Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. EmptyThu Oct 16, 2008 6:17 pm

Pershendetje forumist te nderuar, kerkoj nga ju qe te postoni tregime, ngjarje apo histori per ngjarje te verteta,... per te cilat keni degjuar se jane plotesisht te verteta, keni lexuar, apo personalisht keni qene ne ngjarje.
Une per vete nuk kam per te specifikuar dicka, sepse per momentin nuk me kujtohet, por shpresoj se ju do shkeputni dicka...

Mireulexofshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
safet h
Fillestar/e
Fillestar/e
safet h

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 41
Vendi : Kosove
Profesioni/Hobi : Profesor
Registration date : 07/12/2010

Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Re: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. EmptyTue Dec 07, 2010 1:46 am

Organizimi i luftės nė Artakoll

Qarqet shoviniste serbe bėnin plane pėr pushtimin e trojeve shqiptare, kolonizimin me elementin sllavė, pėrkatėsisht tė ndėrrimit tė strukturės etnike tė popullsisė sė Kosovės, tė bazuar nė projektin e Ilija Garashaninit. Po i theksojmė disa nga ato: Sipas projektit tė hartuar prej avokatit nga Sarajeva Stevan Moleviq, tė titulluar “Serbia homogjene” nė fillim tė vitit 1941, parashihej qė Serbia tė pėrfshinte nė lindje dhe nė juglindje Kosovėn dhe Maqedoninė, Vidinin dhe Qystendilin nė Bullgarinė e sotme; nė perėndim - Banovinėn e Vėrbasit, Dalmacinė Verirore, Likėn, Kordunin, Baninė dhe njė pjesė tė Sllovenisė; nė jug - Malin e Zi dhe Hercegovinėn, duke pėrfshirė edhe Dubrovnikun, tė cilit do t’i jepej status i veēantė, dhe pjesėn veriore tė Shqipėrisė. Sipas Moleviqit, nė gjirin e Serbisė sė Madhe duhej tė pėrfshiheshin tė gjitha trevat ku ka serbė, apo ku Stevan Moleviqi supozonte se kishte serbė. Pėr te serbė ishin edhe maqedonasit dhe malazezėt. Ndėrkohė ai kėrkonte shpėrnguljen nė masė tė kroatėve, myslimanėve dhe tė shqiptarėve nga rajonet, ku ata pėrbėnin shumicėn dėrrmuese tė popullsisė. Kėtė planė munduan ta praktikojnė nė shumė krahina shqiptare tė Kosovės dhe Maqedonisė. Kjo nė mėnyrė tė dukshme u vėrejt edhe nė rajonin e Artakollit tė Qyqavicės, ku serbėt bėnin presion tė pandėrprerė mbi popullin shqiptar tė kėsaj ane. Nė kėto programet tė ēetnikėve mė 1941 planifikohej: “Tė krijohet Jugosllavia e Madhe nė tė Serbia e Madhe, etnikisht e pastėr nė kufijtė e Serbisė dhe tė Malit tė Zi, tė Bosnjės e Hercegovinės, tė Sremit e tė Banatit. Tė pastrohen tė gjitha territoret nga elementėt joserbė”. Tė krijohen kufijtė e drejtpėrdrejtė, kufijtė e pėrbashkėt ndėrmjet Serbisė e Malit tė Zi, si dhe Serbisė dhe Sllovenisė, nėpėrmjet spastrimit tė Sanxhakut dhe tė disa pjesėve tė Bosnjės nga myslimanėt dhe kroatėt. Nė pėrputhje me planet e sipėrpėrmendura, Lėvizja Ēetnike synonte ta kultivonte dhe ta mbante gjallė nė Kosovė frymėn e hakmarrjes, tė shfarosjes sė shqiptarėve dhe tė gllabėrimit tė trojeve tė tyre etnike. Kėshtu nė njė nga elaboratet e pėrgatitura nė atė kohė, me titull: “Krahina e Kosovės dhe e Rrafshit tė Dukagjinit”, midis tė tjerave thuhej, se “Kosova ka qenė serbe dhe ajo do tė mbetet patjetėr serbe, jo vetėm pėr nga pozita shtetėrore juridike, por edhe nga struktura e popullsisė sė vet, e cila duhet tė jetė me shumicė serbe”. “Pas pėrfundimit tė luftės do tė shpėrthejė hakmarrja e serbėve ndaj shqiptarėve. Kjo nuk do tė pengohet e sidomos aksioni i Vasojeviqėve, tė cilėt duhet tė zgjerohen nė Rrafshin e Dukagjinit.
Lėvizjet e kėtij organizimi ishin vėrejtur edhe nė Artakoll, Drenicė, Shalė, Dukagjin, e nė tė gjitha trojet shqiptare tė Kosovės. Organizimi i burrave nė rajonin e Artakollit ishte i njė niveli organizativ shumė tė lartė nė mėnyrė vullnetare. Tė gjithė ata qė kishin arme dhe ishin tė aftė pėr luftė u bashkuan dhe formuan grupet e para kryengritėse nė kėtė rajon, e ndėr udhėheqėsit e parė ishin; Ferat Strofci – Hasani, Aziz Zhilivoda – Krasniqi, Liman Bajra – Hasani, Sefer Bequku – Murati, Liman Aliu, Maliq Hasani, Ilaz Kolla, Hazir Xhaka, etj. Ferati Strofci dhe Aziz Zhilivoda ishin udhėheqėsit qė kontrollonin tėrė Artakollin. Liman Bajra – Hasani sė bashku me Maliq Hasanin ishin bajraktarėt e Strofcit qė u prinin burrave dhe fshatrave pėrreth kur shkonin nė luftė. Bashkėluftėtarėt e Feratit dhe Azizit ishin; Maliq Hasani, Liman Hasani, Deli Ademi, Avdi Aliu, Hamit Mustafa, Liman Aliu, Rexhep Aliu, Sefer Bequku, Ilaz Kolla, Hajzer Jashari, Musli Jasahi, etj.
Pas pushtimit tė Jugosllavisė borgjeze nga gjermanėt, italianėt dhe bullgarėt Kosova ndahet nė tri pjesė tė pushtuara. Gjermanisė i mbetėt nėn pushtim territori i gjerė i Rrafshit tė Kosovės me qytetet Mitrovicė, Vushtrri dhe Podujevė ku fshati Strofc dhe Artakolli me Qyēavicė mbesin nėn pushtimin gjerman. Pas shpartallimit tė ushtrisė jugosllave, disa njėsi ēetnikėsh hynė nė aleancė me gjermanėt nė luftė kundėr komunistėve, e qėllimi i tyre ishte shfarosja e shqiptarėve. Drazh Mihajli mė 1940 kishte takuar eprorėt gjermanė, tė cilit iu kishin lejuar ekspeditat ushtarake mbi popujt nė territorin qė kishte pushtuar gjermania si; shqiptar dhe boshnjak. Kėshtu nė pranverėn e vitit 1941 njė grup ēetnikėsh prej tridhjetė vetash organizohen tė hyjnė nė fshatrat e Artakollit dhe tė depėrtojnė nė Qyēavicė nė vendin e quajtur “Stanica e Bjeshkės”, ku aty ishte stacioni i policisė serbe tė gjandarmėrisė jugosllave kryesisht ēetnik serb tė pėrkrahur nga gjermanėt.
Me 9 prill 1941 nė mbrėmje ēetnikėt nga Mitrovica vijnė me tren dhe zbresin nė fshatin Plemetin afėr Obiliqit. Aty i bashkėngjiten edhe disa serb tė armatosur dhe shkojnė nė fshatin Palaj (ish Vodicė), fshat ky i banuar me shumicė serbe. Edhe aty shkojnė me ta edhe disa serb tjerė tė armatosur qė e njihnin terrenin pėr t’i drejtuar kah tė donin tė shkonin ata. Herėt nė mėngjesin e 10 prillit tė atij viti prej fshati Palaj hynė nė Qyēavicė nė fshatin Sibofc afėr Zhilivodės. Popullata i kėtij fshati i kishte vėrejtur ēetnikėt dhe i tregojnė Hasan Nicit – Kelmendit. Menjėherė shkon dhe i tregon Aziz Zhilivodės pėr ta. Azizi sė bashku me Xhemė Krasniqin e lajmėrojnė Feratin dhe i tregojnė se ēetnikėt kishin hy nė Qyēavicė. Ferati sė bashku me burrat e kėtij fshati Maliqin, Avdin, Delin, Limanin, Rifat Baleci dhe Kamer Hasani qė qėlloj atė ditė me ta, e qė ishte i armatosur me armė roje. Kameri ishte kufitar qė ruante kufirin nė Sibofc dhe Shipitull, kufi ky qė territoret e pushtuara nga gjermanėt dhe bullgarėt. Ēetnikėt e kishin vėrejtur se shqiptarėt do t’i rezistojnė ata e kthejnė rrugėn rrėzė malit dhe ngjiten Qiēavicės pėrpjetė, rrugės sė quajtur “Kurrizi i Bjeshkės” pėr tė shkuar sa mė parė nė stacionin e gjanarėve serb. Kur shkojnė nė vendin e quajtur “Lugu i Hysenit” afėr Gurit tė Madh rrethohen prej katėr anėt nga luftėtarėt shqiptar. Njėrėn anė Ferati me burrat e Strofcit, Azizi nė anėn tjetėr dhe Fshati Gradicė tė prirė nga Mehmeti nė anėn e pasme tė tyre, duke mos i lėnė rrugė atyre as tė tėrhiqeshin. Nė pritėn e parė vriten tetė serb, dhe duke u tėrhequr bien nė priten e grupit tė Strofcit dhe vriten edhe gjashtė tė tjerė. Vendosėn nė njė vend ku nuk mund t’i sulmonin, aty edhe filloj rezistenca e tyre. Ata ishin tė pajisur me armatim tė mirė, ndėrsa burrat tanė kishte edhe tre vetė qė shkonte me njė pushkė. Njėri nga ēetnikėt vėzhgonte nėn njė kaēubė dhe nuk mund as tė lėviznim prej tij. Sipas Rifat Balecit, ēetnikun qė vėzhgonte e kishte qėlluar Ferati me njė plumb, duke mbetur ai nėn kaēubėn prej ku vėzhgonte. Aty Ferati dredh rrugėn shkon e ēarmatos serbin e vrarė, dhe duke ua hedhur bombat pėrreth i detyron tė dorėzohen tė gjithė ēetnikėt. Menjėherė i ēarmatosin qė tė gjithė duke i lidhur dhe i qonin teposhtė Qyēavicės. Tė gjithė burrat tjerė tė fshatrave pėrreth siē i kishin dėgjuar luftimet kishin vrapuar pėr t’u dal nė ndihmė. Kur vijnė te vendi i quajtur “Trojet” , mbi fshatin Zhilivodė, ku edhe ishte caktuar prej kėtyre burrave tė ekzekutohen ēetnikėt, ndeshen me Januz Krasniqin e Zhilivodės i cili nuk i lejon t’i pushkatojnė aty. Januzi ishte njė pleqnar dhe udhėheqės i fshatit (Odbor i katundit) Zhilivodė duke iu drejtuar “Nuk bėnė t’i vritni kėtu pasi qė vijnė ēetnik tjerė dhe do tė na hakmerren, e do tė ma djegin fshatin”. Kėrkon nga Azizi dhe Ferati qė t’i liroj tė zėnit rob. Ata ranė nė njė pozitė tė keqe, por ia liruan vetėm tre, e tė tjerėt nuk i vranė aty por i pushkatuan mė lartė pasi qė ata ishin pjesėmarrės nė masakrėn e vitit 1920 tė prirė nga krye ēetniku Rash Pantiqi ku nė Artakoll u vranė dhe masakruan 82 burra. Nėntė prej tyre pushkatohen ndėrsa lirohen tre prej tyre, ata bien nė fshatin Plemetin dhe me tren dhe shkojnė nė Mitrovicė dhe lajmėrojnė pėr atė se ēfarė kishte ndodhur. Me armėt qė ua marrin ēetnikėve armatosėn tridhjetė shqiptar, duke u bė njė shtyllė e rezistencės nė kėtė anė.

Sulmet ēetnike nė fshatrat e Qyēavicės (Strofc, Gllavotin, Bequk, Bivolak, Zhilivod)

Serbet tė tėrbuar pėr atė qė kishte ndodhur dhe se ishin marr vesh edhe me gjermanėt qė tė mbledhin me mijėra serb nga e tėrė Serbia qė tė hynė nė Qyēavicė. Drazh Mihajli i urdhėron eprorėt e tij Lubo Novakoviqin, ......... qė Kost Peqanci ta udhėheqė kėtė ekspeditė famėkeqe dhe tė bėjė gjenocid mbi shqiptarėt. I kishte dhėnė urdhėr qė tė mbledh ēetnik nga e tėrė Serbia dhe ta sulmojnė Qyēavicėn, e caku ishte fshatrat; Strofc, Zhilivod, Bequk, Bivolak dhe Gllavotin. Ata ishin pėrgatitur dhe kishin pėr qėllim qė tė vrasin dhe masakrojnė shqiptar ku tė takojnė nė kėtė anė. Treni qė vinte prej Kraleve ishte i stėrmbushur me ēetnik dhe vinte duke u rritur numri i tyre nė ēdo stacion treni qė u ndalte iu bashkonin serb vullnetar. Gjithė komandėn e kishte Kosta Peqanci, ku komandonte edhe njėsi tjera tė Jugosllavisė Ushtarake, policore, njėsi vullnetare, serb tė armatosur e njėsi tė ndryshme, e mė sė shumti kishte ēetnik tė armatosur. Kamer Korrotica tregonte, se si shumė shqiptar kishin qėlluar nė ekspeditė ushtarake kundėr shqiptarėve. Ata kishin qenė duke kryer shėrbimin ushtarak nė Jugosllavin borgjeze tė asaj kohe dhe me dhunė i kishin detyruar tė hynė nė luftė. Atyre iu kishin thėnė se do tė luftojmė me fashistet. Kameri ishte nip i lagjes Durakaj, dhe nuk kishte ditur ku po i dėrgojnė, deri sa kishin mbėrrij nė Prilluzhė, ku aty e kishte njohur.
Letra dėrguar Kost Peqancit (Kost Vojvoda, sipas emrit qė e njihnin)mė 12 prill 1941 nga gjenerali Lubo Novakoviq, tė njohur edhe mė parė pėr krimet e pashembullta mbi shqiptarėt, i pėrkujtonte: “Kur tė nisem nė rrugėn fatlume, e di ēfarė planesh ke pėr jugun tonė. Besoj se nė Sanxhak, nė Dukagjin dhe nė Fushė tė Kosovės, nuk do tė mbetet asnjė plis pėr farė. Lumenjtė Sitnica dhe Llapi do tė bartin dy muaj koka shqiptarėsh”.
Treni kur mbėrriti nga Beogradi nėpėr vendet serbe e pėr Mitrovicė ishte ndalur nė fshatin Prilluzhė, fshat ky i banuar me shumicė serbe. Treni ishte i stėrmbushur me ēetnik e serb tė armatosur nga tė gjitha pjesėt e Serbisė. Ata, kishin lejen nga udhėheqėsi i tyre Kosta Peqanici qė tė bėnin tė gjitha llojet e dhunės, vrasjeve, plaēkitjeve pa dhėnė asnjė lloj pėrgjegjėsie. Serbėt nga treni zbresin nė orėt e vona tė mbrėmjes tė 13. 04. 1941, vendosėn nėpėr shtėpitė e serbėve tė Prilluzhės. Sipas tė dhėnave orale nga njerėzit, qė ishin kalimtar tė rastit nė atė vend tregojnė se banorėt serb tė atij fshati i kishin pritur ēetnikėt me lule, dhe se popi i kishės sė kėtij fshati kishte dalė para tyre dhe i bekonte ēetnikėt njė nga njė. Maliq Hasani nga fshati Strofc ishte punėtor (zapti) nė zyrėn e bashkėsisė lokale nė kėtė fshat. Serbi me emrin Senta Popoviq, me tė cilin Maliqi punonte njė zyrė me tė, me t’i parė ēetnikėt duke zbritur nga vagonėt e trenit kishte vrapuar sė bashku me tė shoqen e vet nė zyre ku punonte Maliqi. E kishte zgjuar nga gjumi dhe i tregon se kishin mbėrrij me mijėra ēetnik nga Serbia pėr me hy nė Ēyqavicė me bė masakra nė popullatė. Me t’i dėgjuar Maliqi kėto fjalė merr pushkėn qė kishte tė rojės dhe e detyron Senten ta qet matanė lumit Sitnicė, pasi qė rruga qė tė shpinte andej ishte bllokuar nga serbet qė kishin ardhur e duhej t’i bije nėpėr ujė tė lumit, ai nuk kishte ditur notė. Nė orėn 2 tė mėngjesit tė datės 14 prill 1941 serbi, me emrin Senta e kishte qitur nė shpin Maliqin dhe e kishte dėrguar matanė lumit Sitnicė. Niset me vrap pėr tė dhėnė alarm fshatrave tė largohen prej tyre. Po atėherė edhe ishin nisur ēetnikėt pėr nė Qyēavicė. Prej aty niset tregon nė fshatin Bivolak nė shtėpinė e Sadri Klinakut. Sadri Klinaku jap alarm me pushkė pėr tė kuptuar fshati tė largoheshin. Liman Aliu i lajmėron burrat e Strofcit dhe lajmėron Feratin. Ferati me shokė i mbledhin burrat e fshatit, ata qė kishin armė dhe t’i dalin ēetnikėve pėrball. Ndėr burrat e parė qė iu bashkuan ishin; Maliq Hasani, Deli Ademi, Hajzer Jashari, Liman Hasani, Avdi Avdull Aliu, Liman Aliu, Rrustem Aliu, Shaban Aliu, Musli Jashari, Murat Ademi, Zenel Hajrizi, Miftar Mustafa, Hamit Mustafa, Lah Duraku, etj. Prej aty nė orėn 3. 30 tė mėngjesit vrapojnė dhe i zėnė kullat nė lagjen Durakaj, me t’u vendosur aty dėgjohen pushkėt e para qė krisin nga Sadri Klinaku nė Bivolak, i cili i kishte ndalur nė hyrje tė fshatit e i thotė komandantit tė tyre; “ku po shkon nė kėtė orė tė mėngjesit ore”, ai i thotė se jemi nė patrullė, atėherė duke e marr nė shėnjestėr ia kthen “po ēarė patrulle bėhet me njėmijė vetė, nė ora 3 tė mėngjesit”, atėherė e gjuan dhe e qėllon komandantin e tyre nė krahun e djathtė dhe ia kishte kėputur dorėn. Ferati me shokė vendoset nė kullat nė lagjen durakaj. Sadria atėherė tėrhiqet, atėherė serbėt hynė nė fshatrat Glavotin dhe Bivolak dhe i vendosin mitrolozėt mbi Bivolak nė vendin e quajtur “Te Rrushi – vreshtat e Bivolakut” , prej aty ku prej aty kontrollohej njė pjesė shumė e madhe e atij terreni. Ēetnik e partizan vendosėn dhe fillon luftimi nė orėt e hershme tė atij mėngjesi pasi depėrtojnė nė fillim tė fshatit Strofc, ku ndeshėn nė rezistencėn e parė nė kėtė fshat nga Ferati me shokė. Aty vritet Xhem Azem HAsani dhe plagoset rėnd Abdullah Bejt Duraku dhe Shaban Aliu nė shputėn e kėmbės. Lufta u pėrhap ku nė ėt gjitha ato fshatra u luftonte pa ndėrpre pėr mos t’i lėnė ēetnikėt tė hynė nėpėr shtėpitė e tyre. Nė Bequk u zhvillonte njė luftė e ashpėr, ku plagoset rėnd luftėtari Sefer Murati – Bequku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
safet h
Fillestar/e
Fillestar/e
safet h

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 41
Vendi : Kosove
Profesioni/Hobi : Profesor
Registration date : 07/12/2010

Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Re: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. EmptyTue Dec 07, 2010 1:47 am

vazhdon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
safet h
Fillestar/e
Fillestar/e
safet h

Male
Numri i postimeve : 3
Age : 41
Vendi : Kosove
Profesioni/Hobi : Profesor
Registration date : 07/12/2010

Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Re: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. EmptyTue Dec 07, 2010 2:13 am

KY SHKRIM ĖSHTĖ MARR NGA LIBRI "HISTORIA E ARTAKOLLIT 1940- 1945", ĖSHTĖ I PA BOTUAR PĖR SHKAQE FINANCIARE, PĖMBAN RRETH 315 FLETĖ. SHKRIMI PĖRMBAN TĖ GJITHA NGJARJE TĖ VERTETA TĖ MBLEDHURA NGA DOKUMENTET ARKIVORE, TĖ DHĖNAT ORALE, SI DHE LIBRAVE SHKENCORE.

AUTORI I LIBRIT ĖSHTĖ PROF. SAFET HASANI

LIBRAT E TIJ TĖ BOTUARA JANĖ; "PRAVERA E LIRISĖ", "BUKURIA RRUGĖ VDEKJEJE",...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Re: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. EmptyWed Dec 15, 2010 8:08 pm

Nje ngjarje e vertet me ka ndodhur para nje dite .isha te nje doktor dhe pashe se kishte shije ne pikture dhe ato piktura ishin te lidhura me njera tjetren po ashtu te lidhure edhe me profesionin qe punonte ai doctor e pershendes dhe i uroj pune te mbare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty
MesazhTitulli: Re: Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.   Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta. Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Postoni tregime apo histori per ngjarje te verteta.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: