Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Familja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Familja   Sun Nov 09, 2008 11:26 am

Tė dashur dhe tė nderuar Forumista.
Dėshiroj qė sė bashku tė diskutojmė.brėnda mundėsive dhe diapazonit tė secilit,njė nga pikat kyēe,jetėsore, si element ndikues shoqėror dhe jetik siē ėshtė familja.
1-Ē'kuptim ka pėr secilin nga ju Familja?
2-Cili ėshtė roli i saj nė shoqėrin e sotme?
3-Sa i pėrkushtohet secili nga ju Familjes?
4-Sa dhe si jan tė informuar,edukuar,pėrkushtuar tė rinjtė e sotėm ndaj Familjes?
5-Sa janė mundėsitė e sotme tė Familjes nė edukimin e fėmijve,tė rinisė?
6-A mbrohet me ligj Familja e sotme,apo kufizohet nga ligji,duke prekur tė drejtat dhe duke dėmtuar detyrat e saj?
7-A ėshtė e denjė shoqėria e sotme pėr tė krijuar dhe mbajtur njė Familje tė shėndoshė nė kuptimin e plotė tė fjalės?

Pėr tė gjitha kėto ju ftoj nė diskutime pa cėnuar personalitetin e askujtė.

Dikutim tė kėndėshėm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sun Nov 09, 2008 12:02 pm

Te pergezoj per temen Ali..., eshte shume e rendesishme.

1. Familja eshte bazamenti i shoqerise. Njihen dy lloj familjesh, ajo monogamike dhe poligamike. Familja monogamike ndahet ne patriarkale dhe konjugale. Tek ne njihet familja monogamike patriarkale, qe perbehet nga burri gruaja dhe eventualisht femijet, ku burri ka pozite dominante ne familje.
2. Familja luan nje rol te rendesishem, ajo eshte trungu i shoqerise, socializimi i pare i femijes behet ne familje, pothuajse gjate gjithe jetes njeriu shoqerohet nga familja, ajo i meson individit per vlerat qe duhet ndjekur.
3. Mund te them se i perkushtohem familjes.
4. Ketu qendron nje defeket i vogel, tashme pas luftes nuk eshte duke iu kushtuar rendesi familjes sikurse para lufte, arsyet jane: duhet te hyme ne evrope, duam te jemi individualista, tashme ne Kosove po flitet shume per bashkjetesen, eshte nje dukuri e demshme qe mund te na kaploj, une mendoj.
5. Sot mundesite jane relativisht te mira, per te mos thene shume te mira, gjithsesi sot familja duhet ta marre barren kryesore per edukimin moral te femijeve, sepse po shohim se degjenerimi i tyre vetem se eshte duke u rritur.
6. Sa i perket kesaj pyetje, mendoj se nuk mbrohet me ligj, ligji i mbrojtjes ndaj familjes nuk zbatohet tek ne. Neni 37 i kushtetutes se Kosoves, pika 3, percakton se familja gezon mbrojtje te vecante, te rregulluar me ligj. Po shohim se nuk zbatohet ky ligj.
7. Do te kisha shpresuar te ishte e tille, por druaj se nese vazhdohet keshtu, fatkeqesisht, do t'i humbe vlera familjes.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gjura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1902
Age : 35
Vendi : Shqiperi
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sat Dec 20, 2008 1:03 am

Familja eshte e shenjte dhe e paprekshme.
Familja eshte njesia shoqerore pjestaret e se ciles kane prejardhje te njejte gjaku,nga lidhje martesore ose biresimi me te njejtin mbiemer.

Shume kush e ka familjen dhe shume pak e vlersojne.

Trungu i familjes ka nje domethenje e madhe, dhe kerkon sakrifice brezave per te trasheguar jo vetem emrat e te pareve te gjysherve, por rrenjet dhe vlerat e rendesishme pikerisht te familjes.
Une i perkushtohem familjes time dhe perpiqem ta ndertoj ne baza te shendosha ,pune,edukative,morale,shoqerore.

Familja eshte kryevepra e natyres- nje thenje e "George Santayana".
Une respektoj familjen time dhe e dua si syte e ballit.
Familja eshte boshti i shoqerise.

Familja eshte shkolla e detyrave.... themeluar mbi dashurine .ka thene Felix Holder.

Jam plotesisht me kete bindje dakort, kur krijohet familje duhet te mendosh se femijeve nje te neserme duhet ti formosh me nje edukate e nje moral te shendoshte qe te mos bien pre e sketerres degjeneruese te ēthurjes , e shume dukurive negative qe sot na rrethojne.
Perpiqem ti rri besnik familjes time dhe edukates qe me kane dhuruar prinderit e mij aq sa kane patur mundesi, une u jam mirnjohes.
Nje njeriu qe hy ne familjen time dhe i besoj, e konsideroj si pjestar i familjes.....
Familja eshte ligj dhe mbrohet edhe me jete.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arber01
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 34
Age : 36
Vendi : arberia
Registration date : 20/12/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sat Dec 20, 2008 3:30 pm

Dr Sahmi Zaglul

Profesor edukate thote

Se familja ke qene dhe eshte themeli kryesore per edukim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sat Dec 20, 2008 3:53 pm

Familja eshte nje institucion i pazevendesueshem, eshte qeliza baze e shoqerise., na jep force dhe na ndihmon ne kapercimin e veshtiresive te perditshme, qe dalin ne jete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sat Dec 20, 2008 3:56 pm

Lexojeni Engelsin Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arber01
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 34
Age : 36
Vendi : arberia
Registration date : 20/12/2008

MesazhTitulli: Re: Familja   Sat Dec 20, 2008 3:58 pm

Nė bazė tė specialistėve familja ėshtė njė grup i vogėl njerėzish tė cilėt mė njėri tjetrin kanė lidhje gjaku apo bashkėshortore. Ato jetojnė sė bashku nė njė familje dhe kanė kulturė dhe eksperienca tė pėrbashkėta. Gjithashtu ato kanė qėllime dhe dėshira tė ngjashme dhe jetojnė sė bashku me dashamirėsi tė veēantė me njėri tjetrin. Familja si bėrthama e shoqėrisė nė jetėn shoqėrore ka njė ndikim tė thellė dhe ndikues. Nė tė vėrtetė mund tė thuhet se familja ėshtė bėrthama e shoqėrisė, krijuese e civilizimeve, transmetuese e trashėgimisė dhe talentet e shoqėrisė kanė lidhje tė veēantė me familjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Familja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Familja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Sociologji-
Kėrce tek: