Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:37 pm

4.





Pėr puthjet, ledhatimet, qesėnditė,
edhe pėr xhiron nė shesh e pėr udhėtimet,
Ka mbetur njė shteg misteri pa dritė
nė zezonė ka flakur vlimet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:37 pm

5.





Prandaj, nė mesnatė, nė kėtė vetmi
pėrherė nė vargje mė del rimė stuhie!
Njė vetėtimė oshėtin e fillon shi nė sy
Janė lot dashurie...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:46 pm

NDARJE...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:47 pm

I.


Ēdo fillim e ka njė fund
dhe sėrish fillon njė fillim i ri!
Kam nis ēdo shpresė ta humb
pėr kėndjetėn ardhmėri!
Se mbėrthehesh kaq shumė me misterin
nuk besoja as dua ta pranoj,
ndaj trishtohem pėr besėn e nderin
nė koncepte se si t’i shpjegoj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:47 pm

Janė doktrina qė duhet kuptuar
nė binar tė jetės tė rrezatojnė kuptim,
ashtu siē e kėrkojnė dhe ligjet e nevojės
qė pa to nuk hyjmė nė jetėsim!
Atėherė ēka nevojė tė rrėfehem
tė tė bind pėr gjithė ē’ ka ngjarė!
Se tė dua me tė unė nuk dėfrehem,
siē s’jam i lumtur kur jemi tė ndarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:48 pm

III.


Unė i kam parimet dhe vendos pėr fatin
si dhembjen e shpreh dhe dashurinė,
nėse Ti e krahason luginėn me shpatin
mos i ngatėrro pėrmasat me njerinė!
Se ai nuk ėshtė as lodėr lojėrash
nuk ėshtė krijesė pėr eksperimentime
ndonjėherė i ngjan balonės
dhe plas befas pėr takime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:49 pm

IV.


Por unė nuk plas edhe kur shkoj zjarr
as hi nuk bėhem nga dashuria,
se tė dua se kam ndėrmend ta marr
gjithė misterin qė krijon provincė -verbėsia!
E kam luftuar dhe do ta luftoj
tė guximshmit nė jetė i kam ideal,
sa flijojnė - dhe atė e kuptoj
tė madhėrishėm i shoh sa njė mal!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:51 pm

V.


Po si mali qė n’shekuj pėrballet
edhe nė ngricė edhe nė blerim,
asnjėherė nga rrita nuk ndalet
asnjėherė s’pėrkulet nė trishtim!
Me tė tillė dua tė jem pranė
dhe i tillė vetė dua tė mbes,
ndaj mos prit mė shumė lutje
se pa Ty befas do tė vdes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:52 pm

VI.


Jo! Do tė jetoj ashtu i vetmuar
se tė dua gjithmon jam krenar!
Por, pėr misterin tėnd tė tepruar
nėpėr shekuj mund tė rrijmė tė ndarė...!
Edhe atėherė kur s’do tė takohemi
edhe atėherė kur t’jemi nė shtegtim,
e di se s’do tė largohemi
nga njė ndjenjė pėr njė pikėtakim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:53 pm

VII.


Po! Pėr atė qė do tė mbesė pezull
ashtu siē mbesin nė qiell yjet
mė kanė pushtuar djajt e padukshėm
vėrdallė mė shkojnė fushat, pyjet!
E ndjejė se nė brendi vullkani
mė shpėrthen si lotėt qė m’rredhin nė sy,
ngado qė tė nisem ec drejt varrit
se malli mė djeg pėr Ty !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Sun Oct 19, 2008 2:55 pm

VIII.

Njė ditė kur t’mė pushojė frymėmarrja
dhe zemra t’mė pushojė n’kraharor,
Nė rrugėn e qiellit mund t’mė takosh
tek vezulloj ndėr meteor!
Ashtu tek vezullojnė e shuhen befas
pėr tė mbetur dikun nė errėsirė !
Po deshe mos thuaj kurrė :Mirupafshim!
Unė, s’tė them kurrė : Lamtumirė!__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:53 pm

NĖ KĖTĖ KOHĖ KUR BISEDOJMĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:53 pm

1.

Nė pritje mbes e ngrij si magma
sytė mė erren kur shikoj mbi xhama !
Ishe ti Xhulijeta qė e ndoze siparin,
apo, unė Romeo - aktor nė drama ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:54 pm

2.


Eja ! Ēdo ēast tė pres ! Tė pres !
Si rrezen qė e pret lulja e pranverės !
Fjalkalimin e di pėr ta hapur linjėn
s'ka mur kinez nė pragun e zemrės !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:54 pm

3.


E kuptoj ! Ti s'erdhe ! Unė tė pres !
Pa Ty - mbeta i shkretė ! I mllefosur !
Nė damarėt e zėrit - kėnga pa shpresė,
digjet nga malli - e sakatosur !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:55 pm

4.

Je shenjtore apo hėnė qė del nė Mesnatė
vezullon si rreze - sjell dritė agimi!
Nė shpirt sėrish mė derdh dallgė - shtėrngatė!
Nė log tė pėrballjes mė thėrret kushtrimi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:55 pm

5.


Prej nė cilin qiell nisesh si Perėndi
nė zemėr mė mbėrthen me afsh
dy sy bojėqielli mė bėjnė det me shi,
nė katandi kam ngecur apo dal nė rrafsh ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:56 pm

6.


Pėr sonte *VA kėtė kuvend e ndalim
i ftojmė tė tjerė le tė hedhin ide,
qėndro madhėshtore se pa idealin
s'ka dashuri , nuk ka At Dhe !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:56 pm

NĖ MINIATURĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:57 pm

*

E trita ! Pėrse heshte ! Pėrse ? !
Ndoshta rri e mediton nė vetmi !
Nė jetė ka ardhur e praruara Dije
tė shpie tė fala pėr dashuri !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:57 pm

**


Nuk e di nga ta nis pikėpyetjen
Vallė ! Ē'ėshtė gjithė ky trishtim sot ?
Dy pika loti oqean blerimi
janė bėrė blerim - ortek i ngrohtė !

Dhe ndizen bulėzat - lajmėrojnė pranverė
edhepse qielli derdh dėborė !
Rrezaton njė zė qė mė bėn pėrherė
ta ruaj nė shpirt si shekullor !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:58 pm

https://www.youtube.com/watch?v=mAdcBRXC4HI


I dėgjova kėngėt, vargjet , pamjet...
sėrish nė shpirt njdjejė mister,
njė vrull mė rrėmbeu furishėm
zemra mė iku nėpėr terr !

Dhe ēdo ēast mė pushton vetmia
dua tė gėzohem dhe rri nė mendime !
Deri kur do tė fryjnė erėra e stuhi ,
tė jetoj pa zemrėn time ...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:59 pm

https://www.youtube.com/watch?v=cN3r9UL4hMk


Nė kėtė kohė kur bisedojmė
pėrse loti t'u pėrlot,
vallė kėshtu mėrgojnė
ditėtakimet nė kėtė botė !

Pėrse s'mė thua E trita
ē'ėshtė kjo dallgė nė qerpik
ashtu derdhet e vėrteta
nė agim kur lind vėrtik !

Ēfarė ēerpiku i pėrlotur
ēfarė vėshtrimi nė shestim
gjithė ėndėrrimi s'ka tė sosur
duke pritur njė vegim !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Tue Dec 30, 2008 11:59 pm

https://www.youtube.com/watch?v=G2HpuWjlGqI


Dhe jam nė shpirtin qė vuan e lėngon,
Rend t'ia sjell me vargje lumturinė,
Ēdo ēast nė vetmi njė vrull mė mundon
ku ta gjejė ilaqin t'ia kthejė qetėsinė !

Prej dritės sė syrit i fal rreze pranvere
prej zemrės lėng jete t'i shkoj nė damar
dhe shpirtin ia jap po prej kėsaj ere
se shėndeti i saj mė bėhet nektarė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   Wed Dec 31, 2008 12:00 am

https://www.youtube.com/watch?v=FvS8P5M5KZk


Si mund tė prehem kėtė natė jehonash
ēdo gjė nė rrėmbim mė ka pushtua,
s'ėshtė kjo gjamė qė derdhet - nė pėrmasė zezonash
por llavė qė mė djeg me klithmė : Tė dua !

Ėshtė pushtim i shpallur - perandori,
gjendje amuri - ku ndizen zjarre!
Vargan mendimesh pakufi - ushtri
mė trokasin nė zemėr me shumė batare !

Kam hapur portat e shpirtit si Troja,
Nėnshtrohem ! Valėvis flamurin lart !
Mė pėrshkon thirrorja : Tė dua ! Tė dua !
Dhe mbes i plagosur - nė hark !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MINIATURA POETIKE - FERIT RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: