Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Daniel Cana

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 8:54 pm

U lind nė 1 Maj 1956 .

Ka mbaruar shkollėn 8-vjeēare nė Memaliaj dhe tė mesmen nė Izvor.Shkruan prozė edhe poezi.Poezitė i jan botuar tė gazeta "Emigranti'' dhe'' Tribuna ". Ka botuar vėllimin e parė tė romanit ''Mos u hidh nė greminė'' tek Toena. Pjesa e dytė ėshtė nė pėrfundim. Gjithashtu njė vėllim publicistik ''Zemėr pa ngjyrė'' ėshtė nė botime e sipėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Mergimtari

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 106
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 8:56 pm

Nė qof se nu gabohem emri ėshtė Danel Cana dhe ėshtė pjesė e kėtij forumi me nofkėn Ali Baba Tepelena.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:19 pm

Nga vėndroja 
Natėn e mir atdheu im.
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vėndroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shof bukurin e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:20 pm

Duke kėrkuar kėngėn

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat pesh mi ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa,
Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde, 
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur,sa bukur, 
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte ,
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtėnje,
tė lagur na ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oi shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
vallė ē’far fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
Cana Danel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:21 pm

PISAZH NATYROR

Mėngjes i freskėt, i bukur.
Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
Hap qepallat prapa majave me borė,
E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
***
Mjegulla gjumashe e rėnduar,
Zvarritet bregut tė lumit.
Fushat shtrihen si qylym i blertė,
Dhe grurin era pėrkundi.
***

-Hej male...O male!
- Sa vite lufte duruat?
-Me trupin tuaj, gjith plagė!
-E prap ju...male qėndruat.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:21 pm

Mamaja tė foli

Tė foli Mamaja,
zemra m'u coptua.
Ajo ty tė do,
por dhe unė tė dua.


Nė dritare rrija,
ishim pėrkrashi.
Mė pe, a s’mė pe,
kėtė nuk e di.


Ē’gabim bėre vallė?
Tė qortoi sot.
Mos fjalėt e botės?
E kan nxehur kot?


Zemra mu kėput,
kur pashė sytė me lotė.
Ti me zė nuk qave,
po, nė heshtje po.

Syri nė lotim,
nė zemėr mė preki.
Ndaj dhe shpirti im,
bėhet shpirt poeti.

S’mund tė rri pa shkruar,
dy vargje pėr ty.
Tė qeshur t'i pafsha,
gjithmonė ata sy.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:23 pm

Adhuroj

Adhuroj njė vajzė
Nė kantier e kam.
Ndodh shpeshher qė bashkė,
Punojmė krah pėr krah.
Unė shkarkoja kovėn,
Ajo e pastronte,
Dhe duke kėnduar,
Niste tė kėndonte.

Bėheshim dy zėra,
Vinin dhe tė tjerė.
Sa e bukur jeta,
Aty nė kantjer.


Pėr ty Rini
Mė lindi mendimi tė shkruaj,
e nisa k’tė poezi,
Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
se mė vlon gjaku i ri.
Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
Kėtu i gjej fjalėt e mija.
Dashurinė dhe gėzimin,
qė mund tė shpreh poezija.
Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
Ju, iso mė mbani vėllezėr,
ashtu, labēe do ja marė.
Pa ta shihni si do vejė,
do gurgulloi si gurrė,
Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
qė s’shteron kurrė.
Hej rini...si lule je.
si manushaqe qė porsa ēel.
Je e bukur, je e freskėt,
pėr kėdo je tėrheqės.
Po ti qeshu, zbukurohu,
hapi ato fletė.
Nėn k’tė diell e qet rritu,
gėzohu nė jetė.
Gjersa bota s’tė kan marė,
netėve pa hėnė,
Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
tė tė lėn pa nėnė.
Gjersa buza jote e qeshur.
s’ka njohur mėrzinė,
Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
vetėm me lirinė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:24 pm

Mėngjes dashurije
(poemė)
Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:25 pm

Vajzat ushtare

Perėndoi dielli i nxehtė
Dhe dita e pėrvėluar.
U afrua nata e qetė 
Dhe hėna e gėzuar.

Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
Prap, nė sy nuk duket lodhja,
Ato jan tė qeta, si kjo natė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:26 pm

Vajz e Valėve
(Pėrpunuar me motive popullore)

Mbi njė gur anės sė detit,
qan e zeza, qan.
Syri i saj, qerpiku i ngritur,
lotin nuk ja mban.
Dhe njė djal qė dashuroi,
pėrtej detit shkoi.
Njerz tė tjer’, para e huaj,
e bėn ta harroi.
Lotė derdh’ , e qan e gjora,
brengėn kush ja njeh? 
Ike dhe mė le e gjora,
vetėm nė k’tė jetė.
E shkretuam jetėn tonė,
jam rritur jetim.
Rroba tė zeza, mė veshe
tani nė tė ri.
Ah kurbet, kurbet i shkretė
mbylle ‘sa shtėpi.
Plagė hape, more njerz, 
pikė djalėri.
Shkuan vite qė kur ike,
njė letėr s’dėrgove.
Ku t’kėrkoj, ah un e mjera?
Zemrėn ma helmove.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:26 pm

I BURGOSURI

(kushtuar dajos tim dhe gjith
atyre qė vdiqėn,si tė dėnuar politik)

O qeli! O varr i tė gjallėve!
Ē’kėrkojn nėn strehėt e tua,
njerzit qė duan tė vėrtetėn?

Mos vallė, hipokrizia dhe gėnjeshtra,
Mban nė brez ēelsat e qelive,
e mbyll nė to jetėn?!

O kunja! O hekura!
Sa shum i kushtoni kėsaj bote!
Ndrydhni zemrat e njerzve.

Pėr lirinė ini gllabėronjėse.

D. Cana 1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:28 pm

Nga vėndroja 
Natėn e mir atdheu im.
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vėndroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shof bukurin e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:29 pm

Duke kėrkuar kėngėn

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat pesh mi ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa,
Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde, 
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur,sa bukur, 
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte ,
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtėnje,
tė lagur na ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oi shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
vallė ē’far fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
Cana Danel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:31 pm

PISAZH NATYROR

Mėngjes i freskėt, i bukur.
Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
Hap qepallat prapa majave me borė,
E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
***
Mjegulla gjumashe e rėnduar,
Zvarritet bregut tė lumit.
Fushat shtrihen si qylym i blertė,
Dhe grurin era pėrkundi.
***

-Hej male...O male!
- Sa vite lufte duruat?
-Me trupin tuaj, gjith plagė!
-E prap ju...male qėndruat.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyMon Oct 13, 2008 11:33 pm

Mamaja tė foli

Tė foli Mamaja,
zemra m'u coptua.
Ajo ty tė do,
por dhe unė tė dua.


Nė dritare rrija,
ishim pėrkrashi.
Mė pe, a s’mė pe,
kėtė nuk e di.


Ē’gabim bėre vallė?
Tė qortoi sot.
Mos fjalėt e botės?
E kan nxehur kot?


Zemra mu kėput,
kur pashė sytė me lotė.
Ti me zė nuk qave,
po, nė heshtje po.

Syri nė lotim,
nė zemėr mė preki.
Ndaj dhe shpirti im,
bėhet shpirt poeti.

S’mund tė rri pa shkruar,
dy vargje pėr ty.
Tė qeshur t'i pafsha,
gjithmonė ata sy.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:33 am

Adhuroj

Adhuroj njė vajzė
Nė kantier e kam.
Ndodh shpeshher qė bashkė,
Punojmė krah pėr krah.
Unė shkarkoja kovėn,
Ajo e pastronte,
Dhe duke kėnduar,
Niste tė kėndonte.

Bėheshim dy zėra,
Vinin dhe tė tjerė.
Sa e bukur jeta,
Aty nė kantjer.


Pėr ty Rini
Mė lindi mendimi tė shkruaj,
e nisa k’tė poezi,
Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
se mė vlon gjaku i ri.
Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
Kėtu i gjej fjalėt e mija.
Dashurinė dhe gėzimin,
qė mund tė shpreh poezija.
Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
Ju, iso mė mbani vėllezėr,
ashtu, labēe do ja marė.
Pa ta shihni si do vejė,
do gurgulloi si gurrė,
Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
qė s’shteron kurrė.
Hej rini...si lule je.
si manushaqe qė porsa ēel.
Je e bukur, je e freskėt,
pėr kėdo je tėrheqės.
Po ti qeshu, zbukurohu,
hapi ato fletė.
Nėn k’tė diell e qet rritu,
gėzohu nė jetė.
Gjersa bota s’tė kan marė,
netėve pa hėnė,
Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
tė tė lėn pa nėnė.
Gjersa buza jote e qeshur.
s’ka njohur mėrzinė,
Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
vetėm me lirinė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:33 am

Mėngjes dashurije
(poemė)
Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:34 am

D. Cana
Vajzat ushtare

Perėndoi dielli i nxehtė
Dhe dita e pėrvėluar.
U afrua nata e qetė 
Dhe hėna e gėzuar.

Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
Prap, nė sy nuk duket lodhja,
Ato jan tė qeta, si kjo natė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:34 am

Vajz e Valėve
(Pėrpunuar me motive popullore)

Mbi njė gur anės sė detit,
qan e zeza, qan.
Syri i saj, qerpiku i ngritur,
lotin nuk ja mban.
Dhe njė djal qė dashuroi,
pėrtej detit shkoi.
Njerz tė tjer’, para e huaj,
e bėn ta harroi.
Lotė derdh’ , e qan e gjora,
brengėn kush ja njeh? 
Ike dhe mė le e gjora,
vetėm nė k’tė jetė.
E shkretuam jetėn tonė,
jam rritur jetim.
Rroba tė zeza, mė veshe
tani nė tė ri.
Ah kurbet, kurbet i shkretė
mbylle ‘sa shtėpi.
Plagė hape, more njerz, 
pikė djalėri.
Shkuan vite qė kur ike,
njė letėr s’dėrgove.
Ku t’kėrkoj, ah un e mjera?
Zemrėn ma helmove.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:35 am

I BURGOSURI

(kushtuar dajos tim dhe gjith
atyre qė vdiqėn,si tė dėnuar politik)

O qeli! O varr i tė gjallėve!
Ē’kėrkojn nėn strehėt e tua,
njerzit qė duan tė vėrtetėn?

Mos vallė, hipokrizia dhe gėnjeshtra,
Mban nė brez ēelsat e qelive,
e mbyll nė to jetėn?!

O kunja! O hekura!
Sa shum i kushtoni kėsaj bote!
Ndrydhni zemrat e njerzve.

Pėr lirinė ini gllabėronjėse.

D. Cana 1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:35 am

Dashurija 

E ndiej dashurinė 
dhe dua tė dashuroj.
Atė vajz qė mė gėzonė
dhe unė ta gėzoj.
Ē’do gjė nė jetė
tė ngjall dashurinė.
Kur era e malit 
tė fal ėmbėlsinė,
Kur deti i gjerė,
tė fal bukurinė.
A nuk tė ngjall,
e gjith kjo,
dashurinė?

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:36 am

Kujtoj 

Kur shtronim shinat,
se si mė dukej.
Nuk mund ta shpreh,
gėzimin qė ndieja.
Kujtoj tė gjitha,
ditėt e aksionit.
Sa ėndėra tė bukura ,
mė ngjall traseja.

D. Cana 1979
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:36 am

Shumė herė thashė

Shumė herė thashė, shumė herė desha,
Ta ndaloja penėn, tė mos shkruaja letra.

E nisa tė parėn, hė edhe njė tjetėr.
Nė pritje tė pėrgjigjes, nisja nga njė letėr.

Po, ē’qėndisja nė to? Vallė ē’intrigoja?
Hallet, shqetėsimet, nisja e tregoja.

Ku e nisja letrėn, e ku pėrfundonte.
Kėtė asnjė burrė, nuk mund ta kuptonte.

Si nuk doli njė? Njeri, a i vrarė?
Ta kėndonte letrėn, tė mė qante hallė.

Pa le kur kėrkoja, takim ballpėrballė!
Ca mė sikterisnin, ca fytyrė vrarė.

Ca me servilizėm, pa shum salltanet.
Thon njė fjal tė ėmbėl, “Na lini tė qetė “.

S’ėshtė pun partie, kemi pun tė tjera.
Ne shikojmė ka apo...S’ka ujė lera.

Shikojm interesin , pėr gjith shoqėri,
Rron apo nuk rronė, faktori njeri.

Ē’tė them un i ziu! Ē’ tė shkruaj mė parė!
Merak do mė mbetet, sot e gjer nė varr,
Se takova dotė, Shokun Sekretar.

Shumė herė thash, shumė herė desha
Tė mė kuptoj njėri, tė dal e vėrteta.

D. Cana 1985
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:38 am

Ta shpėrblefshim nė liri

(kushtuar Fato Berberit)

Duart e tua tė bardha, tė buta,
s’tu lodhėn kurr me ato gėrshėrė.
Vrapoje ti mes breshėris’ plumbave,
plagėt shokėve pėr t’ua zėnė.

Dhe ēoje ti, melhem mbi to.
Dhe ikte dhimbja, sa prekje ti.
-Fato moj motra e vogėl,
ta shpėrblefshim nė liri.

Etje djegur, plagėve tė marra,
tė uronin shokėt shpeshė.
- Nė liri kur ta fitojmė,
do tė bėhesh doktoreshė.

Mbi tavolin gėrshėrėt flasin.
Nė stendė ti na buzėqesh.
Ato gėrshėr, njė libėr i rallė,
pėr Faton trime, doktoreshė.

v.o.i kam dorzuar vet nė muzeun e Tepelenės
gėrshėrėt e F.Berberit, tė ruajtura nga nėna ime.
Mė 1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana EmptyThu Oct 16, 2008 9:38 am

Ti je njė grua e bukur

Gjithė forcėn e mendimit
qė mė ngjall, kur e kujtoj.
Pėr atė qė po zhuritem,
pa atė, qė s’mund tė rroj.

Dhe tani qė e kam largė,
para syve mė qėndron.
Si nė ėndėrr, them ca fjalė,
ky kujtim mė hidhėron.

S’di si ndodhi, i qartė s’jamė,
por nė zemėr mė sėmbon.
Njė kujtim, i zjarrti mallė
gjithė trupin ma pushton.

Intriga dhe xhelozija
jan dy gjėra qė nė jetė,
Tė ndajnė nga dashuria,
vetėm tė lėn , e tė shkretė.

Dhe nė dorė, po tė tė mbaja,
porsi lule e kėputur.
Gjuh e zemrės do tė fliste: 

-Ti, je njė grua e bukur.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Daniel Cana Empty
MesazhTitulli: Re: Daniel Cana   Daniel Cana Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Daniel Cana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: