Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:12 pm

Mandritsa eshte nje nga fshatrat e fundme me shqiptar qe kane mbetur nen Bullgari. Me pare benin pjese ne Thraki, ku kish shume fshatra shqiptare. Sami Frasheri tek 'Shqiperia c'ka qene, c'eshte e c'do te behet' flet per njefare rripi territorial qe lidh Shqiperine me Stambollin. Me vone - thote Samiu - kete rryp toke e moren bullgaret. Ekzistenca e shqiptareve pergjate Thrakise dhe Maqedonise se Egjeut eshte nje fakt i ditur. Fan Noli a nuk ish nga fshati Qyteze i Trakes, ne afersi te Edrenese.

Edhe vete bullgaret e pranojne sot, se ne Mandritsa flitet toskerishtja. Sigurisht duhet te kete dhe ndonje fshat tjeter qe eshte me shqiptar ne Bullgari.Vendoshja e fshatit shqiptar ne Bullgari
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:14 pm

Ja sa eshte ruajtur shqipja ne kontekstin e numerimit:

Numbers in standard Albanian and Mandritsa Tosk[4]OneTwoThreeFourFiveSixSevenEightNineTenStandard AlbanianMandritsa Tosk
njėdytrekatėrpesėgjashtėshtatėtetėnėntėdhjetė
nig'utrikįtrėpésėg'įštėštįtėtétėnė'ntėzjétė


Gjuha letrare shqipe:
nje, dy, tre, kater, pese, gjashte, shtate, tete, nente, dhjete
Toskerishtja e Mandritshes:
ni, gu, tri, katre, pese, gashte, shtate, tete, nen't, zjete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:20 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:23 pm

Bullgaret ne wikipedia.org, genjejne se gjoja shqiptaret suliot qenkan vendosur ketu me ndihem te Perandorise Osmane. Kjo s'eshte e vertete meqense, shqiptaret e kane banuar kete fshat dhe keto vise shekuj me pare. Trakia ilire s'eshte zhdukur gjer ne shekullin e 19/20. Kurse, sot ka mbetur vecse nje ujdhese e pambytur nga deti asmimulues grekobullgar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:45 pm

Nėse ėshtė i saktė numri i banorėve , edhe disa dekada nuk besoj qė do ketė mė njerėz nė atė fshat, do jetė i zbrazėt pa njerėz.

Po tė kishim njė shtet tė vetėm dhe tė fuqishėm vendet e tilla do tė mbeteshin gjithnjė tė gjalla , duke investuar dhe duke ju dhėn kurajo njerėzve tė jetojnė dhe t'a ēojnė jetėn pėrpara.

Pėrgėzime vėlla pėr kėtė temė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Mergimtari nė Sat Nov 22, 2008 11:31 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:49 pm

Mergimtari shkruajti:
Nėse ėshtė i saktė numri i banorėve , edhe disa dekada nuk besoj qė do ketė mė njerėz nė atė fshatė , do jetė i zbrazėt pa njerėz.

Po tė kishim njė shtet tė vetėm dhe tė fuqishėm vendet e tilla do tė mbeteshin gjithnjė tė gjalla , duke investuar dhe duke ju dhėn kurajo njerėzve tė jetojnė dhe t'a ēojnė jetėn pėrpara.

Pėrgėzime vėlla pėr kėtė temė.

Ashtu eshte Mergimtari! Republikes se Shqiperise asgje nuk do ti kushtonte te pakten te organizonte nje shkolle shqipe ne kete katund. Qe te pakten te flitet akoma shqipja. Shqiperia pat bere mire qe i pat hapur nja dy shkolla ne dy koloni shqiptare ne Urkaine. Ajo te njejten gje do te duhej ta bente dhe me fshatrat shqiptare ne Bullgari. Po ta bente nje mase te tille me kohe, kueshedi sot ndoshta do te kishte me shume fshatra me shqiptar ne Bullgari.

Bullgaria sot organizon shkolla ne gjuhen bullgare ne Gore e Dragash, kurse shteti shqiptar vazhdon te kotet e te fleje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 9:51 pm

A ne anen tjeter Bullgaret e ster ster ster ster fryejne numrin e bullgareve ne Shqiperi. Merre me mend: cmenduria bullgare ka arritur deri n'at pike sa te thote se ne Shqiperi qenkeshin 120.000 bullgar. Kjo eshte skandaloze!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 10:34 pm

Normalisht qė do kishte por sė paku kėta "demokratėt" qe 2 dekada kanė pasur hapėsirė veprimi , me luftu pėr tė drejtat e shqiptarėve qė jetojnė jashtė Shqipėrisė Londineze.

Me sa lexova para 1 shekulli nė atė fshat ka pasur afro 3'500 banorė, ndėrsa sot janė afro 150-200 banorė.

Mandrica ka njė lartėsi mbidetare prej 50 deri nė 99 m , me njė sipėrfaqe prej 27,148 km².


Edituar pėr herė tė fundit nga Mergimtari nė Sat Nov 22, 2008 11:31 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 11:20 pm

Te falemnderit Mergimtari per informacionet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 11:43 pm

A mund te thuani ndonje vend ne bote qe nuk kane qene shqiptaret!?
I gjithe ballkani ka qene me popullesi ilire, ne mos me shume, Evropa e me gjere.

Ju falanderoj te dyve per kete te dhena kaq te medha, per Historine e popullit shqiptare, edhe nje here Ju faleminderit shume.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sat Nov 22, 2008 11:51 pm

Ja nje foto e fshatit Mandricė, mund ta vereni edhe vete, shtepite jane te njejta me ato qe kane sot disa fshtara ne Kosove.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sun Nov 23, 2008 12:26 am

Vrana ju falenderoj per foton qe solle ketu.

Sipas Eqrem Cabejt, toponimi thrako-shqiptar 'Mandritsh' rrjedh prej fjaleve shqipe: mana (frut i eger)+drize (ferre)=manaferre e barasvlefshme me Manadritsh'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sun Nov 23, 2008 12:29 amNjė shkrim nga TiranaObserver "Arbanasi, njė fjalė shqip
nė zemėr tė Bullgarisė
":
http://www.tiranaobserver.com.al/20070712/reportazh.htm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Sun Nov 23, 2008 12:33 am

Mergimtari ju falemnderit per kete informacion goxha te vlefshem. Do mundohem te sjell ndonje te dhene prej Eqrem Cabejt ne lidhje me vendbanimet shqiptare ne Bullgari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   Thu Nov 27, 2008 6:18 pm

Disa foto nga fshati Mandrica :
http://nashitesnimki.drundrun.org/mandrica2004/

http://www.panoramio.com/map/#lt=41.391363&ln=26.132784&z=4&k=2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MANDRITSA - FSHATI I FUNDIT ME SHQIPTAR NE BULLGARI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: