Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 12:24 amForumist te nderuar, qfare dini per kancerin?
A mendoni se eshte e sherueshme, apo jo?
Si mendoni se duhet ta parandalojme kancerin, cilat jane masat preventive...?

Mireulexofshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 2:44 amKanceri eshte nje klas e smundjes karakteristike te nje pakontrolluar te disa celulave te oragnizmit ,qe pushoin ti pergjigjen funksionit te makines se oragnizmit fisiologjike,e sherushme eshte nese e vrejem me herret te mos behet vone me ndimen e terapive celulat qe pushoin te mos pergjigjen makines e organizmit.!
Por ka shume lloje te kancerit m'varet emri ,dhe ku ndalen celulat kanceroze te mos pergjigjen ne motorin oraganizeme !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 2:55 am

Ēfarė e shton rrezikun e kancerit

- Nėse nė familje keni histori tė kancerit 
- Nėse jeni duke pėrdor apo keni pėrdor produkte tė duhanit, siē 
 janė cigaret apo llullat e posaēme pėr tė pirė duhan. 
- Konsumimi i rregullt i alkoolit 
- Konsumimi i ushqimit qė pėrmban yndyrė tė lartė gjatė tėrė 
 jetės tuaj 
- Ekspozimi i lartė ndaj rrezatimeve siē janė rėntgenogram dhe 
 rrezet ultraviolete 
- Pėrdorimi i llambave diellore dhe aparateve pėr nxirrje tė 
 lėkurės 
- Rrezet ultravioletė e marra nga aparatet pėr nxirrje tė lėkurės 
- Ekspozimi ndaj kimikateve sidomos nėse punoni me to, siē janė metalet apo pesticidet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 3:01 am


Cfare eshte kanceri i mushkerive?
Kanceri i mushkerive eshte kanceri i trakese, bronkeve (rrugeve te ajrit) ose i alveolave (qeseve te ajrit). Me i shpeshte eshte kanceri i bronkeve.

Vrasesi me i madh
Kanceri i mushkerive eshte kanceri me i madh vrases ne Europe dhe ne te gjithe boten. 20% e vdekjeve nga kanceri i perkasin kancerit te mushkerive ( 28% ne burra dhe 10% ne gra).
Ne grate, kanceri i gjirit eshte shkaktari kryesor i vdekjeve nga kanceri (18%), por ne disa vende si p.sh. ne Angli vdekjet e grave nga kanceri i mushkerive jane me te lartea nga vdekjet prej kancerit te gjirit.

Format e kancerit te mushkerive

Jane dy forma kryesore te kancerit te mushkerive: Kanceri i
mushkerive me qeliza jo te vogla (NSCLC-non-small lung cancer) dhe kanceri i mushkerise me qeliza te vogla (SCLC-small cell lung cancer)
Forma me e shpeshte e kancerit te mushkerive eshte ajo me qeliza jo te vogla(NSCLC),e cila ka mbijetese me te gjate se kanceri i mushkerive me qeliza tevogla (SCLC), qe ka tendence te perhapet me shpejt.

Cfare e shkakton kancerin e mushkerive?

Duhanpirja eshte pergjegjese per afersisht 90% te rasteve me kancer te mushkerive.
Duhanpirja pasive rrit rrezikun per kancer te mushkerive tek ata qe nuk pijne duhan.
Faktore te tjere (“ cancerogjene”) mund te rrisin rrezikun e kancerit te mushkerive vete ose ne kombinim me duhanpirjen (p.sh. asbestoza, rrezatimi dhe substance te ndryshme kimike). Numri i rasteve qe keto te fundit shkaktojne eshte krejt i vogel ne krahasim me kancerin e mushkerive qe shfaqet tek duhanpiresit.

Trajtimi i kancerit te mushkerive
Zbulimi i hershem te kancerit te mushkerive mund te permiresoje mbijetesen, por kjo nuk eshte akoma plotesisht e percaktuar.

Menyrat e trajtimit

Trajtimi mund te perfshije kirurgjine, rrezatimin dhe kemioteapine, te ndara ose te kombinuara me njera tjetren. Trajtimi duhet te jete individual ne varesi te tipit dhe stadit te semundjes.
Kirurgjia
Kirurgjia per heqjen e kancerit pulmonar eshte e mundur vetem ne nje numer te kufizuar rastesh. Nuk eshte e percaktuar nese kanceri eshte perhapur ne pjeset e tjera te trupit ose eshte ne nje pjese te mushkerive qe e ben heqjen e tij te pamundur.

Rrezatimi/kemioterapia

Rrezatimi dhe/ose kemioterapia mund te perdoren per reduktimin e mases tumorale para operacionit ose si mjekim ndihmues ne stadet e avancuara te semundjes.
Kemioterapia eshte kurative vetem ne nje numer te kufizuar rastesh (~5%).

Perhapja ne Europe

Ne Angli te dhenat tregojne se 1 burre ne 13 burra dhe 1 grua ne 23 gra do te vuajne nga kanceri pulmonar.

Rastet e reja

Numri me i madh i rasteve te reja eshte pare ne vendet e Federates Ruse, pasi atje edhe numri i duhanpiresve eshte edhe me i madh.

Shpenzimet

Kostoja mesatare e trajtimit te nje pacienti me kancer pulmonar me qeliza te vogla (SCLC) eshte vleresuar me 17 000 euro.
Hospitalizimi perfshin rreth 50% te ketyre shpenzimeve , ndersa kostoja e kujdesit dhe kemioterapia perfshin 13% te tyre.
Kemioterapia mund te permiresoje shenjat e semundjes dhe cilesine e jetes. Ka pak efekt ne zgjatjen e mbijeteses por aktualisht rralle eshte kurative.

Fushat per veprim
• Parandalimi
Fushata te vazhdueshme qeveritare dhe jo qeveritare per reduktimin e pirjes se duhanit.
• Diagnoza dhe mjekimi
Permiresimi i metodave per zbulimin e hershem te kancerit pulmonar jane te nevojshme per rritjen e numrit te pacienteve qe mund te perfitojne mjekim kirurgjikal, qe eshte provuar se kjo e fundit e redukton vdekshmerine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 3:03 am

Shum ne regull me temen  te flasim per kete semundje e vecanrisht per kancerin e mushkerive.Mendoj se duke u bere sa me shume faqe me rrezikun e duhanit ndoshta do te ndergjegjesojme nje pjese njerezish qe e pine kete “helm” e duke e bere nje gje te tille mund ti themi lamtumire semundjeve te mushkerise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 11:06 am

Urime per temen e rendesishme qe keni hapur. Faleminderit Biligoa per informacionin e sjelle, dhe jo vetem ne kete teme. Gjithashtu edhe per nxitjen e luftes kunder duhanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 4:57 pm

jko smundje eshte e vjeter sa edhe vet njerezimi, askush nuk ka gjete ilaq per kete semundje.

se fundi jam bindur me vdekjen e Pavarotit, ja ai do te shpetonte ja kurrkush
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 7:31 pm

Rolling, kjo qe thua seshte aspak e vertete, Shume forma kanceri jane tashme plotesisht, ose ne nje mase te madhe, te sherueshme. Leucemia, kanceri i gjoksit etj kane nje perqindje teper te larte suksesi ne terapi kurse ne kancere te tjere, sic eshte ai i mushkerive, ky sukses eshte akoma shume i vogel.  E vertete eshte se rendesi te madhe ka faza e zbulimit te semundjes ne trup.- kurse te kanceri i mushkerive eshte dicka tjeter per zbulimin ???  po nuk jam experte e asaj lemije! (edhe se kam lexuar shum literature per kete lloj kanceri ).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 7:39 pm

rolling shkruajti:
jko smundje eshte e vjeter sa edhe vet njerezimi, askush nuk ka gjete ilaq per kete semundje.

se fundi jam bindur me vdekjen e Pavarotit, ja ai do te shpetonte ja kurrkush
Per kete fjaline e fundit doja tju thom se terapiat e ketyre semundjeve jane te njejte ne tere boten . Pa mos e mohuar se tek  ne pergjithesi Kosove Shqiperi Maqedoni,  ju mungon estetika !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 7:43 pm

Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Fri Oct 03, 2008 8:57 pm

Semundje e rende po. por jo e pasherueshme. Njerezve u eshte futur ne tru se kancer =vdekje. Absolutisht e pavertete. Shume lloje te kancereve tani jane te sherueshme. Sigurisht qe kjo varet nga stadi ne te cilin e kapim semundjen, nga trajtimi qe i behet pacientit nga mosha. Te mbijetuar nga kanceri ka po aq dhe sa te vdekur.
Ok vdiq Pavaroti por mbijetoi Lenc Armstrong duke mos harruar se ishte ne stadin e IV,kishte metastaza dhe ne tru. Po permend keta te dy se po te mar shembull komshijte nuk i njihni.
Si mund ta parandalojme?? Pfffffffff nuk besoj se ka menyra per ta parandaluar.
E pyeta une nje Prof. ''sa jam e rrezikuar nga kanceri'' dhe pergjigja e tij ishte ''50%, per aq kohe sa jeton je e rrezikuar nga kanceri!!
pershendetje, vazhdojme me vone...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Sat Oct 04, 2008 12:15 am

biligoa shkruajti:
Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
ne disa raste.

kanderi po e kaploi trupin nuk shpeton me.

duhet ta parandalojme shume heret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Sat Oct 04, 2008 1:21 am

rolling shkruajti:
biligoa shkruajti:
Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
ne disa raste.

kanderi po e kaploi trupin nuk shpeton me.

duhet ta parandalojme shume heret
dakord me rrolling vete do te kisha shtuar ''ne shume raste''
prandaj nuk duhet ti neglizhojme simptomat se ne shkojme ne spital vetem kur keputemi fare.
megjithse ketu te ne te vdesin kur te duash dhe pa ta kapluar trupin.
Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbermurati
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 25
Vendi : Prishtine
Registration date : 22/07/2013

MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   Mon Jul 22, 2013 1:50 pm

Njė ilaē qė kuron kancerin dhe jo vetėm atė por edhe njė varg sėmundjesh tė tjera, pa bujė, por plot efekt pozitiv dhe pa asnjė efekt anėsor dhe 100% natyral pa asnje permbajtje artificiale,eco dhe organik,jane te pakten 15 te semure qe jane sheruar plotesisht shumica e tyre vetem per nje muaj perdorim,nder tyre edhe me shume gjendje te rende te cilet sot vazhdojne jeten normale

Nuk ka semundje qe nuk ka sherim !

Kontaktoni :
+377 45 527 564
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kanceri, sėmundje e (pa) shėrueshme!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: