Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ē'dimė pėr Medvegjėn

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Pershendetje   Mon Mar 24, 2008 11:50 pm

Ja dhe nje Artikull qė e hasa ne nje web:

I vihet zjarri njė shtėpie nė Sijarinė,MedvegjėMedvegjė/Tupallė/Sijarinė mars 2008 (Medvegja.info)Nė orėt e vona tė sė martes tė dates 11 mars 2008 i ėshtė vėn zjarri shtėpis sė Bajram Zeqiroviq nė fshatin Sijarinė komuna e Medvegjės.Sipas dėshmitarve okular zjarrin e kishin vėn dy serbe tė,,dehur’’ te cilėt mė pas jan kap nga policia lokale dhe rasti ka kaluar nė Gjykaten Komunale.Pėrveq dėmeve materiale tė konsiderushme viktima nė njerz apo tė lėnduar nuk ka,pasi qė familja Zeqiri nė momentin e aksidentit nuk ndodhej nė shtėpi.Nga ana tjetėr ditėn e enjte tė dates 13 mars rreth ores 12 nė mes ditė organizuar nga veteranėt e luftės dhe rezervistet u mbajt njė protest kundėr pavarsis sė Kosovės.Ndonse nė protest morėn pjes rreth 70 serbe,forcat e shtuara tė policis vreheshin ne qdo kėnd tė qytetit madje ata kishin formuar njė kordon policor para hyrjes kryesore tė Kuvendit Komunal tė Medvegjės.Protesta karakterizohej me flamuj serb si dhe me brohoritma ,,Kosovo je srbija,Kosovo nije na prodaji-Kosova ėshtė serbi,Kosova nuk ėshtė nė shitje’’Protesta e serbeve filloj para objektit tė KK Medvegjė pėr tė pėrfunduar pas njė ore nė Shtėpin e Kulturės.Protesta kaloj e qet dhe pa as njė incident.Po tė enjtėn nė orėt e vona disa persona tė pa identifikuar ende, nė fshatin Tupallė fshat ky i banuar vetum me shqiptar kishin vendosur pllakate me mbishkrime nacionaliste serbe.Pllakatat ishin vendos nė stacionin e autobusit, ndėrkaq pėrveq flamurit serbe nė to qendronin edhe mbishkrimet ,, KOSOVO,NIJE NA PRODAJI’’ ,,Kosova nuk ėshtė nė shitje’’.Kėto provokime ndėr etnike padyshim se kan shkaktu edhe frustimin e popullatės shqiptare tė Medvegjės,si dhe ngjallen nė popull njė pasiguri tė madhe politike.Pllakatat u larguan dhe shqyen me njė nervocizėm tė madh nga nxėnėsit e shkollės fillore ,,Zenel HAJDINI’’ nė Tupallė ditėn e nesėrme.


Pėrgaditi:A .A
Legjenda: Medvegja.info
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue Mar 25, 2008 2:15 am

Fatlumi, me duhet te te falenderoj edhe njehere per keto informata qe po n'a i sjell ketu ne forum e n'a e mundeson qe te jemi me te informuar per gjendjen ne Medvegjė .Me vje keq shume per keto raste qe paskan ndodhe (tashme shume te njohura per neve ) por po ashtu me duhet te them se duhet te behemi te forte dhe te patrembur (ashtu si edhe besoj qe jeni/mi)perpara akteve te tilla tipike te tyre-serbve .
Une besoj ne lirine e t'gjithė populit shqiptar , besoj shume se nje dite do te jemi i gjithe kombi i bashkuar ashtu si e krijoi dhe ashtu si e do edhe vetė Zoti .
E rendesishme eshte te qendrojme ne trojet t'tona perkunder veshtiresive , te punojme aq sa na jepet mundesia e sidomos te mos rreshtim se besuari dhe punuar per dite me te mira ,sepse do te vijne gjithsesi .

Informacionet qe n'a i sjell per cdo ngjarje ēofshin te kesaj natyre ( te dhimbshme qe te revoltojne pa mase) ,ēofshin ngjarje kulturore , aktivitete te ndryshme per popullaten e asaj ane, per neve jane shume me interes sepse ne media shume pak informohemi ..shume pak .

nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Mar 26, 2008 4:39 pm

Ja edhe nje artikull qe ka te bej me Akademikun e Shquar shqiptar te Medvegjes Idriz Ajetin.Besoj qe eshte me interes...


Nė Prishtinė u shfaq filmi dokumentar kushtuar Akademik Idriz Ajetit

Prishtinė 25 mars 2008(MedvegjaOnline.Com)

"Klasiku i fundit" titullohet filmi dokumentar, i cili i kushtohet akademikut
shqiptar tė Medvegjės Idriz Ajetit
, u shfaq sot nė kinemanė ABC nė Prishtinė. Realizuar nga regjisori Halil Kamberi "Klasiku i fundit",ėshtė prodhim i televizionit publik shqiptar,ku prezantohet veprimtaria dhe kontributi i akademik Idriz Ajetit pėr gjuhėn shqipe.Fillimisht filmi dokumentae ishte shfaq ne Televizionin Publik Shqiptar.

Regjisori i filmit, Halil Kamberi dhe ekipi qė ka punuar nė realizimin e tij, vlerėsojnė se ka qenė moment i rėndėsishėm ideja pėr njė film tė tillė pėrmes tė cilit do tė hidhej mė shumė dritė mbi jetėn dhe punėn e palodhshme tė Akademik Idriz Ajetit.

Akademik Idriz Ajeti ėshtė marrė me hulumtimin shkencor tė dialekteve nga
pikėpamja diakronike, pastaj trajtimin e dokumenteve tė moēme gjuhėsore tė shkruara me alfabetin arabo-turk dhe studimin e marrėdhėnieve shqiptaro-serbe. Ajeti ka trajtuar edhe ēėshtje tė gjuhės sė sotme shqipe.


Akademik
Idriz AJETI


Idriz Ajeti ėshtė njė prej rilindėsve tė fundit, i cili pėrmes studimeve tė shumta prej disa dekadash, dha kontribut tė ēmuar pėr gjuhėsinė shqipe.
Kėshtu e vlerėsojnė figurėn e tij filologėt e shumtė, bashkėpunėtorėt e
studentėt e tij.Nė vitin1962 pas themelimit tė Fakultetit Filozofik themeloi revisten shkencore metitull,,Gjurmime Albanologjike’’

Vlen tė theksohet se Akademik Idriz Ajeti u lind me 26 qershor 1917 ne TUPALLė tė Medvegjės .Shkollen fillore e kreu ne Tupalle,Sjarine(afer Xhamis shkolla e vjeter) dhe ne Banje te Sjarines,ndėrkaq tė mesmen me sygjerim tė Zenel HAJDINIT e pėrfundoi nė Medresen e Madhe te
Shkupi
t nė vitin 1938.
Po atėvit u regjistrua nė Fakultetin e Filozofisė tė Universitetit tė Zagrebit – nėDegėn e romanistikės.Studimet pėr dy vite radhazi i vazhdon nė Itali,studimet imbaroi pas luftės, nė vitin 1949 nė Fakultetin e Filozofisė tė Beogradit.

Pėr njė kohė punoj si profesor nė Gjimnazin e Prishtinės,qė nga viti 1968 ishte profesor ordinar nė Degėn e Gjuhės dheLetėrsis Shqipe nė Fakultetin Filologjik. Gjatėvitit 1969-1971 ishte drejtor i Institutit Albanologjik, pastaj nga viti1971-73, dekan i FakultetitFilozofik, nė vitet 1973-75 rektor i
Universitetit tė Prishtinės, ndėrkaq nė vitet 1979-1981 dhe 1996-1999 drejtoi Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.


Nga viti1994 nė Akademin e Arteve dhe Shkencave tė Kosovės ėshtė kryeredaktor i revististės Shkencore ,,STUDIMI’’

Pas zgjedhjeve paralele t vitit 1998 pėr Kuvendin e Republikės sė Kosovės, zgjidhet kryetar i parė i tij nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės Nė vitin 1997, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e
Kosovės i ka botuar veprėn e plotė nė pesė vėllime.Ishte antar i delegacionit tė Kosovės nė Rambuje nė vitin 1999.


Pėr kontributin e madhė qe dha ne fusha tė ndryshme ai u dekorua me disa qmime ndėr tė cilėt edhe Shpėrblimi i 7 Korrikut dhe ai i KAĒKJ. Presidenti Dr.Ibrahim Rugova e dekoroi me Medaljen e Artė tė Lidhjes sė Prizrenit, ndėrsa me rastin e 90-vjetorit tė lindjes, Presidenti i Republikes se Kosovės Dr.Fatmir Sejdiu e dekoroi me Ēmimin Presidencial pėr Studiues.Akademik Idriz Ajeti aktualisht punon si kryeredaktor i revistes shkencore ,,STUDIMI'' si dhe eshte ne perpunim te disa titujve tjer shkencore.Pėrmbledhjen e
pregaditi B.U
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
ficam
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Numri i postimeve : 32
Registration date : 01/05/2008

MesazhTitulli: HISTORI E SHKURTER E TE ARDHURVE NE KOMUNEN E MEDVEGJES   Sat May 03, 2008 1:24 am
Nga aspekti i origjinės dhe prejardhjes sė shqipėtarėve, komunėn e Medvegjės e karakterizon njė strukturė johomogjene e popullatės. Njė pjesė e madhe e banorėve tė kėtyre trevave ka prejardhje nga viset e Toplicės dhe Jabllanicės sė Poshtme.
Gjatė dimrit tė madh tė viteve 1877/78 shteti serb duke nuhatur si tė favorshme situatėn pas dobėsimit tė ndikimit tė Perandorisė Turke nė kėto treva, vuri nė lėvizje tė gjithė mekanizmat e dhunės drejt pėrmbushjes sė aspiratave tė politikės okupuese serbe tė parapara nė projektin e "Naqertanjės" tė vitit 1844.. Ky plan i Garashaninit kishte pėr qėllim pastrimin nga elementi etnik shqipėtar tė trevave tė Toplices, Jabllanicės sė poshtme,Rrethit tė Vranės e tė Leskocit duke pėrfshirė edhe qytezat dhe qytetet si Kurshumlia, Prokupla, Bojniku,Lebana,Leskoci,Vraja,Nishi etj.
Dhuna karakterizohej me vrasje nė masė, pėrzėnje nga shtėpitė, plaqkitjen e gjithė pasurisė sė fshatarėve dhe vurjen e flakės sė ēdo gjėje qė siguronte existencėn e tyre. Dimri dhe bora e madhe e shumėfishuan numrin e viktimave. Kolona tė tėra fshatarėsh lėvizin nė drejtim tė Kosovės. Rrugės hordhitė serbe i sulmonin dhe ua plaqkitnin edhe ato pak gjera qė kishin arritur ti merrnin me vete. Situata e tė ikurve ishte dramatike. Kishte raste kur kolona qė vinin prapa hasnin nė fėmijė tė mbetur nė borė pranė nėnave tė cilat tani mė kishin vdekur. Nė kėtė rrugėtim tė dhunshėm dhe tė pashpresė shumė familje humbėn tė gjitha gjurmėt nga tė afėrmit e tyre tė cilėt nuk i gjetėn mė kurrė. Drejtimi i kesaj lėvizje ishte Kosova, Shqipėria, Maqedonia por njė numėr shumė i madh i tyre shkoi deri nė Anadollinė e largėt. Shpesh u dėgjua nga goja e kėtyre tė ikurve tė thonin "Pasi u detyruam t'i lėshojmė vatrat tona, atėher sa mė larg serbit"
Fshatrat e Jabllanicės sė Epėrme ishin tė populluara nė shumicė me elementin shqipėtar; Pikėrisht nė kėto vendbanime shumė nga kėta tė ikur gjetėn strehim dhe mikėpritje prej nga nuk u larguan mė kurrė. Kėshtu sot pas 130 vitesh duke u falėnderuar toponimeve tė marra nga viset ku u shpėrngulėn, me lehtėsi i dallojmė kėta muhaxhirė (tė ardhur).
Kėtu psh. mund t'i pėrmendim "RADECET" "RAFUNET" "CERNAVORRET" "RADINOCET" "VRANOCET" "TERSTENET" "BOJNIKET" "SHILLOVET"etj.
Kishte poashtu vendas tė cilėt lėvizėn drejt Kosovės duke braktisur nė tėrėsi disa fshatra tė Jabllanicės sė Epėrme tė cilat deri nė kėtė kohė ishin nė shumicė tė banuara nga shqiptarėt. Pjesa dėrmuese e kėsaj popullate ėshtė vendosur nė Kosove dhe sot identifikohen sipas emėrtimit tė bartur prej andej nga ku u shpėrngulėn. Tė tillėt i gjejmė psh. me mbiemėr Borovci, Retkoceri,Stublla,Kapiti,Gjakli etj.
Sot kėto fshatra janė nė tėrėsi tė banuara nga serbėt.
Ishte kjo njė pjesė e zymėt e historisė sonė ku shqipėtarėve iu mor njė teritor i pėrafėrt me ate tė Kosovės sė sotme. Epshet sėrbomėdha u ngopėn edhe me vendimet qė pasuan nė instancat Evropiane tė kohės tė cilat jo qė nuk dashtėn ta detyrojnė shtetin serb tė liroj tokat e okupuara tė shqipėtarėve dhe tė lejojė kthimin nė vatrat e tyre, por ia njohu edhe Kosovėn si pjesė tė saj.
Njė kapitull i kėsaj historie tė dhimbshme u pėrmbyll me pavarėsimin e Kosovės, ku pėrfundimisht iu ndal hovi ekspansionizmit serb drejt tokave shqipėtare nė dėm tė tė cilave nuk pushoi sė lėvizuri kufiri gjatė dy shekujve tė kaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat May 03, 2008 5:07 am

SHQIPĖRIA ETNIKE

Nga Tomorr TOPLICA

TOPLICA DHE SANXHAKU

.


TOPLICA

Kjo krahinė shqiptare ėshtė pjesa mė veriore e Shqipėrisė Etnike. Ajo fillon nga Medvegja e Vranja nė jug dhe pėrfundon te Molla e Kuqe afėr Nishit nė veri. Nė kohėn e sundimit turk krahina e Toplicės ka qenė pjesė e Vilajetit tė Kosovės me emrin Sanxhaku i Toplicės (Nishit).

Ēlirimi i viseve tė Pashallakut tė Beogradit dhe 6 nahijet tjera gjat viteve 1800-1875 nga sundimi osman ishte e drejtė legjitime e popullit serb. Mirėpo, nė anėn tjetėr, pushteti serb largoi popullsinė joserbe nga ato treva. Kėshtu, sipas dokumenteve historiografike, nga viti 1800 e deri nė vitin 1875 qarqet ushtarake dhe qeveritare serbe i larguan nga viset e Toplicės dhe nga Lugina e Moravės rreth 150.000 banorė shqiptarė. Regjimet e dinastisė sė Obrenoviēve (1817-1903) vazhduan politikėn terroriste shtetėrore ndaj shqiptareve e boshnjakėve edhe gjat viteve 30-tė shekullit XIX, me qėllim tė spastrimit etnik tė trojeve shqiptare.

Nė frymėn e kėsaj politike, qeveria e Principatės sė Serbisė urdhėroi me 1832 qė ēdo shqiptar dhe boshnjak, qė kapet ne territorin e Serbisė, tė goditet me nga 25 tė rėna me shkop! Ndėrsa me 1834 urdhėroi qė tė pėrdoret ushtria pėr tė djegur fshatrat shqiptare. Pushteti serb mė 1856, me marrėveshjen e Paqes sė Parisit, kishte fituar njėfarė tė drejte qė t'i largojė tė gjithė shqiptarėt nga qytetet e Shumadisė, si dhe nga Hercegovina.

Mė 2 Mars 1865 Knjaz Mihajli kishte nxjerrė ligjin pėr kolonizimin e vendeve tė pushtuara. Me atė ligj territoret, tė cilėt i posedonin shqiptarėt, sidomos nga Qarku i Nishit dhe i Pirotit u serbizuan, u kolonizuan menjėherė pas Kongresit tė Berlinit, me njohjen e Serbisė si shtet nga ky kongres.

Duhet theksuar se shqiptarėt deri kah fundi i shekullit XIX qenė te vendosur nė shumicėn e qyteteve, qytezave dhe fshatrave tė Qarkut (Kazasė) tė Nishit, tė Qarkut tė Vranjės, tė Qarkut tė Pirotit. Banorė shqiptarė kishte edhe nė vendet tjera, sidomos nė qytete, si p.sh. nė: Qupri, Paraqin, Uzhicė, Krushec, Aleksinc, Kralevė e deri nė Beograd.

Rreth 350 000 shqiptarėt vendas tė Sanxhakut tė Toplicės u dėbuan me dhunė ushtarako-policore nga mbretėria serbe e Obrenoviēėve gjatė luftės ruso-turke nė vitet 70-tė tė shek.XIX. Nė atė kohė u bė njė gjenocid dhe pastrim etnik total i kėsaj krahine shqiptare, kur janė vrarė e masakruar reth 70 000 shqiptarė, tė cilėt banonin nė afro 700 fshatra e qytete shqiptare tė Sanxhakut tė Toplicės. Me qėllime kriminale tė spastrimit etnik, janė zbrazur trojet me shumicė shqiptare tė Jagodinės, Kosanicės, Pirotit, Quprisė, Pllanės, Krushecit, Nishit, Leskocit, Gurdulicės, Vranjės, Pėrkupės, Kurshumlisė,… etj. Popullsia e shpėrngulur shqiptare, qė i shpėtoi plumbit dhe bajonetės serbe, u vendos nė jug tė trojeve shqiptare nė Kosovė dhe nė Maqedoni.

Nė fillim tė vitit 1878 situata nė frontin e luftės ruso-turke u pėrmbys plotėsisht. Pasi kaluan malet Ballkan, ushtritė ruse filluan tė pėrparonin me shpejtėsi nė drejtim tė jugut, pa ndeshur ndonjė rezistencė serioze nga ana e ushtrive osmane. Mė 4 janar 1878 ato pushtuan Sofjen, mė 18 janar Edrenenė dhe mė 28 janar arritėn nė fshatin Shėn-Stefan, nė periferi tė Stambollit. Nga paniku qė e pushtoi Perandorinė Osmane, pėrfituan ushtritė serbe, tė cilat marshuan pa vėshtirėsi drejt Toplicės nė Vilajetin e Kosovės dhe pushtuan Pirotin, Nishin, Leskocin, Pėrkupėn, Kurshumlinė, Vranjėn dhe nė fund tė janarit arritėn nė Gjilan. Po ashtu, ushtritė malazeze pushtuan mė 10 janar Tivarin, mė 19 janar Ulqinin dhe njė javė mė vonė dolėn nė brigjet e liqenit tė Shkodrės e tė lumit tė Bunės.

Nga njė ēėshtje territori, sot Krahina e Toplicės ėshtė shndėrruar nė njė ēėshtje "pronash" nga disa politikanė, historianė e publicistė, tė cilėt nuk kanė bosht kurrizor kombėtar. Kėta pseudopatriotė mjaftohen qė Serbia t'ua paguaj dėmshpėrblimin dhe ēmimin e pronave ish-pronarėve shqiptarė dhe ēėshtja tė mbyllet me kaq.

Por, ata harrojnė se prona ėshtė e shenjtė, ajo duhet t'i kthehet pronarit, qė ai vetė pastaj tė vendosė a do ta shesė apo jo. Pastaj, tė gjithė Shqiptarėt duhet ta dinė se Toplica as nuk shitet, as nuk blehet, ajo vetėm trashėgohet nga zotėrinjtė e saj - Shqiptarėt. Shqiptarėt e Toplicės duhet tė kthehen nė vendlindjen e tyre dhe nė pronat e tyre. Toplica ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet njė krahinė shqiptare, pjesė integrale dhe sovrane e Shqipėrisė Etnike.


SANXHAKU

Sanxhaku ėshtė krahina mė veri-perėndimore e Shqipėrisė Etnike. Serbia ėshtė pėrpjekur vazhdimisht ta mbuloj me njė harresė publike gjendjen dhe emrin e Sanxhakut. Krahina e Sanxhakut ka njė sipėrfaqe prej 8.686 km2 dhe njė popullsi prej 530 000 banorėsh, nga tė cilėt 67 pėrqind janė boshnjakė (prej tė cilėve gjysma janė shqiptarė tė asimiluar qė ende belbėzojnė shqip) dhe tė tjerėt serbė, malazezė, shqiptarė etj. Krahina ėshtė e ndarė ndėrmjet Serbisė dhe Malit tė Zi (2/3 e territorit nėn Serbi dhe 1/3 e saj nėn Mal tė Zi). Diskriminimi i thellė qė i ėshtė bėrė dhe po i bėhet popullsisė joserbo-malazeze tė Sanxhakut, e ka shtyrė atė qė shpesh tė protestojė hapur, duke kėrkuar tė drejtat dhe liritė e veta kombėtare.

Nė tetor tė vitit 1991 nė Sanxhak ėshtė zhvilluar njė Referendum popullor, ku ėshtė votuar pėr Autonominė politike dhe territoriale, me tė drejtė bashkimi me Shtetin e Kosovės, ku 98 % e votuesve votuan pėr Referendumin.

Udhėheqėsit politik i kanė pėrcaktuar qartė kufinjtė e Sanxhakut dhe harta e tij ėshtė shpėrndarė nėpėr tė gjitha institucionet ndėrkombėtare qė nga Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė e deri te qeveritė e tė gjitha vendeve me peshė nė skenėn ndėrkombėtare.

Qė nė fillimet e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, sanxhakasit u deklaruan pėr shkėputje nga Sėrbia dhe Mali i Zi dhe pėr bashkim ose me Kosovėn, ose me Bosnjen. Por vitet qė pasuan, Sanxhakun mė tepėr e larguan nga Kosova dhe shqiptarėt dhe mė shumė e afruan me Bosnjėn dhe boshnjakėt, pėr arsye se shqiptarėt e robėruar i kanė hallet e veta, kurse Shqipėria londineze nuk ėshtė nė gjendje tė pėrkrahė e tė ndihmojė sa duhet Shqiptarėt e jo mė Sanxhakasit.

Diplomacia boshnjake, edhe pse e ndodhur nė katarzin e luftės, u tregua mė e shkathėt se sa ajo shqiptare. Tani gjithnjė e mė tepėr Sanxhaku po del nė skenėn politike si faktor qė mė shumė i pėrket ēėshtjes boshnjake se sa asaj shqiptare. Gjithė ambasadat boshnjake nėpėr botė kanė marrė pėrsipėr afirmimin e ēėshtjes sė Sanxhakut. Po ashtu faktori Sanxhak po luan njė rol tė rėndėsishėm edhe nė vetė Bosnjen. Luftėtarėt mė tė shkathėt dhe komandantėt mė tė shquar nė ushtrinė boshnjake janė pikėrisht sanxhakasit.

Natyrisht, Sanxhaku nuk paraqet ndonjė faktor tė rėndėsishėm ekonomik, siē paraqet Kosova, por ai ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm nė aspektin gjeopolitike e gjeostrategjik. Aktualisht, territoret e Bosnjės, me pėrjashtim tė qytetit tė Gorazhdės, i cili ėshtė nėn mbrojtje tė OKB-sė, nuk kanė dalje nė Sanxhak. Njė ndėr qėllimet prioritare boshnjake, sipas udhėheqėsve tė tyre ushtarakė, ėshtė shpėrthimi nė kėtė drejtim dhe dalja nė Sanxhak. Futja e zjarrit brenda kufinjve republikanė tė Serbisė do tė nxiste reaksione zinxhirore nė vetė Serbinė dhe Malin e Zi, gjė qė do t'u lehtėsonte punė boshnjakėve. Kuptohet, as Kosova nuk ka se si tė mbetet jashtė kėtyre operacioneve ushtarake, sepse ajo kufizohet me Sanxhakun, i cili, nė fund tė fundit, ėshtė pjesė integrale e territoriale e saj. Shqipėria dhe Shqiptarėt duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr ēdo rrethanė tė re, qė mund tė krijohet nė tė ardhmen, qė t'i dalin zot Sanxhakut, si krahina mė veriore etnike e saj. Sanxhaku ėshtė njė "bombė me sahat", e cila herėdokur do t'i shpėrthejė Serbisė shoviniste nė dorė e nė fytyrė dhe do ta plandosė pėr tokė.

Kėrkesa e sanxhakasve pėr Autonomi bazohet nė tė drejtat historike dhe juridike. Sanxhaku ka qenė rajon autonom qė nė kohėn e Kongresit tė Berlinit. Ai u pushtua ushtarakisht mė 1912 nga Serbia, e cila e aneksoi dhe ia hoqi Autonominė. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore Kshilli Antifashist i Sanxhakut e shpalli atė Krahinė Autonome, por regjimi komunist titist ia hoqi kėtė tė drejė dhe madje administrativisht e ndau nė dy pjesė, duke ia aneksuar njė pjesė Serbisė dhe njė pjesė Malit tė Zi.

Populli i Sanxhakut asnjėherė nuk ka hequr dorė nga e drejta e tij pėr Autonomi Politiko-Territoriale dhe vetėvendosje, prandaj edhe nė shtator tė vitit 2006 prfaqėsuesit e katėr partive politike dhe tė 9 organizatave joqeveritare tė Sanxhakut nėnshkruan njė Deklaratė tė pėrbashkėt, ku kėrkojnė qė tė zgjidhet statusi i boshnjakve nė Serbi dhe qė Sanxhaku tė jetė njė krahinė Autonome Vetadministrative. Ato i kėrkojnė qeverisė serbe qė ajo tė zbatojė mė parė tė drejtat dhe Autonominė e Sanxhakut nė Serbi, pėrpara se tė kėrkojė "autonomi" pėr serbėt e Kosovės, tė cilėt janė tre herė mė pak nė numėr se popullsia josllave e Sanxhakut.

Fillimisht krahina e ndarė mė dysh e Sanxhakut ndėrmjet Serbisė dhe Malit tė Zi duhet qė tė bashkohet dhe tė shpallė Krahinėn Autonome tė Sanxhakut, qė pastaj populli i Sanxhakut tė vendosė vetė se me cilin shtet fqinj don tė bashkohet: me Kosovėn apo me Bosnjėn.

Pėrndryshe, historikisht, Krahina e Sanxhakut ka qenė dhe mbetet krahinė integrale e Shqipėrisė Etnike.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ficam
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Numri i postimeve : 32
Registration date : 01/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 04, 2008 12:44 am

Lexova me endje kėtė shkrim tė plasuar nga Sofra. Autori i kėsaj pėmbledhje faktesh dhe tė dhėnash historike pa dyshim ka arsyetur mbiemrin qė e mban. Nė fakt ne tė gjithė kemi obligim qė tė nxerrim nė dritź ēdo gjurmė tė mbetur nga historia e kėsaj tragjedie por pėr ata qė kanė rrėnjėt nga kėto treva, gjithsesi ėshte njė nxitje dhe frymėzim mė tepėr.
Nė fėmijėrinė time mė ka rastisur tė dėgjoi njė kėngė qė i ishte dedikuar pikėrisht käsaj masakre tė dimrit tė madh tė vitit 1877/78. Disa vargje me kujtohen edhe sot dhe pėr hirė tė lexuesit tė kėaj teme po i shkruaj kėtu:

..."Qka po thot ky zog shiptari
qka po thot e qka po flet
po i shkruan letėr babės mret
More babė baba mret
na ka marrė Serbia krejt
na ka marrė toke e shpi
po na qesin nė borź e nź shi
qka po pshtojshin (shpetojshin) pa u mėrdhi
po na i therrin me singi (bajonetė)

Qka po thot ai baba mret
qka po thot e qka po flet
pėr shiptart thot se kam dert
sma danė pushken pesqind vjet...

E shkrova kėshtu siq mė ka mbetur nė kujtesė pra nė gegėrishte.

Kėta rreshta tė kźsaj kėnge qė i kishte mbijetuar kohes na bėnė tė kuptojmė se dhuna dhe masakrat serbe qė ushtroheshin ndaj popullatės sė pambrojtur shqiptare ishte aq e madhe sa qė kėta ishin detyruar tė kėrkojnź ndihmė edhe nga armiku i tyre shekullor ndaj tė cilit asnjėher nuk kishte pushuar rezistenca.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue May 06, 2008 7:35 pm

Sinqerisht falenderoj Ficamin edhe Sofren qe sa do pak i kan sjell disa fakte te rendesishme te se kaluares son te lavdishme.
Ja nje shkrim i se tashmes,shkrim qe pak a shum e deshmon se elementi shqiptar ne Medvegje do mbijetoj perkunder veshtirsive.
Shkrimin e mora nga:
http://medvegjaonline.com/forum/showthread.php?t=12&page=4

Nė Tupallė tė Medvegjės u mbajtė manifestimi kulturor,,TAKIMET E VENDLINDJES''

Tupallė/Medvegjė 1 Maj 2008

Nė kėtė manifestim tradicional merrnin pjesė drejtues tė pushtetit lokal nė Medvegjė Sllobodan Drashkoviq, kryetar komune, Nagip Arifi, prefekt i Komunės sė Bujanocit, deputeti republikan Riza Halimi,Rexhep Abazi,kryetar I LDI-sė,Femi Beha,Kryetar i degės sė PVD-sė,pėrfaqsus tė Bashksis Islame nė Medvegjė Elham ef Hasani si dhe aktivistė tė shumtė institucionalė dhe partiakė tė rajonit tė Luginės sė Preshevės.

Deri sa nėpėr vende tė ndryshme tė botės 1 Maji Dita Ndėrkombėtare e Punės, u manifestua me protesta tė shumta, pėr shkak, tė ngritjes sė shkallės sė varfėrisė, diskriminimit nė punė dhe shtimit tė papunėsisėė, nė Medvegjė kjo ditė u shėnua me njė varg aktivitetesh kulturore dhe sportive,kjo dit nė Tupallė tė Medvegjės njihet si festa e Takimeve tė Vendlindjes tash e disa dekada.

Nė Komunėn e Medvegjės edhe kėtė vit u shėnua 1 Maji, Dita Ndėrkombėtare e Punės, e cila nė kėtė komunė ka marrė karakter tradicional tė tipit "Takimet e vendlindjes". Pėr dallim nga vitet e mėparshme, kėtė vit, kishte mė pak pjesėmarrės, pėr shkak lansimit tė njė dezinformate se do tė ketė protestė tė rezervistėve serbė nė kėtė komunė, ndaj edhe vėreheshin forca tė shtuara tė sigurimit tė rendit.

Nė Komunėn e Medvegjės edhe kėtė vit u shėnua 1 Maji, Dita Ndėrkombėtare e Punės, e cila nė kėtė komunė ka marrė karakter tradicional tė tipit "Takimet e vendlindjes".
Nė kėtė manifestim tradicional merrnin pjesė drejtues tė pushtetit lokal nė Medvegjė Sllobodan Drashkoviq, kryetar komune, Nagip Arifi, prefekt i Komunės sė Bujanocit, deputeti republikan Riza Halimi, Rexhep Abazi,kryetar I LDI-sė,Femi Beha,Kryetar i degės sė PVD-sė,pėrfaqsus tė Bashksis Islame nė Medvegjė Elham ef Hasani si dhe aktivistė tė shumtė institucionalė dhe partiakė tė rajonit tė Luginės sė Preshevės.

Me kėt rast pati edhe njė takim nė mes tė liderit tė PVD-sė zotri Riza Halimit dhe ati tė LDI-sė zotri Rexhep Abazit ku u shqyrtua mundėsia e pėrkrahjes se zgjedhjeve parlamentare nga ana e LDI-sė ndonse kjo e fundit ende nuk ka njė qendrim nė lidhje me kėtė qėshtje.

Shumė qytetarė tė Medvegjės tė shpėrngulur nė Kosovė, kishin ardhur tė ēmallen me vendlindjen, tė ndezin zjarre dhe t'i vizitojnė varrezat e tė parėve.
"Vij pėr ēdo vjet nė takimet e vendlindjes nė Medvegjė. Oborret tona i ka mbuluar bari dhe oxhaqet ēerdhet e lejlekėve.
Nė kėto anė tė bukura tė Luginės nuk dėgjohet vaji dhe gėzimi i fėmijėve. Besojmė nė tė ardhmen nė se plotėsohen kushtet do tė kthehemi dhe kėto male shekullore do tė trazohen sėrish nga vaji dhe gėzimi i fėmijėve tanė " tha plaku Ramush nga Medvegja, i shpėrngulur nė Fushė Kosovė, para disa vjetėsh.

Pėr dallim nga vitet e mėparshme, kėtė vit, kishte mė pak pjesėmarrės, pėr shkak lansimit tė njė dezinformate se do tė ketė protestė tė rezervistėve serbė nė kėtė komunė, ndaj edhe vėreheshin forca tė shtuara tė sigurimit tė rendit.

Gjithashtu pėr dallim nga vitet e mė parshme,nė kėt vit nuk pati as program kulturor e artistik ndonse kėte mė herėt e kishte premtue kryetari i bashksis lokale tė Tupallės njėherish edhe kryetari I Kėshillit Organizativ S.Halimi.


Nė fund tė turnirit tė futbollit tė vogėl ku morėn pjes mė shum se 13 ekipe,mes tyre edhe nga Bujanoci,Prishtina,Fushė Kosova e Medvegja epiteti i mė tė mirit i takoj ekipit ,,TROJET’’ nga Tupalla,u shperndan edhe kupat qė ishin pregadit enkas pėr kėtė turnir.

Vlen tė Theksohet se Takimet e Vendlindjes ket vit i kan pėrcjell edhe disa medija te shkruara dhe elektronike nė mes tyre,,Radio Televizioni Publik i Kosoves,Radio Televizioni i Presheves,Televizioni Spektri Bujanoc,Radio Medvegja,Medvegja.Info,Medvegjaonline.Com,Kosovali ndore.Com,revista Perspektiva Bujanoc e tjer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 5:09 amKliko kėtu >
kenga e medvegjes

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fi2a1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 124
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 2:21 pm

kam qen ne kohen e luftes ne ato ane disa muj derisa u kry lufta veq medvegja me rrethin a mu duk mu a apo ahste ashtu se di shumica ishin asimilu bre sdi ishalla zoti ju nimon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 4:46 pm

Ja edhe disa tė dhėna mbi Popullatėn e ktyre tri komunave .

Vlersimi i vitit 1991, Rexhistrimin e pėrgjithėshem i zbatuar nė vitin 1991 e kanė bojkotuar shqipėtarėt nė Kosovė, Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje. Vlersimet pėr numrin e popullatės shqipėtare janė bėrė nė bazė tė regjistrimit tė vitit 1981. Sipas tyre, nė komunėn e Bujanocit ishin 49.238 banorė, prej tyre reth 30% Serb (14,660), 60% Shqipėtar (29.588), dhe diē mė pak se 9% Romė. (4.408). Ėshtė vlersuar se nė komunėn e Preshevės kanė jetuar 38.943 banorė, prej tyre reth 90% Shqipėtar ( 34.992), 8% Serb ( 3.206 ) dhe 1,29 % Romė (505). Enti federativ pėr statistikė nuk i ka publikuar vlersimet pėr komunėn e Medvegjės, por vetem rezulltatėt e regjistrimit sipas tė cilėve nė kėtė komunė ishin 13.368 banorė, prej tyre 9.205 Serb dhe Malazezė dhe 3832 Shqipėtar.
Popullsia prej vitit 1999 deri nė mes tė vitit 2001 pėr shkak tė konflikteve tė armatoura dhe frikės pėr siguri, popullata shqipėtare nga komunat e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės tri herė janė larguar nga shtepitė e tyre. Vala e parė ishtė gjatė bombardimeve tė NATO-s nė vitin 1999, kur nga ky teritor ėshtė larguar njė e treta e Shqipėtarve. Vetem nga komuna e Preshevės kanė ikur rreth 20. 000 .
Pjesa mė e madhe e popullatės shqipetare pas bombardimeve janė kthyer nėpėr shtėpitė e tyre, por jo tė gjithė. Sipas raporteve tė organizatave ndėrkombėtare, nė Kosovė nė shtator tė vitit 1999 ishin 3.227 persona tė zhvendosur nga kėto tri komuna. Nė Maqedoni, nė fund tė tetorit tė vitit 1999 ishin reth 3.000 tė ikur nga Presheva dhe Bujanoci. Vala e dytė e shpėrnguljeve filloi nė vitin 2000. Nė fillim tė konflikteve ndėrmjet forcave tė sigurimit dhe UĒPMB-sė, nėrmjet shkurtit dhe qershorit tė vitit 2000, rreth 900 familje i kanė lėshuar shtėpitė e tyre. Intensifikimi i konflikteve nė nėntor tė njejtit vitė ka shkaktuar shpėrnguljen e rreth 10.000 Shqipėtarve. Pjesa mė e madhe e tyre ėshte strehuar nė Kosovė, nė komunėn e Gjilanit. Shpėngulja ka vazhduar edhe gjatė vitit 2001. Ne fund tė muajit maj, gjatė valės sė tretė tė shpėrnguljeve nga Presheva dhe Bujanoci, nė Kosovė ishin 14.000 tė zhvendosur nga ky teritor.
Kthimi mė i rėndsishėm dhe i qėndrueshėm i popullatės shqipėtare, nė menyrė tė pavarur ose me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare ka ndodhur nė mes tė vitit 2001. Organizatat ndėrkombėtare vlerėsojnė se nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc pas pėrfundimit tė konflikteve janė kthyer gjithėsej rreth 5.300 Shqipėtarė. Pėrfaqsuesit e Trupit Koordinues qeveritar theksojnė se ky numėr ėshte 8.346. Nė komunėn e Preshevės deri nė muajin tetor tė vitit 2001 janė kthyer 1.263 persona tė zhvendosur, derisa 400 janė ende nė Kosovė.
Nėpėr fshatra nė veri tė skajshme tė komunės sė Bujanocit, i cili ėshtė i njohur me emrin Malesia Bujanoc( fshatrat Zarbinc, Pribovc, Ravno Buēje, Suharn, Novo sellė) prej 247 familjeve tė ikura, nga qershori deri nė mes tė shtatorit tė vitit 2001 janė kthyer vetėm 90. Nė komunėn e Medvegjės pas shpėrnguljes kanė mbetur rreth 300 shqipėtarė, por pas pėrfundimit tė konflikteve janė kthyer edhe reth 400.
Gjatė vitit 2002 nuk ka ndodhur kthimi masiv i shqipėtarve tė mbetur. Ata me ndihmėn e e organizatave ndėrkombėtare i vizituan shtėpitė e tyre, por shumica nuk mund tė vendosin pėr tu kthyer. Numėri i saktė i shqiptarėve tė zhvendosur intern, tė cilėt edhe mė tutje janė nė Kosovė, duhet tė jetė i njohur pas publikimit tė rezultateve tė regjistrimit tė popullsisė nė Serbi, nė kuadėr tė se cilit ėshtė kryer edhe regjistrimi i tė zhvendosurve intern nga kėto tri komuna.
Vlerėsimi pėr vitin 2001 Sipas vlerėsimeve tė organizatave ndėrkombtare, nė vitin 2001 numėri i pėrgjithshėm i banorėve tė komunės sė Preshevės ka qenė 46.000, prej tė cilit rreth 92 % ishin shqiptarė, 7 % serbė dhe 1 % romė. Nė Bujanoc kanė jetuar 49.000 banorė ( 50 % shqiptarė, 36 % serbė dhe 14 % romė), ndėrsa komuna e Medvegjės ka patur 13.500 banorė ( 67% Serbė. 32 % Shqipėtarė, 1 % Romė).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 6:46 pm

fi2a1 shkruajti:
kam qen ne kohen e luftes ne ato ane disa muj derisa u kry lufta veq medvegja me rrethin a mu duk mu a apo ahste ashtu se di shumica ishin asimilu bre sdi ishalla zoti ju nimon

asimilim ėshtė kur serbizohesh fi2a1 Shocked ... kurse atje po bėjnė pėrpjekje tė mbijetojnė dhunen serbe.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fi2a1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 124
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 7:08 pm

sofra te pershendes bash ashtu kam thene asimilime di shum mire se qka don em than kjo fjal

kam ndejte 5 muaj ne ato ane po thash edhe me larte inshalla don zoti e mbijetojn dhunen serbe qe ke thene

sofra 70% te fjalorit e folshin serbishte o vella skishin as rrespkte per neve te kosoves askund nuk kam pa ndonje plak me plis e shum e shum sene tjera

rrespekte per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 11:09 pm

Nė cilin vend ke ndjet 5 muaj fi2a1.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fi2a1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 124
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 11:27 pm

ne rrethinen e medvegjes dhe te bujanocit ma shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 11, 2008 11:39 pm

Nejse fi2a1 pėr Bujanocin nuk di aq shumė dhe nuk flas diēka qė nuk e di, por nė Medvegjė dhe rrethinė nuk ka familje qė sė paku njė ėshtė shkolluar nė Prishtinė madje ka shumė qė e kanė pėrfunduar edhe fakultetin. Por shifra 70% qė flasin serbisht ėshtė shumė e madhe, nuk them se ka aty kėtu ndonjė fjalė qė e pėrdorin por ka edhe nė Kosovė fjalė qė i pėrdorin serbisht sepse pushtimi i gjatė ka lėnė pasojat e veta e sidomos nė Medvegjė, qė me sa di unė nuk ka shkollė tė mesme nė gjuhė amtare.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 12:46 am

fla Pershendetje,

Meqe jetoj ne Medvegje dhe jam shum krenar per kete padyshim qe jam mundu mi rujt trevat e te parve te mi.
Me duhet ta kundershtoj ashper mendimin e zotriut fi2a1,nuk eshte e vertet qe 70 % e Medvegjasve folin ose perdorin fjal serbe nuk e di ka i ke marr keto te dhana me duhet te rikujtoj qe ne mes te Bujanocit dhe Medvegjes eshte nje pjes e Komunes se Lebanes apo Leskovcit dhe Medvegja e Bujanoci teritorialisht nuk kufizohen mes vete askund.Ndoshta juve keni qen ne ndonje fshat serb sepse ne ket pjes ne mes te Bujanocit dhe Medvegjes nuk ka ndonje vendbanim shqiptar.

Siq e ka cek edhe Sofra ne Medvegje nuk ka familje pa te shkollum e qe shkollimin e kan perfundu ne Kosove.Medvegjasite sod krenohen qe diten dhe ruajten traditen,gjuhen dhe ligjet kombetare shqiptare perkunder asaj qe eshte punu mjaft ne asimilim.Medvegjasit nuk mund ti dallosh per shprehjet e tyre nga Prishinalit dhe te ju them sinqerisht kam pas rastin me pas shum miq te Kosoves dhe me gjuhen tone jan te befasum per se miri.Siq e ceku edhe sofra per Bujanoc nuk di shum mirpo per Medvegje ato qka i ka cek zotria apo zonja me lart jan totalisht te paverteta.

Une e kam knaqesin qe ende si kam braktis trojet e mija stergjyshore dhe jam njohes i mir i rrtethanave ne teren,nuk eshte e vertet as qe nuk i dojm Kosovaret perkundrazi neve kemi pas shum refugjat gjat luftes se vitit 1999 nga Kosova ne Medvegje dhe me shum kemi qendru maleve se neper shtepi pershkak te asaj qe nuk kishim te drejt me mbajt refugjat.

Mirpo e keqja e Medvegjes eshte se jan debu shum njerz dhe ne vend ka fillu zbehja e elementit shqiptar,sod ne Medvegje u mbajten edhe zgjedhjet lokale dhe kesaj radhe shqiptaret e Medvegjes ju kan pergjigj ketyre zgjedhjeve shum me mir se herave tjera.Nga territori i Republikes se Kosoves sod Medvegjes ja kishin mesy mbi 20 autobus per te marr pjes ne zgjedhjet lokale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 12:54 am

Fatlum , shume mire e paskeni ceke edhe ju ..problem eshte shperngulja e popullates atje dhe as un nuk besoj ne asnje moment se shqiptaret atje po asimilohen ( kuptimin e te ciles fjale e ka ka spjegu shume mire edhe Sofra ).
shqiptare nga Kosova Lindore kam pas rast te njoh dhe te them te drjeten jo qe e flasin mire gjuhen shqipe por me duhet t'a them qe e flasin edhe shume paster .

nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 1:22 am

Do tė lidhem mr temen Komuna e Medevegjes dhe komuna e Bujanocit gjeografikisht jan tė ndara shum bile edhe nė mes tyre ka komuna tjera qė i ndajn (jan Vranja Leskovci ku jeton 100% serb )ndėrsa njė pjesa tjeter hyn disa fshatra tė komunes sė Dardanes ish Kamenica dhe kti lidhen me lebane dhe dalin nė Medvegj (qė atė pjesen tjeter nuk kam njohuri )
E qė pėr gjuhen apo asimilimi nuk di asht nė Medevegj, por pėtr Komunen e Bujanovcit dhe Presheves e dij se ka shum fjal serbe qė i pėrdor pjo pjes si kan mbet nuk di mirpo asimilim nuk do i thosha ndoshta nuk pėrdoret gjuha gramatikore por jan tė shkolluar shum sidomos nėpėr fshatra tė siq e quajn ato malsia e Bujanocit deri von kan pasur vėshtėrsi shkollimi mendoj shkolla tė larta dhe fakuletete pėr arsyje ekonomike si dhe transportuese se shteti i kishte lan pas dore pėr qėllime tė veta ,dallimin mund tė bėhet shum thjesht ,sepse qdo fshat ku kan jetu Serbet kan pasur rrugėt tė asfaltura dhe abutobusi ka qarkullu por mos tė harroj se fshatrat Shqiptare i takojn komunes sė bujanocit e Fshatrta Serbe i takonin shumica komenės sė Vranjes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 1:35 am

Deli te falenderoj per keto sqarime gjeografike,Euridika pajtona me mendimin tuaj plotesisht.

Sa i perket gjuhes per ata qe nuk e din po shkruaj se Medvegjasit sod kan qasje ne televizionet shqiptare madje edhe ato te shqiperis permes DigitAlb-it edhe kjo ka ndiku ne permisimin e gjuhes.

Mirpo nje fakt shum me rendesi nuk guxojm ta harrojm se shqiptaret e Medvegjes me gjelozi te madhe e kan rujt dhe kultivu gjuhen shqipe.Mund te bisedosh sod me nje banor shqiptar te Medvegjes qe ndoshta nuk eshte fare i shkollum mund te jet edhe i moshave te vjetra dhe e shef se qfar gjuhe te rrjedhshme e fol.Nuk e mohoj se nuk ka ndonje fjal serbe mirpo te jeni te bindun se Medvegjasit perdorin fjal serbe me pak se ne Kosove,dhe nuk eshte per tu habit qe perdoret ndonje fjal serbe sepse sod ne Medvegje nuk kije as nje lokal,minimarket,restorant te shqiptarve perveq nje hoteli.Ne Medvegje ne komun duhet te folesh serbisht,sepse ka fare pak shqiptar ne administrat,ne te gjitha institucionet lokale e shtetrore ku te nevojitet per ta perfundu ndonje pun e interersit te caktum shqiptari i Medvegjes duhet me fol serbisht.dhe perkunder kesaj ne jemi krenar sod qe kemi rujt dhe kultivu gjuhen tone amtare.

Kur eshte fjala per biseda familare apo ndershqiptare serbishtja nuk perdoret fare dhe me gjelozi ruhet dhe folet shqipja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 1:46 am

fatlum atė dehsta tė them edhe unė se gjuha zyrtare ka qen Sebishtja nė qdo vend pėr tė kry njė pun duhen tė flasin gjuhen e tyre , e qė nė Bujanovc dh Preshev tash kjo ka ndrishu pak a shm ka Shqiptar qė punojn nėpėr zyre tė ndrishme ,(Mė par ishte edhe po tė kishte qen Shqiptar nuk tė fliste Shqip pėr hatėr tė kolegės sė punes e sod kjo ka ndrishu pėr tė mirė )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ficam
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Numri i postimeve : 32
Registration date : 01/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 1:51 am

fi2a1 shkruajti:
sofra te pershendes bash ashtu kam thene asimilime di shum mire se qka don em than kjo fjal

kam ndejte 5 muaj ne ato ane po thash edhe me larte inshalla don zoti e mbijetojn dhunen serbe qe ke thene

sofra 70% te fjalorit e folshin serbishte o vella skishin as rrespkte per neve te kosoves askund nuk kam pa ndonje plak me plis e shum e shum sene tjera

rrespekte per ty

Rrralle ndonjėher mė ka ra tė lexoi ndonjė akuzė tė rėndė dhe tź pa bazuar si kėtė qe e citoj kėtu mź lart. Me tė vėrtetė u preka shumė meqenėse edhe une jam i lindur dhe i rritur nė njė fshat tė Medvegjės dhe nuk i kuptoi njerėzit si mund t'ia lejojnė vetes tė plasojnė njė shkrim tė tillė nė opinion pa e matur fare dėmin qė njė vlerėsim i tillė pėr njė popullatė tė tėrė, mund tė ketė nė opinion.
Nuk e kam ndėrmend kėtu tė elaboroi as gjuhėn, as veshjen as traditėn e shqiptarėve tė Komunės sė Medvegjės, por mund tė them se askush nuk ka tė drejtė tė na akuzoi se nuk i duam dhe respektojmė shqiptarėt kudo qė ata jetojnė si popullatė dhe si individ dhe aq mė shum popullin e Kosovės ku pjesa dėrmuese nga ne ėshtė shkolluar dhe adukuar. Nuk ėshtė traditė jona qė tė shkelim mbi bukėn e ngrėnė dhe diturinė e nxėnė nė tokėn e Kosovės.
Prandaj le t'i mbetet nė ndėrgjegje kėtij individi i cili me gjasė nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr mėkatin qė bėnė duke drejtuar gishtin me kėto akuza ndaj kėsaj popullate e cila me sakrifica tė mėdha po i mbijeton ekzistencės nė kėtė pjesė tė Shqipėrisė etnike.

_________________________________________________________
Nė jetė duhet gjunjėzuar vetėm kur duam tė kėpusim njė lule


Edituar pėr herė tė fundit nga ficam nė Mon May 12, 2008 2:07 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 1:53 am

Po Deli ,ashtu ka qen deri ne 2003-ten kur ne Kuvendin Komunal te Medvegjes u miratua dy gjuhsia dhe sod gjuha shqipe eshte gjuhe zyrtare njetrajtesisht me gjuhen serbe d.m.th jo si gjuhe e dyte zyrtare por si gjuhe e njetrajtshme me serbishten.

Ata pak shqiptar qe punojn ne administaraten komunale flasin shqip dhe te jem i sinqert un kur hyj ne komun flas shqip dhe nuk brengosem fare per mendimin e askujt.

Edhe nje sqarim shqiptaret e Medvegjes sod kan edhe nenkryetarin e KK shqiptar si dhe drejtorin e sherbimeve publike pran KK te Medvegjes.

Situata ka fillu te ndryshoj per te mir besoj vetum se nevojitet nje angazhim ma i madh i joni si shoqri civile.
Deli Presheva,Bujanoci edhe Medvegja deri ne vitin 1951 ishin pjes e Kosoves,Presheva dihet se ka nje popullsi shumic apsolute shqiptare edhe Bujanocin tashme e kan marr shqiptaret mirpo qeshtja ma e ndishme padyshim se mbetetet Medvegja.

Perkunder gjitha ketyre gjuha tradita dhe kultura shqiptare eshte rujt mjaft mir...


Ficam si gjithmon pajtona me mendimin tuaj,me te vertet ky shkrim i pa bazum na beri te ndihemi keq mirpo kur e verteta qendron ne anen tone ateher skem nevoj mu brengos shum per shkrime te tilla te pa bazume ne asgje te vertet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon May 12, 2008 5:36 am

KOSOVA LINDORE DHE ĒAMĖRIA


Nga Tomorr TOPLICA

KOSOVA LINDORE

Krahina shqiptare e Kosovės Lindore ėshtė skaji mė veri-lindor i Shqipėrisė Etnike dhe shtrihet nė drejtimin veri-jug, duke filluar nga qyteti i Medvegjės, nėpėr Bujanoc, vazhdon nė Preshevė dhe mbaron nė kufi me Maqedoninė. Nė perėndim kufizohet me Kosovėn, kursen ė lindje me komunėn e Vrajės. Gjatė gjithė historisė, qėnga koha ilire e deri mė sot kjo krahinė ka qenė dhe ėshtė e banuar me shumicė tė popullsisė shqiptare. Pas mbarimit tė Luftės II Botėrore, me pėrdhunė ėshtė shkėputur nga Kosova dhe i ėshtė aneksuar Serbisė. Kosova Lindore ėshtė e banuar me rreth 100.000 banorė, prej tė cilėve mbi 90% janė shqiptarė.

Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit e Medvegjės - Kosova Lindore, me Referendumin Popullor tė mbajtur mė 1 dhe 2 mars 1992, u deklaruan pėr Autonomi Politike e Territoriale me tė drejtė ribashkimi me Kosovėn, por nuk i qėndrojnė sa duhet besnik kėtij referendumi dhe nuk punojnė sa duhet pėr zbatimin nė praktikė tė tij. Nuk bėri punė dhe nuk solli asnjė pėrparim e pėrmirėsim politiko-ekonomik as lufta e UĒPMB-sė dhe Marrėveshja e Konēulit e 12 majit 2001.

Si nė tė gjitha trevat shqiptare, edhe nė Kosovėn Lindore pas shembjes sė sistemit njėpartiak u formuan shumė parti politike, tė cilat nuk i kanė sjellė deri mė tani ndonjė dobi tė madhe kėsaj krahine. Nuk mund tė quhet demokraci as atdhetarizėm, por ėshtė bajraktarizėm, karrierizėm, egoizėm e marrėzi formimi i 7-8 partive politike nė tri komunat e vogla tė Kosovės Lindore!

Paria politika e Kosovės Lindore bėri edhe njė gabim tė madh politik, historik e kombėtar kur ia ndėrroi emrin vendit nga Kosova Lindore nė "Lugina e Preshevės", duke mohuar kėshtue edhe faktin se ėshtė pjesė e shkėputur me dhunė nga Kosova. Emėrtimi i vendit Kosova Lindore filloi tė pėrdoret menjėherė pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore kur Serbia e ndau kėtė territor nga Kosova dhe ia bashkangjiti me dhunė ushtarako-policore shtetit serb. Dhe pėr tė treguar se kjo krahinė ishte dhe ėshtė pjesė pėrbėrse e Kosovės, banorėt dhe politikanėt kombėtarė, historianėt dhe tė tjerėt e emėrtuan vendin si Kosova Lindore. Sipas onomastikės, emri i vendit, i tokės, trevės apo krahinės ėshtė tapia e njė vendi. Nuk ka dėshtim mė tė madh se tė heqėsh dorė nga emėri i vendit, qė dėshmon tapinė e pronėsisė historike dhe etnike, siē ka ndodhur dhe po ndodhė aktualisht me heqjen e emėrit tė vendit Kosovė Lindore dhe futjen e konceptit me kuptim gjeografik "Luginė", pėrkatėsisht "Luginė e Preshevės”. Vetė emri Kosovė Lindore nėnkupton se ky vend ėshtė pjesė integrale, por e shkėputur, e Kosovės dhe rrjedhimisht duhet tė bashkohet me tė.

Por ajo qė ėshtė edhe mė paradoksale dhe qė nuk do asnjė koment, ėshtė fakti se paria politike e Kosovės Lindore organizoi nė mars 1992 njė goxha Referendum, pėrmes tė tė cilit populli i kėsaj ane u deklarua pėr Autonomi Politike e Territoriale me tė drejtė bashkimi me Kosovėn, kurse po nė kėtė dokument tė kėtij farė referendumi u hoq emri i vendit: Kosovė Lindore dhe u zėvendėsua me emrin "Luginė e Preshevės"! Pra, hipokritėt politikė tė kėsaj krahine nė njėrėn anė deklarohen "pėr bashkim me Kosovėn", kursen ė anėn tjetėr nuk duan ta quajnė veten Kosovarė dhe vendin e tyre Kosovė Lindore! Pra, de facto, janė kundėr kėtij bashkimi! Kjo ėshtė njė demagogji e tejdukshme, njė antishqiptarizėm i hapur dhe njė veprimtari e dėnueshme antikombėtare.

Aspak mė mirė nuk vepruan luftėtarėt e lirisė tė UĒPMB-sė, tė cilėt e pranuan nė heshtje kėtė ndėrrim emri tė krahinės nga paria politike, duke mos e emruar Ushtrinė me emrin kombėtar: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės Lindore, por e emėruan me njė vargan tė tėrė emrash e germash, si UĒPMB! Kjo vėrteton shkurtpamėsinė dhe mungesėn e pjekurisė politike dhe kombėtare tė kėtyre luftėtarėve. Nė kėtė mėnyrė, si paria politike, ashtu edhe paria ushtarake, hoqėn dorė nga tapia pėr vendin e tyre dhe nga e drejta legjitime pėr bashkim natyror me Kosovėn, sepse deri mė 1992 ata ishin vetė Kosova, pjesė e trungut tė Kosovės, me emėr e mbiemėr. Me vetėdije apo pa vetėdije ata e flakėn tej konceptin dhe emrin Kosovė Lindore, emėr i cili pėr dekada me rradhė kishte hyrė nė Abetare, nė librat shkollorė e studimorė, nė librat e historisė, tė etnografisė dhe gjeografisė.

Koncepti gjeopolitik e antikombėtar “Lugina e Preshevės” do tė pėrligjėsohet veēanėrisht me Marrėveshjen e Konēulit, mė 12 maj 2001 dhe me rastin e formimit tė tė ashtuquajturit Kėshillit Koordinues tė Pėrfaqėsuesve Politikė Shqiptarė tė Luginės sė Preshevės, mė 1 gusht 2002.

Nga vetė pėrmbajtja e konceptit gjeopolitik tė mėsipėrm del qartė se shqiptarėt, pikėrisht bajraktarėt e tyre nė rend tė parė, kanė hequr dorė nga argumenti i prekshėm i tapisė sė vendit. Koncepti “Kosovė Lindore” ngėrthente nė vete kėtė tapi tė pronėsisė, kurse koncepti “Lugina e Preshevės” nuk tregon pėrkatėsinė e tapisė. Ajo mund t’i takojė, dhe do t’i takojė atij vendi dhe atij kombi qė ėshtė mė i forti. Duhet gjak tjetėr qė t’i rikthehet tapia e vendit amė, Kosovės, sepse liderėt e saj politikė e luftarakė kanė hequr dorė nga tapia e saj historike dhe etnike kosovaro-shqiptare!

Partitė politike tė Kosovės Lindore zhvillojnė njė politikė jo serioze. Ata herė e njohin herė nuk e njohin si shtet tė tyre Serbinė, herė dalin herė nuk dalin nė zgjedhjet e shtetit serb! Ėshtė patriotike tė mos e njohish Kushtetutėn e Serbisė, por ėshtė papjekuri politike dhe paradoksale qė tė dalėsh nė zgjedhjet serbe tė organizuara nė bazė tė po asaj Kushtetute! Disa parti shqiptare tė Kosovės Lindore nuk kanė njė politikė stabile dhe parimore kombėtare. Por pėr kėtė akt ato nuk janė tė vetme, sepse fajin kryesor e kanė qendrat e politikės shqiptare: Tirana, Prishtina dhe Tetova, nga ku i morėn instruksionet partitė politike tė Kosovės Lindore qė ato duhet tė dalin nė zgjedhjet e 21 janarit 2007 nė Serbi! Edhe pse mbi gjysma e popullsisė shqiptare tė Kosovės Lindore i bojkotoi kėto zgjedhje, humbės dolėn shqiptarėt, sepse u thellua hendeku i pėrēarjes ndėrmjet partive politike, si dhe brenda popullit shqiptar tė krahinės.

Ardhmėria e Kosovės Lindore ėshtė jetėsimi i Autonomisė Politiko-Territoriale, brenda Serbisė, si fillim dhe pastaj bashkimi i kėsaj Krahine Autonome me shtetin amė - Kosovėn.

ĒAMĖRIA

Thesprotia ishte emri i vjetėr i pjesės jugore tė Shqipėrisė me emrin Ēamėri.

Krahinė qė pėrbėn pjesėn mė jugore tė trevave tė banuara prej shqiptarėve. Shtrihet gjatė bregdetit Jon dhe nė veri kufizohet me Republikėn e Shqipėrisė dhe me Maqedoninė. Nė jug pėrfundon nė qytetin e Prevezės, te gjiri i Artės.

Thesprotėt e vjetėr i perkasin popullit Pellazg. Ishin tė njė gjaku dhe kishin tė njejtėn gjuhė me popullin e Kaonisė dhe tė Mollosisė. Pėrveē thesprotėve nė Ēamėrinė antike banonin edhe fiset tjera pellazgo-ilire si: Mollosėt, Dodonėt, Kaonėt, Kasopianėt, Efyrianėt etj. Thesprotėt (Ēamėt) pėr shumė kohė u qeverisėn nga krerėt e tyre dhe pastaj u pushtuan nga sundimtari i Mollosėve, Pirrua dhe mė vonė iu aneksuan shtetit pellazgo-maqedonas tė Lekės sė Madh.

Emri Ēam lidhet me emrin antik tė lumit Thyamis (Kalama) qė e pėrshkon. Nė kohėn antike Ēamėria ishte banuar prej fisit ilir tė Thesprotėve. Historia e saj bėn pjesė nė historinė e Epirit antik. Mė vonė kaloi nėn sundimin e Romės dhe tė Perandorisė Bizantine. Nė fillim tė shekullit XIII ishte pjesė e Despotatit tė Epirit, kurse nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIV bėnte pjesė nė Despotatin shqiptar tė Artės tė prirė nga Gjin Bue Shpata, Pjetėr Loshi, Gjon Zenebishi etj.

Mė 1449 Ēamėria u pushtua nga Perandoria Osmane. Nė shekullin XV u bė shesh i luftės kundėr vėrshimit osman, nėn udhėheqjen e feudalėve tė familjes Zenebishi. Nėn sundimin osman, Ēamėria bėnte pjesė nė Sanxhakun e Delvinės si dhe tė Janinės dhe u bė shesh i kryengritjeve anti-osmane nė shekullin XVI e fillim tė shekullit XVII.

Nė shekullin XVIII filloi islamizimi i njė pjese tė mirė tė popullsisė. Njė pjesė e popullsisė sė Sulit dhe tė Pargės, pėr t'i shpėtuar islamizimit, emigroi duke u vendosur nė ishujt e Greqisė. Edhe nė Ēamėri u pėrforcua nė shekullin XVIII pushteti ekonomik i feudalėve ēifligarė vendas, tė cilėt u bėnė faktorė politikė me rėndėsi nė luftėn pėr pushtetin lokal, deri sa ēamėria ra nėn sundimin e Ali Pashė Tepelenės, sundimtarit tė Pashallėkut tė Janinės. Nė vitet 1820 - 1850 Ēamėria u pėrfshi nė kryengritjet e mėdha anti-osmane. Mė 1854 dhe 1877 inkursionet e bandave tė andartėve grekė u pritėn me armė nė dorė nga popullsia.

Gjatė viteve l878-81, degėt e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nė ēamėri morėn pjesė nė luftėn e pėrgjithshme tė popullit shqiptar pėr mbrojtjen e paprekshmėrisė dhe tėrėsisė sė trojeve amtare. ēėshtja ēame u ngrit me forcė nė periudhėn pas Kongresit tė Berlinit (1878) kur u kėrkua qė ēamėria tė coptohej dhe t'i kolonte Mbretėrisė Greke. Forcat atdhetare pa dallime shoqėrore e fetare nėn udhėheqjen e Lidhjes sė Prizrenit, si njė trup i vetėm, u bėnė ballė pretendimeve grabitqare greke si dhe Fuqive tė Mėdha. Nė luften pėr ruajtjen e tėrėsisė tokėsore shqiptare u shqua biri i madh i ēamėrisė Abedin Dino, politikan, diplomat dhe erudit i shquar i kombit shqiptar, i cili nė krye tė lėvizjes bėri tė mundur qė ēamėria pėr 35 vjet tė mos bėhej pre e pretendimeve grabitqare.Gjatė kryengritjeve shqiptare tė dhjetėvjeēarėve tė parė tė shekullit XX , Ēamėria ka qenė fushė veprimi e ēetave patriotike dhe e njė vargu komitetesh kombėtare. Gjatė Luftės Ballkanike 1912-1913, nė Ēamėri vėrshuan trupat greke. Nė ndihmė tė popullsisė vendase qė kishte rrokur armėt, nga qeveria e Vlorės u dėrguan forca ushtarake, por me vendim tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, mė 1913, Ēamėria iu aneksua shtetit grek.

Pas Luftės sė Parė Botėrore (l9l4-l8), qeveritė e ndryshme greke shpėrngulėn me forcė me mijėra banorė tė popullsisė shqiptare myslimane pėr nė Turqi, me pretekstin se pėr shkak tė fesė sė tyre ishin "turq". Qeveritė e ndryshme greke prej atėherė deri mė sot, me metodat mė mizore kryen masakra, spastrime etnikofetare, ndaluan shkollat nė gjuhėn shqipe dhe mohuan ēdo tė drejtė njerėzore, duke grabitur tokat me lloj - lloj menyrash dhe duke mbjellė terror psikologjik.

Nė mars tė vitit 1913 u masakruan 72 intelektualė dhe personalitete tė Ēamėrisė. Nė vitet 20-tė u shprnguleėn me dhunė rreth 15.000 muslimanė ēamė, duke i kėmbyer me grekė tė Anadollit. Nė vitin 1940 ndanė nga familjet 6.000 burra nga 15 – 70 vjeē dhe i internuan nė ishujt e Egjeut pa asnje shkak ku vdiqėn nga torturat mbi 500 vetė.

Nė periudhėn 27 qershor 1944 - 13 mars 1945 u krye spastrimi etnikofetar pėrfundimtar i mbi 50.000 shqiptarėve ēamė tė religjionit musliman nga trojet e tyre me gjenocid tė pashembullt, ku humbėn jetėn rreth 9.000 vetė dhe vdiqėn rrugėve pėr nė Republikėn e Shqipėrisė, nga uria dhe sėmundjet, rreth 2400 tė tjerė. Popullsia e Ēamėrisė ishte rreth 93 % shqiptare, ndėrsa pjesa tjetėr pėrbehej nga grupe tė tilla si grekė, vllehė dhe romė etj.

Nė periudhėn mes viteve1913-1944 gati 850.000 shqiptarė ēamė janė dėbuar me dhunė nė drejtim tė Turqisė, Shqipėrisė dhe vendeve tjera tė Ballkanit dhe Europės.

Qendrat e banuara kryesore tė ēamėrisė janė: Filati, Gumenica, Paramithia, Margėlliēi, Parga, Preveza, Arta, Janina, Kosturi, Konica, Florina, etj.

Nga gjiri i populli shqiptar tė Ēamėrisė kanė dalė figura tė ndritura tė kombit shqiptar si: Pirro i Epirit, Pjetėr Losha, Gjin Bue Shpata, Gjon Zenebishi, Marko Boēari, Foto Xhavella, Luli Ēapari, Osman Taka, Ēelo Mezani, Maksim Artioti, Muhamet Kyēyku, Hasan Tahsini, Abedin Dino, Elena Gjika (Dora D'lstria), Kolė Idromeno, Mitrush Kuteli (Dhimitėr Pasko),... etj.

Sot nė Ēamėri banojnė Arvanitėt dhe Shqiptarėt ēamė ortodoksė, por pa tė drejtė arsimi nė gjuhėn amtare, pa tė drejta kombėtare dhe njerėzore dhe pa tė drejtė tė deklarimi tė identitetit tė tyre kombėtar. Kurse popullsia ēame e besimit musliman u dėbua tėrėsisht nė vitin 1945 nga ushtria shovenisto-fashiste e Greqisė.

Fillimisht nė Ēamėri duhet tė kthehen, tė riatdhesohen ēamėt e dėbuar me dhunė ushtarake, dhe t'u kthehen pronat e tyre tė gjithė refugjatėve ēamė dhe pastaj Ēamėrisė t'i njihet e drejta e Krahinės Autonome Politiko-Territoriale brenda Greqisė, me perspektivė pėr Referendum e Vetėvendosje demokratike dhe bashkim me Shqipėrinė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue May 13, 2008 7:39 pm

Medvegja eshte ne rrezik te madh. Duhet ta clirojme sa s'eshte vone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fi2a1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 124
Age : 33
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue May 13, 2008 11:00 pm

kam vetem nje pytje per juve kam rrepekt per ju ama disa nga ju qe keni then se kam dhene fjal pa baz e sene vene thot nje fajl e urte e VERTETA ESHTE E HIDHUR mue me vjen shum keq qe ajo ane ska met edhe shumm kohe do te asimilohet plotesishte nese nuk ndermerr diqka dikush

kam nje pytje per ju

KU ISHIT KUR FILLOJ LUFTA NE PRESHEV MEDVEGJ E BUJANOC ??

,e gjithe rrepektin qe kam per ju pershendes kaloini mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ē'dimė pėr Medvegjėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: