Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:24 am

Pjesa e pare

Ky libėr i kushtohet ish-ambasadorit amerikan Robert Frouik i cili vdiq ne 31 janar 2007. Ndihma dhe vizioni I tij pėr ēėshtjen shqiptare mund tė barazohet me idealizmin e luftėtarėve shqiptarė. Robert Frouik ėshtė I vetmi diplomat amerikan qė u shpall person I padėshirueshėm nė Maqedoni, nga njė qeveri qė vetėquhej demokratike 
Ambasadori amerikan Frouik, si njė njohės i shkėlqyer i rajonit tė Ballkanit dhe humanist i madh, ishte arkitekti kryesor i stabilizimit te situates politike nė Shqipėri nė fund tė vitit 1998. 
Ai u tregua njė mik i madh i shqiptarėve nė Maqedoni nė kryengritjen e vitit 2001. Kur mjaft politikanė dhe diplomatė perėndimorė nuk e kishin tė qartė se ēfarė ndodhte nė Maqedoni, Frouik u rreshtua pėrkrah tė drejtave tė shqiptarėve tė cilėt ishin rebeluar ndaj institucioneve qeveritare. Ai hartoi nė fillim tė muajit maj 2001 atė qė u quajt «Plani Frouik». Ky plan mė vonė u shndrrua nė bėrthamėn e Marrėveshjes sė Ohrit nė 13 gusht 2001.
Vdekja e Robert Frouik ėshtė njė ngjarje e dhimbshme pėr shqiptarėt. Ata humbėn njė mik, njė vizionar dhe njė mbėshtetės tė ēėshtjes sė tyre, i cili asnjėherė nuk kėrkoi shpėrblim pėr mbėshtetjen qė ju dha shqiptarėve.
Koēo Danaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:25 am

Parahyrje

Kryengritje e pambaruar
Kryengritja e shqiptarėve e vitit 2001 nė Maqedoni, ėshtė njė Kryengritje e Pambaruar. Konkluzioni i sapoparashtruar nuk merr pėr bazė deklaratat politike tė disa ish-drejtuesve tė saj, nuk merr pėr bazė pėrpjekjet e disa tė tjerėve pėr ta shbėrė atė. Konkluzioni i sipėrthėnė nuk merr pėr bazė as numurin e deputetėve shqiptarė nė Parlamentin maqedonas.(Numuri i deputetėve nuk ėshtė tregues i lirisė sė njė populli. Nė tė kaluarėn, Parlamenti turk dhe ai grek kishin me dhjetra deputetė shqiptarė. Por sot nė Turqi dhe Greqi kemi vetėm turq apo grekė me origjinė shqiptare!)
Konkluzioni se kryengritja e vitit 2001 ėshtė e pambaruar, bazohet nė disa nga fondamentet qė kanė tė bėjnė me liritė dhe tė drejtat e njeriut. Shqiptarėt nė Maqedoni, edhe sot pas 7 vjetėsh nga nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Ohrit, nuk kanė tė drejtė ligjėrisht tė pėrdorin Flamurin Kombėtar. Gjykata Kushtetuese e Maqedonisė e anulloi ligjin pėr pėrdorimin e tij. Sot shqiptarėt nė Maqedoni nuk e kanė akoma gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare. Sot shqiptarėt nė Maqedoni nuk kanė asnjė ngjarje madhore tė historisė sė tyre si festė shtetėrore. Ndėrsa maqedonasit kanė gjashtė tė tilla. 7 vjet pas kryengritjes, pushteti maqedonas vazhdon ti trajtojė shqiptarėt si mysafirė, si tė ardhur si jo autoktonė nė trojet e tyre. Ka mė shumė se njė dekadė qė pushteti maqedonas bisedon me Greqinė pėr emrin. Por ka mė shumė se njė dekadė qė shqiptarėt, askush nuk i ka pyetur, askush nuk i ka konsultuar se si do tė jetė emri i shtetit ku ata jetojnė padrejtėsisht por edhe pėrkohėsisht.
Shumica e politikanėve shqiptarė tė sotėm dhe komandantėve tė UCK sė djeshme nė Kosovė dhe nė Maqedoni, kanė qėnė antarė apo drejtues tė organizatės ilegale me emrin Lėvizja pėr Kosovėn (LPK). LPK shtrihej nė tė gjithė teritoret shqiptare nė ish-Jugosllavi, nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Luginė tė Preshevės etj. Programi i saj afatmesėm ishte ēlirimi i shqiptarėve dhe grumbullimi i tyre nė njė Republikė tė vetme. Ndėrsa programi afatgjatė i saj ishte bashkimi me Shqipėrinė. LPK, pėr shkak tė dhunės qė ushtrohej ndaj saj, vepronte jo vetėm nė Kosovė, Maqedoni, por edhe nė Perėndim, nė atė organizim qė emėrtohej Dega jashtė vėndit. Shumė prej atyre tė cilėt sot ose janė deputetė, ose ministra ose kryetarė partish nė Kosovė e Maqedoni, njė pjesė tė jetės sė tyre e kanė kaluar nė Zvicėr dhe nė Gjermani nė gjirin e LPK. LPK dhe programi i saj ishte nė themel tė platformės politike dhe ushtarake tė UCK. UCK-ja qysh me krijimin e saj dhe deri nė fund tė luftės, kishte nė programin e saj, bashkimin e trojeve shqiptare. Po i sjellim lexuesit dy fakte: 

Fjala e UCK-sė nė varrimin e mėsuesit Halit Geci nė Llaushė
(Nėntor 1997)
Vėllezėr dhe motra
Nėna dhe baballarė, tė afėrm tė vėllait tonė Halit Gecaj
Nė emėr tė Ushtrisė pėr Clirimin e Kosovės, u shprehim ngushėllime tė sinqerta dhe ju njoftojmė se e ndajmė dhimbjen me ju. Populli shqiptar nė trojet e veta, kėtu nė Kosoven e robėruar, nė vite dhe dekada ka provuar mbi supet e veta shtypjen dhe dhunėn mė cnjerėzore nga pushtuesit sėrbė. Na u vranė na u burgosėn e na u masakruan bijtė dhe bijat mė tė mira tė popullit tonė tė pambrojtur................................Po njė ditė nga gjiri i kėtij populli lindi Ushtria Clirimtare e Kosovės si e vetmja forcė serioze pėr realizimin e idealeve dhe aspiratave tė popullit tonė pėr bashkimin tonė kombėtar............Lufta jonė e shenjtė do tė zhvillohet deri nė ēlirim, deri nė bashkimin tonė kombėtar. .......
Lavdi tė rėnėve pėr liri. (Ky fjalim ėshtė botuar nė Zėrin e Kosovės nė datėn 11 dhjetor 1997). Ata qė kanė folur para mė shumė se njė dekade janė sot figura tė njohura tė skenės politike shqiptare, Daut Haradinaj dhe Rexhep Selimi).

Gjatė kohės sė luftės, luftėtarėt e UCK i nėnshtroheshin betimit luftarak i cili pėrfshinte edhe bashkimin kombėtar. Ja teksti i betimit tė luftėtarit tė UCK-sė: «Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do tė jem pėrherė ushtar besnik, luftėtar i denjė i lirisė,vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė pa kursyer as jetėn time tė luftoj pėr t`i mbrojtur interesat e shenjta tė atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpėra tė luftės dhe nėse tradhtoj, qoftė i humbur gjaku im. Betohem, betohem, betohem.”
Ky tekst ka qėnė fillimisht i vlefshėm edhe pėr UCK e krijuar nė Maqedoni deri nė komunikatėn e saj tė gjashtė, kur u fshi ideja e bashkimit kombėtar. 
Kemi tė bėjmė me njė mision tė pambaruar. Politikanėt aktualė shqiptarė nė Kosovė apo Maqedoni tė cilėt kanė dalė nga radhėt e LPK dhe tė UCK pėrpiqen ta shmangin kėtė pjesė tė pambaruar tė misionit tė tyre. Ata ose pėrpiqen ta mbulojnė me pluhurin e harresės, ose ta justifikojnė me nocione tė kohės duke formuluar idenė false tė bashkimit nė Bruksel. Me ēfarė kemi tė bėjmė? Duket se kemi tė bėjmė edhe me paaftėsi, edhe me pafuqi. Por edhe me mentalitet otoman. Janė tre dukuri pėrbashkuese qė i kanė shoqėruar politikanėt shqiptarė pėrgjatė njė shekulli, qysh prej vitit 1912. Ato janė pafuqi, paaftėsi dhe otomanizėm. Dhe i kanė shoqėruar nė momentet kyēe tė historisė sė shqiptarėve. Politikanėt djeshėm dhe tė sotėm shqiptarė duket se e kanė ndjerė dhe e ndjejnė pafuqinė, paaftėsinė dhe otomanizmin. Prandaj edhe janė pėrpjekur ta fshehin, duke nxitur artificialisht luftėn me njėri tjetrin apo duke manipuluar me nocionet e kohės. Nė librin «Tragjikėt e Europės» kam argumentuar se shqiptarėt janė ndėr tė pakėt kombe qė kanė mė shumė «tradhėtarė». Sepse i kanė shpikur politikanėt e tyre. Dhe e kanė bėrė kėtė pėr tė fshehur «Kryengritjen e Pambaruar». 
Kryengritja e shqiptarėve nė vitet 1911-1912 mbeti njė Kryengritje e Pambaruar. Pavarsia e Shqipėrisė, u njoh dhe realizua si e tillė, vetėm nė njė pjesė tė teritorit shqiptar. Pjesėt e tjera tė hapsirės shqiptare mbetėn apo u aneksuan nga shtete tė tjerė. 
Lufta e quajtur nacional-ēlirimtare pėrgjatė luftės sė dytė botėrore, mbeti njė Kryengritje e Pambaruar. U realizua vetėm njė pjesė e saj, qė kishte tė bėnte me nocionin «ēlirimtare», por mbeti pa u realizuar pjesa qė kishte tė bėnte me nocionin «nacionale». Mė shumė se gjysma e nacionit (kombit) mbeti jashtė kufijve tė Shqipėrisė. Kryengritja e shqiptarėve nė Kosovė qė mori hov nė fillimvitin 1998, mbeti njė Kryengritje e Pambaruar. Ajo realizoi vetėm shkėputjen e Kosovės nga Sėrbia, duke mos realizuar akoma pjesėn e dytė tė saj, qė ėshtė bashkimi me Trungun kombėtar. 
Tė njėjtin fat pėsoi edhe Kryengritja e shqiptarėve nė Maqedoni. E nisur si ēlirim kombėtar ajo pėrfundoi me liri dhe tė drejta pėr shqiptarėt duke pranuar njė shtet tjetėr si atdhe tė shqiptarėve dhe duke u rreshtuar nė radhėt e para tė mbrojtjes sė kėtij shteti.
Kuvėndi Lezhės nė 1444, Kuvėndi i Prizrenit nė 1878, Kuvėndi i Vlorės nė 1912 dhe Kuvėndi i Bujanit nė 1943-44 tė cilėt artikuluan ose bashkimin e trojeve shqiptare ose kėrkesėn pėr bashkim si dhe ideatorėt e tyre, mbetėn katėr kulmet e historisė sė kombit shqiptar. Ideatorėt e tyre, mė europeistėt ndėr politikanėt shqiptarė tė tė gjithė kohrave janė Skėnder Bej Kastrioti, Abdyl Bej Frashėri, Sulejman Agė Vokshi, Ismail Bej Vlora, Hajdar Beg Dushi. Pesė bejlerė Europeistė!! Kėto Kuvėnde kanė mbetur vetėm pjesė e historisė. Ndėrsa pjesa e realitetit, ėshtė «Kryengritja e Pambaruar». 
Ndėrsa dy nocionet me tė cilėt politikanėt shqiptarė kanė fshehur pafuqinė apo paaftėsinė e tyre pėrballė bashkimit tė trojeve shqiptare, kanė qėnė internacionalizmi dhe integrimi, dy nocione tė gjysmės sė dytė tė shekullit tė 20-tė dhe fillim shekullit tė 21-tė.
Ndėrsa partizanėt e bashkimit tė trojeve shqiptare janė spostuar jo si tė tillė, por duke u anatemuar si kundėrshtarė tė internacionalizmit dje dhe tė integrimit sot. Ashpėrsia e Anatemės ka qėnė nė varėsi tė kohės dhe situatave kur ėshtė bėrė ajo. 
Duket se edhe politikanėt aktualė tė shqiptarėve qė kanė dalė nga radhėt e dy UCK-ve nė Kosovė dhe nė Maqedoni do tė ecin nė rrugėn e tė tjerėve. Devijimin nga Platforma e bashkimit kombėtar, qė tashmė quhet «Projekti Politik Adem Jashari», devijimi nga Programi politik i organizatės nga e cila dolėn, LPK, e cila edhe nė korrik 2000, bashkimin kombėtar e pranonte si thelbin e saj; ata, kėtė devijim, po e paraqesin dhe do ta paraqesin mė shumė nė tė ardhmen si europeizėm, ndėrsa partizanėt e bashkimit si nostalgjikė, si njerėz qė duan luftė, tė prapambetur duke u pėrpjekur tė gjejnė nocione me tingėllim negativ apo manipulativ nė popull.(A nuk ju kujtohet parrulla: Bacė, u kry)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:25 am

Kryengritja duhet tė pėrfundojė

Por a duhet tė pėrfundojė kryengritja e pambaruar e shqiptarėve? Kjo ėshtė e nevojshme, e domosdoshme pėr stabilitetin e Maqedonisė, pėr zgjidhjen e problemit shqiptar, pėr stabilitetin e Ballkanit. 
Pėrfundimi i saj ėshtė njė detyrim i madh kombėtar pėrpara elitės politike, civile dhe sociale shqiptare. Bashkimi Europian ėshtė njė bashkim kombesh, jo thjesht shtetesh. Elita e kombit shqiptar, nuk mund tė ndjehet e qetė nė mjedisin europeist teksa kombi, tė cilit i pėrket i ka punėt tė pambaruara. Kėsisoj, pėrfundimi i Kryengritjes, pėrbėn njė detyrim tė madh kombėtar. 
Pėrfundimi i «Kryengritjes» nga elita politike shqiptare nė trekėndėshin Tiranė-Prishtinė-Tetovė ka njė taban tė fortė mbėshtetės historik, por ėshtė edhe nocion europeist. 
Cili ėshtė tabani historik mbėshtetės?
Pėrgjatė afėr njė shekulli, shqiptarėt festojnė si Ditė tė Pavarsisė sė tyre, 28 Nėntorin e vitit 1912. Ndėrkaq, kufijtė administrativė u pėrcaktuan mė vonė nė Konferencėn e Londrės, nė korrik 1913, e cila me vendimet e saj, e la pėrgjysėm Kryengritjen e shqiptarėve. Brėnda ndėrgjegjes apo nėnndėrgjegjes, si njė mjet ngushėllimi apo si njė mjet mos harrimi, si njė manevėr e mėnēur politike apo thjesht si njė instikt nacional, nuk ka rėndėsi se kush ėshtė nė krye. Ajo qė ka rėndėsi, ėshtė se brezit tė sotėm tė elitės intelektuale dhe politike shqiptare i ofrohet jo vetėm mospajtimi me ata qė nuk lejuan mbarimin e Kryengritjes shqiptare, por edhe bazamenti politik dhe historik pėr ta pėrfunduar atė. Pavarsisht se bashkėsia ndėrkombėtare nuk e njohu 29 nėntorin 1912 dhe kufijtė e Shqipėrisė i caktoi nė 29 korrik 1913, shqiptarėt kanė festuar dhe vazhdojnė tė festojnė vetėm 1912. Eshtė njė mospranim nė heshtje, por gjithsesi ėshtė i tillė. 
Konferenca e Bujanit e fundvitit 1943 dhe fillimvitit 1944 artikuloi tė drejtėn e shqiptarėve pėr bashkim kombėtar, pra tė drejtėn e tyre pėr ta peėrfunduar Kryengritjen. Kjo Konferencė dhe Platforma e saj Nacionale, nuk u hodh poshtė nga shqiptarėt, ajo u hodh poshtė nga ata qė nuk donin tė pėrfundonte Kryengritja e tyre. Ky dokument madhor i rrugės se si pėrfundon Kryengritja, pėrsėri ėshtė nė duart e elitės politike dhe intelektuale tė kombit shqiptar si njė ndihmesė e rėndėsishme drejt pėrfundimit tė Kryengritjes. 
Projekti Politik Adem Jashari, i cili pėrmbante nėpėrmjet betimit ushtarake, idenė e pėrfundimit tė Kryengritjes shqiptare, ėshtė i freskėt, i njohur pėr tė gjithė, qytetarė dhe politikanė. Shprehja: Bacė, u kry, mė shumė se sa realitet, ėshtė njė mbulesė e dobėt e pafuqisė pėr tė pėrfunduar Kryengritjen. Thelbi i Projektit Politik Adem Jashari ėshtė bashkimi i trojeve shqiptare.
Pavarsisht ngjyrimeve politike apo nivelit intelektual,pavarsisht dukurivė frenuese, elita politike dhe intelektuale shqiptare e ka pasur brerjen mė tė madhe tė ndėrgjegjes, mospėrfundimin e Kryengritjes shqiptare. Ajo qė nė fjalorin sociologjik konsiderohet Ndėrgjegja e Vrarė, nė momente tė caktuara tė jetės sė njė kombi, mund tė lindė edhe gurė rubini. Kėshtu ka ndodhur edhe me elitėn politike dhe intelektuale shqiptare tė periudhės sė pas viteve 90-tė tė shekullit tė shkuar. Nė kulmin e garės pėr internacionalizėm apo globalizėm apo integrim, ajo formulon Kushtetutėn e re tė Shqipėrisė Pluraliste. Dhe nė kėtė Kushtetutė, tė miratuar me Referendum nė vitin 1998, formulohet, fraza rilindase si mė poshtė: Ne, Populli i Shqipėrisė...........me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar..... Eshtė produkti 100 vjeēar i Ndėrgjegjes sė Vrarė. Eshtė njė rikthim nė Kuvėndin e Vlorės, tė Lezhės, tė Bujanit, tė Prizrenit, ėshtė njė talisman vizionar qė pret vetėm misionarė pėr tu realizuar. Sanksionimi nė Kushtetutėn e Shqipėrisė i tė drejtės pėr bashkim kombėtar, miratimi i kėsaj tė drejte me Referendum Popullor, pranimi i saj edhe nga ekspertėt ndėrkombėtarė tė Komisionit tė Venecies, pėrbėn themelin mbi tė cilin mund dhe ka nevojė tė ndėrtohet arkitektura e pėrfundimit tė Kryengritjes sė shqiptarėve. 

Dialog me kėdo, dialog pėr gjithshka
Por me ēfarė mjetesh duhet tė pėrfundojė Kryengritja? Mė duhet tė bėj njė sqarim tė domosdoshėm pėr lexuesin. Nė trajtesė, nocioni Kryengritje, nuk ka tė bėjė me pėrdorimin e dhunės, me pėrdorimin e armėve. Nuk ka tė bėjė me kuptimin klasik tė saj. Por me vetė thelbin e fjalės dhe jo me historikun e saj. Njė komb i pabėrė ka tė drejtė tė ngrejė krye. Ndėrsa njė komb qė nuk ngrė krye (Krye-ngritje), ai komb duhet tė iki, ėshtė i vdekur dhe i vdekuri nuk mund tė qėndrojė me tė gjallėt. Pėr mė tepėr kur kemi tė bėjmė me kombin shqiptar i cili ėshtė i pa bėrė, jo vetėm pėr shkak tė pafuqisė sė elitave tė tij, por edhe pėr shkak tė mosmarrėveshjeve tė tė tjerėve. Sentenca shekullore e vendosur ne ballė tė Kushtetutės se: Ne Populli i Shqipėrisė...........me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar.....; ėshtė kėrkesa kryesore e Krye-ngritjes shqiptare. 
Arma kryesore e saj ėshtė dialogu. Dialog me kėdo, dialog pėr gjithshka, edhe pėr thelbin e vetė Kryengritjes, pa vendosur fillimisht pėr asgjė. Sot shqiptarėt nuk kanė mė nevojė pėr Kallashnikovė. Ata e kanė Vizionin nė Kushtetutė. Prandaj kanė nevojė pėr mision dhe misionarė. Dhe duhet ti kenė ata. Dhe do ti kenė ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:26 am

Hyrje

Vlerat duhen ruajtur

Kryengritja e shqiptarėve e vitit 2001 nė Maqedoni, pėrbėn njė nga ngjarjet mė tė mėdha tė kombit shqiptar. Shpėrthimi I saj pas Kryengritjes sė Kosovės, sikur donte tė deklaronte se ēėshtja shqiptare pavarsisht se ka nuancat e saj nė rajone dhe vėnde tė ndryshme, nė thelbin e saj ėshtė njė e vetme. Eshtė ēėshtja e njė kombi tė ndarė padrejtėsisht para njė shekulli. Prandaj kjo kryengritje ėshtė njė pasuri e madhe pėr shqiptarėt dhe nuk ėshtė pasuri pėr kėtė apo atė parti politike. Ajo ishte dhe do tė mbetet njė vlerė e madhe nė Universin e vlerave morale tė Shqiptarėve qė jetojnė nė trojet e tyre nė Maqedoni. Vlera edhe mund tė analizohet, por kurrsesi tė anatemohet, apo mė shumė tė harrohet. Thelbi i europeizmit qėndron nė tėrėsinė dhe larminė e vlerave tė secilit komb dhe jo nė harresėn e tyre.
Kryengritja e shqiptarėve e vitit 2001 ka veēoritė dhe dallimet e saj, tė cilat synojnė tė pėrbejnė thelbin e librit. 
Libri ėshtė historiko-politik. Gjatė vitit 2001, autori pėr shkak tė detyrės shtetėrore dhe pėr shkak tė miqėsisė me shumicėn e drejtuesve tė UCK, e ka ndjekur pėrgjatė njė viti fillimin dhe fundin e kryengritjes sė Pambaruar tė shqiptarėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:26 am

Pėrse kryengritja nė Maqedoni nuk u shndrrua nė konflikt ndėretnik?

Eshtė njė pyetje qė kėrkon pėrgjigje. Pėrse kryengritja e shqiptarėve nė Maqedoni nė vitin 2001, nuk u shndrrua nė konflikt tė pastėr ndėretnik? Duhet harruar apo duhet kujtuar kryengritja e shqiptarėve? Apo duhet harruar ajo dhe duhen kujtuar pėr tė mos u pėrsėritur mė, rrėnjėt qė shkaktuan atė ? Mė duhet tė jap disa pėrgjigje, pėr t“ju pėrgjigjur pyetjes kryesore . Ato pėrbėjnė boshtin e kėtij libri.
Mė duhet ta ritheksoj qysh nė fillim se Kryengritja e vitit 2001 nė Maqedoni edhe mund tė shndrrohej nė konflikt ndėretnik. Por mbeti nė kryengritje midis UCK dhe forcave qeveritare. Me pėrjashtim tė ngjarjeve te Manastirit kur ndaj shqiptarėve u ushtrua gjenocid i pastėr nga shtresa ekstremistėsh maqedonė, nuk ka pasur raste tė tjera te dukshme. Ndėrsa ka pasur mentalitet ultranacionalist nga qeveria maqedonase. Historia e luftės, e politikės kėrkon medoemos edhe njė politikė tė drejtė dhe tė saktė tė vetė kėsaj historie. Qė do tė thotė se historia e kryengritjes e vitit 2001 duhet shkruar dhe trajtuar jo me mėndėsite e vitit 2008, as me mėndėsitė e simpative apo antipative tė vitit 2008, as me referencat apo preferencat e vitit 2008, as me pėrdorimin pragmatik tė kėtij viti kryengritės nga forca te ndryshme politike apo drejtuesve tė tyre. As me jehonėn e fushatave elektorale apo me qėnien nė pushtet dhe nė opozitė. Nė sistemet pluraliste, formulimi i historisė sė ngjarjeve mbi bazėn e qėnies nė pushtet e deformon atė duke e kthyer nė tė kundėrtėn e saj. 
Pėrgjigja e dytė qė mė shtyu ta shkruaj kėtė libėr qėndron nė vetė rėndėsinė e vitit 2001 pėr shqiptarėt dhe tė ngjarjeve qė e shoqėruan kėtė vit nė Maqedoni. Kryengritja e vitit 2001 nė Maqedoni ndoshta nuk mund tė ngjajė me librat klasike tė luftrave dhe kryengritjeve tė ndryshme. Sentenca e njohur se luftrat bėhen pėr teritore nuk ishte parėsore gjatė kėsaj kryengritje. Mendimet e mėvonshme se duhet tė ishte bėrė kėshtu apo ashtu, kanė shumė pak vlerė. Historia dhe analiza e saj nuk bėhen me sikur, por me ngjarjet e ndodhura nė kohėn pėr tė cilėn flitet. Kategoria e vrojtuesve politike tė cilėt nė kohėn e zhvillimit tė ngjarjeve u shmangėn nga qėndra e tyre, syojnė sot pėr tė dalė mbi vetė ngjarjet, pėr tė anatemuar dhe denigruar vetė kryengritjen. Marrėveshja e Prizrenit midis Ali Ahmetit, Arbėr Xhaferrit dhe Imer Imerit nė 22 maj 2001 tronditi politiken euroamerikane. Pėrgjigja e tretė qė mė shtyu ta shpejtoj shkrimin dhe botimin e kėtij libri ėshtė edhe pėrpjekja qė bėhet pėr ta rrumbullakosur kryengritjen e vitit 2001 dhe pėr ta shkruar atė me njė mėndėsi tė ndryshme nga mėndėsia shkencore, nga mėndėsia historike apo mėndėsia njerėzore. Nė sistemet pluraliste, historinė nuk e shkruan pushteti apo edhe OJQ pranė pushtetit. 7 vjet pas, ka njė pėrpjekje nė Maqedoni pėr tė gjetur tė pėrbashkėtėn e konfliktit tek shqiptarėt dhe maqedonasit. Por perveē perpjekjes se mire, ngjarjet e vitit 2001 jane shkruar me mėndėsinė e partisė dhe politikės dhe jo tė shkaqeve reale. Po e jap kėtė interpretim sipas botimit tek LOBI:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:26 am

Varianti maqedonas: «Periudha e viteve 2000-2001, nė Republikėn e Maqedonisė karakterizohet me ndryshime tė ndėrlikuara shoqėroro-ekonomike dhe politike si rezultat i tranzicionit.
Shumė kapacitete industriale falimentuan dhe u mbyllėn, njė pjesė e madhe e popullsisė mbeti pa punė dhe varfėria morri hov. Privatizimi ishte i shoqėruar me parregullshmėri tė ndryshme, dobėsi tė legjislacionit dhe keqpėrdorime tė rėnda. Qeveria aktuale nė tė cilėn participonin edhe shqi¬ptarėt nuk mundej ta pėrballonte mė kėtė situatė nė vend. Partitė politike ishin tė formuara nė baza etnike.
Rrethanat politike situatėn nė vend e bėnin tė pasigurte, mė sė shumti pėr shkak se pėr Maqe¬doninė ishin vitet e para si shtet i pavarur.» 
Varianti shqiptar: «Shkatėrrimi i RSFJ-sė dhe mėvetėsimi i Republikės sė Maqedonisė shkaktuan ndryshime tė thella politike, shoqėrore dhe ekonomike nė vend.
Pluralizmi manifestohej me formimin e partive politike tė cilat, nė vend tė atij ideologjik, kishin karakter tė fuqishėm etnik. Si rezultat i kėtij tran¬zicioni, njė pjesė e madhe e popullsisė mbetet pa punė, kurse varfėria, korrupsioni, kriminaliteti dhe kriza ekonomike marrin pėrmasa shumė tė mėdha.
Ekonomia e shkatėrruar, aferat dhe skandalet politike, korrupsioni dhe marrėdhėniet e keqė¬su¬ara ndėretnike edhe mė shumė e destabilizuan vendin.
Duhet tė theksohet fakti se me Kushtetutėn e vitit 1991, shqiptarėt i humbėn tė drejtat tė cilat, formalisht, i gėzonin me Kushtetutėn e vitit 1974. Pėr kėto shkaqe Kushtetuta u miratua pa votat e deputetėve shqiptarė nė Parlament».
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:27 am

Varianti shqiptaro maqedonas: «Periudha e viteve 2000-2001 karakterizohet me papunėsi tė madhe (400.000 persona tė aftė pėr punė janė tė papunė¬suar kurse 80.000 familje marrin ndihma sociale) dhe me procesin e papėrfunduar tė privatizimit i shoqėruar me pro¬cedura pėr falimentim pėr shumė ndėrmarrje. Vėrehet rėnie e standardit tė jetės.
Jeta politike karakterizohet me parti njė etnike, ndėrsa Qeveria udhėhiqej nga parti nacionaliste. Qeverisja ishte e centra¬li¬zuar, kurse sistemi juridik dhe ligjet nuk ishin tė pėrfunduara (nuk ishin miratuar ligjet e nevojshme, ndėrsa ato tė mira¬tu¬arat shpesh ndryshonin dhe gjykatat shumė ngadalė vendo¬sin pėr lėndėt).
Edhe pse nė Parlament kishte pėrfaqėsues shqiptarė dhe nė koalicionin qeveritar kishte ministra-shqiptarė, nė administratė dhe strukturat shtetėrore, shqiptarėt nuk ishin proporcionalisht tė pėrfaqėsuar. Partitė politike tė shqiptarėve nė Maqedoni publikisht va¬zhdo¬jnė tė tregojnė pakėnaqėsinė nga statusi i tyre nė jetėn politike dhe publike nė vend. Tensionimi i marrėdhėnieve ndėretnike vjen nė shprehje gjatė protestave tė shqiptarėve me kėrkesė pėr rritjen e tė drejtave kolektive ku ndėshkohen dhe konfrontohen me policinė si dhe gjatė protestave tė maqedonasve kundėr shtimit tė tė drejtave tė shqiptarėve»
Njė analizė e thjeshtė, tė ēon nė konkluzionin se ngjarjet e vitit 2001 janė shkruar me mėndėsinė e pushtetit. Konkluzioni i pėrbashkėt se: «Tensionimi i marrėdhėnieve ndėretnike vjen nė shprehje gjatė protestave tė shqiptarėve me kėrkesė pėr rritjen e tė drejtave kolektive ku ndėshkohen dhe konfrontohen me policinė si dhe gjatė protestave tė maqedonasve kundėr shtimit tė tė drejtave tė shqiptarėve», apo : «Jeta politike karakterizohet me parti njė etnike, ndėrsa Qeveria udhėhiqej nga parti nacionaliste» ėshtė i pasaktė. Kryengritja nė Maqedoni kishte rrėnjė mė tė thella. Mjafton vetėm nje fakt: Politikanėt maqedonas dhe shqiptarė kanė harruar njė detaj: Kur ata erdhėn nė pushtet nė Maqedoninė e pavarur dhe pluraliste, bėnė njė amnisti gjysmake, e cila nuk pėrfshinte njė pjesė tė politikanėve aktualė tė BDI-se. Dhe Maqedonia pėr arsye nga mė tė ndryshmet qysh kur u bė shtet i pavarur ka pasur nė krye qeveri nacionaliste. Prirjen nacionaliste apo jo nuk ta jep emri i Partisė, por veprimtaria e saj. Nė vitet 1991-1998, Maqedonia udhėhiqej nga njė parti me emėr socialdemokrat. Por kjo nuk e pengoi atė tė ishte nacionaliste ndaj shqiptarėve. 
Ndėrsa pėrgjigja e katėrt ka tė bėjė me nevojėn qė ngjarjet e vitit 2001, tė qėndrojnė si Vlera tė Universit Moral tė kombit shqiptar dhe jo si parzmore apo talisman i disa apo shumė politikanėve tė djeshėm dhe tė sotėm nė Maqedoni, Kosovė e Shqipėri, disa prej tė cilėve me kalimin e viteve kanė filluar tė bejnė edhe pėrpjekjen pėr ta shtrėmbėruar apo modifikuar kėtė Vlerė.
Pėrgjigja e pestė lidhur me pyetjen ka tė bėjė me faktin se pėrkundėr strukturave tė shtetit maqedon qė krijoi edhe formacione terroriste dhe ultranacionaliste, shqiptarėt u treguan me tė emancipuar dhe mė tė civilizuar. Gjate kryengritjes sė shqiptarėve nė vitin 2001, nė Maqedoni u krijuan dhe filluan tė vepronin disa organizata si: 1-« Organizata revolucionare maqedonase » e njohur me gjėrėsisht me emrin « Todor Aleksandrov ». Sipas deklaratės sė themeluesve tė saj, kjo organizatė kishte rreth 1200 antarė tė armatosur me shtrirje nė tė gjitha qytetet e Maqedonisė Perėndimore. 
2-« Lėvizja pėr clirimin e Maqedonisė ». Kjo organizatė u formua nėn slloganin « Atdheu nė rrezik ».
3-Organizata “Fronti revolucionar maqedonas” .
Kėto tre organizata janė organizatorėt dhe ekzekutorėt e akteve tė dhunshme ndaj shqiptarėve nė Shkup dhe veēanėrisht nė qytetin e Manastirit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:27 am

Pėrgjigja e gjashtė ka tė bėjė me faktin qė ndėrsa maqedonėt janė shumė me tepėr nacionalistė se sa duhet, shqiptaret u treguan mė shumė internacionalistė se sa duhet. Kjo mėndėsi shekullore e shqiptarėve u shfaq hapur edhe nė kryengritjen e vitit 2001. Ndėrsa nga njėra anė, drejtuesit e UCK e konsideronin pushtues pushtetin maqedonas, nga ana tjetėr nuk harronin tė flisnin pėr ruajtjen e integritetit tė Maqedonisė. Po sjell dy shėmbuj domethėnės nė favor tė tezės sė sipėrthėnė: 
I pari ka tė bėjė me drejtuesin kryesor tė UCK Abaz Xhuka (Ali Ahmeti). Ja se ēfarė thotė ai nė njė shkrim-platformė tė botuar nė 6 qershor 2001: 
«Nė asnjė moment, shqiptarėt nė Maqedoni nuk kanė kėrkuar zgjidhjen e problemeve nė rishikim tė kufijve ose nė prishjen e Maqedonisė.
Ne kemi qenė pėr ruajtjen e Maqedonisė si njėsi, ne kemi qenė tė pėrkushtuar pėr ruajtjen e integritetit territorial dhe tė sovranitetit tė Maqedonisė, gjithmonė kemi shprehur gatishmėri pėr
dialog.» (Ali Ahmeti Ja pse I morėm armėt, 6 qershor 2001)
I dyti ka tė bėjė me, Arbėr Xhaferrin ish-lideri i PDSH, njė parti me prirje nacionaliste nė Maqedoni. Ja se ēfarė thotė ai midis tė tjerash nė njė letėr drejtuar ish-sekretarit amerikan tė shtetit, Pauell : 
«Por as unė e as komuniteti shqiptar i Maqedonisė nuk kemi hequr dorė nga vendi ynė dhe e ardhmja e saj. Ne besojmė qė mund tė arrihet njė marrėveshje pėr tė ndryshuar ligjet dhe trajtimin e shqiptarėve, tė na mundėsojė tė bėhemi qytetarė tė plotė dhe tė barabartė tė Maqedonisė.»
(Arber Xhaferri Letėr drejtuar Kolin Pauell 2 korrik 2001)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:27 am

Pjesė e problemit shqiptar

Ky libėr ėshtė pjesė problemit shqiptar. Nė libėr trajtohen ato ngjarje qė tashmė nuk pėrbėjnė sekret. Tashmė nuk pėrbėn sekret se Arbėr Xhaferri u takua me Ali Ahmetin nė Tiranė nė fundmarsin e vitit 2001 nė njė Rezidencė qeveritare nė prani tė ish-kryeministrit tė Shqipėrisė Ilir Meta dhe tė autorit tė librit. Ata pėrcaktuan strategjinė e pėrbashkėt pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve. Ashtu siē nuk eshte sekret se nė atė takim Ali Ahmeti e quajti Arbėr Xhaferrin «Vėllai i Madh». Ashtu siē nuk ėshtė mė sekret se Arbėr Xhaferri nė fund majit tė vitit 2001 pranoi tė jepte dorėheqjen nga Kryetar i PDSH dhe tė mos braktiste Ali Ahmetin dhe Marrėveshjen e Prizrenit. Tashmė nuk ėshtė sekret tė pohohet se arsyeja e vėrtetė qė ish-kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj nuk u ftua nė Shqipėri nė mars 2001 ishte fakti se ai konsiderohej nga disa drejtues te qeverisė sė Shqipėrise si eksportues i kryengritjes nga Kosova nė Maqedoni. Tashme nuk pėrbėn me sekret te thuhet se nuk ka qene vetem ish-kryeministri maqedonas Georgievski ai qė kėrkoi ndarjen e Maqedonisė. Por kanė qėnė edhe shqiptarėt tė cilėt e kėrkuan dhe planifikuan kėtė ndarje si njė hap drejt zgjidhjes tėrėsore tė ēėshtjes shqiptare. Ashtu siē nuk ėshtė mė sekret tė thuhet se ata qė e penguan kėtė ndarje ishin disa politikanė shqiptarė nė Tiranė, Tetovė dhe Prishtinė.Tashmė nuk ėshtė sekret tė thuhet se hartuesi i vėrtetė i Marrėveshjes sė Ohrit, ėshtė ish-ambasadori amerikan Robert Frouik, qė nė vitin 2001 ishte pėrfaqėsues i OSBE nė Shkup. Mos pranimi i Planit Frouik dhe largimi i tij nga Maqedonia si person i padėshirueshėm, nuk kishte tė bėnte me ndonjė gabim tė tij. Nė tė kundėrtėn, kishte tė bėnte me njė lėshim qė diplomacia e SHBA i bėri asaj tė BE. Pasi diplomacia e Brukselit nė rastin e kryengritjes sė shqiptarėve, hezitoi tė pranonte realitetin. Ajo nė kulmin e kryengritjes, firmosi me Maqedoninė MSA nė Luksemburg.
Tashmė nuk ėshtė mė sekret tė thuhet se edhe shėrbimet inteligjente tė Shqipėrise dhe Maqedonisė bashkėpunuan me njėri tjetrin pėr ta penguar ndarjen e Maqedonisė etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:28 am

Tanusha ose fillimi i Kryengritjes

Kryengritja e shqiptarėve filloi nė fshatin me emėr tė bukur Tanushė. Ndėrsa maqedonasit e quajnė Tanushevc. Ajo filloi ditėn e diel, datė 3 mars 2001. Ka qėnė njė mot i vrejtur. Kryeministri i Shqipėrisė Ilir Meta ndodhej nė Varshavė dhe ishte nė njė takim me presidentin e atėhershėm polak Kvashnjevski kur u njoh me ngjarjen. Kryengritėsit shqiptarė kishin vrarė 3 police maqedonas. Pas dite, do tė shkonte nė Paris pėr tė referuar nė njė Akademi Diplomatike. Pasi u njoh me ngjarjen, Meta e vlerėsoi atė seriozisht dhe fillimisht kėrkoi formulimin e njė deklarate pėr tė bėrė tė njohur qėndrimin e qeverisė shqiptare. Deklaratėn e kemi formuluar sėbashku me ish-zėvėndėsministrin e jashtėm Pėllumb Xhufi nė zyrėn time nė kryeministri. Jemi konsultuar disa herė me Metėn nė telefon lidhur me tekstin e saj dhe vetėm nė orėn 15.50 minuta i ėshtė pėrcjellė me faks TVSH pėr ta lexuar nė lajmet e orės 16.00. Deklarata u prit mirė, mė mirė se sa mendohej. Ish-ministri i jashtėm francez Vedrine qė u takua me Metėn nė Paris e vlerėsoi si korrekt dhe tė matur qėndrimin e qeverisė shqiptare. Nė mėnyrė tė pėrmbledhur teksti i deklaratės ishte si mė poshtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:29 am

Ē’bisedoi Meta me tė dėrguarin special tė Papandreut, Aleks Rondos?

Kryeministri Meta sapo ishte kthyer nga Franca ku kishte marrė pjesė nė njė Akademi Diplomatike dhe ishte takuar me ministrin e Jashtėm francez, Vedrine. Ministri fracez e kishte vlerėsuar shumė deklaratėn e qeverisė shqiptare lidhur me ngjarjet e ndodhura nė fshatin Tanushė nė Maqedoni. Mbasi njė qėndrimi prej dy ditėsh nė Tiranė, ai do tė shkonte pėrsėri nė Madrid nė njė takim pune me kryeministrin e atėhershėm tė Spanjės Aznar. Ishte njė tur lobingu politik qė Meta e kishte ndėrmarrė pėr integrimin e Shqipėrisė. 
I kisha kėrkuar qė nė Spanjė tė shkoja edhe unė pėr ta shoqėruar dhe kishte rėnė dakord qė tė isha pjesė e delegacionit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:29 am

Darka nė Rogner
Gjatė kohės qė po i raportoja lidhur me ecurinė e ngjarjeve nė Maqedoni, i bie telefoni. Pas telefonatės nė gjuhen angleze, mė thotė duke ndėrprerė bisedėn se do ishim pėr darkė nė Hotel Rogner. Ngaqė tė nesėrmen do niseshim nė Spanjė, darka m’u duk e ēuditshme dhe e pyeta se cili ishte qėllimi i saj. Me tha se do hanim darkė me kėshilltarin kryesor tė Jorgo Papandreut, Aleks Rondos, i cili ishte nisur drejt Tiranės me njė mesazh. Do ishte njė darkė pune. 
Pėr Aleks Rondosin vetėm kisha dėgjuar se ishte nga mė tė besuarit e Papandreut. Isha pėrshendetur mė atė vetėm dy herė kalimthi. Herėn e parė nė Budapest nė prill 2000 kur kemi qėnė me Fatos Nanon nė aktivitetin e Forumit pėr Problemet Etnike dhe herėn e dytė nė Athinė nė dhjetor 2000, kur isha me Metėn pėrsėri nė Forumin pėr Marrėdhėniet Etnike tė Alen Kassof. 
U takuam nė darkė nė njė nga sallat e rezervuara tė Hotel Rogner. Ndodhej edhe kėshilltari diplomatik i Metės. Rondos u fut menjėherė nė temė. Ai i foli Metės pėr shqetėsimin e Greqisė lidhur me ngjarjet nė Maqedoni dhe veēanėrisht UĒK-nė e Ali Ahmetit. (Pavarsisht se Ahmeti akoma nuk kishte dalė hapur si pėrfaqėsuesi politik i UĒK-sė, Rondos e dinte kush ishte drejtuesi i saj. Ahmeti kėtė do ta bėnte nė mbremjen e 17 marsit 2001. Por kjo ėshtė temė tjetėr).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:29 am

Kėrkesat e Rondosit: UĒK tė mos prekė pronat e Helenik Petrolium

Nga ana e tij, Meta me shumė qetėsi i shpjegoi qėndrimin racional tė mbajtur nga qeveria shqiptare ndaj kėtyre ngjarjve dhe pritjen pozitive qė i ishte bėrė kėtij qėndrimi nga kancelaritė perėndimore. Pas kėtij shpjegimi, Rondos i foli mė hapur. Ai kėrkoi qė Meta tė shfrytėzonte gjithė ndikimin e tij nė radhėt e UĒK-sė dhe tė forcave politike nė Maqedoni qė vatrat e konfliktit tė mos preknin pronat e Helenik Petrolium dhe tė mos shtrihej konflikti nė kufirin greko-maqedonas. (Kishte disa muaj qė Meta e kishte kapėrcyer ftohtėsinė nė marrėdhėniet me Greqinė tė krijuara pas zgjedhjeve lokale tė tetorit 2000 nė Himarė). Pasi u mendua disa minuta, Meta kthehet nga unė dhe mė thote: “Mos hajde nesėr me mua nė Madrid, por shko nė Tetovė, na duhet t’i ndihmojmė”. I thashė se kėtė punė mund ta bėnim edhe kur tė ktheheshim nga Madridi. “Jo, jo, me tha me nxitim, nesėr. Bile fol qė sonte me ata dhe thuaju tė mos na ngatėrrojnė. I kemi miqtė tanė”. Nuk e zgjata me bisedėn. Ndėrkaq Rondos shikonte nga ne, por ishte shumė pak i habitur. Mė vonė mora vesh se ai i dinte lidhjet e mija me UĒK-nė. (Gjithmonė, pranė Metės dhe kryeministrave te tjerė shqiptarė ka pasur njerėz qė Athinėn e kanė vėnė nė dijeni nė kohėn e duhur pėr ngjarje tė rėndėsishme tė hapsirės shqiptare).
Akoma nuk kishin mbėrritur nė Tiranė disa nga kryetarėt e partive politike shqiptare tė Maqedonisė dhe tė Kosovės. Ndėrsa erdhi para tyre, Aleks Rondos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:30 am

Udhėtimi nė Maqedoni dhe biseda telefonike me Ali Ahmetin

Tė nesėrmen, Meta u nis nė Madrid i shoqėruar nga kėshilltari i tij diplomatik, ndėrsa unė nė Tetovė. Pėr tė qenė mė i sigurt, mora disa masa sigurimi, sidomos pasi tė hyja nė teritorin e Maqedonisė. (Kishte filluar lufta dhe udhėtimi nėpėr Maqedoni kishte filluar tė bėhej i pasigurtė). I telefonova zėvėndėskryetarit tė PDSH, Menduh Thaēi me tė cilin deri atėherė kishim vetėm njohje dhe respekt reciprok dhe i kėrkova qė tė mė dėrgonte njė makinė policie shoqėrimi. (PDSH ishte nė qeverinė e drejtuar nga Georgievski dhe zėvendėsministri i Brendshėm ishte Refet Elmazi i PDSH, ndėrsa ministre e Brendshme ishte akoma Dosta Dimovska). Menduhi me gatishmėrinė e tij karakteristike mė garantoi pėr masat e sigurimit dhe njėkohėsisht edhe pėr takimin me Arbėr Xhaferrin. Pasi kalova Qafėn e Thanės nė pjesėn e kufirit tė Maqedonisė, pavarėsisht tensionit qė vihej re pėr shkak tė konfliktit qė kishte filluar, nuk mė penguan. I shoqėruar nga makina e policisė qė me kishte dėrguar Menduhi, mbėrrita i qetė nė Tetove. Kisha tre probleme pėr tė zgjidhur. E para duhej tė flisja me Abazin (Aliun) dhe ti thoshja qė tė kishte kujdes, por edhe tė ruhej nga provokimet, qė mund ti bėnte dikush dhe pastaj t’ia faturonin UĒK. E dyta duhej tė takohesha me drejtuesit mė tė lartė tė PDSH dhe ti bindja tė vinin nė Tiranė nė takim me kryeministrin Meta. E treta mė duhej tė takoja edhe udhėheqjen e PPD pėr t’u thėnė edhe atyre qė tė vinin nė Tiranė nė takim me Metėn. (Kishim dijeni pėr mosmarrėveshjet midis dy partive politike shqiptare, por gjykova se situata e krijuar do ma bėnte mė tė lehtė. E fillova me tė parėn: Kujdes nė kufirin me Greqinė?
Pas sistemimit nė njė hotel qė kishte pronar njė simpatizant tė PDSH, dola pėr njė shėtitje dhe nga celulari im mora nė telefon Abazin (Aliun). I thashė qė tė kishte kujdes lidhur me Greqinė, me investimet greke nė Maqedoni dhe mosshtrirjen e konfliktit nė kufirin greko-maqedonas. Njėkohėsisht i thashė qė tė merret masa edhe pėr provokacionet qė mund tė bėheshin nga shėrbimet sekrete tė disa vendeve tė rajonit. Nuk i thashė asgjė se cili e kishte kėrkuar njė gjė tė tillė, por se ishin sugjerime nga ana ime. U kuptuam shumė shpejt me Abazin (Aliun). Dhe Abaz Xhuka nuk gaboi, ai i mori shumė mirė masat. Diplomacia dhe politika greke nuk patėn asnjė pretekst tė atakonin UCK dhe drejtuesit e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:30 am

Kapėrcim nė kohė

Mediat greke : Eshtė krijuar Ushtria Ēlirimtare e Ēamėrisė


Nė datėn 30 maj 2001, zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Greqisė, Panajotis Beglitis, doli nė njė konferencė pėr shtyp dhe i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė dėnojė deklaratat ekstremiste tė shqiptarėve ndaj Greqisė. 

Ēfarė kishte ndodhur

Gjatė ditės, njė pėrfaqėsues i vetėshpallur kish prezantuar njė organizatė rebele shqiptare, tė cilėn ai e quajti Ushtria Ēlirimtare e Ēamėve, duke shtuar se baza e kėsaj organizate ėshtė nė veriperėndim tė Greqisė. Personi qė ėshtė identifikuar si Mehmeti ėshtė shprehur kėshtu nė njė emision radiofonik tė transmetuar nė Australi. (Sikur nuk kishte me mijra radiostacione nė Evropė). Sipas radios, ai pėrfaqėson Ushtrinė tė vetėshpallur Ēlirimtare, aktive nė Maqedoni. Sipas Beglitis: Imagjinata e sėmurė e disa elementėve terroristė, qė pėrpiqen tė paraqesin ēėshtje tė paqena, duket se nuk ka kufij. Po kėshtu edhe reagimi i komunitetit ndėrkombėtar ndaj tyre nuk duhet tė ketė kufij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:31 am

Ali Ahmeti i shkruan Jorgo Papandreut

Dhe njė ditė pasi Beglitis bėri akuzėn nė drejtim tė UĒK, Ali Ahmeti bėn njė veprim tė shpejtė dhe tė zgjuar. Ai i dergon njė letėr publike ministrit tė Jashtėm grek, Jorgo Papandreut lidhur me ēėshtjen nė fjalė. 
Nė letėr thuhet se: “Zotėri i nderuar! Desha t'jua adresoj kėtė letėr lidhur me njė dezinformatė qė ka dalė kėto ditė nė media, sikur gjoja unė, Ali Ahmeti, shefi politik i UĒK-sė, kam deklaruar se, sė shpejti do tė krijohet Ushtria Ēlirimtare e Ēamėrisė. Dėshiroj t'ju siguroj nė emrin tim dhe nė emėr tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, se njė deklaratė e kėtillė kurrė nuk ėshtė bėrė nga ne. Pėrkundrazi, me kėtė rast dėshirojmė t'ju sigurojmė se ne e respektojmė sovranitetin dhe integritetin e shtetit grek, sikundėr qė e respektojmė edhe integritetin dhe sovranitetin e shtetit maqedonas. Z. ministėr, mė lejoni edhe njėherė tė shpreh respektin dhe mirėkuptimin qė kemi pėr shtetin dhe popullin grek”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:31 am

Greqia pėrgėnjeshtron pohimet pėr ekzistencėn e UĒĒ

Pergjigja e menjėhershme e UĒK-sė ndaj njoftimeve fantazėm lidhur me ekzistencėn e UĒĒ, shumė shpejt i dha frytet e saj. Nė datėn 19 qershor 2001, pėrfaqėsuesi i saj, Dimitris Repas i vlerėsoi si tė pabaza pohimet e Presidentit jugosllav, Vojisllav Koshtunica, qė ekstremistėt shqiptarė do tė aktivizohen nė Epir, nė veri tė Greqisė. Repas, u shpreh se nuk ekziston ēėshtje qė ka tė bėjė me integritetin e Greqisė, dhe as shenja tė UĒĒ-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:31 am

Por Papandreu nervozohet ! 

Ėshtė njė fakt se diplomacia greke e ndjeu vehten tė mėnjanuar nga zgjidhja e krizės nė Maqedoni. Njė gjė e tillė shkaktoi nervozizėm nė radhėt e politikės dhe diplomacisė greke. Pa u zgjatur nė fakte tė shumta tė asaj periudhe, po jap vetėm qėndrimin e ish-ministrit tė jashtėm grek Papandreu nė Komisionin e Politikės sė Jashtme tė Parlamentit grek. Mbledhja e Komisionit tė jashtėm ėshtė zhvilluar nė datėn 6 qershor 2001, pasi Aliu nė emėr tė UĒK-sė i kishte dėguar letrėn dhe pasi ishte verifikuar qė deklarata nė radion australiane ishte njė banalitet i rėndomtė. 
Nė Mbledhje Papandreu deklaroi se ishte pesimist pėrsa i perkiste rrjedhės sė mėtejshme tė krizės nė Maqedoni. Nė seancėn e Kėshillit tė Politikės sė Jashtme dhe tė Mbrojtjes tė Parlamentit grek, Papandreu u bėri thirrje partive greke tė mbajnė kontakte me partitė nė Maqedoni qė nė kėtė mėnyre tė mbrojnė sovranitetin, integritetin dhe tėrėsinė e saj. Papandreu ėshtė angazhuar pėr mosndryshimin e kufijve dhe ka dėnuar terrorizmin dhe kontaktet me terroristėt, por ka konfirmuar se tani nė Ballkan po shtrohet ēėshtja shqiptare, zgjidhjen e sė cilės e sheh si shoqėri evropiane, multietnike, duke respektuar tė drejtat e pakicave dhe tė kufijve stabil, por lehtė tė kalueshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:32 am

Pangallos kundėrshton: Mė shumė marrdhėnie me Shqipėrinė

Ish-shefi i diplomacisė greke, Pangallos ka hedhur poshtė qėndrimin pėr zgjidhjen evropiane si tė mundshme, duke thėnė se nuk mund tė vlerėsojė rezultatin e krizės nė Maqedoni. Ai ka rekomanduar qė Greqia tė ketė “kontakte nė tė gjitha nivelet, me shfrytėzimin e tė gjitha mjeteve” me shqiptarėt, meqenėse pozita strategjike e Shqipėrisė ėshtė shumė mė rėndėsishme nga pozita strategjike e Maqedonisė. Papandreu nė njė replikė pjesėrisht ėshtė pajtuar me qėndrimet e Pangallosit dhe ėshtė angazhuar pėr bisedime nė Maqedoni dhe nė Ballkan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:32 am

Kthim nė rrjedhėn historikeDy takimet me PDSH dhe PPD

Ndryshe i mendova kėto takime dhe ndryshe mė dolėn. Takimin me udhėheqjen e PDSH e mendova mė tė vėshtirė. Jo thjesht se ajo ishte parti nė qeverisje, jo thjesht se unė konsiderohesha si “mik i rebelėve”, por edhe pėr faktin se mbi ata kishin filluar tė binin njė sėrė akuzash. Ato ishin tė pavėrteta, por gjithėsesi kishin krijuar njė lloj tensioni, veēanėrisht tek Kryetari i PDSH Arbėr Xhaferri dhe zėvėndėskryetari Menduh Thaēi. 
Por nė fakt takimi me udheheqjen e PDSH me doli mė i lehtė se sa e prisja. Nė takim me pritėn tė dy, Xhaferri dhe Thaēi nė zyrėn e Arbėrit. Mė bėnė njė ekspoze shumė tė qartė tė konfliktit qė sapo kishte filluar. Nuk vura re tek ata asnjė shėnje mėrie, apo pakėnaqėsie ndaj UCK. Mė shumė ishin tė preokupuar pėr zgjidhjen e tij tė shpejtė. Pasi u bėra tė qartė qėndrimin zyrtar dhe qėndrimin real tė qeverisė shqiptare ju thashė edhe pėr ftesėn e kryeministrit Meta pėr tė ardhur nė Tiranė dhe pėr tė biseduar lidhur me rrugėt pėr zgjidhjen sa mė tė mirė tė konfliktit. Problemi shtrohej qė konflikti tė cvilizohej, qė ai tė dekurajohej, por nga tė dy palėt. Pėr habinė time, edhe Arbėri edhe Menduhi e pritėn me dashamirėsi kėtė ftesė dhe me thanė se ishin tė gatshėm tė vinin nė ēdo kohė qė do ta gjykonte qeveria e Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:33 am

Nė selinė e PPD
Pasi mora kėtė miratim tė tyre, u nisa pėr nė selinė e PPD, qė ishte afėr selisė sė PDSH. Aty mė priste njė befasi e pakėndshme. Ishte mbledhur shumica e Kryesisė Qėndrore. Pasi ju prezantova atyre qė nuk mė njihnin u parashtrova nevojėn e konsultimit me qeverinė shqiptare dhe me partitė e tjera politike shqiptare nė rajon. Njėkohėsisht I vura nė dijeni pėr miratimin e ftesės nga ana e PDSH. (E pashė qė gabova taktikisht, ata kishin kohė qė shkonin keq me PDSH, inatin mė tė madh e kishin me Menduh Thaēin.) Disa prej tyre filluan tė shfaqnin rezerva pėr ftesėn pėr mė tepėr qė unė ju kėrkova se duhet tė vinin tė dy partitė nė njė takim tė pėrbashkėt. Pas disa deklaratave “patriotike” prej disave, sepse njė pjesė e PPD kishte filluar tė mbante qėndrime radikale, mu desh qė tu kujtoja dy prej tyre se cilat kishin qene qėndrimet e tyre ndaj Ahmetit dhe shokėve tė tij kur kishin qėnė nė Zvicėr. Kjo ndėrhyrje e qetėsoi situatėn dhe i dha mundėsi “Plakut” (Imer Imerit, Abdurrahman Halitit dhe Abdylhadi Veselit qė tė mė falenderonin pėr ftesėn dhe tė jepnin miratimin e tyre pėr tė ardhur nė takim me kryeministrin Meta sėbashku me PDSH. 
Pasi mbarova, nė largim e sipėr u takova pėrsėri me Arbėrin dhe Menduhin. Edhe ata u ndjenė tė lehtėsuar. Pėrsėri me njė makinė shoqerimi u nisa drejt kufirit. Rrugės mė mori nė telefon kryeministri Meta. I thashė qė tė dy partitė kishin rėnė dakord tė vinin nė Tiranė sėbashku. 
Mė pyeti se ēfarė mund tė bėnim mė shumė se kaq. Ju pėrgjigja se kur tė mbrija nė Tiranė do ta mendoja. Pasi kalova Qafėn e Thanės e njoftova Aliun pėr bisedimet dhe i thashė qė tė ishte i kujdesshėm nė deklarimet ndaj PDSH dhe PPD. Ramė dakord qė do tė mbanim njėri tjetrin nė dijeni.(Akoma nuk i kisha thėnė pėr tė ardhur nė Tiranė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:33 am

Deklarata e pėrbashkėt pėr shtyp

Nuk e pėrmenda rastėsisht kėtė telefonatė. Ishte hedhur hapi i parė politik, qė dy partite kryesore politike shqiptare kishin pranuar tė vinin nė Tiranė pėr tė koordinuar veprimet e tyre. Deri nė atė periudhė disa pjesė tė tyre e shikonin me armiqėsi njėra tjetrėn. Por duheshin edhe disa hapa tė tjerė. Dhe njė prej kėtyre hapave ishte qė opinioni publik shqiptar, rajonal dhe ndėrkombėtar tė njihej zyrtarisht me unifikimin e qėndrimeve tė tyre politike ndaj konfliktit. Pra duhej njė deklaratė e pėrbashkėt pėr shtyp. Por jo midis tyre dhe qeverisė shqiptare, por vetėm midis tyre. Duke pasur parasysh vėshtirėsitė e takimit me PPD dhe PDSH, mora nė telefon Arbėrin dhe ja thashė si ide dhe a mund tė realizohej. Arbėri me pjekurinė e tij tė rrallė politike, mė thotė: -ėshtė njė gjė shumė e mirė, por a do tė pranojnė ata tė PPD-sė. E lamė tė flisnim pėrsėri tė nesėrmen. 
Deklaratėn e hartova pasi mbrrita nė Tiranė. Kur gjykova se ishte bėrė e pranueshme pėr tė dyja palėt ja dhashė kryeministrit Meta.(Meta ishte i kujdesshėm pėr deklaratat e shtypit.) Por nuk bėri asnjė vrejtje, vetėm mė pyeti i shqetėsuar: Do pranojnė tė dalin me deklaratė tė pėrbashkėt shtypi? 
I thashė se me Arbėrin kisha rėnė dakord, por ngelej problem PPD. Nė vazhdim I sugjerova qė unė do flisja paraprakisht me Imerin dhe Abdylhadiun dhe ai tė fliste me Abdurrahman Halitin me qė kishte njėfarė miqėsie me atė. 
Tė tre drejtuesit e PPD ranė parimisht dakord, por vunė si kusht qė do ta shikonin ma parė Deklaratėn. 
Takimi ėshtė zhvilluar diku nga ora 17.00 e datės 11 mars 2001 nė zyrėn e pritjes sė kryeministrit. Nga PDSH kishin ardhur Arbėr Xhaferri dhe Iliaz Halimi. Nga PPD, Imer Imeri, Abdylhadi Veseli dhe Abdurrahman Haliti qė nuk mori pjesė nė takim. Nė fillim foli Meta. Me saktėsi dhe qartėsi, ai pozoi se cili do tė ishte qėndrimi zyrtar dhe qėndrimi real i Shqipėrisė. Por u sugjeroi atyre se edhe ata duhet tė kishin njė qėndrim zyrtar dhe njė qėndrim real. (Nė takime tė tilla, Meta nuk imponohej asnjėherė. Ai mendimin nė shumė raste e kishte tė pabukur, por rrallė herė tė pasaktė).
U krijua njė ambient i ngrohtė, saqė kur erdhi pjesa e Deklaratės sė pėrbashkėt, nuk pati ndonjė vėshtirėsi tė madhe. U bė vetėm njė sugjerim nga Imeri pėr tė shtuar njė fjali. Dhe para medias, PDSH dhe PPD dolėn me njė qėndrim tė pėrbashkėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:33 am

Deklarata e Metės
Ata veē kėsaj dhanė edhe njė konferencė shtypi me Metėn e cila tė nesėrmen nė 12 mars 2001 u botua si mė poshtė: “Kryeministri Ilir Meta bisedoi tė dielėn mbi situatėn aktuale nė Maqedoni me kryetarin e Partisė Demokratike tė Shqiptarėve tė Maqedonisė, Arbėn Xhaferi dhe me kryetarin e Partisė pėr Prosperitet Demokratik, Ymer Ymeri. Qeveria shqiptare shpreh mbėshtetje ndaj pėrpjekjeve qė dy partitė e shqiptarėve nė Maqedoni po bėjnė pėr tė nxitur dialogun dhe pėr tė marrė pjesė nė jetėn institucionale tė vendit, tha kryeministri Meta gjatė takimit tė zhvilluar nė selinė e kryemistrisė nė Tiranė. Pjesėmarrėsit nė takim u shprehėn kundėr zgjidhjes sė problemeve me anė tė dhunės dhe veprimeve tė armatosura. Veprimet e dhunshme janė nė kundėrshtim me interesat e shqiptarėve dhe me qėndrimet e faktorit politik shqiptar nė Maqedoni, u shprehėn politikanėt nė takim. Meta, Xhaferi dhe Ymeri u shprehėn pėr ruajtjen e integritetit dhe sovranitetit tė Maqedonisė si njė kusht i rėndėsishėm pėr forcimin e mėtejshėm tė paqes dhe stabilitetit nė rajon. Ata mbėshtetėn zgjidhjen e problemeve tė shqiptarėve nė Maqedoni, vetėm nė mėnyrė institucionale dhe me mjete demokratike, ndėrsa shprehėn dėshirėn qė qeveria maqedonase, nė bashkėpunim me faktorin politik shqiptar do tė manifestojė pėrmbajtje dhe urtėsi nė zgjidhjen e problemeve tė krijuara. Pjesėmarrėsit nė takim shprehėn vlerėsime pėr angazhimin e Bashkimit Evropian dhe SHBA pėr zgjidhjen e problemeve me rrugė paqėsore dhe mjete demokratike”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:34 am

Arbėr Xhaferri dhe Imer Imeri i qėndruan Marrėveshjes midis tyre

Dhe koha vėrtetoi se deri nė pėrfundim tė luftės, PDSH dhe PPD e ruajtėn kėtė qėndrim. Pėr ta pėrfunduar kėtė pjesė tė rėndėsishme do pėrmend vetėm dy detaje. Pas dy muajsh, Imeri pranoi tė shkonte sėbashku me Arbėrin nė Prizren pėr tė firmosur me Aliun Marrėveshjen e famshme qė tronditi bashkėsinė ndėrkombėtare. Ndėrsa Arbėri kur do tė krijohej qeveria e shpėtimit kombėtar nė Maqedoni, refuzoi tė dilte nė krye tė bllokut shqiptar duke kėrkuar qė PDSH dhe PPD tė jenė tė barabarta dhe duke hedhur poshtė propozimin e Lupēo Georgievskit.
Ky bashkėpunim korrekt midis Xhaferrit dhe Imerit do tė ēonte edhe nė pajtueshmerinė e tyre pėr tė marrė pjesė nė atė qė u quajt qeveria e Koalicionit tė gjerė nė Maqedoni. Ajo u shpall nė 13 maj 2001. Sipas njoftimit pėr shtyp u tha se: “Me njė votė kundėr dhe katėr abstenime, deputetėt e Parlamentit tė Maqedonisė mbrėmė ia dhanė votėbesimin qeverisė sė re tė unitetit politik. Partitė shqiptare do tė drejtojne katėr ministri. Nga radhėt e Partisė Demokratike Shqiptare, ministėr i ekonomisė ėshtė Besnik Fetai, i Punės dhe Politikės Sociale, si dhe deri mė tash ėshtė Bedredin Ibrahimi, kurse nga Partia pėr Prosperitet Demokratik, ministėr i Drejtėsinė ėshtė Hixhet Mehmeti dhe ai pushtetit Lokal, Faik Asllani. Nga katėr zėvendėskryeministra ndėr ta dy janė shqiptarė - Qemal Musliu i PPD-sė dhe Xhevdet Nasufi i PDSH-sė. Ndėrkaq, Parlamenti i Maqedonisė zgjodhi edhe dy nėnkryetarė tė rinj - krahas Iliaz Halimit tė PDSH-sė do tė jetė edhe Olloman Sulejmani i PPD-sė”. Kundėr qeverisė sė re votoi deputeti dhe kryetari i Partisė Kombėtare Kastriot Haxhirexha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   Thu Oct 16, 2008 6:35 am

Ilir Meta-Hashim Thaēi: Nė qėndėr tė bisedės situata nė Maqedoni

Pėr tė mbėrritur te takimi kryesor midis Ali Ahmetit dhe Arbėr Xhaferrit duheshin kaluar disa faza. 
Faza e parė ishte takimi midis Metės dhe PDK sė Hashim Thaēit. Thaēi me njė delegacion erdhi nė Tiranė dhe pas bisedimeve ata dolėn nė njė Konference shtypi. 
Pas takimit takimit Ilir Meta-Hashim Thaēi (Tiranė, 14 mars 2001) u dha njė konferencė e pėrbashkėt pėr shtyp. Nė qender tė Konferencės ishte situata nė Maqedoni, pėrqėndrimi i trupave serbe nė kufirin Kosovė-Maqedoni, zgjedhjet e pėrgjithshme nė Kosovė, gjendja nė Mitrovicė.

Meta pas takimit: Diskutuam ngjarjet nė Rajon
“Diskutuam pėr qėndrimet tona pėrsa i takon ngjarjeve mė tė fundit nė rajon. Nė radhė tė parė, unė kam shprehur dhe njė herė tjetėr kėnaqėsinė qė procesi i krijimit tė institucioneve nė Kosovė ka shėnuar hapa pėrpara, gjė qė konfirmohet edhe njė herė me zgjedhjet e fundit lokale atje, tė cilat janė dhe zgjedhjet e para tė lira dhe demokratike nė Kosovė, tė cilat ishin dhe njė herė tjetėr tregues se shqiptarėt kanė tė gjitha kapacitetet si qytetarė tė Kosovės pėr tė krijuar institucione tė reja demokratike nė mėnyrė tė qytetėruar. Sė dyti, kemi ndarė tė njėjtin mendim se mbajtja e zgjedhjeve tė pėrgjithshme do tė ishte njė tjetėr nevojė dhe domosdoshmėri pėr kompeltimin e gjithė kuadrit institucional tė nevojshėm pėr stabilitetin dhe pėr tė ardhmen evropiane tė Kosovės dhe se po kėshtu procesi i bashkėjetesės dhe integrimit tė minoriteteve nė Kosovė. Ėshtė procesi i tė ardhmes dhe se nė njė Kosovė tė re demokratike dhe evropiane nuk ka nevojė pėr enklava, por ka nevojė dhe pėr bashkėjetesė dhe pėr integrim, ashtu sikurse unė i kam theksuar dhe njė herė zotit Thaēi gjatė kėtij takimi qėndrimin e qeverisė shqiptare edhe ndaj qeverisė sė re tė Beogradit qė t’i inkurajojė serbėt nė Kosovė, dhe veēanėrisht serbėt nė Mitrovicė, qė tė mos bojkotojnė ndėrtimin e institucioneve tė reja demokratike atje, tė mos pėrdoren si faktorė tensioni, por perkundrazi tė integrohen dhe tė marrin pjesė nė krijimin e institucioneve tė reja demokratike tė pėrbashkėta. Po kėshtu kemi shprehur kėnaqėsinė pėr mendimin tė bėrė tashmė publik pėr armėpushimin njėjavor nė zonėn e Preshevės si njė shenjė tė vullnetit tė shqiptarėve atje pėr tė hyrė nė njė proces tė ri, nė njė proces politik qė do tė sjellė afirmimin dhe respektimin e tė drejtave tė tyre sipas standardeve ndėrkombėtare. Ashtu sikurse kemi ndarė tė njejtin shqetėsim dhe arsyetim se zhvillimet e fundit nė Preshevė janė rrezik i zhvillimeve tė mėparshme atje tė rezistencės sė shqiptarėve ndaj genocidit qė regjimi i Miloshevicit ka ushtruar nė Kosovė, por edhe nė gjithe zonėn e Preshevės. Dhe vendimi i djeshėm tregon dhe njė herė se shqiptarėt, duke kuptuar kontekstin e ri tė zhvillimeve, po kėshtu kanė kuptuar se procesi politik ėshtė ai qė do tė ketė tė ardhme pėr zgjidhjen e problemit atje dhe urojmė qė kjo tė vazhdojė. Natyrisht qė kemi ndarė shqetėsimin e pėrbashkėt pėr zhvillimet e fundit nė Maqedoni dhe veēanėrisht nė veri tė Maqedonisė nė kufi me Kosovėn ku ka pasur disa akte tepėr shqetėsuese tė dhunės dhe tė ekstremizmit. Dėshiroj dhe njė herė tjetėr tė theksoj se pėr Qeverinė shqiptare pėrdorimi i dhunės pėr arritjen e qėllimeve politike ėshtė, jo vetėm i papranueshėm, por edhe i dėnueshėm dhe po kėshtu Qeveria shqiptare ėshtė e mendimit se procesi i demokratizimit tė Maqedonisė do tė vazhdojė me vete pjesėmarrjen e shqiptarėve si edhe derimėtani
nėpermjet funksionimit mė tė mirė tė institucioneve atje dhe njėkohėsisht nėpermjet njohjes sė tė drejtave tė shqiptareve tė Maqedonisė, tė cilat ata i kanė kėrkuar dhe tė cilėt u takojnė sipas tė gjithė normave ndėrkombėtare. Po kėshtu sovraniteti dhe integriteti i Maqedonisė janė njė domosdoshmėri, jo vetėm pėr vete stabilitetin e Maqedonisė, por pėr stabilitetin e gjithė rajonit tonė. Dhe bėsojmė se gjithashtu dhe nė Maqedoni aktet e dhunės do tė izolohen dhe procesi politik do tė ketė pėrparėsi pėr trajtimin e ēėshtjeve qė kanė ngritur subjektet politike shqiptare atje. Po kėshtu kemi konkluduar se midis Shqipėrisė dhe Kosovės janė hedhur hapa tė rėndėsishėm nė bashkepunimin bilateral janė disa marrėveshje tė ndryshme qė janė nėnshkruar edhe nė Tiranė edhe nė Prishtinė, veēanėrisht nė fusha tė ndryshme tė kulturės, tė turizmit etj. Dhe kėto marrėdhėnie padyshim qė do t’i ēojmė akoma dhe mė pėrpara jo
vetėm nė marrėdhėniet reciproke, por edhe nė dobi tė stabilitetit tė rajonit tonė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kryengritje e pambaruar... Koēo Danaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: