Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI PROMERIALE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: POEZI PROMERIALE   Sun Nov 30, 2008 5:08 pm

Rrustem G e c i - poezi promemoriale


VETĖVENDOSJE

Prej kėtu fillon populli

betimin e tij pėr veten

se krimi nuk harrohet

as shtėpitė tona nė flakė

as fshatrat e shkretuara

as d h u n i m i i grave

as tė rėnėt e pagjetur

Prej kėtu fillon populli

tė vėrtetėn e tij pėr veten

se gjenocidi s“harrohet

s“harrohet as holokausti

as shpėrnguljet e mėdha

as vrasjet dhe burgosjet

as copėtimi trojeve tona

as vuajtjet 1 shekullore

as pushtimi qė kėrcėnon

Prej kėtu fillon populli

tė jetė vetja , vetvetja

guximi i tė gjitha fateve

pėrbashkimi shqiptarėve

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PROMERIALE   Sun Nov 30, 2008 5:25 pm

MEMENTO !


Se u nisem si nisen varganet
qė mėrgojnė per nė Afrike
po ne s'ishim dallėndyshe.
as Lejlekė nuk ishėm !


Se u nisėm si nisen xhamat
dhe me ankth ne shpirt e pritem
zerin e kukamave mbi ne
me vdekje na mbuluan nė pėrgjakje!


Nga tė shkonim na pritėn kasapet
na gjuajtėn me plumba, me thika na prenė
ta harronim Vendlindjen e tė parėve
pėrgjithmon ta harronim Atdhenė !


Nėpėr rrėmujė , nėpėr rrebeshe
e bartėm Kosovėn atė mall plot me zjarr
me endėrrat se duhet tė ringritet ajo
mijėra jetė shkuan nė varr!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PROMERIALE   Sun Nov 30, 2008 5:44 pm

MEMENTO 2


Dhe ndodhi gjithcka nė atė vagan
vaja jehonte, uria dhe skamja
kush te pyeste per gėzime , pėr shpresa
vdekja kishte hapur gojėn dhe perpinte.


Edhe nė Bllacė mblidheshin gjymtyre Kosove
ēadra mbijetimi ngriteshin,bashke me vdekjen
Duar lutjeje drejtoheshin per qielli
tek nje buke e falur ishte mirėsia!


Syte e danjollėve pėrpiqeshin te bėjnė hetim
shpirti i tyre kurdiste djalllėzinė pėr shtegtimin
Vetė ata qė kishin njė gjak e gjuhė nė kėtė tundullim
e ndjenin ligėsinė dhe shtetrrethimin!


Atja ku zbrazej Kosova , e kėtu ku shtrydhej nė Bllacė
Danjollėt e Sherkės krimin e mbollėn Bacė,
Tė shkretė ndjeheshin zerat e njė agimi
kush e dinte, do tė ndodhė ēlirimi ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PROMERIALE   Sun Nov 30, 2008 5:56 pm

MEMENTO 3


Gjithnjė nė shtegtim nuk arrihet bashke
kanė mbetur shtegtaret deri ku i mbajti takati
kjo nuk ėshtė pėrrallė e lashtė
Kosovėn kėshtu e zu taksirati!


Edhe aty ku ua hapėn dyerėt ishin shqiptarė
te vrarė nėpėr vite , tė pėrndjekur nga zagarė
tė njėjtit ishin ata sllave te ardhur nga Karpatet
qė zaptuan tokat, zaptuan monopatet!


Dhe tash tek iknin nga rrėmeti shqiptarėt e Kosovės
ata i perfaleshin Milloshit sikur i falen Jehovės,
Po shqiptari nuk mposhtet , nė ditė tė vėshtira
projekton shumė ura per ditė ma tė mira!


Dhe u benė njė nė vuajtje e nė Qėndrim!
-Dalim tė pėrkrahim, tė thyhet ky sundim,
Kosova ėshtė gjaku qė nuk falet kurrė,
besa besė do t'ia dalim, nuk mposhtemi Kurrė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PROMERIALE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PROMERIALE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: