Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Mon Oct 06, 2008 3:29 am

Kėshilla mjekėsore… 

Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!

 

Konsumi televiziv te fėmijėt parashkollor te nxėnėset dhe 

nxėnėsit tė shkollės fillore.

  Prind tė dashur

  Gati ēdo i pesti fėmijė qė shkon nė kopsht parashkollor ėshtė i trashė! Mėsuesit e sportit dhe mjekėt e fėmijėve vėrejnė pėrveē kėsaj, qė lėvizjet e shumė fėmijėve janė tė pamjaftueshme dhe se shumė tė rinjė e kanė njė qėndrim tė keq tė trupit, qė mund tė ēoj deri te dėmtimi i kurrizit.

  Mėnyra jonė e jetės, por edhe ambienti jonė ka ndryshuar shumė nė dhjetėvjetėshin e fundit. Kėshtu ėshtė shtuar trafiku rrugor dhe dendėsia e ndėrtimit, gjė qė ka bėrė, qė fėmijėt tė mos munden tė luajnė nė rrugė apo vende tjera, pėrveē vendeve posaēėrisht tė parapara pėr lojė. Hapėsira e aksioneve tė fėmijėve dhe mundėsit e tyre qė ta njohin ambientin nė mėnyrė aktive dhe ta „robėrojnė“ atė janė fortė tė kufizuara, dhe kėshtu nevoja pėr lėvizje natyrore ėshtė e penguar. 

  Ėshtė bėrė njė mbartje e lojėrave nga jashtė brenda, qė pėrmes konsumit medial po bėhet mė e fortė.  
Njė ofertė e gjerė e mediave qėndron sot nė dispozicion. Mediat nė pėrditshmėrinė e fėmijėve janė sot tė natyrshme. Aty bėnė pjesė televizori, radio, CD- Player, videolojėrat dhe videofilmat, DVD, revistat, Handys dhe kompjuteri deri te interneti. Konsumi medial do tė thotė kufizim pėr aktivitetin trupor. Pėr kėtė arsye fėmijėt dhe tė rinjėt duhet tė mėsojnė aktivisht si tė sillen me kėto media. 
Sjellja e vėrtetė nuk do tė thotė veē, qė tė dinė tė shėrbehen me kėto media, por para s“ gjithash, tė mėsojnė qė me shumė masė dhe nė mėnyrė kritike t“i shfrytėzojnė.
E pranishme duhet tė jetė loja, lėvizja, ecja, bėritma dhe takimet me shoqėri, por ashtu si qėndrojnė qė nga vendi ė parė!

  Nėse fėmijėve ju afrohet mundėsia qė jashtė (p.sh. nė oborr, nė hyrje tė shtėpisė, nė rrugė apo vendloje) tė rrinė, kėshtu harrojnė ata disa emisione tė „rėndėsishme“nė televizor. Jepuni pra ju fėmijėve tuaj mundėsin, qė tė takohet me shokė, apo ftoni fėmijė tjerė qė tė vinė tė luajnė te ju. Fėmijėt kanė mjaftė fantazi, qė tė gjejnė lojėra, ata nuk duhet gjithmonė tė jenė nė pėrkujdesje.  
Fėmijėt qė e shikojnė shumė televizorin shpesh nuk kanė tjetėr veprimtari. Por e shikojnė televizorin nga monotonia apo luajnė videolojra.

  Rreziku, qė kėta fėmijė tė trashen ėshtė shumė i madh, sepse lėvizin shumė pak dhe mjerisht njė pjesė e tyre hanė edhe sheqerka dhe chips para televizorit.

  Kėshtu vie rreziku, qė fėmijėt pa zgjedhur dhe pa kontrolluar shikojnė ēdo gjė qė transmetohet. Disa Talkshows, qė transmetohen nė mėngjes qė nė asnjė mėnyrė nuk janė tė dedikuar pėr fėmijė, apo skena tė dhunės qė paraqiten nė film, munden te fėmijėt tė shkaktojnė frikė dhe agresivitet.
Qė edhe nė programet e fėmijėve tregohet dhunė, ėshtė e rėndėsishme qė prindėrit tė dinė, ēka shikojnė fėmijėt e tyre dhe tė flasin me ta mbi kėto programe.
Nė ēka duhet tė mendohet te programet televizive?
Fėmijėt munden vetėm njė pjesė tė sasisė tė informacioneve t“i pėrpunojnė. Televizori me ndėrrim tė shpejt tė pamjeve shkakton njė vėrshim ngacmimesh, qė para s“gjithash fėmijėt e njomė nuk mund t“i pėrballojnė. Fėmijėt reagojnė pėr kėtė me shqetėsim.
Fėmijėt e njomė nuk munden po ashtu ta bėjnė dallimin nė mes tė vėrtetės dhe trillimit. Dhuna nė televizor i tremb dhe i frikon ata.

  S“pari diku nė moshėn 9 vjeēare munden fėmijėt, filmin dhe realitetin ta dallojnė, si dhe shtjellimet e komplikuara t“i kuptojnė.
Fėmijė janė marrės tė mesazheve publicitare dhe nuk munden absolutisht pėrbėrjen e tė vėrtetės tė kėtyre mesazheve nė mėnyrė kritike t“i gjykojnė.

  Mjerisht para s “gjithash edhe transmetuesit e programeve private qė financohen kryesisht nga blloqet publicitare, bile edhe programet pėr fėmijė ndėrprehen nga kėto bloqe publicitare.
Fėmijėt dhe tė rinjėt janė gati blerėsit mė tė fortė tė informacioneve, tė cilat janė tė dedikuara posaēėrisht pėr njė publik tė caktuar. Ne nuk kemi mundėsi nė ditėt e sotme, qė publicitetit plotėsisht t“i shmangemi,pėr kėtė duhet qė prindėrit me fėmijėt e tyre tė diskutojnė mbi kuptimin dhe qėllimin tė kėtyre mesazheve dhe sipas mundėsisė sasinė ta pakėsoni.  
Mardhėniet me televizor duhet tė mėsohen.

  Kėtu disa propozime:  
Televizori nuk duhet nevojėn e fėmijės pėr sport dhe lėvizje ta zėvendėsoj! 
Lėvizja dhe shfryrja i takojnė zhvillimit tė shėndetshėm. 
Fėmijėt (por edhe tė rriturit) nuk duhet tė hanė para televizorit.
Televizori nuk ka vend nė dhomėn e fėmijėve.
Njeriu do tė duhej fėmijėve nė ditė t“ju lejoj njė emision ta shikojnė, por fėmijėt duhet me vetėdije tė pėrcaktohen pėr njė emision. Pastaj televizori duhet tė ndalet. Nuk duhet tė shėtitet nėpėr kanalet e tjera.
Fėmijėt duhen atėherė ta shikojnė televizorin kur t“i kenė kryer detyrat ė shtėpisė si dhe ndonjė punė tė vogėl nė shtėpi. 
Fėmijėt e vegjėl nuk duhet tė lihen vetėm para televizorit. Vetė programet speciale pėr fėmijė munden nganjėherė tė shkaktojnė frikė. Pastaj ėshtė shumė merėndėsi, qė fėmija tė ketė mundėsi tė flas me prindėrit pėr atė.  
Televizori nuk duhet tė jetė kujdestar i fėmijėve!

  Pėr fėmijė tė njomė ka shumė emisione tė mira, qė janė pa publicitet dhe janė me mėsime tė vlefshme. Pėr fėmijė prej 5 vjeē ėshtė p.sh. emisioni me miun (Maus), rruga sesam apo dhe klubi kapiteni ariu i kaltėr. Pėr fėmijėt prej 7 vjeē ėshtė emisioni dhėmbi i luanit-lule e verdhė apo dhe pasqyra e botės sė fėmijėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Mon Oct 06, 2008 1:02 pm

biligoa ti nekit tem i ke perfshi te fjitha pergjigjjet, po un vetum po i ceki disa, femit metvretet jon te rezikum prej automjeteve sidomos ne prishtin, se ne pr ka vetura shum ma shum se ne tjera qytete, por dhe ambijenti asht ne pr shum i ndotun ajri dhe ska apsir me lujt femit ton, ne te gjith jem te vedishum se femit ne kosove jon a ardhma e jon, por ne as gjo spo nrmarim per shendet te tyre, respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Sun Oct 12, 2008 11:31 am

Teme e qelluar biloga, televizori sot me shume sherben per degjenerimin e femijeve, sesa per socializimin e femijeve.
Per kete fajtore jane edhe prinderit, qe nuk i vezhgojne femijet e tyre se qfare po shikojne, ose fatkeqesisht ka raste kur prinderit bashk me femije ndalen dhe i komentojne serialet degjeneruese latino-amerikane.
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Sun Oct 12, 2008 2:07 pm

Tv eshte shume i mir se aty e kemi me nje sust dhe po i ndrrojm programet , po dihet shkoll e par dhe e vazhdushme per femijet jane prinderit, kshtu qe mendoj se femijet kan qa msojn shum nga tv kuptohet per mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Sun Oct 12, 2008 2:24 pm

Aty varet prej prinderve dhe varet qfar kulture kultivon ajo familje, perndryshe TV eshte shume i mire dhe ka shuem gjera per te mesuar aty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Sun Oct 12, 2008 2:53 pm

TV-te jane te dobishme, per ata qe dine t'i shfrytezojne, ndersa tek ne druaj se nuk po ka ndikim socializimi TV-ja.

Po edhe nuk emitojne aq shume emisione sociale edukative.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 12:33 am

Nje femije mund ta vrasesh po i mare kohe me kotesira te TV. Por nese femiut i krijon kultur te te shikuarit per te TV do te jete nje dere me shume per njohjen e botes.
Psh. Nese e mban femiun pran vetes prindi gjersa shikon Tv do te ndikoj negativisht tek femiju se sdo te pershtatet ne moshe, ndersa nese e edukon te shikoj programet e moshes dhe nivelit te tij do ta avancoj ne nivelin progresiv social.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 12:40 am

Koha e ben te veten! Une kur kam qen femije, vetem filma te vizatuar kam shiku, edhe ate e kam pas te caktuar kohen, ahahahah. E sot...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 12:42 am

Ju zt. Premtim jeni talent i lindur dhe ende shuem pak i zbuluar, dmth. kjo shkon me tradite.
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 12:47 am

[quote="Luki"]
Aty varet prej prinderve dhe varet qfar kulture kultivon ajo familje, perndryshe TV eshte shume i mire dhe ka shuem gjera per te mesuar aty.

[/quot

me plot tė drejt dhe pajtohem me kėt mendin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 12:49 am

Faleminderit i nderuar
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 1:04 am

Luki shkruajti:
Ju zt. Premtim jeni talent i lindur dhe ende shuem pak i zbuluar, dmth. kjo shkon me tradite.
Respekt

Jo taman ashtu. Sepse, sot po ndodhe shpesh here e kunderta. Kishin pas rrejt kur kan thene se "dardha pik ner dardh", ahahahah.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 1:08 am

Me te vertet ndodh shume raste kur prindrit jan te shkolluar, edukuar kurse femiju del rrebel, ose e kunderta, por jo gjitheher.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 1:40 am

Premtimi shkruajti:
Koha e ben te veten! Une kur kam qen femije, vetem filma te vizatuar kam shiku, edhe ate e kam pas te caktuar kohen, ahahahah. E sot...?


PRemtimi prej ora 19:20 deri ne 19:30 kan qene filmat vizatimor dhe u gezojsha shume kur kishte dy filma me radhe haha
PErgezime po ashtu per temen sepse vertete sot televizioni mund dhe po ka shume ndikim ,gjithesesi prinderit jane ata qe nuk duhet lejuar qe fmijet te shohin programe qe nuk iu perkasin femijeve t'i shohin .
Eshte shume shqetesues fakti qe shume femije rrijne gjithe diten para TV-se pa asnje kotrolle nga me te medhenjte .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   Tue Oct 14, 2008 8:59 am

Faji eshte jetim-thot nje fjale e urte !
Televizori eshte objekt e prindet subjekt !
Me e lehte dhe me e padhimbshme eshte te kritikosh,fajesosh objektin(nuk kundershton)se subjektin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: