Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Shqipo_

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 106
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 6:34 am

Shpėrngulje e heshtur

Hajrie AZEMI

Shkup, 21 nėntor - Manastiri dhe rajoni i Pellagonisė po pastrohet prej shqiptarėve. Ky ėshtė konstatimi i qytetarėve tė kėtyre rajoneve, tė cilėt tė hidhėruar me politikat ditore tė partive politike, theksojnė njė shpėrngulje tė heshtur tė shqiptarėve. Dhe kjo, siē thonė ata, jo prej qejfit pėr tė lėnė vendlindjen, por prej zorit e diskriminimet qė u bėhen nga bashkėkombėsit e tyre - maqedonasit. Megjithatė, kėtė si duket po e ndihmojnė edhe partitė politike shqiptare. Nė Manastir, aktualisht asnjė i ri shqiptarė nuk ėshtė i punėsuar nė ndonjė institucion shtetėror. Kėtė tė dhėnė e jep Qenan Hasani, arsimtari nė pension nga qyteti i Alfabetit shqip.

"Edhe pse qeveritarėt deklarojnė se 95 pėr qind e Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė realizuar, nė praktikė asgjė nuk ėshtė e vėrtet. Si mund tė realizohet Marrėveshja e Ohrit, ndėrsa asnjė punėsim tė mos evidentohet. Besoj se pėrveē Manastirit, e njėjta situatė mbretėron nė gjithė rajonin e Pellagonisė", thotė Hasani, duke shtuar se po vazhdon shpėrngulja e shqiptarėve nga ky rajon. Mungesa e shkollimit tė mesėm shqip, mungesa e punėsimeve tė drejta dhe diskriminimi nė jetėn e pėrditshme kanė bėrė qė shumė tė rinj, tė shpėrngulen pėr nė Tetovė dhe Shkup. "Kemi raste sivjet, ku katėr tė rinj prej Manastiri, pasi mbaruan shkollimin u martuan nė Shkup. Ėshtė fjala pėr tre femra dhe njė mashkull. Shkupi mė shumė ofron mundėsi pėr punė", thekson ai, duke pėrkujtuar se vitet e kaluara mė shumė tė rinj e manastirit janė shpėrngulur nė Australi. "Gjatė verės kishim nga 40 dasma qė u bėnė nė Manastir, por qė mė pas ēiftet u shpėrngulėn nė Australi dhe vende tjera Perėndimore", thekson ai, duke akuzuar partitė shqiptarė si fajtor kryesor pėr shpėrnguljet dhe lėnien anash tė Manastirit.

Pėrveē shpėrnguljeve nga Manastiri, edhe Velesi dhe Prilepi po pastrohen nga shqiptarėt. Rast i freskėt ėshtė ajo e familjes Maksuti nga fshati Vranovc i Velesit.
Familja shtatė anėtarėshe tashmė jeton me qira nė Shkup dhe po mbijeton larg vėmendjes sė institucioneve dhe larg ēdo pėrkujdesje sociale. "Nuk kemi mundur tė ecim lirshėm, as tė punojmė. Mė ėshtė dashur fėmijėt t'i dėrgoj 40 kilometra nė shkollė duke kaluar nėpėr mesin e fshatrave maqedonas, tė cilėt pėr ēdo ditė na pravokonin", thotė kryefamiljari Tasim Maksuti.

I gjithė udhėtimi i fėmijėve dhe qėndrimi i kėsaj familje nė kėtė fshat tė Velesit vazhdimisht iu ėshtė ekspozuar provokimeve tė ndryshme nga ana e maqedonasve, qė mė nė fund kishte rezultuar me braktisjen e fshatit tė lindjes. Problem tjetėr ėshtė se pasuria e Tasimit nė fshat nuk mund tė shitet. Deri sot asnjėri nga fqinjėt e tij maqedonas nuk ka shprehur interes pėr tė blerė tė njėjtėn. Shqiptarė mė shumė nė kėtė rajon ka nė fshatrat Jabollēishtė e Poshtme dhe e Epėrme, ka jetojnė 5 mijė banorė shqiptarė, ndėrkohė nė fshatin Vranovc vetėm 230 shqiptarė, tė cilėt kohėve tė fundit po shpėrngulur nė qytete tjera.

Mbi 80 pėr qind e fėmijėve shqiptarėve mėsimin e ndėrpresin nė klasėn e katėrt, pasi shkollat ku mėsohet cikli i dytė i ulėt janė larg vendbanimeve - konkretisht nė fshatrat maqedonas. Edhe nė Prilep janė evidentuar raste tė shpėrnguljeve tė familjeve shqiptare. Memet Rushiti, banor nga ky qytet informon se arsyeja e shpėrnguljes janė kushtet e vėshtira sociale-ekonomike. Disa tė rinj, thekson Memeti, pasi mbarojnė shkollimin po jetojnė dhe punojnė nė Shkup.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 5:16 pm

Shqipo_ se pari ju pershendes, dhe me behet zemra qe ne forumin tone kemi dhe nje shqiptar nga Prespa jone.

Kjo teme eshte e nevojshme per debat, sepse shqiptarsia e ketyre rajoneve dita dites po shkrihet si kokrra e kripes ne uje. Ne Manastir numri i shqiptareve ka rene ne minumin e se mundshmes. Ne Prilep, ato pak fshatra shqiptare qe ekzistonin para 2001'ishit, u bene rrafsh me toke. Ne Veles e di qe ka pak me shume shqiptar se ne Manastir, por edhe atje shprengulja po njeh hove te shqetesueshme.

Pushtuesi makosllavbullgar permes segregacionit ekonomik po ushtron trysni mbi familjet e vobekta shqiptare, te cilat detyrohenm ti leshojne viset shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 5:20 pm

Pamje e qytetit te Prilepit:
Harta e komunes se madhe te Prilepit;

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 5:20 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 5:22 pm

Nje pjese te madhe te fajit e bartin edhe dy partite shqipfolese politike ne Iliride, te cilat ne vend qe te ngrisin vetedijesimin kombetar ne keto vise dhe te ngrene lart zerin ne lidhje me problemet ne te cilat ballafaqohen shqiptaret e ketyre zonave, ata kurdisen e zderhallen pallatave te Tetoves e Shkupit.

Lehte eshte te shitesh trimeri ne Tetove e Shkup, po aman trimerine le ta tregojne ne Veles, Prilep e Manastir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 5:24 pmKjo eshte shtepi e nje shqiptari ne Prilep tek digjet nga bandat kriminale bullgare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 6:32 pm

Manastiri, Perlepja she Velesi nuk kane cka te shperngulen! Ajo tash behet nė Kercovė, Gostivar dhe Tetovė! Sepse Nė dibėr ia arritėn me mbjelljet makosllave. Tash e mbjellin Kercoven me 3000 ushtarė special! Ata nga tre anetare te kene behen 12000. Dhe Fakulteti i Drejtesise ne Pallat te Kultures me profesore e me studentė. Perderisa, shqiptaret dita dites rregullojne dokumentat per ne mergium!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 6:57 pm

Melezo serbo-bullgaret e Maqedonise gjakojne t'ia marrin krahet dhe t'ia ngulin thiken Kercoves permes doktrines te quajtur 'decentralzim'.

Kosova deri me tani eshte e ndare, dhe krejt kjo si rrjedhoje e formimit te komunave panserbe me kolon serb ne emer te njefare decentralizimi, i cili u be ne baza etnike. Jane formuar ne Kosove mbi 12 komuna te pastra serbe.

Edhe shteti melezo serbo bullgar i Maqedonise, diti te luaje me dheleperi me karten e quajtur decentralizim. Per t'i mashtruar te huajt te cilet here pas here hedhihn ndonje sekelldim se duhet respektuar marreveshja e Ohrit, maqedonet thone: 'Ne rregull, s'ka problem, ua ofrojme ne sakaq decentralizimin shqiptareve'. Ua ofrojne pikerisht per te mos ua ofruar. Me kuptoni c'dua te them!?

Ne Kercove sipas ligjit te fundit te decentralizimit jane formuar dy njesi te reja komunale - rurale: ajo e Zajazit dhe e Osllomese, te dyja me shumice derrmuese shqiptare. Dhe cka ndodhi ne kete rast? Qyteti i Kercoves mbeti pa fshatrat shqiptare dhe kesisoj melezo serbo bullgaret arriten te kene nje siperi demografike mbi shqiptaret e qyetit te Kercoves.

Me vone ata themeluan dhe komunen e Drugoves, komune pan melezo serbo bullgare. Kurse, po te jete puna per formimin e nje komune shqiptare ne Veles, Krusheve, Oher, Cashke, etj, shqiptareve su japin asnje komune.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 7:04 pm

nderkaq, melezo serbo bullgareve te Struges nuk pertuan t'ua dhurojne nje komune te paster njeetnike ate te Vevēanit e cila ne perberjen demografike ka mbi 2000 melez dhe asnje shqiptar.

ja komuna e Vevcanit:Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 7:08 pm

[quote="Leka i Madh"]Melezo serbo-bullgaret e Maqedonise gjakojne t'ia marrin krahet dhe t'ia ngulin thiken Kercoves permes doktrines te quajtur 'decentralzim'.


Ne Kercove sipas ligjit te fundit te decentralizimit jane formuar dy njesi te reja komunale - rurale: ajo e Zajazit dhe e Osllomese, te dyja me shumice derrmuese shqiptare. Dhe cka ndodhi ne kete rast? Qyteti i Kercoves mbeti pa fshatrat shqiptare dhe kesisoj melezo serbo bullgaret arriten te kene nje siperi demografike mbi shqiptaret e qyetit te Kercoves.

quote]


Jane Komuna qe munden vetem te propozojnė "predllagat", dhe kurre te mos realizojne dicka. Ministrite e kanė gjithe kompetencen e zbatimit.

Kryetaret e ketyre komunave qe kaluan shume mandate nuk arrite te festojnė simbolikisht as 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit, e per cudi, nuk harrojnė pa shkuar ne manifestet e Krushevska republikes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Nov 23, 2008 7:34 pm

E vertete eshte kjo z.Feneri. Keto komuna qe ua 'dhuruan' shqiptareve jane shume te brishta, jane gati flluske sapuni, meqense s'kane kurrfare kompetencash te mirfillta, thjesht tere ekzekutivi u mbetet komunave te vjetra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zhitosheli
Fillestar/e
Fillestar/e
Zhitosheli

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 40
Vendi : wien
Registration date : 31/03/2013

MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   Sun Mar 31, 2013 1:33 pm

Nuke eshte e vertet se fshatrat e prilepit jan rafshuar me token ne vitin 2001,ne rethinen e Prilepit dhe Krusheves ka 10 fshatra te pastra me shqiptare .Ne pergjithsi meren me perpunimein e tokes ,gjendja e ketyre fshatrave deri ne vitin 2001 ishte e keqe por tash krejtesisht eshte e ndryshuar ,nje numer jan te punesuar ne administrate ne prilep dhe ne krushev ku deri vitin 2001 as qe mund te permendeshte nje gje e till , ishim te diskriminuar krejtesisht .Me hapjen e gjimnazit ne fshatin e Zhitoshes i u mundesua shum te rinjeve shqiptare te kti rethi qe te ndjekin studimet dhe shumica prej tyre u punesuan ne vendlindje ndersa nje numer i vogel mbeten ne shkup.Zeri shqiptare i pellagonis nuk ndieshte askund po thuaj ishim te haruar nga gjithe politikanet te cilet vinin na vizitonin vec per votimet , keshtu ndodhte cdo kater vite.Shqiptaret e pellagonis jan autokton ne kte vende dhe i ruajn doket e veta dhe kur si kan leshuar vatrat e tyre edhe pse sllavet kan ber shum tortura .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shpėrngulje e heshtur - ne Manastir, Prilep e Veles
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: