Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ezmerka me topuz

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:20 pm

E putha me shpirt e zemėr,

Ajo iu pėrgjigj puthjes sime,

mbi buzėt e saj shkruaja emėr,

Lulemolla hidhte urime!Filluan kumbonin kambanat,

Bistrica dridhte bishtin e bukur,

“Sonatėn e Dashurisė” filluan Zanat,

Merimangėzezat ishin zhdukur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:21 pm

Puthja zgjati, zgjati gjatė,

kėshtu ngjet, kur jepet me shpirt,

Nata humbi kuptimin Natė,

Syri nxjerr Ditėn nėn qerpik!Edhe pėrrallave s’kishte ndodhur,

ajo e fanit tek ne tė dy,

Ēifteve tashmė tė lodhur,

Zilia u harbonte nė sy!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:21 pm

Dhe ata qė Topuzin deshėn,

Lotėt gremisėn nga sytė,

pėr njė ēast tė vetėm heshtėn,

Topuzi s’pėlqeka lėshim tė dytė!Buzės serbes u ul Dielli,

ndriēoi puthėrimin me stil,

fryn flladi i shkruar nga Deti,

Bistrica shampanjė pin!

Nga syri i saj shkėputet njė lot,

mbi faqen time rrokulliset,

prodhimi i ndjenjės sė ngrohtė,

nė rrugė tė pafundme po niset!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

Papritmas, Ezmerka syve tė mi,

stolisur me vello tė bardhė,

nė gishtin e hollė ndrit njė flori,

Diamantėt gjoksit ujėvarė!Lule e Mollės nisi kėngėn,

Argjirua del nga skulptura,

Vjosa vėrshėlleu ujėėmbėl

pa shikim nga partitura!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

Iu luta vajzės fine:

“Topuzin, jo gėrshetė!”

Topuzin- Topuz ta linte,

Topuzi – fjalėkryq pėr jetė!”Dhe princesha m’u betua

”Pėr atė qiell e pėr atė tokė,

Topuzlidhuri me mua,

Fjalėkryqi s’zbėrthehet dot!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:22 pm

E putha, nuk di sa herė,

sa puthjeve po u vinte “fundi”

Ezmerka u shkėput si Eoli – erė,

nė shkėputje sėrish mė puthi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:23 pm

II. …Dhe ditėt po binin si petalet e njė luledeleje.

Tė dashuruarit kėputnin njėra pas tjetrės kėto ditė si petalet e luledeles.

Herė dilnin me fat, herė pa fat. Pastaj vraponin nė livadhe ku rritej tėrfili…

Kėrkonin tė gjenin njė tėrfil me katėr fletė. Kėrkonin dhe kėrkonin duke u zhytur nė “odisenė” e kėrkimit. U lodhėm sė kėrkuari edhe unė me Ezmerkėn atė tėrfil me katėr fletė, por… S’ishte e thėnė tė gjendej ai tėrfil i magjikshėm i fshehur diku nė kraharorin e madh tė livadhit… Mėrzitia na pushtoi tė dyve. S’ishte e thėnė… Ah, sikur ta gjejnė ata qė kanė fat: Gjenerata e tė dashuruarve!… Erdhi ēasti i ndarjes sė madhe…. Erdhi ēasti i drithėrimit dhe i pėrfytyrimit… Rrugėt tani ndaheshin. Lotėt bėnin punėn e tyre me ritin jo tė zakontė: Njė nisje… Sy tė pėrhumbur nė dritare autobuzi, njė lule Mollė nė dorė, rrugė dhe Vjosa…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:23 pm

1. FAT: LULEDELELuledelen mbaj nė dorė,

Petalet i kėput varg,

Ezmerka mė shoqėron,

Ėndrra do na ēelė fat!Ēudi, sa kėput petale,

pėr ēudi sa petale hedh,

shemben tek ne male,

Fati nga sythat s’ēel!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:24 pm

Prej puthjes vajza

u bė mė e bukur,…

Vajzat bukurohen

pas puthjes sė parė,

shoh shqetėsimin

syve tė lumtur,

tek pyesin veten:

“Do tė kemi fat?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:27 pm

Petalet e Luledeles bien,

veē frazė ogurzezė shkruajnė,

Dėshirat me mosfatin zihen,

Fatin e kėrkuar shuajnė…“E, ēfarė po ndodh kėshtu,

asnjeri nga ne s’mund ta dijė,

s’mė kishte ndodhur kurrė,

Vendimi lulor te pritja e ngrirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:29 pm

I thashė vajzės: “Provo fatin!”
I lexova mendimin nė sy thellė,
donte ta fitonte ēastin,
Luledelen nė dorė merr…

Kėpuste petalet, vėshtronte mua,
Petalja shoqėruese me njė thėnie:
“S’mund ta kuptosh sa tė dua!…”
(Margaritar, mbetur nė mendje.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:30 pm

Binin nė tokė petalet binin,
petalet e ngjyrta pa jetė,
“Po-tė” dhe “Jo-tė” nė ikje linin,
ngjyrė tė bardhė, ngjyrė tė zezė!

Dhe ja po vinte nė fund kėputja,
Fati si nė rreth rrotullohej.
Petalja e fundit tha nga shkėputja:
“S’ėshtė e thėnė tė lumturohesh!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:33 pm

Syve tė “Topuzit”u shkėputėn lot,

atė qė s’tha petalja e “njerkės”,

e katėrta e tėrfilit e thotė!…

“Mos u bėj merak, fat’i Ezmerkės,…Java fillon me tė hėnė,

Fati s’do tė ketė vetėm njerkė,

Fati do tė bėhet shpejt me nėnė!”

I fshiva syve lotėt e nxehtė,…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:33 pm

I pėrkėdhela ėmbėl faqet e kuqa,

hodha pėruljen lart nė qiell;

mė tha diēka Zoti dhe e putha…

Mbi fytyrė i ndriti njė diell.Ia mora dorėn e saj tė ftohtė

ia shtrėngova me guxim,

ia ngroha nė kraharorin e ngrohtė,

ku zemra mė rrihte me vėrtik…

(Luledelet mbetėn nė hutim,…)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:34 pm

Petalet kishin humbur duar,

Shfanitje fatkeqėsh me nxitim,

lotuar koha nė javė e nė muaj…

Si na ndodhi ne, s’ka kurim!Eh, lutuni pėr tė dashuruarit!

Dashuria pushtuese jo e njė bote,

ka pėr tė uruarit dhe botė tė dytė ….

Dhe Topuzi i kėnaqur mė tha:

“Me ty s’mė pėlqen tė rri Topuz…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:34 pm

Sa hap, mbyll sytė njė tė tundur dha ,

flokėt e gėshtenjtė m’i solli nė buzė,

u fanitėn notat e ėmbla sakaq,

derdhėn shtatin nė partiturė…

Gėrsheta e artė, e bija e Topuzit,

me thurje shtatė ditėt e javės,

Bukuri zane, trimėritė e Mujit,

hedhur supderdhurit gjithė barrėn.

Me zėrin e ėmbėl shtatė nota,

me fjalėn profetike tė gėrshetės

kapėrceva, oh, nėntė kodra

dhe u gjenda te “Livadhi i Fletės.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

Livadhi i Fletės sė Tėrfilit,

kishte kraharor tė gjerė, tė gjerė,

tė gjeje fletėn, sikur kėrkoje Yllin,

nė njė qiell shtrirė enigmė e tėrė…Ajo pėrsėri nė sy mė pa…

“Eh, tė katėrtėn nė Labirint,

sikur besim nuk kam,

megjithatė, do marr guxim!…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

2. NĖ KĖRKIM TĖ TĖRFILIT ME KATĖR FLETĖDikur, mė kish thėnė Profeti Thoma:

“Njė djalė trim desh njė vajzė si zanė,

nė shtėpi e kėrkoi, por babai s’ia dha,

pa i sjellė njė tėrfil me katėr fletė tė mėdha!

Dhe vajza e donte sa mė s’ka…

I tha trimit qė e dėshironte:

“Ik gjeje tėrfilin qė do im baba!”

Nė ēdo mbushje hėne ta lajmėronte…

I hipi kalit trimi i dashuruar,

dhe pyeti pėr “Livadhin e Tėrfilit”.

Kaluan javė, muaj kaluan,

nė ēdo mbushje hėne - erė e prillit…

Zemėrngrirė priste vajza,

ēdo mbushje hėne, nisje hėne,

Lulet ēelnin, binin, nisje nga e para…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:35 pm

Njė zemėr e dinte, njė zemėr nėne…

Babai kundronte e kundronte

nga dritarezat frėngji,

po ta gjente tėrfilin qė dėshironte,

le tė bėhej ēupa, nuse e atij…

………………………………………………….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

Ėndrra s’i hap lehtė kanatat,

Ėndrra mund tė bėjė tokėn pronė,

Tėrfilin me katėr tė artat,

gjer nė zbardhje s’e gjen dot…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

E gjeti Trimi “Livadhin e Tėrfilit”

me endje tė dashurėn kėrkoi,

ndiente tek i thoshte zėri i bilbilit:

“Kėrkimi kot, s’do tė shkojė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:36 pm

E ndiente pranė syrin e vajzės,

ia ndiente zėrin tek i thosh:

“Hidhe hovshėm zemrėn e vajzės,

nuk dua tė thuash : “S’e gjej dot…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:37 pm

Veē tij nė Livadh kėrkonin

me dhjetra dhe qindra tė tjerė,

edhe tė lodhur disa vijonin,…

“Tė kėputurit” flinin mbi tri fletė!

Mes Livadhit kishin ngritur

tė madhen, tė bukurėn skulpturė,

tek mbyste dashurinė e mitur,

me duart qė s’gjetėn tėrfilin kurrė!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:37 pm

“Mė ndihmo,

o Zot i madh nė qiell,

tėrfilin me katėr fletė ta gjej,

jepmu dhe mė dritė syve,

nė daē, pėr atė qė mezi pret…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 EmptyWed Nov 05, 2008 11:38 pm

Dhe Zoti lutjen e dėgjoi,

Tėrfilin me katėr fletė

nė “Livadhin e Tėrfilit” e dėrgoi.

“Kėrko, kėrko se ke pėr ta gjetė!”

Njė natė iu shfaq Hėna e plotė,

Fytyrėn e Hėnės vajza lexoi:

“E dashur, vuajtja s’do tė jetė e kotė,

Tėrfilin katėrfletėsh Zoti ta dėrgoi…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ezmerka me topuz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: