Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ē'dimė pėr Medvegjėn

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 12, 2007 1:32 am

Ē'DIMĖ PĖR MEDVEGJĖN?Si te mos mbes nen Serbi Medvegja por te mbes aty ku edhe e ka pas dhe e ka vendin me Kosoven?


Cilat ishin figurat e shquara te kesaj komune qe kontribuan per kombin shqiptar?

C'far mund te bejm ne si popull per kthimin e popullates se debuar shqiptare gjat viteve 1999/2000 nga Medvegja?

Keto jan vetem disa qeshtje per te cilat kisha mundemi t'i diskutojm ne lidhje me kete pjes te harruar te Shqipris etnike...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 12, 2007 1:53 am

foto nga Baja e SijarinėsProblemet kryesore te shqiptareve ne kete rajon gjate pushtetit te Milloshevicit ishin mospunesimi tyre ne institucionet shteterore, pamjaftueshmeria e mundesive qe u jepeshin per arsimim dhe sherbimin shendetesor ne rajon, mosmbeshtetja ekonomike per zhvillim, ku te ardhurat per person ne raport me mesataren e popullsise serbe ishin 4 5 here me pak.

Si rezultat i politikave diskriminuese te shtetit lindi organizata ushtarake shqiptare qe njihet me emrin Ushtria Clirimtare e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes", e cila hyri ne konflikte te armatosura me Forcat e Aramtosura te Serbise. Per ta shtrenguar edhe me shume Milloshevicin, si president i Serbise, Sherbimi i Zbulimit Amerikan pas daljes ne skene te UCPBM se deklaroi se ajo mund te zgjerohej edhe me shume ne te ardhmen.

Per me teper, me t'u rrezuar pushteti i Milloshevicit, me nderhyrjen e komunitetit nderkombetar, UCPBM ja u carmatos, u shpernda dhe konflikti i Lugines se Presheves u mbajt nen kontroll. Prandaj ne veprimtarite protestuese te shqiptareve te kesaj treve shpesh eshte kerkuar terheqja e reparteve te ushtrise dhe xhandarmerise serbe qe jane dislokuar ne kete rajon, te cilat ne vend te qetesise dhe stabilitetit sjellin terror dhe diskriminim te popullsise vendase.

Ne keto zhvillime lideret shqiptare disa here kane paralajmeruar se nese nuk do te realizohen keto kerkesa, Ushtria Clirimtare e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes do te riorganizohen dhe do te mbrojne te drejtat legjetime te bashkekombesve te tyre. Por, ngjarjet e Lugines se Presheves nuk jane aspak te shkeputura me zhvillimet qe kane te bejne me ceshtjen e Kosoves.

Me fillimin e shperberjes se Jugosllavise se Titos, shqiptaret, me nje referendum qe u organizua ne Kosove ne datat 26 30 shtator 1991, shpallen pavaresine qe ne pergjithesi nuk u njoh nga Komuniteti Nderkombetar. Menjehere mbas ketij evenimenti, Partia e Levizjes Demokratike e Lugines se Presheves ne datat 1 dhe 2 mars 1992 organizoi nje referendum me kerkesen e "autonomise kulturore, politike dhe territoriale te komunave te Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes me te drejte bashkimi me Kosoven". Ndersa ne vitin 1999, me te perfunduar lufta qe u perjetua ne Kosove, ne Luginen e Presheves filluan konfliktet e armatosura.

Dhe qe prej perfundimit te konfliktit te armatosur, shqiptaret nuk kane pranuar te marrin pjese ne zgjedhjet e nivelit shteteror, as ne kuadrin e republikes dhe as ne zgjedhjet presidenciale. Shqiptaret e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes, te cilet Prishtinen e konsiderojne si qendren e tyre shpirterore, kombetare dhe kulturore e kane te veshtire te perballojne ombrellen administrative te Beogradit edhe pas referendumit te tyre per bashkim me Kosoven dhe kryengritjen e armatosur te prire nga UCPMB ja.

Dhe kete e ben me prezente qendrimi arrogant qe mban shteti policesk i Beogradit ndaj minoriteteve dhe te drejtave te tyre, gje e cila vertetohet se edhe pse 30 per qind e popullsise se Republikes se Serbise nuk eshte me origjine serbe, parlamenti dhe qeveria e saj jane monoetnike. Fillimi i negociatave per statusin perfundimtar te Kosoves, ne Luginen e Presheves me te drejte eshte rritur shume shqetesimi se c'do te behet me ta dhe si do te zgjidhen te drejtat e tyre legjitime.

Shume prej tyre mendonin se ne qofte se Serbia, per te mos humbur gjithcka nga Kosova, do te kerkonte te merrte brenda vetes pjesen veriore te Kosoves, do te ishte e mundur qe Lugina e Presheves te bashkohej perfundimisht me Kosoven. Por qendrimi i Komunitetit Nderkombetar me ne krye Shtetet e Bashkuara deri tani eshte shprehur per mosndryshimin e kufijve aktuale te Kosoves dhe mosbashkimin e saj me ndonje vend fqinje.

Por popullsia shqiptare e Lugines se Presheves nuk mund te vazhdoje me tej me situaten dhe statusin qe ajo ka. Prandaj kohet e fundit ajo ka dale me disa propozime deri ne marrjen e statusit te nje krahine me te drejtat qe i percaktojne te drejtat nderkombetare te minoriteteve. Shkurtimisht, me dashje apo pa dashje, zhvillimet qe do te shoqerojne zgjidhjen e ceshtjes se Kosoves do te influencojne direkt ne Luginen e Presheves.

Duke pare zhvillimet qe ndodhin ne ditet tona dhe te drejten nderkombetare te vetevendosjes se popujve do te ishte e drejte qe problemi i Lugines se Presheves te zgjidhej ne te njejten kohe me statusin perfundimtar te Kosoves. Zgjidhja e drejte dhe e vetme do te ishte ribashkimi i shqiptareve te Lugines se Presheves me pjesen tjeter te popullsise shqiptare te Kosoves.

Por aspiratat e tyre politike do te mund te gjejne zgjidhje vetem me mbeshtetjen nderkombetare dhe me kembenguljen e Tiranes dhe Prishtines. Por institucionet nderkombetare nuk kane se si te angazhohen seriozisht dhe te mbrojne te drejtat e popullsise shqiptare te Lugines se Presheves, kur Tirana zyrtare dhe Prishtina, edhe pse ka problemet e saj, nuk i ngrejne problemet e bashkekombesve te tyre ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, ne Organizaten e Sigurimit e te Bashkepunimit Europian, ne Keshillin e Europes, etj., me forcen e te drejtes nderkombetare dhe me te drejten e perfaqesimit zyrtar ne keto struktura.

Nese Prishtines mund t'i falet per faktin se ajo akoma nuk ka krijuar shtetin dhe perfaqesimin e saj nderkombetar, Tiranes zyrtare, qeverise dhe forcave politike te saj nuk mund t'u lejohet ky qendrim indiferent dhe i papergjegjshem per mosmbrojtjen e jetes dhe te drejtave te nje popullsie shqiptare mbi 100 mije banore. Prandaj ajo duhet te zgjohet nga ky "gjume" jo kushtetues dhe te drejtat e shqiptareve te Lugines se Presheves duhet t'i beje problem nderkombetar, me mbeshtetjen e se ciles mund te zgjidhen edhe aspiratat politike dhe ekonomike te tyre.

Shteti shqiptar nuk ka pse te nguroje dhe te mos shprehet hapur per mbrojtjen e lirive dhe te drejtave te bashkekombesve te saj, aq me shume qe ata nuk jane emigrante por jane popullsi shqiptare ne trevat e saj historike qe fatkeqesisht fuqite e medha dhe Titoja i ndane nga trungu i kombit te vetem shqiptar.

Koha ka ardhur qe me shume se kurdohere, Shqiperia duhet te diskutoje, negocioje dhe te kembengule qe popullsise shqiptare te Lugines se Presheves t'i jepet statusi i nevojshem, i cili nese aktualisht nuk e bashkon me Prishtinen t'i jepet statusi i krahines autonome. Asnje shtet tjeter, sado i vogel qe te jete, nuk mund te rrije kaq indiferent ndaj te drejtave dhe lirive te bashkekombesve te tij, aq me teper kur ata jetojne ne trevat e kombit shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 12, 2007 12:18 pm

Lumi pergezime per temen,per kthimine popullates mendoje se gjithe se bashku mund te bejem te mundure JOKER se pari mendoj se eshte Tirana Prishtina Tetova Shkupi Kumanova qe mendimet te bashkohen,kshuqe mund te bashkohen e gjithe trojet shqiptare..


Gjatė bombardimit tė Nato-s ka pasė shkelje tė rėnda tė drejtave tė njeriut dhe represionit tė hapur nga ana e formacioneve paraushtarake, ushtrisė dhe policisė.Vetem nė teritorin e komunės sė Preshevės, nė vitin 1999, gjatė kohės sė gjendjes sė luftes nė rrethana tė pasqaruara janė vrarė 11 Shqipėtar.

vazhdim te mire ne teme..

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Sep 15, 2007 12:01 am

Nder figurat me te shquara te Medvegjes qe i kontribuan popullit shqiptar ne pergjithsi padyshim se duhet permendin:

Zenel HAJDINI ,Hero i Popullit i lindur ne Tupallė te Medvegjės me 24 maj 1910.
Mėsimet e para i mori nė shkollėn e ashtuquajtur "tek Xhamia e Siarinės"
Njė kohė punoi si ofiqarė nė Medvegjė, Dallohej me njė kaliografi (bukurshkrim) tė jashtėzakonshėm.

Pas dy vitesh u regjistrua ne Medresėn e Shkupit e cila kishte karakter fetar por nė tė cilen mėsoheshin disa gjuhė tė huaja dhe ku lėndėt empirike zinin njė vendė shumė tė rėndėsishėm. Pas diplomimit nė Medresė u regjistrua nė fakultetin e shkencave matematiko-natyrore nė Beograd.

http://www.freewebs.com/burimm/aktivisttmedvegjas.htm

Akademik Idriz AJETI ,Albanolog i shquar i lindur mė 26 Qershor 1917 ne Tupallė te Medvegjes.Shkollen fillore e kreu ne Vendlindje per te vazhduar te mesmen ne Medresen e madhe te shkupit.

Per ti regjistruar studimet ne Zagreb te Kroacis per ti vazhduar pastaj ne Itali per dy vjet radhazi nderkaq diplomoi ne Beograd te Serbis ne degen e albanologjis
http://www.freewebs.com/burimm/aktivisttmedvegjas.htm

Per kontributin e madh qe dha Akademik AJETI ne fushen e Alabanologjis ne 90 vjetorin e lindjes se tij u dekorua me Qmimin Presidencial per Studius nga presidenti i Kosoves Dr Fatmir SEJDIU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Sep 15, 2007 11:23 pm

Une edhe disa here te tjera neper shkrimet qe i botoj neper gazeta te ndrysme ne Kosove, e kam cekur kete problematike te rendshme te realitetit shqiptar. Pra, zbrasja e trevave shqiptare ne Lugine te Presheves) e kjo veqmas eshte prezente ne Malesine e Bujanocit dhe Medvegje ku shperngulja e shqiptareve ka prekur majat. Medvegja po deshqiptarizohet. Boshlleku i mbetur po plotesohet me stacionimin e paprashem te ushtrise serbe neper pjese strategjike te Lugines se Preshevs. Heperhe, ne Lugione te Presheves gjallojne 30 baza te levizshme te ushtrise serbe dhe nje baze me kapacitet per 1000 ushtar eshte ndertuar ne fshatin Boroc te Bujanocit. Qellimin e kesaj baze e pat shperfaqur hapatas, Nebojsha Qoviq kur thoshte se kjo baze eshte per tu ofruar siguri serbeve ne Anamorave.

Boshllėku i mbetur nga pėrzėnia e shqiptarėve, po mbushet me stacionimin e paprashėm tė forcave serbe, pėrbri rripit kufitar lindor me Kosovėn. Nė njė intervistė tė drejtorit tė shėrbimit informativ ushtarak serb (VBA), Momir Stojanoviq dhėnė gazetės ‘Nedelnji Telegraf’, ndėr tė tjerash pohon se Serbia: ‘… do tė mundohet ta bėjė reale spastrimin etnik tė shqiptarėve nga Presheva, Bujanoci e Medvegja pėr ta bėrė kėtė gjė akt tė kryer, ku pastaj kėtė gjė do ta pėrdorte si kushtėzim pėr t’i kthyer shqiptarėt nė vendlindjen e tyre me kthimin e serbėve nė Kosovė ku njėkohėsisht vetė Serbia nuk do ta lejonte kthimin e tyre nė Kosovė, pėr ta dėshmuar para botės duke i fajėsuar shqiptarėt se ‘nė Kosovė nuk mund tė kthehen tė shpėrngulurit’. Serbia don pazare pėr problemin e Mitrovicės, prandaj mund tė hyjė edhe nė kalkulime pėr Preshevėn e Bujanocin’.

Ēeshtje qe do rrahur e mejtuar ne kuvendet shqiptare (nuk e kam fjale per kuvendet politike ne Shqiperi e Kosove, por ne ato levizje ku punohet per bashkim kombetar) eshte sesi te shpetohet Medvegja dhe Malesia e Bujanocit. Nje gje e dime nga realiteti historik: Kur u zpras krejt Sangjaku i Nishit dhe Toplica nga shqiptaret, rreziku i tille iu kanos edhe brendesise se Kosoves (veqmas Llapit, Vushtrise, Mitrovices, Pazarit te Ri). Nese ndodh realisht deshqiptarizimi i Medvegjes, do ndodh kushtimisht edhe rrezikimi i tere Anamoraves. Pra, nese ne duam nje Shqiperi te njesuar duhet se pari ti mborjme ēdo treve shqiptare nga deshqiptarizimi.
Sot ka shume njerez qe flasin per bashkim kombetar. Shume mire dhe e nevojshme. Por disa e kane nje te mete. Cila eshte ajo? Eshte se nuk kane fort njohuri se ēfare situacioni zoteron ne terren. Duam nje Shqiperi te njesuar. Pse nuk punojme per kete Shqiperi te njesuar? Si te punojme per kete Shqiperi te njesuar? Pikerisht duke mbrojtur trevat shqiptare ne plan kombetar (jo parcialist) nga deshqiptarizimi. Kemi shume pune per te bere. Duhet te ndihmojme Medvegjen, Malesine e Bujanocit, pasketej ne Iliride duhet te mbrojme jugperendimin e Ilirides, (fshatrat shqiptare te Manastirit, Prilepit, Krusheves, Demir Hisarit, Brodit te cilat jane vene ne nje qerthull zjarri nga shovenistet maqedonas, pastaj fshatrat shqiptare ne Veles), Rozhajen, Plaven e Gucine dhe Tivarin. Keto qytete qe i permenda duhet qe te mbrohen praktikisht me mish e me shpirt. Nese duam nje Shqiperi te pavarur e te njesuar.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Sep 18, 2007 1:05 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon Sep 17, 2007 10:54 pm

Pengesat nė tė drejtėn e tė shprehurit dhe tė
qenit Shqiptar nė pjesėt e Dardanisė tė cilat pas shkatėrrimit tė
Perandoris Osmane i janė dhėnė nėn administim Serbisė nga fuqit e mėdha
tė asaj kohe, ka qenė po thuaj se gjėra normale pėr qeverit serbe.
Intesiteti dhe brezi i shkeljes sė tė drejtave tė njeriut nė kėto pjesė
ka qenė i madhė deri nė likudime e pastrime etnike tė kėsaj pjese. Kėto
qeveri nė bashkpunim me Kishen Orthodokse Serbe kanė vepruar
pandėrprerė nė kėtė drejtim nė varėsi direkte nga raportet politike dhe
ushtarake nė Ballkan si dhe raporteve tė fuqive tė mėdha nė rruzullin
tokėsor.

Nė kohėn mė tė re, pas luftės sė dytė botėrore brezi i shkeljeve tė
drejtave tė njeriut ka pasur disa faza, inteziteti i tė cilave
gradualisht ka pas rėnė deri nė vitin 1981. Ashtu qė pas trazirave nė
Kosovė tė shtohet inteziteti i tyre dhe tė arrijė edhe njė herė pikėn
eskstreme gjatė bombardimeve tė NATO-sė nė vitin 1999 dhe luftės nė
kėto anė nė shekullin e ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 19, 2007 12:22 am

Nga Medvegja ne vitet 1957-1960 u debuan,,shpengulen '' shum familje shqiptare ku si destinacion shum prej tyre kishin Kosoven,Maqedonin madje nje pjes e madhe e tyre u largua edhe ne mergim.

Medvegjasit e debuar ne Kosove kryesisht u vendosen ne Fushe Kosovė,Hajvali ,bardhosh ish jugoviq madje edhe ne vet kryeqytetin e Kosoves.

Nderkaq ata qe u vendosen ne Maqedoni kryesisht u vendosen ne Fshatrat ,,Qojli '' e,, Konjare e eperme '' fshtara keto shum afer ajroportit te Shkupit .ne te cilat edhe sod e tutje jetojn rreth 70 familje shqiptare te Medvegjes te cilat familje edhe sod e kesaj dite i kan mbajt lidhjet e ngushta familare me te afermit e tyre qoft ne Kosov apo edhe ne Medvegje.

Nderkaq sa i perket diaspores shumica e medvegjalive u vendosen ne Zvicerr dhe ne Sh.B.A.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 19, 2007 1:57 am

Do tė shkruaj edhe unė diqka rreth asaj qė paska cekur mė lart lumio7 se nga komuna e Bujanovcit jan shpėrngul plotsisht qė sod nuk jeton as kush kta fshatra jan .Qarri , Pribovci, Zarbinca,Suharrna, Novosela, Ramnabuqa, Nji pjes e fshatit Gjergjevc ,si dhe nji pjes e fshatit Muhovc,Tė gjitha fashatrat jan shpėrngul nė Gjilan e rrethin qė nga viti 1998 me te madhe nga represioni i policis edhe ushtris serbe ,

Edhe nga pozita gjeografike i pėrshtatej armikut qė nga kto vende tė larta malore tė kontrollonte nji pjes tė mir tė Kosovės Lindore qė edhe sod i ka bazat e veta ushtarke atje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 19, 2007 5:04 am

Pėr tė arritur deri tek tema qė e ka hapur Lumi 07 duhet filluar nga rrėnja ... pėr ta kuptuar mė mirė antarėt e kėtij forumi dhe ata tė cilėt do tė hasin rastėsisht nė kėtė temė kaq tė mirė dhe pėr ta ofruar lexuesin qė tė mėsoj mė shumė mbi trojet tona tė cilat janė tė okupuara nga Shteti Barbar Serb.
Si erdhi deri tek coptimi i trojeve shqiptare ...

Turqia ishte nė fazėn e dekompozimit kurse shqiptarėt nuk kishin mundėsi tė pėrfitonin mė tepėr prej saj... Politikėn antishqiptare tė Serbis e kishte mjellur nė palc dhe asht Rusia, tė njejtėn kėngė e kėndonte edhe franca dhe pastaj tė gjitha kėto pėrrocka vėrshuan deri nė "Liqe" dmth ėshtė konceptuar pėr realizim nga Austro-Hungaria. Tė gjitha kėto ngjarje tragjike mbi trojet e coptuara nga politika serbe nuk u bėnė pa lejen e diplomacis austro-hungareze.
Jo vetėm kaq, kėsaj politike tėrthorazi i ka ndihmuar edhe politika anacionale e Portės deri mė 1908 e strulluar rreth"religjionit". Pas kėsaj kohe politika "globale" e Portės i shėndrronte nė qytetarė pa histori, pa atdhe, pa ardhmėri.
Pasajn pastaj Kongresi i Berlinit, pastaj marrveshje pas marrveshje ; Gjermani Austro-Hungari, Itali Austro-Hungari, pastaj pakti Francė-Rusi pastaj mė 1904 do t'i bashkangjitet marrveshja Angli-Francė dhe mė nė fund, Marveshja Angli-Rusi mė 1907. Kėshtu nė fillim tė shekullit XX bota do tė polarizohet nė dy Fuqi kundėrshtare, tė cilat si hyrje do tė pėrdorin dhe "menagjojnė" disa luftra lokale, fundi i tė cilave do tė rreshtohet aty ku e kishin Fuqit interesin, e jo aty ku ishte drejtėsia dhe realiteti. Faktori pėrcaktues pėr fatin e Shqipėris Etnike nė kėto kundėrthėnie globale e kishte determinuar Marrveshja Rusi-Austri mė 1897, me ē'rast Shqipėria mund tė bėhej vetėm njė pjesė bregdetare e saj. Pjesa tjetėr e Shqipėrisė Etnike mbetet nė disponim qarqeve ballkanike qė ta coptojnė.
Nikolla Pashiqi kishte biseduar me Nexhip Draga dhe ėshtė dokumenti kur Pashiqi i thot Nexhip Dragės : Serbia do ta konsiderojė pėr Shqipėri pjesėn nga Nėnshkodra e deri nė Shkumbim. Nexhip Draga do t'ia kthej: Atėherė, pėr njė aso Shqipėrie, pa Vilajetin e Kosovės, pa Vilajetin e Manastirit dhe pa Vilajetin e Janinės, pa njė pjesė jo tė vogėl tė Vilajetit tė Shkodrės, ne do tė luftojm[ kundėr juve, kundėr turqėve, dhe kundėr kujtdo qė na vėnė nė kėtė pozitė.
Pos Serbia nė njėrėn anė Austro-Hungaria bėnė marrveshjen me Greqinė mė 1903 pėr ndarjen e tokave shqiptare... Austro-Hungaria e pranon sferėn e interesit grek deri tek lumi Shkumbim, nė jug tė Durrsit, kjo do tė thotė nė tėrė Vilajetin e Janinės dhe njė pjesė tė Vilajetit tė Manastirit dhe deri nė kufijtė monarkia i pranon interesat greke....
Kėtė dokument e kanė vėnė Cari Franc Jozef nė emėr tė Austro-Hungarisė dhe Mbreti Gjorgje nė emėr tė Greqisė.
Ky ishte njė fillim pėr situatėn e pėrgjithėshme politike nė mes tė Fuqive tė mėdha, Fqinjėve, Turqisė dhe Kombit Shqiptarė.
Mė 14 tetor 1912 forcat serbe koncentrohen nė kėto zona:
Zona e Toplicės pėrfshinte Divizioni i Shumadisė nė sipėrfaqen Kushumli-Bajė e Kushumlisė; Divizioni i dytė i Moravės ishte i stacionuar nė terenin Merdar-Raqė; Divizioni 2 dhe 3 i artilerisė ishte i koncentruar nė sipėrfaqen Kushumli-Blacė. Nė kėtė territor ishte koncentruar edhe njė bateri e rėndė topash si dhe bateria 3 e tė ashtuquajturave "huabica" qė kishin mundėsi tė gjuajnė me frekuenca tė gjata.
Nė zonėn e Medvegjės ishtn koncentruar; Brigada e parė e Moravės dhe Divizioni i dytė i Drinės nė territorin Ratkocer-Merkonjė-Medvegjė; ndėrsa Brigada e parė e Moravės ishte e koncentruar nė terrenin Dukat-Maja e Topallės-Tullar. Edhe Divizioni i parė malor dhe Bateria 4 e haubicave ishte e koncentruar nė sipėrfaqen Medvegjė-Lebanė. Tė gjitha kėto forca vetėm e pritnin momentin pėr sulm kah Prishtina, si nyje strategjike.

Nėse ka interesim pėr kėtė temė do tė vazhdojė edhe mė tutje tė postojė pėr pozicionimin e forcave serbe bė prag tė luftės nė sektorin e Medvegjės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 19, 2007 1:39 pm

Po Deli ke te drejt edhe ne vitet e fundit te pasluftes ne Kosove pati debime masive ne ter Kosoven Lindore rrespektivisht ne komunat Preshevė ,Medvegjė e Bujanoc.

Edhe keto debimet e fundit qe ndodhen ne vitet 1999/2001 preken shum keto tri komuna ku sipas disa statistikave te disponushme nga organizatat nderkombetare si UNHCR e tjer me shum 6000 dhe ate vetem ne vitin 1999 pa perfshi vitin 2000/2001.

Fatkeqesisht siq thot nje fjal popullore ,,ku eshte teli me holl aty keputet'' edhe keto debime me se shumti e goditen Medvegjen.

Sipas disa statsistikave qe disponon Bashkesia Islame e Kosoves si dhe organizata tjera qe jan marr me keto evidenca nga Medvegja ne vitet 1999/2001 u debuan 7500 shqiptar ku prej tyre vetem 400 sosh jan kthyer
.
Keto te dhena te BIK-ut i beri te ditur Myftiu i Kosoves ne konferencen qe mbajten bashkesit fetare ne Manastirin e Deqanit para nje viti,dhe kjo ishte si kunder pergjigje per peshkopin serb i cili vazhdimisht kritikonte per debimet e serbeve nga Kosova.Duke harruar se edhe serbet kishin ber debime masive ne Kosoven lindore.

Te shperngulurit e viteve te fundit te pasluftes se ftohte ne Kosove nga Kosova Lindore u vendosen neper qytetet e Kosoves si ne Prishtine,Lipjan ,Fushe Kosove madje kjo e fundit mund te quhet edhe si nje Medvegje e dyte .

Sofra vazhdo nese ki mundesi me temen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 19, 2007 4:34 pm

lumio7 tė falemnderoj pėr sqarime si dhe pėr atdhetarin sermaxhaj qė kishe shkru me sa kam kuptuar unė ka qen edhe libri nė pregatije e sipėr po nuk di aka dal botimi ende apo jo .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun Sep 23, 2007 7:03 pm

Atėhere vazhdojm Lumi ....

Sektori i Medvegjės shtrihej nė kėto pozicionime nga ana e forcave serbe ... Divizioni II i Drinės nuk ishte koncentruar fare pėr front, sepse koncentrimin e kishte bėrė me vonesė deri nė Leskovc pėrmes hekurudhės, prej ngae kishte tė paraparė tė marshonte nė drejtim tė Medvegjės. Por, gjatė asaj kohe atė sektor e siguronin Batalioni 3 i Regjimentit 2 si dhe Ēeta 1 e batalionit 4 tė regjimentit 1 tė thirrjes III tė kufutarėve. Aty ishte edhe njė batalion i Divizionit II tė Moravės dhe i Brigadės I tė Moravės, e cila ishte nė Ratkocer.
Mė 18 tetor 1912 nė mėngjes, nė sektorin e Medvegjės kishte arritur edhe Regjimenti 5, i cili u dėrgua nė Ratkocer me urdhėr pėr tė ndaluar sulmin e shqiptarėve qė e kishin bėrė nė mėnyrė tė rrufeshme prej vendbanimit tė fortifikuar shqiptarė nė Bevenik. Forca tė tjera sipas tė dhėnave serbe arrijnė nė front mė 19 tetor, dhe ishin vendosur; Regjimenti 5 me dy batalione e gjysėm nė territorin Maja e Markut-Sekiraqė-Bėrvenik. Pjesėt tjera tė Regjimentit ishin nė Ratkocer njė batalion ishte nė Lisicė-Zajqevc, njė batalion ishte nė koncentruar nė Ratkocer. Kėtyre njėsive ofensive iu ishte lėshuar urdhėri qė nė ora 200 tė vihen nė lėvizje pfensive kah Prishtina . Nė ato rrethana Brigada I e Moravės e koncentruar nė Bregoren e Topallės deri nė Gjelekar me pararojė duhej t'i zaptonte pikat strategjike si : vendin e quajtur Dukat dhe Maja e Tupallės-Radevc. Kėto forca mė 18 tetor kishin marrė urdhėr tė depėrtojnė kah fshati Sfircė. Kjo kėrkesė e tillė bėhej sepse shtrirja e forcave tė Toplicės kishte pėrfunduar mė 15 tetor, ndėrsa ato tė Medvegjės nė mbarshtrirje kishte zgjatur deri mė 19 tetor. Sė kėndejmi , sipas dokumenteve, Komanda Supreme Serbe, sipas kėshillave tė oficerėve rusė dhe frengė i kishte koncentruar edhe disa forca pėr shėrbime eventuale, logjike, pėr depėrtim mė tė shpejtė kah Kosova. Ato njėsi, me fjalė tjera kishin detyra speciale....

vazhdon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Sep 26, 2007 4:16 am

Pasi nuk ka ndonjė temė pikrisht pėr Preshevėn po mė duket e arsyeshme qė kėt shkrim shumė tė mirė pėr lexuesit ta vendos pikrisht te kjo temė, sepse Presheva, medvegja, Bujanoci kohėve tė fundit pėrmenden jo ndaras ashtu si e bėnė edhe luftėn bashkarisht nė emrin e ketyre komunave.

Ka nė disa vende qė pėrmenden edhe vende nga rethinat tė cilat janė mė afėr medvegjės.

Presheva gjatė historisė.
Nė shekulllin e tetė, emri ilir zavendėsohet me emrin arbėresh, i cili rrjedh nga emri i fisit Albanoi. Rrėnja e kėtij emri ėshte Arb gjegjėsishtė Alb. Prej saj formohet emri Arbėr, Arban, Arbėresh. Nė shekullin e njėmbėdhjetė ky emėr pėrhapet dhe emėrton tėrė popullin, latinisht Arbaneses ose Albaneses.

Presheva pėr herė tė parė pėrmendet si zhupė nė vitin 1381 nė kartė e despotės Jetvokija dhe te birit Konstantin Dejanoviēit kur kisha e Rahovicės i bashkangjitet Manastirit tė Hilandarit. Nė fund tė shekullit XIV dhe nė fillim tė shekullit XV Uglesha (1400-1423) ishte pronar i tri Famullive; Vranjė, Ingoshtė dhe Preshevė. Pas rėnjės sė Preshevės nėn sudnimin turk me 1455, ajo mbetet qytezė. Mė 1489 Presheva bėhet qendėr e vilajetit.

Mė 1531, udhėpėrshkruesi Kuripeshiq kalon nėpėr rrugėn Gjilan- Pasjan- Muēibabė- Preshevė (Frosteuo), i cili shkruan se Presheva nė atė kohė ishte e bukur. Rruga mė e gjalė sihte Runj-Preshevė. Kėsaj rrugeje kaloi edhe udhėpėrshkruesi Hahn, i cili shkruan se nė Tabanoc jetojn arbanasit. Nahia e Preshevės njihet nė regjistrimin turk 1519. Nė vitin 1570 Presheva numėronte 102 familje. Fshatrat me farkatari mė tė zhvilluar ishin: Rohovica, Tėrnava, Norēa dhe Garja. Nė defterin e vitit 1498 e hasim me emrin Preshova e cila krahas vilajetit tė Vranjės ishte qendėr Vilajeti. Nė regjistrimin e Vonjukėve dhe regjistrimin e vitit 1519 (Tapu defteri) pėrmenden edhe disa fshatra qė sot nuk ekzistojnė. Njė pjesė e tyre nuk ishin tė regjistruara as nė vitin 1570. Disa ende nuk dihet se ku shtriheshin. Ato qė arritėm ti zbulojmė janė: Raleva, e cila shtrihet nė Valevė (Valė Ć¢ā‚¬“ R.S), Vaēa (Vaēka) gėrmadhat e sė cilės gjenden nė lindje tė malit tė sotėm Zallina nė Vaēkė. Fshati Mirashec i nahijės sė Preshevės i regjistruar nė vitin 1570 shtrihej nė luginėn e lumit tė Rahovicės, tek Shelnet e Rahovicės, ku ndahet rruga pėr Ilincė-Bukoc. Ostrovica ėshtė fshati i shekullit XVI. Fshati Rupaj i regjistruar nė vitin 1570 nuk ėshtė i definuar nė librine e Aleksandėr Stojanovskit. Ky fshatė ka qenė i shtrirė nė mes tė kodrės sė Fejzė Ukės- Varrezave tė Ranatocit- Lumit Llapushnicė, afėr vendit tė sotėm tė quajtur Shirikicė e Ranatocit. Kėto vendbanime tė dikurshme i morėm vetėm si shembuj pėr tė nxitur hulumtuesit shkencor qė tė hulumtojnė, pasiqė mundėsitė nuk lejojnė ta ngarkojmė mė tepėr kėtė punim.

Pas rėnjės sė Preshevės nėn sundimin turk, gjendja ekonomike e kulturore e popullsisė shqiptare u keqėsua, ngase pėr tė pranuar islamizmin u ngarkuan me sitemin e timareve. Presheva paguante tatimin mė tė lartė prej 21.648 akēe.

Nė kohėn e luftės (sė madhe) austro-turke (1683-1699), gjatė depėrtimit tė ushtrisė austriake nė jug, nėpėr Preshevė kalon Pikolomini me ushtrinė e vetė. Shqiptarėt vullnetarishtė i bashkohen ushtrisė austriake nė luftė kundėr Turqisė.

Nė vitin 1832 ndodhi pėrleshja midis shqiptarėve tė Preshevės dhe Hupcin-Pashės sė Vranjės. Shkaktar i pėrleshjeve ishte shtypja dhe trajtimi shumė i keq i popullatės shqiptare nga Hysein Pasha dhe marrja e pronės feudale tė Sali Shehut nga Presheva nė fshatin Tabanoc. Pasi Hysein Pasha ia preu kokėn Sali Shehut, nipi i tij Osman Aga nga Presheva, organizoi shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Gjilanit nė kryengritje kundėr Pashės. Kryengritėsit morėn Vranjėn, ndėrsa Hysein Pasha iku tek miqtė e tij nė Pēinj.

Pėr tė shuar kryengritjen nė Vranjė dhe Preshevė erdhi Ymer Pasha dhe me kėtė rast shtatėdhjetė kryengritės iu dorėzuan Pashės, tė ciliėt edhe i deportuan nė Azi tė vogėl.

Mė hatisherisherifin e Gjylhanit, shpallur me 3 nėntor 1839, reformat u reklamuan dhe zbatimi i tyre filloi nė Maqedoni, Kosovė Lindore me Preshevėn. Gjatė viteve 1841-1843 Preshevėn e pėrfshin kryengritja e vrullshme kundėr Tanzimatit. Me 1842, shqiptarėt e Preshevės, Kumanovės, Bujanocit dhe Gjilanit, nėn udhėheqjen e Bajram Voksicės ēuan krye kundėr sundimit tė vrazhdė tė sundimit turk.

Nė udhėheqjen e kryengritjes u dalluan: Sylejman Toli (i gjati) nga Tėrnoci, Selman Rogoēica, Selim Marku, Ymer Presheva, Sheh Hyseni.
Kryengritjet shqiptare kundėr Tanzimatit nė Preshevė ruhen nė kėngėt popullore:

Dervish Cara lėshon kushtrimin
Sheh Ymeri ia qet tymin,
O ju vėllezėr vranjali,
Edhe k`tu i thojnė Shqipėri
Kjo Tetovė fjalė ka que
Ti Preshevė n`kėmbė m`u que
Hysen Pashėn me rrethue
Tė gjallė prej Vranjės mos m`e lėshue.

Pas Tanzimatit, popullsia shqiptare e Preshevės nuk paguante tatime, ngase i kundėrshtoi ato. Perandoria turke hyri pėrsėri nė krizė tė rėndė, situata para Kongresit tė Berlinit (1878) ishte shumė e vėshtirė.

Lidhja shqiptare e Prizrenit u ndėrtua, u zgjerua dhe u forcua nė pikėpamje organizative duke formuar degėt e saj edhe nė Preshevė. Nė kuvendin historikė nė Prizren, i cili filloi me 10 qershor 1878 nga Presheva kanė marrė pjesė: Maksut Shehu, Osman ēaushi, Mehmet Muhaxhiri, Kamber Aga, Haxhi Abazi.

Sipas burimeve, kryetar i degės sė Lidhjes sė Prizrenit nė Preshevė ishte Sheh Maksut Efendiu.

Dhuna dhe gjenocidi qė ushtrohej pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nga Velika Pllana ( tash tė vendosur nė fshatin Shitaricė tė Vushtrrisė), Leskovci, Masurica (tash nė Shoshajė, Zhunicė, Patatoc etj.), shkruhet nė burime"...gjatė rrugės shiheshin fėmijė tė vdekur e tė hedhur, si dhe pleq tė ngrirė...". Pėr pengimin e kėtij gjenocidi, nė vitin 1878, Sheh Maksuti organizoi njė rezistencė kundėr sėrbėve nė Grykėn e Gėrdelicės, qė nė kėngėt popullore kėndohet:

Maksut Shehu po e rreh telin
N`Gėrdelicė po e ēan askerin
Baba Shehu n`kėmbė u que
N`Gėrdelicė n`luftė me shkue

Me 4 janar 1881 pushteti i Qeverisė sė Pėrkohshme u vendos edhe nė Preshevė.

Presheva ėshtė kazaja e pestė kah mesi i vitit 1878 dhe si e tillė ka mbetur deri nė marimi tė pushtetit turk nė Kosovė me 1912. Ajo ėshtė themeluar nga njė pjesė e kazasė sė Vranjės, kur Vranja nė mbėshtetje tė vendimit tė Kongresit tė Berlinit i ėshtė bashkangjitur shtetit tė pavarur serb. Kazaja e Preshevės (1878-1912) kishte 18 kajmekom, qė i pari ishte Hasan Kudretullah-Efendiu.

Kundėr ushtrisė sė Dervish Pashės, nė prill 1910 nė Grykėn e Kaēanikut, shqiptarėt e anės sė Preshevės, nėn udhėheqjen e Idriz Seferit dhe Molla Sinan Maxherės, bėnė luftė heroike. Nė kėngėt kreshnike tė Karadakut, sekretari i Idriz Seferit, Mulla Sinan Maxherja kėndohet:

Sinan Hoxha n`luftė po thėrret
Sot me lind ja me vdek
Sinan Aga lyp atkisė
I kthenė shpinėn kėsaj Turkisė
Ky Kostrani veē po dridhet
Hoxhė Sinani nuk po lidhet
Sinan Hoxha len koranin
Ka marr pushkėn e xhamadanin.

Gjendja dhe pozita e shqiptarėve nė periudhėn e viteve 1912-1941 ishte shumė e vėshtirė, vazhduan presionet e shpėrnguljes nė Turqi, kolonizimi serb, gjendja e rėndė ekonomike, arsimore, duke penguar shkollimin nė gjuhėn shqipe dhe simbolet kombėtare, duke ndaluar tė drejtėn elementare.

Lufta e dytė botėrore, popullsisė sė Preshevės i solli okupimin bullgarė. Me shpresė tė realizimit tė tė drejtave kombėtare, me ideologji dhe forma tė ndryshme, udhėheqėsit shqiptarė u munduan tė realizonin tė drejtat sociale kombėtare. Nė kėtė drejtim kontribut tė veēantė kanė dhėnė: Abdullah Krashnica, Selim Selimi, Skender Hasani, Xheladin Kurbaliu, Riza Ilinca, Limon Staneci, Selami Hallaēi, Ibrahim Kelmendi, Ali Aliu, Shinasi Hallaēi e te tjerė.

Nė emėr tė "vėllazėrim-bashkimit" forcat ēetnike u radhitėn nė Brigadat Partizane me urdhėr qė tė vrisnin sa mė shumė shqiptarė. Me 15 shtator tė vitit 1943, forcat ēetnike serbe hodhėn bomba nė natėn e Ramazanit nė Xhaminė e Preshevės me ē`rast vranė 4 dhe plagosėn 28 veta. U bėnė masakra nė Iseukė, Gosponicė, Sopot dhe vrasje e likuidime tė shumta.

Nė vitin1945 komuna e Preshevės nė mėnyrė arbitrare, pa vullnetin e popullit shqiptar dhe me qėllim tė asimilimit dhe ngushtimit tė truallit etnik, u nda nga Shqiptarėt e Kosovės dhe Maqedonisė, pėr t`u vėnė nė lidhje kontrolli nga lartė, hėrė nga Rrethi i Vranjės e herė nga ai i Leskovcit.

Me 1947 komunės sė Preshevės i bashkangjiten edhe kėto fshatra: Staneci, Seferi, Caravajka, Peēena, Depca, Maxherja dhe Renatoci, tė cilat i takonin komunės sė Gjilanit.

Nė qershor 1948 u shpall rezoluta e Byrosė Informative, menjėherė pas kėsaj filloi edhe represioni, dhuna dhe terrori mbi shqiptarėt e Preshevės. Lindi kėrkesa publike me nėnshkrime tė qytetarėve pėr bashkim tė kėsaj treve dhe Kosovės me Shqipėrinė, kėrkesa tė cilat u pėrsėritėn edhe nė vitin 1968 dhe 1981.

Ngushtimi i tė drejtave nė Kosovė, suspendimi i Kushtetutės sė vitit 1974, marrja e tė drejtave vetqeverisėse tė organeve tė pushtetit lokal, ngjalli vullnetin e popullit shqiptarė qė tė dalė masovikisht nė Referendumin e 1 dhe 2 marsit tė vitit 1992, kur shqiptarėt e Preshevės u deklaruan pėr autonomin Politiko-Territoriale me tė drejtė bashkimi me Kosovėn.

Lėvizja pėr Republikėn e Kosovės, vepronte edhe nė territorin e Preshevės, qė gjatė viteve 1981-1987, organet e sigurimit shtetėror jugosllav, zbuluan veprimtarinė e organizatave ilegale patriotike. Udhėheqėsit e kėtyre organeve, pa tė drejtė u dėnuan me shumė vite heqje lirie nėpėr burgjet famėkeqe tė Jugosllavisė si: Hamdi Ajdini, Jetullah Arifi, Halil Selimi, Milazim dhe Hetem Arifi, Shaqir Shaqiri e tė tjerė.

Bazuar ne te dhėna te shumta perballė okupotoreve te shumte ne Kosovė, ishin edhe Bullgaret te cilėt pas dhunes qe po bėnin mbi popullaten e anamoraves, detyruan shumė banorė te kėsaj anė qe ti lkeshojne vatrat e tyre si banoret e rrethit te Gjilanit, Presheves, Kumanovės, Bujanocit etj pėr t'u strehuar ne rethin e Prishtinės.

Ardhja e tyre veshtiresoj mirėmbajtjen e tyre si ne ushqim, veshmbathje dhe strahim me qrast u lajmerua Qeveria e Tiranės pėrmes Ministrise se Puneve te Brendshme e cila kohe me pare merrte raporte te shpeshta nga zyrtaret ne terren.

Ne njė shkrese te kėtillė dėrguar Inspektorise se Tokave te Liruara (Nr.412.d30,f.1 -48/74, rez.Gjilan) ne Prizren me 25 Korrik 1942 nga nenprefekti i Gjilanit Rifat Berisha pos te tjerash thuhet:
??? Ne rrethin e ketushem kan hyrė gati 3.000 frymė shqiptarė te emigruan nga tokat nėn kontrollin bullgar. Kėta kanė ardhė pa pru kurgjo me vedi. Jetojne mizorisht, kan mbete pa strehe e banojne perjashta nder hajate, kopshte e fusha".

Meqenėse numri i te ikurve ishte tejmase i madh, e popullsia vendore s'munde t'i perballonte kti fluksi njerezish, Nenprefekti kerkoj ndihmėn nga Qeveria e Tiranės nga 1 Frangė shqiptare ne ditė pėr ēdo person, kredi pėr sigurimin e ngrohjes ne baraka ku ata banonin dhe njė zyre emigracioni afėr Nenprefektures. Duke e paraqitur gjendjen e tyre te veshtirė, nenprefekti shton:" Mbasi dimri po ofrohet dhe po tė mbeten ne gjendjen e tashmė do tė shkaktohen edhe vdekjet prej se ftofti e prej urisė".

Pas informacioneve te marrura, Qeveria e Shqipėrisė me 1942 kishte formuar njė komision te quajtur ???Komiteti i te ikurve" pėr t'u kujdesur me strehim e ushqim pėr te ikurit/emigruarit. Ndėrkohė Ministria e Bujqesise dhe ajo e Pylltarise e Mbreterise Shqiptare pėr vendosjen dhe sigurine e perkohshme te emigranteve kishte llogaritur dhenien e 3 milion Frangave shqiptare.

Me qėllim te mbrojtjes se popullates nga terrori i perbashket bullgaro-serb kundėr shqiptareve, u formuan formacione te vogla vullnetare qe vepruan ne fshatrat matan Moraves te okupuara nga Bullgaria fashiste, me te njohurat nder kėto formacione ishin ēeta e Hasan Alisė-remnikut, Hasan Rexhep Kabashit, Hasan Alisė sė Zi etj.

Vlen pėr t'u theksuar edhe rasti se gjatė okupimit te maqedonise nga Bullgaria, ne Shkup ishin mbyllur tė gjitha xhamitė e besimtaret islam ishin tubuar ne oborret e tyre duke mos ditė se si te vepronin, me qrast ateborte ndodhej Haki Efendiu dhe sipas deshmise se Abdulla Musliut posa e shef xhematin e grumbulluar para xhamisė ???Isa Beg" ne te mėsuar pėr arsyen, Hali Efendiu nxjerr revolen e theu dryrin dhe iu drejtohet xhematit me fjalėt "Hyni brenda".

Pas kapitullimit te Bullgarise fashiste me 9 shtator 1944, forcat Bullgare u terhoqen nga viset e okupuara shqiptare, ne fakt nga rrethi i Gjilanit me plaēkat e tyre kishin filluar te terhiqen me herėt qe nga 5 shtatori i 1944.Kjo pati pėr rrjedhojė shtrirjen e kufirit etnik te Shqipėrisė deri para Shkupit e prej andej ne vijen Kumanovė-Presheve Ć¢ā‚¬“Bujanoc, kufij natyror i cili disa muaj me radhe do tė mbrohet me sukses nga shumė sulme te serbo-bullgareve e partizano-komuniste ne veqanti mbrohet nga forcat vullnetare te rrethit te Gjilanit, gjė te cilėn e e njohtonte edhe sherbimi sekret gjerman pėrmes shkresave tė tyre.

Menjehere pas terheqjes se Bullgareve nga territori i Gjilanit, nenprefekti i Gjilanit Hamit Kroj mori direktiven e Qeverisė se Tiranės pėr bashkangjitjen e viseve te ēliruara te Kosoves dhe pėr njė kohe te shpejte tuboj parine e kėtyre viseve dhe vendosi pushtetin administrativ shqiptar.Ne presheve nenprefekt u vendos Liman Staneci, ne Kaēanik Muharrem Fejza i Hogoshtit, e ne Komunen e Zhegres Fazli Seferi me Selman Trupin nga Bukuroca e Karadakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Oct 03, 2007 2:16 am

Deli shkruajti:
Pasi nuk ka ndonjė temė pikrisht pėr Preshevėn po mė duket e arsyeshme qė kėt shkrim shumė tė mirė pėr lexuesit ta vendos pikrisht te kjo temė, sepse Presheva, medvegja, Bujanoci kohėve tė fundit pėrmenden jo ndaras ashtu si e bėnė edhe luftėn bashkarisht nė emrin e ketyre komunave.

Ka nė disa vende qė pėrmenden edhe vende nga rethinat tė cilat janė mė afėr medvegjės.

Presheva gjatė historisė.
Nė shekulllin e tetė, emri ilir zavendėsohet me emrin arbėresh, i cili rrjedh nga emri i fisit Albanoi. Rrėnja e kėtij emri ėshte Arb gjegjėsishtė Alb. Prej saj formohet emri Arbėr, Arban, Arbėresh. Nė shekullin e njėmbėdhjetė ky emėr pėrhapet dhe emėrton tėrė popullin, latinisht Arbaneses ose Albaneses.

Presheva pėr herė tė parė pėrmendet si zhupė nė vitin 1381 nė kartė e despotės Jetvokija dhe te birit Konstantin Dejanoviēit kur kisha e Rahovicės i bashkangjitet Manastirit tė Hilandarit. Nė fund tė shekullit XIV dhe nė fillim tė shekullit XV Uglesha (1400-1423) ishte pronar i tri Famullive; Vranjė, Ingoshtė dhe Preshevė. Pas rėnjės sė Preshevės nėn sudnimin turk me 1455, ajo mbetet qytezė. Mė 1489 Presheva bėhet qendėr e vilajetit.

Mė 1531, udhėpėrshkruesi Kuripeshiq kalon nėpėr rrugėn Gjilan- Pasjan- Muēibabė- Preshevė (Frosteuo), i cili shkruan se Presheva nė atė kohė ishte e bukur. Rruga mė e gjalė sihte Runj-Preshevė. Kėsaj rrugeje kaloi edhe udhėpėrshkruesi Hahn, i cili shkruan se nė Tabanoc jetojn arbanasit. Nahia e Preshevės njihet nė regjistrimin turk 1519. Nė vitin 1570 Presheva numėronte 102 familje. Fshatrat me farkatari mė tė zhvilluar ishin: Rohovica, Tėrnava, Norēa dhe Garja. Nė defterin e vitit 1498 e hasim me emrin Preshova e cila krahas vilajetit tė Vranjės ishte qendėr Vilajeti. Nė regjistrimin e Vonjukėve dhe regjistrimin e vitit 1519 (Tapu defteri) pėrmenden edhe disa fshatra qė sot nuk ekzistojnė. Njė pjesė e tyre nuk ishin tė regjistruara as nė vitin 1570. Disa ende nuk dihet se ku shtriheshin. Ato qė arritėm ti zbulojmė janė: Raleva, e cila shtrihet nė Valevė (Valė Ć¢ā‚¬“ R.S), Vaēa (Vaēka) gėrmadhat e sė cilės gjenden nė lindje tė malit tė sotėm Zallina nė Vaēkė. Fshati Mirashec i nahijės sė Preshevės i regjistruar nė vitin 1570 shtrihej nė luginėn e lumit tė Rahovicės, tek Shelnet e Rahovicės, ku ndahet rruga pėr Ilincė-Bukoc. Ostrovica ėshtė fshati i shekullit XVI. Fshati Rupaj i regjistruar nė vitin 1570 nuk ėshtė i definuar nė librine e Aleksandėr Stojanovskit. Ky fshatė ka qenė i shtrirė nė mes tė kodrės sė Fejzė Ukės- Varrezave tė Ranatocit- Lumit Llapushnicė, afėr vendit tė sotėm tė quajtur Shirikicė e Ranatocit. Kėto vendbanime tė dikurshme i morėm vetėm si shembuj pėr tė nxitur hulumtuesit shkencor qė tė hulumtojnė, pasiqė mundėsitė nuk lejojnė ta ngarkojmė mė tepėr kėtė punim.

Pas rėnjės sė Preshevės nėn sundimin turk, gjendja ekonomike e kulturore e popullsisė shqiptare u keqėsua, ngase pėr tė pranuar islamizmin u ngarkuan me sitemin e timareve. Presheva paguante tatimin mė tė lartė prej 21.648 akēe.

Nė kohėn e luftės (sė madhe) austro-turke (1683-1699), gjatė depėrtimit tė ushtrisė austriake nė jug, nėpėr Preshevė kalon Pikolomini me ushtrinė e vetė. Shqiptarėt vullnetarishtė i bashkohen ushtrisė austriake nė luftė kundėr Turqisė.

Nė vitin 1832 ndodhi pėrleshja midis shqiptarėve tė Preshevės dhe Hupcin-Pashės sė Vranjės. Shkaktar i pėrleshjeve ishte shtypja dhe trajtimi shumė i keq i popullatės shqiptare nga Hysein Pasha dhe marrja e pronės feudale tė Sali Shehut nga Presheva nė fshatin Tabanoc. Pasi Hysein Pasha ia preu kokėn Sali Shehut, nipi i tij Osman Aga nga Presheva, organizoi shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Gjilanit nė kryengritje kundėr Pashės. Kryengritėsit morėn Vranjėn, ndėrsa Hysein Pasha iku tek miqtė e tij nė Pēinj.

Pėr tė shuar kryengritjen nė Vranjė dhe Preshevė erdhi Ymer Pasha dhe me kėtė rast shtatėdhjetė kryengritės iu dorėzuan Pashės, tė ciliėt edhe i deportuan nė Azi tė vogėl.

Mė hatisherisherifin e Gjylhanit, shpallur me 3 nėntor 1839, reformat u reklamuan dhe zbatimi i tyre filloi nė Maqedoni, Kosovė Lindore me Preshevėn. Gjatė viteve 1841-1843 Preshevėn e pėrfshin kryengritja e vrullshme kundėr Tanzimatit. Me 1842, shqiptarėt e Preshevės, Kumanovės, Bujanocit dhe Gjilanit, nėn udhėheqjen e Bajram Voksicės ēuan krye kundėr sundimit tė vrazhdė tė sundimit turk.

Nė udhėheqjen e kryengritjes u dalluan: Sylejman Toli (i gjati) nga Tėrnoci, Selman Rogoēica, Selim Marku, Ymer Presheva, Sheh Hyseni.
Kryengritjet shqiptare kundėr Tanzimatit nė Preshevė ruhen nė kėngėt popullore:

Dervish Cara lėshon kushtrimin
Sheh Ymeri ia qet tymin,
O ju vėllezėr vranjali,
Edhe k`tu i thojnė Shqipėri
Kjo Tetovė fjalė ka que
Ti Preshevė n`kėmbė m`u que
Hysen Pashėn me rrethue
Tė gjallė prej Vranjės mos m`e lėshue.

Pas Tanzimatit, popullsia shqiptare e Preshevės nuk paguante tatime, ngase i kundėrshtoi ato. Perandoria turke hyri pėrsėri nė krizė tė rėndė, situata para Kongresit tė Berlinit (1878) ishte shumė e vėshtirė.

Lidhja shqiptare e Prizrenit u ndėrtua, u zgjerua dhe u forcua nė pikėpamje organizative duke formuar degėt e saj edhe nė Preshevė. Nė kuvendin historikė nė Prizren, i cili filloi me 10 qershor 1878 nga Presheva kanė marrė pjesė: Maksut Shehu, Osman ēaushi, Mehmet Muhaxhiri, Kamber Aga, Haxhi Abazi.

Sipas burimeve, kryetar i degės sė Lidhjes sė Prizrenit nė Preshevė ishte Sheh Maksut Efendiu.

Dhuna dhe gjenocidi qė ushtrohej pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nga Velika Pllana ( tash tė vendosur nė fshatin Shitaricė tė Vushtrrisė), Leskovci, Masurica (tash nė Shoshajė, Zhunicė, Patatoc etj.), shkruhet nė burime"...gjatė rrugės shiheshin fėmijė tė vdekur e tė hedhur, si dhe pleq tė ngrirė...". Pėr pengimin e kėtij gjenocidi, nė vitin 1878, Sheh Maksuti organizoi njė rezistencė kundėr sėrbėve nė Grykėn e Gėrdelicės, qė nė kėngėt popullore kėndohet:

Maksut Shehu po e rreh telin
N`Gėrdelicė po e ēan askerin
Baba Shehu n`kėmbė u que
N`Gėrdelicė n`luftė me shkue

Me 4 janar 1881 pushteti i Qeverisė sė Pėrkohshme u vendos edhe nė Preshevė.

Presheva ėshtė kazaja e pestė kah mesi i vitit 1878 dhe si e tillė ka mbetur deri nė marimi tė pushtetit turk nė Kosovė me 1912. Ajo ėshtė themeluar nga njė pjesė e kazasė sė Vranjės, kur Vranja nė mbėshtetje tė vendimit tė Kongresit tė Berlinit i ėshtė bashkangjitur shtetit tė pavarur serb. Kazaja e Preshevės (1878-1912) kishte 18 kajmekom, qė i pari ishte Hasan Kudretullah-Efendiu.

Kundėr ushtrisė sė Dervish Pashės, nė prill 1910 nė Grykėn e Kaēanikut, shqiptarėt e anės sė Preshevės, nėn udhėheqjen e Idriz Seferit dhe Molla Sinan Maxherės, bėnė luftė heroike. Nė kėngėt kreshnike tė Karadakut, sekretari i Idriz Seferit, Mulla Sinan Maxherja kėndohet:

Sinan Hoxha n`luftė po thėrret
Sot me lind ja me vdek
Sinan Aga lyp atkisė
I kthenė shpinėn kėsaj Turkisė
Ky Kostrani veē po dridhet
Hoxhė Sinani nuk po lidhet
Sinan Hoxha len koranin
Ka marr pushkėn e xhamadanin.

Gjendja dhe pozita e shqiptarėve nė periudhėn e viteve 1912-1941 ishte shumė e vėshtirė, vazhduan presionet e shpėrnguljes nė Turqi, kolonizimi serb, gjendja e rėndė ekonomike, arsimore, duke penguar shkollimin nė gjuhėn shqipe dhe simbolet kombėtare, duke ndaluar tė drejtėn elementare.

Lufta e dytė botėrore, popullsisė sė Preshevės i solli okupimin bullgarė. Me shpresė tė realizimit tė tė drejtave kombėtare, me ideologji dhe forma tė ndryshme, udhėheqėsit shqiptarė u munduan tė realizonin tė drejtat sociale kombėtare. Nė kėtė drejtim kontribut tė veēantė kanė dhėnė: Abdullah Krashnica, Selim Selimi, Skender Hasani, Xheladin Kurbaliu, Riza Ilinca, Limon Staneci, Selami Hallaēi, Ibrahim Kelmendi, Ali Aliu, Shinasi Hallaēi e te tjerė.

Nė emėr tė "vėllazėrim-bashkimit" forcat ēetnike u radhitėn nė Brigadat Partizane me urdhėr qė tė vrisnin sa mė shumė shqiptarė. Me 15 shtator tė vitit 1943, forcat ēetnike serbe hodhėn bomba nė natėn e Ramazanit nė Xhaminė e Preshevės me ē`rast vranė 4 dhe plagosėn 28 veta. U bėnė masakra nė Iseukė, Gosponicė, Sopot dhe vrasje e likuidime tė shumta.

Nė vitin1945 komuna e Preshevės nė mėnyrė arbitrare, pa vullnetin e popullit shqiptar dhe me qėllim tė asimilimit dhe ngushtimit tė truallit etnik, u nda nga Shqiptarėt e Kosovės dhe Maqedonisė, pėr t`u vėnė nė lidhje kontrolli nga lartė, hėrė nga Rrethi i Vranjės e herė nga ai i Leskovcit.

Me 1947 komunės sė Preshevės i bashkangjiten edhe kėto fshatra: Staneci, Seferi, Caravajka, Peēena, Depca, Maxherja dhe Renatoci, tė cilat i takonin komunės sė Gjilanit.

Nė qershor 1948 u shpall rezoluta e Byrosė Informative, menjėherė pas kėsaj filloi edhe represioni, dhuna dhe terrori mbi shqiptarėt e Preshevės. Lindi kėrkesa publike me nėnshkrime tė qytetarėve pėr bashkim tė kėsaj treve dhe Kosovės me Shqipėrinė, kėrkesa tė cilat u pėrsėritėn edhe nė vitin 1968 dhe 1981.

Ngushtimi i tė drejtave nė Kosovė, suspendimi i Kushtetutės sė vitit 1974, marrja e tė drejtave vetqeverisėse tė organeve tė pushtetit lokal, ngjalli vullnetin e popullit shqiptarė qė tė dalė masovikisht nė Referendumin e 1 dhe 2 marsit tė vitit 1992, kur shqiptarėt e Preshevės u deklaruan pėr autonomin Politiko-Territoriale me tė drejtė bashkimi me Kosovėn.

Lėvizja pėr Republikėn e Kosovės, vepronte edhe nė territorin e Preshevės, qė gjatė viteve 1981-1987, organet e sigurimit shtetėror jugosllav, zbuluan veprimtarinė e organizatave ilegale patriotike. Udhėheqėsit e kėtyre organeve, pa tė drejtė u dėnuan me shumė vite heqje lirie nėpėr burgjet famėkeqe tė Jugosllavisė si: Hamdi Ajdini, Jetullah Arifi, Halil Selimi, Milazim dhe Hetem Arifi, Shaqir Shaqiri e tė tjerė.

Bazuar ne te dhėna te shumta perballė okupotoreve te shumte ne Kosovė, ishin edhe Bullgaret te cilėt pas dhunes qe po bėnin mbi popullaten e anamoraves, detyruan shumė banorė te kėsaj anė qe ti lkeshojne vatrat e tyre si banoret e rrethit te Gjilanit, Presheves, Kumanovės, Bujanocit etj pėr t'u strehuar ne rethin e Prishtinės.

Ardhja e tyre veshtiresoj mirėmbajtjen e tyre si ne ushqim, veshmbathje dhe strahim me qrast u lajmerua Qeveria e Tiranės pėrmes Ministrise se Puneve te Brendshme e cila kohe me pare merrte raporte te shpeshta nga zyrtaret ne terren.

Ne njė shkrese te kėtillė dėrguar Inspektorise se Tokave te Liruara (Nr.412.d30,f.1 -48/74, rez.Gjilan) ne Prizren me 25 Korrik 1942 nga nenprefekti i Gjilanit Rifat Berisha pos te tjerash thuhet:
??? Ne rrethin e ketushem kan hyrė gati 3.000 frymė shqiptarė te emigruan nga tokat nėn kontrollin bullgar. Kėta kanė ardhė pa pru kurgjo me vedi. Jetojne mizorisht, kan mbete pa strehe e banojne perjashta nder hajate, kopshte e fusha".

Meqenėse numri i te ikurve ishte tejmase i madh, e popullsia vendore s'munde t'i perballonte kti fluksi njerezish, Nenprefekti kerkoj ndihmėn nga Qeveria e Tiranės nga 1 Frangė shqiptare ne ditė pėr ēdo person, kredi pėr sigurimin e ngrohjes ne baraka ku ata banonin dhe njė zyre emigracioni afėr Nenprefektures. Duke e paraqitur gjendjen e tyre te veshtirė, nenprefekti shton:" Mbasi dimri po ofrohet dhe po tė mbeten ne gjendjen e tashmė do tė shkaktohen edhe vdekjet prej se ftofti e prej urisė".

Pas informacioneve te marrura, Qeveria e Shqipėrisė me 1942 kishte formuar njė komision te quajtur ???Komiteti i te ikurve" pėr t'u kujdesur me strehim e ushqim pėr te ikurit/emigruarit. Ndėrkohė Ministria e Bujqesise dhe ajo e Pylltarise e Mbreterise Shqiptare pėr vendosjen dhe sigurine e perkohshme te emigranteve kishte llogaritur dhenien e 3 milion Frangave shqiptare.

Me qėllim te mbrojtjes se popullates nga terrori i perbashket bullgaro-serb kundėr shqiptareve, u formuan formacione te vogla vullnetare qe vepruan ne fshatrat matan Moraves te okupuara nga Bullgaria fashiste, me te njohurat nder kėto formacione ishin ēeta e Hasan Alisė-remnikut, Hasan Rexhep Kabashit, Hasan Alisė sė Zi etj.

Vlen pėr t'u theksuar edhe rasti se gjatė okupimit te maqedonise nga Bullgaria, ne Shkup ishin mbyllur tė gjitha xhamitė e besimtaret islam ishin tubuar ne oborret e tyre duke mos ditė se si te vepronin, me qrast ateborte ndodhej Haki Efendiu dhe sipas deshmise se Abdulla Musliut posa e shef xhematin e grumbulluar para xhamisė ???Isa Beg" ne te mėsuar pėr arsyen, Hali Efendiu nxjerr revolen e theu dryrin dhe iu drejtohet xhematit me fjalėt "Hyni brenda".

Pas kapitullimit te Bullgarise fashiste me 9 shtator 1944, forcat Bullgare u terhoqen nga viset e okupuara shqiptare, ne fakt nga rrethi i Gjilanit me plaēkat e tyre kishin filluar te terhiqen me herėt qe nga 5 shtatori i 1944.Kjo pati pėr rrjedhojė shtrirjen e kufirit etnik te Shqipėrisė deri para Shkupit e prej andej ne vijen Kumanovė-Presheve Ć¢ā‚¬“Bujanoc, kufij natyror i cili disa muaj me radhe do tė mbrohet me sukses nga shumė sulme te serbo-bullgareve e partizano-komuniste ne veqanti mbrohet nga forcat vullnetare te rrethit te Gjilanit, gjė te cilėn e e njohtonte edhe sherbimi sekret gjerman pėrmes shkresave tė tyre.

Menjehere pas terheqjes se Bullgareve nga territori i Gjilanit, nenprefekti i Gjilanit Hamit Kroj mori direktiven e Qeverisė se Tiranės pėr bashkangjitjen e viseve te ēliruara te Kosoves dhe pėr njė kohe te shpejte tuboj parine e kėtyre viseve dhe vendosi pushtetin administrativ shqiptar.Ne presheve nenprefekt u vendos Liman Staneci, ne Kaēanik Muharrem Fejza i Hogoshtit, e ne Komunen e Zhegres Fazli Seferi me Selman Trupin nga Bukuroca e Karadakut.

Po deli Presheva ,Medvegja e Bujanovci jan komunat e vetme ne serbi ku banojn nje numer i konsiderushem shqiptaresh andaj munt te quhen komuna si motra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon Nov 05, 2007 9:37 pm

Diteve te fundit para zgjidhjes se statusit final te Kosoves dhuna dhe terori serb ndaj shqiptareve te Lugines ne pergjithesi e ne veqanti ndaj atyre te Medvegjes eshte shtuar dukshem.
Rasti i mos lejimit te regjistrimit te dy nxensve ne shkollen e mesme ne shqip qe pat hasur ne reagime te ashpra nga ana e shqiptareve e qe qoj deri ne grev te pergjithshme dy ditore ne Medvegje,rrahja brutale e tre te rinjeve shqipatr nga ana e Policis serbe ,deklaratat per bllokimin e kufinjve qe na lidhin me Kosoven dhe shum incidente te njepasnjeshme ka zgjuar nje panik te madh nder shqiptaret qe per momentin jetojn ne Medvegje.


Nga ana tjeter Medvegjasit qe jetojn ne Kosove tash e sa vite jan inkuadruar mjaft mir si ne qeshtjet e perditshmeris po ashtu edhe ne jeten poltike.Zgjedhjet 2007 qe do mbahen ne Kosove me 17 nentor nuk kan len pa prekur edhe ket pjes te shoqeris.
Medvegjasit e kuader te partive politike ne Kosove kan disa kandidat si per deputet ne Kuvendin e Kosoves,Keshilltar ne kuvendin Komunal ,madje edhe per kryetar komunash me ket rast duhet cek komunen e Fushe Kosoves ku ne kuader te nje partije politike kandidon nje Medvegjas per kryetar te kesaj komune.

Te mbesim me shpres qe situata politike nuk do keqsohet ne keto tri komuna te Dardanis dhe shqiptaret te mbijetojn perkunder veshtirsive qe ju paraqiten vazhdimisht...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Wed Dec 05, 2007 10:43 pm

Dita e flamurit na bashkon nga Lezha, Manastiri, Medvegja, Prizreni e ēamėria
Marr nga :

http://medvegjaonline.com/forum/showthread.php?t=792
Shoqata humanitare 'Medvegja' nė Fully tė Zvicrės kremtoi 95 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė
Fulla, Valis 02 dhjetor(Medvegja.info)


Pėrmes njė Akademie solemne, nė Fully tė Valisit Zvicėr, Shoqata humanitare 'Medvegja' shėnoi 28 Nentori – Ditėn e Flamurit, pavarėsisė sė Shqipėrisė, daljen nė skenė tė UēK-sė, si dhe datėlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari.Shoqata humanitare 'Medvegja' njihet me organizimet e mirėfillta ndėr vite nė diasporė dhe pėr kontributin e dhėnė drejtuar atdheut nė situata tė ndryshme.

Festa e flamurit, kishte mbledhur qindra medvgjas nga e mbarė Zvicra, Franca dhe Gjermania nė Fully tė Zvicrės, qė njihet kjo pjesė si Medvegja e dytė dhe me zemėr hapur, pritėn Ambasadorin e shtetit shqiptar nė Zvicėr tė respktuarin Mehmet Elezi, kordinatorin e shkollės plotėsuese shqipe pėr Argau, veprimtarin e dalluar Riza Demaj, pėrfaqėsuesin e AAK-sė pėr Zvicėr z.Bajram Mulaj, kordinatorin e nėndegės sė LDK-sė pėr zvicrėn franceze z.Demė Xhaferaj dhe Skender Shehun kryetar i nėndegės pėr Shaple, familjarin e dėshmorit tė UēPMB-sė Mitat Musliut, z.Fazli Musliu, njėherit arkatar i shoqatės Lugina e Preshevės, miqė zvicerianė, si dhe veprimtarin Murat Avdiun.

Me njė skenė shumė domethėnėse, qė ishte i vendosur flamuri ynė kombėtar e nė anėn tjetėr edhe ai zvicerian, ishte edhe njė portret i Skėnderbeur, Ismail Qemajlit, Adem Jasharit, presidentit tė ndjerė tė Kosovės prof.Dr.Ibrahim Rugova

Kryetari i Shoqatės humanitare 'Medvegja' z. Zenel Neziri e hapi programin dhe nė fjalė e tij, tha se jam i nderuar qe t’iu pershendes dhe t’iu uroj 28 Nentorin - Diten e Flamurit, ne emer te kryesisė sė shoqatės Medvegja dhe nė emrrin tim personal. Jemi mbledhur tė gjithė sot shumė larg atdheut, por nė njė vend mik tė kombit tonė, nė njė vend qė e ka pranuar dhe e pranon pavarėsinė e shtetit tė Kosovės, nė njė vend qė mė sė miri respekton tė drejtat e ēdo kombi, tė kujtojmė dhe tė festojmė 95 vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Para se tė fillojmė me programin Ju kisha lutur qė me njė minutė nė heshtje ti pėrkujtojmė tė gjithė dėshmorėt e rėnė pėr liri nėpėr kohėra tė ndryshme qė ka pėrjetuar atdheu.Lavdi tė gjithė dėshmorėve. Edhe pas 95 vjetėve pavarėsi tė shtetit amė Shqipėria, na vjenė erė e ftoftė robėrie qė ngrinė edhe ajrin nga Presheva, Bujanoci, Medvegja, Tetova, Malcia e ēamėria, me njė Medvegjė tė rrethuar me xhandarė serbė, me njė Malci tė rrethuar me ushtri tė hekurt dhe duke u burgosur vėllezėrit tanė tė pafajshėm e me Maqedoni tė zhurmshme, e me ēamėri tė lidhur nyje robėri.

Kryetari i shoqatės z.Neziri menjėherė ftoi Ambasadorin e shtetit shqiptar nė Bern z.Mehmet Elezin i cili u ndal me disa fjalė para tė pranishmėve:'Tė nderuar medvegjas, tė nderuar bashkėkombas, edhe medvegja, Malcia e ēamėria, janė nė flamurin kombėtar kuq e zi, sot jemi mbledhur tė gjithė rreth flamurit kombėtar, prandaj kjo datė, ėshtė e shenjtė dhe na don qė tė jemi edhe mė tė bashkuar, nė ēdo qytet a fshat qė flitet shqip.

Prezenca jonė, tregon qartė se Medvegja nuk harrohet asnjėherė.Jemi nė prag tė pavarėsisė sė Kosovės dhe shumė shpejt do ta festojmė sė bashku, prandaj ky shekull ėshtė i yni, tė punojmė dhe tė veprojmė unik pėr tė mirėn e atdheut'.
Moderatorėt e kėtij solemniteti, nxėnės tė shkollės plotėsuese shqipe treguan qartė, se gjuha shqipe do ruhet me vullnetin mė tė mirė qė e kemi. Referati kushtuar kėsaj date i pėrgatitur nga sekretari i shoqatės z.Fadil Selmani u mirėprit nga tė pranishmit. Fjalėn pėrshėndetėse e mori nga kryesia e shoqatės edhe kordinatori i shkollės plotėsuese shqipe pėr Argau, z.Riza Demaj, ku ndėr tė tjera potencoi: 'Se jemi mbledhur sonte nga Tirana, Peja e Rugova, Tetova e Malcia, rreth flamurit kombėtar, rreth njė ideali, dhe na bashkon hymni kombėtar, na bashkon gjuha amtare, prandaj duke e njohur gjuhėn tonė dhe duke nderuar traditat tona kombėtare e duke dashur atdheun, mendojmė shqip dhe respektohemi shqip.Medvegja, Bujanoci dhe Presheva, si dhe viset tjera shqiptare, do jenė pjesė e pandashme e trungut etnik shqiptar.Me besa besė, do realizojmė qėllimin tonė final, ate qė kanė luftuar stėrgjyshėrit tanė nga Roma e lashtė e gjerė mė sot.Ndėrsa pėrfaqėsuesi i AAK-sė pėr Zvicėr, z.Bajram Malaj, para tė pranishmėve tha se: 'Jemi mbledhur sonte nė kėtė solemnitet me medvegjasit, me vėllezėrit tanė tė festojmė ditėn e pavarėsisė sė shtetit amė dhe datėlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari.Medvegja, e tėrė Kosova Lindore, nuk do mbeten hije pėr ne kosovarėt, por Kosova Lindore do tė jetė temė e shpirtit dhe zemrės sonė'.

Xhaxhai i dėshmorit tė UēPMB-sė Mitat Musliut z.Fazli Musliu tha se:' Gėzimi dhe dhembja janė tė mėdha nė kėtė ditė tė 28 Nėntorit, por ēdo herė kur e shihni flamurin tonė duke valuar, mburruni, sepse jeni meritorė, dhe ky ishte ideali i tė gjithė atyre qė luftuan dhe u flijuan. Kosova po ecėn me hapa tė sigurt drejt ardhmėnisė dhe dashur pa dashur armiqtė tanė, Kosova do tė bėhet njė shtet pėr ta lakmuar tė gjithė. Kėtė e fituam me gjak, nuk na e dhuroi askush ,dhe kėtė do ta mbrojmė'. Edhe kryetari i nėndegės sė LDK-sė pėr Shaple z.Skender Shehi, falėnderoi pėr ftesėn dhe rikujtoi, se shoqata humanitare medvegja, para disa viteve nė njė solemnitet tė rėndėsishėm, po nė tė njetėn sallė, ka pasur musafirė edhe tė ndjerin Mandelėn shqiptare Pjetėr Arbnorin. http://medvegjaonline.com/forum/showthread.php?t=792

Kjo shoqatė ka punuar dhe ėshtė duke punuar gjithnjė pėr humanitet dhe nė sfera tjera qė kėrkohet nga atdheu.Kemi qenė bashkė me Medvegjė, jemi dhe do tė jemi. Prandaj, sa kemi hise nė flamur, aq ka hise edhe Kosova Lindore'.Me disa fjalė, tė pranishmit i pėrshėndeti edhe veprimtari Murat Avdiu nga Tėrnoci i Kosovės Lindore, ku theksoi, se flamuri ynė kuq e zi, njė ditė do tė valojė i lirė edhe nė Medvegjė, Bujanoc, Preshevė, e Malci.

Me njė Shqipėri tė fortė, e me Kosovė tė pavarur do tė jemi edhe ne mė tė lirė, prandaj le tė jetė ky vit i fundit qė festohet pa pavarėsinė e Kosovės.Edhe mėsuesi zvicerian Ferderik Carron, i fascionuar me unitetin e shqiptarėve dhe me organizimin e medvegjasėve, me disa fjalė pėrshėndeti tė pranishmit dhe theksoi se ėshtė kėnaqėsi e veēantė kur sheh njė numėr kaq tė madh shqiptarėsh pėr tė festuar ditėn e flamurit dhe tė shtetėsisė sė Shqipėrisė. Kėta nxėnės shembullor tė shkollės plotėsuese shqipe dhe tė gjuhės franceze, mė gėzon pa masė, me dhuntinė natyrore qė kanė drejt atdheut.Kosova njė ditė shpresojmė se do tė jetė e pavarur dhe kam shumė fjalė tė mira pėr shqiptarėt kudo qė janė. Respekt dhe gėzuar ditėn e flamurit.Kryesia e shoqatės humanitare 'Medvegja', ambasadorin Elezi, kordinatorin e shkollės plotėsuese shqipe pėr Argau z.Riza Demaj, pėrfaqėsuesi i AAK-sė pėr Zvicėr Bajram Mulaj, xhaxhai i dėshmorit tė UēPMB-sė Mitat Musliut, z-Fazli Musliu, kordinatorin e nėndegės sė LDK-sė pėr zvicrėn franceze, z.Demė Xhaferin, veprimtarin Murat Avdiu, si dhe producentin Husaj dhe ekipin e TV Diaspora pėr Zvicėr dhe redaksinė e gazetės kombėtare 'Bota sot', iu ndau nga njė mirėnjohje respekti pėr kontributin e dhėnė kėsaj shoqate dhe Medvegjės nė pėrgjithėsi.Kėto mirėnjohje i ndau kryetari i shoqatės Z.Zenel Neziri,
Gjithashtu, pėrfaqėsuesi i AAK-sė z.Bajram Mulaj, nė emėr tė AAK-sė iu ndau njė libėr 'Haradinaj dhe Haga' kryetarit tė shoqatės humanitare 'Medvegja'.Me njė program tė pasur kulturo artistik, i udhėhequr nga shoqėria kulturoro artistike 'Medvegja' e formuar para katėr muajsh, dha njė program tė pasur me kėngė, recitime e valle, nga trevat e ndryshme tė atdheut, sa qė tė gjithė tė pranishmit u ndanė tė kėnaqur me programin e pėrgatitur.Nė fund tė gjithė tė pranishmit u ndanė tė kėnaqur nga mikėpritja dhe programi i Shoqėrisė kulturo artistike 'Medvegja' dhe mbetėn me shpresė se njė ditė do ta festojnė edhe pavarėsinė e Kosovės.


Per ta ruajtur Traditen kombetare Medvegjasit u organizuan mir ne perendim duke formu shoqata te ndryshem kulteturore e humanitare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Dec 06, 2007 12:15 am

Fatlum faleminderit pėr informacionet qė na i solle nė lidhje me aktivitetet e popullit nga Medvegj ....
Por Nėntori sot figuron vetėm nė histori, sepse politikajt aktual me turpin qė po e bėjnė sot e kanė nėpėrkėmbur nocionin popull, popullin i cili i lindi Nėntorėt, politikajt tanė aktual turpin qė e bėjnė sot e mbulojnė me lavdinė e Nėntorėve nė tė kaluarėn.
Sot vjen dhe shkonė Nėntori, nga politikajt aktual nuk pėrmendet as Medvegja, Presheva, Ēamėria dhe as shqiptarėt nėn robrin e malazezėve ... Nuk ngritet as zėri diku nė botė se Shqiptarėve nėn Maqedoni ju ndalua Flamuri e aq mė keq se u futė garda e Car Llazarit nė Maqedoni pak javė para 28 Nėntorit.
Andaj ta zėnė nė gojė Nėntorin politikanėt tanė aktual, si nė Kosovė poashtu edhe nė Shqipėri do tė thotė ta bėjnė mė tė theksuar mjerimin e tyre.
Qė ta bėjm Nėntorin, Nėntorė duhet qė e djeshmja tė jetė udhėzuese e sė sotmes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Dec 06, 2007 11:58 pm

Sofra ajo qfar ti thua me te vertet eshte e drejt

Une personalisht jam shum i kanqun qe se paku dikush si shoqata ne fjal merret me Bashkimin e shqipotareve ne ket rast ne Zvicerr.
Nuk duhet te harrojm aktivitetin humanitar te SHKH ,,Medvegja'' me seli ne Zvicer e cila ne kohrat me te veshtira i doli ball varferis ne Kosove duke i ndihmu shum famuilje te deshmoreve.

Perkunder asaj qe neve ne Medvegje edhe sod ne shekullin 21 na mohohet e Drejta e festimit te festes me te rendesishme kombetare 28 Nentori nga pushteti serb,jam i kanqun qe se paku dikun ne diaspor shqiptaret e kesaj komune jan organizue ne mas te madhe dhe festojn si gjith shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Fri Dec 07, 2007 1:43 am

E di fatlum se dikur kam pėrcjell aktivitetet e pothuajse shumicės sė partove, lėvizjeve dhe shoqatave nė Zvicėr.
Ajo qė ti e thua ėshtė mė se e vėrtetė, tė gjitha kto gjėra ndodhėn pas viteve tė 90 -ta kur u shkatrrua globi Shqiptarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue Jan 22, 2008 5:08 pm

marr nga:http://www.medvegjaonline.com/forum/showthread.php?p=3139#post3139Shqiptarėt e Medvegjės stoikė nėpėr shekuj


Shkruan:Selman REXHEPI

Gjatė dhe pas Lutftės sė Dytė Botėrore forcat partizano-ēetnike masakruan dhe ekzekutuan shumė shqiptar tė komunės se Medvegjės.Njė shqiptar i moshuar nga kjo komunė,me emrin Feriz Veseli,I lindur nė vitin 1915 nė fshatin Sfircė,i cili tani jeton nė Fushė-Kosovė,deklaron se nė vitin 1944 kėto forca i kanė rrėmbyer shumė shqiptarėdhe I kanė pushkatuar diku ne Serbi,nė Sllamnik tė Bojnikut.

Musli Rexhepi Rafuna nga fshati Tupallė,i cili jetoj 103 vjet,gjithmon e cekte se gjatė Luftės sė II botrore forcar serbe partizano-ēetnike,nė krye me komandantin e Batalionit tė dytė,tė stacionuar nė Sfircė,,Miloje Milojkoviq nga Gazdari i Medvegjės,kanė Dhėnė urdhėr qė shqiptarėt e rrėmbyer tė pushkatohen.

,,Me pranga nė duar,tė lidhur me zinxhirė dhe duke u rrahur me kondakė nėpėr oborrin tone,tė shtyr nga forcat ēetnike’’deklaron Mihane Ademi,njė grua e moshuar nga Sfirca.
‘’Atėher isha vetėm 15-vjeqare,kur e kam pare atė skenė tė tmerrshme.tė cilėn nuk kam mundur ta harroj kurrė,edhe pse tash jam 85 vjeqare.
ėshtė me se e sigurt se forcat ēetnike serbe ndėrmorėn kėtė aksion kundėr shqiptarve tė Sfircės dhe Gėrbacit,dhe fshatrave tjera tė Medvegjės,tė revoltuara nga humbjet nė njerėz qė pėsonin nė Kosovė ne pėrballje me trimat e Shaban Polluzhės dhe atdhetarve tjerė.Gjithashtu sipas burimeve tė sigurta dihet se kėta njerėz i dėrguan fillimishtė nė burgun e Leskocit ,ku i mbajtėn katėr ditė,ndėrsa mė pas me urdhrin e komandantėve ēetnikė Milivoje Simanoviq nga Pusta Reka dhe Miloje Milojkoviq nga Gazdari ,i pushkatuan diku,duke mbetur mister vendi i pushkatimit dhe varrimit sot e asaj dite.Nga kėto forca u vranė edhe shumė shqiptarė tjerė tė Medvegjės.
http://www.medvegjaonline.com/forum/showthread.php?p=3139#post3139
Shqiptarėt e vrarė dhe tė masakruar pėr tė cilėt kemi dėshmi tė sgurta,ndėr tė tjer janė:Halim Duli,Halit Duli(Vllezėr),Hafiz Vrapca,Avdil Vrapca,Ajet Veseli,Rexhė Veseli,Hamit Ademi,Sylė Xheledini,Arif Emini,Fazli Emini,Vesel Beha,Sherif Hajrullahu,Emin Abazi,Arif Abazi,Selim Abazi,Hajdin Behluli,Jashar Zejnullahu,Brahim Zejnullahu,Tahir Halimi,Rexhė Rexhepi,Shaban Salihu,Asllan Rexhepi bashk me djalin,Bajram Rama,Malė Murati,tre vllezrit Munishi,Sejdi Osmani,Hajriz Heset,Rexhė Mehmeti,Ajet Mehmeti,Mehmet Mehmeti,Ahmet Bajrami,Hatem Fazliu,Selman Hajdari,Tahir Syljemani,Myrt Zejnullahu e tjer.

Shpresojmė se nė tė ardhmen do tė ndriqohen tė gjithė emrat e tė ekzekutuarve tjerė,jemi duke punuar Intensivisht qė tė botohet libri me kėta emra sa mė parė.Kėta shqiptarė u kidnapuan me dhunė mė datėn 04 dhjetor 1944 ku ishte natė e Bajramit,kurse u ekzekutuan ne fshatin Sllamnik te Bojnikut dhe u varrosen ne varrezat masive.

Svetozar Vukmanoviq-Tempo i dėrguari special i Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste te Jugosllavis nė nėntor tė vitit 1941,mban mbledhje nė Banjė tė Sajrinės ,ku merret vendim pėr tu likuiduar Zenel HAJDINI,Veli DEDI dhe Hajdar Gjemėn fetyrat mė emintente shqiptare tė kėtyre trojeve.

Zenel Hajdini vritet nė tradhti nga serboēetnikėt,Veli Dedi vazhdon rrugėn pėr nė Shqipėri,kurse Hajdar Xhema vazhdon rrugėn pėr nė Amerikė.

Pėrndryshe,nga Medvegja kanė dalė prore djem trima dhe burra tė mėdhenj.Nga Dedi i Medvegjės gjenerali me famė botrore,Veli Dedi pastaj heroi i popullit Zenel Hajdini,Vllezrit Xhema nga Tupalla qė kontribuan as shumė ne ShBA pėr qėshtjen e Kosovės,Akademik Idriz AJETI e tjer.

Nė njė rast kur mė 1946 Gjeneral Dedi kthehet nga lufta e Spanjės dhe i ben nje vizitė familjes,ai befasohet pėr tė mirė nga rezistenca dhe gatishmėria e burrave pėr ti mbrojtur trojet e tyre,ne veqanti nga sakrifica e Musli Rexhepi Rafuna me vėllezrit Sadriun,Sejdiun,Ademin,Halilin,Brahimin dhe Ajetin,pasi i falenderon pėr gjumin e qetė qė bėri nė vendlindje,ua ndanė nga njė medalje ushtarake dhe vazhdon pėr nė Shqipėri.


Musli Rexhapi RAFUNA

Nė dekadat e fundit,nga kėto tortura dhe nga burgu e maltretimet shumėvjeqare vdiqn edhe dy atdhetar tė mdhenjė tė qėshtjes shqiptare:Sadik Jashari dhe Dylber Beka
,i pari i mbajti 13 vjet burg ne Foēė,ndėrsa i dyti i burgosur politik nėpėr kazamatet serbe.Nė vitin 1991,edhe autori i kėti shkrimi ishte keqtrajtuar nė mėnyrėn mė brutale nga inspektori Miqa Jankoviq,duke i shkaktuar regjim 10-vjeqar shtrat,pas dhunės dhe trajtimit qė e bėn madje edhe mantel bardhėt nė spitalin e Leskovcit.Kjo dhunė dhe kėto reprezalje patjetėr se i lindėn edhe dy trima e pa epur tė UēK-sė nė Kosovė Dėshmorėt e kombit Florim Rushiti-Kingji dhe Hashim Hajdinin.
Pas lutės dhe ēlirimit tė Kosovės mė 1999,nė komunėn e Medvegjės u stacionuan ushtria dhe policia serbe,me tė njejtin program dhe skenar si ai i viteve te pasluftės se dytė botrore.Derrat serbė,sipas dėshmitarve okular,me mish derri e kanė festuar humbjen ne Kosovė dhe nė hotelin,,Gejzer'' Banjė tė Sjarinės.Eshtė e sigurtė se nė darkėn e turpit kanė marrė pjes kryeētnikėt Pavkoviq e Ojdaniq,tė njohur ne opinionin e gjerė,pastaj kryeētniku komunal,atėher ish kryetar i KK te Medvegjės Zhika Pavloviq,komandantėt e policis nga Beogradi,Nishi,Kragujevci,Leskoci,Lebana,Bojniku,M edvegja e tje.Dhe qėllimi i takimit ishte pėrpilimi i strategjis sė pėrzenies sė shqiptarėve nga trojet e veta stėrgjyshore gjė tė cilėn pėr fat tė keq,edhe e realizuan,pėrkundėr luftės dhe rezistencės qė e zhvilloi pas kėsaj UēPMB-ja.Kjo,pa dyshim se u arrit me ndihmėn e vasalėve dhe bashkpuntorve serb,si dhe tė bashkesisė ndėrkombėtare,e cila kėtė pjes tė trojeve shqiptare dhe kėta njerz i trajtoi dhe vazhdon t'i trajtojė si monedhė pėr kusuritje. http://www.medvegjaonline.com/forum/showthread.php?p=3139#post3139
Por,si do qė te jetė,si do qė tė zgjidhet fati i tė gjitha trojeve shqiptare kudo ne Ballkan,edhe Shqiptarėt e Medvegjės e kanė tanimė vetėdijen e fort se nga vendlindja e tyre janė privuar vetėm pėrkohsisht dhe se vetėm atje di ta bėjnė gjumin e qetė dhe tė ėmbėl.

(Autori ėshtė veprimtar dhe i zhvendosur nga Tupalla e Medvegjės me dhunė dhe represion serbosllav
)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Pėrshėndetje tė sinqerta   Thu Mar 06, 2008 1:14 am

fla Edhe nje her shpreh Urimin tim gjith popullit shqiptar me rastne pavarsis se KOSOVES

Nje video per medvegjen ndoshta i intereson ndokujt:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Mar 06, 2008 2:04 am

Ju falemnderit per keto te dhena dhe pamje qe po sjellni , sepse jane vertete me interes
nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Mar 06, 2008 3:18 am

Fatlum tė falėnderojė pėr kėto shkrime , foto dhe inēizimin pėr Medvegjen.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Mar 06, 2008 3:22 am

Mbetesh i shum po shume i respektuar fatlum nga une,per gjithe kohen qe mere e pasuron kete teme,si dhe e verteta qendron, personlishte shume ka mesuar nga kjo teme per Medvegjen .RESPEKT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Mar 06, 2008 10:55 pm

Qe edhe nje video e njejta keng e kendon tjeter kush dhe eshte shum me e zgjeruar.Qellimi yn kryesor eshte qe sa me shum shqiptaret te njihen me nje vend qe ishte dhe do jet shpresojm toke shqiptare .Medvegja deri ne vitin 1912 ishte pjes e Vilajetit te Kosoves.

Ju falenderoj per komentet

https://www.youtube.com/watch?v=NZDhhuMfUVc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ē'dimė pėr Medvegjėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: