Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Isa BOLETINI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Isa BOLETINI   Sat Nov 29, 2008 12:19 pm

Manastirit tė Sokolicės, si zonė e mbrojtur, i ra nė pronė Kompleksi Memorial i Kullave tė Isa Boletinit. Heroi Kombėtar, pa tė cilin sot nuk do tė ishte Kosova, njeriu qė e luftoi Turqinė nė kohėt mė tė vėshtira dhe i cili takoi kryediplomatin anglez Eduard Grej, do tė mbetet i pavarrosur sepse manastiri qė u ndėrtua nė pronėn e Boletinėve ka tė drejtė tė mos lejojė ndėrtimin e varrit, bile edhe tė ndalojė manifestimet nė kujtim tė tij. Nė pakon e Marti Ahtisarit, ndėr mė shumė se dyzet manastiret dhe kishat qė nė kėtė dokument janė shpallur si serbe e qė janė futur nė tė ashtuquajturat zonat e mbrojtura, krahas Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanės sė Pejės etj., ėshtė vendosur edhe Manastiri i Sokolicės, Zveēan.

Njohėsve jo tė mirė tė gjendjes nė Kosovė nuk do t’i bėnte pėrshtypje ky emėr krahas aq shumė “vendeve tė shenjta serbe nė Kosovė” tė mbrojtura me ligje, por tash edhe me kėtė marrėveshje ndėrkombėtare. Ndėrsa njohėsit e mirė dhe personalitetet e pėrkushtuara pėr ēėshtjen kombėtare, dhe pėr fatin e mirė tė Kosovės e dinė se ėshtė fjala pėr kishėn nė fshatin Boletin, tė ndėrtuar nė pronėn e familjes sė Isa Boletinit, heroit kombėtar shqiptar i cili “zgjodhi vdekjen mė mirė se robėrinė” dhe i cili me luftėn e tij kundėr Perandorisė Turke nė vitet 1905-1912 bėri qė popullsia sot kėtu ta ndiejė veten shqiptare dhe Kosova, qė ishte atėbotė, tė mbetej edhe tash ēėshtje e pazgjidhur ndėrkombėtare. Ata qė kanė lexuar kujtimet e Tafil Boletinit, qė shėrbyen pėr shkrimin e librit nga Skėnder Luarasi pėr Isa Boletinin dhe qė para ca vitesh u botuan tė plota, e kanė tė qartė lindjen e ēėshtjes sė kishės serbe nė pronat e Boletinėve. Nė kujtime shkruhet se njė fshatar serb qė punonte nė pronat e familjes sė Boletinėve kishte kėrkuar qė t’i lejohej tė ndėrtonte njė kishėz ku do tė mund tė kryente ritet e veta ortodokse fetare. Kjo iu mundėsua dhe afėr Kullave tė Boletinėve u ndėrtua objekti fetar, i cili, pas pushtimit tė Kosovės nga Serbia, u shndėrrua nė Manastir, i cili mori emrin e Sokolicės, sipas majės sė kodrės sė afėrme. Edhe vetė burimet kishtare dhe shtetėrore serbe e pranojnė se Manastiri i Sokolicės ėshtė ndėrtuar nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX. Nė propagandėn e serbizimit tė tėrėsishėm tė Kosovės, krahas kolonizimit me popullsi serbe sipas dekreteve mbretėrore dhe sipas planit tė kolonizimit me qėllim tė ndryshimit tė strukturės etnike shqiptare tė Kosovės, “shkencėtarėt” serbė “zbuluan” se kishėza qenka ndėrtuar nė themelet e vjetra tė njė manastiri nga koha e Mesjetės. Nė mungesė tė gjetjes tė dokumenteve faktike, ata iu referuan kinse gojėdhėnave dhe kėngėve popullore serbe tė eposit tė Luftės sė Kosovės dhe “e gjetėn” se me gjasė ky manastir qenka ndėrtuar nga feudali Musa, diku nė fund tė shekullit XIII dhe se ky feudal kinse na qenka babai i vėllezėrve Musiq, tė njohur nga baladat pėr Betejėn e Kosovės tė vitit 1389. Musa, portreti i tė cilit ėshtė gjetur mė vonė nė freskat serbe, na paskėsh qenė dhėndri i Knez Lazarit, udhėheqėsit legjendar serb tė Betejės sė Kosovės, duke pasur pėr grua pikėrisht tė motrėn e Lazar Hrebljanoviqit. Sot Manastiri i Sokolicės ėshtė manastir femėror qė nė krye ka Motrėn Makarije, njė doktoreshė tė shkencave tė kimisė, e cila ia ka marrė dorėn punimit tė freskave, sė bashku me motrat e tjera, duke e shndėrruar kėtė manastir nė shkollė tė dėgjuar tė pikturimit bizantin mesjetar. Manastiri i Sokolicės pėrpara dy-tri vjetėve mori pjesė nė SHBA me ekspozitėn e artit bizantin, ku prezantuan skulpturėn e Virgjėreshės Mari, e cila ėshtė atraksion i kėtij manastiri, sepse nė “kohė tė vjetra ka fluturuar nga Manastiri i Banjskės duke rėnė nė njė dru nė oborrin e Manastirit” pėr t’u vendosur mė vonė pranė altarit... Manastiri i Sokolicės asnjėherė nuk u shkatėrrua. U mbrojt dhe u ruajt nga shqiptarėt, duke qenė familja e Isa Boletinit, mbrojtės tė manastirit, pėr tė cilėn gjė nga populli u quajtėn Vojvodė. Dihet se nė Tiranė gjendet revolja e Isa Boletinit, e dhuruar nga popi Momēillo, duke pasur tė shėnuar edhe pėrkushtimin e tij nė formė gravure... Qytetarėt e Kosovės, tashmė nėpėrmjet shtypit dhe kronikave televizive, janė njoftuar pėr reagimin e njėrit nga pinjollėt e Isa Boletinit, Xhaferit, i cili duke paraqitur tapitė e tokės dhe tė pronės kundėrshtonte ndėrtimin e njė muri nga ana e Manastirit krejt afėr Kullave tė Isa Boletinit. Opinioni gjithashtu e di se njė grup studiuesish e patriotėsh pėrpara dhjetė vjetėve tėrhoqėn nga varrezat e Podgoricės eshtrat e Isa Boletinit, djemve, nipave dhe bashkėluftėtarėve qė u vranė nė pritėn famėkeqe tė organizuar nga qeveritarėt e Malit tė Zi mė 23 janar 1916 nė Urėn e Ribnicės. Pėrshkrimi i vrasjes, pėrveē nga Tafil Boletini, ėshtė bėrė edhe nga raporti zyrtar i policisė, gjithashtu edhe nga Nikolla Gjillas, babai i udhėheqėsit komunist jugosllav Millovan Gjillas, qė kishte qenė pjesėmarrės nė vrasje dhe qė kishte marrė revolverin e Isės pėr ta ruajtur si pre lufte nė koleksionin e tij familjar... Eshtrat edhe sot ruhen nė fshehtėsi tė madhe, qė njė ditė, ashtu si i ka hije patriotit tė madh tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, tė varrosen me ceremoni nė Kullat memoriale tė Isa Boletinit. Nga donacionet dhe me ndihmėn e Ministrisė pėr Kulturė tė Kosovės ėshtė bėrė restaurimi i Kullave, mirėpo pėrveē ndonjė spoti televiziv, pėr ndonjė kėngė patriotike, ky kompleks nuk e kryen funksionin e vet tė kujtimit tė traditave atdhetare tė luftės pėr liri. Pengesė ėshtė afėrsia e Manastirit, i cili kėrkon rrugė dhe hapėsirė pėr ta zhvilluar aktivitetin e vet, edhe pse nė afėrsi tė manastirit asnjėherė nuk ka pasur shtėpi serbe, por vetėm shqiptare, ndėrsa nga afėrsia e fshatit Boletin familja e fundit ėshtė shpėrngulė nė vitet gjashtėdhjetė tė shekullit tė kaluar... Problemin, qė nuk ishte i tillė, e zgjidhi Marti Ahtisari, me bekimin e plotė tė Ekipit tė Unitetit, i cili nuk bėzan pėr kėtė ēėshtje, as pesė ditė pas publikimit tė propozimit. Manastiri i Sokolicės u shpall zonė e mbrojtur, ndėrsa nė kuadėr tė tij hyri, si thuhet shprehimisht, Kompleksi Memorial i Kullave tė Isa Boletinit. Kėshtu u tret trashėgimia e udhėheqėsit kryesor tė Luftės pėr Pavarėsi Kombėtare, duke iu dhėnė rėndėsi ndėrkombėtare, me moskundėrshtimin e lakejve kosovarė, njė manastiri tė diskutueshėm karshi njė personaliteti qė e njihte dhe e respektonte e gjithė diplomacia e kohės, duke u konsideruar njė Xhorxh Uashington i Kosovės. Nė atė kohė me ia kthye pushkėn Turqisė dhe me e kthye Shqipėrinė bashkė me Kosovėn, si pjesė e saj e pandarė, kah Evropa ishte njė largpamėsi dhe njė pėrkushtim qė shndrit dhe jep forcė edhe sot e kėsaj dite... Nė Aneksin e Pestė, nė pikėn 1.4, thuhet: “Kosova garanton qė prona e luajtshme dhe e paluajtshme si dhe pasuria tjetėr e Kishės Ortodokse Serbe ėshtė e paprekshme dhe nuk do tė jetė objekt i eksproprijimit”. Nė pikėn 1.5 thuhet: “Kisha Ortodokse Serbe nė Kosovė do tė ketė diskrecion (liri tė plotė veprimi) tė plotė nė menaxhimin e pasurisė sė vet dhe qasje nė objektet e veta. Autoritetet e Kosovės do tė kenė qasje nė objektet tė cilat janė pasuri e Kishės Ortodokse Serbe vetėm me pėlqimin e dhėnė nga Kisha, nė rastet e urdhrit gjyqėsor tė lėshuar...” Gjithashtu nė pikėn 4.1.2. thuhet: “Kur rrethanat e kėrkojnė, mund tė kufizohet ēdo aktivitet nga kėto fusha... B) Tubimet publike, rekreative dhe zbavitėse.” Pra, ky ėshtė turpi i Ekipit tė Unitetit tė Kosovės dhe i tė gjitha trupave tė tij punuese. Eshtrat e heroit kombėtar Isa Boletini mbeten nė thes e tė pavarrosura, ndėrsa qasja nė Kullat e tij, nė simbolin e krenarisė kombėtare, mbesin tė ndaluara...Konstatimi se “njerėzit qė nuk i nderojnė tė parėt nuk mund ta sjellin pavarėsinė”, ėshtė i drejtė dhe i mbėshtetur nga koha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Isa BOLETINI   Sat Nov 29, 2008 12:20 pm

Isa Boletini renditet dhe vlerėsohet si njė ndėr figurat mė tė njohura tė lėvizjes pėr liri e pavarėsi kombėtare dhe si njė personalitet i lartė i tė gjitha kohėrave.

Isa Boletini lindi nė fshatin Boletin tė Mitrovicės, nė vitin 1864. Duke u lindur dhe rritur nė njė familje me tradita tė larta patriotike e atdhetare, qė gėzonte autoritet nė tė gjithė rrethinat e Kosovės, qė nė moshė tė re merr pjesė si luftėtar i Lidhjes sė Prizrenit nė betejėn e Slivovės. Isa Boletini mė 28 Nėntor 1912 sė bashku me Ismail Qemalin e Luigj Gurakuqin ngritėn nė Vlorė flamurin Shqiptar tė pavaresisė. Nė kryengritjen e Carrlevės dhe nė kryengritjet kundra turqve ka udhėhequr forcat duke qenė komandat i tyre, nė vitin 1913 ka qenė anėtar i delegacionit shqiptar nė Londėr, ku dhe ka protestuar me forcė kundra grabitjes sė tokave etnike tė Shqipėrisė. Nė janar te vitit 1916 vritet pabesisht vetė i tetė nga forcat terroriste serbo-malazeze nė Podgoricė.
Pėr familjen e Boletinėve nuk do tė mjaftonin vetėm mizoritė e masakrat serbe por ato do tė pasoheshin edhe nga persekutimi komunist nė Shqipėri. Dhe ishte pikėrisht ne vitin 1943 grupi gueril komunist i Shkodrės i bėn atentat tė birit te Isės, Adem Boletinit. Ademi kishte kryer akademinė ushtarake dhe kishte qenė Komandant i Njėsive qė mbrojtėn Kongresin e Lushnjes dhe ishte fanolist. Vrasja u bė me urdhėr nga jashte nė bashkėpunim me komunistėt shqiptar.
Nė vitin 1946 sigurimi i shtetit arreston tė shoqen e Ademit, Adile Boletini (Bekteshi) me akuzėn pėr veprimtari armiqėsore kundra pushtetit popullor. Mbas tre muaj nė hetuesi ku u torturua ēnjerėzisht nga Nesti Kopali e Zoi Themeli, dėnohet me 5 vjet heqje lirie, vite kėto qė i kreu plotėsisht. Nė vitin 1947 Ismet Boletini, nip i Isės, mbasi ngre flamurin shqiptar nė trenin Mitrovicė-Beograd, arratiset pėr Shqipėri, por kėtu dėnohet me 8 vjet burgim dhe vuan dėnimin nė burgun e Spaēit. Tafil Boletini, i nipi, bashkėluftėtar i Isės, megjithėse i moshuar, lidhet me tela dhe u dorėzohet jugosllavėve.
Nė Kosovė, i biri i Isės, Asllani var veten nė burgjet titiste, ndėrsa djemtė e tjerė duke luftuar me armė nė dorė kundėr serbo-malazezėve, vriten dhe ekspozohen pėr terror nė mes tė Mitrovicės, kurse Skėnderi pushkatohet nė Tivar. Nė vitin 1943 pushkatohet pa gjyq nė Prizren i riu Rasim Dajēi, nip i Isės, nga forcat sllavo-komuniste me nė krye Shefqet Peēin. edhe ky ushtarak i lartė, akademist. Njė tjeter nip i Isa Boletinit, qė dėnohet nga diktatura komuniste nė Shqipėri, ėshtė edhe shkollari akademist Enver Dajēi, zotėrues i gjashtė gjuhėve tė huaja dhe si njė ndėr firmėtaret e parė qė nėnshkruan Rezolucionin pėr Pavarėsinė e Kosovės nė dhjetor tė vitit 1943.
Dhe tragjedia vazhdon, Ismeti njė nip tjetėr i Isės, dėnohet me vdekje, Muja dhe Kapllani arrestohen dhe dėnohen me nga 20 vjet nė burgjet serbe. Nje nip tjetėr vritet gjoja aksidentalisht tek Ura e Ibrit nė Mitrovicė. Ali Boletini, nip i Isės, dėnohet me 20 vjet burgim dhe mė pas arratiset pėr Shqiperi.
Kėto vrasje e persekutime ndėr breza me rradhe mbi familjen e Heroit Isa Boletini dhe tė qindra e mijra shqiptarėve nga dora makabėr e sllavo-komunizmit shqiptar dhe atij jugosllav deri nė ditėt e sotme janė fakte e dokumenta rrėnqethėse tė popullit tonė, qė pėrveē vuajtjes dhe dhimbjes qė kanė brenda, kanė lėnė gjurmė tė thella nė historinė e saj. Nė ēdo pėrvjetor tė shpalljes sė pavarėsisė krahas patriotėve tė tjerė pėrkujtohet edhe figura burrėrore e luftėtarit tė madh kombėtar Isa Boletini.

SI U VRA TRADHETISHT ISA BOLETINI NĖ PODGORICĖ

Mbreti i Malit tė Zi Nikolla shumė herė para diplomatėve tė akredituar nė Cetinė shprehej se “Mali i Zi pa Shkodėr nuk mynd tė jetojė!“ Ai nė fillim tė Luftės sė Parė Botėrore kishte pushtuar Shqipėrinė e Veriut (Malėsinė e Shkodrės). Nė mbarim tė qershorit tė vitit 1916 ushtria e tij hyri nė Shkodėr, tash dhe herėn e parė me 1913. Konsulli franēez me anėn e Prenkė Bibė Dodės e ftoi Isėn dhe i thotė: “Tė fton ambasadori francez nė Cetinė, sipas urdhėrit tė ministrisė sė Punėvė tė Jashtme dhe na porositi t`ju pėrcjellim me anije lufte nė ēdo vend neutral qė Ju dėshironi“. Ushtria malazeze e komanduar nga gjenerali shqiptarėve Radomir Veshoviq, i cili bėnte krime ndaj patriotėve shqiptarė. Njė numėr i madh patriotėsh i interrnoi si: Mehmet Pashė Drallėn, Hil Mosin, Aqif Pashėn, Luigj Gurakuqin e shumė tė tjerė nė Podgoricė e vende tjera tė Malit tė Zi. Me kujtimet e veta i nipi i Isa Boletinit, sipas autorit

S. Luarasi, Tafil Boletini nė mes tjerash thotė: “Na tue qenė nė Konsullatėn franceze shihnim konsullin e Malit tė Zi, A. Martinoviqin, tė takohej me konsullin francez...”. Konsulli francez, mbas njė jave, thotė Tafili, i thotė axhės: “Tashti si Shkodra si Cetina njėsoj asht. Ju duhet me shkue nė Cetinė. Ambasadori ynė atje ka me me i rregullue pėr ndonjė shtet neutral”.

Isa Boletini edhe pse e njihte mirė politikėn e Malit tė Zi, pėr fat tė keq u tradhtua nga konsulli francez Bikok dhe pranoi tė shkoj nė Cetinė. Atje e pat ftuar gjenerali Filips, nė atė kohė atashe ushtarak i Anglisė nė Cetinė, kurse mė vonė ish komandant i ushtrive ndėrkombėtare nė Shkodėr. Ai i tha: “Tė vijė mysafir nė Ambasadėn e tyre, dhe ta nxjerrė nga Mali i Zi me aeroplan jashtė Malit tė Zi“. Isa Boletini iu pėrgjegj se kishte qenė nė konsullatėn e tyre nė Shkodėr, por e kishte gjetur tė mbyllur. Ai i tregoi, pėr fat tė keq se e kanė ftuar francezėt mė parė, dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė shkelte bukėn e bujarit! Por, ky i fundit nuk ishte bujar, por tradhėtar. Ai ia dorėzoi Isa Boletinin me shokė Qeverisė sė Malit tė Zi e cila menjėherė e internoi. Mali i Zi pak gjėra bėnte pa dijeninė e Rusisė e me siguri edhe kėtu do tė jenė gishtat e saj, si hakmarrje pėr ngjarjet e vitit 1903 nė Mitrovicė, ku u vra Konsulli rus i cili ishte vu nė krye tė ushtrisė osmane nė luftė kundėr shqiptarėve kryengritės! Po ashtu Isa Boletini nuk ishte pajtuar me shumė dėshira tė Cetinės dhe Beogradit. Isa me shokė pėrsėri u dėrgua nė Nikshiq ku ishte strehuar herėn e parė me 1911, por tani me qėllime tjera tė errėta. Njė natė sa ishin nė Nikshiq, filloi njė shamatė nė mes tė ushtrisė nė njėrėn anė dhe xhandarmėrisė nė anėn tjetėr. Ēėshtja e konfliktit ishin kosovarėt. Aty u ndanė dysh, kush ėshtė kundra dhe kush pro. Rolin kryesor e luajti pronari i shtėpisė sė banimit,

z.V. Zllatari, i cili kishte pėrkrahje nga opozita e mbretit Nikolla ose simpati ndaj Boletinit dhe trimėrisė sė tij, ose pėr interesat e veta. Por, mė nė fund e mbrojti Isa Boletinin me shokė nga ekzekutimi i ushtrisė. Tė nesėrmen ushtria mori me vete kosovarėt dhe mbėrrini nė Danillovgrad. Pas pak ditėsh, sipas kujtimeve tė Tafil Boletinit erdhėm nė Podgoricė. Kėtu u vendosėm nė shtėpinė e Lumo-viqit. Kapterri qė ishim nė kompetencėn e tij thoshte se aty nuk ka vetėm njė vend fjetjeje, edhepse ishin dy tri dhoma! Kėta kanė protestuar qė tė jenė tė gjithė sė bashku pėr arsye se ishte Isa i sėmurė. Nė fund kėtu bashkė me Isėn ishin strehuar edhe Tafili dhe Abdulla Maxhuni. Natėn e dytė organet ekzekutuese donin ta vritnin Isėn me shokė, por kėtij krimi iu kundėrvua kapterri i cili e ktheu mbrapa kapitenin e grupit tė ekzekutimit. Isėn e kishte lajmėruar Abaz Selaci se ēka e pret. Tafili nė kujtimet e cituara thotė: M`u dhimbke axha kur thoshte: “Ah, mos t`u kisha ju me vete sa me qef do t`u linja shpirtin nė dorė. Unė i kam edhe gjashtė djem tė tjerė e s`kam gajle, po mė dhimbeni ju tre nipat qė nuk leni mashkull nė shtėpi dhe ajo nanė e shkretė qė jet pa djem !“ I thashė aty pėr aty: “Axhė, pėr kėtė punė aspak mos u mėrzit. Nė qoftė se thanė qė ne tė tre vllaznit tė vdesim pėrnjėherė, ani pra le tė bahet ! Kudo tė ishim larg njani-tjetrit, vdekja do tė na gjente, pra ma mirė me vdekė gjithė bashkė, kėtu ndaj teje me nerė”. Kėshtu ishte zhvilluar dialogu nė mes tė nipit dhe axhės, heronjve tė Kosovės, qė ėshtė edhe shembulli mė i madh i rinisė kosovare pėr gjakun qė po derdhė edhe sot pėr liri. Nė atė kohė nė Podgoricė propaganda e ndytė e qarqeve qeveritare kishte hap parullėn: “Kaēakėt duan ta djegin Podgoricėn...!”, Prandaj pronari Lumoviq i kishte thėnė Isasė: “Fati iu pruni nė konakun tim pėr me shpėtue shtėpinė dhe pasurinė qė duen me plaēkitė e me djeg Podgoricėn!“ Herė pas here i ftonin tė paraqiten nė zyra ushtarake. Ēdo herė zyrtarėt na thonin tė vinim mbas dreke. Ditėn e tretė, me 23 janar 1916, tė dielėn pėrsėri na ftuan nė Ministri tė Luftės, rrėfen Tafili, te gjenerali Veshoviq, i cili gjithashtu pėrsėriti fjalėt: “Tė vini mbas dreke“. Ushtria austriake kishte hyrė nė qytet. Detyra e mbajtjes sė qetėsisė i ishte besuar kriminelit tė njohur Savo Llazareviqit me dy batalionė xhandarė. Sipas fjalėve tė Tafilit, rreth 80 xhandarė kishin rrethuar nė tė dy anėt urėn mbi lumin Ribnicė, karshi Prefekturės, afėr kishės katolike.

Qyteti ishte i mbyllur, pushtet mė s`ka. Dy vėllezėrit e mi, Jonuzi dhe Haliti me Hajdar Radishevėn, po ktheheshin pėr nė shtėpi te axha, thotė dėshmitari i tragjedisė Tafili. Patrulla nė krye tė urės, qė po priste ardhjen e axhės, i ndali me urdhėr tė oficerit. Xhandarėt gati me pushkė pėr tė shti pyetėn: “Kush ėshtė Isa Boletini? Mos shtini se nuk ėshtė me kėta“. Kur dėgjoi Jonuzi shpjegimet qė iu dha oficeri xhandarėve, kishte vrapuar tė kalonte urėn pėr ta lajmėruar Isėn se ēka kishin pėrgatitur pėr tė. Po pasi e kishin nxanė urėn kėta tė tre i futėn nė njė shtėpi me roje.

Tue qenė se ura u mbyll, ata nuk u dukėn deri sa hypėn nė urė. Me t`u dukun, u dha shenjė: “Qe Isa Boletini!” Dhe mbrapa tij e nxunė edhe hyrjen, rrėfen Tafili: Axha me Jonuzin e shokėt u rrethuan nė tė gjitha anėt. Oficeri komandues me zė tė lartė i thirri: “Dorėzoni armėt!” Dhe axha: “Jo besa s`ja kam dorėzuar as kralit as mbretit”. Dhe nxorri shpejt naganten. Pėr rrėfimin autentik pėrsėri po japim fjalėt e Tafilit: “E para shtėnė qe e Niko Buriqit. Nė flakė tė kėsaj pėrpjekje shtinte axha dhe shokėt e tij pėrreth me nga dy revole nė dorė sa i zbrazėn tė gjithė fishekėt. Djali i axhės Halili qė erdhi nė atė ēast tok me Idrizin u vra me njė bombė qė ia pat marrė Niko-xhandari. Kėtu u vra Isa Boletini vetė i teti: tė bijt dhe Zahidi, dy nipat-Jonuzi dhe Halili, pastaj Hajdar Selim Radisheva, kunati i Isasė, djali i vėllait tė Hajdarit, Idriz Blini dhe Myslim Niman Bala nga Isniqi. Si do tė shohim nė vijim, burimet e kohės thonė se edhe pala sulmuese pati tetė tė vrarė dhe disa tė plagosur, por numri i tyre nuk ėshtė gjetur nė dokumenta tė cilat i shfrytėzova pėr jetėshkrim tė Boletinit me shokė, qė ėshtė vetėm njė shėnim i shkurtėr, sepse pėr tė ėshtė shkruar shumė dhe nė tė ardhmen do tė shkruhet edhe mė shumė.

Njė kronikė malazeze e asaj kohe nė mes tjerash thotė:

“Fillimi i Luftė sė Parė Botėrore dhe okupimi i Malit tė Zi nga Austria e gjeti Isėn nė Podgoricė. Ka banuar nė anė tė majtė tė lumit Ribnicė, nė qytetin e vjetėr-sot bulevardi B. Jovanoviq, nė shtėpi tė Lumoviqit. Ministri i ushtrisė malazeze Radomir Veshoviq ka mbetur nė Podgoricė nė zyrėn e Drejtorisė sė Qarkut deri sa tė nėnshkruaj kapitullimin e ushtrisė. Ai ka menduar qė tė organizojė luftėn guerile, dhe pėr kėtė qėllim ka menduar qė Isa mund ta ndihmojė, por vetėm nė qoftė se do ta vejė nėn komandėn e vet. Pėr kėtė arsye ai kishte urdhėruar qė tė ftohet Boletini me gardėn e tij pėr t`i ēarmatosur. Kronisti mė vonė shkruan se pėr kėtė ēėshtje erdhi mė vonė deri nė mosmarrėveshje. Nė qoftė se ka ndodhur kėshtu pse ata do ta vrisnin qė mė pėrpara gjatė internimit nė Nikshiq dhe Danilovgrad? Pobjeda e pėrditshme nga Titogradi, mė 26. maj1980 e botoi kronikėn e atėhershme ku thuhet se ngjarja ishte mė 19 janar. Kurse Tafil Boletini sipas Luarasit dėshmon se ka qenė me 23 janar, si u shėnua nga historianėt shqiptar. Kronika e vjetėr thotė se Boletini kishte dėrguar katėr veta si pararojė. Ata kur e panė se kanė ra nė rrethim hynė nė zyrėn e parė nė tokė dhe u mbyllėn. Kanė shti nė njerėz nė rrugė! Nga ana tjetėr erdhi Ilija Spasojev Popoviq dhe hodhi njė bombė dhe ata u vranė?! Banesėn e Isės nga Drejtoria e Qarkut e ndante lumi Ribnicė. Ai ka dalė nga banesa dhe ka mėsy ta kalojė urėn. Pas tij kanė shkuar njerėzit e tij. Njėri nga garda e tij sygjeroi: “Nuk shkoj, po prit!” Gjashtėdhjetė metra nga Drejtoria e pa se ėshtė i rrethuar. Ka nxjerrė “mauzerin“ nga brezi dhe ka filluar tė shtijė nė rrugė... Ka vra disa zyrtarė dhe disa “viganė“ – ekstrem-nacionalistė?! Tė rinjtė qė kanė sulmuar nga dogana–godina e vjetėr e “Pobjedės“ e qėlluan dhe ai ra vdekur. Po ashtu u vranė edhe garda e tij nė urė. Kronisti i kėtyre ngjarjeve ka harruar se nė vend tė rinisė ishte xhandarmėria ushtarake e mbretit Nikolla, mė i keqi lloj njerėzish nė shėrbimin shtėtėror. Ata bėnin dhunė edhe ndaj popullit tė vet, jo vetėm tė huajve.

Nė skicėn pėr biografinė e vet kėtė ditė zie tė popullit shqiptar e cek edhe Millovan Gjillas, njėri nga bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė Titos nė ish-Jugosllavi, pastaj disidenti numėr njė nga “Bota komuniste“ nė Perėndim. Nė librin e tij “Land Without Justice“, New York ( Toka pa zakon ) f. 51 etj. shkruan: Sipas kujtimeve tė babait tė tij Nikolla Gjillas, kapiten i policisė famkeqe tė lartėpėrmendur “Lufta me vullnetarė tė Isasė nuk zgjati shumė edhe pse ai u mbrojt heroikisht. Nė sulm u vra udhėheqėsi e me tė edhe tė afėrmit e tij. I plagosur rėndė ėshtė ēuar nė gjunjė, edhe pse i pafuqishėm tė mbajė pushkėn, ka shti me revolver, me dėshirė qė sa mė shtrenjtė tė paguaj jėtėn e vet...” Millovan Gjillas, nė vijim i pėrsėrit fjalėt e atit Nikollė: Kam vrapuar nga ai, por shqiptari trim i pafrenuar e mbėshteti revolverin nė dorėn e majtė tė tij, por nuk pati kohė qė ta zbrazė. Njė ushtar ia shpejtoi dhe ai ra. Pėrsėri babai ka shpejtuar te Isa. Ai e ka shikuar me sy tė pėrgjakshėm. Ka fol diēka nė gjuhėn e vet por babai nuk e ka marrė vesh”.

Gjillas shton: “Babai e mori“ mauzerin “si kujtimin mė tė madh!“ Ai nė tjetėr vend flet se Nikolla Gjillas e pagoi kėtė kujtim me kokė nė vitin 1941 pėr hakmarrje! Autori i kėtij libri me hollėsi njofton pėr veprat kriminele dhe gjenocidin e babait tė vet me kolegėt e tij xhandarėt e mbretit Nikolla ndaj popullit shqiptar dhe atij mysliman.

Nė afėrsi tė kufirit shqiptaro-malazez, nė mes tė Tuzit dhe Podgoricės, nė Cem, nė varrezat kolektive myslimane tė qytetit pushojnė eshtrat e kryetrimit, personalitetit dhe protagonistit tė shquar tė Lėvizjes Nacional-ēlirimtare. Sė pari u varros nė jug tė qytetit tė Podgoricės, mė 25 janar 1916, ku morėn pjesė tė gjithė shqiptarėt dhe bashkėluftėtarėt e tij. Fjalėn e pėrmotshme e mbajti Nasuf Dizdari nga Shkodra. Vdekja tragjike nuk e shkėputi shpirtin, shpresėn dhe mesazhin e tij nga populli ynė. Ai duhet tė jetė inspiracioni mė i madh i brezave tė ardhshėm. Ai shfaqet nė skenėn e luftės shqiptare me moton: “Mė mirė vdekjen se robėrinė“!
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sat Nov 29, 2008 2:52 pm

Tema Isa Boletini u bashkua, po ashtu me temen Isa Boletini, kishin te njejtin titill, andaj mos te hapen tema me te njejtin kuptim dhe te njejten permbajteje...!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Fri Apr 24, 2009 12:24 am

“ Unė nuk kam dalė malit pėr tė mirėn time, por pėr tė mirėn e atdheut tim, pėr lirinė e popullit tim! ”.

“ Nė ėshtė Evropa se nuk do ta zgjidhte drejt ēėshtjen e kufijve tė tokave shqiptare, Ballkani nuk do tė ketė qetėsi kurrė, dhe pėr kėtė faji do tė bie mbi ju e jo mbi ne, qė do tė luftojmė pėrherė, deri sa tė ēlirohemi! ”.

“ Unė jam mirė kur ashtė mirė Shqipnia! ”.

Isa BoletiniIsa Boletinit, kjo figurė markante, qė zėnė vend tė pa diskutueshėm nė historinė e popullit shqiptarė krahas atyre qė dhanė aq shumė pėr lirinė e atdheut tonė si Hasan Prishtina, Bajram Curri, Ismail Qemali, Idriz Seferi e shumė tė tjerė. Isai u rritė me armė nė dorė, jetoi me te, dhe plot njė jetė rrugėtoi me te drejt shtigjeve tė lirisė. Isai, armėt e lirisė kurdo herė i kishte gati kundėr pushtueseve tanė. Lindur dhe rritur nė Boletinin e tij tė lashtė, nė njė familje me tradita atdhedashurie, trashėguar nga gjyshi Murseli dhe i ati Ademi, tė cilėt nuk kishin pushuar kurrė sė reshturi pėr ēlirimin dhe bashkimin e tokave shqiptare. Nė kushte dhe rrethana tė atėhershme politike, ekonomike, por edhe rrethana tjera tė traditės u rrit, burrėrua dhe u kalit Isa Boletini i cili tėrė jetėn e vet ia pėrkushtoi atdheut.Fuqitė e mėdha Evropiane me vendimet e tyre tė mbrapshta, rėnduan edhe mė shumė pozitėn tonė, duke mohuar tė drejtėn tonė pėr vetėvendosje dhe duke ndarė tokat tonė nė favor tė shteteve fqinje! Mbledhja e zezė e Shėn Stefanit e pasuar mė vonė edhe me Kongresin e Berlinit ( 13 qershor 1878 ), ku i vunė thikat mbi tokat tona, megjithėkėtė, populli ynė liridashės kurrė nuk u pajtua ( as sot), me fatin tragjik tė ndarjes sė tokave shqiptare. Kėshtu, nėn trysninė e kėtyre rrethanave diktuese e rėnduese, edhe Isai, me gjithė se i ri nė moshė, ju bashkėngjit rrugės sė pėrpjekjeve pėr ēlirimin e atdheut me plot sakrifica. Ai pėr herė tė parė me armė nė dorė u ndesh kundėr pushtueseve tanė nė betejėn e Slivovės nė vitin 1881, si tė thuash, ai pėr herė tė parė ndjeu erėn e barotit, qė e pėrcolli atė tėrė jetėn.Isa Boletini mes figurave tė mėdha tė kombit tonė tė cilėt kaluan dekadat maleve dhe dekadat metropoleve tė diplomacive tė mėdha nė shėrbim tė ēlirimit tė vendit tonė, me armėt e lirisė i goditi nė shtat lubitė e Hafėz, Mehmet, Qyrdi, Hilmi, Shemsi, Magjar e Turgut Pashave, Sulltanėt e Krajlėt e pangopur, ndėrkaq mė armėn e diplomacisė, goditėn Portėn e lartė tė Stambollit, Serbisė, Malit tė Zi, Rusisė... befasuan Vjenėn, Selanikun, Parisin, Bukureshtin, Londrėn e deri nė Uashington! Isa Boletini, luftoi pa kompromis kundėr serbėve dhe malazezėve tinėzarė, tė cilėt pėr ta thyer Isanė e sulmuan me dhjetėra herė, duke ia djegur edhe kullėn e tij rrafsh me tokė... Mirėpo, populli ynė e ngriti kėtė kullė e ngriti dhe e bėri edhe mė tė madhe se ē’ishte. Isai, me shėrbimin e tij qė i bėri atdheut, kullėn e tij e shndėrroi nė kullė Legjendė. Sė bashku me kullėn, po rritej edhe emri dhe heroizmi i Isait dhe i popullit shqiptarė nė pėrgjithėsi, qė po vritej e pritej pėr lirinė e vet. Pėrpjekjet e njė pas njėshme tė armiqve tanė tė ndryshėm, me dhelpėri e diplomaci pėr ta komprometuar Isain, duke i ofruar atij ofiqe tė larta, pasuri, flori, tokė e jetė Pashai, sikur shkuan kot, pasi qė Isai kurdoherė ua priste shkurt dhe qartė, duke iu thėnė : “ Unė nuk kam dalė malit pėr tė mirėn time, por pėr tė mirėn e atdheut tim dhe pėr lirinė e popullit tim”.Me gjithė presionet dhe pėrpjekjet qė i bėnė Isait, duke e mbajtur pėr disa kohė edhe si lloj pengu nė Turqi, pėrpjekje kėto tė cilat shkuan kot, nga se Isa asnjė herė nuk hoqi dorė nga lufta pėr ēlirimin dhe bashkimin e tokave shqiptare. Ata provuan me tė gjitha joshjet e tyre, me pasuri e dredhi, se mos Isait po ia mbushnin mendjen qė ai tė qėndronte nė Turqi pėrherė?! Mirėpo, jo, Isai si gjithmonė qetė e me maturi, u pėrgjigj qartė: “ Ju falėm nderit pėr “kujdesin” qė po m’tregoni pėr mua, por ma i mirė ashtė pėr mua Boletini im me ata gurė e kepa, se sa e tanė Stambolla juaj”. Isa Boletinin, lufta pėr liri tė atdheut e bėri strateg e diplomat, ai artin luftarak e pėrsosi me pushkė nė dorė nėpėr shkrepat e Kosovės martire, aty nė sa e sa beteja tė pėrgjakshme pėrballė lubisė Osmane dhe intrigave Serbo- Malaziase, kurse artin e diplomacisė e mėsoi nga tribuni Hasan Prishtina, Bajram Curri dhe Imail Qemali etj. Aftėsia e Isait prej luftėtari, dhe modestia e tij mė sė njerėzore e bėri atė edhe mė tė afėrt dhe mė me ndikim tek masat e gjėra popullore, prandaj ai i organizonte ato kurdoherė dhe pa as njė kundėrshtim, thjesht Isai posedonte dhunti prej luftėtari, strategu e diplomati, pa dyshim dhunti prej tribuni popullor.Isai kontribuoi fuqishėm edhe nė pajtimin e gjaqeve dhe ngatėrresave tek populli ynė, me qėllim qė tė krijojė njė unitet sa mė tė madh kundėr armikut, dhe kėtė e bėri duke u nisur nga shembulli personal. Nė njė kuvend qė e kishte thirrur vet Isai, ishin tubuar shumė burra tė asaj ane. Isai vėrejti se aty po mungonte Ahmet Shtitarica dhe pyeti: Burrani, ku ėshtė Ahmeti?. I thanė se nuk kishte pasur guximin tė vinte, nga se ia kishte borxh gjaku! Ta sillni kėtu me njė herė!- urdhėroi Isai, duke shtuar: “Gjak borxh sot na ka vetėm anmiku ynė, ne jena vėllazen e duena me u bashkue e me dek pėr liri tė vatanit... Ai qė mas sotit ngreh pushkė ndėr veti, ka me kenė bash hasmi ynė!”... Isa Boletini, ndėr beteja tė pa rreshtuar e detyroi disa herė portėn e lartė qė tė bėj lėshime. Ai e pengoi hapjen e konsullatės ruse nė Mitrovicė, duke likuiduar edhe konsullin e saj Grigori Shēerbinin tė cilin e vrau luftėtari i shquar Gjilanas Ibrahim (Halit) Popoci .Nė pamundėsi tė pėrvetėsimit tė Isait, xhonturqit i vunė pėrpara njė sėrė sprovash tė rėnda, madje duke ia marrė tė dy djemtė peng, Halitin dhe Tafilin. Isai i palėkundur me kėtė rast u pėrgjigj: ” Jam ba gati qė tė dy djemtė e mi t’i bėj kurban pėr atdhe, por jo edhe me ia puthun dorėn anmikut tė popullit tim!”...Isa Boletini sė bashku me Idriz Seferin, Ramadan Zaskocin, Hasan Ferrin, Dem Jusufin, Elez Hoxhėn, Hasan Hysė Budakoven e shumė trima tė tjerė morėn pjesė nė dhjetėra beteja pėr shpėtimin e atdheut, ndėr betejat mė tė pėrgjakshme qė Isai qėndroi pa tundur, ishte ajo pėr ta mbijetuar grykėn e Carralevės. Nė kėtė betejė Isai tregoi aftėsitė e njė strategu tė vėrtetė. Me 18 maj 1912, nė njė kuvend qė u mbajt afėr Vushtrrisė, ku ishin tubuar edhe krerė nga Dibra e Shkodra, madje ishte prezent edhe vet sekretari personal i Ismail Qemalit, Isai mbajti qėndrim tė prerė: ” Asht i domosdoshėm zgjanimi i kryengritjes sonė nė tokat shqiptare, sot nuk ka me ba sehir, tė tanė duhet me luftue qė tė ēlirohemi sa ma parė!”...Isa Boletinin, lubitė Osmane disa herė e rrethuan me qėllim qė ta likuidonin, atė kėtė nuk e arritėn dot- ndodhte qė Isai edhe plagosej nė luftė e sipėr, por qė kurrė nuk dobėsohej morali i tij luftarak. Ishte i pa thyer dhe shokėve u jepte kurajė siē e thotė edhe kėnga popullore:”... Po i lidh plagėt me maramė bini shokė ta bajmė piskamė jem shqiptarė s’dorzohna t’gjallė pa na ra zjarmi nė qafė”. Me 1912 Edit Durham shkruan: ”Isa Boletini ishte njė udhėheqės i mirė, i zgjuar dhe humanist i madh i cili donte vetėm lirinė e tokave shqiptare. Luftėtarėt e tij nuk urrenin popujt e tjerė, thjesht, ata dėshironin lirinė pėr popullin e vet”...Ismail Qemali, me rastin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė sė cunguar, kur mori lajmin se po vinte Isa Boletini, mori flamurin dhe i doli vet pėrpara, duke i thėnė:

”I madhi Isa, luftėrat tuaja ishin bazė e pėrpjekjeve tė mia pėr pavarėsinė e Shqipėrisė!”. Nė prill tė vitit 1913, delegacioni ynė mbėrriti nė Londėr, ku po zhvillohej Konferenca e ambasadorėve. A. Herbert shkruan: “Isa Boletini ishte figura mė piktoreske e kėtij delegacioni dhe e quajti atė Robin Hudi shqiptar!”Nė maj tė kėtij viti Isa Boletini u shpreh qartė edhe kundėr vendimeve tė kėsaj konferencė duke ju thėnė: ” N’ėshtė se Evropa nuk do ta zgjidhte drejt ēėshtjen e kufijve tė tokave shqiptare, Ballkani nuk do tė ketė kurrė qetėsi dhe pėr kėtė faji do tė bie mbi ju e jo mbi ne, qė do tė luftojmė pėrherė deri sa tė ēlirohemi!”.Nė kohėn kur ushtria Austriake po pėrgatitje pėr tė pushtuar Podgoricėn, forca tė mėdha policore malaziase tė ndihmuara edhe nga konsullata Franceze, tradhtisht e vranė Isa Boletinin me 23 janar 1916 sė bashku me dy tė bijtė e dy nipat e vet si dhe me shokėt e tij: Hajdar e Idriz Radishevėn dhe Nesim Nimanin. Vrasja e pa besė ia ndėrpreu Isait jetėn nė kulmin e veprimtarisė luftarake e diplomatike, ishte vetėm 52 vjeēar... Ai sfidoi tė gjitha kurthet qė armiqtė ia kishin pėrgatitur, dhe me guxim vazhdoi sė marshuari drejt rrugėve tė lirisė. Ai kundėrshtoi fuqishėm vendimet e pa drejta tė Konferencės sė Londrės pėr copėtimin e tokave shqiptare nė dobi tė shteteve grabitqare fqinjė. Ai thoshte: ” Unė jam mirė kur ashtė mirė Shqipnia!”...Me rastin e 50 vjetorit tė Shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė 1962, shteti Shqiptar Isa Boletinin e shpalli Hero tė popullit. I tillė ishte Isa Boletini, pishtar i lirisė dhe udhėrrėfyes pėr brezat e ri- Hero i popullit shqiptarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Fri Apr 24, 2009 12:44 am

ISA BOLETI E KAME KERKUAR TE EMROHET MAGJISTRALJA QE LIDHE DURRSIN ME PRISHTINE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun Apr 26, 2009 5:51 pm

Isa Boletini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Mon Apr 27, 2009 1:07 am

Luftėtari, strategu dhe udhėheqėsi i spikatur ushtarak

Fazli Hajrizi
Kontributi i Isa Boletinit nė organizimin e lėvizjes pėr ēlirim kombėtar (1)

Mitrovica dhe rrethina e saj, shpeshherė gjatė historisė, sidomos qė nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit e deri nė vitin 1912, ka qenė faktori mė determinues i qėndresės sonė kombėtare. Shumė ngjarje tė mėdha me dimensione kombėtare, sidomos Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, kanė pasur si prolog kryengritjet e luftėtarėve trima tė krahinės sė Mitrovicės, qėndresėn e tyre titanike nėn udhėheqjen e Isa Boletinit.
Nė lėvizjen ēlirimtare pėr liri nė kėtė cep tė Shqipėrisė etnike, Isa Boletini u shqua si njėri ndėr luftėtarėt mė tė spikatur, njė ndėr strategėt mė tė zhdėrvjelltė, ndėr organizatorėt mė tė mirė e udhėheqėsit ushtarakė popullorė mė autoritarė.
Bashkimi i Lėvizjes
Gjatė decenies sė parė tė shek. XX ai arriti t’i bashkojė lėvizjet e armatosura tė krahinave tė ndryshme nė njė lėvizje tė vetme pėr ta nxjerrė atė nga kufijtė e Kosovės e Shqipėrisė veriore e pėr t’i dhėnė asaj karakter mbarėshqiptar.
Isa Boletini u lind mė 15 janar 1864 nė fshatin Boletin, nė njė familje qė shquhej pėr veprimtari luftarake nė rrethinėn e Mitrovicės dhe nė Vilajetin e Kosovės. Nė edukimin e tij rol tė madh kanė luajtur babai Ademi, sidomos nėnė Ajshja. Gjyshi i tij, Mursel Boletini, ishte njėri ndėr prijėsit dhe luftėtarėt popullorė kundėr pushtuesve tė huaj, qė kishte bėrė emėr nė Kosovė. Oda nė kullėn e Boletinit ishte njė vatėr e rėndėsishme e edukimit patriotik. Ajo ka luajtur rol tė madh nė rritjen e ndėrgjegjes kombėtare. Nė kėtė familje me tradita patriotike e luftarake, e pasur me toka e pyje, kullota e qė zotėronte edhe njė minierė e punishte tė gurėve tė mullirit, tė cilėt tregtoheshin nė Kosovė, Bosnje, Serbi e vende tė tjera ballkanike, u rrit dhe u kalit Isa Boletini.
17-vjeēari nė beteja
Nė fazėn e fundit tė rezistencės sė Lidhjes Shqiptare, nė betejat e ashpra e tė pėrgjakshme midis ushtrisė osmane dhe forcave tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit mori pjesė edhe Isa Boletini. Kėshtu, mė 22 prill 1881, kur sapo kishte mbushur 17 vjet, ai, sė bashku me vėllanė, Ahmetin, pėr herė tė parė u rreshtuan krah pėr krah me luftėtarėt e lirisė, duke marrė pjesė nė Betejėn e Slivovės, nė veri tė Ferizajt, kundėr ushtrisė turke tė udhėhequr nga Dervish Pasha. Edhe pse ende, tė thuash, shtalb, ai kishte dhėnė mendimin e vet se Beteja e Slivovės ishte zhvilluar nė njė vend jostrategjik dhe pa njė plan operativ tė favorshėm pėr korrjen e fitores. Pėrkundėr dhunės e terrorit tė egėr qė ushtronin pushtuesit osmanė mbi popullsinė shqiptare, veēanėrisht mbi familjet atdhetare e me autoritet, pra edhe kundėr familjes sė Boletinėve, me qėllim qė tė shtypin me gjak lėvizjen pėr liri, Isa Boletini dhe luftėtarėt e tij kishin vendosur qė mos t’i lėshojnė kurrė armėt nga dora.
Rruga drejt lirisė
Qė nga sprova e parė e deri nė vdekje, nė rrugėn e tij drejt lirisė atė nuk e zbrapsėn as sulmet e njėpasnjėshme, as pritat e kurthet pėr likuidim, as denigrimet e shpifjet, as joshjet e ofertat me grada, ofiqe e para, as asgjė
Ngjarja e dytė qė i forcoi bindjen Isait se shqiptarėt duhet tė jenė syēelė ndaj lajkave e premtimeve tė autoriteteve tė administratės sė qeverisė osmane, qė, sipas tij, janė mjeshtėr tė dredhisė dhe se nė shpirt kanė egėrsinė e hakmarrjes, ishte pusia qė iu organizua tė vėllait, Ahmetit, nė Mitrovicė nga Rexhep Pasha me forcat e xhandarmėrisė sė tij (1888). Pas vrasjes sė Ahmetit (1894), nga njė pusi qė iu pėrgatit nga pushteti turk nė fshatin Zhazhė, Isa Boletini zuri menjėherė vendin e tij. Kėshtu, pėr t’u hakmarrė pėr shkak tė arbitraritetit, dhunės e terrorit qė ushtronin mbi popullatėn shqiptare nė Shalė tė Bajgorės dhe nė rrethinėn e Mitrovicės, ai nė fund tė vitit vrau njė oficer turk dhe pesė xhandarė. Nė vitin 1895, forca tė mėdha ushtarake turke tė udhėhequra nga Mehmet Pashė Qyrdi, dihet, me urdhėr tė valiut tė Kosovės, Hafiz Pasha, sulmoi Boletinin qė ishte vatėr e rrezikshme e rezistencės shqiptare.
Fitoret nė luftė
Isa Boletini, i cili nė fillim kishte pranė vetės vetėm 25 luftėtarė, po qė ndėrkohė i erdhėn nė ndihmė bashkėfshatarėt dhe vullnetarė tjerė tė krahinave pėrreth, i priti me armė, duke u shkaktuar forcave armike humbje tė konsiderueshme nė njerėz dhe nė armatim. U vra bimbashi me disa oficerė dhe ushtarė turq. Pėrkrah Isait ishte e ėma, Aishja, e cila ua lidhte plagėt luftėtarėve duke u dhėnė zemėr: “Gajret djalė se tė ka ba nana me luftue me pashallarė!” Forcave turke, tė cilat kishin pėsuar humbje tė mėdha, u erdhėn nė ndihmė pėrforcime tė reja nga Mitrovica nė krye tė Hafiz Pashės. Isa Boletini, i gjendur pėrballė rrezikut tė ushtrisė sė armatosur shumė mė mirė, duke shfrytėzuar strategjinė dhe konfiguracionin e vendit, arriti tė ēajė rrethimin dhe tė tėrhiqet me luftėtarė nė kullėn e tij nė Banjė tė Drenicės, ku qėndroi deri nė vitin 1897. Siē shkruan konsulli Karl Estraj, ushtria turke dogji kullėn e Boletinėve nė majėn e Sokolicės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Mon Apr 27, 2009 6:52 pm

A eshte e vertete qe Isa Boletini u varros me flamurin e Ismail Qemajlit ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Mon Apr 27, 2009 6:54 pm

Perveē tjerash, Isa Boletini ka qene nje musliman i devotshem. I ka fale pese vaktet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Mon Apr 27, 2009 6:55 pm

Ndersa Thaqi, Sejdiu e te tjere, tuten me shku ne xhami. Keta njerez te pafe, une s'di ku dojne me e ba vendin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Apr 29, 2009 6:08 pm

Po perqata se permendin fare!
Se keta as te hata as te fata! fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sat May 02, 2009 4:07 pm

Si e shkatėrroi komunizmi familjen "Boletini"
Saturday, 02-08-2008, 06:15pm (GMT+1)


Heroi Isa Boletini
Nga Dashnor Kaloēi

Dėshmia e Isa Boletinit, nipit tė heroit: "Hakmarrja e regjimit komunist ndaj familjes sonė filloi qė nė vitin 1943, kur komunistėt shkodranė tė udhėhequr nga Vasil Shanto, vranė me atentat djalin e Isės dhe babanė tim Adem Boletinin. Si rezultat i politikės tė ndjekur nga Beogradi dhe Tirana komuniste , qė pas vrasjes sė gjyshit nė 1913, nga familja jonė u vranė apo ekzekutuan 15 vetė dhe dhjetė tė tjerė kaluan vite tė tėra nė burgje dhe internime"

Hakmarrja e sllavo-komunistėve ndaj familjes sė njohur tė Isa Boletinit, filloi qė nė nėntorin e vitit 1943, kur komunistėt shkodranė tė udhėhequr nga Vasil Shanto vranė me atentat babanė tim nėnkolonel Adem Boletinin, djalin e tretė tė Isės i cili kishte mbaruar Akademinė Ushtarake nė Vjenė.

Pas kėsaj si nė Mitrovicė ku jetonte pjesa mė e madhe e Boletinėve, ashtu edhe nė Shqipėri, familja jonė u gjėnd nėn njė persekucion tė egėr dhe barbar nga regjimet komuniste tė Titos dhe tė Enver Hoxhės.
Nga ky represion i paparė qė u ndoq ndaj djemėve, nipave dhe mbesave tė Isa Boletinit, numri i tė vrarėve dhe tė ekzekutuarėve nga familja jonė arriti nė 15 vetė dhe dhjetė tė tjerė vuajtėn pėr vite tė tėra nė burgjet e tmerrshme tė Serbisė dhe Shqipėrisė.
Regjimi komunist i Enver Hoxhės ndaj familjes sė Boletinėve ndoqi po atė politikė tė cilėn kishte ndjekur pėr shumė vjet regjimi komunist i Titos dhe si rezultat i kėsaj vetėm nė vitin 1962-in, Isa Boletinit iu akordua titulli i lartė i Heroit tė Popullit.
Edhe pas kėsaj familja jonė vetėm njė herė pati ftesė zyrtare pėr tė shkuar nė Vlorė nė pėrvjetorėt e ditės sė ngritjes sė Flamurit dhe nė 1981 kur u inagurua monumenti i gjyshit tim Isa Boletinit nė Shkodėr, familjen tonė nuk e thirrėn, duke na thanė se na kishin harruar". Njeriu qė flet dhe dėshmon pėr "Gazetėn" ėshtė 67-vjeēari Isa Boletini, (nipi i Isa Boletinit) ish-mėsues i Edukimit Fizik, Mjeshtėr Sporti dhe arbitėr ndėrkombėtar i volejbollit, i cili rrėfen se si u trajtua familja e tij si nga regjimi komunist i Titos nė Jugosllavi, ashtu dhe nga ai i Enver Hoxhės nė Shqipėri. Po si filloi hakmarrja e regjimit komunist tė Tiranės ndaj familjes sė Isa Boletinit dhe kush ishin viktimat e asaj familje qė u ekzekutuan, vranė, burgosėn dhe internuan tė nxitur politika zyrtare e Beogradit? Lidhur me kėto e fakte tė tjera nga historia tragjike e familjes Boletini, na njeh rrėfimi i nipit tė tij Isa Boletinit tė ri, i cili e ka ndjerė vetė mbi shpatullat e tij peshėn e rėndė tė dhunės sė regjimit komunist tė Enver Hoxhės.

Genocidi komunist mbi Boletinėt
Po si qėndron e vėrteta ndaj vrasjes sė djalit tė Isa Boletinit nga komunistėt shkodranė nė 1944-ėn dhe cili ishte qėndrimi qė mbajti regjimi komunist ndaj kėsaj familje pas mbarimit tė Luftės? Lidhur me kėtė Isa Boletini i ri dėshmon: "Vrasja e babait tim nėnkolonel Adem Boletinit, u krye nė 23 nėntor tė vitit 1943 nga komunistėt shkodranė tė udhėhequr nga Vasil Shanto. Ajo vrasje u nxit dhe u urdhėrua nga komunuistėt serbė qė nė atė kohė drejtonin dhe Partinė Komuniste nė Shqipėri, si shenjė hakmarrje ndaj gjyshit tim Isa Boletinit i cili luftoi pėr vite me rradhė ndaj serbo-malazezėve. Nė atė kohė vrasja e Ademit, u prit me indinjatė tė madhe nga gjithė populli i Shkodrės qė e dėnoi atė akt barbar, sepse Adem Boletini shėrbente si ushtarak dhe nuk ishte pėrzier asnjėherė nė politikė. Ndonėse unė nuk kam qenė mė shumė se nėntė vjeē, e mbaj mėnd shumė mirė varrimin madhėshtor, qė i bėri populli i Shkodrės babait tim Ademit, ku edhe rinia Antifashiste e qytetit u detyrua dhe solli kurorėn e saj. Qė nga ajo kohė, pėr tė mbulaur atė krim dhe indinjatėn e madhe tė popullit tė Shkodrės, komunistė hapėn fjalė se gjoja Adem Boletini ishte vrarė pa dashje dhe shėnjestra e atentatit kishte qenė major Ndrec Prenga, Qarkomandanti i Xhandarmėrisė sė Shkodrės. Po kjo gjė u hodh poshtė po prej tyre nga dy traktet qė ata hodhėn menjėherė pas asaj vrasje. Nga ato dy trakte, mė kujtohet si tani vetėm i pari qė ne mundėm ta gjenim, ku pėr vrasjen e babait flitej vetėm nė dy rreshtat e fundit. Aty thuhej: "Adem Boletini nuk ishte i dėnuar me vdekje nga PKSH, por qėndrimi i tij me major Ndrec Prengėn ishte i pajustifikeshėm", kujton Isa Boletini rreth vrasjes sė babait tė tij Ademit, qė ishte dhe djali i tretė i Isa Boletinit.

Kalvari i Boletinėve nė Shqipėri
Qėndrimi qė mbajti regjimi komunist i Tiranės pas vitit 1944 ndaj familjes sė djalit tė Adem Boletinit, tregoi mė sė miri se vrasja e Adem Boletinit kishte qenė e paramenduar prejt tyre dhe jo gabimisht ashtu si u pėrpoqėn ta paraqesnin ata. Lidhur me kėtė hedh dritė dėshmia e Isa Boletinit i cili shprehet: "Sikur tė mos mjaftonte ekzekutimi i babait tonė Ademit, regjimi komunist qė erdhi nė pushtet nė 1944, i nxitur nga politika zyrtare e Beogradit vazhdoi hakmarrjen ndaj familjes sė Isa Boletinit. Kėshtu nė vitin 1947 u arrestua nėna ime Adile Bekteshi, e cila vuajti pesė vjet nė burgjet e skėterrės komuniste, ku nga kushtet e kėqia mori dhe disa sėmundje tė cilat nuk iu ndanė deri sa vdiq. Burgosja e nėnės sime nga komunistėt erdhi si pasojė edhe e faktit se motra e saj ishte bashkėshortja e Jup Kazazit, njėrit prej antikomunistėve mė tė njohur i cili nė 1947 organizoi dhe revoltėn e armatosur qė kishte si synim pėrmbysjen e regjimit komunist. Pas dėnimit tė nėnės sonė, gjykata dha vendimin edhe pėr sekuestrimin e pasurisė, ndonėse ne nuk kishim asnjėlloj pasurie dhe nė Shkodėr banonim tek shtėpia e dajės, mjekut tė njohur Dr. Selaudin Bekteshit. Deri aty nga fillimi i viteve 60-tė, pėr ne si familje u nxorrėn tre vendime qė tė largoheshim nga Tirana. Herėn e tretė ne qėndruam tė fshehur pėr njė muaj dhe u desh ndėrhyrja e dajės sonė Dr. Bekteshit qė tė kthehej urdhėri qė ishte dhėnė pėr dėbimin tonė nga Tirana. Edhe pas kėsaj, qėndrimi i regjimit komunist ndaj familjes sonė ka qenė elastik nė varėsi tė konjiukturave politike. Kėshtu kishte shumė raste qė mua mė largonin nga Arsimi dhe mė dėrgonin tė punoja si puntor. Po kėshtu dhe vėllai Enisi i cili mezi mundi tė diplomohej si mjek (nėn kujdesin e dajės Dr. Bekteshit) pasi dy vjet shkollė i bėri natėn, ndonėse ishte mjek i njohur tre herė e kanė pushuar nga puna dhe e dėrgonin nė morg. Qėndrimi i regjimit komunist ndaj familjes sonė ndryshoi vetėm pas vendosjes sė monumentit madhėshtor tė Isa Boletinit nė qytetin e Shkodrės nė vitin 1981, ku nė inagurimin e tij familjen tonė nuk e thirrėn duke na thėnė se kishin harruar. Po kėshtu gjatė gjithė periudhės sė regjimit komunist deri nė vitin 1990, familja jonė u thėrrit vetėm njėherė tė merrte pjesė nė pėrvjetorėt e Shpalljes sė Pavarsisė nė Vlorė, kurse pas viteve 90-tė ne nuk na kanė thėrritur asnjėherė", e pėrfundon rrėfimin e tij Isa Boletini duke shtuar se vlersimin qė Isa Boletinit nuk ia bėri siē duhet regjimi komunist nė Shqipėri, ia bėnė nė Kosovė, ku me inisiativėn e vetė Presidentit Rugova, janė mbajtur disa sesione shkencore dhe janė botuar me dhjetra studime rreth figurės sė tij.

TE VRARE NGA SERBET

Halil Boletini 1833
Mujė Boletini 1892
Ahmet Boletini 1894
Isa Boletini 1916
Halil Boletini 1916
Seid Boletini 1916
Jonuz Boletini 1916
Halit Boletini 1916
Musa Boletini 1944
Skėnder Boletini 1944
Asllan Boletini 1945
Faik Boletini 1947
Isuf Boletini 1947
Rasim Dajēi (nip) 1945
Hysni Rudi (nip) 1945
TE BURGOSUR NE JUGOSLLAVI
Mujė Boletini 3 vjet
Kapllan Boletini 20 vjet
Ali Boletini arrtisur nga burgu
Tafil Boletini burgosur nė 1945
Ikbale Boletini burgosur nė 1945
Kumrie Boletini burgosur nė 1945
TE VRARE DHE TE BURGOSUR NE SHQIPERI
Adem Boletini vrarė nė 1943
Tafil Boletini burgosur nė 1945
Adile Boletini burgosur nė 1947
Ismet Boletini burgosur nė Spaē
Enver Dajēi (nip) burgosur nė Spaē
Familja e madhe e Isa Boletinit nga Mitrovica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sat May 02, 2009 8:14 pm

Keto katrahura qe sjell ketu jane SHpifjet dhe planet djallezore te serbomedhenjeve mose haroni se faktet flasin ndryshe kemi faktet ne dore kote e keni dhe shume me vonese i keni sjell ju nuk ju pin uje jo keto letra e ase keto trillime qe doni te njollosni FIGUREN E ENVER HOXHES SEPSE AI BURE GJITHENJE TRIMAT I KA PUTHE NE BALLE E DESHMORET I KA NGRIT NE PIEDESTAL
KURSE TRADHTERVE DHE KUISLINGEVE PLUMBIN NE BALLE JA U KA DHENE
andaj te them se keto shkrime jane te kota sepse nuk krijojen percarje tek ne kure kure shkrime te Dashnor Kalocit e Baton Haxhiut E Matoshit ihaaa moti i ka mare Lumi kote jane gjithe dhe gjumi me vones te them ju ka dale iku koha me late lesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun May 03, 2009 5:21 pm

o an_di cka je ka fol ku po e di ti me ata filozofat me mir historin se une ketu qe jam vendas i ti po leje keto peralla te grekeve e te serbeve se figuren e isa boletinit ska guxuar anje ta njollosin po leri keto lojra poshtruese cfare je ka i bene se enver hoxha ka thene i kemi borgj te madhe vendlindjes se isa boletin per sa te ka shqiptare edhe isa e ka shpall pavarsin e shqiperis etnike e ti ku je sot ase nuk e di ku eshte kulla e ti e ase kurr se ke bere diqka per kete figur ku dhe sot eshtrat e isa boletin mbahen ne qese e nuk po munden te rivarosen ne vendlindjen e ti ku je ti ate xhitin e detektivin ku jeni cfare po prisni pse spo vini ne boletin te mitrovicese o patriota se kisha veq sa ska hy edhe ne mbrendin e kulles se isa boletinit po shihet trimnia juaje e atdhetarizmi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun May 03, 2009 5:30 pm

Ckado qė dikujt nuk i pelqen mundohet mei ngjit bisht por pėr familjen e Isa Boletinit flet vet nipi i tij e jo unė o Agim por nganjeheree me shqiptare ma mire osht me rrejt se sa me thane realitetin prandaj ne artikullin ma nalt a e pat se si "ka rrejt" nipi i Isa Boletinit!!!!

a ju pelqeu tash?

Njeriu qė flet dhe dėshmon pėr "Gazetėn" ėshtė 67-vjeēari Isa Boletini, (nipi i Isa Boletinit) ish-mėsues i Edukimit Fizik, Mjeshtėr Sporti dhe arbitėr ndėrkombėtar i volejbollit, i cili rrėfen se si u trajtua familja e tij si nga regjimi komunist i Titos nė Jugosllavi, ashtu dhe nga ai i Enver Hoxhės nė Shqipėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun May 03, 2009 6:41 pm

agim__barja shkruajti:
o an_di cka je ka fol ku po e di ti me ata filozofat me mir historin se une ketu qe jam vendas i ti po leje keto peralla te grekeve e te serbeve se figuren e isa boletinit ska guxuar anje ta njollosin po leri keto lojra poshtruese cfare je ka i bene se enver hoxha ka thene i kemi borgj te madhe vendlindjes se isa boletin per sa te ka shqiptare edhe isa e ka shpall pavarsin e shqiperis etnike e ti ku je sot ase nuk e di ku eshte kulla e ti e ase kurr se ke bere diqka per kete figur ku dhe sot eshtrat e isa boletin mbahen ne qese e nuk po munden te rivarosen ne vendlindjen e ti ku je ti ate xhitin e detektivin ku jeni cfare po prisni pse spo vini ne boletin te mitrovicese o patriota se kisha veq sa ska hy edhe ne mbrendin e kulles se isa boletinit po shihet trimnia juaje e atdhetarizmi

Agim,me vie keq qė mendon keq,me vie keq sepse ke thane se ke qen ushtar,por nese mendon se enveri ngriti lart figuren e Isa Boletinit dhe familjes se tij,atehere nuk me vie keq fare te them se nese ti jeton ne Mitrovicė nuk mund te dish diqka me shume pos nese je deshmitar i viteve te rezistences se Patriotit mbarekombetar Isa Boletinit

Deshmite jane nga nipi i tij o Agim e jo nga unė,enveri nuk kishte kohe ta dekoron me tituj Isain sepse direktivat i kishte nga jugosllavet e rusėt,regjimi i tij pati kohė tė vriste e internonte familjen Boletini asgja ma shumė eta dekoronte edhe Rankoviqin ,Milladinin e Mugoshen..... para Isait!

Regjimi komunist i Shqipėrisė duke ndjekur dhe mbajtur ndaj familjes sė Isa Boletinit tė njėjtin qėndrim sikurse ai i Beogradit, nuk ia dha Isa Boletinit vėndin qė i takonte nė Historinė e Shqipėrisė. Si rezultat i kėtij qėndrimi, deri nė vitin 1962 ai mbante vetėm urdhėrin "Skėnderbeu" dhe nė atė vit, nė kuadrin e 50-Vjetorit tė Pavarsisė, iu akordua titulli i lartė "Hero i Popullit". Pas kėsaj rreth 20 vjet mė vonė nė vitin 1981, atij iu ngrit njė monument madhėshtor nė qytetin e Shkodrės dhe nė inagurimin e tij nuk u thėrritėn dy nipat e Isa Boletinit, Enisi dhe Isai qė jetonin nė Tiranė.

Sa i perket xhitit (detektivit),mos ma permend sepse ai per mua nuk eshte shqiptar as njeri por ANALFABET³ (nė kub)sepse rangun e tij mund ta njoh si mjeran dhe qelepurgji e asgja ma shumė. Xhiti paraqet vetem analfabetizmin e njė te ashtquajturi "shqiptar"(se nuk eshte as shqiptar) ne shekullin 21, atij i rrin vetem shati e lopata e jo diqka tjeter!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun May 03, 2009 7:24 pm

PO ku je o i dituri i vonuar i kuzhinave te Milutinovicit ku je o blbil e Cfijicit, Stamboliqit ,Ramanit , Trrnafcit hahaha paskemi mbet me i nda ty kushe eshte kombetare e kushe jo po kuishe more karagjoz tydhe ku je tani trego sa birra i ke pij dhe sa sa her e ke shpuar krahun tregon pallavra ty !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun May 31, 2009 8:28 pm


Njeri nga anetaret me markant te delegacionit shqiptar ne kete konference (Konferenca e Londres), pa dyshim, ka qene Isa Boletini. I pashem, me allti ne brez, veshje kombetare, xhamadan e plis te bardhe ne krye. Shtypi londinez i kohes, Isane e kishte cilesuar si Robin Hudin shqiptar, duke i kushtuar mjaft komente. Madje, edhe vete Lordi Grej e kishte pritur ne nje takim te veeante. Duke dashur qe disi ta disponoje, Lordi Grej i kishte thene se do te nderhynte personalisht, qe vendlindja e tij (Boletini e Mitrovica) te perfshihej brenda kufijve te Shqiperise. Ai, si zakonisht serioz dhe me pamje te rende, ministrit i kishte deklaruar se ketu kishte ardhur per gjithe Shqiperine, e jo per qytetin e vet.

Ardhjen dhe qendrimin e Isa Boletinit ne Londer si dhe takimin e tij me Lordin Grej, e ka shenuar e perjetesuar ne menyren e vet edhe kengetari popullor:

N'Ministri te Londres shkuan e thane:
Isa Boletini vete ka ardhe
Mban allti dhe kesule te bardhe.
- Do ta prese si asht zakoni
Vee kujdes, ta kontrolloni!
Ju gjenerale vete ta shoqeroni!
Vjen Isai me kryet nalte
Palet e xhamadanit i rrine hapte
Si shqiponja o me dy krahe.
- Me kane thene se je trim mali
Askerkush armet nuk t'i ndali
Vee n'Evrope une do t'jem i pari!
- Nuk kam ardhe ketu, mor' zotni
N'Pallate te Londres m'u vra me ty,
Vee me te thane se ka Shypni!
Se une rregullat i zbatova,
Njanen allti n'dere e dorezova,
Por kete tjetren prej brezit s'e nxorra.
N'mos besofsh, po ta kallxoj
Te dhete plumbat i mban ne goje
Ismail Qemali mu' ma dhuroi.
Lordi plak mbeti pa mend
Asnji fjale nuk foli, po i ban me shej:
- Ulu, mor' shqiptar, e te bajme kuvend!
- Une kalova detin ketu me ardh
Me ka eue populli shqiptar
E krajlive me jau thane dy fjale:
Kush ka thane se s'ka Shypni,
Nuk ndigjon me vesh, e s'sheh me sy
Ka korite, more, veten e tij!
Se Shypnia asht bash ai vend
Ku ka le ai Skenderbe
Qe Portes se Larte i pat vu' fre.
Detin, ndoshta, mund ta thani,
Mund te shterret edhe oqeani
Por, Shypnine ju te pa kane s'e bani!

Pervee Hotelit York, gjate qendrimit ne Londer, Isa Boletini nje kohe kishte banuar edhe ne rrugen 28 Bruton Street W1, afer Bond Street, si duket ne shtepine e Aubrey Herbertit, ku ishte takuar e konsultuar me te dhe me mis Edith Durham e shume miq te tjere angleze te shqiptareve te asaj kohe. Kjo ndertese tani ishte shnderruar ne galeri pikturash. eshte mire qe te propozohet vendosja e nje pllake perkujtimore ne te ku te shenohet kjo ngjarje qe lidhet me emrin e Isa Boletinit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sun Jun 07, 2009 2:25 am

une jame mire kur eshte mire shqypnia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Jun 10, 2009 1:15 pm

agim muti bajra
ISA BOLETI E KAME KERKUAR TE EMROHET MAGJISTRALJA QE LIDHE DURRSIN ME PRISHTINe
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma pari mendo mire mos ja lesh eshtrat e Isa Boletinit mbi dhe ende te pavarrosura ore shka e pastai ngjitja emrin e mbiemrin e rruges!Eu po patriot qe me qenke bre qen!Dhe po dike me ba muhabete dhe mi nderuar deshmoret qe njeqin vjet Isa ka ra deshmor e ende pa e varrosur marre ty per qiftat si ti e kuku per shqiptarin kush po na mbron!
Po o ogurezinje edhe serbet me kercnohen me shkrime shqipe dhe mbroin heronjet e tu!!!!!!!Lexoi e ndegjoi te gjitha bisedat ne jou tybe qe shkembej biseda me tradhetar te rangut tend e te disa akademikeve shqiptaroviqa qe jan shkollue ne beogradin tend!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Jun 10, 2009 5:12 pm

TA Q... BEOGRADI N.... EDHE SVETI SVEN E NANES TA Q....
HAHAHAHAH
PO MBETURIN JE MATUFI PLAKE JE BA SI AI QENI PLAK PA DHENBE E VEQ LEHE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Jun 10, 2009 5:16 pm

BEOGRADIN PO TA LA TY SE TI JE ATY NGA BEOGRADI SHKRUAN SE JE PERMOMENTIN DUKE MARRE URDHERESAT NGA UDBJA SE CFARE ME BE NEPER EUROPE TI CDO SHQIPTARE E PERCILLE NEPER KULBET SHQIPTARE SE SHPEJTIDO TE DALE ME EMER E MBIEMER TENDE E PUBLIKISHTE DO E PUBLIKOI SE KUSH MUTI JE E PER NE TROJET SHQIPTARE DIHET SE CFARE KA ME TE PRITE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Jun 10, 2009 5:17 pm

Qeni plak ta qift me qka ka.
Po ti o qen shkau.
Se a di kushe ka qen haxhiu!
Po Ky more pis ka udheheq demonstratat e 1981.
Po Ky more ka qen i pari ne kry te studenteve.
Po ky ja ktheu gjoksin i pari shkaut.
Po ti o qen shkau udbashi ste vjen turp te shashe te gjithe ato trima qe nuk ndalen kunder shkaut dhe te huajve.
Po ti ke rre shuplak per titon e rrahman morinen kure ne kemi qen kunder.
Po ti rre shuplak per te huajt sote per tradhtaret dhe fazliqat more qen bir qeni.
Po ti kushe je qe vetem pallesh ketu.
Edhe me haxhiun t6e dual pune.
Po me te zane haxhia ta shti koken ka ke dale.
I poshter i pa fytyre ,ste vjen turp te thirresh ne emer te UCk te vertet.
Ju keni qen dhe jeni ishe dezertoret eluftes qe ju njofim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Wed Jun 10, 2009 5:22 pm

HAHAHAHAHAHHAHAHA
OH FAT I MIRE QE NUK ME NJEHE SE KOKE PER ASFALLTI TA SHTYPI SI GJARPERIT UNE E DI KUSH JE MOS U MERRZIT TE LAJMEROHNA KUR TE ME VIJSHE NE ATO MOMENTET E MIJA TE DUHURA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   Sat Jun 13, 2009 8:31 pm

Xhiti jeton ne kosove dhe munesh veq ma ja hanger bo....
me kap per lu..
Po si xhiti ka plot ne kosove dhe at ne mijdis te prishtines ,te percjellim per qdo dite.
Ke me hanger te shkaut.
O trdhtare ,ju tradhtaret i akuzoni patriotat per ,,tradhti" se jeni mesuar nga baba r5rahman Morina i.Rugova.
Xhiti nuk ka kohe te mirret me klube e me pedera te serbise.
ky ka pune me te mira se mu ,marre ,me ju udbashet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Isa BOLETINI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Isa BOLETINI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: