to sing and weave verses as well... Naturally, there is no region in the world, with such a great percentage of talented people in the making of briliant and conspicuous verses ...

Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:34 pm

At this small bosom,

like a drop of tears...1.Would the sea drain by the means of a spoon,

would the heart run out of songs ?Who sings so passionately?

Do you say a golden song?

Who sings with the fire of the spirit

Sing along o you Jonians, sing!

A sea breeze blows

Like the waves the verses of the poet...

Ėho sings with the notes of the spirit

Mother brought us up to sing!

Who shoots, becomes a bride?

With those lips like two buds?

Sea breeze, mountain breeze,

Nature gave us as a gift...

Sing songs with Jonians,

Dancing like an oread

It befits you, o Saranda,

The field powwows with the mountains!

As long as the sea lives,

the song remained in the lips...

Would the sea drain by the means of a spoon,

would the heart run out of songs

there is plenty to be said,

saying never ends!

Translator: Dritan Kardhashi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:34 pm

Problemore
Si mund tė ndihmohen sot gdhendėsit e talentuar

A mund tė ndihmohen gdhendėsit, apo mjeshtėrit e punimit artizanal vetėm me dy ditė ekspoze tė punimeve tė tyre duke shfrytėzuar “ ekspozicionin” dhe pastaj tė themi qė bėmė gjithēka. U organizua mė datėn 29 -30.09.2007 njė ekspoze dhe njėra anė pozitive ishte demonstrimi i punimeve tė liēensuara dhe nė fushėn e gdhendjes, qendisjes e tjerė. Kundruesit shikonin punimet e bukura, gdhendjet e realizuara mjeshtėrisht si ikona tė gdhendura, pasazhe tė qytetit tė lashtė e tė gurtė, pjesė tė kalasė madhėshore, korniza tė punuara me art, ornamente, pėr tė krijuar efekte zbukuruese, materializime tė tjera, pjesėza qendrore tavanesh e tjera e tjera, njė larmi e madhe gdhendjesh rreth 100 punime. I drejtė ėshtė ekspozicioni bombastik, i vendosur nė njė vend me njė shirit “punime druri”, por artistėt nuk duan vetėm kėtė, ata kėrkojnė stimulim pėr punėn e tyre. Jo vetėm Shoqatat e Gdhendėsve, nėse ekzistojnė duhet t’i grupojnė ata, t’i stimulojnė, tė realizojnė lidhjen dhe kooperimin si dhe tė realizojnė me punėn e tyre atė, qė quhet “tregtim i punimeve tė artit gdhendės”. Kjo realizohet me njė bashkėrendim tė mirė edhe me ata, qė sot merren me tregtimin e kėtyre punimeve, tė cilat nė kohėn e sistemit tė centralizuar, shiteshin nė bazė tė marrėdhėnieve kontraktuale. Pse tė jetė superior njė sistem i centralizuar, kur sot ka shumė operatorė tė fuqishėm, tė cilėt mund tė bėjnė ēudi duke u nisur dhe nga tregtimet e lira dhe lėvizjet e mallrave (tė punimeve tė gdhendjes).

Kur ka fonde kaq tė shumta ekspozimi dhe organizim veprimtarie, pse tė mos ndihmohen, jo vetėm gdhendėsit, por edhe tė tjerėt, qė merren me punime dore, qendistari qė Bashkia e qytetit t’u japė kėtyre artistėve tė talentuar njė mjedis, ku tė ekspozohet dhe tė shitet, kur disa shoqatave inaktive, ineksistente, apo njerėzve tė tjerė t’u jepen zyra, ku s’thuret asgjė, madje deri nė njė faqosės tė ketė zyrė tė dhėnė nga Bashkia e qytetit. Ideja pėr tė hapur njė njėsi tė tillė tregtare jo tė pėrbashkėt me gjithė artizanėt shqiptarė, por e veēantė pėr Gjirokastrėn, ėshtė njė mendim, qė do tė rritė vlerėn. Fundja nė qytet shiten nga tregtarėt nė vende publike materiale tė ndryshme, e pse tė mos ketė njė vend ku tė tregėtohen gjerat e bukura, pasi qyteti ynė ka njė larmi punimesh? Tė pėrdoren me kriter vlerat e taksambledhėsve dhe tė vihen nė shėrbesė tė qytetarėve dhe qytetit. Turisti i huaj, i cili vjen nė qytetin tonė qė, siē thuhet nga statistikat, sivjet ėshtė rritur nė numėr, pse nė Muzeun Etnografik tė mos ekspozohen punime tė kohės sė sotme, tė ketė njė pavijon tė veēantė ekspozimi me materiale (tė blera nga fondi i shtetit pėr tė realizuar kėtė nismė) dhe tė punimit, ku turisti tė ketė mundėsi tė njihet dhe nė hyrje(afėrsi) tė kėtij muzeu tė ketė njė njėsi tė vogėl shitjeje me materiale tė tilla dhe tė blejė gjėra tė tilla, qė i pėlqejnė. Kėto janė disa mendime, qė nuk duhet tė hapin orekset e atyre, qė gjuajnė dhe mbushin xhepet e tyre me organizacione dhe qė favorizohen nga pushteti qendror apo ai vendor, por tė atyre, qė interesohen pėr qytetin , qė u dhimbset qyteti,...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:35 pmVėzhgim
Ne shpleksim vetė tė bukurėn...E bukura ofendohet nga vulgariteti dhe mungesa e etikės nė mes tė ditės

Njė turist tė huaj, i shoqėruar nga njė pėrkthyese vendase, i bėri pėrshtypje arti i punimit tė gdhendjes dhe u ndal para njė punimi tė tillė. Shihej qė turisti, ndoshta dashamirės i kėtyre punimeve, ishte pėrshtypėzuar nga punimi i gdhendjes dhe pa me dashamirėsi gdhendėsin duke treguar me shenja se ishte njė punim shumė i bukur dhe se do t’i pėlqente ta kishte pronėn e tij dekorative. I tha pėrkthyeses qė tė pyeste pėr ēmimin e saj. Kur gdhendėsi i ktheu pėrgjigjen pėr ēmimin, pėrkthyesja shtrėmbėroi buzėt e saj hollake dhe i tha tė huajit, pa kulturė: “Eja tė ikim, ēmimi ėshtė i lartė!”

Ishte njė diēka antikulturore dhe antikrijimtarie, njė etikė vulgare e demonstruar. Pėrkundrazi i huaji i tha gdhendėsit nė gjuhėn shqipe: “Faleminderit!” Njė kontradiktė: njė sjellje vulgare dhe njė etikė mirėsjellje.

Gjithmonė injorantėt dhe vulgarėt, qė janė tani, sė fundi, tė shumtė kanė njė neveri ndaj artit, ndaj librit dhe mundohen qė nga talenti tė fitojnė e ta detyrojnė punimin artistik tė shitet mė pak se njė kile presh, patlixhan apo trangull, qė i blejnė me shumicė…

Veprimi i “pėrkthyeses”, e cila mund tė kishte pėrfunduar edhe universitetin pėr gjuhė tė huaj, apo e ka mėsuar gjuhėn pa kurse private, direkt nė emigracion la pėr tė dėshiruar. Kjo ėshtė e pafajshme… dhe ofenduese pėr shoqėrinė tonė, e cila prezantohet kaq keq tashmė me njerėz, qė s’kanė asnjė vlerė pėrfaqėsuese e zotėrim inteligjence, paēka se janė nė pushtet apo nė funksione tėrėsisht militantė tė njė partie apo tė njė tjetre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:35 pm

Zj. Lubjana Baho pohon: “Nė njė kontakt tė organizuar nė njėsinė, ku janė ekspozuar punimet artizanale tė kash, e cila pėrmbledh punime pothuaj nga e gjithė Shqipėria, spikatin dhe janė mė tė kėrkuara punimet me gdhendje tė Anastas J.Petridhit… Punimet e tij janė tė kėrkuara nė Australi, Angli dhe SHBA tė vlerėsuara pėr stilin, fantazinė dhe teknikėn e punimit tė tyre. Ēdo turist qė hyn nė kėtė njėsi ekspoze e pėrqėndron vėshtrimin tek kėto punime gdhendje prej druri…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:36 pmNjeriu qė ngriti disa kėshtjella

Homazh pėr mjeshtrin e gurit Sokrat Stoja

Njė fragment nga jeta e tij e gjalluar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:36 pm

Nga Duro Shehu

Ai ishte pasionant, i palodhur, merakēi, i dashur me tė gjithė, hokatar me shokėt, kėrkues ndaj nxėnėsve, i pakursyer me kėshilla me eprorėt, i disiplinuar, i ndėrgjegjshėm. Tė gjithė e thėrrisnin “USTA” dhe pėr tė shpreheshin: “Ē’i sheh syri, ia bėn dora!” I barabartė nė profesion me usta Simin, usta Peēi Kriston, usta Kiēo Lulėn, usta Stefan dhe Guli Koēollarin si dhe me vėllanė e tij, usta Peēon. Sokrat Stoja ishte mjeshtėr i gurit. Ai ishte fjalėpak dhe nė shumė “bisedonte” me gurin. Ai i njihte qė larg gurėt, tė cilėt “hanė” ēekan dhe “ tė pabindurit” Ustai i punonte me dashuri. Qėndronte mbi daltė dhe “humbiste” duke gdhendur duke mos vėnė re as orėn. Ndonjėherė nervozohej me sehirxhinjtė, tė cilėt, pėr hir tė normės, bashkė me gurėt e radhės, dėrgonin edhe gurė tė paskalitur…. Nga duart e tij janė ngritur shumė vepra, tė cilat do tė mbeten monumente pėr qytetin tonė, si pėr artin e gdhendjes, ashtu dhe nė atė tė montimit. Tė tilla janė: Hotel Turizmi”Ēajupi”, Bashkia, Kėshilli i Qarkut, Spitali Civil, “Omer Nishani”, ish Pallati i Kulturės, Shtėpia e Ēerēiz dhe Bajo Topullit, Muzeu Etnografik,shumė pallate, disa institucione kulturore,… Ka ndėrtuar shtėpitė e dėmtuara nga lufta nė fshatra. Ai, gurit i jepte formė, i jepte jetė, i jepte shpirt nga shpirti i tij dhe guri fliste me gojė. Populli ynė ka njė fjalė tė menēur: “Dardha do tė bier nėn dardhė” Paraardhėsit e Sokratit, stėrgjyshi dhe gjyshi, dy djemtė e tij Vangjeli e Spirua, bijtė e Vangjelit Peēua dhe Sokrati dhe Vangjeli, i biri i tij, i cili vijon edhe sot profesionin e atit, e lidhėn jetėn me ndėrtimin, kėtė profesion tė mrekullueshėm, tė cilit ne i heqim kapelen, ndėrsa italianėt e quajnė “STAR”-IN e tė gjitha profesioneve, qė njeh sot njerėzimi.Populli thotė se, kushdo mund tė qepi njė kostum tepėr elegant dhe nė modė, ose kėpucari mund tė bėjė mė tė bukurat kėpucė, ato do tė vishen njė, dy, tre vjet, mandej vjetėrsohen e dalin nga moda, kurse ndėrtesat e bukura dhe tė forta u rezistojnė shekujve dhe brezat e ardhshėm do t’i vlerėsojnė pėr mjeshtėrinė, soliditetin. Ja si u shpreh njė vizitor suedez, kur u pėrball me me madhėshtinė e kėtij qyteti i tėrė prej guri: “Grua, po tė flas me celular nga njė qytet i mahnitshėm, nga qyteti qė, pėr mua ėshtė mė i bukuri nė botė! Mos humb rastin ta shikosh arkitekturėn e tij”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:36 pm

Mendoj se pėr kėtė qytet ka meritė edhe usta Sokrati. Ai nė fakt nuk rron mė, por duart e tij duken kudo, nė themelet, muret…. Ēatitė, oxhakėt, kalldrėmet e nė ēdo gjė tė qendisur me mjeshtėri nė qytetin tonė tė bukur e tė papėrsėritshėm. Vendlindja e tij ishte Koblara, ky fshat i bukur i Dangėllisė sė Pėrmetit, pranė Frashėrit. Skulptori i Popullit Odhise Paskali, duke folur pėr fillimet e artit tė tij pat thėnė se, dashurinė pėr gurin, pėr gdhendjen e latimin e tij e mori nė fėmijėri, kur jetoi disa vjet nė Koblarė. “Aty, - kujton ai, unė u ndodha midis mjeshtrave tė gurit, tė cilėt, ata dhe vetėm ata, dinin tė punonin aq bukur”.

“Po tė bisedoje me ustanė, - tregon miku i tij, Jani Dhimitri, - ai kishte qejf tė tregonte histori nga jeta e tij plot peripeci. “Kur mbusha njė vjeē, - kėtė ma tregonte shpesh, - siē mė pat thėnė nėna, Sotira, ajo dhe njerėzit e shtėpisė nė bazė tė zakonit tė anėve tona, m’i vunė pėrpara gjithė veglat e profesioneve tė atėherėshėm. Unė siē mė patėn molloisur, nuk mora zdrukthin,as kėrrabėn, as karremin, por iu lėshova ēekanit”.
Dihet qė shumė familje mjeshtrish tė gurit, qė banojnė nė Gjirokastėr kanė ardhur nga Koblara. Si shkak i shpėrnguljes ka qenė nxitja e vėllavrasjes nė vitin 1916. Ditėn, kur ikėn prindėrit e Sokratit familjarisht, po atė ditė me ta udhėtuan nė kėmbė dhe familje tė tjera. Tė gjitha lanė shtėpitė e bukura 2-3 katėshe, fshatin gjithė gjelbėrim e me ujin kristal, lanė bagėtinė dhe gjithė katandinė dhe u nisėn me ē’kishin veshur. Duke ecur rrugė pa rrugė me fėmijėt nė krahė, tė lodhur e pa ngrėnė, u kishte vajtur shpirti nė majė tė hundės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:37 pm

“Nė kėto kushte, tregon Paskal Eftimi, - ndėrsa ishim duke kaluar lumin me kėmėbė, Sokrati, filloi tė qante me lemeri. Ishte fėmijė zevzek, mė i vogli i fėmijeve tė Vangjelit dhe mė i pėrkėdheluri. Atė, sėbashku me motrėn Anastasinė, i mbante Sotira. Ajo dinte se ē’po hiqte! Tė mbante trastat, tė mbante vajzėn apo tė mbante djalin! Tė gjithė ishin tė ngarkuar, tė drobitur dhe tani rrezikoheshin tė mbyteshin.

“Hidhe nė lumė, - thirri i bezdisur njė nga fundi i karvanit.- Ne s’dimė, nė do tė dalim matanė, ky vazhdon nė tė tijėn.

“Jo, - foli e dėshpėruar Sotira, e cila mezi ēapitej. - Vetė mendoj tė mbytem dhe djalin s’ia jap lumit!”. E shtrėngoi tė miturin fort nė gjoks dhe duket qė, ai diēka kuptoi dhe pushoi sė qari. Kėshtu Sokrati e “hodhi” lumin.

Drejtuesit e Ndėrmarrjes tregojnė se ai nuk e njihte mosrealizmin e normės. Ustai bėnte shpesh fjalė me normistėt, se ata pėr shkak tė tejkalimeve tė ndjeshme tė tij, kėrkonin tė mos ia shėnonin gjithė punėn qė kryente. Ai tre vjetėt e fundit nuk punoi me brigadėn, por doli individ. Mesatarja e kėtyre viteve atij i doli 150%..

Sokrat Stoja do tė mbahet mend pėr aftėsitė e tij tė mėdha nė fushėn e punimit tė gurit dhe do tė jetė njė nga mė tė ndriēuarit e kėsaj plejade ndėrtuesish gjirokastritė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:37 pm

Nismė e madhe e Presidentit tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” pėr lidhėsi letrare me poetėt dhe poetet e Amerikės Latine

Dear poets and poetesses of the Latin America (Mexico, Brasil, Equador, Salvador, Argentina), a continent that it is distinguished today with its great representatives in the World Literature.Adriana Kless, Cristina Olivera, Marcela Mata Dominguez, Alejandra, Lina Zeron, Blanca Margarita Lopez Alegria, Veronica Alfaro Cardoso. Maria Elena dela Torre Aguirre, Nimue Jawien, Victor Hugo Martin Sanchez, Cabriel Diaz Gonzalez, Rodrigo Gonzales Morales, Mario Luiz Altuzar Suarez, Victor Aguelles Angeles, Cristina Maria Onofre Santes, Francisco Azuela, Mariella Pereyra Ortiz, Jessica Freudenthal Ovando, Konzuelo Villalobos Sanzetenea Kone, Fabiola del Rocio Sarmitendo Abril, Jenny Londono Lopez, Lydia Crystal Fourkans, Claudette Conde Escuedero .

I communicate you this message from a Albania, a country located in the Balkan peninsula, a country, which possesses its literary treasure and it has typical representatives of the literature in the international framework.

Having a feeling of fondness for the Latin American Literature, We undertook this bold step for relationship, that we think that we would accomplish a universal exchange of values in English Literature, for a essential acknowledgement between our literatures. This has been my aspiring feeling in this framework. I hope in the fulfilment and your consideration for this relationship. I want to congratulate you and I wish that very soon we start and develop a spiritual connection between us.

The writers and poets Association “PEGASI’ that I represent has its ties with many literary organisations throughout the world.

Kristaq F. Shabani writer, poet, editor

President of the authors’ association (writers, Poets, Artists) “PEGASI” ALBANIA, with headquarters in Gjirokastra, world property of UNESCO

Member of the International Writers and artists Association IWA, with its headquarters in OHIO USA, Member of the International contemporary poets Association WPS , Honorary member of the poets Association “XASTERON”, Athens Greece.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:38 pm

Tė nderuar poete dhe poetė tė Amerikės Latine (Meksikė, Brazil, Ekuador,Salvador, Argjentinė) qė sot shquhet me pėrfaqėsuesit e vet tė zėshėm nė Letėrsinė Botėrore. Komunikoj me ju nga njė vend ballkanik, Albania, qė ka dhe ajo thesarin e saj letrar dhe pėrfaqėsues tipikė tė letėrsisė nė kuadrin botėror.

Duke ndier simpati tė veēantė pėr Letėrsinė Amerikano Latine, ne ndėrmorrėm kėtė hap lidhėsie, qė mendojmė se do tė realizojmė njė shkėmbim universal vlerash nė gjuhėn angleze, pėr njė njohje thelbėsore midis letėrsive tona respektive. Ka qenė njė ndjenjė aspiruese e imja nė kėtė kuadėr. Shpresoj nė realizimin dhe pritjen tuaj tė ngrohtė tė kėsaj lidhjeje. Ju pėrshėndes dhe uroj qė tė filloi lidhėsia shpirtėrore letrare midis nesh.

Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet, botues, Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė , me qendėr nė OHAJO SHBA, Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Ndėrkombėtarė Bashkohorė

President i Lidhjes sė Krijuesve (Shkrimtarė, Poetė, Artistė) “PEGASI” ALBANIA, me qendėr nė Gjirokastėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:38 pm

Faqja jonė letrare

TERESINKA PEREIRAWE AREWe, who write on paper,

on computers, on napkins,

on newspaper's edge,

on the plate and on trees,

we, who talk to the wind

with the voice of poetry

and words of stone,

we are tireless,

transients of the night,

sleepless nomads,

crazy and imperfect,

neglected witches.

We go on dreaming

and believing

in the power of love.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:39 pm

Eftihia Kapardheli(PATRA)GREQI

HajkPegasi 2007Nė njė kėndvėshtrim analitik tė veprės sė poetes, prozatores Kapardheli vėren tendencėn e pozitivitetit tė konceptuarit dhe tė arkitekturuarit tė mendimit tė saj, nė substratin filozofik, gjė qė nxjerr nė pah vlera tė tė shkruarit nė kuadėr tė analizės deduksionale tė kohės, qė jetojmė si dhe tė njė perspektive tė sė nesėrmes. Larmia e tematikės sė prekur flet pėr njė pasuri e pasurim tė ndėrveprimit si dhe tė njė logjizmi prezent, qė merr rol parėsor nė qartėsim tė hapėsirės mendimore, kjo e pėrpunuar me njė simbolizėm tė bukur, tė thellė, ndritės. Motivet, qė pėrkryhen e qėndisen nė kėtė vepėr tė pasionojnė si dhe tė hapin horizont pėr tė hapur rrugė tė reja ėndėrrimi. Spikat e papritura, e cila del tek kthesimi i mendimit dhe te gatimi i tij i pėrpunuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:39 pm

Poetja, pėrkthyesja dhe kritikja letrare Zaharulla Gaitanaki pėr kėtė vepėr, midis tė tjerash, shkruan:

“Bukuri dhe vėrtetėsi ka dhe kjo pėrmbledhje e poetes Eftihia Kapardheli me ato mendime tė saj tė hajkut, shkruar me ndjenjė dhe nė veprėn e saj del gjithė menēuria e jetės sė saj. Dhimbja nuk mungon, siē fatmirėsisht nuk mungon as ėndrra e njė bote me ėndėrr dhe dritė. Bota me ēnjerėzoren e saj, qė plagos dhe dhėmb njerinė ēka kundėrshton mendimet e ndritshme tė protestės, ėshtė njė pjatė e madhe kristaline. Petalet e lules tė mbushura, lulet bojėdeti, kanė freskinė, aromėn, ngjyrat e pastėrta tė natyrės, larminė e mendimit tė saj dhe ndritshmėrinė e mendimit tė saj pėr njė dimėr, qė nuk ka ardhur, siē duhej, pranvera paraqet dhe pėrcakton zotėsinė e saj edhe Eftihia me njė buqetė (tufė) bojė deti servir lule poetike tė mrekullueshme dhe qė aromatika e mendimit sjell rilindjen dhe bukurinė nė shpirtin tonė edhe nė jetėn tonė. Kėto lule tė saj janė plot aromė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   Fri Dec 12, 2008 11:40 pm

* * *

Sytė e tejhapur

robėrojnė me inat

dritėn e agimit.* * *

Me ndjenjėn e butėsisė

mbuloj trupin

e ėndrrave tė shpirtit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: