Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:37 pm

MBI ATLANTIK


I madhi Atlantik

Ku ėshtė Atlantida

Pse fshehė oqean

Kush iku atėherė

Kush po ikė tash

Sot e mot mbi Atlantik

Vragė e plagė mbi AtlantidėMbi Atlantik shtegtim

Atlantikasit ku janė

A takuan Ilirinė


09. 04.04. Mbi Atlantik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:37 pm

09. 04.04. Mbi Atlantik
Kujtim Amerike


/malėsorėve/Kujtim mbi kujtim

Me nxėnėsin tim

Shembull dhe mburrje

Valė kujtimesh , vuajtje

Gjolulit, Berishės

Balidemajve tė Malėsisė

Krenari , malėsorė Malėsie

Ngadhėnjeni si dasmorėNju Jork, 04.04
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:37 pm

Krenari e trisht

/ A. Shkrelit /
Shkrel e Titan

Krenari e trisht

Mbi Bjeshkėt e Nemuna

Karvani i Bardhė u ndal

Muzat pushuan mbi kroje

E mbetėn tė etura

Nė Sanxhakun e lartė

Trungjet plakur e mbete

Filizat nuk na njohin

Krra, krra, fat i shkretėShrecksbah, l995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:38 pm

Mik e vėlla
/ Z. Halilit /

Kur frynte era katundisht
Ngushėllonte edhe hija e buzėqeshje
Suferina ta plogėshtoi zemrėn
Pastaj si ndalje lotėt
Diellin dėshirove pėr tė harruarit
Pėr zemėrvrarėt rreze tė ngrohta
Qė ti pėrjetojnė si Bota


Ishte shtrėngim i madh duarsh
Pėrqafim vėllazėror nė shkurt
Ndarja e madhe pasoi nė gusht
Kurrė mė sė bashku nė katin e gjashtė
Nga dritarja qė fliste aq kėndshėm
As nė Pallatin e Shkronjave
Ėndrrat nuk do tė na rrėshqasin
Ecejaket nuk do tė ndalen
Nga pallati nė pallat
Ne tė dy si fėmijė bonjakė8 maj 94. Tren, Giessen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:38 pm

. Tren, GiessenLIRI


Tė shoh nė fytyrėn e fėmijėve

Tė shoh nė mirėsinė e nėnės

Tė shoh nė burrėrinė e babės

Tė shoh nė dashurinė e tė dashurės

Ende nuk tė shoh nė vendin tim
24. Qershor 93. Schlüsselfeld
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:39 pm

Ecje


Ec e ec shqiptarėt
Cakun nuk e gjetėn
Fajet i ka Koka
Fajet si ka Bota
Sbėri gjė Evropa


Ec e ec shqiptarėt
Dy hapa pėrpara
Njė hap prapa
Merren me pasojat
Vuajnė nga lėngata
Fajet i ka Bota
Shohin ėndrra tė kota


Ec e ec shqiptarėt
Degėn nėn kėmbė presin
Arritėn tė bėjnė “ shtetin “
Dy shpata pėr tė tjerėt
Njė e mbajnė pėr vete
Qejfe bėjnė si mėhalla
Me kėngė e me bejte

19. Maj 2005, Breckerfeld- Gj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:39 pm

Acari


Kur vetmia tė rrethon

Robėria tė behėt kurorė

Kur nė log thahet rrapi

Atdheu mbulohet me borėKur njė vend e mban xhelati

Krijuesit akulli i mbulon

Atėherė Bota kthehet mbrapa

Truri i kombit nuk punon12 janar 97, Gjermani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:40 pm

97, GjermaniShqipe Demiri

- Ka lindur me 11 Shkurt 1985 ne Shkup
- qe nga viti 1991 ne gjermani
- Shkolla: - Klasa 1. (3 muaj) ne Shkup, pastaj ne gjermani
- 2004 mbarimi i shkolles se mesme (Käthe Kollwitz Gymnasium Wesseling)
- qe nga viti 2004: studente e filologjisė amerikane dhe spanjolle si dhe se drejtes publike ne Univerzitetin e Bonn-it.

Poezi:
- qe nga mosha e hershme (garat e recitatoreve ne gjermani: 4 here e shperblyer per recitim)
- qe nga mosha 11-vjecare (perafersisht) shkruan (poezi dhe proza te shkurta kryesisht ne gjuhen shqipe)Ajo

i lėshonin sytė shkėndija
dridhėshin duartė e saja
i levizi buza ngadalė
por si dilte fjalė nga goja
mbylli sytė dhe pėr njė herė
njė pikė loti

e pafuqishme
si ē’do herė
e gjallė
por jo nė jetė


kaltėrsi

Kaltėrsi pa fund
por asgjė tjetėr pos
kaltėrsije

Kaltėrsi e bukur
por e zbrazėt
njėashtu

Kaltėrsi qė i bėn kurreshtarė,
qė i fascinon

Kaltėrsi e kaltėrt.
Per mua
asgjė

Kaltėrsi e panjohur
qė ēdokush ėndėrron

Kaltėrsi qė mua
dot s’po mė plotėson.Pėrballė vetės

Vėrdallė sillem
Mendoj pėr jetėn
Vetėn
Kam pėrballė

Pėrpiqem t’kuptoj
Kush ėshtė ajo
Se njioh
Prej saj po tėrhiqem

Prej kujt
Pyes vetėn
Ndėrkoh t’vertetėn
E gjej

T’fshehem pas saj
Don ajo
Mė bindė ndėrkohė
T’i rrėfehem

Kėrkoj arsyje
Pėr t’mos iu rrėfyer
Dhe duke e gėnjyer
Nė sy e shikoj

Pse m’gėnjen
Pyet vajza pėrballe
Sillem vėrdallė
Ajo t’mos mė shehe huaj

qytet i ftohtė
me shi
dhe re
i errėt ėshtė
s’ka asgje t’re

nga njė qosh diku
pak gjelbėrt shpėrthen
ta tėrhek vėmendjen
pėr njė moment
ta humb mendjėn

dhe tė kthen pas
nė vende tė largta
nė kohė qė ndoshta
kurr s’kanė qenė

njerėz tė ftohtė
me rroba tė trasha
me ēadra
tė humbur janė
nėr ēadra

njė rreze e dobėt
dielli
tė ngroh
ėshtė diellė me dhėmb
mos u mashtro

dhe tė kthen pas
nė vende tė ngrohta
nė kohė qė ndoshta
ishin nė verė

por pikat
e ftohta
tė shiut
tė zgjojnė
mbi faqe
mbi ballė
pikin
dhe thonė:

ti je e huaj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:40 pm

Kur tė kthehesh

Kur tė kthehesh
gjithēka ndryshe do tė jet.
Do t’kujtosh
tė gjithat qė kanė qenė.

Dhe nė sytė e tu
do mblidhen lotė
dhe nė gjoks
diēka do tė shtrėngon.

Do t’dridhen duartė,
grushtat do shtrėngosh,
do t’kafshosh buzėt
por s’do tė mund tė qash.

Do t’jesh shumė afėr
asaj qė tė mungoi aq gjat,
do tė ndjejsh trishtim
kur ta shiqosh.

Sa vėshtirė t’i afrohesh.
Pamundur prap ta mbash,
ta shtrėngosh.
Me t’kaluarėn tė pėrballohesh
dhe tė vdekurėn ta pėrqafosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:41 pm

qytet

Dy ftyra ke
plot ftyra n’to
tė njerėzve
tė tu

Pasqyrohen
n’lumin tėnd
qė dy anėt
i ndanė

Pėrditshmėri
plot dinamikė
plot gėzim
dhe vuajtje

Jeton n’kontraste
konzervativė
ndeshėn me
modernizmin

Dhe dy popuj,
fqinj tė vjetėr.
Lajnė mėkatet
e t’kaluarės

Kulturė shekujsh
nė ty jeton
ėshtė lodhur, plakur
dhe harruar

Dhe shumė
tė tjera
fshehtėsi
qė je duke i mbuluar

Miliona rreshta
nuk mjaftojnė
pėr t’pėrshkruar
ty

se ti qytet
mbanė ftyra shumė
plot dhimbje
plot gjallėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:41 pm

ndryshe

Premtime nuk bėjmė
Ndoshta s’mund t’i mbajmė
Nuk themi tė dua
Kur s’ėshtė e vėrtet
Dhe kėsaj here
Nuk ėshtė si pėrvjet
Ėshte n’dryshe
Krejt ndryshe

S’mund ta puthėsh diellin
Kur qiellin se don
Nuk mund t’jesh dikush qė nuk je
Nuk munden
T’jenė vetem trillime ėndėrrat qė i ke
Kėtė besim nuk e kam njohur asnjeherė
Je ndryshe, krejt ndryshe
Nga tė tjerė

Ti vjen me verėn
Afrohesh ngadalė
Me ēdo sekond qė kalon
Dhe ēdo fjalė qė shkruhet
Ēdo frymėmarje e imja
Njė hap mė afėr teje mė qon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:42 pm

viktimė

Grindesh n’vetvete,
i han thonjėt,
buza gjak tu bė
nga kafshimet

dhe mban nė vete
pendimet qė t’mundojnė.

Si hije je bėrė.
Fantazmė e trishtuar.
Fshehesh
nga ē’do shikim i saj.

Frikacak!
Burrė dikur i thoshe vetės.

Sytė tė janė skuqur,
ndėrgjegjja tė vret.
Duke pirė duhan
provon tė dalėsh nga dilema.

Do t’vdesėsh i paftyrė.
Viktimė e tradhėtisė tėnde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:42 pm

zero

ėshtė sikur t’mos ishte kėshtu
ndryshe pretendon tė jet
pse-
nuk spjegohet dot
-gjithēka duket zbeht

koha ecė
rreth meje ecin
shekuj bashk me tė
dhe njė second
sa njė dekadė

kohė tė t’kthej
dhe tė tė ndalė
sot tė jet
atėherė
dhe t’mos vazhdojė

e ngrirė pa ty
e dehur sjam
jam nė vetėdije t’plotė
e trubullt pak
por e humbur jo

pengon nje zero
shprazėtirė
qė vetėm unė e vėrej
kjo pengesė
s’mė le t’vazhdoj nė tasht

nuk realizoj ndryshim
ndryshimi ėshtė nė tasht
nuk kthjellem dot
paskam ngelė
shumė shekuj pas

eshte sikur t’mos ishte kėshtu
ndryshe pretendon tė jet
pse-
pėr mua vazhdimisht
-gjithcka duket zbeht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:43 pm

Ata me moral

Njė njollė gjaku
e parėndėsishme sa vet jeta
e njė njeriu tė vogėl nė njė botė tė madhe.

Me vrull po pėrpiqen
tė zbulojnė ēdo imtėsi
tė spjegojnė t’pakutimtėn qė s’ka relevancė.

Tė pavetėdishėm
pėr atė qė kėrkojnė
vazhdojnė t’shkojnė pas gjedheve qė ecnin para tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:43 pm

psikoanalizė

Mblidhi spirrat
qė i ke shpėrndarė
mbi parket
vite me rradhė.
Bashkoi.
Formoje njė figurė
qė tė pasqyron ty
dhe konvenon nė sistem.
Mos e shiko vetėn mė
si njė njeri tė copėtuar.
Nuk je mė e thyer
nė mijėra copėza tė vogla.
Nuk janė mė shumė
por ėshtė vetėm njė.
Je ti.
E lumtur.
Ah e lumtur
t’jesh gjithnjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:44 pm

Prishtinė

Saherė qė vi tek ti
mė pret me shi.

Shumė pak di pėr ty
qytet i vogėl.
Nuk kuptoj
pse aq shumė tė mbaj mend.

Mė lidhin me ty
shumė kujtime fėmirije.

Tani kėtu ndodhem.
Njė dekadė ka kaluar
dhe rrugicat e tua tė vogla
si paskam harruar,
sa ēudi.

Shumė sy tė panjohur
mė vėshtrojnė
por s’me frikėsojnė.
Janė tė ngohtė disi,
njėsoj si ti.
Qytet i vogėl
mė shi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:45 pm

Pikturė

Si tė pėrshkruaj
Ēka ndjej pėr ty
Kur fjalėt nuk mjaftojnė.
Mė duhen ngjyra.
Sillmi ngjyrat!

Gjelbėrt, verdh
Freskia
Qė ti solle nė jetėn time.
Kuq dhe pembe
Pembe e dhezt
Pasion.
Hirėt,
Hirėt dhe zi
Dhimbja e tanishme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:45 pm

Tani

Nuk shoh mė asgje
Nuk shoh mė ngjyra
Kam frikė
U verbova
Ndihmė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:46 pm

Dibran Demaku


Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr
PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:46 pm

EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:47 pm

KOHE E LIGE DHE LEHONE

Ne dhome zagushi
poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:47 pm

PYLLI


Ne perralle
nje pyll i rralle

Ia prene deget
mugulloi

Ia prene trupin
prap buloi

Ia prene rrenjet
prap rrenje vuri

Pyll i dendur
me rrenje ne guri

Neper shekuj
Shtize flamuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:47 pm

RADISHEVES
(Vendlindjes se Shote Galices)

Radisheve
u shtange
apo u krenove
ate nate
kur e percolle Shoten
per ne cete
e duhej ta dregoje
nuse.

Ate nate
nuk u kupezua kenga e cikave
kur ne vend te duvakut te nuserise
ne koke i vure plisin e bardhe
kur ne vend te dhuratave per dasmoret
i dhurove pushken.

Radisheve,
a te dogji flaka e luftes
ty,qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve per liri
apo te ngrohu
zeri tingellues i Shotes
ne netet e gjata te dimrit.

Radisheve,
ku e ke varrin
e bijes tende kreshnike
vale u frikesove
apo nuk pate vend
nder varre?!

Radisheve,
Cili jemi me krenar
per kete Heroine
ti qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve
per liri
apo une qe rritem
me kengen e saj
ne gji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:48 pm

DRENICĖ

Desha te te takoj ne enderr
e te takova ne legjende
Ahmet Delia mprehte
Sopaten
se armiq kishte shume
Azem Bejta
me Daden Shote
buzeqeshnin para shkolle
ne Prekaz
e flisnin
me Tahir Mehen
e me Shaban Polluzhen
Fehmi Lladrovci
bashke me Xheven
thrnin vargje
per ardhmerine
Legjenda me automatik
i rrezonte nje nga nje
ushtaret e armikut
e kendonte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 EmptySat Oct 25, 2008 5:48 pm

KORBAT


Korbat nuk kendojne
kenge per Trimat
e nese kendojne
a vlejne kenget e tyre?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: