Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ezmerka me topuz

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:06 pm

Dua tė shpėrndaj kėnaqėsi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:07 pm

KRISTAQ F. SHABANI2.

EZMERKA

ME

TOPUZ

Poemė lirikeKristaq F. Shabani

“Ezmerka me topuz”

poemė lirikeIdeoi dhe realizoi

kopertinėn: Andrea Tane

Copyright © 2008 Kristaq F. Shabani

***

Njėherazi kjo poemė lirike ėshtė dhe njė histori e bukur.

Nga kujtesa nuk shuhen mbresat e princėzuara. Kujtesa njerėzore ėshtė si njė kujtesė magjike, e cila mban nė mėnyrė gjerėsore e gjallėsore pjesėza, fragmente tė spikatura jetėsore. Vepron dhe procesi i pashmangshėm i kujtesės. Por ne, teknikumasit e Delvinės, mbajmė tė gjalla si “ afreske” atė jetė me nuanca tė shndritshme, tė magjikshme tė formimit tonė pėr tė vijuar njė jetė plot temperament ylberor…

Ishim tė rinj dhe tė reja energjike qė vinim nga rrethet e ndryshme tė Jugut tė Shqipėrisė, po edhe mė nė thellėsi tė vendit. Teknikumi ynė, falė dhe aftėsive tė pedagogėve tanė, qė ishin specializuar jashtė shtetit, dhe falė gjithashtu pasionit edhe pėrkushtimit tė nxėnėsve tė tij, bėri emėr tė madh nė arsimin shqiptar, duke tėrhequr vėmendjen e pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė shtetit tė asaj kohe si dhe vėmendjen e medias. Nxėnėsve, qė u jepej e drejta pėr tė vazhduar kėtė shkollė, futeshin me shumė pasion nė procesin e “komplikuar” eksperimentues: teori – praktikė, duke sjellė komponente dhe elementė tė pėrvojės bashkėkohore.

Teknikumasi prekte ēdo gjė me mendjen dhe dorėn e tij, eksperimentonte duke bėrė shėrbime agroteknike me njė pasqyrim tė saktė shkencor dhe pėrfundime; studionte nė parcelat eksperimentale, bėnte shėrbime agroteknike, frutikulturore dhe operonte me pėrgjegjėsi, duke u vlerėsuar pėr pėrgatitjet e tij nė tė gjitha fazat pėrgatitore apo etapat e pėrgatitjes. Marrja pjesė direkt nė organizimin total tė proceseve; njohja e elementeve tė organizimit dhe tė administrimit dhe kompleksitetit kulturor nė tė gjithė fushat specializuese, vendosja nė pozitė eksperimentuese si dhe ndjekja e rendimentit prodhues, duke realizuar tė gjitha kushtet agroteknike, bėri qė Teknikumi i Delvinės tė shquhet nė rang Republike, ku tė fokusohen dhe tė organizohen njė sėrė veprimtarish parėsore, qė jepnin “leksion” nė mbarė vendin.

Unė, si teknikumas, nuk doja tė zgjerohesha shumė nė kėtė aspekt profilizues, por doja tė rrokja njė fakt domethėnės: Shpėrthimin e talenteve edhe nė fushėn e Letėrsisė nga kjo shkollė.

Ekzistenca e njė rrethi letrar dinjitoz si dhe tė nxėnėsve me mjaft talent, bėnte qė tė pasqyrohej energjikisht jeta plot temperament e kėsaj shkolle. Konkurset letrare, kontaktimi maksimal me literaturėn artistike, letrare, njohja me poetėt botėrorė dhe shqiptarė, konkurrimi i ansambleve tė klasave, qė ishin bėrthama e ansamblit me emėr tė Teknikumit, interpretimi nė grupet e teatrit, pjesėmarrja nė takimet e organizuara nė Sarandė apo konkurrimet nė rang Republike, kthimi me “trofe” janė disa nga pikat nevralgjike tė kėsaj shkolle pėrveē tė tjerash.

Tė gjithė nxėnėsit, qė kanė pėrfunduar studimet nė kėtė shkollė, kanė nostalgji pėr ato vite tė brishta, pėr atė shoqėri tė sinqertė e tė bukur formuese, qė luajti rol tė padiskutueshėm nė ardhmėrinė e tyre, mbasi ndikoi totalisht nė formimin plotor si dhe nė kultivimin e cilėsive dhe virtyteve tė njeriut qė i kėrkohej stadit.

Shtysė pėr tė “nxjerrė” nga Arkivi edhe pėr ndonjė lexues nostalgjik, mė bėri tė nxjerr veprėn qė unė them se e kam shkruar me ndjenjė, patos dhe me temperament lirik, poemėn lirike “ Ezmerka me topuz”.

“Ezmerka me topuz” ėshtė njė poemė e sfondit lirik, e cila nuk ėshtė njė substancė pėrjetimi me “protagonist” poetin, por njė materializim dhe vendosje nė njė dekor letrar i njė ndjesie tė sinqertė tė adoleshencės, e cila prodhon shikime, puthje tė para sinqerore, “marrėzon” zemra pa pėrvojė, i pėlqejnė lulesat e saposhpėrthyera, vrapon nė ėndrra parajsore, futet nė dialogime tė brendshme romantike, duke prekur hapėsira tė mėdha sa qiejt herė tė kaltėr dhe tė qelqtė, herė tė ngarkuara me re plot pupla qė pikturojnė ėndrra dhe vetė qiejt apo “konturojnė” ėndrra, ku “dashuritė e sinqerta adoleshente” ndiejnė lėvizjet “shah-mat” tė kohės “fanatike” dhe tė kornizimit tabu…

E kush ėshtė ai qė nuk e do lirizmin, romantizmin? Kjo pyetje gjithmonė na ka munduar nė materializimin e saj. Teknikumi i Delvinės me programin e tij tė spikatur linte hapėsirė tė “akteve shikimore”, kėtij kontaktimi pa ligjėsi botėrore, qė nuk spekulonte, por aty, mes natyrės dhe bimėsisė prezente me lulesa tė shpėrthyera dhe bimė ēuditbėrėse, thurte ėndrra “Merimangė e bardhė” me njė rrjetė tė dukshme dhe tė sinqertė. Pra, ambienti, mjedisi, jepte “kontribut” ndjenje me ndjenjė ēiltėrore, qė buronte nga dy zemra tė vendosura “bukur” nė kraharorin njerėzor, qė frymėnxirrte e frymėmerrte vetėm oksigjen!

Duke e vendosur dhe shtratėzuar ndodhinė midis dy protagonistėve, shpalosen vlera, ndjenja tė ēiltra, demonstrohen dhe fokusohen sakrificat pėr lidhuri jetėsh me konceptime tė reja, pėrdorim tė figuracionit, simboleve, metaforave, sidomos dhe i shndėrrimeve, kapėrcen nga njė bregore e bukur shpirti tek njė tjetėr, nga njė “sipėrfaqe e cekėt” nė njė notim nė sipėrfaqe me ujėra tė ėmbla, por edhe tė “kripura”. Bota e adoleshencės dhe ata qė e kanė kaluar kėtė fazė tė natyrshme delikate ndjenjėsore do tė entuziazmohen nga kjo servirje poetike me ngjyra psikologjiko- pedagogjike, siē e ka motivuar poemėn njė miku im poet, Novruz XH. Shehu, shoku dhe miku im i shkollės.

Duke u shfaqur sipas vlerėsimit tė kritikės me njė “korpus” tė madh veprash (prozė e poezi, publicistikė) me njė varg siē ėshtė konsideruar “filozofik” ngarkuar me figuracion, kisha dėshirė tė shfaqem edhe nė sfondin lirik, pra tė shpalos vlerat e njė poezie tė rimuar me simbolikė dhe “figuracion” tė ndezur…

Nė qendėr tė poemės, si theksova mė lart, kam vendosur veten me qėllim qė tė shmang ēdo pėrngjasje, por ēdo teknikumas dhe teknikumase nė kėtė “sipėrfaqe tė luluar poetike” do tė gjejė vetveten, do tė kthehet nė njė retrospektivė tė bukur, tė kėndshme dhe do tė pėrjetojė momente dhe mundėsi lirike, tė cilat jam munduar t’i jap me art…

Mė kanė pėlqyer gjithmonė kėto kthime “prapa”. Kjo mėnyrė tė shkruari pėr njė lidhėsi tė lirė gjinie s’tė ndahet dhe tė trondit me ngarkesa tė tilla pėrjetimi tė fuqishme emocionale. Kėtė e pėrjetojnė fuqimisht projektuesit dhe fantazistėt. Doja dhe kėrkoja qė kjo poemė lirike, krahas funksionit tė saj, tė jetė dhe njė histori e bukur.Autori

Gjirokastėr, 10.10.2001
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:08 pm

Ēelėsi i rrėfenjės poetikeNa ishte njė herė njė Ezmerkė e vogėl, por shumė e bukur…. Ezmerkės iu sulėn pėr t’i kėrkuar dorėn shumė “kavalierė” tė moshave tė ndryshme. Kishte ndodhur si nė “koncertalet” e jetės mondane, ku kavalierėt shpejtojnė tė dufojnė dhe tė ēlirohen. Ėndrrat e “kavalierėve” shpėrthyen ose u venitėn atje nė “kurorėn” e ėndrrave. Ajo s’u dha kurrė pėrgjigje, veē flokėt e saj tė artė i mblodhi nė njė Topuz shumė tė ēuditshėm.

Topuzi rrinte ėmbėl nė kokėn e saj dhe priste sinjalin e madh tė lėshimit nė gėrshetė! Duhej qė ndjeshmėria tė ngrihej nė atė shkallė sa topuzi natyrshėm tė risillte nė jetė gėrshetėn… E kush nuk vuante nga moshatarėt e saj pėr ta bėrė tė vetin topuzin?…E shihnin nė ėndrra tė mahnitshme, por, papritmas, zgjoheshin dhe e ndienin veten tė vetmuar, duke ruajtur imazhin e ėndrrave.

Dikush kishte qejf tė shkėmbente vetėm dy fjalė dhe kaq t’i sillte kėnaqėsinė…Dikush… Dikush… Dikush. Unė i fala njė varg qė i pėrgjasonte lules sė mollės dhe habia ndodhi: Topuzi magjik filloi tė shndėrrohej nė gėrshetė…Kur realizova magjinė i thashė Ezmerkės:

“Do tė doja qė topuzi tė mbetet topuz…”.

Dhe i tillė mbeti!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:08 pm

1. SI S’E THASHĖ NJĖ “TĖ DUA” KURRĖZeshkanet “bluajtėse” diamantesh,

Pse tė mos i “frik”, pse tė mos i ngas?

Dikur mė ndezi njė nazemadhe,

nė mėdyshje: Qendėrzė po hark?Tė thoshja se s’njihja dashurinė,

do tė ishte thjesht hipokrizi,

“Erotikė” tė ndritur kisha “pėrpirė”,

tė parėn e pėrjetova qė fėmi!…Tė ēel ēiltėr portėzėn time:

Ezmerka e ėeli vetė kanatėn.

Turratumbas nė dritaren fine,

Njohja s’e kish mbushur javėn!Vjeshtėfruta mė solli njė bluzė,

tė dhuruar nga Tata, larg,

“Ēupka”: Ėndėrrzė nė gjumė…

Bluzėngjyrta u bazua nė Janar.Eh, bluza e Lidhėsisė,

ngjyrė kafe, … sinqeritet,…

Mbi zemėr: Ura e ndjesisė, …

Kurmi tjetėr porsi det.Njė buzėqeshje qė mė nget,

veē Dielli di tė dėrgojė,

Bluza e saj tek unė vjen,

Gjokset kėrkon tė ndėrrojė…Si dy motėrza ngjajnė,

mė pėlqen kėmbimi ca ditė,

Ngrohtėsinė mėdysh ndaj,

“Anijet” objekt: Ngushticė!Mė fanitet poshtė bluzės,

Gufimi i shpirtit rinor,

“Ej, - i thoshja buzės, -

mbaj qetazi “lopatat”, fort…”Dhe kur dilnim nga konvikti,

a kur cicėronim nė mėsim,

lozte lojėn e vet instikti,

Bluzat binin nė pėrqafim!Kur ekskursonim Sarandės,

kur jepnim Delvinės koncert,

vraponte Ajo nė Qytetēudinė,

e ndieja veten nė Lezet…E pranishme Ajo brenda meje,

Pa dyshim dhe Unė brenda saj,

“Bleta” qėndiste nė koshere,

Vera e Pajės quhej : “Mjaltė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:09 pm

U rrėzuan ditėt tėrė magji,

Prilli i mėnjanoi bluzat,

Imja erdhi tek unė sėrish,

e saj shpejt ndėrroi “ngjyrat”…*

Mė erdhi, pa dyshim, keq

pėr ėndrrėn e pazgjuar,

dhe haptas ēukita si zog:

“A lihem si ishulli vetmuar,

Hėna nga Ylli a divorcohet dot?…”Syri nojmė drite guxoi ,

Puthje beftas faqas dha,

e gėzuar nė deje vrapoi,

zjarr puthės nė shpirt mė la!Dhe mallkova veten me fund,

nė ē’planet jetova deri mė sot,…

Si njė “Oaz” ta lė, a mund,

e sy tė fryrė plot me lot?!…Qortova qerpik e sy,

qortova zemėr e buzė,

s’e kuptoja veten, ē’njeri,

si s’thashė fjalė zemre kurrė!…E kam pasur “dredhje” nė jetė,

“Tė dua!” e prisja anės “tjetėr”,

Krenaria s’e paska tė lehtė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:09 pm

tė bjerė podiumit tė vjetėr…2. EKLIPSI I LULES SĖ MOLLĖSTė pres te “Vendi i Puthjes”…

Nuk mė tund ora kėtej…

Eh, o “Livadhi i Nuses”

pritjen jo, s’ta urrej!Ora i rrėzoi njėsitė,

shfaq shenja padurimi.

Nusja, ja, vė stolitė,

teksa lidh syrin Ylli!Sa mė pa, flutur tek unė,

hapa krahėt nė pritje,

Shikimet nė ndjekje u vunė,

u kthyen nė pikėēuditėse!Pėrrallėza hapej para syve,

stolitė dėftonin ngjyrat,

na kapi doēkat tė dyve,

Manitja zilepsi fytyrat.Nata u xhelozua sakaq,

Dita nėnqeshte e kėnaqur,

Hėna me tė voglat e saj,

kapėrcente lehtas harkun.Dhe s’pyetėm pėr vibrimet,

kundrimlarmet nėn qerpik,

fantazonim pėrqafimet,

Nata, qortesė tėrė nevrik!Tė lidhur dorė pėr dore

ngjasonim: Fluturbardha,

tek uleshim mbi lule molle,

Qafės gazmohej “rruaza”!Prisnim, oh, orėn tė vinte,

orėn me tre akrepė tė bukur,

Flutura e mashkullt tė linte,

Puthjen tek e bukura flutur!Lutje e tė lutur lules,

tė bardhės lule tė Mollės,

nė petalet e ēelta tė sillte,

Puthjeshenjtėn e shkollės…Dhe Lulja e Mollės u stopua

pėr fluturzėn me emėr lule…

“Tė mė mbetet merak mua?!…

Qortimi: “Pse s’u sule?”Nė shkrepje lulja bėri eklips,

Dielli shtangu i hutuar,

Njė frazė tha me vėrtik:

“…Hėna nė eklips me mua!”Tundi kokėn tullace ēuditur,

ripyeti: “Kush je tė tė njoh?”

Dukej, ishte i tronditur,

tek pa thjesht njė lule mollė!…“Eh, more Diell, mendjen tėnde

me ėrrėsim do ta mbush,

Lulebardhėn shihje me endje

me syngrohtėt si prush…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:10 pm

S’jam thjesht lule si tė tjerat,

jam lule, prodhoj dashurinė,

Pa mua s’bėhen pranverat,

s’mė duhet shumė tė tė bind!Sa hap e mbyll sytė, errėsimi,

gjithė mjedisin pushtoi:

“Kėtu flutura tė qeta rrini…”

Dhe lart, lart Lulja fluturoi!Rreth nesh veē errėsirė,

midis nesh dritė, veē dritė,…

Pa kaluar mendjes mirė,

njė pėrrallėz - ar panė sytė…:Njė kopsht i magjiktė u shfaq,

me lule tė ngjyrta nė rritje,

Lartazi rridhte njė ujėvarė,

njė pėllumb drejt nesh vinte…Me sytė e tij tė qelqtė

si dy miq na pėrshėndeti,

sa u ul pėllėmbės sė blertė,

u shfaq sakaq para nesh Deti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:10 pm

Tek kundronim ėndrrėn e malltė,

mendja dalėngadalė po humb,

Pėllumbi rrahu pak krahun,

nė “Det” po derdhej njė lumė…Pėrralla zbulohej dalngadalė,

na merrte magjishėm me vete,

Zogjtė pendbukur dhe fazanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:11 pm

pėrcillnin te ne fragmente jete!Ej, ē’magjizohet atje tej…

Njė Ylber ngjyrandezur,

“Pegasi” trokon tej pėr tej,

dy Nimfa nė gaz velur…Nimfat bėjnė me shenjė,

puthen joshas me nxitim,

Ezmerka s’mund tė mė lejė ,

lė tė kuptojė, kėrkon afrim…Sa matem tė afrohem

Habitja pushton dej,

Nimfat kopshtit shtohen,

Pemėbukuria frute ēel!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:11 pm

Agoi kumbimin njė melodi

si kėndim bukurim bilbili,

Nė poltrone ėndrre me mua rri,

ikėn Marsi, kanatėn ēel Prilli!Pėllumbi krahėhap nė nisje,

tė dyve na pėrshėndet,

Anės lumit “Balta ime”,

Ujėvarės qyteti “Lezet”!Para syve ē’befasi e plotė,

aktron vallėzim kėnga labe,

“Lezeti” -shkėndi ngre njė gotė,

i ekzaltuar hidhet nė valle…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:12 pm

Njė kėngė nis “tė startojė”:

“Asaman, moj Luleverdhė…”

Zemra pėrsėri gufoi,…

Topuzi? Shndėrrim: gėrshetė!…Dhe ja ėeli ēasti i madh,

ndiej zėrin ėmbėltor tė thotė,

oh, pėr njėri- tjetrin ė’mall,…

“Tė falem , o Lule Mollė!”Buzėn afrova, shtirė nga dėshira,

ndjeu dhe buza e saj nisjen,

Buzėt po i linte “virgjėria”,

Butrintoret filluan qėndisjen!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:12 pm

Butrinti afėr detit shfaqur,

Dea rrezatim madhėshtie,

Buza dha puthjen e pėrflakur,

“Eva” pėrgjuese e kėsaj magjie!…Unike buzėt nė bashkim,

Bashkimin ditarizon Dita,

Ndriēoi kopshtin magjik,

Pėllumbi nė ngritje lėshoi: “Ika!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:13 pm

Ah, buzėtharat pėr njė puthje

( Buzė tė thara, mos i lini)

Midis puthjes ulet njė lule,

bashkėshortohet pistili!Dielli dilte nga eklipsi,

i zhytur thellė nė zėmėratė,

Kokės papritur diē na hipi,

tė iknim qė kėtej larg, larg…Sakaq kopshti pamjen humbi,

Deti, Ujėvara s’u panė mė,

shterroi i rrėmbyeshėm lumi,

Ezmerka “Pomonėn” po e lė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:14 pm

3. RRĖFIMINa u duk se ishim nė ėndėrr,

pranė nesh limonė, portokalle,

nė oborr, sa hodhėm kėmbėn,

Harresa iso hutesės i mbante…Zemėrmirėt kishin ngrirė,

ngaqė ne nuk na kishin parė,

Prilli tė ftohtė kishte mbirė,

Bajamja ishte nė tė tharė…Vėshtrim Ezmerke nėn qerpikė

dhe njė shenjė kodi mė dha,

E deshifrova pikė pėr pikė:

“Buza ime puthjen e mba…”Dielli pėrulur te njė mollė…

Eh, rrėfenjė tė dashuruarish!

Pyeste Molla, priste “po”- tė,

ndiente tė pėrvėluarit…Po Ezmerka u ēudit sakaq,

sapo nisi rrėfenjėzėn,

Molla ia preu : “…Mjaft!

Mos mė fol pėr buqetėn!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:14 pm

E para herė rrėfenja te molla,

me mendim tė fortė rrėfimi,

Dita veshi tė tjera rroba,

Lule ndjenje ēeli Prilli!“I di, e di se ē’do tė thuash…

A s’ishte lulja ime nė eklipsim?

Nuk dua, s’dua, ti tė vuash,

Botėēiltra tė hyjė nė mundim…”Ezmerka ktheu sytė nga unė

Porosinė e Mollės tė pėrcjellė,

Dėshira pėr rrėfenjė u shua,

Sygėshtenjti vjen e mė merr!Lulet e bajames, befas u riēelėn,

Miqtė dolėn nga ngrirja,

Fytyrat lėvizėn dhe qeshėn,

Kurorat i pushtoi pėrtėritja…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:15 pm

Filluan me endje tė tregojnė

pėr eklipsin zgjatak qė ēuditi,…

S’ishte hėnė, por njė lule mollė,

Rezeartin e rilindur e tronditi…S’ishte parė mė kurrė fleta

nė pasqyrim tė tillė eklips,

Mjalt’ s’prodhoka vetėm Bleta,

Lulja e Mollės me sfilim ēudit!I pushtoi miqtė kureshtja,

pyetjet vinin varg, varg;

nė tė tillė ēast s’mund tė heshtja,

kur pyetja mbaronte me “Aman…”.… Ezmerka nisi tė tregojė

pėr kopshtin magjik, gjithė ē’pa,

dhe mė intimen s’e harroi,

Puthjen e zjarrtė qė mė dha!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:15 pm

U ēuditėn me fantastiken,

gjė e tillė si mund tė ndodhė,

Vajzat s’duronin mė pritjen,

Djemtė kėputėn “Lule Mollė”!I lamė… nė ėndėrrime,

Vrapuam, pa ditur ku vinim,

filloi mundimi i botės sime:

“Pse kaq shpejt ditėt binin?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:16 pm

Ecėm, ecėm pa pushuar,

para nesh shfaqej Bistrica,

Dita ishte nė tė shuar,

Nata llamburit me xixa…Uji po fliste nė gjuhė lumi,

u mbėshtet ajo supit tim,

filloi tė fliste “Topuzi,”

fjalinė e nisi me “shpirt”.I thashė vetes sime: “Ē’pret?

Mos kėrkon tė tė puthė e para?”

E vėrejta me kujdes,

tė polenizuara buzėt e saja!Sytė i kishte paksa tė mbyllur,

si rrinė sytė nė puthėrim,

u shtyva: “Pse tė rri i ndrydhur,

pa hedhje nė puthje, pėrqafim?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:16 pm

M’u shfaqėn Onjeginėt, Tatjanat syve,
Ofelitė, Katerinat, Zonjat Bovari,
kujtoja me dhimbje dramat e tyre,
para mė doli poeti Esenin…


Afėr “Carit” avitet Ana Karenina,
Eliza e bukur e Klerė Eēėrelit,…
Pėr Vronskin Ana u hodh nė shina,
Eliza pėrgjysmoi puthjen e Areskit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:17 pm

Pėr dashurinė Esenini arteriet preu,
Penelopa gjatė Odisenė priti,
Kėngėt mė tė bukura kėndoi Orfeu,
Helena e Trojės “Bukurinė- Mit” lindi…


Dėgjoj tek mė thonė: “Car, puth, puth!”
Dhe nė qiell tė kaltėr njė Ylber,
mbi Ylberin Ezmerka me Topuz…,
mė thosh: “Nė mė do, eja mė merr…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:17 pm

Befas, kur mbi Ylber pashė,

atė qė mbi sup pak mė parė kisha,

duart i shndėrrova nė krahė

dhe nga Ylberi duhet ta mirrja…Fap, u shndėrrova nė fluturues,

U nisa pa humbur kohė,

Shpirtit, njė fluturim ngulmues,

Krahėve, tė madhen forcė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:18 pm

Dhe Ylberi s’donte tė ma linte:

“Do ta mbaj me ngjyrat e mia…”

Jo, kurrė s’mund tė mė bindte,

mbi Ylber tė huaj jo, s’mund ta lija!…“Ma jep, - i thashė me njė frymė,-

ti s’vendos, vendos Esmerka,

nė do ngjyrat tė mos i kthesh nė tym,

me mua s’tė kalojnė ato teka!…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:19 pm

“Mė kėrkon, ja tek mė ke ,…”

m’u duk sikur dėgjova fare afėr.

Eh, Lule e Mollės, lule pėr be…

Zjarr dashurie “prodhon “ nė vatėr!Sa dėgjoi Ylberi fjalėt e Lules,

sa tė humbiste, tė kthehej nė tym:

“Ezmerka ėshtė jotja , “Herkules” ,

para vetes atė duhet ta humb…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:19 pm

E mora Ezmerkėn time,

tė shtatė ngjyrat u habitėn,

ma bėnte “tak e fap” zėmra ime,

derisa tek Bistrica zbritėm…“Si mė ike, si mė ike,

fare , fare, s’tė kuptova,

kisha rėnė nė ėndėrrime,

hapa sytė u torturova…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz EmptyWed Nov 05, 2008 11:19 pm

“Njė forcė e madhe nga supi mė mori,

s’doja tė shkėputesha kurrė,

beftė mbi Ylber diēka mė hodhi,

dhe habia mbizotėroi tek unė”.Nuk prita, jo mė gjatė,

Buzėt gatita pėr puthje,

Zemra filloi tė rrahė,

njė bletė u ul mbi lule!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Ezmerka me topuz Empty
MesazhTitulli: Re: Ezmerka me topuz   Ezmerka me topuz Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ezmerka me topuz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: