Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Wed Dec 31, 2008 12:01 am

As kjo qė bėra nuk doli e shėndetshme
njė zė i mekur mė vjen rėnkim :
Mos m'u hidhėro se jam e prekshme,
diēka e padukshme mė bėn sfidim !

Dhe mė hapet kraharori mė pėrpin orteku
nuk e di! Sizifi e ka pas kėtė plagė ?
Njėmijė herė rrokullisem nga shtegu
se shpirtit tim i - shtohen vrragė !

As dritėn e diellit se dua tė dalė
as Pranverės blerimin ,tė qiellit - kthjelltėsi !
E kėrkoj errėsirėn e ngrysur t'mė ndalė -
dorzan i bėhem - shėrim Dashurisė !

Le tė kaloj e keqja e saj mbi mua
se kur ka shėdet ajo , unė gjatė jetoj
buzėqeshja e saj ylber i rrjedhės nė krua
mė bėn hapsirės jetė pėr kėngė tė krijoj ...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Wed Dec 31, 2008 12:01 am

Tash jam vetėm
fill, fill vetėm...
si ujdhesė nė oqean...

se kam besuar dot
kete kohe trishtimi
malli per Ty vetėm mė han!

Dhe rri kėrcu -
vetėm me kujtimet...!
Ti plaga ime per frymėzimet ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Wed Dec 31, 2008 12:02 am

As sy nuk kam ta shoh atė dritė
zemėr e shpirt m'i mbėrtheu zingjiri!
Ku e di ! Kam mbetur feniks i pėrdjegur,
- mė ringjallė Ti ! Tė lind nga hiri...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Wed Dec 31, 2008 12:02 am

Atėherė si tė hiqem i qetė,
kur nė kohėra kam mendimet!
I t'holloj si gjyshja njė petė -
pėr tė mbledhur nė sofėr agimet !

Atėherė ! Po duan le tė thonė :
- U linde dhe u rrite nė zjarrm !
Po ! U grinda netėve: Vonė! Vonė !
Dashuria...! Mė shpalli alarm !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: