Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A i friksoheni Plakjes?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sun Dec 30, 2007 6:29 pm

Sekreti per te jetuar me mire dhe me gjate? Mos te kesh frike nga pleqeria

Kush eshte optimist se po arrin plakja,i zgjatet jeta dhe 7 vjete e gjysem te tjera. Ky eshte rezultati i kerkime te bera nga Yale University,dhe publikuar ne Journal of Personality and Social Psychology,revista e shoqates se psikologeve amerikane.. Ekipi i eksperteve beri kerkime ne jeten e 660 burrave dhe grave ne Ohio “over 50 vjeē”. Moshat e vdekjes se pjesemarreve u krahasua me pergjigjet qe ata vete ata kishin dhene ne nje test te bere 23 vjet me para. Rezultati:bindja e krijuar qe pleqeria do te thote vetem rrudha,dhe humbje te vetekontrollit influencon negativisht mbi deshiren per te jetuar. Ne te kundert, te shikosh me qetesi dhe optimizem vitet qe kalojne ka nje efekt te mire ne shendetin tone. “Sidomos - shkruajne autoret e kerkimit - efekti i ketij optimizmi rezulton me i rrendesishem sesa te mbash te ulet nivelin e kolesterolit dhe te presionit te gjakut, qe ‘dhurojne’ 4 vjete jete me shume, dhe me i rrendesishem se ushtrimet fizike dhe lenia e duhanit,nga te cilat perfitojme ‘vetem’ 1 deri ne 3 vjet”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Thu Feb 21, 2008 1:59 am

Kam frike nga plakja edhe pse cdo njeri prej nesh do te kaloj mbi ate ruge patjeter, jam plotsisht e vetdijshme por perseri ky realitet me tremb pa mase...kam deshir te vdes para se te plakem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Mar 03, 2008 5:28 pm

Cdo kush deshiron te jetoj gjate,por asnjeri nuk deshiron te jete plake.....

Eshte kjo nje thenie filozofike dhe eshte me se e vertet kjo se askush nuk e do pleqerine,por pasi qe eshte proces i cili patjeter duhet te ndodh dhe duhet te kalojme ne kete atehere besoj se nuk i frikesohem aspak..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Mar 03, 2008 5:46 pm

Jo nuk i frigohem as pak pleqris pasi e edij se ajo asht nje gje qe me pret deshta apo nuk deshta .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Tue Mar 04, 2008 5:19 am

M'plakjes nuk i frigohem kurse mos plakjes i frigohem. Ėshtė fat dhe dhurat m'plakja nėse e arrinė njeriu tė m'plaket dhe ta rrethekojnė plakun nipėrit dhe mbesat kur ai t'u tregoj prralla ,Wink .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sat Mar 08, 2008 1:03 am

Qe ne momentin kur kom filluar ti kuptoj gjerat dhe ta kuptoj realitetin e jetes, e kom kuptuar dhe ate se do te plakemi ( normal nese do ta kemi jeten e gjat deri ne pleqeri ) , kshtu qe eshte nje gje te ciles nuk mundemi me i ik dhe mendoj se nuk kemi pse me ju frikesu Plakjes, te pakten po foli per vete ' Jo nuk i Frikesohem as pak ' ... !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sun Mar 09, 2008 3:08 pm

E pse ti frikesohem,ku edhe ajo eshte nje periudhe e jetes edhe do te jem shume e lumtur nese e arrije te jetoje edhe ne kete kete periudhe . Perderisa gjdo qenie e gjalle qe ka linde ajo edhe do te vdese,andaj edhe ne sot jemi te rij ,por neser do plakemi edhe do te vije ajo dit kur edhe do te vdesim ,edhe une nuk i kuptoje njerzit pse i frigohen aq shume vdekjes ,une per vete do te jem shum e lumtur ta braktise kete bote e te shoh qfar do te ndodhe me tutje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sun Mar 09, 2008 3:29 pm

Me duket se vetem une po friksohem plakjes sikur qe kam thene me heret dhe prap e them, ndoshta gjysherit tane kane qene me te forte, ndoshta pse sot ka ndryshuar bota, jeta, ndoshta pse meshira ndaj te vjeterve eshte zvogluar nuk eshte si perpara,e ku ta di une ka shume arsye qe mendoj keshtu nuk dua ti bej qef vetes "sa mire do te jet pleqria" apo "do te jem nje gjyshe qe do te dojne shume mbesat e nipat" po e kunderta nese ndodh?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Tue Mar 11, 2008 11:37 am

Albea, ke shume te drejte.

Normalisht nuk duhet t'i frikesohemi, por duhet te plakemi fisnikerisht duke menduar deri ne diten e fundit se ke se cfare t'i japesh shoqerise, per ate bagazh mencurie dhe eksperience qe zoteron.

Por ne aspektin praktik te jetes, pleqeria sot behet e rrezikshme sepse vritet nga vetmia, mungesa e kujdesit dhe e dashurise, nga ideja se je i tepert kudo qe te jesh dhe bota, ne menyren me te paskrupullt dhe harbute, ta ben te ditur, qofte edhe familja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Tue Mar 11, 2008 12:14 pm

Pse duhet t'i friksohemi plakjes,kurre e shume mire e dim se kjo eshte pjese e jetes sone,njeashtu edhe vdekja eshte pjes e jetes prandja nuk ja vlen te frikesohemi.jeto per sote mos mendo per neser haroje te djeshmen, me rendesi eshte qe veprat mos te vdesin kete duhet menduar por jo te tjerat.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Tue Mar 11, 2008 7:35 pm

Po, ne asnje menyre nuk mund ta pramendoje veten se nje dite do plakem. E kam then m'duket diku se per vdekjen eshte normale te mendojme, kurse per pleqerin kurr s'guxoje te mendoj, sepse me ben te ndihem keq...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sun Apr 06, 2008 10:46 pm

Nuk e di! Sa herė qė matem me kohėn e kaluar dal ma i ri ! Nė moshėn madhore kur kreva studimet m'u duk vetja se isha plak! Hijerėndė isha! Nuk komunikoja me askend! E tani, me kėsofarė komunikimesh, mė duket se kam flakur pleqėrinė.

Me cilin rri, thonė ashtu bėhesh! Ndoshta tek rri me tė rinjt kam harrua tė plakem, ose, truri ka filluar tė rinohet dhe mė jep informata tė kundėrta nga procesi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Sun Apr 06, 2008 10:50 pm

vepro drejtė, guximshėm e me mėnēuri - e mos mendo as plakje as vdekje (ato bėjnė punėn e tyre) na bėjmė tonėn!

Kur je i/e nxėnė me veprime, nuk tė bie ndėrmend as plakja as vdekja! - Kujto jetėn: shėndetin, punėn e dashurinė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 12:28 am

"Jeto nje jete te mire dhe te ndershme qe , kur te plakesh dhe t'a kujtosh mbrapa, t'a jetosh edhe njehere ."D.Lama
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 12:40 am

Lindja ,plakja , semundjet dhe vdekja ,egzistojn si te till per njerzit me u frikesuar ne duhet te kemi ndjenjen e frikes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 3:05 am

anipse ekzistojnė: plakja, sėmundja, vdekja...ashtu sikur ekzistojnė edhe armiqtė, na nuk duhet tė kemi asnjė frigė, as ndjenje frige - sepse po tė lindet nė ty ndjenja e frigės, ti vetėmsa iu ndihmon atyreve, e jo vetes!

Sa paskna qejf tė bisedoj me ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 4:32 am

Kur t'plakesh po t'thrrasin po kalon shtriga.! Po iki te gjej nje te re.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 9:18 am

jo ne asnje menyr nuk i frikesohem plakjes sepse edhe pleqeria i ka te mirat e veta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 9:20 am

kur nuk ke respekt per nje plak apo plake ajo dihet se nuk ka karakter njeriu sepse si te jesh plak apo i ri e re ajo esht njejt te gjith jemi njesoi por mvaret se si esht njeriu shpirterisht i mir

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 9:45 am

jo bre ne nuk ju kemi friksuar shkaut,e po i friksohemi plakjes,qy...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 9:46 am

po pra e vertet esht ajo por nuk i kuptoi cfar te keqe ka pleqeria

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Mon Apr 07, 2008 9:48 am

jo nuk ifriksohna plakes asnje minyr si na qe jemi te ri si aja qe esht plak njet njeri kam rrespekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Tue Apr 08, 2008 11:37 pm

Ne pleqeri zakonisht mungon personi qe te ka dashur pa interes NENA dhe per te pasur nje pleqeri te mire dhe qe te mos i frikesohesh asaj duhet te kesh grua besnike dhe te zellshme, femije te sjellshem dhe te degjuashem, shoke te sinqerte dhe modest si dhe familjare te ndershem. Kjo me shume varet nga nje faktor GRUAJA/BURRI, nese ke grua/burre jo sic do deshe, ke te "drejte" t'i frikesohesh plakjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   Fri May 23, 2008 7:38 pm

i lutem zotit me prit pleqnin me shendet te mir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: qka mendoni per festat kombetare   Fri May 23, 2008 7:40 pm

un mendoj se festat kombetare jom te shajtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A i friksoheni Plakjes?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: