Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:24 pm

URI
Na hanė rriqrat sot
Merimangat sorrat qentė
Na sulmon meningjiti verdhėza
Tuberkulozi bruceloza
Na ha terri
Na gėlltitė zjarri
Na djeg thatėsia
Nuk ka ujė
Nuk mbinė as bari
Tė gjitha kėto sikur nuk mjaftojnė
Ne hamė edhe njeri tjetrin
Pėr kusur
Krejt kot eksperimentojmė
E rrojmė
Sot
Po nesėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:25 pm

LOJA ME ZJARR
Kur loznim me zjarr dikur
Tė vjetrit na thoshin me qortim
Mos luani me zjarr
Luani me gurė
Se do lagni natėn nder veti
Deri nė ushkur
Tė lagur po gdhihemi pėr ditė
Se zjarrin kishin shuar «miqtė»
Kjo besėtytni e vjetėr tė mbytė
Si fėmijė zgjoheshim
Tė lagur
Tė lagur deri nė fyt
Ne lageshim nė shtrat
Se ishim fėmijė
Por se lagen tani nga frika e zjarrit
Burrat e zi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:25 pm

KUSH
Nė kėrkim
Tė konstatimit
Se edhe kėtu ka njerėz tė gjallė
Qė pėrpėliten pėr jetėn
Sinqerisht
A ju bie nder mend pėr ta
Ndonjė herė
Qoftė edhe aksidentalisht
Kur kokrrėn ua hedhin nė kuti
Kush premtimet mbanė
Artin e gėnjeshtrės
Padrejtėsisht zbehė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:26 pm

DYFYTYRĖSI
Nė gjithė kėtė pėshtjellim
Ti luajte me dashje
Rolin e naivit
Realizuar
Pėrsosmėrisht si aktor
Nė kohėn e pėrgjegjėsive tė mėdha
As si aktor
As si personazh
As si dėshmitar
S’u ndjeve i gjallė
Qė moti nuk e kanė thėnė kot
Sigurisht se edhe ata
Kanė pasur hallin e artit tė vet
Rrufeja mbi hithra
Kanė thėnė
As gjuan
As vret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:26 pm

QESHIN E QAJNĖ
Nė kėtė vend me kontradikta
Ku nuk tė pret modestia
Qė aq shumė i shkon
Shpirtit tėnd tė butė
Inkompatibilitet kohorė
Tė goditėn tė ligat si rrufeja
Aty ku nuk e prisje
Mbi kėtė gurore koherente
Njė fije bari e tharė e pa jetė
Njė e hidhur e padėshirueshme
Por mė shumė se njė e vėrtetė
Dishepujt naiv nė skenė
Ta themi mė butė
E pakuptueshme
Tė qeshin fshehurazi- publikisht tė qajnė
Lojė tragjike- komike
Po luhet
Natėn tė qeshin- ditėn tė qajnė
Pakuptueshėm
Ē’e paska lidhur kaq ngushtė
Tė qeshurėn me vajin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:27 pm

LAVDI QIELLIT
(A. Demaqit)
Nė motet e largėta
Zė i vetmuar
Mes mira zėrave fashitur
Pėrulėsisht e hequr zvarrė
Nė kėtė vend pa teatėr
Pa filarmoni
Pa akademi
Pa pikturė e poezi
Pa art ushtarak
Me ushtri e milici pushtuese
Ti shpirt njeriu
Kosovės
Ju pėrkushtove
Mure erė myku e zymtėsie pėrballove
Papėrkulur
Nė rolet e jetės imponuar
Pėrjetėsove
Deri nė sakrificė e vetėmohim
Botėn e madhe tė dashurisė
Pėr tė tjerėt
Dhurove
Nėse keni dėgjuar deri me tani
Tė ketė pjerdh kush pėr te
A pėr vuajtjet e tij shpirtėrore
Lavdi qiellit
Ēka (s) presim mė shumė
Nga kryeneēėt e kėsaj shoqėrie tė ēakorduar
Ēmendurisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:27 pm

DIĒKA NDJEJ
Tė shtyrė nga nevoja e jashtė nxjerrjeve
Tė tė ligave
Me tė shara e tė palara
Pesė para
Atyre me kohė iu kishte ikur fytyra
Kohė karakteresh tė vrara
Tė sharat u dogjėn kot
Pėr atė tė madhin
Mot
Diēka ndjejmė edhe sot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:28 pm

LARJE DUARSH
Llogarit shpenzimet miku im
Blije njė sapun nė tė mjafton
Unė do kujdesem pėr larjen tėnde
Sot do ta nėnshkruajmė moratoriumin
Mbi orėn e vdekjes
Se i erdhi fundi lojės disfataliste
Me ujin e ftoftė tė burimit
Larje duarsh nga qėllimi final
Rrėshqitje nė kohė
Me duar tė palara
Sa afėr burimit
Sa larg pastėrtisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:28 pm

MOS I VĖNI
Mos e bėni haram bukėn qė keni ngrėnė
Kthehuni nė origjinė
Tjetrit
Mos i vėni
Kėmbėn
Mbi shpinė
Nuk hidhėrohet askush
Nga pamundėsitė
Edhe ne bukė po hamė
Por do hidhėrohemi me tė drejtė
Nėse bukėn e ngrėnė sė bashku
Deri dje
Pas hiq gjėsė
Sot
Haram e bėmė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:29 pm

MIU
Tė marrtė djalli tė marrtė
Nėn dhėmbė po mallkonte nikoqirja
Pėr bishti miun kishte zėnė
Miun
Nė kurthe rėnė
Kurthngrehėsi kishte bėrė mirė llogaritė
Karremi joshės nuk i shkoi kot
Mjeshtri e kurtheve s’ėshtė art
Por ėshtė vet
Hilja e shtatė
Qė kap tė ligjtė nė befasi
Tė ligjtė hajdutė
Me keq se njė mi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:29 pm

NUK NA DHA GJI
Na harroi shiu
Na harroi bora
A thua meritojmė kėtė goditje
As kujt nuk iu tunit dora
Nė kėtė kohė me kusuritje
Buzė rrugės si lypsar
Kjo pritje e rėndė
Po na vret keq
Kjo pritje e paparė
Na harroi dielli nė skuqje
Dhe hėna e zverdhur nė agim
Harruam vet veten (pa) me dashje
E koha na dėnoi me harrim
Edhe nėna na harroi
Njė shkelmė mbi bythė
Nuk na dha gji
Mos e thuaj
Mos sė ėshtė shumė e rėndė
Heu ju bijė bastardė tė
Nėnės Shqipėri
Heu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:30 pm

TURBULLUAR
Papėrgjegjėsi nė trend vėrsulur
Kush po abuzon me moralin
E shoqėrisė nė transicion
Efekti mes sė thėnės
Dhe sė bėmės
Lirinė e shprehjes tronditi
E hatanė bėri
Kohė tė marrėzive nė riorganizim
Dėshtak e diletant
Pėrnjėherėsh
Si prurje pėrrenjsh turbulluar
Qė nuk vlejnė
As pėr tė larė
As pėr t’u pastruar
As etjen e kallur
Pėr ta shuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:30 pm

MĖ LINI
Ti grindesh mė mua
Pse kėngėn e kam tė tillė
Pse futem skutave e shpellave atje thellė
Ku deti tė fundos e vala nuk tė nxjerr
Ku shtrihet terri e mėria
Ku fshihet pėrēmimi dhe ironia
Pse gėrmon atje
Mė thua
Dua tė futem sa mė thellė
Atje ku nė pasqyrė shikohen zanat
Dua t’i prishi kurthet
Ku ngrehin rrjetin merimangat
Dua tė futem atje
Atje ku nuk ėshtė thėnė ende
Ende e lirė
Kėnga
Mė lini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   Sun Oct 19, 2008 7:40 pm

Nezir Myrta shkruajti:
Qe edhe Mehmet Bislimi, gati njejt me S.Bycin, plot metafora artistike, shprehje ndjenjash tė sinqerta traditė shqiptare, burimor autokton, mishėrues poetik i figurave stilistike, me atėpėrparimtaren, progresiven, ta bjen parasyve antiken tonė, mythin, si metaforė poetike, qė shėrben pėrsosjen, rritjen e shpirtit shqiptar, ashtu sikur ishte nėhistori, e qė u kėputen hallkat e historisėnga barbarėt e egjėr, pra atė tė bukurėn antike, tė gjuhės sė popullit, traditės, gėrrshetuar thukėt, me rinoren poetike, traditėn e Besen Shqiptare - qė gati po iken anash as pa eparė as pėrjetuar, se lėre mė, pėr ta thithur ashkun antik shqiptaro-illirian pellgazgjik - kur kemi mundėsi tė rralla krijuese, nga burimet tona ta shuajmė Etjen e Jetės sė Lumtur -pse tė humbim bokrrinave tė botės(nuk ka fort rėndėsi ku je, por a je ai qė duhet tė jeshė - shpirtshqiptari me vepra e jo me fjalė)!

::::::::::
z.. N.M. Pershendetje ! 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MEHMET BISLIMI - STINĖ E VONUAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: