Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 6:52 pm

NUK QAN BILBILIEdhe mė i lart
se Korabi plakė
edhe mė i rėndė
se vaji i Bilbilit
edhe mė e trishtuar
se kėnga e kukuvajkės
-Ėshtė Durimi im
He
e plastė
e Dala .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 6:52 pm

MALLI


Vetėm desha t' i shikoj
sytė e shkruar,
tinzisht
m`i pėrgjake buzėt
puthje tė kuqe tė fala.

Njė bluzė tė bardhė
e valėvitje nė erė
se paske pasur flamurė pėr paqė
mė shpalle dy luftim
kur isha i pranguar
zingjir nga brezi e deri nė fytė
e me kleqka tė dredhura nė kėmbė.

Sa mė ka marr malli
tė pi ujė bjeshke
nė burin e vashave
me gershetat e dredhur si ylberi.

Kur ta solla
lule borėn,
tė gjeta duke e cokatur kazmėn
dhe pėshperisje:
Do t`ja rrėmihi varrin shatė pashė .

Unė u ktheva
me ofshamė dhe belbėzova:-
O Zot O Zot
sa mė ka marrė malli
t`a harroj biografin tėnde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 6:53 pm

DIKUR

Nė gurra
ylberi
nė Ylber
kenga e krojeve.

Kudhrėn e rrahin
me hekur tė skuqur,
me ēekan hekuri
kurr se ndrron
gjeografin e trupit te coptuar.Nė furkėn e Gjyshės
jan tjerrė pejė dhe errėsira
e nėpėr dritėn e kandilave
portrete tė pėrflakura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 6:53 pm

NEPER STUHI


Qabrati
Rreth e rreth
Rreze me dioptri te thyer.

Ura
gurė-gurė tė rrėnuar
te ura e shejt nuk shterr gjiri.

Lumi
valė-valė tė prera
nesėr deti i qetė.

Edhe nėpėr stuhi
nė gjirin e Korabit
fole shqiponjash
e beteja Skifterėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:00 pm

KENGE E LOTE


Nė Hasin e thatė
u kthye mėrgimtari
bukėpjekės nė SHBA
dikur i bije fyellit,klarinetit
sot erdhi me gishta tė shkrumuar
kur vallzonte me shaminė prej flake
nė dasmen pa dhėndėrr
nė vallen pa Nuse.


E pritem te mulliri i fshatit
me lojėn “ shqiponjat e ngrira”
me kėngėn"N’ Dardani ka ardhė Dardani..."
ai erdhi duke ēaluar,
me dy kukza llamarine
e me buzė tė qara nga etja
e me dritė tė vėrbuar nė bebza
e me njė lule loti nė duar
pėr varrin e dashnorės
vdekur-e harruar
phiii
qe njėmijė vjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:01 pm

TRISHTIMI


Skamnori
kėrkon nėpėr skuta
njė copė lėkur-dreqi
pėr t`i arnuar
opingat e shkyra nė thembėr.

I pasuri
veshur me kostume
nga lėkura e bollave tė gurit
kėrkon planete per verime.

Ai
ka kėpucė pėr secilėn stinė
atij
i bien shtatė lėkuara
ai
shtrydhė limon dhe freskohet
atij
fasuleta i ulet ne djersė dhe gjakė
ai
drekon dhe bėnė gjumė tė ėmbėl
atij
i peshperit urija dhe zgjohet
ai
ecė i shtangur dhe i shikon yjet
ai
e uron :-sa mire qė nuk jemi njėsoj
sepse sdo te kishte as emer as mbiemer
Vetem Mjerimi do te mjaftonte
Ehuuu
Sa here belbzova-
tė isha ashtu si nuk jam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:01 pm

DARDANIA E PERGJAKUR

A ma jepė pakė dritė O Diellė
T ymi ma ka mbuluar Dardanin
Y rrnekun e xherdanave e kemi nga gjyshet
R embranti i ngjyros fushat dhe lule
E shihni si flet shqipė Dardana e Diellori.

Q e njė shekullė dritė e gjakė
Ė shtė arnuar secila plagė me ylber

N ėnat
U rojnė lindjet edhe nėpėr furtuna
K osovė

V arret dhe
D ielli
E dhe njėmijė shekujė
S e harrojnė gjakimin pėr Liri
I kemi amanete
N ga Dardania e pėrgjakur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:02 pm

LULJA E VENITUR


Nga herbariumi
e mora lulen
me gjethe tė thara
me rrėnjė tė prera
fotosinteza e ngulfatur nė terr.

As aromė
lulja ime
nė herbariumin e blert
-blerim i vrarė..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:02 pm

I PININ LOTET DHE FLENIN


Nė Aeroportin e Shkupit
Qanin tre fėmijė
Si gurra u rridhnin lotė,
-I barta si zogjė nėpėr flakė - thot gjyshi
I mbrojta me pushkė e barot.

U nisem me aeroplanin LTU
E me flakra e qante qiellin
-O xhaxhi,jemi ngjitur mbi re
sa afėr e kemi dhe diellin.

Stjuardesa me bluzėn ngjyr qielli tha:
-bitte schön ,cola und brott,
fėmijėt e pinin qumshtin e kafesė
i pinin dhe lot.

Egėzona
-Tre fėmijė i`a thithnim gjirin Nėnės;
O xhaxhi
Por shpejtė i shterri gjiri
Kishė plagė e plumba nė krahėror
E kishin mbuluar: gjaku,gjethet e hiri.

Flakoni
-Nėna na shikonte me buzėqeshje tė vrarė
por na foli me buzėt plotė gjakė,
Gjithėmonė ecni shtegut tė Lirisė-o Birė
Se diell do tė lindė nesėr
E drita agon prapė.

Ermali
si zog krahėkėputur:
-A na shehė bre xhaxhi
si tre zogjė tė vrarė
e ledhatonte motrėn
i pinin lotėt
dhe flenin duke qarė.

I solla nė Düseldorf
Babai i mori dhe qante
I ledhatonte si zogjė shqiponje
Ofshante dhe mallkonte.

Ata shkuan,humbėn , ikėn
Nėpėr terr,
E thashė, terri s`hahet me dhėmbė
As deti nuk shterret me gotė
Por, dhembja mė qoi peshė
Pėr tre zogjė shqiponje
Kur flenin tė pėrlotur
Kur i pinin lotė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:03 pm

Ilirianė Lladrovci-Baraliu, u lind me dt:10.09.1969, nė fshatin Bukosh komuna e Therandės.
Shkollėn fillore ka mbaruar nė fshatin e lindjes Bukosh, Gjimnazi nė Therandė. Ka studiuar ne Universitetin e Prishtinės, fakultetit filologjik dega Letėrsi dhe gjuhė shqiptare.
Ka botuar herė pas here nėpėr revista te ndryshme letrare ne Kosovė.
Qė nga viti 1993 jeton nė Gjermani.


I
Toka ime

Mos mė prek nė tokėn time
Ti, o njeri narkoman
Se gjak iliri e shpatė Skėnderbeu jam

Mos mė prek nė penėn e Barletit,e Naimit
Ti o njeri lakmitar i ndyrė
Se kthetra shqiponje kamė
E tė copėtojė mu nė zemėr

Mos mė prek nė Flamur
Nė gjakun e tė parėve
Nė rininė e baballarėve
Qė nga grilat na pagėzuan
Se ta shtyp kokėn
Ty o ujku i vjetėr
Se asht e gjak Kosove jam!

II
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:03 pm

II

Mėrgimtarėt

Kur morėt rrugėn e kurbetit
Dielli perėndoi edhe pse mėngjes ishte
Drunjėve u binin gjethet
Edhe pse vjeshta ishte shumė larg

Kur morėt rrugėn e kurbetit
Lumenjtė vėrshuan nga lotėt
E nėnave,nuseve,motrave

Kur morėt rrugėn e kurbetit
Fėmijėve iu ngri gazi nė buzė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:03 pm

Shtegtimi

Mė ikėn bilbilat
Nuk di se kah vajtėn!
Thonė se shtegtuan nė vende mė tė nxehta
Thonė se atje dielli
Po ua pėrvėlon dhe zemrat
Thonė se tė gjithė
Janė sėmurė nga nostalgjia
Nuk dinė rilindin apo perėndojnė
Oh sa shumė qė janė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:04 pm

Ku do tė mė gjesh!
Nėse mė kėrkon nė agim
Do tė mė gjesh nė vesėn mėngjesore
Nėse mė kėrkon ditėn
Do tė mė gjesh nė fushat e bleruara
Natėn mė kėrko
Nė dritėn e hėnės dhe tė yjeve
Se aty do tė mė gjeni
E zemrėn dhe shpirtin
Do ma gjesh nė vargjet e poezisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:04 pm

V
Njeriu
Durim tė kesh
O njeri i rraskapitur nga jetė
Pėrvil mėngėt e puno
Vėre syrin nė shėnjestėr
E qėllo jetėn
Por mos harro
Se koha mbetet kohė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:04 pm

Mbrėmje buzė detit
Kur Hėna binte mbi det
Deti krahė gjer pėrgjonte Hėnėn
Si njė vashė tė bukur
Tė stolisur mė kurora lulesh

E diku larg dėgjoheshin
Tingujt e njė kitare
Dhe kėnga Rini thuaja kėngės
Mė tė bukur qė di.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:05 pm

Unė dhe Pranvera

Ti mi falje rrezet e arta tė mėngjesit
Unė ti falja ėndrrat e bukura tė rinisė
Ti mi falje kėngėt e bilbilit
Unė ta falja zemrėn time

Tė fluturonte nėpėr lulemolla
Nėpėr livadhe e gjelbėruara
Tė pushonte duke dėgjuar
Gurgullimat e pėrroit
Qė kalonte afėr shtėpisė sime

Ti mė fale gjallėrinė pėr jetėn
Unė gjėja qetėsinė e shpirtit
Nė diellin tėnd
O moj e bukura pranverė
E vendit tim!
xxx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptyFri Oct 24, 2008 7:07 pm

ps.:Pasi punimet e mia janė tė prezentuara nė kėtė forum,unė nuk po i postoj sa pėr tė bėrė numėr,po ndalem kėtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:32 pm

Krijime poetike nga antarėt e Lidhjes...Martin Ēuni, Shqipe Demiri,Dibran Demaku dhe Rifat Binaku dhe Alma Papamihaili.

Alma Papamihaili

Dy poezi shkeputur prej librit "Nen tingujt e nates"shtypur ne shtepia botuese "Emal" ne Tirane dhe redaktuar nga Victor Canosinaj .
Alma Papamihali
Lindur ne Tirane, ne qershor ne vitin 1974. Pas tetevjecare kam kryer gjimnazin "Ismail Qemali" dhe me pas ne degen Gjuhe - Letersi ne Tirane.Poezia ka qene dhe mbetet pasioni im. Me terheq arti ne pergjithesi...Smund te le ketu pa permendur edhe muziken apo pikturen. Megjithate arti i te shkruarit eshte i vetmi qe permbush boten time.
Prej disa vitesh jetoj ne gjermani (ne Aschaffenburg)...se bashku me familjen time. Kete vit vlen kam krijuar gjithashtu nje shkolle te pavarur shqipe ku numerohen afersisht 20 nxenes shqiptare (te shqiperise dhe te Kosoves)..te lindur ne gjermani...me deshiren e madhe per te mesuar gjuhen e shkruar shqipe.
Udhehiqem nga motoja: "Gjuha ruhet, aty ku shkruhet".


USHQEHEM ME GJUHĖN TIME


Jam njė lypėse e mjerė,
Sjam e pasur o njeri,
Ndaj mos mu afro,
Kur skam ētė tė fal...

Jam njė lypėse e mjerė,
Ushqehem me gjuhėn time,
Njė libėr kėrkoj lėmoshė,
Ndryshe tė mbijetoj sja dal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:33 pm

DUA NATYRĖN TIME


Dua tė hedh nė varg natyrėn,
Qiellit vrenjtėsinė tja humbas,
Ajrin me parfum ta lyej,
Pastaj fuqishėm tė thėrras.


Tė thėrras sa zėri tmė ngjiret,
E ngadalė e tėra tė shterem,
Dua tė hedh nė varg natyrėn,
Aromės sė saj tė endem.


Dua tė hedh nė varg natyrėn,
Tė vetmen qė mė rilind mua.
Po ku ta gjej tė bukurin vend?
Ndaj mbeta poete e dėshtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:34 pm

POETĖT


Poetėt...ah...poetėt,
...............ēnjerėz qenkan,
...................................vallė?

Lindin,
..........tė dashuruar,
..................dhe vdesin beqarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:34 pm

ĖNDRRAT

Nėse ėndrrat nuk do ekzistonin
Jeta do kthehej nė pėrvėlim,
Etja e jetės do mbetej pashuar,
Pa ėndrrėn, njė jetė do quhej trishtim.
Nėse me fjalė smund tė zgjidhej,
Nyja mpleksur pa dėshirė,
Ėndrrės do i rikthehesha,
Atje je vėrtetė njeri i lirė.
Ėndėrr dhe jetė!
Sinonime tė etjes sė pashuar,
Nėse njė ditė do shuhej etja,
Dije, nga kjo jetė ke shkuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:35 pm

KUJDES


Nėse njė degė kėput
mos pyet mė pas,
pema si quhet...

Para se dikė tė lėndosh,
mundohu tė dish,
ēfarė duhet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:35 pm

KUAJT

Kurrė sia qava hallin
kalorėsit pėr kėmbėt,
qė i vareshin.
Netėve ulėriva,
me kuajt nė stallė.

Mė dhimbej,
kurrizi i tyre i dalė...

(Alma Papamihali)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:35 pm

MASKAT

Nuk i shpiku Venezia
tė famshmet maska,
qė njerėzit me to
fytyrėn tė mbulonin...

Nuk i shpiku Venezia,
shumėngjyrėshet maska,
prej kohėsh nė botė,
karnavale festonin...


(Alma Papamihali)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 5:36 pm

Martin Ēuni - Antoni, u lind nė fshatin Ujz i Hasit tė Thatė, mė 14 maj l948.
Ciklin e ultė tė shkollės fillore e bėri nė fsh. Bishtazhin tė Hasit, ndėrsa tetėvjeēaren e pėrfundoi nė fsh. Keqekollė tė Gollapit, ku i punonte i ati, Ndreca. Gjimnazin e mbaroi nė vitin l968 nė Prishtinė. Mė pastaj i vazhdoi studimet nė F F tė Prishtinės,Dega e Pedagogjisė. Gjatė studimeve pėr shkak tė gjendjes sė vėshtirė ekonomike u detyrua tė punojė. Fillimisht , tre vite punoi nė sh.f. “ Rilindja “ tė Keqekollės,Pastaj nė K N I “ Ramiz Sadiku “ tė Prishtinės. Mė vonė pranohet nė punė nė RTV-tė Prishtinės, si gazetar nė Redaksinė e Kulturė - Programi pėr fėmijė. Ka udhėhequr Emisionet: “ Mirėmėngjesi fėmijė “, “ Kolovajza e sė dielės “ , emisionin pėr tė rritur“ Karvani i fshatit “, etj. Asokohe realizon reportazhe, shkruan vargje , prozė, tekste pėr radiodramė etj.
Qė nga viti 1968, M. Ēuni , merr pjesė aktive nė lėvizjen ilegale tė kohės, nė platformėn e avancimit tė ēėshtjes kombėtare tė shqiptarėve nė trojet e tyre nė Jugosllavi. Nė vitin l982 arrestohet me shumė veprimtarė tė tjerė, e mė pastaj dėnohet me tetė vjet burg. Pėr veprimtari nė burg, mė vonė dėnohet edhe njė herė. Nė burgjet e Serbisė i mban nėntė vjet, prej tyre tetė izolim. Martini edhe nė vuajtje tė dėnimit vazhdon tė shkruaj.
Nė fund tė vitit 1990, pas vuajtjes sė dėnimit, ai emigron nė Zagreb, njė vit mė vonė shkon nė Shqipėri, si reporter i Radio Zagrebit, pėr emisionin shqip atje.
Nė vitin 1992, pėr shkaqe ekonomike edhe politike emigron nė Gjermaninė
Federale. Aty u angazhua pėr themelimin e Bashkėsisė Shqiptare.
Nė vitin 1998 kthehet nė Kosovė dhe iu bashkohet radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Fillimisht ishte nė njėsitet e Z U tė Drenicės, te komandanti Sylejman Selimi, nė Likoc, prej nga raportoi pėr Radion Deutsche Wele. Nė nėntor tė vitit l998, Shtabi i Pėrgjithshėm i U Ē K - sė kishte marrė vendim pėr themelimin e institucioneve tė luftės: Radios “Kosova e Lirė “ e Agjencisė“ Kosova Pres “. Aty M. Ēuni do tė veprojė deri nė fund tė luftės, sė bashku me Ahmet Qeriqin, Berat Luzhėn, Nusret Pllanėn, Nezir Myrtėn, Habib Zogajn, Qemal Aliun, Isa Krasniqin e tė tjerė.
Pas luftės, me vendim tė Ministrisė sė Informatave nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės, derisa punonte nė R. “ Kosova e Lirė “, M. Ēuni caktohet nė detyrė tė udhėheqėsit tė Organit Drejtues pėr fillimin e punės nė Radiotelevizionin e Prishtinės. Pas gjashtė muaj angazhimi gratis, nė drejtim tė krijimit tė kushteve pėr kthim tė gazetarėve dhe tė punėtorėve nė R T P , ai jep dorėheqje i pakėnaqur me rezultatet e arritura. Pėr shkaqe ekzistenciale serish i kthehet kurbetit.
Aktualisht jeton e punon nė Gjermani. M. Ēuni ka kėto vepra tė botuara: “ Reportazhe Lufte “ dokumentar, “ Jetė e furtunė “poezi pėr tė rritur, “ Jetė pėr jetėn “ poezi pėr fėmijė. Ai ka edhe shumė dorėshkrime tė pabotuara , nga burgu e pas tij.
A. Qeriqi


SHQIPTARVE


Gjurmėve tė Rrugės sė Kryqes, vazhdė
U kemi ra
Trup, mishra e kocka me helm e vrer
Na kanė la
Lėkurės shtatė palė dredhė, dredhas
Na kanė heqė
Nė shpirt e nė zemėr petka tė zeza
Na kanė veshė

Gjilpėrat nėn thonj, nė kėmbė e duar
Tė thyera nejtė
Tė heqim dorė pėrgjithmonė nga e drejta
Jonė e shenjtė
Katilėt me maska rreth e rrotull nesh
Me fytyrėn e djallit
Hapu Tokė, hapu Qiell nė paqe, tė dalim
Nga gropė e zjarrit

Kalavar : fėmijė, gra e pleq tė Arbėrisė
Masakrohen me orgji
Eshtrat ua tundėn, varrosėn e zhvarrosėn
Nėpėr serbosllavi
Mbi gjirin e nėnės sė vdekur, fėmiu
Pėrpiqej tė mbajė jetėn
Heronjtė iu qepen shkrepave mė dhėmbė
Njė copė Dielli gjetėn

O ZOT, me rrugėn e JEZUIT profet
Gjatė na shėlbove
Lumenj gjurmėsh gjaku nėpėr vite
E nuk na shpagove
Kado qė erdhi e keqja, futė e shemėr
Te ne bėri fole
GJERGJ e ADEM ēdo shekull, Perėndi
Pse s munden me lé.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: