Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Daniel Cana

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:06 am

PORTRET PĖR ALI PASHANĖ
“ Koka nė Stambollė trupi nė Janinė,
Tė vranė Ali Pasha,o Pasha tė grinė.”

Ulur kėmbėkryqė,i heshtur qėndron.
Sytė nga Janina,mėndjen nė Stamboll.
Koburja nė brez pa shkrehur tė mbeti,
Mbi njė tradhėtar njė gjarrpėr dovleti.

Poshtė ballit tė rudhur sytė e pėrqėndruar,
Tregojnė nė heshtje atė qė kanė shkruar.
Fjalėn amanetė botės po i thotė:
“-Kush e beson hasmin, e paguan me kokė!” 
Danel Cana maj 2008-05-23
Ngrehu Tepelenė

Ngrehu,tundu Tepelenė..!
Dil e prit Ali Pashanė...
Si qėmoti nė Dervenė,
Hakė edhe bes' i dhanė.

Aliu nga der e Hysajve,
Doli trim,u bė Pasha.
Mbretėroi nė Janinė,
Hapi porta tė mėdha.

Dilė e pėrqafo tėt birė.
Se bėri pėr atė vėnd.
Tė la pasė historinė,
Gjithė bota e pėrmėnd.

Fjalė e tija s'bėhej dy,
Qoftė me hir a me pahirė.
Lab e Toskė i bėri njėshė,
I bashkoi me Ēamėrinė.

Nuk u dorzua luani,
E shtrinė me tradhėti,
Bashkė me Vasiliqinė,
Ndriēojnė nė histori.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:07 am

14-TĖ LUTEM

Ti qė hynė n'ėndrat e mia,
Hynė pa trokitur, nuk lajmėron.
Mes iluzionesh,tė ngatėrruara,
Mė lė pa gjumė,mė torturon.

Tė lutem merre njė vendim.
O thuaj: Nuk e prish qederė!
Mos luaj si macia me minė,
Mos i hidh ėndėrrat nė erė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:08 am

15- BOTĖ E MISTERSHME

Kush vuajti nė jetė,kimetin ja di!
Si trup e si shpirt,ai ka jetuar.
Kush e gjeti gati,thonė “Lum si ai”!
...Por nė jetė,si era ai ka kaluar!

Bota ku jetojmė ėshtė plot mister.
Dhe njeriu vetė,si shėrben sa duhet.
Krijesė e pėrsosur,krijesė naive,
S’i mjafton njė jetė!..Sa vjen a gatuhet.

Dikush do gėnjejė,dikush veten mburr,
Dikush loz me ndienjat,e nuk ka ilaē.
Dikush dashuronė,e dikush askurrė!
Dikujt dhe “shėndet”,do i duket “plaēė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:08 am

16- PĖR LULEN

Njė lule e egėr, nė gėrxhe e rritur,
Qė veēse prej erės, ledhatim s'ka parė.!
Ėshtė e pa dobishme, pėr botėn e saja,
Aromėn,nektarin...s'ka se kujt t'ia falė!

Njė lule e bukur, e mbjellė nga njė dorė,
Nė njė cep lulishte,apo nė oborrė!
Mbushė me aromė gjith vėndin pėrreth,
Kush' sa sy tė bukur pret edhe pėrcjellė!

Lulja nuk rron shumė, petalet i bjenė,
Por jeton emėri, aroma qė ndjenė!
Nė sa kartolina ėshtė e fiksuar,
Ajo qė oborrin pak ka zbukuruar!

Ajo qė nė gėrxhe,stuhisė i qėndroi,
Mbiu dhe u tha, pėr pak lulėzoi.
Nuk e pa njeri, iku porsi era,
Bashkė me pranverėn e lulet e tjera.

Femrat edhe lulet, thonė ngjajnė shumė.
Tė egra,tė buta ndodhen sa tė duash.
Herė herė tė dehin e tė vėn nė gjumė.
Me nazet e lajkat, tė bėjnė qė ti duash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:09 am

17- KUSH E VRAU DASHURINĖ

Kush tė tha se vritet me plumb dashuria?
Kush tė tha qė,... Ajo paska edhe varr?
Kush tė tha se ndienjat nuk burojnė nga zemra?
Kush tha: ...."Dashuria varet nė litar? "

Dashurinė e hodhėn nga shkėmb i thepisur,
Ajo fluturoi e nė zemėr ra.
Nė detin e thellė e shpunė pėr t'a mbytur!
Ajo prapė... Ēau dallgėt e mėdha.

Ai qė e di ē’do tė thotė kjo fjalė,
Dashuri tė pastėr nė zemėr ka rritur.
Do tė jet i lumtur,sa tė jetė gjallė,
Edhe pse nė jetė dallg e ka goditur.
D.Cana
ZOGJTĖ PO TA DININ !
Zogjtė ēajnė ajrin me krahėt e lehtė,
Fluturojnė tė lirė gjersa puthin retė.
Zogjtė po ta dinin dashurin qė kamė,
Kėtu do tė vinin tė vajtojmė bashkė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:09 am

DIKTATORI

Jam Sulltan,Pasha i sertė,
Jap vetėm urdhėr jo tė lutem.
Kush mė bindet “Allaversėn”
E kush jo..bėn vėnd tė futet.

Kush mė njeh pėr Padishah,
Jetė e ymėr do tė ketė.
Kush nuk mė rri “hejvallah”,
Nuk rri shum nė kėtė jetė.

Kur dal nė Xhuvap-Konakė,
Dua tė mė rrini SUS,
Sakėn vetullėn lėvizė..,
Se dhe kokėn ta kėpus.

Harram drit e perėndisė,
Kur e kthen pallton sė prapthi.
Harram buk e mexhilisė,
Jam nga der’ e parė Santrapi.

Brez pas brezi e nip stėr nipi,
Dera jon do komandojė.
Ėsht’ shkruar nė librin e shėnjtė,
Zoti e ka thėn me gojė.

Nuk shikoj pėr pasuri,
Dua pak tė kem qesim.
E dhuratat nė flori,
I pranoj pa pretendim.

Kush i ndėjti me usullė,
Kėsaj bote tė trazuar..!
Kurr se pati nė ujdi,
Kėtė det tė tallazuar.
D.Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:10 am

DERDHE NEKTARIN

Pėr shum shekuj do tė jeshė,
Dritė e brezave qė vinė.
Si pianisti mbi tastierė,
Ti po luan me poezinė.

Atė dorė tė butė,mėndafsh..
Qė shkruan fjalėt njė nga njė,
Atė dorė,tė bardhė,tė butė,
Qė balsam mbi plagė vė.

Do ta puth moj, atė dorė..,
Me gjith zjarrin qė mė ndez.
Kur kėndon pėr dashurinė,
Dashurin qė..kurrė s’vdes.

Do marr pendėn edhe unė,
Pėr tė shkruar poezi.
Do tė shkruaj me shpirt tė pastėr,
Pavarsisht se s’shkruaj si ti!

Kur e ndienė..,e ke nė zemėr,
Zemra shprehet dhe pa fjalė,
Fjalėt ikin..,i merr era..,
Dashuria tė mban gjallė.

Kėndoj zemėr dashurisė,
Shprehu, zemrėn e kalitė.
Ėshtė farė e bukurisė,
Dashuria nuk ėshtė frikė.

Kush e ndieu si poeti,
Dashurin e pėrmalluar?
Zemėr e Dianės qė i derdhi,
Ėmbėlsin e dėshėruar.

Ajo dorė prej ergjėndi,
Qė nė shekuj do kujtohet.
Ajo zemėr e plagosur,
Qė nė vite do bekohet.

Ti moj Dianė,tė lutem shumė..
Merre pendėn,siē di vetė.
Derdhe gjith nektar e zemrės,
Na mban gjallė..na jep jetė.

Danel Cana Zakinthos 24-07-08
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:11 am

UDHĖS SĖ POEZISĖ
(Kushtuar Suzana Zisit)

Nėpėr rrug tė poezisė,
Tė agimit,qė s’mbaron,
Ikėn me hapin e lehtė,
Njė poete, plotė pasion.

Ecėn,ecėn kurreshtare,
Nėpėr udhė tė poezisė.
Herė bie e herė ngrihet,
Nė honet e dashurisė.

Del si ujėt e burimit.
Vargu saj’ gjith freski,
Hedhur lirshėm, si tė mbjella
Nga njė dorė,plot dashuri.

Vazhdon me hap tė vendosur,
Nėpėr udhė tė poezisė,
Herė si erė e herė si flutur,
Herė me forcėn e stuhisė.

Herė herė e shkujdesur,
Pret agimin e praruar,
E me rrezet pėrkėdhelet,
Si njė Zanė qė fle zbuluar. 

Danel Cana 25-07-08 Zakinthos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:16 am

JAM I MARRĖ..

Mė thonė bota, - “Je i marrė!”
...Se i kėndoj dashurisė.
“-Iku mosha, iku koha,
...Ikėn vitet e rinisė.”

Iku koha porsi lumi,
Hapat zemra si ndėrronė!
Pa dashuri s’tė zė gjumi,
Dashuria... tė rinonė.

Koha, mosha dhe rinia,
Nukė kthehen pas mė, kurrė.
Rrijė afėr dashurisė,
Largėsia tė sėmurė.

Mė thonė bota:-“Je i marrė!”
Dhe i marrė dua tė mbetem.
Pėr dashurinė dhe nė varrė,
Mos mė fusni, se nuk tretem.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptyThu Oct 16, 2008 10:23 am

LUMTURIA NUK ĖSHTĖ SHUM LARGĖ

Ο Dianė e bukur! Si Bliri kur ēel,
E mbush me aromė ambientin pėrreth!
Nė zėmrėn tėnde,njė lule e bukur..,
Rėnduar nga lotėt,pret ditėn me diell.

Hape dritaren tė hyjė drita,
E flake trishtimin,sa mundesh mė largė.
Thuaj:-"Rilinda o jet e bukur",
Dhe lumturia nuk ėshtė shum largė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:23 am

JETĖ E ZHVESHUR
(Fragment nga njė poemė e pa mbaruar)

Mbi atė qė jam ushqyer,
S’mund tė kthehem tė pėshtyj!
S’mund t’a falė, edhe t’a dua,
Kėtė botė tė Pafytyrė!

Ktheni kokėn rreth e qark,
Shihni njerėz ! Ku jetoni?
Shkojmė pa dashje.., a e zgjodhėm
Kėtė jetė? A s’mė thoni?

Lind fėmija duke qarė,
Nuk e di ē’e pret nė jetė!
Qoftė vajzė apo djalė,
Shumė vėshtirė do ta ketė!

O njeri qė i jep jetė,
Kėsaj bote tė trazuar!
Bėj durim, tė lexoshė...,
Njė libėr tė pa lexuar!

Shumė njerėz shoh nė jetė,
Shum tė tjer qė i dėgjoj...
Zoti,Zoti...thonė tė tėrė,
Me sytė lartė po i shikoj!

Bėj ēudi,se s’ėshtė ashtu...!
Vetė natyra na mėson...!
Dhe kalliri kur ėshtė plotė.
Koka poshtė i rėndon...!

Ai qė pėrpjet e mbanė,
Kokėn edhe syt nga qielli,
Harron se ē’ka nė Tokė,
Thua kapėrcen Ylberin!

Fallėxhor e Astrologė...
Qė ēdo orė flasin me yjet,
Nuk shikojnė se nė k’tė Tokė,
E bardha tenton tė nxihet!


O njeri,kockė e lėkurė,
Qė kalimtar je nė jetė...
Dashuro...mos urre kurrė,
Tjetėr jetė s’do tė ketė!

Mos e mba’ kokėn pėrpjetė,
Tė flasėsh me perėndinė!
Shiko se i ke nė tokė,
Tė mirėn..e ligėsinė!

Nė ke tė mirėn nė zemėr,
Ajo ėshtė dhe perėndija,
Na mėson Naimi i Madh.
S’tė ndih as kish,as xhamija!

Shiko njerzit qė ke rrotull,
Edhe fisin edhe farė...
Beso familjen e gjakun,
Edhe ē’janė mė tė gjallė.

Gjuh e njerėzve eshtra s’ka,
Por tė lidh edhe tė bluan,
Me mashtrime,me gėnjeshtra,
Pėr ata qė s’e kuptuan!

Danel Cana
[i]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:24 am

ĖNDĖRR E MALLKUAR

Seē kam par njė ėndėrr,
Dua ta tregoj,
Aman,aman zemėr,
Lėrm tė ligjėroj!

Njė Xhinde e egėr,
Erdhi,mė verboj,
Aman,aman zemėr,
Lėrm tė ligjėroj!

Dua qė ta kapė,
Ajo mė shpėtoj,
Aman,aman zemėr,
S'di nga ta filloj!

I flas qė tė kthehet,
Ajo s'mė dėgjon,
Aman nė ke zemėr,
Zemra mė vajton!

Ėndrra e mallkuar,
E ku nuk mė ēoj?
Tej pėr tej shpirtin,
Si shigjet ma shpoi!

D.Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:25 am

ZANA
(Emėr)
Vjenė papandehur dhe ikėn me dhimbje,
Ndienjė e dashurisė, e bukur katile !

Ėndėrra tė ergjėnda dhe nė qofshė Ti, Xhinde !
Rrofsh e qofsh sa kėnga, po s’mė the, ku linde?

Qofsh Ti e bekuar, ashtu si ke emrin,
Mos e lėsho zemrėn, nė jetė njė herė jemi !

Zėmra jote e butė, e vrarė sa mė s’ka,
Di tė pėrballojė dallgė tė mėdha !

Zėmra tė vajtonė, Ti dėgjon lėngatėn,
Dashuri e re do t’a mundė shtėrngatėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:26 am

DORĖ-PĖRDORE

Leonard, tė fala shumė...
E mėsova historinė.
Nuk e di se Lulo Shehu,
Ka ngrėnė bukė me Alinė!

Stėrnip Ti e stėrnip Unė,
Njė pėr pushk e njė pėr penė.
Nuk t'a thashė tė tė prish punė,
Por..dhe jo tė marrin dhenė !

Ti mė fletė pėr Ali Luanin
Se paske qėnė krahu djathtė !
Unė tė flas pėr Frashėllinjtė
Qė u nxirrte pena mjaltė.

Tek ka rrjedhur do pikojė...
Thotė njė fjalė popullore.
Ndaj t'i lėmė huqet e tharta,
E tė kapemi pėr dore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:28 am

KĖSHTU TĖ ĖNDĖRROJ

Sa shumė dua tė jem pranė,
Tė dėgjojė zėrin tėnd.
Buzėt e tua mė lanė
Nė njė puthje krejt pa mėnd.

Pranė teje tė pushoj,
Tė thur ėndėrrat e kėsaj bote.
Zemrėn tėnde tė dėgjojė,
Tė mė zgjuaj puthja jote.

Tė ngrihem nga gjum i rėndė,
Tė shikojė sytė e tua..
Tė ledhatoj flokun si tėndė,
Tė tė them sa shum tė dua.

Tė rrėmbej nė krahėt e mia
Dhe me puthje tė mbuloj,
Tė them:"Kėshtu dashuria,
Nė zemėra do lulėzoi."
21/11/09
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:29 am

NĖNĖ EMIGRANTE

Dhimbja pret, e dhimbja vret,
dhimbjet lumė, e lumi detė.
Loti gjak syrit troketė,
deti s'lan, dheu s'e tretė.
Faqe ējerrė lesh-lėshuar
shpirt e zemėr sakatuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:30 am

- FLOKĖ ARTA
(Pėr Benėn)

Si njė gonxhe trėndafili,
Qė me vesėn etjen shuan.
Dy petale pėrmbi buzė,
Natyra ka pikturuar.

Sytė e Tu plot gjallėri,
Thellėsin e jetės ndajnė.
Balli ytė shpreh mirėsinė.
Bukurin e zemrės mbanė.

Floku artė si kurorė,
Tė shkėlqen porsi mėndafsh.
Tė pastė nėna tė gėzuar,
Ėshtė urimi qė tė japė.
D.CANA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:30 am

-PASKE QĖNĖ KATILE

Shpirtin m'a plagose,
Zemrėn seē m'a vrave.
Paske qėnė katile...
As qeshe as qave...!

Ti moj gėnjeshtare
Do tė vuash shumė...
Njė ditė t'a kuptoshė
Sa tė doja unė...
D.Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:31 am

SINQERITET

Je kaq e sinqertė,
Apo mė duket mua?

Me vargjet qė shkruan,
S'ka si mos tė dua !

Sinqeriteti... si deti me dallgė.
Zien pėrbrėnda, jashtė s'mund tė dalė.

Kush ja di vlerėn,
Vjenė e zhytet vetė,

I mungon dashurisė
Pak sinqeritetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:32 am

- PĖR TY

Flokėt kaēurela nė flori praruar,
Sytė si deti nė tė aguar...,
Gjoksi i mbushur, gusha e bardhė,
Mesi i hollė trupi ytė lastarė.

Shumė t'i pėlqej, tė gjitha i dua.
Dashuria jote ėshtė ėndėrr pėr mua.
Mė bėre pėr vete, mė hyre nė zemėr
Pėr mua ke lindur, s'ka tjetėr emėr.

S'trėmbem nga asgjė, veē na syt'e tua,
Aty tretem unė, zemra m'u ligėshtua.
Nuk mė djegin mua rrufet e k'saj bote,
Sa mė djeg njė puthje, veē na buza jote.

30/9/09
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:33 am


-SHQIPĖRIA NATYRALE

Shqipėria natyrale,
lumenj, dete, fusha,male,
Ėshtė qė nga Pellazgjia,
....Iliria, ....Arbėria.

Do rilindė me gjak e gjuhė,
Zemėrmadhe
Hynė i mbarė shekull'i ri,
rroftė e qoftė Shqipėria.

Shqipėtar..kjo rracė Arjane,
zemėrgjer edhe bujare,
I vendosur i pamposhtur nė beteja,
e ka njohur historia.

Lashtėsia..Pellazgjia,
....qė ka lindur Perėndinė
I dha botės gjithė ē'i duhet...
mbi tė gjitha dashurinė.

Mblidhni mblidhni mėnd e kokės,
Mos u sillni si tė marrė...
Nukė kemi tjetėr Fe,
Pėrveē kombit shqipėtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:34 am

- FJALA NA MBAN NGROHTĖ

Pse s'u bėre Erė moj, Erė moj amanė...?
Po u bėre ēupė moj, tė trazosh dynjanė!

Si s'u bėre dotė moj, Detė a Oqean?
Kaltėrsin e tyre moj, zemra jote mbanė.

Rrufe si s'u bėre moj, tė digjie dynjanė?
Mua mė shkrubove moj, zemra ime vuanė.

Borė si s'u bėre moj, tė mbulosh dynjanė?
Bardhėsin e saja moj, zemra jote mbanė.

Bukuritė e botės moj, vlerė mė shum nuk kanė,
Sesa fjala jote moj, zemrėn ngrohtė mbanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:35 am

NĖ GREQI SI NĖ KULVI

Qė kur erdha nė Greqi e gjer mė sotė,
Rroj me stres e rroj me ankthė,s'duroj dotė.

Mundohemi pėr mė mirė..ah moj botė ...
Nė kurbet s'je kurrė i lirė... ėshtė e kotė...!

Na luftojnė na urrejnė pa mėshirė,
Nukė duan kurrėsesi tė jesh mirė.

Nėpėr zyrat e bashkisė hall mbi hall,
Pėr njė vulė e pėr njė kartė bjenė vėrdallė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:36 am

GJUHA PRET SI SHPATA

Ē'na dėgjojnė veshėt kėshtu,
Neēo Muka kėngėtari!
Tė gjeti si Gjergji i madh,
Eshtrat ti nxuarėn na varri!

E ēvarrosėn Skėnderbeun,
Se tregoi trimėrinė.
Edhe sotė nė muze,
Shpat e tija vetėtinė.

Gjergjin e ēvarrosi Turku,
Se mbi ta bėri kėrdinė.
Kur kujtonin atė shpatė,
Harronin dhe perėndinė.

Gjuha jote Neēo Muka,
Pret si shpata e Skėnderit,
Se kėndove pėr Himarėn,
E ēove nė vėnd tė nderit.

Ty nuk tė ēvarrosi Turku,
As greku qė mbronė Greqinė,
Tė ēfarosėn Himariotėt,
Qė u bėn mė tė kėqinjė.

Ato kėngė qė kėndove,
Neēo Muka kėngėtari,
Janė shkruar pėr jetė e motė,
Nė zemrėn e ēdo shqiptari.

Zemra jote kėndoi shqip,
Kur dilje pėrmbi Himarė,
I lėvdove bukuritė,
Edhe mbete Shqipėtarė.

Danel Cana ..21/7/10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 EmptySat Nov 20, 2010 1:36 am

NDĖRRIM MONUMENTESH

Shqipėri moj hallemadhe,
S'mendove njė herė pėr vete!
E mbushe vėndin me varre,
Ulė e ngri veē monumente!

Shqipėri o vėndi im,
Me asgjė nuk tė ndėrroj,
Me ty jam dhe nė mėrgim,
Pėr ty qaj, pėr ty kėndoj.

Si furtunė shkon politika,
Me ca njerėz tė pa shpirt,
Pėrmbi ty me tradhėtira,
Tė coptojnė ēik-nga-njėēikė.

Shkojnė e vijnė si perandorė,
I riu tjetrin e shanė,
Ndėrrojnė bustet,e maskat,
Ulė e ngri ca sharlatanė.
DANEL CANA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Daniel Cana - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Daniel Cana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: