Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Daniel Cana

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:54 am

BUKURIA
Nga njė vogėlushe, sytė dot si heq.
Shikoj shoqen time, bėrė si mos mė keq.
Nė gjoksin e saja, sytė i pėrqėndrova.
Hidhej i hazdisur, dotė nuk durova.

Buz e saj e kuqe, jetė tė dhuronte.
Syri i saj i kaltėr, zėmrėn shigjetonte.
Trupi i saj i bukur, tundej si Selvija.
Ku ta pėrqėndroja, vėshtrimin s'po dija!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:54 am

SHOQATA E PIJANECĖVE 
Raki rrushi,raki mani,
Si shum tė ka dalė nami.
Kurrė fara mos t'u shoftė,
Edhe na dheu buroftė.

I bashkove vajza e djem,
Pinė,kėrcejnė,u bėn ujem.
Qyfyre e shaka bėjnė,
E kan zemrėn nė pėllėmbė.

O Arben t'u bėfsha ferrė,
Merre gotėn dhe njė herė.
Ta kthejmė e ta bėjmė gėzuar,
Pėr atė qė na ka ftuar.

Pėr zotin e shtėpis do pimė,
T'ja mbarojmė gjith rakinė.
Meze e mish tė mendojė,
Le tė gjejė ku tė dojė.

E zonja e shtėpisė rroftė,
Dhe ēifti u trashėgoftė.
Nė tė tjera raste vafsha,
Dasma e aheng u pafsha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:54 am

Don zhuan, e Shoku-Tanku
Bėni vėnd se erdhi plaku.
Mos bėni hile nė pije!
Jeni tė rinj e s'u ka hije!

Ti thua qė unė do pi.
Pi mo! Kush ta mbajti ty?
Por vetėm kėtė punė dini?
Kėtej nga plazhi nuk do vini?

Hajdeni se ėshtė shum mirė.
Deti i kripur si shėllirė.
Tė ēan ballin seksi femėr,
Shih me sy dhe plas me zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:55 am

MYSLIMANI...!
O ti, qė mbahesh Mysliman!
Tė duket jeshil anė e mbanė.
Mohon gjithēka qė tė mbanė,
Mohon Nėnėn dhe Babanė.

Njė'ri qė s'njeh veten e vetė,
Ikėn si kali nė tė pėrpjetė.
Barrėn e rėndė mban mbi shpinė,
E djersėt rrjedhin, mbulojnė synė.

Njė herė kastile i thanė dhelprės,
Ta vizitonte "zotin e saj".
S'mė ka lėn mėndja,u'a ktheu dhelpra!
Nuk do mė puthė,do tė mė hajė.

Feja, i dashur,ėshtė bėrė Luanė.
Ka ngrėnė,po ha dhe do tė hajė.
Ku gjen si ty tė nėnėshtruar.
Kur i venė n'fole...Pėrse tė luaj?
- 2007-
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:55 am

RRACĖ PIJEXHIU!
A vemi, a s'vemi,nė mes tė pyllit do vemi,
Atje, si tė marrė, raki e mish do kemi.
Do pimė sa tė dehemi,sa t'na e ketė ėnda!
Natėn do ta shkojmė,nė kasolle brėnda.

Le tė bjeri shi! Le tė bėj tufan!
Me vajzėn nė gji, je si nėn jorgan.
Ska ē'na bėn tufani! Nuk na lag ne shiu!
Jemi rrac e fortė, rracė pijexhiu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:56 am

RAKIA E MALLKUAR!
Ah rakia! Kjo rakia...!
Tė bėn qė ta duash vetė.
Se kur pi raki e dėndet,
Prifti,hoxha s'di ēa fletė.

Zėnė flasin,dėrdėllisin,
Gjithė botėn e bekojnė.
Kur nuk gjejnė faqoren para,
Kthehen shajnė e mallkojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:56 am

TA PIMĖ ME FUND
Ju paēa o miq sa malet.
Rakia i shkoftė hallet.
Aq e fortė qoftė drejtėsia.
Njėzet gradėshe,sa rakia.

Nuk kuptojnė ca shejlerė,
Qė u zunė e qė u therė,
Na u funė nė pus tė thellė!
Qė andej,s'ka zot t'i nxierrė.

Ligj pėr t'a ėshtė porosia.
Qė "na vjen na perėndia"
Nuk shikojnė nga syt e ballit,
Qė njerzit jan gjithėsia!

Pa mėsuan dhe kompiuter!
Kėshtu thotė i madhi zot!
Kokėn e mbajnė nga qielli!
I harrojnė kėmbėt nė tokė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:57 am

SHOKĖ DO PI
Do tė pi o shokėt e mi,
Se kam tė madhe mėrzi.
Nga forumi mė pėrjashtuan,
Pėr ca njolla nė biografi!

Sado tė na shesin mėnd,
Disa njerėz "me parti"
Prapė jan ata qė janė,
S'mėsohen n'demokraci.

Nuk ndryshojnė kurrsesi!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:57 am

MOS GABO
Kam njė hall tė madh,s'di ku ta kėrkoj!
Mė besoni shokė..s'mundem ta harroj.
Nga dora mė iku...,largė fluturoj.
Mė ndihmoni shokė,ku mund ta kėrkoj?
Mė gėnjeu Qėnia,mė tha ta ndihmoj!
Sapo hodhi lumin...Kalin pėrdhunoi.
Ah moj botė mizore,nuk i vė dot emėr!
Si i mban k'ta njerėz,pa mėndje,pa zemėr?
Zėmra kur ka krisur,shpirti pikon lotė!
Dhimbjes saj largoju,se nuk matesh dotė!
Dhimbja e dashurisė,dhimbja mė e fort,
Edhe gurin plasi,s'i rezistoj dotė.
Kurr nuk do tė shohėsh njė ditė tė bardhė,
Gjersa plaga ime tė mė mbajė zvarrė.
Gjumi ėshtė prishur,nuk mundem tė flė.
Do ta hedh nė lumė...lumi nuk e nxė!
Do ta hedh nė det..po nuk duket gjė!
Nuk do qė tė dali,pa mėndje mė lė.
Dhimbja do kaloi,mua do mė lėrė,
Vetėm kur njė tjetėr vėndin tėnd ta zėrė.
9/2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:58 am

-KĖSHILLIM ME DIANĖN

Si je?.. Tė thonė e dashur Diana,
Ē'ke qėnė?.. Iku ,perėndoi.
Se koha rrjedh porsi ujėvara,
Asnjė nuk mundet ta ndaloi.

Kaq shum tė vuash nuk tė pėlqen,
Kėtė tė gjith e thonė tani.
Por fakti ėshtė,nuk do tė bindesh!
Apo e ke pėr inerci?

Inercia nuk tė mban gjatė.
Njė vrull ėshtė dhe...pastaj?
O del nga shinat!...O rri nė to...
Dhe zemra s'ka pėrse tė vuajė!

Asnjė nga k'to nuk ėshtė mė duket.
Eshte vetem UNI qė tė mban pengė.
Se zėmra jote tė tjera vėnde,
I do..i meriton..ėshtė e vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:58 am

EJA DALLANDYSHE

Ti nuk je e para! As e fundit jo!
Qė njė zemėr e brishtė vuan pėr dashuri!
Jeta njerėzore sic e sheh, ėshtė kjo!
Pėrmban brėnda saj edhe Mizori...

I ke parė zogjtė kur ndėrtojnė folezat?
Fillojne tė reja,asnjė s'do tė vjetėr..
Edhe zemra jote,do gjej qetesinė.
Eja Dallandyshe...Bėj njė fole tjetėr.

Eshtė njė legjendė " Vajz e Valėve".
Duhet ta kuptoshė; Si ajo nuk je!
Legjendat tregohen qė ne tė mėsojmė,
Qė tė dimė ēfar marrim dhe kur dashurojmė.

Gjakosja e zemrės ėshtė si hekur i nxehtė,
Sado tė shėrohet, prapė shėnjė do ketė.
Shenja nuk ėshtė dhimbje, po ka njė sekret,
Ėshtė kujtim i ēmuar pėr kėdo nė jetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:59 am

-LĖRE ZEMRĖN TĖ BUROJĖ

Burim i kulluar ku t'a gjesh tė jeshė!
Kush nuk do tė donte t'i ngjante atij?
Lėre zemrėn tėnde,ende tė burojė,
S'kan ē'ti bėjnė rrėketė,dot s'e turbullojnė.

Ajo qė kalove ėshtė si rrėkeja,
S'ėshtė as lum,as detė,ti kėtu gabohesh!
Ulėrin nga gjembi, kur ka dhe mė keqė...?!
Ashtu si rrėkeja, shkon e turbullohesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 9:59 am

-E KEQJA S'KA VĖND

Pikėrishte kėto pyetje dua tė sqaroj!
Sa mire qe i di? Isha i sigurtė.
Shpirti jotė ka brenda,aq shum kaltėrsi,
Pse akuzon zemrėn se qėnka e Gurtė?

Gjithe kthielltėsia e shpirtit tėnd,
Nuk do tė vej dėm, as edhe nje pikė.
Po ti merre pakė me seriozishtė!
Ajo tė pranon, puno dhe njė ēikė!

Pastaj ndoshta, edhe do uroshė,
Por jo mua...veten ta bekosh.
Se i ke tė gjitha, brenda shpirtit tend.
Paē vetėm tė mira. E keqja s'ka vėnd.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:00 am

-MOS M'A MBAJ SEKRET

Ē'Bukuri e madhe tė la pa martuar?
Shtati si Selvi', apo syri i shkruar?
Ē'dorė e mbinatyrėshme tė ka pikturuar?
Mė trego tė lutem,mos rri e mbuluar!

Mė trego tė lutem,mos i mbaj sekret,
Se nga mėnd' po luaj, po luaj vėrtet!
Kur tė pikturuan gjith atė bukuri,
Si s'mundėn tė jepnin mė shumė Dashuri?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:00 am

-LAVDI DASHURISĖ

Dua tė tė shoh.., tė shtrihesh..,tė rrishė!
Unė tė tė mbijė pranė si njė qeparis.
Me degėt e mija tė bėj pakė freski,
Tė mbijė dashurija, ashtu siē do ti.

Tė mbij e tė rritet, tė lėshoj lastarė,
Nė krahėt e saja zemrėn tė ta marrė.
Ta vendos kurorė pėrmbi qeparis...,
Qė bota tė thotė:"LAVDI DASHURISĖ"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:01 am

-ZBUKUROJE SHPIRTIN

Bukurin e shpirtit shum e kėrkojnė!
Tė pakėt jan ata qė e vlerėsojnė.
Sidomosė femrat,pėr mendimin tim.
Shumė pretendojnė,ndaj s'kam besim!

Shumica kėrkojnė, jo shpirt tė praruar!
Mashkulli i tyre, tė jetė i pikturuar!
Nuk i masin vlerat e zemrės sė ngrohtė,
Qė nuk krahasohet me asgjė nė botė.

E duan idhullin, tė jetė i dukur..!
Pa edhe xhepat t'i ketė tė mbushur..!
Eshtė njė fjalė e urtė,po se di mėsoje;
"
Djalli ėshtė i bukur"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:01 am

- S'JETOJMĖ PA DASHURI

Prej gjaku dhe mishi shpirti i jotė gatuar.
Si mundi tė ngrohet duke dashuruar?
Si mundi tė ftohet braktisur harruar?
Si mundė tė jetojė prap pa dashuruar?

Ti mund tė harroshė dhe tė dashuroshė...
Duhet qė tė mbushet vėndi qė ėshtė bosh.
Mjafton qė ta flakėsh,ē'ka ėshtė grumbulluar.
Urrejtja, pėrēmimi pėr t'u dashuruar.

Vetė duhet ta bėshė, nuk ta fal njeri.
Ajo qė tė falin ėshtė besnikėria,
Pėr tė jetuar gjatė unė kėtė e di,
Duhet pak balsam siē ėshtė DASHURIA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:02 am

- FJALĖT JAN SI DRITA

Ngrihu njė ditė herėt, sa tė agojė dita,
Shikoje pak diellin, rrezet si lėshon...!
Hape gjoksin tėnd, tė tė preki rrezja,
Ajo ėshtė dashurija..E ndien?..E kupton?

Dashuria ėshtė si dielli,erret a ndriēon.
Fjalėt janė si drita..Janė si ato rrezet,
Po s'i penguan retė, retė e djallėzuara...
Kur ato ndriēojnė, hyjnė nė zemrėn tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:02 am

- FJAL E ARTĖ

Dashuri..ėshtė fjalė e artė,
Qė natyrshėme shkėlqenė.
Kush e di dhe e ka pranė,
Zemrėn veten s'e gėnjen.

Ai qė pėr maskė e mbanė..!
Shpirtin..veten ka maskuar.
Kurrė maska s'mund tė fsheh,
Dashurin..e dashuruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:03 am

- JETA ĖSHTĖ GĖZIM

Brengėn nxirre,mos e mbaj.
Jeta ėshtė gėzim, jo vaj!
Sytė me lotė,qė dot s'i thanė..
Zemrės, njerėzve, rriju pranė.

Zėmra rreh e gjak shpėrndanė,
Gjithė trupit anė e mbanė.
Njė zemėr me dashuri,
Shpėrndan vetėm lumturi.

Tė tė them s'ke ndienja
Pėr tė dashuruar..
A do tė m'a falje
Fjalėn e gabuar?

Atėherė si ta fali,
Rastin jeta ty?
Kur ndienjat e thyera
I quan dashuri?

Tė vrara tė thyera,tė shtrira pėr tokė,
Saqė shpirtin tėnd e kanė lėnė trokė.
Me njė pushkė e dy nuk merret kalaja,
Ndaj dhe dashurija do armėt e saj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:03 am

-ĖSHTĖ MĖ MIRĖ TĖ DUAM

Tė ecėsh nė jetė, tė ndiesh, tė zgjohesh,
Nuk mjafton tė duash, por dhe t'i kushtohesh.
Njė zemėr tė lirė, asgjė s'e pengonė,
Edhe kur urrenė dhe kur dashuronė.

Kur e di ēfar do, ēfar tė ka munguar,
Pėrse paske frikė pėr tė dashuruar?
Ėshtė mė mirė tė kemi paqe, dashuri?
A mė mirė tė ndarė, t'i thurim Lavdi?!

Tė duash dashuri dhe tė rrosh i ndarė..!
Pranė njė burimi..me buzė tė tharė.
Janė ca pengesa qė nuk t'i jep jeta,
Njerzit i krijojnė, kjo ėshtė e vėrteta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:04 am

- E VĖRTETĖ

I bukur nuk jam,tė tė verboj!
Kam nė shpirt shum zjarr e prush.
Kam diēka,po ta tregoj,
Diēka qė nuk e ka gjithkush.

Tre tė arta duhen tek burri.
Epshi,shpirti edhe besa.
Pėr fat tė mirė tė trija kėto.
Unė i kamė,siē i desha. 

Nuk t'i themė pėr komplimentė,
As dua tė bėjė reklamė!
Ke diēka shum njerėzore,
Qė gjithė femrat nuk e kanė.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:05 am

JAM I MARRĖ..

Mė thonė bota, - “Je i marrė!”
...Se i kėndoj dashurisė.
“-Iku mosha, iku koha,
...Ikėn vitet e rinisė.”

Iku koha porsi lumi,
Hapat zemra si ndėrronė!
Pa dashuri s’tė zė gjumi,
Dashuria... tė rinonė.

Koha, mosha dhe rinia,
Nukė kthehen pas mė, kurrė.
Rrijė afėr dashurisė,
Largėsia tė sėmurė.

Mė thonė bota:-“Je i marrė!”
Dhe i marrė dua tė mbetem.
Pėr dashurinė dhe nė varrė,
Mos mė fusni, se nuk tretem.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:05 am

LIQENI ME DY BURIME

Qė tė bėhet lumi,duhet njė burim.
E mbushin liqenin dy burime bashkė.
Njė liqen i madh qė nuk ka mbarim,
Ne lundrojmė mbi tė,tė dy me njė varkė.

Varka jonė lėkundet mbi dallgė kapriēoze,
Herė herė pa ndierė,herė me shum inat.
Mbaheshim mos binim,kapeshim pėr dore,
...Ah moj varkė e vogėl..,lėkundu dhe pakė!

Ujėt e liqenit diēka nanuriste, 
Thuaj kuptoi gjė ng’ato ledhatime?
Ishin veē dy zemra shkėmbenin shikime,
Ishte njė liqen...qė kish dy burime.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 EmptyThu Oct 16, 2008 10:06 am

HIDHĖRIM I DASHURISĖ

Dashuria..dashuria,njė gisht nė mjaltin e ngjyer,
Por s'e kupton njerėzia se sa shum trishtim tė b'je!
Ėshtė e ėmbėl pėr tė gjithė,edhe mbretėr ka gėnjyer!
Ėshtė e hidhur..shum e hidhur..kur s'e di dhe kur s'e ke !

Duke kėrkuar dashurinė,njerzit rendin si njė lumė!
Kur na del njė lule para,s'e trajtojmė ashtu si duhet!
Mendojnė se largėsia do bjer dashuri mė shumė.
Harrojmė se me dashurinė,nė jetė nuk mund tė luhet!

Kėshtu bėhemi viktimė,tė pa ditur,tė pa mundur!
Kėrkojmė tė gjejmė shpėtimė nėpėr vėnde shum tė egėra!
Zėmra jote atėherė,...si pa dashur e ka humbur!
Ndienjėn fisnike tė jetės,...ėshtė largė nga e vėrteta.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Daniel Cana - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Daniel Cana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: