Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:33 pm

51.(Toleranca e ngatėrresave)

Dyert e devijimeve hapen pėr krijime
pjesėt rrėmbehen nga trung - rrėnimi,
jeta - sjell freski ngatėrresash!

Nė kundrime proceset pėr ide
u mbyllėn nė rrathėt e hapėsirės
pa ajkė pėr bardhėsi brendishė!

Faktorėt e pėrputhjeve ndeshen
nė blerimin e rritjeve tė nisen
t’i zgjojnė kuptimet e fjalėve!

Nesėr mund ta kuptoni heshtjen
domethėnie pėr art , kėngė e prozė!
Pėr frazelogjinė jetė - nervozė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:34 pm

52.(Pėrmasa e rrėfimit)

Nė asnjė rast, nė asnjė fjalė
qėndresėn se futėn nė himnin e ndjenjave
ta ngurtėsojė gurrėn popullore!

E pėrtrinė melosin pėr ndryshime
orientim pikėpamjeje qė mbulon gjėrėsitė
pėr lidhjet dhe shkaqet e verbėsive!

Nė kuptimet e vargjeve ia prenė hapat
nė jehonėn e zėrit ia shterrėn tingėllimėn
tė bijė nė kanalet e heshtjes!

Nė kaptinėn e ngurtėsive i ngjau natės
qė pėrmblidhet pa pritur agim
qėndresa derdh dritė mbi ngjyrat e lirikės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:35 pm

53.(Fushėveprimi)

Ngathėsi hapash pėr kohėn
pėrshtatje parimesh e dukurishė
pėr rritėn- paralajmėrojnė stuhitė!

Rrėmbime, marramendje , ngarkesa
nė thellėsi misteresh duan zgjėrim
pėrkryerje nė shtigje pėr shfrim - shpėtim!

Nė simetri qartėsie ēka s’pėrfshihet
nė hapėsirė ku jeta ripėrtėrihet
pa dritėn e diellit, pa liri!

Nė nivel pėr tregėti shprehjesh
domethėnien e kėrkuan nė fushėveprim
karantina e ligėsisė pararojė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:36 pm

54.(Debatet e dhembjes)

Nė hapėsirėn e interesit pa rėndėsi
theksuan plagė e marrėveshje
pėr vetėkėnaqėsi kėrkuan prestigje!

Llogari pėr marramendje e ndėrsjellje
tė asaj qė ndjehet si plagė
dhe asaj qė duket si vdekje!

Gjithkah pėrmbledhin nyje pėr grindje
dhe shpallin zgjidhje pėr mposhtje
tė thyhen themelet e ngritjes!

Braktisjet pėr jetėn i trumbetuan
goditje qė shtrembėron shėrimet!
-Ne nuk moshtemi nga rrėnimet...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:37 pm

merimanga e shtrydhjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:38 pm

1.(orvatja e veprimeve)


Nė historinė moderne ra vija e shpjegimeve
pėr ngjarjet politike -
kuptimi humb brendinė!

Zbulohen lidhjet, gjykohen ngjarjet
nė procese tė reja tregėtia - histori
pėr metoda shfrytėzimi, pėr lajka, koketime!

Faktorėt e veprimit hapin fshehtėsitė
nė zemra korbash e gjarpėrinjsh
dehen dashuritė !

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:40 pm

2.(ngjarjet e dukshme)

Kufizohen horizontet e reklamave
interesa pėr shtresime procesesh
kushti pėr mohime parandalon hapėrimet!

Statistika e mėrgimeve dimėron nė sirtarė
njohuritė nė prag vijnė e vdesin
pėr veprėn gjallėri - shfarosje!

Prova pėr plane shpėrbėrjesh
pranverės ia ngujon shkėlqesitė
n’pėrfundim gjakoset shekulli XX nga verbėsitė!

Flaka, 26-27 shkurt 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:41 pm

3.(vrulli i shfarosjes)

Pispillosje kundrimesh lind kriza
shkas vendimtarė tregėtia me drogė
nė zonėn e shkėmbimit Ballkani!

Lindshmėria sferė mundėsishė pėr grindje
strategjinė ua shmang nga caku
rrėmbehen qeveritė t’na ndajnė nga praku!

Ribotohet vrulli i shfarosjes
nė kapituj ndahen Qubrillovėt e ri
Nė shėnjestėr : Kosova - djep apo krimi Sėrbi !?

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:42 pm

4.(formula e fshehtėsive)

Nė sytė e botės shpėrthen verbėsia
kėmbehet shenjtėria pėr dreqėri
qasen hordhitė nė kurtha dashuria!

Shtrihen nė kaptinėn e pabesive
ndjekjet qė vrasin e presin qėndrimet
pėrse liria kudo shfaqet liri!

Nė vulėn e kuptimeve modeli i kujtimeve
` jehonė ngadhnjimesh,
tronditet formula e fshehtėsisė hegjemoni!

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:42 pm

5.(tiranėt e periudhave)

Hidhen nė iluzione - gjuha vulgare prin
zgjohen lugetėrit shpėrthejnė risi
nė gjirin e ditėve - kotėsi!

Himnin e kėndojnė tiranėt
nė hollėsi shtjellimesh domethėniet
vrasin e gėrryejnė urtėsinė!

Nė timonin e prapėsisė minohet , copėtohet
Trungu Ilir nga jugu nė veri
buzėqan, rėnkon nė zjarr , nė zi!

Flaka, 8- 9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:43 pm

6. (Kohė moderne)

Kurorėzohen sukseset, dėshtimet
shkurorėzohen lidhjet, tradhėtitė
kush flet pėr fitoren? Qartėsitė?

Pasqyrimi i idesė nė pėrmasė turbullimi
pėr paqėn suita vargan vrastar
u ndesh me sfidėn e njė agimi!

Kohė moderne!Laviret shpallen virgjėresha!
Kopukėt - martirė me brirė!
Atdheu - kaptinė pėr dritė apo errėsirė?

Flaka, 8- 9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:44 pm

7.(merimanga e shtrydhjeve)

Gjarpėrinjt e vjetėr shndėrrohen
nė shkėlqesi agimesh e urtėsishė
nė pėrmasėn e pėrpjekjeve tė ndizen
lulėzimet -
tė hidhen mbi gjendjet
dhe shpirtin e shtrydhur tė brezėrisė!

Asgjė s’niset pa ditur, pa qėllime
barometri i tregut flet pėr mungesė
nė eksportin e vrullit
zhvillohet -
prapaskena e historisė
pėr gjak e plagė tė reja!

Zbresin e ngjiten ligjet e shkretisė
teorikėt ende s’kanė dėgjuar
pėr masat qė hyjnė nė qeveri
zotėrinjtė -
pushtetin kanė fenomen tė zakonshėm
pėr tė mbetur merimanga shtrydhjesh!

Flaka, 8- 9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:46 pm

[size=29]Ju lutem ejani
[/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:47 pm

Ju lutem ejani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:51 pm

Thirravajė pėr JU!

(Bashkėshortes sime Lijes
dhe birit tim tė ndjerė Sadikut)


Pa Ju kėngės i vura pikė,
pikėllimi ēdo ditė rritet!

Pa Ju mbeta statujė
e ballsamosur nė zemėr guri!

Pa Ju verdhėsia ma mbėrtheu trupin
mė thau damari i jetės !

Pa Ju jam cung pa krahė
pa shpirt, pa zemėr , pa gjak!

Pa Ju jam bisht lahute
pa tela i pėrtharė!

Pa Ju! Oh! Pa Ju nė jetė i vrarė
shpirtėrisht, kurrė i ndarė...!

Revista Vlera , 6- 7 , 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:53 pm

Ju lutem ejani !

Ju lutem ejani se s’mundem
vetmia ma mbylli frymėmarrjen!

Djersėt e ftohta mė gėrryen
e vargjet s’kanė fund nė domethėnie!

Ju lutem ejani se s’mundem
largėsia m’ ėshtė qepur si rriqėr!

Nė shpirt e ndjej praninė
tek u qaset me duhmėn e shkrumuar!

Ju lutem ejani se s’mundem
Pa Ju si dal kėngės as vajės!

Vetmia ma ka mbarsur frymėzimin
pėr Pirgun e dhembjes!

Ju lutem ejani...!

Flaka, 13 korrik 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:54 pm

Atėherė kur hytė!

Me shpejtėsi rrufeje hytė
nė brendi tė zemrės sime,
shqetėsimet mė lan meit
dhe pyeta : Kush jeni?

Heshtja juaj fliste
qėndrimi statujė e ngrirė aktronte
buzėvdekja si dallgė deti
pėrmbyti qetėsinė!

Ju lutem mos m’i pėrvėloni
kėngėt e dashurisė!,
se pastaj mė kėputen telat
e pėrthahem si bishti i lahutės!

Dolėt! Dhe kurrė mė
su pashė tė hyni ndonjėherė!
Se atėherė kur hytė pa jetė -
mė verbuat...!

Flaka, 13 korrik 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:58 pm

Fjalė tė pathėna

Thash :
Stinėt mund t’ma sjellin shpresėn
qė iu kėput hapi atė ditė,
kur dielli nė perėndim rrezatonte
ne thurrėm kuptimin -
pėr fjalėt e pathėna tė kėngės!

Le tė jetė e Diela e parė
apo e fundit
qė derdhi shėmtinė e kohės!
Ndėrsa e hėna! Oh ! E hėna !
- Nismė e fjalėve tė pa thėna...!

Flaka, 13 korrik, 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 5:59 pm

U pres tė vini...!

U pres tė vini me buzėqeshje
me zjarrin e urtėsisė nė shpirt
dhe hapa portėn e zemrės
tė hyni pa rrapėllimė!

U pres tė vini pa huqe
me dallgėt e madhėrishme tė dashurisė
dhe nisa motivet
pėr t’i ngritur nė kėngė!

U pres ndėr stinė e vite
thinja, dhe rrudha mė dolėn,
buzėqeshjes iu zverdh pamja
tek zogu i kėngės vdiste!

U pres ndėr shekuj ! U pres!
Dhe Ju e di se vini -
me erė e poterė , pa madhėshti!
Kėnga e korbit mė shurdhoi -
gjarpėri i zi...!

Flaka, 13 korrik 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 6:00 pm

Vdekje ik

Vdekje ik!

Ik se s’mundem -
prania ma vrau durimin
buzėqeshjet e ftohta mė gėrryen
dhe vargjet s’kanė fund nė domethėnie!

Vdekje ik!

Ik se s’mundem -
qasja jote ėshtė pėrbindėsh
qė ndėr stinė mė shkreton
krrokamė nė tinguj do!

Vdekje ik!

Ik se s’mundem
nė vargje tė dal me shpresė, buzėqeshje
prania jote ma mbars frymėzimin
ta ndjejė nė palcė pikėllimin !

Flaka, 13 korrik 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 6:01 pm

Pa datė

Ditarit iu zverdhėn fletėt
domethėnien e humbi pritja
e shpresat u ngrinė si vullkane
nė stacionin e ndarjes

Rrėnimi i Kullės ėshtė kob
dhe kėnga e qyqes mbi kuvli!
Thau pema e blerimit tim
nga kafshimi i gjarpėrit tė zi!

Ma thotė mendja se vdiqėm
atė ditė kur u ndamė...!

Flaka 13 korrik 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 6:02 pm

Ditėtakimet - kujtim i zi

(Njė vit pa Lijen e Sadikun)


Nė labirinthe misteri i pėrgjigjeve ngec
Unė shtegtar i fatit me kėngėn e kėputur
Radhis nė shkallmimin e shpresės
Varganin e gjatė tė vuajtjes!

Ėndėrrat pėr takime mbesin pezull
Malli mė vyshk me dallgė shkrumi
Aty ku lidhet nyja e kuptimeve
Domethėnia e muzgut mė derdh acar!

Ēdo ēast syngjia mė ngulet nė zemėr
Sa herė gėzimi lind pėr takim tė ri,
Kulshedra vdekje u turret agimeve
- u derdh zezonė, vetmi!

E pėrplasem i verbėr nė jetė i plagosur
Ditėtakimet mbesin kujtim i zi
Dy vende nė sofrėn e jetimėve
Si gjėrėsi shkretėtire mbjellin verdhėsi...!

Flaka, 27 qershor 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 6:05 pm

Dy vjet pa Ju

(Pėrkujtim pėr gruan Alien dhe tim bir Sadikun)


Dy vjet shurdhėsia vdekje, vetmia
oshėtin e mė rrėmben ditėn, dashurinė,
kudo qė nisem - mbytem me mall kujtimi
qė e ndjej se ma ndez brendinė!

Ē’ heshtje e gjatė kjo ndarje pa kuptim!
As skaj e fund dhembja - s’paska pikė!
Pa Ju nga t’i nis uratat pėr Rrezet
Qė befas mė fusin gėzimet- thikė!

Dhe hesht! Ēdo ēast domethėniet i mas
Nga vijnė, si shtrihen pėrmasat e rrėnimit!
Edhe atėherė kur hasėmgjarpėrin po ta vras
Nuk e di a dal prej pikėllimit?!

Dy vjet! Shumė vjet! Shurdhėsia vdekje, vetmia
Oshėtin e mė rrėmben ditėn, dashurinė
Vargani i gjatė i kulshedrės shekullore
hasėmgjarpėrit ia fsheh kėmbėt pėr ligėsinė!

Dhe endem me vetminė nė shpirt i vrarė
Pa Ju domethėnien qėndresė e mas!
As lindja, gėzimi , dashuria, jeta
Nuk e di ē’kuptim kanė pas...!


Flaka, 26 qershor 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 6:07 pm

Letėr poetėve

Tė dashurit e mi poetė:

- Ju qė treteni pėr vargun , pėr fjalėn
dhe e dini ēdo tė thotė kohė vetmie e pikėllimi!

Ua shkruaj kėtė letėr - ta ndjeni
zgjimin tim - daulle shurdhėsie
ku kėnga e korbit lėshon namėn
pėr rrėnimin e Kullės e qyqen mbi kuvli
dhe lotėt nga dy sy tė trazuar
qė pėr orė e ēast pikojnė verbėsi!

Mė ndjeni pėr plagėn qė ia hapėn vrragėt
pėr telat e ēiftelisė - n’ akordim kėputur
e kėngės sė dashurisė
ia shtuan gjamėn!

E tashti s’di ē’ėshtė rrita, kėnga, urata
qė frymėzon shpirtin pėr dashuri!
Nė shtėpi sa herė qė bie nata
Oh! Klithma e jetimave tė mi!

Aty nis e shtrohet sofra e boshatisur
E mbetet pezull Rozafa nė themel tė Kalasė!
Zemra Lije - poema e blerimit tim
dhe Sadiku - binjaku i sevdasė!

Zverdhet arti i jetės - kėnga ime e vrarė,
nė rima pėrmbytet det i vetmisė!
Mė ndjeni tė dashurit e mi poetė :
- Kam dhembje pėr shpirt tė dashurisė!

Po! Pėr ata qė m’i bėnė thėrrimė fati
Pėr ata qė m’i zhdukėn fizikisht!
Ngritem t’ua shkruaj kėtė letėr poetė:
- Mė ndjeni si jetoj shpirtrisht!

Vlera, 6-7 , 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: