Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ahmet selaci

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: ahmet selaci   Wed Nov 26, 2008 1:24 am

Bislim Bajgora pas Luftes se Dyte Boterore
Largimi i forcave gjermane nga Kosova ishte organizuar menjehere pasi qw u konfirmua shkatėrrimi i Gjermanise. Me forcat gjermane shkuan edhe disa shqiptare te cilet kishin bashkėpunuar me forcat gjermane. Ne mesin e atyre shqiptareve ishte edhe shoku i Bislim Bajgores – Xhafer Deva, i cili e thirrte qe edhe Bislimi te largohej mirėpo ai nuk pranoi. Pasi qw u larguan forcat gjermane nga Mitrovica dhe Shala, Bislim Bajgora dhe bashkwluftwtarwt e vet ishin tw rrezikuar nga ushtria serbe e gjithashtu edhe nga tradhtite e shqiptareve komuniste. Keshtu qe Bislim Bajgora dhe ata ballistet e mbetur ne Shale, dolen ne ilegalitet me qellim te organizimit te luftes per qlirim dhe bashkim kombėtar.
Me pėrfundimin e luftės sė dytė dhe kapitullimit tė Gjermanisė filloj terrori i madh kundėr popullatės shqiptare. Nacionalistėt ndiqeshin hap pas hapi dhe vriteshin nė prita tė organizuara. Si pasojė e tradhėtive shqipėtare dhe e agresionit qetnik Shala u kthye prapė nėn robėrinė sllave nė vitin 1945, kėshtu qė Ahmet Selaci me Bislim Bajgoren e me Ukshin Kovaqicen vendosen tė projektonte njė planė tė ri tė luftės pasi ata u dobėsuan shumė. Kėshtu ata vendosen qė tė veprohet nė grupe kėshtu qė u themeluan kėto grupe: 1. grupi i Ahmet Selacit; 2. grupi i Ukshin Kovaqicės; 3. grupi i Bislim Bajgorės; 4. grupi i Boletinėve; 5. grupi i Osman Bunjakut; 6. grupi i Hazir Gjakės.
Ky grupizim i luftetareve kishte sukses nė Shalė por jo edhe nė tėrė Kosovėn, kėshtu qė pėr arsyet e mbrojtjės sė tėrė trevave shqipėtare dhe bashkimin e Shqipėrisė etnike edhe gjatė viteve te pas Luftes se Dyte Boterore shtrohej nevoja e domosdoshme pėr bashkimin e tė gjitha grupeve dhe ēetave qė vepronin nė mbarė territorin e Kosovės dhe Shqiprisė.
Kėshtu pas gjithė atyre ngjarjeve patriot tė zot mbajtėn Kongresin e Pestė Ballit Kombėtar 25 korrik 1946, me qellim tė krijimi tė rrethanave tė reja me kapitullimin e Gjermanisė u ndie nevoja tė ndryshohej edhe emri nga Ushtria e Ballit Kombėtar nė Ushtria Nacional Demokratike Shqiptare.

Divizioni i IBRIT
Nė korrik 1946, ishte marrė inciativa pėr themelimin e " Divizionit tė Ibrit" tė Ushtrisė Mbrojtja Kombėtare e Kosovės dhe si pėrgjegjės ishte caktuar Ahmet Selaci.
DIVIZIONI I IBRIT
Komandant divizioni: Zotni Ahmet Selaci, ndihmės tij Zotni Jusuf Boletini. Grupi i I

Komandant i Grupit tė parė Faik Boletini, zavendės Agjutant Zotni Bislim Bajgora. Grupi i II

Komandant i Grupit tė dytė Zotni Osman Bunjaku, zavendės Agjutant Hashim Basholli. Grupi i III

Komandant i Gripit tė tretė Zotni Ukshin Kovaica, zavendės Agjutant Smajl Svarqa. Grupi i IV

Komandant i Grupit tė katėrtė Avdi Tashevci, zavendės Agjutant Musli Dumoshi. Grupi i V

Komandant i Grupit tė pestė Ilmi Zariqi, zavendės Jetullah Rezalla.

Nuk i kemi rrokur armėt pėr t’i dorzuar
Pas organizimit tė mrekullueshėm tė luftės guerile tė trimave tė Ballit Kombėtar vinte dimri dhe kėshtu qė Bislim Bajgorės e tė tjerėve i'u duhej strehim pasi qė nė shtėpia nuk mundeshin tė kthehen, kėshtu qė disa nga bashkėluftėtarėt e Bislim Bajgorės zgjodhėn fshatin Lupq tė Llapit qė tė ngrinin dy bunker pėr tė qėndruar kėta trima gjatė dimrit qė po i priste. Pasi u vendosėn nė bunkere, spiunėt e asaj kohe i kishin identifikuar dhe kėshtu lajmėrojnė ushtrinė jugosllave, dhe pas njė pregaditje tė njėsive speciale jugosllave arrijn nė malet e Llapit me 1 shkurt tė vitit 1947 dhe rrethohen kėta atdhetar: Bislim Bajgora, Osman Bunjaku, Shaban Bunjaku, Qazim Pakashtica, Rrahim Majaci, Nebih Zasella, Brahim Luta, Hajdin Haxhiu, Ajet Gjeli, Hazir Shala, Milazim Gllanasella, Faik Boletini, Hashim Basholli, Rrahman Selaci, Rrahim Isa, Hajriz Klinaku, Lam Igrishta, Sejdi Gllabari, etj...
Nė mesin e forcave jugosllave kishte edhe "shqipėtar", keshtu njėri nga ata ka dėshmuar pėr tmerrin e asaj dite, ai ishte i ngarkuar nga komandanti i tij qė tė ishte i pari nė vijėn e frontit pėr arsye se mbante mitroloz, tregon se s'i i kishte thanė trimave “O vllezėr a mund diqysh tė dorzoheni e mos tė vrahemi mes veti“, dhe keshtu ia kthen njeri nga trimat "largohuni ju qė jeni shipėtar dhe mos na u ofroni leni sėrbėt sepse nuk i kemi rrokur armėt pėr ti dorzuar“. Deshmitari tregon se aty kanė qenė tė vrarė rreth 350 ushtarė jugosllavė, Dikur rreth orės 10 nė mbramje Shaban Bunjaku arrin tė qanė rrethimin dhe kalon nė Samadrexhė ku nė betejė bien nė altarin e lirisė: Shaban Bunjaku, Hashim Basholli, Qamil Pakashtica, Rrahim Majaci, Nebih Zasella, Brahim Luta, Hajdin Haxhiu, Ajet Gjeli, Hazir Shala, Milazim Gllanasella.

te nderuar lexues mbi keto te dhena qe i kam publikuar kam te drejte autoriale shpresoj qe keto te dhena mos te keqeperdoren dhe te publikohen dikun se jam duke punuar qe te beje nje permbledhje dhe ti paraqes para lexuasve Shqipetar...Marrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Diskutim:Bislim_Bajgora"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ahmet selaci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: