Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ezmerka me topuz

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:57 pm

E kush s’e provoi ndarjen

e s’u bė kėshtu i trishtuar,

Ndjenja s’e duron dot tharjen…

Eh, o ndjenjė e pėrvėluar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:58 pm

Njė bori fodullshėm bie,

lajmėron marrėzisht nisjen,…

Ēfarė bėn kėshtu, o hije?

Zemėr, a mund tė durosh ngrirjen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:58 pm

M’u hodh papritur nė krahė

dhe unė e ngrita nė duar,…

Mė ranė malet e lartė

mbi zemrėn e robėruar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:58 pm

***

I jepja tė fudmen puthje,

shtrėngimfundin ia dhashė,…

Po mė ikte njė goxha “lule”,

valėkthyer zbatica pas!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:59 pm

Dhe nė atė ėast fatlum,

zbulova ė’kisha nė mendje,

E ndjeva veten burrė,

ndaj u shpreha me endje:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyWed Nov 05, 2008 11:59 pm

“Mos u bėj kaq nazike,

moj Ezmerka me Topuz,

Vjosa nuk ėshtė aq nevrike,

Dashuritė nuk i mbyt kurrė!…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:00 am

Kaq nxitje donte Ezmerka
iu ngjall relievi gjelbėrisht,
m’u hodh nė qafė dhe
“Mirupafshim” ma la puthėrisht…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:01 am

Hėna ndjeva qė ishte zalisur,

Dielli kish mbetur i hutuar,

Dita nuse buzėkuqosur e stolisur

mė zgjati kostum dhėndėror mua…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:01 am

E ndjeva veten tė “plakur”,

teksa dhashė tė fundin provim,

tani do ta gjeja vetė shtegun,

fytyra m’u mbush me hidhėrim.

Mendjen diku larg e kisha,

mėngjesi ma kishte pushtuar,

gjysmėpėllumbin prisja

ndalje vėrtiku tė padėshiruar!

Mbylla sytė mos kisha fat,

shpirti mė ra paqėsisht nė lutje,

s’di se ē’mė ndodhi nė ēast,

era e fortė mė mori tutje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:02 am

M’u duk se lart fluturova,

lart shumė lart, s’e pėrfytyroj,

ta dija aq, s’do tė doja

dhe papritur nė Ujė tė Ftohtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:02 am

“Kishte ndodhur vėrtet ēudia, -

Vogėlushi po mė thotė. -

Jo, jo s’mund ta lija,

nuk mund ta lija dot”…

S’mund, s’mund ta besoja,

tė tillėn, tė madhen “alibi”,

Veten s’doja ta helmoja….

Eh, Ezmerkė, ē’mė bėre ti?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:02 am

Dhe vetė Vjosa m’u afrua,

tek mė pa ashtu tė ngrirė,

Flokėt supit kish lėshuar,

rreze dielli i rrezonin sytė…

Mė hodhi dorėn nė qafė,

mė shtrėngoi si mik fort,

mė erdhi Vjosa me dallgė,

me mua duket sikur lot….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:03 am

“ Mes urės ishte Ezmerka,

Ura u rrėzua, ra mbi mua…”.

“O bobo, - tha e shkreta,-

vetėm njė mbi jetėn dua!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:03 am

Dhe i fola thua aq rreptė:

“Hidhu shpejt nė trupin tim,

lėshoje topuzin gėrshetė,

nėse do tė doje shpėtim!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:03 am

E dėgjova tek pėrmendi,

emrin tėnd, poet, kur u hodh,

dorėn e djathtė vuri te shkėmbi,

tė majtėn ajrit mbante kot…

Befas mbi kurmin tim,

si furtunė ajo u lėshua,

Vala ime me guximi tha:

“ Shpejt, Ezmerkė me mua!”

* * *
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:05 am

Topuzi e bėri ēudinė,

s’ishte parė deri mė sot,

dritėzoi shpejt magjinė

dhe filloi tė bėjė not!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:05 am

Pashė njė gjysmėpėllumb

tek doli nga gjoksi i saj,

rrahu krahėt mbi shkumė

dhe fluturoi qiellit lart…

Pėrmblodha forcat e mia,

me krahun e dallgės sė shpejt’.

Thashė: “Nuk mbytet dashuria..."

Dhe Esmerka, hop nė breg!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:05 am

Kėtu Vjosa pėr pak heshti,

pastaj e menduar tha:

“Lulja e mollės s’rreshti,

forcė tė ēudimtė i dha!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:05 am

Nderimi mbuloi buzėn,

derdhja urimin nektar,

Vjosa e bukur u nis,

u fut shtratit tė saj…

S’mund tė mendoja unė,

njė lumė tė mė puthė.

Zjarrmi ndieja nė buzė,

Shpirti mė digjte prush!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:06 am

Vėrtik Vjosa nė shtrat,

shtrati u mbush me ujė,…

luan dallga me motrėn dallgė,

lozin e nxjerrin shkumė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:06 am

Ndjeva krahėt tek fluturuan,

fluturimthi te fijet e arta,

Tridhjetė male, oh, kaptuan,

nė kohėn tre dekada…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:06 am

***

E ē’mund tė ishte?

Veē ėndėrr…

E ē’mund tė ishte gėrshetė e zezė?

E ē’mund tė duronte njė zemėr

tek dashuriikurėn pret?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:07 am

Si ndodh kėshtu me tė rinjtė?

A mund tė ndėrrohet dashuria?

Pyesni t’ju pėrgjigjen sytė,

pyesni nė daēi buzėt e mia!

Ka re dhe dallgė jeta,

ka buzėqeshje tė ėmbėl

dhe tė shtirė,

ka zbritje, tė pėrpjeta,

qė e mundon ēdo dėshirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:07 am

Ikėn dimrat, ikėn vjeshtat,

Topuzi mbeti prapė Topuz,

u zbardh sa s’ka mė Esmerka,

Topuzi prapė: Fjalėkryq!

Diku tani ka ulur qerpikėt

dhe me “retrospektivėn” “qesh”,

i fanitet lodra e tejpikės,

me pėlqesė nė vite bredh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 EmptyThu Nov 06, 2008 12:07 am

PASTHĖNIA POETIKEMė thanė se njė ditė Esmerkėn me Topuz e kishin pyetur: “ E njeh Poetin?” Ajo kishte ulur sytė e saj tė bukur dhe i ishte pėrgjigjur pyetjes me njė “Jo!” tė prerė. Kishte tė drejtė tė pėrgjigjej nė atė mėnyrė. E ripyetėn pėrsėri: “Pse Topuzin nuk e lėshon nė gėrshetė?” Ajo lėshoi njė lot, pastaj njė tjetėr, pastaj prapė njė tjetėr. Tre lotėt formuan mrekullisht njė tredekadėshe.“ E kam porosi tė madhe. Ai e donte Topuzin topuz gjithė jetėn. Dhe Topuzi tė “zbėrthehej” kėrkonte ēelėsin e vetė tė kodimit… Ai ēelės ėshtė vetėm nė dorė tė……,” - dhe u ngashėrye. Ajo ecėn pėrsėri me krenarinė e parė dhe nuk i shqitet. Nė dorė mban duke pėrkėdhelur njė gjysmėpėllumb, i cili s’arriti tė bėhej pėllumb, por rėndėsi ka se pėllumbi di tė fluturojė dhe tė gjejė gjysmėpėllumbin tjetėr, binjakun e tij, e mban nė gjoks Poeti… U shkrua kjo poemė lirike, duke kaluar nė njė “kalvar” tė madh nė disa etapa. Preludin e “fluturimit “ tė saj e nisi nė Delvinėn e bukur dhe shpirtgjerė me njerėzit e saj tė shpirtė, tė cilėt prodhojnė urtėsinė dhe u ndrit “syri”; pastaj vijoi nė Gjirokastrėn e ndjenjave tė ēuditshme, pastaj nė trevėn veriore tė Shqipėrisė, nė qytetin magjik tė Bajram Currit, ku u harmonizua me ndjesi tė papara tė largėsisė dhe epilogoi nė Athinėn e mbėrthesės se ndjenjės sė hijshme, ku aftėsia talentore lindi krijesa tė mėdha poetike, ku vajzat zana rrezatonin dashuri plot kolor dhe “montimet” poetike e kishin rrjedhėn tek ngacmimet origjinale. Njė vath me rrathė tė shndritshėm e tė distancuar njėri nga tjetri, njė unazė ku ishte thurur njė dashuri e pamort, njė byzylyk, i cili rrezatonte shpirtin e ndjenjės pėr pritjen e malėzuar, njė, njė magji… Por kjo poemė e ka rrjedhėn burimore me magjizmin e asaj periudhe, e cila fanitet gjithmonė e ndritshme, dhe kur ndonjė ēast fanitet harresa, ngacmimi i ēapkėllėqeve tė adoleshencės” e ēon kjo “lajthitje” tė vogėl pėrsėri nė kujtesė! Merimanga e bardhė po varet mbi poemėn lirike…. Merimangat e bardha sjellin fat: “Paē fat, o topuz i besės sė madhe!”Autori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ezmerka me topuz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: